Het einde van de Canadese droom »T Lucien Bouchard. Volgens de separatisten de hoop voor een onafhankelijk Québec, volgens de federalisten e bedreiging voor Canada. De Canadese premier Jean Chrétien, zelf afkomstig uit Québec, voert al weken campagne tegen de afscheiding van de Franstalige provincie. Achter hem staat: 'Wie nee zegt heeft gelijk'. foto reuter Franstalig Québec wil 'baas in eigen huis' worden ache pas la patate, Lucien", roept B I iemand tegen de man die zich door de mensenmenigte naar het podium voor in de zaal worstelt. Het betekent zoiets als 'geef niet op'. De meer dan duizend aanwezigen scanderen 'Lucien, Lucien'. Terwijl Lucien Bouchard hem passeert zegt een oudere man: „U bent mijn held, meneer". Anderen proberen alleen maar zijn jasje aan te raken. „C'est un miracle", zegt mijn buurman: het is een wonder. Eind vorig jaar leek Lucien Bou chard ten dode opgeschreven. Een zeldzaam vleesetend virus had zijn halve been weggevre ten. Het moest worden afgezet. Hij lag dagen lang balancerend op de rand van de dood in het ziekenhuis. Maar hij kreeg een kunstbeen en kwam er weer bovenop. Klaar voor de strijd voor 'zijn' Québec. Bouchard is de voorman van het Bloc Québe- cois, de partij die wil dat de Franstalige Canade se provincie zich afscheidt van de rest van het land. Maandag gaan de Québecois naar de stembus om in een referendum Oui of Non te zeggen tegen een soeverein Québec. „Maitres chez nous", noemt Bouchard.dat tijdens de ma nifestatie in Rivières-des-Loups: Baas in eigen huis. Volgens de laatste opiniepeilingen zijn de ja- en nee-stemmers in een nek-aan-nekrace ge wikkeld. Sommige peilingen geven oui een klei ne voorsprong. Toen dat bekend werd, kelder den de koersen op de Canadese beurs meteen, en daalde de dollar twee cent in waarde. Dege nen die Canada één willen laten blijven, zijn plotseling nerveus geworden. Vooral het be drijfsleven vreest de eventuele splitsing van het land. Dat fs goeddeels de 'verdienste' van Bou chard. Twee maanden geleden stond het ja- kamp nog meer dan tien procent achter op de nee-stemmers. Toen droeg de goedmoedige premier van Québec, Jacques Parizeau, de lei ding van de ja-campagne over aan de net uit de dood opgestane Bouchard. En het tij keerde. Bouchards miracle gaf ook zijn aanhangers weer hoop. Voor de Franstalige Canadezen is hij een held en een martelaar. Voor de Engelstaligen is hij de man die hun land, ,,het beste ter wereld", uit een wil rijten. Anderen noemen hem gewoon een opportunist, die de afgelopen twintig jaar tot vier partijen heeft behoord, afwisselend fe deralisme en onafhankelijkheid predikend. Maar dat laatste is nooit zo dichtbij geweest als Eigen land In 1980 stemden de Québecois voor het laatst over soevereiniteit. Ze verwierpen het voorstel met 60 tegen 40 procent. De aanhangers van het federale Canada een derde van de Franstaligen en vrijwel alle Engelstaligen ho pen dat het nu weer zo zal gaan, dat de kiezer het gezond verstand zal laten zegevieren. Want Québec zal zonder Canada altijd slechter af zijn, net als Canada zonder Québec. De tegenstanders de leider van de nee-be weging Daniel Johnson, de fel campagne voe rende Canadese premier Jean Chrétien, het be drijfsleven, en ook de in Québec woonachtige Cree-indianenschetsen een beeld vol doem en verderf voor Québec. Een miljoen banen lo pen gevaar, riep minister van financiën Paul Martin. Investeerders zullen Québec de rug toe keren. De dollar zal in waarde kelderen. En on afhankelijkheid gaat Québec tientallen miljar den kosten. De Québecois zijn er niet van onder de in druk, lijkt het. „Nog nooit is ons eigen land zo dichtbij geweest", zei Jacques Parizeau vorige week tijdens een bijeenkomst van jongeren in Montreal. „Wij willen dat eigen land en we zul len het krijgen." De verkiezingsmanifestaties van het ja-kamp trekken duizenden dolenthou siaste Québecois. Het valt op hoeveel van hen jong zijn. „Op 30 oktober worden wij de Generatie H". zegt stu dentenleidster Catherine Bachaalani. „De histo rische generatie." Uit de enquêtes blijkt dat vooral jong en progressief Québec vóór onaf hankelijkheid van Canada is. Canadezen hou den niet zo van verandering. „Zij vieren nog steeds Victoria Day, een kwart eeuw nadat de Britten daar zelfs mee opgehouden zijn", schreef een krant. Veel ja-stemmers kunnen niet bevatten dat de anderen geen vrij Québec willen. „Door de geschiedenis heen hebben volkeren gevochten en zijn mensen gestorven voor hun onafhanke lijkheid. Hier hebben we de kans om het zonder bloedvergieten te krijgen. Simpelweg door te stemmen. En toch aarzelen we. Ik begrijp er niets van", aldus columnist Ed Bantey van de Engelstalige Gazette. Bedreigd De onafhankelijkheidsdrang van de Québecois is al oud. De unie tussen Engelstaligen en Franstaligen dateert van 1759, toen de Britten het van de Fransen wonnen. In 1867 kwam Ca nada tot stand, en kreeg Québec zelfs een eigen regering. Maar honderdvijftig jaar geleden had den de Québecois de meerderheid in Canada, terwijl zij nu nog maar een kwart van de Cana dese bevolking vormen. De zeven miljoen Francofone Canadezen voelen zich bedreigd. „Québec zakt langzaam weg in Canada", zegt de schrijver Yves Beau- chemin. De andere Canadezen willen dat Qué bec een provincie is zoals de andere acht pro vincies. „Maar daarmee ontkennen zij de per soonlijkheid van Québec. Wij zijn niet als Prin ce Edward Island", zegt hij, doelend op de piep kleine Atlantische provincie. Québec is een economische grootmacht. Een derde van alle bedrijvigheid van Canada speelt zich in Québec af. De provincie alleen is de ze vende handelspartner van de Verenigde Staten. De Québecois zijn volgens economische des kundigen dan ook best in staat voor zichzelf te zorgen. Maar de vraag is of het ook verstandig is. Beter dan nu hinnen Canada zullen de Qué becois het niet krijgen. De ontkoppeling van Canada gaat Québec de komende tien jaar zeker drie miljard dollar per jaar kosten. Bovendien moet het zijn aandeel in de nationale schuld van Canada die met 550 miljard Canadese dollars één van de grootste in de geïndustrialiseerde wereld is aflossen. En dat terwijl het begrotingstekort van de provincie dit jaar al tot meer dan 11 miljard dollar dreigt op te lopen. Volgens een studie van de Canadese regering zal de koers van de dollar na een afscheiding van Québec dalen van 1,12 naar 98 cent Ook de koopkracht van de Québecois zal navenant dalen. Québec zal ook opnieuw moeten gaan onderhandelen over de toetreding tot het Noor- damerikaanse vrijhandelsverdrag NAFTA met Mexico en de VS. En het is de vraag of die lan den daar wel toe bereid zijn. De Amerikanen houden zich tot nog toe op de vlakte. Maar minister van buitenlandse za ken Warren Christopher zei vorige week wel dat Québec niet op dezelfde banden met de VS moet rekenen als die Canada nu heeft. De Ame rikanen zeggen het niet hardop, maar zij heb ben liever één rustige, grote buur, dan twee kleinere, waarmee zij een geheel nieuwe relatie moeten zien op te bouwen. Minder onduidelijk was de Franse president Jacques Chirac. Bij een 'ja' zal het 'moederland' Québec als staat erken nen, zo zei hij deze week. Eigenheid De vraag is of het wel zo'n vaart zal lopen, ook na een oui op maandag. Québec wordt dan heus niet meteen onafhankelijk. Bouchard heeft al gezegd dinsdag onderhandelingen met de rest van Canada te willen beginnen over sa menwerking. Hij wil een soeverein Québec bin nen het oude Canada, „een associatie zoals ook de landen van de Europese Unie die hebben", zegt hij. Bouchard heeft eieren voor zijn geld gekozen, wetend dat het streven naar een volledig onaf hankelijk Québec nooit op een meerderheid zou kunnen rekenen. Nu wil hij dat de 'eigen heid' van Québec erkend wordt. En hij wil voor stellen dat de Québecois hun Canadese pas poort behouden en kunnen blijven betalen met de Canadese dollar. Waarop overigens de En gelse koningin nog staat. „Het is alsof je scheidt, maar wel toegang tot de slaapkamer blijft eisen", schamperde de pre mier van Ontario, Mike Harris, onlangs. „Of we zijn één land, of we zijn het niet. Een afgeschei den Québec is een vreemd land. Punt." In En gelstalig Canada voelt-men dan ook niets voor onderhandelingen. Hoe westelijker in Canada, hoe onverzoenlijker de houding tegenover de Québecois. Minister van financiën Martin wijst het idee van een gezamenlijke munt niet af. „Mij best", zegt hij. „Maar dat zal niet lang duren", voegt hij er meteen cynisch aan toe. „Kijk maar naar Tsjechië en Slowakije. Die wilden dat ook. Het heeft precies 39 dagen geduurd. En wat gebeurt er dan? Het zal het bedrijfsleven en nieuwe in vesteerders toch even aan het denken zetten." Volgens Yves Beauchemin vragen de federa listen van Québec en Canada „om samen te le ven op een manier die je van privé-burgers nooit zou eisen". Hij noemt het „een huwelijk tegen elke prijs". Het is waar, zo zegt hij, dat eenheid macht maakt. „Maar macht kan geen eenheid afdwingen." Chretien noemt het echter misleidend te denken „dat je je kunt afscheiden en toch Canadees kunt blijven". Wat er dinsdag gaat gebeuren blijft dan ook onzeker. Volgens de plannen van Bouchard zal na een 'ja' een jaar worden uitgetrokken voor onderhandelingen met de rest van Canada, en zal pas daarna officieel de soevereiniteit worden uitgeroepen. Maar, zo wordt gewaarschuwd, als Canada onderhandelingen blijft afwijzen, dan doen we het meteen. Dan is Québec over een paar maanden onafhankelijk. Concessies Volgens de socioloog Morton Weinfeld is er geen eenstemmigheid onder de ja-stemmers over de betekenis van dat dreigement. „Velen zien het als een tactische zet om meer conces sies van Canada los te krijgen." De Québecois zijn niet tevreden met de kwalificatie 'speciale gemeenschap', die hen de afgelopen jaren door de rest van Canada in moeizame onderhande lingen is aangeboden. De vraag is wat er verandert als Québec soe verein wordt, maar toch nauwe banden met de rest van Canada wil. „Ze willen ons paspoort en ons geld blijven gebruiken. Maar wat er over blijft hebben ze nu ook al", zei oud-premier Brian Mulroney vorige week. „Ze hebben al een grote autonomie op terreinen als onderwijs, ge- zondheiszorg, cultuur en ruimtelijke ordening. Dat verandert niet." Dat Québec geen invloed in Canada heeft wordt ook bestreden. Québec heeft gedurende 35 van de laatste vijftig jaar de premier van Ca nada geleverd. Ook nu weer. De minister van buitenlandse zaken en die van financiën zijn Québecois. „Zij zijn geen lachwekkende min derheid, zoals ze beweren", aldus Mulroney. Uittreding zal Canada volgens hem als geheel grote schade doen. Volgens een VN-studie is Canada, met Qué bec, het beste land ter wereld om in te leven. Het is volgens de Wereldbank het op één na rijkste land ter wereld. Waarom zou je daar dan uit willen? Canada is ook lid van de G-7, een positie die het mogelijk zal moeten prijsgeven als Québec zich afscheidt. En het bedrijfsleven wil stabiliteit, en vreest dat die met afscheiding verloren gaat. „Canada's economische inbreng in Noord Amerika is onmiskenbaar", zegt president-di recteur Jonathan Weiner van CandereL „Maar die van Québec zal twijfelachtig zijn." Een an dere zakenman, Marcel Dutil, meent dal Qué bec zelf medeverantwoordelijk is voor de slech te toestand van de Canadese economie, „want de Canadese regering is dertig jaar lang door Québec gedo m 1 neerd Magisch Lucien Bouchard is niet uit het veld te slaan. „Een 'ja' zal magisch zijn", riep hij onlangs uit. „Met een zwaai van de toverstaf zal alles anders worden en zullen we solidariteit en eenheid kennen." Bouchard werd meteen belachelijk gemaakt door premier Jean Chrétien, die hem 'Lucien in Wonderland' noemde. „Ik geloot niet in tovenaars. In het echte leven zijn er geen to verstafjes»" De ja-stemmers doen alsof de positie van het Frans in Canada bedreigd wordt. Maar daarvan is niets te merken. In Montreal is Frans de eer ste voertaal, al spreekt iedereen even makkelijk Engels. Dat het aantal Francofonen in Montreal daalt, komt meer doordat de meesten naar de randgemeenten zijn verhuisd, dan door de op rukkende invloed van het Engels of van immi granten. Lucien Bouchard beweerde vorige week „dat het witte ras in Québec veel te weinig baby's krijgt." Volgens Bouchard betekent dit „dat wij onze familieproblemen niet goed hebben opge lost". Opmerkingen die tot een golf van opwin ding leidde. Racisme, werd er meteen geroepen. En vrouwenorganisaties stonden op hun ach terste benen. „Wij zijn geen fokmachines", klonk hel boos. De één miljoen Franstalige Canadezen bulten Québec voelen zich niet aangesproken door de vrijheidsdrang van de Québecois. Een Franco fone boer in Alberta liet door een (naaimachine de woorden C'est mieux ensemble (het is beter samen) in reuzenletters in zijn korenveld maai en. Franstalige gemeenschappen in de rest van Canada voeren alom actie tegen een onafhan kelijk Québec. Uitstapje Een skiclub uit Halifax in Nova Scotia één van de drie kleine provincies aan de Atlantische kust, die door een onafhankelijk Québec van de rest van Canada zouden worden gescheiden besloten het anders te doen. Tot nog toe gaat de 'Club ski 30' <-H jaar met tientallen leden skiën in Magog in Québec. Maar dit jaar staat de be stemming van het jaarlijkse uitstapje nog niet vast. „Maandagavond weten we het", zei Shane McNeill van de lui) deze werf „Als het 'nee' wordt gaan we weer naar Magog. Wordt het 'ja', dan gaan we dit jaar naar Vermont in de VS." De skiclub besteedt elk jaar 60.000 dollar aan uitstapjes. (Jok skiclubs uit Ontario hebben al aangekondigd Québec links te zullen laten lig gen. McNeill: „Ze denken in Québec toch niet dat hun besluit geen economische gevolgen zal hebben, hè?" een VN-studie □e ,nSs Canada het beste eidakt^nd ter wereld om in leven. Het is volgens de Wereldbank 'bovendien de op één uSiia rijkste natie op de ürdbol. Waarom zou daar dan uit willen, 1zoals veel inwoners van de Franstalige provincie Québec? «teriaandag spreken zij vTrd'i, :h in een referendum Iderbe i0,hee ut over de toekomst van hun 'land'. We nerHr voeten baas in ons %en, Franstalige huis -appa worden, zeggen de 111 voorstanders van nafhankelijkheid. De jgenstanders voorzien arage een splitsing echter rampspoed voor Canada 'en Québec. Ze denken daar toch vlrd" tiet dat afscheiding ■appa enw geen economische 28. evolgen zal hebben, hè?" ZATERDAG 28 OKTOBER 1995

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35