Partij Tudjman wacht grote zege 'We zijn gelukkig, want we hebben elke dag genoeg te eten' Buitenland Israël probeert zich niet op te dringen op economische top ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 Voor Kroatische oppositie is slechts figurantenrol weggelegd Wie morgen de winnaar wordt van de Kroatische parlementsverkiezingen staat al bij voorbaat vast. De Kroatische Democrati sche Gemeenschap (HDZ), de partij van president Franjo Tudjman, gaat vol gens de laatste peilingen rond veertig procent van de stemmen halen. Dat le vert de HDZ dankzij het onevenredige kiesstelsel ongetwijfeld een ruime ab solute meerderheid in het Lagerhuis (de Tweede Ka mer) op. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De enige 'suspense' rond de verkiezingen bestaat uit de vraag of de IIDZ er ook in slaagt een tweederde meerderheid in het 127 zetels tellende lager huis te behalen. Dat is tevens de werkelijke inzet van de ver vroegde verkiezingen. Kroatië's 'sterke man', de 73-jarige Franjo Tudjman, hoopt daar vurig op. Als de HDZ er in slaagt de tweederde meerdérheid te ver overen, kan het nieuwe parle ment zonder problemen een grondwetswijziging doorvoeren die de toch al niet geringe macht van de president verder vergroot. Tudjman zelf lijkt niet te twij felen aan het welslagen van die opzet. „Ik denk dat de HDZ de tweederde meerderheid gaat behalen. Dat is in het belang van het volk en de Kroatische staat gezien de internationale conjunctuur", zo stelde Tudj man onlangs in een interview met drie nauw aan zijn partij verbonden Kroatische dagbla den. Euforie De Kroatische president en zijn partij hebben weinig aan het toeval overgelaten om te slagen Franjo Tudjman in een triomfantelijk gebaar, nadat Kroatië door de VN in New York als zelfstandige natie was erkend. Datzelfde gebaar zal hij morgen weer kunnen maken. archieffoto epa in hun opzet. Om te beginnen zijn de verkiezingen, die eigen lijk pas eind volgend jaar zou den plaatsvinden, vervroegd in de verwachting dat Tudjmans HDZ nu optimaal kan profite ren van de euforie over de her overing van de Krajina door het Kroatische leger. Hel door de HDZ gedomi neerde zittende parlement pas te in september bovendien de kieswet ingrijpend aan. De ver hoging van de kiesdrempel door het aantal zetels van 138 naar 127 terug te brengen en het re serveren van twaalf zetels, voor Kroaten die in het buitenland wonen, spelen de HDZ als grootste partij verder in de kaart. Tot zover de 'legale' manipu laties rond de verkiezingen. Op papier zijn de verkiezingen van morgen vrij en democratisch. Het feit dat er een kleine twintig partijen en lijsten deelnemen, iijkt op het oog te wijzen op een bloeiende democratie. In wer kelijkheid is de situatie heel wat minder rooskleurig. Het gros van de partijen en partijtjes maakt geen enkele kans en voor de rest is hooguit een figuran tenrol weggelegd in de campag ne en straks in het parlement. Toegang tot de vrijwel volle dig door de staat en/of door de HDZ gecontroleerde Kroatische media is voor de meeste partij en niet of nauwelijks weggelegd. Zelfs de Kroatische Sociaal-Li berale Partij (HSLS), de grootste oppositiepartij die volgens pei lingen op een score van acht tien procent afstevent, krijgt nauwelijks de kans om haar ge luid te laten horen. Al vanaf het begin van de campagne voert de partij een juridisch gevecht om een kritische videoclip op televisie uitgezonden te krijgen. De door de HDZ gecontro leerde staatszenders hebben weliswaar ruimhartig voor alle partijen een uur zendtijd inge ruimd, maar de inhoud van die uitzendingen is strak geregis seerd. Alle partijen mogen uit sluitend antwoorden op stan daardvragen als: „Wat denkt u van de operatie Storm?" (de naam voor de militaire operatie om de Krajina te heroveren - red.) „Van een serieus politiek de bat is geen sprake", zo vat Bozo Kovacevic, de secretaris-gene raal van de HSLS het samen. Dat geldt volgens hem ook voor de gedrukte media. „Kranten maken nauwelijks of geen mel ding of verslag van onze verkie zingsbijeenkomsten, terwijl die van de HDZ altijd breed worden uitgemeten. Wie kritische gelui den laat horen, loopt het risico te worden uitgemaakt voor landverrader", schetst Kovace vic de stemming. Zijn frustratie blijkt wellicht nog het best uit de typering die hij van de HDZ-top geeft. „Dat zijn bolsjewistische nationalisti sche bastaarden van het soort dat je helaas in alle republieken van het voormalige Joegoslavië aantreft." Machinaties Diplomaten en waarnemers in de Kroatische hoofdstad Zagreb uiten zich wat genuanceerder, maar hun conclusie is in grote lijnen dezelfde als die van Bozo Kovacevic. „Van eerlijke verkie zingen is naar onze westerse normen geen sprake", aldus een diplomaat die anoniem wenst te blijven. „De verkiezingen staan bol van allerlei machinaties die wei nig fraai zijn. De HDZ contro leert alles en de oppositie is zwak en onderling verdeeld. Veel kiezers zien wel misstan den, zoals de groeiende corrup tie, maar ze geven Tudjman als vader des vaderlands en zijn partij toch het voordeel van de twijfel", aldus een collega-di plomaat. Franjo Tudjman en de zijnen kunnen de champagne alvast koud leggen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Als Israël één ding heeft geleerd van de econo mische topconferentie in Casablanca, dan is het wel bescheidenheid. Precies een jaar geleden waren een paar duizend politici en zakenlieden uit westerse landen, Japan, Israël en de Arabi sche landen in Marokko bijeen om zich voor de eerste maal gezamenlijk te beraden over de eco nomische toekomst van het Midden-Oosten. Wie het hotel van de vijfhonderd man sterke Israëlische delegatie bezocht, kreeg dikke boe ken en brochures in handen gedrukt, vol met de prachtigste regionale ontwikkelingsplannen. Is raël was duidelijk het enige land dat zich gron dig had voorbereid en de Arabische delegaties trokken daaruit de gemakkelijkste conclusie: Is raël is er op uit het Midden-Oosten niet alleen militair, maar ook economisch aan zich te on derwerpen. Morgen begint in de Jordaanse hoofdstad Amman de tweede editie van de Economische Topconferentie voor het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Dit keer met in totaal ongeveer duizend deelnemers de grote meerderheid zakenlieden en een Israëlische delegatie die met veel moeite beperkt is gehouden tot hon derd man. Tot de paar Arabische landen die geen officië le afvaardiging sturen, behoren, net als vorig jaar in Casablanca, Syrië met in zijn kielzog Li banon. In Arabische kranten wordt dezer dagen gewaarschuwd tegen Israëls plannen tot econo mische dominantie, maar de Syrische rege ringspers is wel heel uitgesproken. Zo schrijft Mohammed Khair al-Wadi, hoofd redacteur van de regeringskrant Tishriiu dat de economische topconferenties het geesteskind zijn van de Israëlische regering en van 'zionis tische politieke en economische organisaties'. Hun perfide doel is 'het scheppen van de mate riële en morele voorwaarden voor het grijpen van de Arabische rijkdommen'. Met die Arabische rijkdommen valt het nogal mee. Het bruto nationaal produkt van Israël is hoger dan dat van al zijn buurlanden bij elkaar en de levensstandaard van de gemiddelde Israë: liër is twintig maal zo hoog als die van bijvoor beeld een Jordaniër. Die volslagen discrepantie in welvaart is een van de grootste hindernissen bij pogingen tot economische samenwerking. Zelfs als de betrekkingen zich zodanig zouden ontwikkelen dat Israël openlijk handel kan drij ven met alle Arabische landen maar zo ver is het nog lang niet dan nog staat de geringe koopkracht van de Arabieren massale uitvoer in de weg. De VS en Europa blijven voor Israël nog ettelijke jaren de belangrijkste afzetmarkten. „Voor de Arabieren is Israël een reus die plot seling de kamer binnenkomt", zegt Yossi Be Israëls minister van economische ontwikkel „We streven niet naar economische overh sing. Een bloeiend Midden-Oosten is juis ons belang als we in de toekomst onze prot ten dicht bij huis willen afzetten." Niet alleen de Israëlische delegatie in Ami is kleiner, ook het aantal en de omvang vai te bespreken projecten is bescheidener en v< al realistischer. Een van de meest omstre plannen van Casablanca was de oprichting een regionale ontwikkelingsbank voor het f den-Oosten en Noord-Afrika, met een vangskapitaal van vijf of misschien zelfs miljard dollar. Na veel vijven en zessen is besloten op de ste dag van de conferentie in Amman een rim-plan voor de nieuwe bank te presente De officiële naam is Ontwikkelingsbank het Midden-Oosten en Noord-Afrika. On zowel Egypte als Jordanië de bank opeiste, men er nu instituten in beide landen. Aandelen Cairo krijgt de eigenlijke bank, maar die h r voorlopig eerder de vorm van een fonds niet meer dan enkele tientallen miljoenen i lars kapitaal. In de komende jaren kunnen hebbers aandelen kopen, zodat de bank ontwikkelt in het tempo dat de deelnemers bepalen maar dat vooralsnog onduidelijk is. Ln Amman wordt een commissie geves L die als opdracht krijgt fondsen te werven a r gezamenlijke ontwikkelingsprojecten. De b rV11 in Cairo kan geldschieter zijn, maar voorlc lijken investeringen door particuliere instel gen meer voor de hand te liggen. Beilin wekt de indruk tevreden te zijn over compromis. Dat de bank nog over weinig geen contanten beschikt, maakt naar zijn weinig uit want geld is niet het probleem, er politieke overeenstemming bèstaat en project er goed uit ziet, dan komen de inve ringen vanzelf los. be2 Toerisme Het meest veelbelovend zijn zeven kleinere jecten die de delegaties van Egypte, Israël, danië en de Palestijnen dinsdag, de laatste van conferentie, samen zullen presenteren, gaat om de toeristische ontwikkeling van kust langs de Dode Zee, de Rode Zee en de IV dellandse Zee, de aanleg van een gaspijpleic van Egypte naar Israël, de verbetering van twee bruggen over de Jordaan tussen Israël"" Jordanië, de aanleg van industriegebieden in^e Gazastrook en op de Westoever en de instelT^ van vrijhandelszones in Rafiah (tussen Egyjj"ü en de Gazastrook) en in Taba-Eilat-Akaba i de Rode Zee. H ipla Tanzanianen maken morgen na tien jaar liberalisering de balans op NGORONCORO FRANS VAN DEN HOUDT Tanzania kreeg tien jaar gele den een nieuwe president. Juli us Nyercre trad vrijwillig af en wees Ali Hassan Mwinyi als zijn opvolger aan. Mwinyi schafte Nyerere's socialisme af en libe raliseerde de economie, maar het gros van de bevolking bleef straatarm. Nu de Tanzanianen morgen naar de stembus kun nen om voor het eerst van hun leven een nieuwe president en regeringspartij te kiezen, kun nen ze eindelijk kenbaar maken hoe ze daar over denken. De vraag is alleen of dat voor grote veranderingen zal zorgen. Tanzania is een land dat im poneert en je hart verovert door zijn immense natuurlijke schoonheid, maar ook een land dat geldt als het op één na arm ste van de wereld. Ilonderd dol lar per jaar, dat is hier het ge middelde inkomen. Wat dat betreft, is er de afge lopen tien jaar weinig veran derd. De meerderheid van de bevolking had toen niks en nu nog niet. Hoewel, veel mensen hebben nu redelijke kleren aan. Tien jaar geleden liepen de meesten half naakt of in vodden rond. Resultaat van de liberalise ring. Uit Europa mochten plots balen tweedehands kleding worden ingevoerd (waaraan Nederlandse exporteurs grof geld verdienen) om de bevol king toch enigszins het gevoel te geven dat tijden veranderen en ook in Tanzania de 21ste eeuw nadert. Maar voor de rest is veel bij hetzelfde gebleven. Het gros van de bevolking vooral op het platteland vindt het wel best zo. Hamna shida luidt hun devies, ofwel 'geen probleem'. Daudi Mwaka (45), een boertje nabij Arusha, had nog wel even gehoopt dat er ook voor hem en zijn gezin (vrouw en negen kinderen) be tere tijden zouden aanbreken toen de economie werd open gegooid, hij zijn produkten zelf op de vrije markt te koop mocht aanbieden en de winkels vol stroomden met spulletjes. „Ik dacht met een betere prijs voor mijn katoen eindelijk een radio- casetlerecorder te kunnen ko pen. Maar hel zat er niet in. De prijs bleek te hoog. We hebben er sindsdien nooit meer aan ge dacht." Het leven blijft hard, houd ik hem voor, maar hij lacht en zegt: „Geen probleem. Wij zijn gelukkige mensen, want we hebben meestal genoeg te eten, de kinderen zijn gezond en gaan allemaal naar school". ln tegenstelling tot vroeger is er nu volop keus voor de Tanza- niaanse consument. De eens le ge schappen van de lokale win keltjes liggen vol, maar het meeste blijft onbetaalbaar en dus onbereikbaar voor veel mensen. Maar Tanzania heeft ondanks de armoede altijd een charman te eigenheid bezeten. Het land Door de liberalisering van de economie wordt alles ook voor deze tradi tioneel ingestelde Tanzanianen duurder. foto gpd trachtte zichzelf te blijven, Tan zanianen bleven Tanzaniaan en verwesterden nauwelijks. Niet Engels, maar Kiswahili werd de nationale taal. Luchtige safari- pakken krijgen in kantoren nog altijd de voorkeur boven driede lig grijs met verstikkende strop das. Bovendien en misschien wel dankzij die eigen identiteit heeft het land altijd een ze kere stabiliteit weten te behou den en bleef het verstoken van immer oplaaiende politieke spanningen die het leven in een buurland als Kenya vaak zo on aangenaam maken. Voor een deel bestaat dat eigen karakter nog. „Dat betekent dat het nog al tijd vreselijk moeilijk is om hier iets voor elkaar te krijgen", zegt een Nederlandse arts die al veertien jaar in het land werkt, met een cynische ondertoon. „Want de keerzijde van Tanza nia's charmes is dat ambtena ren en de meeste andere be roepsgroepen zich nergens echt voor inzetten. Ze laten alles op z'n beloop en werken zich moeizaam naar het eind van de maand om hun salarissen in ontvangst te nemen." De traagheid van het over heidsapparaat is met de komst van het meerpartijensysteem volgens hem alleen maar toege nomen. „Voorheen bestond binnen het apparaat een hele CCM-infrastructuur (CCM is de regeringspartij, red.) die het mogelijk maakte om via bepaal de kanalen iets gedaan te krij gen. Dat werkte goed en redelijk snel. Maar die structuren be staan niet meer en nu moet je zelf je weg maar proberen te vinden. Bovendien zie ik dat als gevolg van de invoering van de markteconomie mensen nu nog minder geïnteresseerd zijn in de inhoud van hun baan. Voor heen kon je bij bijvoorbeeld medisch personeel altijd wel een vleugje idealisme bespeu ren. nu gaat het bij de meesten alleen nog om de vraag: hoe snel kan ik hoeveel geld verdie nen." Socialisme Het was Julius Nyerere die Tan zania vanaf de onafhankelijk heid in 1961 tot aan zijn vrijwil lige aftreden in 1985 van een ei gen, socialistische identiteit voorzag. 'Mwalimu', leraar, zoals hij nog altijd eerbiedig door iedereen wordt genoemd, concentreerde zich op de ont wikkeling van het platteland waar hij zogeheten Ujamaa (dorpen) stichtte, waarin ieder een op basis van gelijkheid en solidariteit gezamenlijk werkte op gemeenschappelijk land. Nyerere zette zijn ideeën uiteen in de beroemd geworden Arusha-verklaring van 1967 en is er in de jaren daarna nauwe lijks van afgeweken. Hoe bewonderenswaardig ook, van enige economische vooruitgang laat staan groei, was nimmer sprake ondanks het feit dat Tanzania uitgroeide tot Afrika's grootste ontvanger van buitenlandse hulp. Dono ren begonnen daarom steeds meer vraagtekens te zetten bij Nyerere's beleid en hielden hem voor dat het weinig zin had zo star aan je idealen vast te houden als de levensstandaard van de gewone man er zo schrijnend bij achterblijft. Liberalisering Sinds Nyerere in 1985 aftrad, heeft hij achter de schermen weliswaar nog veel invloed uit geoefend, maar zijn opvolger Ali Hassan Mwinyi heeft Tanzania desondanks een heel andere weg opgestuurd. Hij ging in zee met de Wereldbank en het In ternationaal Monetaire Fonds (IMF) en liet zich in ruil voor miljoenen dollars voorschrijven hoe hij de economie en politiek diende in te richten. Resultaat is liberalisering en democratise ring. Met op de achtergrond een aanhoudend mokkende Nyere re worden staatsbedrijven ge privatiseerd, wordt het buiten landse geldverkeer vrijgegeven (voor bezoekers geen gehannes meer aan de grens met aangif teformulieren, verplicht wisse len en het verstoppen van sta pels dollars achter het dash board) en krijgt iedereen de vrijheid om een politieke partij op te richten en de regerings partij CCM (Revolutionaire Par tij) het vuur na aan de schenen te leggen. Belastingen En schandalen, vooral financië le, zijn er bij de vleet. „De eco nomische hervormingen heb ben voor zakenlui veel nieuwe mogelijkheden gecreëerd", ver duidelijkt Mwilanga, „maar hebben tevens geleid tot meer corruptie, verduistering van overheidsgelden en ondoor zichtig en verkeerd regeringsbe leid. Een handjevol corrupte lie den kan zich verrijken door de nieuwe financiële mogelijkhe den die het hele land ten goede dienen te komen. Wat dat be treft is Tanzania hard op weg haar kapitalische buur Kenya in te halen. Gevolg van dit alles is wel dat de staat met geweldige tekorten te kampen heeft en daarom bepaalde plannen van de Wereldbank niet eens kan Een groot deel van Tanzania bestaat uit Savanne. uitvoeren. Het financieringste kort is ook te wijten aan groot schalige belastingontduiking." Ontduiking en illegale, door corrupte ambtenaren verleende ontheffingen kosten de Tanza- niaanse schatkist elk jaar miljar den. Onaanvaardbaar, zeiden donoren als Noorwegen en Zweden vorig jaar en bevroren tijdelijk hun hulp. Andere wes terse geldschieters gaven Tan zania drie maanden om zijn huis op orde te brengen, op straffe van eenzelfde bevriezing van financiële hulp. President Mwinyi gaf vervolgens ruiterlijk toe dat het belastingsysteem aan alle kanten rammelde en beloofde een grondig onder zoek en beterschap. Harder De critici zijn allerminst geluk kig met dit soort spelletjes tus sen Dar es Salaam en westerse donoren. De structurele aan passingsprogramma's (SAP's) van het IMF hebben volgens hen het toch al niet eenvoudige leven van de gemiddelde Tan zaniaan alleen maar een graad je harder gemaakt. Subsidies op consumptiegoederen zijn afge schaft, salarissen bevroren, overal zijn gedwongen ontsla gen gevallen en mensen moe ten nu een eigen bijdrage gaan betalen voor onderwijs en ge zondheid. Vanwege de import van goedkope produkten uit landen als China, Taiwan en Korea hebben sommige in heemse bedrijven moeten slui ten of draaien nu ver beneden hun capaciteit. De inflatie, die de afgelopen tien jaar gestaag is gegroeid, bedraagt nu zo'n 28 procent. Maar niet iedereen gaat ge bukt onder het westerse para depaardje dat liberalisering heet. Zakenman Saleh Songoro bijvoorbeeld heeft er de afgelo pen jaren zijn voordeel mee ge daan. Hij leidde voorheen een transport- en busbedrijf vanuit een dorpje in West-Tanzania en begon, toen de mogelijkheden zich aandienden, zwaar te in vesteren in een veerdienst in Mwanza, aan de oevers van het Victoriameer. Verkiezingen „Nu de regering veel staats- en semi-staatsbedrijven gaat ver kopen, ben ik van plan de scheepswerf in Mwanza (een joint-venture tussen Nederland en Tanzania) te kopen. Dan kan ik de zaak weer nieuw leven in blazen. goed personeel aantrek ken en flink wat boten gaan bouwen, ook voor anderen. De financiering is rond. het wach ten is nu op de beslissende keu ze van Nederland en Tanzania, want er zijn meer kapers op de kust." Maar eerst moet worden ge- fotoa stemd. Niemand wil al te vooruit denken nu de eerst dus voor enige onzekerheid gende meer-partijenverkie gen voor de deur staan. Ni eerste verkiezingsronde op eiland Zanzibar voorbij is een nek-aan-nek-race heeft geleverd tussen de CCM en positiepartij het Burgerlijk V nigd Front (CUF), blijven meeste waarnemers bij verwachting dat het vastel een zelfde uitslag te zien zal ven en de strijd zich zal con( treren rond de CCM-kandii voor het presidentschap Be min Mpaka en de belangrij oppositieleider Augustine ma. De eerste wordt door raar' Nyerere aanbevolen geldt voor menigeen dus als tomatische keus. de tweede op grote aanhang rekenen wege zijn kruistocht tegen corruptie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6