Personeel KLM loopt op laatste benen ZATERDAGS BIJVOEGSEL c Beladers (boven) en onderhoudspersoneel (onder) van de KLM aan het werk. De werknemers zouden zó onder druk staan dat kwaliteit en goede naam van de maatschappij in het geding zijn. FOTO'S KLM Drukte leidt tot vertragingen, overboekingen en verwaarlozing vloot 191 ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 De KLM maakt gouden tijden door. De vliegtuigen zitten tjokvol passagiers en vracht. De samenwerking met de Amerikaanse bondgenoot Northwest Airlines is in de internationale luchtvaart een ongeëvenaard succesverhaal. Beleggers zien de halfjaarcijfers van begin november met vertrouwen tegemoet. Geen wolkje aan de lucht, zo lijkt het. Maar op de grond broeit het. Monteurs, bagagesjouwers, platformpersoneel, baliemedewerksters: ze zijn het zat. De werklast is ondraaglijk geworden. De mensen in de blauwe overalls, maar ook hun geüniformeerde collega's in de lucht, lopen op hun laatste benen. werkdruk voorvloeiend ongenoegen vindt z'n weerslag in een achteruitgang van de dienst verlening. Steeds vaker krijgen passagiers met langdurige vertragingen te maken. Die konden vroeger nog in de schoenen van de verkeersleiding worden geschoven. Nu moe ten de oorzaken vaker intern worden ge zocht. Qua vluchtuitvoering waren de weekends van 9 en 10 en 16 en 17 september om te hui len. Tientallen vluchten vielen uit. Andere werden overgenomen door ingehuurde maatschappijen, die op het gebied van ser vice een divisie of drie lager spelen dan de KLM. De getroffen passagiers klaagden ver geefs steen en been. De grondstewardess zei er ook niets aan te kunnen doen dat er zo veel vliegtuigen met panne aan de grond stonden. Of dat die dagen niet genoeg vlie gers aanwezig waren om het nog vliegende deel van de vloot te bemannen. De piloten le ven in openlijke onmin met de directie. Ze zijn niet langer bereid op stel en sprong in te vallen voor zieke collega's. Overboeking Terwijl de afdeling marketing via loyaliteits programma's als Airmiles en The Flying Dutchman vakantiereiziger en zakenman aan zich tracht te binden, wordt het geduld van diezelfde reiziger door de oververhitte KI.M- organisatie telkens weer op de proef gesteld. Naast vertragingen wekt een ander fenomeen geregeld de ergernis van de passagier: over- boeldng, tegenwoordig aan de orde van de dag. Vluchten worden overboekt om er verze kerd van te zijn dat geen stoel onbezet blijft. Het gevolg is dat 'overtollige' passagiers uren op Schiphol 'in de wacht' zitten, of via alter natieve routes veel te laat op de plaats van bestemming arriveren. Als compensatie ligt contant geld of een waardebon voor een toe komstige vlucht voor de gedupeerde reiziger klaar. Maar lang niet iedereen pikt deze be handeling. Achter de KLM-incheckbalie zit sinds kort een SOS-team, dat een dagtaak heeft aan het omboeken van 'ongewenste' reizigers. In de vertrekhal lopen speciaal daarvoor opgeleide ruziesussers. De grondstewardessen raden passagiers aan hun klachten schriftelijk bij de directie te deponeren. „Wij worden gek'van al die ruzies en raken overspannen van al dat gedoe", klaagt een medewerkster. De problematiek waarmee de 4.500 man sterke Technische Dienst (TD) kampt, is symbolisch voor de rest van de KLM. De dienst is opgesplitst in zelfstandig opereren de business units. Like afdeling moet voort aan 'marktconform' werken. Populairder ge zegd: de eigen broek ophouden. Het gevolg is dat de verschillende afdelingen elkaar gaan beconcurreren. Managers rekenen alleen met het eigen budget. Ken voorbeeld: Als dat goedkoper is, worden hoogwerkers van bui tenaf ingehuurd, terwijl die van de KLM zelf werkloos in de hangar staan. Het gevolg: de manager van de business unit bezuinigt keu rig, maar jaagt de kosten van de totale KLM- organisatieop. Uitstel Volgens een andere technicus zijn er bij de TD niet genoeg mensen om zelfs de eenvou digste problemen op te lossen. „Onderhoud wordt almaar uitgesteld. Ik wil daarmee niet zeggen dat de veiligheid in het geding is, maar de staat waarin de meeste vliegtuigen zo langzamerhand verkeren is bedroevend. Ze zien er van binnen en van buiten niet uit. Veel apparaten aan boord zijn aan revisie toe. Het video-systeem valt voortdurend uit. De stoelbekleding en tapijten zijn versleten. En dat komt de kwaliteit van de dienstverlening niet ten goede." Toch is het veiligheidsaspect volgens som mige KLM-medewerkers wel degelijk in het geding. Vliegers staan vlak voor de vlucht steeds vaker voor de keus: repareren óf vlie gen. Als het lijstje mankementen niet al te zeer is opgelopen, verkiezen zij te vliegen. „We bevinden ons op een hellend vlak", zo zegt een grondwerktuigkundige. Ook andere monteurs spreken hun zorgen uit. „Er wordt door het gebrek aan mensen en door nieuwe werkprocessen minder diep gaand gecontroleerd en gerepareerd dan vroeger. Het is net alsof een chirurg een gal- operatie uitvoert, constateert dat ook de blindedarm 'rot' is, maar die laat zitten om dat dat niet in zijn operatieschema past. Er wordt een enorme druk op de TD uitgeoe fend om de vliegtuigen op tijd vliegwaardig te hebben. Vroeger had je de tijd om een pro bleem te traceren en te verhelpen. Nu krijg je soms maar één dag om dat te doen. Als het niet lukt, dan maar de volgende keer dat het vliegtuig weer in de hangar staat." Volgens velen binnen de KLM-organisatie is de directie niet eens op de hoogte van de problemen. „Dat komt", zo zegt een mede werker van de I'D, „omdat het middenkader als een soort filter werkt. We verzuipen in dat middenkader. Ze schermen hun eigen toko af en de klachten van de werkvloer bereiken het hogere management niet." Op de achtergrond speelt de mogelijke ver zelfstandiging van de TD. De medewerkers zijn er niet langer zeker van dat zij hij de KLM hun pensioen halen. De TD heeft nog een jaar de tijd om te bewijzen dat zij tegen marktprijzen vliegtuigen kan onderhouden. Lukt dat niet, dan zal de directie vrijwel zeker een aantal business units afstoten. Net zoals dat is gebeurd met andere diensten, zoals de catering. „Verzelfstandiging is aboluut niet aan de orde", zegt Rolf Groenewoud, hoofd van de TD. „De reorganisatie is bedoeld om de me dewerkers meer verantwoordelijkheid te ge ven, met verhoging van de produktivitcit als doel." Het is volgens Groenewoud evenmin waar dat er sprake zou zijn van grotere onvei ligheid door achterstallig oAderhoud. „De medewerker mag naar eigen inzicht bepalen of een toestel luchtwaardig is. Er wordt abso luut geen druk van bovenaf uitgeoefend om noodzakelijke reparaties uit te stellen." Groenewoud erkent dat de andere manier van werken tot spanningen binnen de TD leidt. „Een mens moet aan nieuwe processen wennen en dat kost tijd. En natuurlijk botsen we op bureaucratie in alle lagen van de TD. Dat probleem onderkennen wij. We moeten er wellicht meer begeleiding tegenaan gooi- Signalen Onafhankelijk van elkaar zeggen José Smeets van de Vervoersbond FNV en Unie BLHP-be- stuurder Mario Lander dat er steeds meer signalen van de werkvloer komen dat de KI.M-machine dreigt vast te lopen. Bij de vakbonden leeft de opvatting dat de lucht vaartmaatschappij beschikt over te weinig vast personeel en juist over te veel onervaren ingehuurdemedewerkers. De afdelin gen worden aan een te scherpe taakstelling gehouden. Over de schutting kijken naar an dere afdelingen, dat doet men niet meer. De mensen zijn aan het eind van hun I.atijn. Als de KLM nu niet ingrijpt, zo zeggen de vak bonden, gaat de spirit cr bij de mensen uit en zeggen ze straks overal 'nee' tegen. inds de opvoering van het aantal k vluchten in het zogenoemde blok- kensysteem is de produktiviteit van het KLM-personeel met ongekende percenta ges gestegen. Maar het geklaag over de groei ende werkdruk houdt gelijke tred. Het me rendeel van de ruim 25.000 KLM-medewer- kers heeft er geen probleem mee dat het 'lui- zeleventje' van weleer voorgoed voorbij is. Maar het moet niet veel geldcer worden. De kwaliteit van de service holt achteruit. De goede naam van de KLM is in het geding. Een sluimerende veenbrand, zo schetst een kaderlid van de Vervoersbond FNV de situatie. Hier en daar komt het vuur al aan de oppervlakte. Zo legde het grond- afhandelingspersoneel op 20 september gedurende twee uur het werk neer, uit onvrede over de oplopende werkdruk. De omdraaitijd van de vliegtuigen (de tijd tussen aankomst en vertrek) moet van directiewege korter. Dat betekent zweten en zwoegen voor het personeel, dat hetzelfde werk met steeds minder (ervaren) han den moet doen. Telkens weer wordt van buitenaf tijdelijk personeel aan getrokken en er vervolgens weer uit gebonjourd. Verontrusting In een brief aan de centrale onder nemingsraad schrijven de voorzit ters van de groepscommissies (sub-ondememingsraden) Pas sage Diensten en Passage Af handeling dat de 5.000 mede werkers het werk niet langer aankunnen. „Wij spreken onze verontrusting en afkeuring uit over de uitvoering van de zo merdienst 1995. Zowel de tech nische staat van de vloot &ls de overboekingsproblematiek en de slechte punctualiteit maken het voor ons personeel onmoge lijk nog op redelijke wijze het werk te doen. Als de KLM op de ze wijze haar kwaliteit denkt te moeten waarmaken, dan hebben wij daar geen enkel vertrouwen De vertrouwelijke brief vat de problematiek bij de KLM in een notedop samen. Het uit de hoge

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31