Hartklachten verzwakken positie Jeltsin Buitenland h 'egering Italië begint privatisering van ENI Canadees dubbeltje op z'n kant VS en Rusland vormen samen Bosnië-eenheid UTERDAG 28 OKTOBER 1995 Barcelona-trainer is enthousiast, maar investeert zelf geen cent 'jj "MEDEWERKER Twee voormalige voetballers, Johan Cruijff en Frank Weyer, gaan in de buurt van het Spaanse dorpje Na- !vès aan de voet van de Pyreneeën een medisch cen trum bouwen. In dit complex zullen oosterse en westerse geneeswijzen in combinatie worden toege past. April volgend jaar wordt begonnen met de bouw van het tachtig miljoen gulden kostende pro ject. Het centrum moet uitgroeien tot een compleet dorp, waar het zeer gezond toeven is, zo liet het duo gisteren in Barcelona weten tijdens de presentatie van hun idee aan de pers. Initiatiefnemer van het Spaanse avontuur is de Belg Weyer, zakenman en oud-speler van Club Brugge Weyer. Hij heeft de trainer van Barcelona als grote promotor achter zijn zaak gekregen. „Wanneer het centrum er staat, ben ik de eerste die daar op de tafel ligt", zei Cruijff. „Ik geloof heel sterk in een combinatie van westerse en oosterse geneeskunst." Het Embrossa-project gaat een terrein van 55 hec tare beslaan. Weyer had een bus gehuurd zodat de pers zichzelf kon overtuigen van de schoonheid van de natuur ter plekke. Zelfs de burgemeester van het 250 zielen tellende dorp kwam opdraven om te ver zekeren dat tachtig procent van zijn gemeentenaren positief is over de plannen. „Dat heeft natuurlijk te maken met de werkgelegenheid die zo'n project met zich meebrengt", aldus de burgemeester. Het hart van het project wordt een medisch cen trum. Er wordt, in de woorden van Frank Weyer, ge streefd naar „gezondheid van lichaam en geest in samenhang met gezonde voeding, ontspanning, ex cursies en vakantie. Dit alles in een oernatuurlijke omgeving, zuivere lucht en water". Verder omvat het project onder meer woningen, een congrescen trum, een winkelcentrum en een sportcentrum. Een team van artsen uit Azië, de Verenigde Staten en Europa zal er werkzaam zijn. Begin 1998 moet het gezondheidscentrum draaien. De rest van het project moet in het jaar 2000 af zijn. Volgens Weyer en Cruijff is dit het eerste centrum in zijn soort in Europa en misschien wel in de hele wereld. Cruijff: „Oosterse en westerse medici zitten elkaar altijd in de haren. Daarom is het uniek dat e hier gaan sa menwerken". De Financiering is nog niet helemaal rond. Weyer lijkt weliswaar goed te verdienen met de import en export van auto's, maar investeerders zijn nog zeer welkom. Volgens hem is het geld voor de aankoop van de grond en de (door de overheid verplichte) in richting van de infra-structuur gegarandeerd. Dat zou samen om een kleine tien miljoen gulden gaan. De resterende miljoenen moeten nog worden ver worven. lohan Cruijff liet gisteren overduidelijk weten dat hij geen cent in het project zal steken. „Ik sta er he lemaal achter, maar onze familiefilosofie is: nergens in investeren". Jaren geleden ging Cruijff in Spanje in zaken met de Fransman Michel Basilevich. Vol gens de familie Cruijff heeft dat de sportman vele miljoenen gekost. In een exclusief interview met de ze krant zette Basilevich begin vorig jaar echter uit een dat volgens hem Cruijff destijds de kwade geni us was en dat alleen hij, Basilevich, toen veel geld heeft verloren. Cruijff vertelde gisteren dat hij een jaar geleden toevallig met Weyer in contact is gekomen toen hij een auto kocht. „Het bleek dat onze opvattingen over gezond leven dicht bij elkaar lagen. Na mijn by pass operatie ben ik mij daar steeds meer mee bezig gaan houden. Daarom krijgt het project mijn steun." De 41-jarige Belg ziet Embrossa als de vervulling van een oud verlangen. Na een ernstig motoronge luk op vrij jonge leeftijd kreeg hij van artsen te horen dat hij nog maar tien jaar had te leven. „Ik ben na die boodschap op zoek gegaan naar geneeswijzen die mij konden redden. En dat is gelukt dankzij een combinatie van westerse en oosterse methodes. Vanaf die tijd hebben mijn vrouw en ik besloten om iets in deze sector op te zetten." Cruijff denkt dat ook de sportwereld profijt kan hebben van een aanpak zoals die door Embrossa wordt opgezet. „Ik merk bij mijn voetballers dat ze anders zijn opgegroeid dan wij vroeger. Wij speel den als kinderen op straat en kweekten daardoor een soort natuurlijk beschermingsmechanisme door de snelheid van reageren en de beheersing van de evenwichtsfuncties. Die zijn bij de jonge sporters van tegenwoordig veel minder ontwikkeld. Daarom hebben ze ook eerder blessures. Je kunt een hele boel problemen op een natuurlijke manier oplossen. Maar dat zijn we vergeten. We leven in een maat schappij vol stress. Daar kun je allerlei pillen voor slikken, maar je kunt ook met je ademhaling aan de gang gaan. Als ik in een stadion sta waar 100.000 mensen mij uitfluiten, helpt dat laatste mij beter. Ik hoop dat een gezondheidscentrum als dat van Frank eraan kan bijdragen dat we weer wat meer aandacht krijgen voor de natuurlijke benadering van onze gezondheid." conomie VS groeit opvallend snel r Washington De economie van de Verenigde Staten heeft in het lerde kwartaal van dit jaar een onverwacht sterke groei doorge- naakt van 4,2 procent op jaarbasis. Dat is het hoogste niveau inds de 5,1 procent van het laatste trimester van vorig jaar. Dat dijkt uit een gisteren gepubliceerde eerste raming van het Ame- ikaanse ministerie van handel. xtreem-rechtse Duitser: twee jaar cel De 55-jarige Günter Deckert, voorzitter van de ex- eem-rechtse Nationaal-Democratische Partij in Duitsland, ver- Iwijnt voor twee jaar in de gevangenis wegens opruiing tot ras- •nhaat. Het hoogste hof in Duitsland bevestigde daarmee giste- en het uit arpil stammende vonnis van een lagere rechtbank in Carlsruhe. Deckert is schuldig bevonden aan het in het open- iaar ontkennen van de uitroeiing van de joden in Europa door -het nazi-regiem. OV Isjernobyl-reaetor ligt week stil cari iev Een van de twee nog functionerende reactors van de kem- lëntrale van Tsjernobyl in Oekraïne is gisteren stilgelegd wegens I ym nankementen aan het systeem voor brandstofverversing. De re- jdaf1 ctor wordt geleidelijk uit dienst genomen en ligt dan een week til, aldus de directie. Radioactieve straling zou er niet zijn vrij gekomen. S kettqlapan krimpt leger mogelijk in xyo» i let Japanse ministerie van defensie heeft gisteren voor- esteld het aantal Japanse militairen terug te brengen van 80 aar 144.000. Als het kabinet de voorstellen overneemt, vorden ze in december van kracht. n de Japanse 'herijkingsnöta' staat dat dé troepensterkte om- aag kan nu de latente dreiging van de voormalige Sovjet-Unie is weggevallen. ÏASA-werknemers gaan de straat op remen Duizenden werknemers van DASA hebben gisteren in liverse Duitse plaatsen gedemonstreerd tegen het dreigende 94 f lies van ruim 8.000 arbeidsplaatsen bij het concern, waarvan tok de Nederlandse vliegtuigbouwer Fokker deel uitmaakt.'De ;rootste acties vonden plaats in Bremen en München. Werkne- ners en vakbonden eisten van het DASA-bestuur een serieuze paloog' over een afzwakking van de saneringsoperatie Dolores. Nigeriaans schip in grote problemen inwiMonrovia. Een Nigeriaans schip met 150 opvarenden en ton- ken lading aan boord is in erntige problemen geraakt voor de ng lust van Liberia. Omdat het te zwaar beladen schip gevaar loopt ïi de golven ten onder te gaan, waren gisteravond al 350 van de 31 ndéiorspronkelijk 500 Afrikaanse opvarenden door vissersboten iden laar de wal gebracht. Getracht zal worden het schip naar de -514( ;ust te slepen. Arrestaties wegens naaktfoto Dimitra iTHENE Een Griekse openbare aanklager heeft de arrestatie ge- ast van twee uitgevers, wegens de publikatie van een foto waar- ip een dame te zien is die naakt poseert in de armen van een Indere vrouw. Een van hen zou Dimitra Liani zijn, de echtgeno- losse !e van de Griekse premier Papandreou. De uitgevers zijn George Kouris van het dagblad Avriani en Makis Psomiadis van het I ^°(iieuwsblad Onoma. De lastercampagne tegen Dimitra maakt na ®leel uit van de groeiende kritiek op de 76-jarige Papandreou, die nog maar enkele uren per dag zou werken en de dagelijkse lei- iling steeds meer aan zijn Vrouw zou overlaten, dlaufei /Prostituee met AIDS besmet bejaarde ^^Bort lauderdale Een prostituée met bloedend tandvlees heeft yg^Ben 91 -jarige man met het AIDS veroorzakende HlV-virus be- jMBmet door hem te bijten. Elmer Hutto stopte nadat Naomi Mor- pson in augustus 1994 in het Amerikaanse West Palm Beach te- ien zijn auto was gevallen. Hij dacht dat ze gewond was. Mor- ^^■ison rukte het portier echter open en sprong naar binnen om ^^Hiutto's portefeuille te pakken. Bij de worsteling die ontstond, ^^Heet ze de bejaarde man diverse keren diep in een hand, een ^Blrm en een been, aldus de politie. Turkije versoepelt anti-terreurwet bfe Ankara Het Turkse parlement heeft gisteravond ingestemd met ken wijziging van een anti-terreurwet. Het Europees Parlement had daarop aangedrongen in ruil voor nauwere samenwerking Denen ijnet de Europese Unie. In de oude versie van de anti-terreurwet 'lit 1991 staat op meningsuitingen 'tegen de staatsideologie' naximaal vijfjaar cel. Dat wordt nu ten hoogste drie jaar. Of de stÈU daarmee tevreden is, was gisteravond nog niet duidelijk. t-Rtr-AFpliggen tussen 5.250 en 6.000 lire. Het precieze bedrag wordt vast- Italiaanse regering gaat vol- gesteld op 19 november. Wie inde maand 20 procent aan- belangstelling heeft, moet mini- kien van het staatsenergiecon- maal 1.000 aandelen kopen. De lm ENI verkopen. Minister stukken krijgen een notering op In industrie Clo, die de plan- de effectenbeurzen van Milaan In gisteren lanceerde, mikt op en New York. "n opbrengst van tien biljoen Ente Nazionale Idrocarbu- fe (10 miljard gulden) voor de nieri, opgericht door de legen- laatskas. darische Enrico Mattei, is een JDe privatisering van ENI is van de grootste energiecon- |n operatie zonder weerga. De cerns van Europa, actief op het linister sprak van grote be- gebied van olie, gas, mijnbouw Vgstelling uit binnen- en bui- en chemie in vele delen van de Inland. De prijs per aandeel zal wereld. Bezoek Balkan-leiders aan Moskou gaat niet door De tweede lichte hartaanval van de Russische president, Jeltsin, in vier maanden tijd zou geen aanleiding geven tot serieuze ongerustheid. In Moskou gaat men ervan uit dat de 64-jarige Jeltsin zal herstellen. Maar de gezond heidsklachten hebben volgens commentatoren de poli tieke positie van de president verder verslechterd. Die was al aangetast door de slechte economische situatie waarin de Russische Federatie verkeert. De minitop van Bosnische lei ders die dinsdag in Moskou zou worden gehouden, is uitgesteld in verband met Jeltsins opname in een ziekenhuis. De bijeen komst met de presidenten van Servië, Bosnië en Kroatië zou voorafgaan aan de vredesonder handelingen die volgende week in de Verenigde Staten begin nen. Jeltsins hartproblemen heb ben geen gevolgen voor de Rus sische parlementsverkiezingen van 17 december. De president blijft tot eind volgende maand onder strikt medisch toezicht staan. Hij kreeg donderdag in een buitenhuis 120 kilometer ten noordwesten van Moskou een lichte hartaanval en werd per helikopter naar een zieken huis in de hoofdstad gebracht. Een Russische hartspecialist noemde deze tweede kleine hartaanval niet verontrustend, al was de toevoer van bloed naar het hart gisteravond nog instabiel. „De gezondheidstoestand van de Russische president Boris Jeltsin geeft geen aanleiding tot serieuze ongerustheid", zei pre mier Tsjernomyrdin, staatsrech telijk gezien Jeltsins plaatsver vanger. De president zal vanaf het ziekbed zijn dagelijkse werkzaamheden voortzetten, aldus een woordvoerder. Zo heeft hij de zogenoemde 'atoomknop'. een draagbare computer waarmee hij de con trole heeft over de Russische atoomstrijdmacht, bij zich in het ziekenhuis. Ondanks de geruststellende verklaringen van Tsjernomyrdin twijfelde een presidentieel woordvoerder gisteren of Jeltsins bezoek aan Noorwegen, dat voor 20 november op de agenda staat, kan doorgaan. In juli moest hij ook al verstek la ten gaan in Oslo wegens hart klachten. Een van 9 tot 11 no vember gepland bezoek aan China gaat zeker niet door. Toen Jeltsin in juli voor het eerst last had van zijn hart werd pijnlijk duidelijk dat er geen krachtige opvolger voor hem klaar staat. Wel is in de wet vastgelegd dat de regeringslei der, nu premier Tsjernomyrdin, de president vervangt en bin nen drie maanden presidents verkiezingen moet uitschrijven wanneer het staatshoofd zou overlijden of zo ernstig ziek zou worden dat hij zijn taken niet meer kan uitoefenen. washington hans de bruun correspondent De VS en Rusland zullen een gezamenlijke militaire eenheid vormen die naar Bosnië gaat ter ondersteuning van de NAVO- vredesmacht. Deze uit enkele duizenden soldaten bestaande Russisch-Amerikaanse troepen macht krijgt geen gevechtstaken en zal niet onder NAVO-com- mando vallen. Ze zal de vredes macht wel helpen met transport en geniewerk. zoals het oprui men van mijnen en het herstel len en bouwen van bruggen en wegen. De ministers van defensie van de VS en Rusland, Ferry en Gratsjov, hebben hierover giste ren een voorlopig akkoord ge sloten. Daarmee lijkt het pro bleem opgelost van de Russi sche deelname aan de vredes macht voor Bosnië. Moskou wil graag troepen leveren, maar weigert die onder NAVO-com- mando te stellen. Of Rusland behalve de genie-eenheid ook andere troepen stuurt, die wel zullen meedoen aan het af dwingen van vrede, is nog niet besloten. We hebben nog wat meer tijd nodig, maar we zullen er wel uitkomen", zei Gratsjov na het overleg, dat plaatsvond op de basis Fort Riley in de Ameri kaanse staat Kansas. Daar had den de twee ministers eerder op de dag de allereerste gezamen lijke Amerikaans-Russische mi litaire oefening op Amerikaanse bodem gadegeslagen. I let was voor het eerst dat Russische sol daten in de Verenigde Siaten actief waren. Door de eenheid in Bosnië los van het NAVO-bevel te laten optreden, wordt tegemoetgeko men aan de Russische eisen. Om de Russen niet het idee te geven dat zij een buitenbeentje zijn, is besloten een eenheid sa men met de Amerikanen te vor men, die dan dus in dezelfde omstandigheden verkeren. Vader leukemiepatiëntje eist geld londen.ap acht weken te leven had. Daar om wilden ze haar toen geen dure behandeling geven. Uit eindelijk schonk een anonieme sponsor 150.000 gulden, zodat ze in een privékliniek kon wor den behandeld. Nu geven art sen haar 20 tol 30 procent kans op een (tijdelijke) genezing. Maar voor verdere behandeling hebben de ouders niet genoeg geld. De vader van een II-jarig Brits meisje dat aan leukemie lijdt, begint een rechtszaak tegen de regering. Het Britse ziekenfonds heeft geweigerd de behandeling te 'vergoeden omdat het kind 'toch zal sterven'. Daarom eist de vader^als schadevergoeding een 'ongelooflijk grote som geld'. Artsen meensen in januari dat Jaymee Bowen nog zes tot Los van NAVO-vredesmacht Montreal Premier Chrétien van Canada heeft zijn landgenoten gisteren in Québec opgeroepen de eenheid van het land te be waren. Hij deed dit op een bijeenkomst in Montreal waar 150.000 Canadezen waren samengekomen (foto). Ze hopen dat de in woners van de Franstalige provincie Québec maandag in het referendum besluiten zich niet af te splitsen. Volgens de jongste peiling in Québec wordt de uitslag een dubbeltje op zijn kant. De Britse koningin Elizabeth is er overigens ingeluisd door een Canadese discjockey. Zeventien minuten sprak de vor stin met de grappenmaker die zich voordeed als de Canadese premier. De luisteraars van radiostation CKÓI FM in Montreal konden meegenieten. De koningin, hoofd van het Gemenebest waartoe ook Canada behoort, wilde best een toespraakje houden tot het Canadese volk. Laat u maar weten wat ik moet zeggen, aldus Elizabeth in een gister avond door ITN-nieuws uitgezonden frag ment. In de Zaterdags Bijvoegsel: Het einde van de Candese droom. fOTO REUTER PETER IONES Hamas-Ieider vraagt geweld af te zweren jeruzalem» ap De in Israël gevangen zittende geestelijk leider van de funda mentalistische Hamas-bewe- ging, sjeik Ahmed Yassin, heeft zijn aanhangers opgeroepen de terreur tegen Israël te staken en mee te doen aan de Palestijnse verkiezingen. De bijna volledig verlamde Yassin zit sinds 1989 een le venslange gevangenisstraf uit omdat hij opdracht heeft gege ven tot het liquideren van ver meende Palestijnse collabora teurs. Hij deed zijn oproep in een gisteren gepubliceerd inter view. Als zijn aanhangers acht slaan op zijn woorden, dan zou dat een belangrijke stap zijn in de goede richting. Nu is begonnen met de uitvoering van net ak koord dat voorziet in terugtrek king van de Israëlische troepen van de Westelijke Jordaanoever en verkiezingen in de Palestijn se gebieden, heeft Israël her haaldelijk laten weten dat nieu we terreuracties het hele vre desproces tot staan kunnen brengen. België steekt spaak in wiel visserij-akkoord BRUSSEL AP België zal het visserij- en land bouwakkoord lussen de Eu ropese Unie en Marokko blok keren. liet akkoord is na maanden onderbandelen tot stand is gebracht en komende maandag zou het worden gete kend. Eerder deze week keerde ook de Nederlandse minister Van Aartscn zich al fel tegen de overeenkomst. Die biedt Murokkaanse vissers voorde len, maar beeft voor Neder landse tuinders alleen nadelen. De Belgische regering zei gis teren dat België tegen bel ak koord zal stemmen omdat ook Belgische tomaten telers en bloemen kwekers schade on dervinden van een open markt voor deze produkten. Ook Duitsland, Portugal en Italië hebben ernstige bedenkingen. Spanje, dat momenteel het EU - voorzi 11 erschap bekleed t bad zich juist sterk gemaakt voor bet akkoord. Madrid hoopt dat daarmee het einde van een slepend Spaans- Marokkaans visserijconflict naderbij kan worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5