Geld- en tijdnood in proces tegen Tadic 41 Buitenland Hoog boven Parijs ligt een loverrijk wandelparadijs Weer Noordkoreaanse spion gepakt Heldin Bjerregaard gaat lelijk op haar neus Israël blij met ambassade VS in Jeruzalem Frankrijk iets soepeler bij uitvoering Schengen ZJ L u thl - Joyrider krijgt straf van z'n dromen OSLO» Een Noor die het stelen van auto's maar niet kon laten, heeft van een rechter de straf van zijn leven gekregen: lessen op een autoraceschool. De 19-jarige autofanaat had talloze veroor delingen achter de rug wegens te hard rijden in gestolen auto's. De rechter besloot dat nog een celstraf tot niets zou leiden. Daarom werd de jongeman veroordeeld tot 240 uur dienstverle ning en lessen op een autoraceschool. Israël begint ontruiming Jenin jenin Israël heeft vanochtend een begin gemaakt met de ontrui ming van zijn politiepost in Jenin. In de komende drie weken draagt Israël het bestuur over deze stad op de Westelijke Jor- daanoever over aan de Palestijnse Autoriteit. „We hebben 28 jaar onder bezetting geleefd en nu zijn we getuige van een histo rische gebeurtenis", aldus Kadoura Mousa, adviseur van PLO- leider Arafat. Ondergrondse kernproeven schadelijk sydney Franse ondergrondse kernproeven hebben grote schade aangericht aan de koraalelianden in de Stille Zuidzee. Dat staat volgens de Australische krant Sydney Morning Herald in een rap port van de Franse regering. In het rapport, waar de krant de hand op zegt te hebben gelegd, zou de conclusie worden getrok ken dat ondergrondse kernproeven schadelijker zijn voor de omgeving dan bovengrondse. In het rapport worden de gevol gen voor het milieu van bijna 30 jaar kernproeven in kaart ge bracht. Archeologen ontdekken ijsvrouw new york Archeologen hebben in Peru een vijf eeuwen oud ijs- lijk gevonden. Het in goede staat verkerend stoffelijk overschot van een jonge vrouw was waarschijnlijk een offer voor de Inca- goden. De onderzoekers ontdekten het lichaam onlangs op 6.300 meter hoogte in het Andes-gebergte. De vrouw was in wol len stof gewikkeld. Ze droeg een hoofdtooi van veren. Volgens deskundigen gaat het om een belangrijke ontdekking, die veel kan bijdragen tot een betere kennis over de Inca's. Geluk lacht Perot toe in California san francisco Niets lijkt de vorming van Ross Perots politieke partij nog in de weg te staan. Medewerkers van de Texaanse mil jardair hebben gezegd dat er al 95.000 handtekeningen van aan hangers zijn verzameld in de staat California. Om mee te mogen doen aan de presidentsverkiezingen moest de beweging 89.007 geldige inschrijvingsformulieren van aspirantleden kunnen I Dodental na beving China loopt op i peking» Het dodental als gevolg van de aardbeving die China gis- jteren trof, loopt gestaag op. Volgens zegslieden in het getroffen gebied zijn inmiddels 42 doden geborgen. Het aantal gewonden bedraagt volgens de jongste cijfers 300. Scharping blijft fractieleider SPD Jbonn SPD-leider Rudolf Scharping blijft fractieleider van zijn '■ty; 1 partij in de Bondsdag, maar heeft daarvoor aanzienlijk minder (i Vjil steun gekregen dan een jaar geleden. Van de 240 afgevaardigden [steunden 190 Scharpings kandidatuur. Er waren 35 tegenstem den, negen onthoudingen en zes ongeldige stemmen. Daarmee komt de steun voor Scharping op 81,2 procent, terwijl hij bij zijn [eerste verkiezing, eind vorig jaar, 98,3 procent kreeg. Binnen de malaise verkerende SPD groeit de kritiek op Scharping. 'Verdachten van aanslagen in arrest iparus» De Franse politie heeft gisteren dertien mensen gearres- die mogelijk betrokken zijn geweest bij de bomaanslagen Parijs de afgelopen maanden hebben geteisterd. De dertien werden aangehouden op last van onderzoeksrechter Le Vert. De 'verdachten werden ondervraagd, maar niet meteen aange klaagd. Hun huizen in Parijs en het ten zuiden van de hoofdstad gelegen departement Essone werden doorzocht. Bronnen bij de A politie zeiden dat de verdachten mogelijk deel uitmaken van de J| U radicale kring Algerijnen die in Parijs actief is. Oud-president Haïti overleden port-au-prince» De voormalige Haïtiaanse president Emile Jo- nassaint is zondag op 82-jarige leeftijd overleden. Jonassaint tijdelijk president onder het militaire regime van juntaleider Raoul Cédras, die vorig jaar het veld moest ruimen en de macht moest overdragen aan Jean-Bertrand Aristide. Cédras zette eind september 1991 de democratische gekozen Aristide af. Joegoslavië-Tribunaal verdaagt zaak tot begin mei Het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Ser viër Dusko 'Dule' Tadic loopt ten minste zes maanden vertraging op. Tijdens een zitting van het VN-Tribunaal voor ex-Joegoslavië verklaarde Tadic' advocaat gisteren dat hij 'verre van klaar' is met zijn verdediging. Het tribu naal besloot daarop het voor volgende maand beoogde proces uit te stellen en noemde 6 mei als voorlopige da tum. den haag gpd De verdediging is 'gehandicapt' door geldgebrek en door tegen werking van de plaatselijke au toriteiten in Bosnië. „Als het proces binnen een maand of zelfs nog dit jaar zou beginnen, zou het zeker geen eerlijk pro ces zijn", aldus Tadic' advocaat, Wladimiroff. Als gevolg van de NAVO- luchtaanvallen op Servische doelen in Bosnië heeft de advo caat zijn onderzoek in de regio Prijedor in Noordwest-Bosnië, waar Tadic zijn oorlogsmisda den zou hebben begaan, voor lopig moeten staken. Wladimi roff: „Het is nu een oorlogszone. En zelfs als ik er naar toe kan om getuigen te spreken, krijg ik geen enkele medewerking van de autoriteiten. Sterker nog, functionarissen krijgen bevel niet met me te praten". Een ander probleem is dat ge tuigen die Tadic zouden kun nen ontlasten, zich niet meer in de regio bevinden en eerst moe ten worden opgespoord. Flet onderzoek vergt zoveel tijd en moeite, dat Wladimiroff giste ren een klemmend beroep deed op het tribunaal om geld be schikbaar te stellen voor extra advocaten. Hoewel Wladimiroff wordt bijgestaan door Servische en Bosnische juristen, is hij de enige advocaat die door het tri bunaal wordt betaald. Het tri bunaal heeft echter de afgelo pen weken herhaaldelijk aan de bel getrokken wegens geldge brek. „We kunnen alleen maar hopen dat uw verzoek in over weging wordt genomen", rea geerde rechter Kirk-McDonald weinig optimistisch. Tadic moest gisteren reageren op nieuwe beschuldigingen. Toen hij in april dit jaar voor het eerst voor de rechter ver scheen, verklaarde hij onschul dig te zijn aan misdaden in 'do denkamp' Omarska en in de ge bieden Kozarac, jaskici en Sivci. Tadic zou daar tussen 24 mei en 30 augustus 1992 dertien mos lims hebben vermoord en een vrouw hebben verkracht. Vorige maand werd de aanklacht uit gebreid met misdaden die hij zou hebben gepleegd tussen 23 mei en 31 december 1992 in Omarska en de kampen Kera- term en Trnopolje. Daarnaast zou hij betrokken zijn geweest bij de deportatie van Kroaten en moslims uit Prijedor. Ook wat de nieuwe beschul digingen betreft, zei Tadic giste- advocaat Wladimiroff is de aan klacht veel te vaag. Het 'wan neer, waar en wat' ontbreekt volgens hem op tal van punten. parus cees v correspondent Het staat op geen enkele kaart en wordt in geen enkele gids beschreven. Maar het bestaat echt: een vijf kilometer lang voetpad dat het hart van Parijs verbindt met het vermaarde Buis de Vin- cennes. Het voert door kruidentuinen, langs vij verpartijen en over watervallen. Maar het is goeddeels aan het oog onttrokken, al was het maar doordat het hoog boven de lawaaierige stad ligt. Het voetpad begint niet ver van de Opéra de Bastille, de immense 'viskom' die ooit liefdevol werd betiteld als 'het grootste openbare toilet ter wereld'. Het startpunt is. zoals bij elk zich zelf respecterend voetpad, bij een café. in dit geval Au Père Tranquille (ruim 50 soorten bier). Naast dit etablissement aan de Avenue Daume- snil 75 spiraalt een smalle trap omhoog, die uit komt in een langgerekte oase van bloemen en bomen. Het voetpad ligt op een viaduct, waarover tot 1969 treinen reden. Maar thans heeft het ijzer plaats gemaakt voor groen. De spoorlijn tussen het station Bastille en het Bos van Vincennes (met een stop in Reuilly) werd in 1853 aange legd. Parijs was toen al zo volgebouwd dat het lijntje hoog boven het straatniveau moest wor den aangelegd. De komst van de tram in 1918, de metro in 1938 en de RER in 1969 maakten de lijn overbodig. De Franse spoorwegen verkochten de lijn 26 jaar geleden aan de stad Parijs, die er het on kruid welig liet tieren. En de gewelfde ruimtes onder het viaduct, dat over een afstand van an derhalve kilometer parallel loopt aan de Avenue Daumesnil, begon onderdak te bieden aan roodgeneusde landlopers, twijfelachtige waar zeggers, duivelskunstenaars en verkopers van tweedehands auto's. Maar in 1983 besloot een visionair bestuur van het Xllde arrondissement het oude spoor een nieuwe bestemming te geven. Vanwaar eertijds treinreizigers door beduimelde ramen verveeld op het grauwe wasgoed van oude ap partementen blikten, zien ge(mantel)pakte voorbijgangers tegenwoordig luxueuze en dure nieuwbouwflats. Het viaduct eindigt voor station Reuilly. I let voetpad, Ui Promenade Plantée, loopt tussen de luxe flats door verder in oostelijke richting om abrupt te eindigen bij een ijzeren hek. Het laatste deel daarvan is nog niet klaar, maar een geüniformeerde parkwaent knipoogt: „Als u over het oude spoor wilt doorlopen tot het bos heb ik gewoon niets gezien". Niet alleen de rails zijn verdwenen, ook de bi zarre wereld onder het viaduct. Waar ooit land lopers lagen, zijn nu werkplaatsjes verschenen van respectabele handwerklieden. Het viaduct is gerestaureerd en zijn bogen voorzien van gla zen puien waarachter de werklui hun oude am bachten uitoefenen. Het viaduct, Viaduc des Arts gedoopt, werd deze week officieel ge opend. maar de meeste werklieden hadden de mouwen al maanden eerder opgestroopt. Beeldhouwers, foedraalnaaisters, tapijtwevers, koperslagers, edelsmeden alle beroepen lij ken vertegenwoordigd, behalve het oudste ter wereld Seoul De Zuidkoreaanse politie heeft gisteren na een zwaar gewond geraakt. Vorige week hebben Zuidko- Noordkoreaan die gisteren aan de veiligheidstroepen wist vuurgevecht een Noordkoreaanse spion opgepakt, aldus reaanse grenswachters een man doodgeschoten die gei- te ontsnappen. foto tpa kim jai hwan de inlichtingendienst. Een politieman is bij het vuurge- dentificeerd werd als een Noordkoreaanse agent. Vanoch- vecht om het leven gekomen en twee andere agenten zijn tend was het Zuidkoreaanse leger nog op zoek naar een Corruptie bij leger Italië op de korrel rome eelco van der unpen correspondent Het onderzoek naar corruptie binnen de Italiaanse land macht, bijgenaamd 'Operatie Schone Sterren', is gisteren in een stroomversnelling geraakt met de arrestatie van twintig mensen. Onder hen zijn twee generaals, een luitenant-kolo nel, drie majoors, vier luitenan ten en acht ondernemers. De militairen worden be schuldigd van corruptie en he ling. De Milanese onderzoeks- chters Fr Prete Sandro Raimondi hebben, dankzij de bekentenissen van een groot aantal militairen en ondernemers, ontdekt dat vrij wel alle leveranciers van kazei nes smeergeld moesten betalen aan het distributiecentrum van de landmacht in Milaan. Steevast werd 1 lot 2 procent van de waarde van de leveran uniformen en gas- tot tandpasta en spag uitgekeerd aan de lei n het centrum. De afge lopen dagen bleek ook dat leve ranciers vaak materiaal en voedsel leverden van een kwali teil die geen enkele normale klant zou hebben geaccepteerd. Minister Corcione (defensie) zei gisteren dat het gaat om inci dentele zaken en dat het leger „in zijn algemeenheid gezond ties i ding v Euro-commissaris slaat in dagboek stevig om zich heen Congres besluit tot verhuizing diplomatieke post vanuit Tel Aviv orrespondent as haar bedoeling een heldin te worden die e buj en einde zou maken aan de Franse kernproeven, laar gisteren moest de Deense Euro-commissaris r milieuzaken, Ritt Bjerregaard, inbinden. We- ;enlang had ze gesuggereerd dat de Europese lommissie Frankrijk voor het Europese Hof van ustitie zou dagen. Er komt allemaal niets van te- echt. De Commissie voelt zich nu in zijn hemd [ezet door Bjerregaard. En dat zal wel niet voor het u latstzijn. pijnlijk moment, :-voorzittex San- gisteren moest toegeven dat Irussel juridisch geen poot staan. Het Eur- lom -verdrag pleit Frankrijk ij. Parijs blijkt zelfs niet te igen op gebrekkige informa- rstrekking aan Brussel over ladelijke gevolgen van de Exit Bjerregaard, concludeer de liberale fractieleider in het iroparlement, Gijs de Vries, lij eiste gisteren dat Bjerre- aard haar functie neerlegt, om it ze „de geloofwaardigheid an de Europese Commissie op et spel heeft gezet". Hij waar- chuwde ook dat „de echo van lururoa haar nog lang zal ach- ïrvolgen". Maar Bjerregaard rekt zich van echo's niet veel or haar benoeming tot iuro-commissaris lag ze over top met het Europarlèment. n echt parlement' had ze genoemd. Haar naam als •uitenbeentje was definitief ge- estigd, toen ze op haar eerste werkdag bij het Commissie-ge touw in Brussel arriveerde ach- erop de motor van haar i ibinetschef. Kort daarop was Ritt Bjerregaard (links) en Com missievoorzitter Santer. foto» ap» erik luntang raak. Terwijl ze werd geacht Commissie-stukken te bestude ren, bleek ze op skivakantie te zijn. En hoewel de voorschriften het Euro-commissarissen ver bieden om zich voor nevenacti viteiten te laten belonen, bleek onlangs dat Bjerregaard zich voor columns in een Deense krant rijkelijk in flessen wijn had laten betalen. Een dag voor het kernproef debacle lekte in de Deense pers uit dat volgende maand een dagboek van Bjerregaard over haar eerste zes maanden in Brussel uitkomt. In Kornmissae- rens Dagbog veegt ze de vloer aan met bondskanselier Kohl, de Franse president Chirac, de Spaanse premier Gonzalez en enkele mede-commissarissen. Over Kohl noteerde ze nadat ze hem had ontmoet: „Ik kreeg helemaal geen hoogte van de man. Hij was er helemaal niet bij met zijn hoofd. Ik geloof niet dat hij wist met wie hij aan het praten was". Over Felipe Gon zalez: „Hij leek interessant, maar er stak geen greintje ener gie in, geen politieke wil". Volgens Bjerregaard lijdt Eu ropa aan gebrek aan doortas tendheid: „Hoe je het ook wendt of keert, het is moeilijk nog leidinggevende figuren te vinden die iets anders willen dan aan de bal blijven en bij voorbeeld premier zijn". Over de Franse president: „Chirac maakt een zeer slechte indruk. Ik denk ook niet dat hij al doen de beter zal worden De Franse kernproeven noemt ze „typisch een voor beeld van een nieuwe presi dent, die zo nodig spierballen moet tonen. Het zal moeilijk worden voor Chirac om te her stellen als hij in deze zaak zijn gezicht verliest". De Duitse Eu ro-commissaris Bangemann (industrie) deugt evenmin. Na een Commissie-vergadering no teert ze: „Bangemann was er weer eens niet. Ondertussen is het zover, dat ik me verbaas als hij een keer wél aanwezig is". De ontboezemingen zijn in Brussel en Denemarken slecht gevallen. 'Oppervlakkig en uitermate goedkoop', luidt het oordeel. Gijs de Vries advi seerde Bjerregaard gisteren „nu maar meteen met haar me moires als Euro-commissaris te beginnenMaar Bjerregaard is een keiharde, die er plezier aan beleeft omstreden te zijn. In Denemarken was dat haar han delsmerk. In Brussel nu ook. ad bloemendaal correspondent Is Israël is tevreden gereageerd op het besluit van het Ameri kaanse Congres om de Ameri kaanse ambassade op den duur over te plaatsen van Tel Aviv naar Jeruzalem. Vooral de over weldigende meerderheid waar mee Senaat (93 tegen 5) en Huis van Afgevaardigden (374 tegen 37) het wetsontwerp hebben goedgekeurd, heeft indruk ge maakt. „We twijfelen er niet aan dat in de nabije toekomst de mees te ambassades naar Jeruzalem zullen verhuizen en dat de stad zal worden erkend als wat ze is: de veTenigde hoofdstad van Is raël", zei minister van buiten landse zaken Peres. „Het joodse volk heeft nooit een andere hoofdstad gehad dan Jeruzalem en Jeruzalem is nooit een Arabi sche hoofdstad geweest", voeg de hij daar aan toe. Ook pre mier Rahin liet zijn voldoening blijken. „Jeruzalem is de eeuwi ge hoofdstad van Israël", zei hij gisteravond in New York, waar hij de VN-vergadering toesprak. De eerste reacties aan de Ara bische kant zijn voorspelbaar negatief. De Palestijnse 'minis ter voor Jeruzalem', Al-Hussei- ni, zei dat het Congres de ge loofwaardigheid van de Vere nigde Staten als partner in het vredesproces schade heeft be rokkend. In Syrië waarschuw den regeringskranten dat de vooruitzichten voor vrede in het Midden-Oosten slechter wor den als de Amerikaanse ambas sade naar Jeruzalem verhuist. Volgens Syrië betekent de aan vaarding van het wetsontwerp dat de VSIsraëls bezetting van Jeruzalem erkennen. Omdat president Clinton heeft besloten geen veto uit te spraken over het wetsontwerp is erplaatsing van de Amer kaanse ambassade naar Jeruza lem slechts een kwestie van tijd. Om de wet voor de regering ver teerbaar te maken hebben de indieners afgezien van het noe men van mei 1999 officieel het einde van de Israëlisch-Pa- lestijnse onderhandelingen als uiterste termijn. De tekst biedt de Amerikaanse regering ook de mogelijkheid de con structie van het nieuwe gebouw pas na 1997 te laten beginnen. De bouw zal vijf tot zeven jaar duren en daarom zal Jeruzalem waarschijnlijk niet voor hel jaar 2004 een Amerikaanse ambas sadeur kunnen verwelkomen. De Amerikaanse regering be schikt al over bouwgrond voor de ambassade in het Israëlische (westelijke) deel van de stad. Alleen Costa Rica en El Sal vador hebben op dit moment een ambassade in Jeruzalem, de andere staan in Tel Aviv. In 1980 vertrokken de laatste terse ambassades, waaronder die van Nederland, uit Jeruza lem. Dat gebeurde onder poli tieke druk van de Arabische lan den, nadat het Israëlische parle ment de 'Jeruzalem-wet had aanvaard. Daarin stond dal de hele stad, inclusief het Arabi sche oostelijke deel, Israëlisch gebied is. De Amerikaanse regering l de pen aan de Palestijncn en de Arabische landen. Waarschijn lijk zal president Clinton de Ara bieren erop wijzen dat de eigen lijke verhuizing nog niet aan de orde is en pas zal plaats hebben als het vredesproces is afgeslo ten. Hij zal verder aanvoeren dat de ambassade zal worden gevestigd in West-Jeruzalem en dat de verhuizing geen erken ning inhoudt van Israëls aan spraken op het oostelijk deel van de stad. Patijn ziet goed voorteken voor bezoek Kok aan Parijs nemarken, Zweden en Finland. Samen met Noorwegen en IJsland kennen deze drie lid staten van de Europese linie al bijna veertig jaar een paspoortvrije Noordse zone. Met Noorwegen en IJsland willen de Schengen- landen over niet al te lange tijd een formule vinden, waardoor ook deze nict-EU-leden volledig aan het Schengen-verdrag kunnen deelnemen. „De Fransen willen Schengen laten slagen: over hun wensen valt te pra ten". concludeerde Patijn gisteren na de bijeenkomst. Hij ziet daarin een goed voor teken voor het bezoek dat premier Kok en minister Van Mierlo morgen aan Parijs brengen. correspondent Frankrijk begint zich soepeler op te stellen ten aanzien van de Schengen-regels over het vrije personenverkeer. Als alternatief voor de vaste grenscontroles, die Frankrijk bleef uitvoeren ondanks hel eind maart in werking treden van het Schengen-verdrag, neigt Parijs nu naar zogeheten mobiele controles achter de grenzen. Dat soort con troles is al een jaar of twee gebruik in onder meer Nederland. Dankzij die boodschap van de Franse mi nister voor Europese zaken, Barnier, verliep het Schengen-overleg gisteren in Brussel in een betere sfeer dan de laatste zes maanden het geval is geweest. Volgens staatssecreta ris Patijn van Europese zaken is Frankrijk nu bezig naar praktische oplossingen te zoeken. Dit geldt voorlopig overigens alleen voor het drugtoerisme. Wegens het terrorisme waarmee Frank rijk kampt, voelt Parijs zich opnieuw ver plicht van de Schengen-regels af te wijken. Daarvoor kunnen de andere Schengen-lan- den echter meer begrip opbrengen dan voor het excuus van het drugtoerisme. Nederland, België en Duitsland waren gisteren verheugd dat Frankrijk zijn beleid wil bijstellen. Parijs liet ook nog op een an dere manier blijken het Schengen-verdrag wel degelijk serieus te nemen. Het onder steunde de aanstaande toetreding van De-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7