HuubvanHal Piet van Schie Huisman Motoren 3390,- Japanse motorproducenten zetten de toon Deel Europese nieuws komt later dit jaar Veelzijdigheid troef De mobiliteitsgedachte Motorai 95 Choppers volgen de trend Sportieve motoren nog sportiever OENSDAG 25 OKTOBER 1995 -= motoren=- RUIGENHOEK 12 DE ZILK (INDUSTRIETERREIN DELFWEG) TEL. 0252-370740 Verkoop van nieuwe en gebruikte motoren Onderhoud en reparaties Kleding, helmen en accessoires Verhuur GELD BMW motorrijwielen Ook voor onderdelen; accessoires en reparatie NIEUWSTRAAT 40, LEIDEN. TEL. 071-5121077 Ruim aanbod in alle Japanse merken Altijd meer dan 60 occasions op voorraad Nieuwste collectie van MOP en Bullson Moderne werkplaats met vakkundig personeel op voorraad in ons magazijn WU HEBBEN GEEN LANGE WACHTTIJDEN bol fay# VOOR SERVICE EN REPARATIEII voor services en kwaliteit Hogewoerd 66 Leiden Tel. 071 -5131292 KYMCO DJ 50 BROM- en SNORSCOOTERS alle kleuren uit voorraad leverbaar Wij verkopen scooters v.a. I 950,- BERT V.D. MEIJ Middelweg 30 - Leiden. Tel. 071 -5142557 Morgen opent het Amsterdamse RAI-complex zijn deuren voorde MotoRAI 95. Het evenement beslaat tot en met zondag 29 oktober zeven hallen van hettentoonstellingsgebouw. De motorbeurs is morgen en vrijdag geopend van 10 tot 21 uur. Zaterdag 28 en zondag 29 oktober zijn bezoekers welkom tussen 10 en 17 uur. De toegangsprijs bedraagt 17,50 per persoon. Jongeren van 4 tot en met 11 jaar onder geleide, houders van een PAS 65 alsmede vooraf schriftelijk aangemelde groepen mogen voor 12,50 per persoon naar binnen. Op vrijwel alle NS-stations zijn NS Rail-Idee kortingskaarten verkrijgbaar. Wie per motorfiets komt, kan deze gratis parkeren op een bewaakt parkeerterrein voor het RAI-complèx. Op choppergebied is dit jaar duidelijk sprake van trendvolgers. Daar waar Honda vorig jaar de toon zette met de op Amerikaanse leest geschoeide VT 1100 ACE, komen zowel Yamaha als Kawasaki dit jaar met hun antwoord. Yamaha heeft wat dat betreft met de vloeistofgekoelde 4-cilinder XVZ 1300 Royal Star een vorstelijk weerwoord klaar: 74 pk en een koppel van 112 Nm dat via een cardan aan de achterslof wordt doorgegeven. Ook Kawasaki doet een stevige duit in het neoklassie ke zakje met de van de Vulcan afgelei de VN 1500 Classic. Overigens is dit niet het enige nieuws van Kawasaki op choppergebied. Behalve de Classic zijn ook de EN 500 en de VN 800 Vulcan in een 'nieuw' klassiek jasje gestoken. Vergeleken met 'vroeger' heeft met na me de 2-cilinder EN 500 duidelijk aan uitstraling gewonnen. En Honda dan? Die doet het dit jaar kalmer aan getuige de komst van de 'slechts' een enkel licht model: de CMX 250 Rebel. Het choppertje zal maxi maal 18 pk aan de krukas afgaan ge- ven. 1 londa mikt met de CMX 250 dui delijk op de nieuwe wetgeving rond het A-rijbewijs. Uiteraard geeft ook 'het orgineel' blijk van aanwezigheid. Harley-Davidson bedacht twee Sportstervarianten: de 'chopperachtige' \i 1200 Spoi tstei Custom en een sportief ogende XL 1200 Sportster Sport. Voor die laatste zal 25 mille neergeteld moeten wor den, maar ook de Sportster.Custom bezorgt het spaarvarken een fikse ader lating: 25.990. In de RAI is zo'n beetje al het mo- tornieuws voor 1996 bijeenge bracht. Bijna dertig echt nieuwe tweewielermodellen debuteren op de MotoRAI 95, die grootser en ruimer van opzet is dan ooit tevo ren. Met name de Japanse produ centen zijn goed vertegenwoor digd. Gezamenlijk nemen ze twee derde van het nieuwsaanbod in vrijwel alle modelsegmenten voor hun rekening. Na de topjaren '92 en '93 waarin per jaar ruim 22.000 nieuwe mo toren werden verkocht, lijkt de af zet zich de afgelopen jaren te sta biliseren op een niveau van rond de 18.000 nieuw verkochte twee- wielers. Als we het toonaangeven de Zwitserse onderzoeksbureau Giral mogen geloven, zal rond de eeuwwisseling weer sprake zijn van ongeveer 19.500 nieuw ver kochte motoren per jaar. Tegen over die rust op de reguliere im- portmarkt staat een scherpe da ling van parallel geïmporteerde motoren. In '93 werden bijvoor beeld nog 2.322 nieuwe en 19.284 gebruikte exemplaren buiten me deweten van de officiële impor teurs naar ons land gehaald. Dit De Japanners zijn goed vertegenwoordigd: hier de nieuwe generatie GSX-R 750 van Suzuki. jaar spreken de 'grijze' cijfers zeer duidelijke taal: 1.745 nieuwe en 7.632 gebruikte exemplaren die per container naar ons land wer den getransporteerd. Naar het zich laat aanzien zullen, door aangescherpte wetgeving op geluidsgebied, de parallelimpor ten de komende jaren nog verder afnemen. Motoren die bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) ter typegoedkeuring wor den aangeboden, mogen thans niet meer dan 80 decibel uitlaat geluid produceren. Is er sprake van overschrijding van die ge luidsnorm, d;\n kan de gegadigde naarz'n typegoedkeuring fluiten. De Laverda Ghost heeft een eigen gezicht. Het echte Europese nieuws blijft dit jaar beperkt tot een handjevol modellen. Behalve de al uitvoerig geportretteerde BMW R 1100 RT, zijn er novi teiten van zowel Britse als Ita liaanse makelij te verwachten. Het Britse nieuws komt van Triumph. Daar is sprake van een tweetal 'updates' waarvan de eerste al op korte termijn leverbaar is. De vernieuwde Trophy met toerkuip en kof fers zal in ieder geval over on geveer een maand al bij de dealers staan. Op een Thunderbird-variant die als Triumph Adventurer door het leven zal gaan, moet iets langer gewacht worden. Die Adventurer is een zeer fraaie éénzitter die duidelijk op Amerikaanse retro-leest ge schoeid is. Dankzij 'oude' kleuren, fraaie rondingen en een hoog stuur roept het mo del herinneringen op aan mo toren zoals die in de jaren zes tig bij bosjes rondreden. De •technische specificaties ko men overeen met die van de Triumph Thunderbird. Van Italiaanse zijde lichten zo wel Laverda als Aprilia tippen van de nieuwssluier op. Laver da breidt het modellenpalet uit met de 650 Formula en de 650 Ghost. De Formula is een exclusieve uitgave van de al langer verkrijgbare 650 I.E. Het van veel carbondelen voorzie ne model zal in zeer beperkte oplage naar ons land worden gehaald. De 'Ghost' is een re- trobike pur sang. Hoewel de Ghost doet denken aan de Mostro-varianten van Ducati, zijn de ontwerpers van Laver da er wel degelijk in geslaagd dit model een eigen 'smoel' mee te geven. De 'Ghost' is beduidend min der spartaans uitgevoerd dan de Ducati's. En bovendien completer getuige het volledig uitgevoerde dashboard. De 'Ghost' krijgt vleugels dankzij hetzelfde 2-cilinderblok dat ook in de 650 I.E. kan worden aangetroffen. Oftewel: 70 pk bij 8.000 tr/min, een motor koppel van maximaal 60 Nm bij 6.500 tr/min en brandstof injectie. Aprilia heeft naast de lichte viertaktscooter I^onardo ook een racemotor in de aanbie ding: de RS 250 Biaggi World - champion Replica. De 69 pk sterke tweetakt verwisselt ko mend seizoen voor 17.790 van eigenaar. Die zich er ver volgens mee kan uitleven op het circuit of de openbare weg. Naar verwachting toont Aprilia ook het nieuwe V-1000 viert - aktblok die het hart moet gaan vormen van een hele vloot 'ti- fosi' die in Noale op de teken tafel staan. De andere Italiaan se merken (Bimota, Cagiva, Ducati en Moto Guzzi) zullen pas het achterste van hun tong laten zien tijdens de Italiaanse 'MotoRAI' die medio novem ber in Milaan zal worden ge houden. Behalve het echte motor-, scooter- en bromfiets- nieuws, etaleren veel van de 151 standhouders nieuwe kleding, helmen, accessoires en alles wat verder nog met motorrijden te maken heeft. Bo vendien is ook dit jaar een groot aantal evcne menten georganiseerd zoals de verkiezing (in ze ven categorieën) van de 'Mooiste motor van Ne derland'. Ook het 'Design Paviljoen' is een pro minent aantvezige gast. I lier wordt bezoekers een blik gegund achter de schermen van het ont werp- en designproces van motoren. In het verlengde van het ontwerpen ligt het feno meen motortechniek. Met het oog daarop kan op de 'Technostrip' worden bekeken uit welke com ponenten en onderdelen een moderne motor is opgebouwd. In tegenovergestelde tijdsrichting kan een bezoek worden gebracht aan de exposi tie 'British Classics' waar oude Britse motormer ken centraal staan als Norton, BSA en AJS. Deze expositie is georganiseerd in samenwerking met de Stichting I listorische Motordocumentatie. Of zich hij deze stand ook (ex)-coureurs zullen mel den is nog niet hekend. I'eit is in ieder geval wel dat bezoekers in het 'Rennerskwartier' kennis kunnen maken met beroemdheden uit heden en verleden uit vrijwel alle takken van motorsport. Wie even op adem wil komen van al het geslen- ter, kan een versnapering bestellen in het 'Bikers café'. Rond dit café geparkeerde ouderwetse In dians moeten een bijdrage leveren aan het op roepen van een nostalgisch sfeertje langs een Amerikaanse highway. i r vrij slee (tu; Gioi 'speldjjti ?r enk h nstelijw naani het aan de RAI ligt, mag ie- re B-rijbewijsbezitter van 21 ir en ouder er zo mee de weg de automatische scooter, orwaarde is wel dat bestuur- twee jaar hun rijbewijs bben en pas aan het verkeer el gaan nemen als met succes eenvoudige praktijktest is ;elegd. Aan de scooter wor- n ook eisen gesteld: maxi- il 125 cc, volautomatisch en topsnelheid van 100 km/u. deze manier kan volgens de 1 de fileproblematiek een halt irden toegeroepen, terwijl de binnensteden minder a rstopt raken met vierwielers. it dat betreft zou de Aprilia onardo hoge ogen kunnen gooien dankzij z'n auto- jsche transmissie, cilinder- loud van 125 cc en dienten- rolge zeer beperkte motor- i< mogen van maximaal 15 pk. ik de topsnelheid van deze P:htgekoelde 1 -cilinder viert- scooter zal ongetwijfeld bin- n de grenzen vallen. Z'n prijs- lling is aantrekkelijk: voor de- Italiaanse gigolo moet omge- cend 9 mille worden neerge- d. Yamaha's nieuwe scooter, YP 250 Majesty zou hier ook alternatief kunnen zijn. Ge- 0 op het relatief hoge motor- 1 mogen zal echter wel nog nodige 'afwurgwerk' moe- worden verricht. 9 zoekers van de MotoRAI krij- binnenkomst door -medewerkers de 'Ge- J ïgscode bij files' in handen 2 drukt. Deze brochure werpt licht op de mogelijken- om met de mo- 2 /scooter langs stilstaande fi- Harley-geluid beschermd? Harley-Davidson wil het ge luid dat zijn motorfietsen maken laten registreren als handelsmerk. De Ameri kaanse fabrikant zegt dat de waarde van de Harley's ver mindert doordat de concur rentie het Specifieke Harley- geluid probeert te imiteren. Het gaat niet om het geluid dat uit de uitlaat komt. Dat kun je veranderen. De spe cifieke klank van de motor is een van de twee redenen waarom iemand een Harley koopt. De tweede is het ui terlijk van de motorfiets, al dus H-D. les te manoeuvreren. Een gege ven dat sinds de invoering van het RW in 1992 niet meer straf baar is. Ook de door de Nederlandse Vereniging voor Verhoogde Mo- torrijvaardigheid (NWM) ver zorgde korte introductietrainin gen op motoren en/of scooters passen uitstekend in de mobili teitsgedachte. Dit onderdeel is bij uitstek geschikt voor bezoe kers die nog nooit op een motor of scooter gereden hebben. Alle ritten vinden onder dak in een van de RAI-hallen plaats. Hoe wel de branche dus staat te trappelen om een aantal zaken concreet aan te pakken, lijkt mi nister Jorritsma van verkeer en waterstaat nog niet erg onder de indruk van de plannen. Aprilia Leonardo sluit naadloos aan bij de mobiliteitsgedachte van RAI. beke de m en P ;n in t als an M"1 is is De vorstelijke Yamaha XVZ 1300 Royal Star. De Kawasaki Ninja is bepaald geen speelgoed voor onervaren rijders. Honda heeft nieuws te melden over de al langer gevoerde ST 1100 Pan European. Die werd fiks onder handen genomen. Dat resulteerde in onder meer het toevoegen van een 'Combi ned Brake System' (GBS). Bij dit systeem worden de remmen van het voor- en achterwiel ge lijktijdig aangesproken als met hendel of voetpedaal geremd wordt. De type-aanduiding wordt er in ieder geval een stuk complexer door: ST 1100 ABS TGS-CBS Pan European. I loewel de vorig jaar geïntrodu- Geluidscontrole zonder bekeuring De politie controleert op het parkeerterrein bij de RAI het geluidsniveau van motoren. Bezitters van te luidruchtige motorfietsen krijgen geen bekeuring maar het advies de ge luidsopbrengst van de mo tor te (lalen) verlagen. Bij het controlepunt staat ook een informatiewagen van de verkeerspolitie waar men met alle vragen met betrekking tot verkeersvei ligheid en -wetgeving te recht kan. t eerde Kawasaki GPz 1100 moet leven zonder 'traction control' of 'combined brakes', is het wel de eerste Kawasaki die met ABS wordt uitgerust. Kawasaki is momenteel de vierde producent hij wie ABS als 'accessoire' kan worden aangeschaft. BMW, Ya maha en I londa waren eerder, op Suzuki worth nog gewacht. Yamaha nam deTDM 850 on der handen. I Iet werd een zeer ingrijpende facelift. Door het ui terlijk van deze vloeistofgekoel de 2-cilinder op te waarderen, de wielbasis in te korten en het innnerliik van het 10-klepsblok drastisch aan te passen, ont stond een tweede generatie- I DM. Met een opgegeven mo torvermogen van 77 pk loopt de I DM 'nieuwe stijl' een fractie achter bij de Yamaha TRX 850 die voor 80 pk in de hoeken staat. Van het Amerikaanse continent komt de mededeling dat I lar- ley Davidson drie modellen uit de I LH-toerserie (de Road King, de f leet ra Glide Classic en de Ultra Classic) tegen meerprijs uit kan rusten met brandstofin- jectie in plaats van de traditio nele carburateurs. Bovendien zullen alle Softail-, Dyna- en Sportstervarianten komend jaar uitgerust zijn met een soepeler te bedienen versnellingsbak, terwijl ook de bediening van de voorrem(men) minder spier kracht zal gaan vergen. Het gist en kolkt in het sportieve segment. Dat blijkt overduide lijk uit het aanbod voor het ko mend seizoen. Neem bijvoor beeld Honda. Daar hebben ze de bepaald niet kinderachtig presterende CBR 900 Fireblade op een groot aantal punten on der handen genomen. Dat resulteerde onder meer in een vermogenstoe name. In plaats van 124 pk wordt nu ge sproken over 128 pk. Voorwaar geen misselijke waarden voor deze alsultra- sportiefbekend staande tweewieler. Ook Yamaha heeft een hele reeks ijzers in het sportieve vuur gehan gen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de komst van de YZF 1000 R Thunder Ace die de bestaande FZR 100 zal gaan aflossen. I let model is 145 pk sterk en goed vooreen motorkoppel van 91,5 Nm. Een close ratio versnel lingsbak, een marginale lucht weerstand, een korte wielbasis en een aan de YZF 750 R ont leend rijwielgedeelle moeten garant staan voor meer dan middelmatige (stuur)prestaties. Om alles optimaal op elkaar af te stemmen zijn zowel versnel lingsbak als gashendel voorzien van sensoren. Diezelfde toepassingen kunnen trouwens ook worden aange troffen bij het kleinere zusje van de Thunder Ace. de YZF' 600 R Thunder Cat. Bij dit model is echter geen sprake van een ver- mogensopwaardcring tot ver boven de magische 100 pk- grens. Vergeleken met hijvoor beeld Yamaha's eigen FZR 600 R wordt zelfs minder vermogen gegenereerd: 'slechts' 96 pk. Be halve beide YZF-varianten mo gen ook de 1 -cilinder SZR 660 en de met twee cilinders uitge ruste TRX 850 tot het sportieve deel der natie gerekend worden. Suzuki zet met de introductie van (alweer) een nieuwe gene ratie van de GSX-R750 het mo- torhok ook aardig op stelten. De ingrepen van de technici leid den dit keer tot een racekanon dat vergeleken met haar voor gangsters een fikse vermage ringskuur heeft ondergaan. Al leen al op motorblok en voor vork wist Suzuki bijna tien kilo gewicht te hesparen. Een (korte) wielbasis die gelijk is aan die der GP-motoren moet deze 26 mille kostende tweewieler tot een moeilijk te kloppen combi natie maken. Met slechts 179 ki logram droog aan de haak en een vermogen van liefst 128 pk hij 12.000 tr/min is dan ook ruimschoots voldaan aan een aantal ultrasportieve voorwaar den. Dat Kawasaki daarbij genoemde Suzuki het leven zuur zal gaan maken, staat op voorhand al vast. I loewel de nieuwe Ninja ZX-7R over iets minder motor vermogen beschikt, is de opvol ger van Kawasaki's ZXR-750 R bepaald geen speelgoed voor onervaren rijders getuige de 122 pk die bij 11.800 tr/min aan de krukas worden afgegeven. Beduidend minder hectisch verlopen de zaken op roerge bied. I iet echte nieuws even afgezien van de al volop lever bare BMW R 1100 RT komt van Suzuki die met de luchtge- koelde 4-cilinder 1200 Bandit (S) op de proppen komt. Dit groter uitgevallen zusje van de populaire Bandit 600 staat voor 98 pk te boek. De Bandit kan desgewenst met een stuurkuip (de S) worden afgeleverd. Het maakt de motor 700 gulden duurder dan de kale versie die voor 18 mille over de toonbank gaat.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9