Leidsch Dagblad stijging OZB blijft n 1996 beperkt I a LEOLUX BIJ CASBA WONEN Ongeluk legt treinverkeer Leiden-Haarlem stil [wartaalresultaat hilips valt tegen !AS3A Se BEL: 071-5128030 [azerswoudenaar krijgt ter jaar cel voor incest Bouwwoede in Berlijn Rumoer over handdruk voor Van Randwijck Politici Katwijk schrikken van incest-cijfers GOED NIEUWS Spaanse premier weigert op te stappen INDERDAG 26 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG 1,85 Binnenland Buitenland Ouderlijke bijdrage aan 5) scholen moet altijd J vrijwiligzijn Dagboek 7Bjerregaard in Deense krant Cultuur en Kunst Connie Palmen in Alphen: De vrouw apart is geen studie waard Sport Ajax neemt een paar tellen rust \Nog geen abonnee? rtaxcitie onwerend goed werkt pas jaar later door HEEMSTEDE «JEROEN Si effecten van de hertaxatie van Leids onroerend goed ken volgend jaar nog niet door in de belastingtarie- Wethouder J. Walenkamp (CDA) stelt de gemeente- i voor om bij de bepaling van de hoogte van de on- rende zaak belasting (OZB) de waarden van 1994 te teren en niet die van dit jaar. Walenkamp voorkomt rmee forse stijgingen in 1996 van het OZB-tarief voor ral eigenaren en huurders van goedkopere woningen. zijn." Garanties dat in 1997 de OZB-tarieven niet alsnog met tientallen procenten zullen stij gen, kan de gemeente dan ook niet geven. Walenkamp wil in 1996 samen met de gemeente raad alles op alles zetten om de effecten van de hertaxatie 'te voorkomen dan wel te verzach ten'. Een van de mogelijkheden is dat Leiden de tarieven van andere rechten of belastingen verder verhoogt, waardoor de OZB-stijging beperkt blijft. Voor de totale opbrengst van de onroerende zaak belasting heeft de hertaxatie geen gevol OZB-tarief wordt door dit in 1996 'slechts' 2,7 pro- (het inflatiepercentage) •r. De maatregel, die 'stwaarschijnlijk wordt ge- nd door een raadsmeerder- levert volgens Walenkamp rinst' op. ,,We doen dit niet ie mensen blij te maken, kunnen we helaas niet, met dit uitstel verandert probleem niet. We hebben tijd nodig om gegevens te yseren en om na te gaan of indere besluiten mogelijk echtbank in Den Haag heeft 65-jarige Hazerswoudenaar ordeeld tot een gevangenis van vier jaar. De rechtbank bewezen dat hij een van dochters jarenlang heeft racht. Bij de behandeling de zaak. twee weken gele- eiste de officier van justitie straf van twee jaar. incestzaak kwam de afge- t zomer aan het licht nadat dochters van de man aan deden. Hij zou hen en nog derde zusje, dat in 1982 op enjarige leeftijd zelfmoord in de periode tussen 1982 veelvuldig hebben racht. De man was steeds iken als hij zijn dochters rachtte. Als ze niet zouden werken aan het misbruik hij hebben gedreigd een hun zusjes te zullen pak- De meisjes zouden op eep •ven moment ook door een hun broers zijn misbruikt, r de vervolging van deze in- dels 32-jarige man heeft het ips heeft zijn winst in het Ie kwartaal van 1995 met hts 1,7 procent zien stijgen, 530 naar 539 miljoen gul- Dat resultaat ligt beneden verwachtingen. Analisten den vooraf gerekend op een oresultaat van ongeveer 550 oen. Het bedrijfsresultaat 826 miljoen naar 922 oen, terwijl de omzet met De meest uitgebreide "LEOLUX* presentatie vindt u bij CASBA Wonen. Bijvoorbeeld het model "Sarafina" Aanbieding: 2- en 2,5 zits in leder met alcantara gen. De politiek heeft namelijk afgesproken dat de totaalop brengst slechts mag stijgen met het inflatiepercentage. De her taxatie betekent wel dat eigena ren/gebruikers van woningen, die wel in waarde zijn gestegen veel meer moeten betalen dan de eigenaren van bedrijfspan den. De laatste zijn namelijk niet duurder geworden. Daarbij komt nog eens dat de woningen tot drie ton veel meer in waarde zijn gestegen dan duurdere wo ningen. De gemiddelde prijsstij ging van de woningen is 32 pro cent. De gemeente kan de tarie ven verlagen, maar krijgt dan minder belastinggeld binnen, waardoor een nieuwe bezuini gingsronde noodzakelijk wordt. De collegepartijen voelen daar niets voor. Pagina Leiden: Tekort aan bouwlocaties stuwt waarde woningen 'absurd' op. Het treinverkeer tussen Leiden en Haarlem heeft gisteren drie uur stilgelegen door een onge luk op de spoorwegovergang Manpadslaan langs de Leidse- vaart in Heemstede. Een perso nenauto die op de overgang stond, werd rond half twaalf door een aanstormende trein gegrepen. Daarbij kwam de be stuurder van de auto, een 33-ja- rige man uit Hillegom, om het leven. Om de treinpassagiers te ver voeren heeft de NS tussen Lei den en Heemstede bussen inge zet. De reizigers op station Haarlem konden via Amster dam naar Leiden rijden. De trei nen op de trajecten Den Haag- Hoorn en Amsterdam- Dordrecht, die ook gebruik ma ken van de spoorlijn Leiden- Haarlem, werden omgeleid. De informatievoorziening van de NS liet met name op het sta tion in Leiden te wensen over. Veel reizigers moesten geruime tijd wachten voordat ze wisten waar ze heen moesten of wat er aan de hand was. „We hebben daar procedures voor. Maar soms gaat de informatievoor ziening heel goed, soms wat minder. Het is moeilijk te zeg HET WOORD IS AAN Stanislaw Jerzy Lec Spring niet uit je vel als je geen ruggegraat hebt. 17° WEERSVERWACHTING - zachtjgn" wisselvallig ■713* *714° «714° 30% 20% 30* Een passagier wordt, met rolstoel en al, r bus gebracht. foto united photos de boer olaf kraak gen waar het fout gaat", aldus een woordvoerder van NS. De auto van de Hillegommer werd door de aanstormende trein compleet verpletterd. Uit getuigenverklaringen blijkt dat de man eerst een poosje met zijn auto in de berm heeft staan een uur in de trein gezeten, wachten. Vervolgens is hij, toen voordat ze er uit mochten. Via het rode licht van de overgang de spoorlijn liepen ze naar ge- begon te knipperen, de rails op reedstaande bussen. De machi- gereden. De overgang was niet nist was al eerder volledig over- met spoorbomen beveiligd. stuur afgevoerd. De passagiers hebben zeker VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9,10,11 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's n«rudolfkleun openbaar ministerie nog geen besluit genomen. Hoewel tijdens de rechtszit ting een jarenlange periode van incest werd geschilderd, kon de man uiteindelijk maar een be perkt aantal feiten ten laste worden gelegd. Het seksueel misbruik van de oudste dochter was namelijk al verjaard. Bo vendien is het niet mogelijk de man te vervolgen voor het mis bruik van zijn overleden doch ter. Bij de uiteindelijke eis van twee jaar gevangenisstraf speel de de leeftijd van de verdachte een rol, evenals het gegeven dat hij verminderd toerekeningsvat baar zou zijn omdat hij zwakbe gaafd is. Rechtbankpresident mr. G. Bodewes verklaarde in een toe lichting op de uitspraak gisteren dat ook hij met die factoren re kening heeft gehouden. De Ha zerswoudenaar wordt echter daarnaast zeer zwaar aangere kend dat hij „misbruik heeft ge maakt van zijn overwicht als va der". Reden voor de rechtbank om uiteindelijk tot een zwaar dere straf dan de eis te komen. Sport Strips 23.25 14 HEEMSKERK DE JAGER DAAR ZIT EXACT 'T VERSCHIL. Vandaag een kortingsbon voor jazz-concert van de Soesja Citroen Band in Schouwburg De Meerse. Kamer vraagt Sorgdrager opheldering een kleine 8 procent aantrok tot 15,3 miljard. Philips ondervond in het af gelopen kwartaal toegenomen consumentenelektronica en overige consumentenproduk- ten. In de divisie huishoudelijke produkten bleef de concurren tie sterk. Pagina 6: Aantal banen bij Phi lips stijgt. berlun Een grote bouwwoede heeft het herenigde Berlijn in zijn greep, achtergrond de Berlijnse Dom, in de Tweede Wereldoorlog zwaar geha- Soms moet echter eerst worden gesloopt. Het voormalige ministerie vend, maar sinsdien weer in volle glorie herrezen. van buitenlandse zaken van wat ooit de DDR was bijvoorbeeld. Op de foto reuter lutz schmidt Eerst was er de onverwacht grote groep jon geren die drugs gebruikt, nu zijn het de alarmerende cijfers over incest waarvan Katwijk schrikt. De meeste politici wisten niet wat ze hoorden toen het plaatselijk JAC meldde vorig jaar 112 meldingen van incest te hebben gekregen. „Jarenlang werden dit soort problemen ontkend, nu komen ze in alle hevigheid boven. Katwijk lijkt mis schien wel een dorp, maar het is duidelijk dat de problemen van de grote stad niet aan ons voorbij gaan", zo luiden de eerste reacties. JAC-medewerker Joop Burgerhout schrok als een van de weinigen niet van de cijfers. Hij zag het aantal incestmeldingen al een aantal jaren toenemen: 35 in 1990, 70 in 1992 en nu dan meer dan honderd. Een vergelijking met andere gemeenten is vol gens hem moeilijk te maken. „Wij hebben incest apart in kaart gebracht. Dat gebeurt elders niet. Maar ik verwacht niet dat de problemen in Leiden minder groot zijn." De meldingen werden gedaan door meis jes die zich (vaak overigens om een andere reden) bij het JAC meldden. Onder incest wordt een breed scala van seksuele hande lingen in de familiesfeer samengevat, uit eenlopend van seksueel verkeer tot onzede lijke betastingen. De cijfers komen (niet geheel toevallig) naar buiten op een moment dat in de Kat- wijkse politiek een discussie woedt over het voortbestaan van het JAC. De grote christe lijke partijen die de dienst uitmaken in Kat wijk willen de subsidie beëindigen, waar door het voortbestaan van het JAC zeer on zeker is. De cijfers over incest worden door de progressieven dankbaar aangegrepen om te pleiten voor voortbestaan van het JAC. Groen Links-raadslid M. Raus ziet oorza ken in de christelijke identiteit van het dorp. „Dit soort zaken zijn altijd ontkend door de christelijke partijen. In Katwijk heb ben we altijd achter de feiten aangelopen", aldus Raus. RPF-fractievoorzitter II Bakker raakt van dit soort verwijten allang niet meer onder de indruk. Opvallend vindt hij dat hij als voorzitter van de christelijke hulpverlenings instelling 'De Vluchtstrook' slechts enkele keren met incest-problemen te maken kreeg. Bakker: „Ik kan me dan ook nauwelijks voorstellen dat het om zo grote aantallen gaat. Wat niet wegneemt dat deze cijfers mij zeer verontrusten. Maar dit is natuurlijk geen typisch Katwijks pro bleem." HAAG GPD-ANP De Tweede Kamer is boos over de gouden handdruk voor de Amsterdamse procureur-gene raal Van Randwijck die per 1 ja nuari opstapt. De 58-jarige Van Randwijck krijgt zijn salaris tot de pensioengerechtigde leeftijd doorbetaald. Daarnaast ont vangt de Amsterdamse L( nog eens een half miljoen gulden. PvdA-fractievoorzitter Walla ge protesteerde gisteren tegen de gouden handdruk. „Het ligt niet voor de hand dat iemand die wegens disfunctioneren op stapt dit krijgt. Dit roept ernsti ge vragen op." ClLVfraclievoor zitter I leerma heeft eveneens bezwaren tegen een eventuele gouden handdruk voor Van Randwijck. „Dit kan ik niet uit leggen in het land", zo liet Heerma gisteren weten. Heer- ma vindt een dergelijke finan ciële vergoeding niet op zijn plaats bij iemand die, voorzover nu bekend, zelf aangeeft dat hij niet meer kan functioneren en vrijwillig opstapt. Ook de WD plaatste vraagtekens bij de zaak. Het GroenLinks- Kamerlid sipkes heelt lijk opheldering gevraagd minister Sorgdrager van justitie. Ook wil ze van Sorgdrager, die momenteel in Indonesië ver blijft, weten of Van Randwijck 'wegens disfunctioneren' op stapt. Sipkes vraagt zich verder af of het gebruikelijk is „dat ma gistraten na vertrek uit hun functie zo rijkelijk worden be loond." De Amsterdamse burgemees ter Latijn liet vanochtend voor de radio weten de gouden handdruk voor Van Randwijck normaal te vinden. Het ministe rie van justitie heeft daarmee volgens Latijn zijn erkentelijk heid willen hetonen aan ie mand die zo lang het openbaar ministerie heeft gediend. „Zo ga je met elkaar om als je zo lang en zo goed met elkaar heht ge werkt. De Amsterdamse procureur- generaal kondigde dinsdag avond laat aan per 1 januari 1996 zijn functie neer te leggen, naar eigen zeggen om een op lossing voor de gerezen proble- men hij politie en justitie niet in de weg te staan. Gisteren lekten in de loop van de dag de finan ciële afspraken rond net vertrek van Van Randwijck uit. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. J la, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnemcnt."~J I Naam:Voorletters:m/v 1 Ad re* Het Spaanse parlement heeft gistermiddag de begroting voor 1996 van de socialistische rege ring Gonzalez weggestemd. Desondanks blijft de premier zitten tot maart volgend jaar. Dan worden er vervroegde socialisten steunden de begro ting. Oppositieleider Aznar van de Lartido Lopular verklaarde dat Gonzalez nu onmiddellijk moet opstappen en vervroegde ver kiezingen moet uitschrijven. Als datum noemde hij 17 decem ber. iï'miin ;n r.i mm»; w.i h kiezingen gehouden. Alleen de Tijdens een persconferentie zei premier Gonzalez echter aan de verkiezingsdatum van maart volgend jaar vast te houden. Hij wil eerst het voorzitterschap van Europese Unie op een keu rige manier beëindigen en een aantal wetten, zoals de herzie ning van het strafrecht, afhan delen. Volgens de laatste opiniepei lingen zouden de socialisten bij verkiezingen een flinke neder laag lijden en zou de centrum rechtse oppositiepartij Lartido Lopular van Aznar winst boe ken. Lagina 2: Voor premier Gonzé- lez geen politieke euthanasie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1