Leidsch Dagblad apport Srebrenica afgekeurd 1 Zeker 337 doden bij brand in ondergrondse van Bakoe Insekten eten voetbalveld SVLV in Voorschoten op roef met fietshelmen ioor kinderen basisschool Helikopter brengt redding ras u niet bang bewusteloos te raken, net als Kuifje?' GOED NIEUWS Vermist konijn gebraden AANDAG 30 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Rokende GAK'ers moeten uur langer werken Kerk en Samenleving Ondernemingsraad rj schort overleg met O Hervormde synode op Cultuur en Kunst Hemelse sfeer bij Requiem van Mozart LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Sport Lisse onderuit in boeiend 'voetbalgevecht' \Kamermeerderheid wil aanvullend onderzoek Dutchbat niet nalatig volgens Voorhoeve Gemeente onderneemt actie tegen larve Tweede Kamer neemt geen genoegen met het rapport er de val van de moslim-enclave Srebrenica dat minis- Voorhoeve (Defensie) vanochtend hééft gepresen- erd. Er is aanvullend onderzoek nodig om de precieze beurtenissen te kunnen reconstrueren, zo meent een mermeerderheid van CDA, D66, Groen Links en PvdA. eerste drie fracties willen in elk geval een hoorzitting ganiseren. De PvdA staat daar 'welwillend' tegenover. Dutchbat door de slechte be voorrading nauwelijks nog ope rationeel te noemen en is des ondanks alles gedaan om de plaatselijke bevolking te be schermen. Uit de getuigenverhoren van in totaal 460 Nederlandse blauwhelmen zijn geen belas tende feiten naar voren geko orhoeve maakte vanochtend kend dat Dutchbat geen nala- heid kan worden verweten idom de val van de moslim- clave (op 11 juli) en de ge- urtenissen direct daarna. Vol ts Voorhoeve was de enclave litair onverdedigbaar, was men, afgezien van één incident waarbij wapens aan moslims zijn verkocht. Wel stelt Voor hoeve vast dat de VN bij het be schermen van de enclaves 'dra matisch heeft gefaald'. De mi nister: ,,De verantwoordelijk heid daarvoor mag echter niet worden afgewenteld op het land dat bereid was blaijwhel- men in de enclave te legeren. De val van Srebrenica en Zepa is minstens zozeer de ver antwoordelijkheid van de VN- lidstaten die géén blauwhelmen beschikbaar stelden." Aan pre cies deze formuleringen is vori ge week vrijdag in het kabinet nog uitgebreid gesleuteld. Vol gens de defensiewoordvoerders van CDA, PvdA en D66 blijft in het rapport een groot aantal vragen onbeantwoord. Zo wordt niet duidelijk waarom de VN rond de enclave nooit tot om vangrijke luchtacties is overge gaan, hoewel verschillende ke ren na verzoeken om luchtsteun vijftig tot zestig vliegtuigen zijn opgestegen. In een eventuele hoorzitting van de Tweede Kamer zouden ten minste enkele Nederlandse sleutelfiguren bij de VN, zoals stafchef generaal Nicolai, tekst en uitleg moeten geven, menen de defensiewoordvoerders. D66-kamerlid Hoekema zegt in een eerste reactie op het onder zoeksrapport: ,,Ik heb wel veer tig tot vijftig feitelijke vragen." PvdA-parlementariër Valk stelt dat de positie van de VN nog volstrekt duister is. WD-kamer- lid Blaauw vindt een nader on derzoek overbodig. „Voor mij is al lang duidelijk dat de VN-top ons bataljon had afgeschreven." Volgens de twee onderzoeks leiders De Ruiter en Huyser wa ren de gesprekken met Neder landse blauwhelmen 'professio neel en grondig'. Pagina 2: Geen helden maar ook geen boeven, VN lieten en clave Srebrenica vallen, Voor hoeve wil vooral buitenland van repliek dienen. voorschoten frank buurman De grasmat van het hoofdveld van voetbalvereniging SVLV in Voorschoten ligt los. De wortels vqn het gras worden in hoog tempo opgegeten door larven van de langpootmug. De aanslag op het gras werd in het afgelopen weekeinde ont dekt. Gemeentevoorlichter G. Zeelt spreekt van een 'explo sie' van de schadelijke beestjes. „Dit komt volkomen onver wacht. Het komt ook erg onge legen, want het hoofdveld van SVLV speelt straks een belang rijke rol bij de concentratie van de Voorschotense voetbalver enigingen op het Van der 1 loe ven sportpark." De gemeente Voorschoten, eigenares van de sportvelden, zal direct actie ondernemen. Met insecticide worden de schadelijke larven deze week verdelgd. Het veld zal vervol gens worden beregend en kan vervolgens tijdelijk niet worden bespeeld. „Wij zullen SVLV ver zoeken om het komende week einde niet te spelen, zodat het veld zich kan herstellen." Of ook andere velden in het sport park zijn aangetast, was van morgen nog niet duidelijk. Noordwijkerhout en Leiderdorp qrdwuk anp-arjan van puk erlingen van groep 7 en 8 van Regenboog uit Noordwijker- ut en montessorischool Elc- flyc uit Leiderdorp doen mee een proef met het dragen fietshelmen. Nederlands ige astronaut Wubbo Ockels iceerde het project vandaag het Noordwijk Space Expo. :t proefproject is een initiatief de Stichting Consument en iligheid. Afhankelijk van de iultaten bekijkt de stichting of een landelijke campagne irdt gestart. aarlijks komen in ons land izend kinderen ernstig ten val en 0:t hun fiets. Opvallend ge- ïabijh eg zjjn het vaak eenzijdige partijen, waarbij geen andere enti ggebruikers zijn betrokken. m)> e helft van de slachtoffers iet met hoofd- en hersenlet- zoals een zware *hersen- ïudding of een hoofdwond, izenvlar het ziekenhuis. tg de Vaak zijn er blijvende gevol gen, zoal? verlamming, leerpro blemen, en geheugen- en ge dragsstoornissen. Inmiddels is aangetoond dat een goedge keurde fietshelm het merendeel van deze verwondingen kan voorkomen. Wanneer de helft van de kinderen tot 19 jaar een fietshelm zou dragen, zouden er jaarlijks ten minste 300 slacht offers minder vallen. In landen als de VS, Australië, Duitsland en Engeland is de fietshelm voor kinderen reeds een ingeburgerd verschijnsel. Het proefproject is er op gericht de vooroordelen over het dra gen van fietshelmen weg te ne- men. Deze vooroordelen zijn te onderscheiden in twijfel aan de noodzaak bij ouders en het slechte imago van fietshelmen bij kinderen. Het proefproject duurt acht weken. De leerlingen uit Noordwijkerhout en Leider dorp gaan zelf fietshelmen dra gen. promotiemateriaal beoor delen en mede-leerlingen ver tellen over hun ervaringen. Het initiatief van Consument en Veiligheid wordt uitgevoerd in samenwerking met de Eu ropese ruimtevaartorganisatie ESA/ESTEC en het Noordwijk Space Expo (NSE), Veilig Ver keer Nederland, TNO Preventie en Gezondheid, het ministerie van verkeer en waterstaat, de Noordwijkse politie en de Stich-, ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV). leiden Het helikoptertraumateam van het Amsterdamse VU-ziekenhuis is zaterdagmiddag ingeschakeld om een zwaargewonde vrouw op het Leidse station te helpen. De helikop ter landde middenop het Stationsplein, vijfhonderd meter van de plek waar de vrouw werd aangetroffen. Een treinmachinist vond tegen 13.00 uur een vrouw op de rails, net buiten het station. Omdat bloed rond haar oor reeds was gestold, werd vermoed dat de vrouw daar al geruime tijd lag. Voor hersenletsel werd gevreesd. Na komst van de helikopter met de trauma-arts, kon de vrouw met de ziekenwagen naar het AZL worden overgebracht. Inmiddels is ze buiten levensgevaar. Haar identiteit is nog niet bekend. foto hielco kuipers Ockels geeft uitleg aan leerlingen school in Voorschoten s, frai larom worden raketten niet rtij jnl Nederland gelanceerd? Wat Bejste u het meest in de ruimte? >cht B>e ging u in de spaCe-shuttle vaterjar de WC? En waarom reizen insen niet naar Mars? Het is maar een greep uit de lier eindeloze vragenreeks leerlingen van de Voorscho- ise Emmaüsschool zaterdag urden op Wubbo Ockels, lerlands eerste en tot nu toe jige ruimtevaarder, pace Expo, de permanente ntevaarttentoonstelling van [ec. had de ruimtereiziger uit- iodigd om 'ruimteles' te go- aan een groep basisschool- trlingen. Vandaag is het na kijk precies tien jaar geleden It Ockels in de 'Challenger' •t geweldige kracht vanaf de eerbasis in Florida de ruim- Iwerd ingeschoten. Heel Ne- rland leefde destijds mee met etenschapper. 'e vraag 'hoe het was' zal in- n duizenden keren aan m zijn gesteld. Voor Ockels ■ek met name de toestand n totale gewichtloosheid die in de ruimte bij gebrek aan Vaartekracht had ondervon- ^9® n. het grote verschil met het arr^ en op aarde te zijn geweest. Iverdonderd werd ik, ook fy- ■k. door het verschil tussen vvicht en gewichtloos. Het )uc is of ik een deur opendeed en 30 e' n nieuwe kleur zag. zo uniek en2 zo werkelijk 'echt'... Ik had er een nog geen naam k. .Was u niet bang tijdens de Ergste metroramp aller tijden Dodental kan oplopen tot 600 BAKOE-MOSKOU Rtr-AFP-DPA Zeker 337 mensen zijn zater dagavond omgekomen bij een brand in de metro van de Azer- beidzjaanse hoofdstad Bakoe. Volgens reddingswerkers kan het dodental nog stijgen tot on geveer 600. Het is het ernstigste ongeluk dat ooit in een onder grondse is gebeurd. Er raakten ten minste 270 mensen ge wond, van wie 62 ernstig. Een metrotrein vloog in brand tussen de stations Oeldoez en Narimanov. Het is nog niet duidelijk hoe de brand is ontstaan. Sommige bronnen houden het op kortsluiting, an dere op brand in de motor van een verouderde metrowagon. De regering heeft een commis sie ingesteld om de oorzaak en het verloop van de ramp te on derzoeken. Hoewel al twee keer bomaanslagen op de onder grondse van Bakoe zijn ge pleegd, wordt een aanslag als oorzaak van de ramp ditmaal uitgesloten. Ooggetuigen meldden dat veel mensen last hadden van verstikkingsverschijnselen en dat de reizigers in paniek pro beerden de metro te verlaten. „Ik hoorde veel lawaai en plot seling stopte de trein", zei oog getuige Azer Izoelaev. „Het licht viel uit. Er was overal rook en mensen raakten in ademnood. Ze begonnen de ramen van het treinstel te vernielen. Er was grote paniek." Doordat de stroom was uitge vallen, konden de deuren van een van de twee brandende wa gons niet worden geopend. Pas sagiers werden onder de voet gelopen door medereizigers die de ramen probeerden te berei ken. Op het spoor lagen overal stervende mensen. Een woordvoerder van de brandweer zei dat de bestuur der van de brandende trein een fout heeft begaan. Hij had moe ten doorrijden naar hei volgen de station. De ervaring bij soort gelijke incidenten leert dat dan de kans het grootst is dat zo veel mogelijk mensen kunnen wor den gered. HET WOORD IS AAN Annelies Rombouts Een ongeluk komt zelden al leen; net of één wolk zich eenzaam voelt. later zonnig J712* 2710° °78° VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Uitgaan26 Vandaag een kortingsbon voor 'The concert they never gave', drie roek-legendes, in de Leidse Schouwburg Geen akkoord KLM en piloten AMSTERDAM GERARD VAN PUTTEN De directie van de KLM en de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) hebben nog altijd geen akkoord over het salaris van de piloten hij de luchtvaartmaatschappij. De be middelaars Ixingman en Rutten zijn er wel in geslaagd beide partijen nader tot elkaar te brengen. Dingman en Rutten hebben de afgelopen maanden de sala rissen en de produktivitcit van de vliegers bij tien luchtvaart maatschappijen naast elkaar gelegd. Daaruit blijkt dat de KLM vliegers niet veel duurder zijn dan hun buitenlandse col lega's. Desondanks is er nog geen sprake van een akkoord tussen beide partijen over de hoogte van de salarissen. Het rapport zal als basis dienen om verder te onderhandelen. De bemiddelaars denken dat de ergste wrevel tussen KLM en VNV is weggenomen. Dat bleek overigens vanmorgen niet op de gemeenschappelijke persconfe rentie. Zo benadrukte KI.M-di- recteur Den Hartog dat ook de- vliegers op de Europese vluch ten van Lufthansa goedkoper zijn dan hun KLM-collcga's. Die- opmerking sghoot VNV-voorzit ter B. Baksteen in het verkeerde keelgat. De SP (Socialistische Partij) eist inmiddels in schriftelijke vragen aan minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) onmid dellijk maatregelen inzake de falende kwaliteitszorg bij de technische dienst van de KLM, waarover deze krant vrijdag be richtte. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Wubbo Ockels vertelt leerlingen van de Voorschotense Emmaüsschool over zijn ruimtereis. „Overdonderd werd ik, ook fysiek, door het verschil tussen gewicht en gewichtloos. Het was of ik een deur opendeed en een nieuwe kleur zag." lancering bewusteloos te raken, net als Kuifje in Raket naar de maan?" Met enkele vragen wis ten de kinderen zaterdag zelfs Nederlands eerste en enige ruimtevaarder, al tien jaar het hemd van zijn lijf gevraagd, nog te verrassen. De huidige profes sor aan de Technische Universi teit Delft stond héél even met zijn mond vol tanden. Toen: „Maar ik ben Kuifje niet." Met een proefje probeerde Ockels aan de kinderen duide lijk te maken hoe het voelt om gewichtloos te zijn. Een arm een minuut tegen een muur aangedrukt houden en daarna foto holvast/mark lamers voelen hoe die als vanzelf het luchtruim verkiest, zou de wer kelijkheid in de ruimte benade- Pagina 10 (7): Wubbo Ockels vertelt over 'het grote zweven'. noordwuk wim wegman karton bevestigd met een tekst waaruit bleek dat het konijn heerlijk had gesmaakt. In mei van dit jaar was het konijn van het gezin gestolen. De politie heeft geen idee wie verantwoor delijk is voor de grap. De familie heeft aangifte gedaan. Nr. hank/giro: I Handtekening:. Een onbekende 'grappenmaker' heeft een Noordwijks gezin dit weekeinde nogal onaangenaam verrast. De familie vond achter haar huis een plastic zak met daarin de resten van een gebra den konijn. Aan de zak was een OF BEL 071-5 12 80 30 71 21 A maandag 1 40011 A t/m vinjdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1