Hp? 2 kostuums voor 299,90 Gehandicapte scholier moet hulp zelf inkopen GAKO STUNTWEEK 'Vanavond kan iedereen weer veilig slapen' Binnenland ers» Politiedocenten leggen werk neer uit protest f I Meeste Nederlanders willen referendum Overtollige werknemer krijgt WW uit eigen portemonnee van Shell Heerma biedt ouderen ook CDA-zendtijd aan BENSDAG 25 OKTOBER 1995 |rou\v gegijzeld en misbruikt De politie heeft gisteren een 33-jarige Eindhovenaar [ehouden. Hij zou een 32-jarige Belgische vrouw dagenlang jen gegijzeld, haar seksueel hebben misbruikt en haar ge- longen hebben drugs te gebruiken, aldus de politie. Een auto- ibilist trof de vrouw gistermiddag bloedend in de berm van de i Eindhoven naar Antwerpen aan. Ze vertelde dat ze [teen rijdende auto was gegooid en dat ze sinds vrijdag was fetgehouden in een Eindhovense woning. Daar trof de politie |verdachte aan. irijf slaat slaatje uit omnummering De stichting Eerlijk Zaken Doen van de Kamers van iphandel en de ministeries van economische zaken en justi- verzamelen klachten tegen het bedrijf Primacom uit Veen- l Met de omnummering van telefoonnummers als voor- idsel verkoopt de eigenaar advertenties en naamsvermeldin- in gidsen. De ondernemers zetten hun handtekening om te vestigen dat hun nieuwe telefoonnummer correct is. Maar armee stemmen ze in met een enkele honderden guldens istende advertentie. Ian bekent verkrachting bejaarden INSTAPDe politie heeft een 44-jarige man uit Zaandam aan houden op verdenking van minstens vier verkrachtingen van jaarde vrouwen en een aantal aanrandingen. De man heeft kend. De man verkrachtte tussen oktober 1989 en april 1995 ree bejaarden in hun aanleunwoning en één vrouw in haar 5 in Zaandam. In april 1995 vergreep de man zich aan een jwin een bejaardenhuis in Wormerveer. Zijn slachtoffers 69, 81,82 en 83 jaar oud. De politie sluit niet uit dat de man eerdere zedenmisdrijven op zijn geweten heeft. Commissie wil ouders budget van maximaal 25.000 gulden geven Geef ouders met een gehandicapt kind zelf een budget om extra schoolbegeleiding voor hun kind te 'kopen'. Dan wordt het eenvoudiger om het naar een gewone school te laten gaan en zijn ouders niet meer zo aange wezen op een speciale school. Dat is een van de aanbe velingen in het rapport 'Een steun in de rug', dat gisteren is aangeboden aan staatssecretaris Netelenbos van on derwijs. den haag anpmaatregel op 1 augustus 1998 kan worden ingevoerd. In de zorgsector heeft een be kostiging met een persoonsge bonden budget al zijn intrede gedaan. Het systeem komt erop neer dat mensen die zorg nodig hebben, een budget krijgen en daarmee zorg kunnen 'kopen'. Ze zijn daardoor niet meer aan gewezen op een bepaalde in- De bewindsvrouw staat positief tegenover de aanbevelingen en wil de komende tijd met organi saties overleggen om te kijken of de plannen kunnen worden uitgevoerd. De commissie van deskundigen, die onder leiding stond van de Utrechtse hoogle raar Rispens, denkt dat de stelling die door de overheid wordt bekostigd. Instellingen moeten concurrerender werken en de 'zorgvragers' hebben een grotere keuzevrijheid. Voor een dove scholier heeft de voorgestelde opzet tot gevolg dat hij niet per se naar een doveninstituut hoeft. Hij kan er voor kiezen naar een reguliere school te gaan, waar hij extra begeleiding en hulpmiddelen krijgt. Die tendens bestaat al enige jaren, maar het aanvragen van extra geld is tamelijk om slachtig en moet elk jaar op nieuw plaatsvinden. In de opzet van de commis sie-Rispens stellen deskundigen vast of een leerling 'een duide lijk constateerbare handicap of heeft. Is dat het geval, dan wordt de hoogte van het budget bepaald. De commissie gaat uit van een drempelbe drag: pas als een leerling jaar lijks meer dan 5.000 gulden voor extra zorg nodig heeft, krijgt hij een budget. I let maxi mum is 25.000 gulden. Vervolgens kiezen ouders voor hun kind een school. Dat kan een reguliere school of een school voor speciaal onderwijs zijn. In nauw overleg met die school wordt een plan opge steld, waarin is vastgelegd hoe en waar het kind onderwijs volgt. De overheid keert het geld rechtstreeks aan de scholen uit, die van dat geld eventueel ook de hulp van andere scholen of kan 'inkopen'. ;ven gemeenten »en bouwstop mburgs Maasdal Demontage vliegtuigbommen in Breskens voorspoedig verlopen iderd lister De Boer (ruimtelijke ening) kan wel een bouw- in het Limburgse Maasdal r indigen, maar daar bestaat imaal geen rechtsgrond Tot die conclusie zijn ze- Limburgse gemeenten ge nen nadat ze het Ruimtelijk leningsrecht hebben bestu- rd. De gemeenten hebben gekondigd de bestemmings- Iinen voor bouwgebieden in Maasdal nader uit te wer- i het Maasdal hebben de ge- ;nten in totaal 2200 wonin- gepland. De betrokken ge- snten Venlo, Bergen, Arcen, irmond, Susteren en Maas- ht hebben zich gisteren una- geschaard achter het men van de gemeente elen om de planning van ïingbouw in het Maasdal, co van een overstroming de 250 jaar, voort te zet- ix f >e Boer wil in het Maasdal woningbouw toestaan op -fitsen die meer dan eens in 250 jaar gevaar lopen te rstromen. Dat zou beteke- dat er pas na 2005 in het asdal kan worden gebouwd, dan zijn de waterwerende atregelen uit het zogenoem- ilan Boertien II uitgevoerd. minister voert over de iwplannen overleg met Ge- luteerde Staten van Limburg, heeft GS in de zomer ge- igd een inventarisatie te ma- welke financiële en ruimte gevolgen het uitstellen of de plannen zou heb- GS berekenden een finan- strop van zeventig miljoen den, de zeven gemeenten amen tot een schadepost van iderd miljoen. De minister de gisteren nog niet op het ndpunt van de gemeenten chelen Het demonteren van vijf vlieg tuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog en de massale van Breskens, is gisteren zonder problemen verlopen. „Van avond kan iedereen weer veilig slapen", kon burgemeester J. Kruize van Oostburg (waaron der Breskens valt) na afloop van de operatie meedelen. De kos ten van de operatie bedragen een miljoen gulden. Breskens stond gisteren de gehele dag in de belangstelling van de Nederlandse media. Bouwvakkers en het EOC (Explosieven Opruimingscom mando) ontdekten de vijf bom men van elk duizend pond on langs op een bouwterrein aan de rand van de stad. Om de bommen onklaar te maken, bleek een omvangrijke ontrui ming nodig. Bij de hele operatie waren driehonderd mensen van politie, Rode Kruis en gemeente ingezet. De brandweer van Oostburg hield 65 mensen ach ter de hand. 's Morgens vroeg was de eva cuatie van de helft van de inwo ners van het Zeeuws-Vlaamse dorpje zonder problemen verlo pen. Ruim 150 evacuées, onder wie 72 bejaarden uit een verzor gingstehuis, werden opgevan gen in recreatiecentra. De overi gen gingen naar familie of ken- Het demonteren verliep voor spoedig. Tegen vier uur werd de laatste bom gedemonteerd, een kleine drie uur nadat het EOC met de klus was begonnen. De geëvacueerde bewoners konden tegen vijf uur naar huis terugke- „Het ruimen van de bommen was voor ons geen vreemde klus, maar het was evenmin al ledaags. Vijf van dit soort kan jers op een dag is voor Neder land toch wel uniek", sprak ser- n de Lochemse politieschool hebben hun leerlingen voor r huis gestuurd. foto» anp» martin m hl bung School in Lochem met sluiting bedreigd lochem/amersfoort De demontage van de bommen in Breskens kon rekenen op grote belangstelling van de media. *fy r V Uit protest tegen een voorgeno men sluiting hebben ongeveer veertig onderwijskrachten van de politieschool De Cloese in Lochem de opleiding gistermid dag stilgelegd. Ze hebben hun leerlingen voor twee dagen naar huis gestuurd. De docenten ei sen een onafhankelijk onder zoek naar de dreigende sluiting. Het is voor zover bekend de eerste keer dat politiedocenten staken. Het principebesluit tot de op heffing van de school in Lo chem is afkomstig van het IÜOP (Landelijk Selectie en Oplei dingscentrum Politie) in Apel doorn. Het is de bedoeling dat er een multifunctioneel politie opleidingsinstituut voor de poli tieregio's in het noorden en oosten van het land komt, aldus het LSOP. Ook in de llarlingse politie school is commotie ontstaan over de dreigende sluiting van De I larne en de op stapel staan de fusie met De Cloese. Door de sluiting dreigen in Friesland 75 banen verloren te gaan. De poli tieke partijen in Harlingen heb ben eerder deze maand al in een brandbrief aan minister Sorgdrager van justitie hun on gerustheid uitgesproken over reorganisaties binnen de poli tie-opleidingen in hel noorden van het land. De directie van het LSOP zegt met de personele consequenties van de Lochemse docenten re kening te houden bij de keuze van een vestigingsplaats. Mor gen neemt de LSOP-bestuurs- raad een beslissing. Harlingen denkt dat het nieuwe multi functionele centrum in Zwolle zal worden gevestigd. den haag/zoetermeer geant-majoor Dennis Nauman van het commando. „Het de monteren van de ene bom was niet moeilijker dan de andere." Of Breskens in de toekomst gevrijwaard blijft van grote eva cuaties is onzeker. Eén van de oudere inwoners meldde gister middag dat er 'nog wel honderd blindgangers in Breskens lig gen'. „Bij elke uitbreiding van Breskens in westelijke richting zullen we extra aandacht voor eventueel aanwezige bommen hebben", verklaarde burge meester Kruize daarop. Volgens luitenant J. Horst van het EOC is er geen enkele reden tot paniek. Ook niet voor moge lijke bommen onder bestaande woningen. „Alleen bij grondbe werking of bouwactiviteiten en heien moet alert worden gerea geerd", meent hij. FOTO ANP PAUL STOLK De gemeente Oostburg rekent op een bijdrage van het minis terie van financiën om de kos ten van de operatie te dekken. Zekerheid daarover is er echter niet. )ntruiming loopt uit op drama Ander kiesstelsel ontmoet weinig sympathie 21-jarige man uit Ugche- heeft gisteren geprobeerd hzelf en zijn boerderij met izine in brand te steken. arrestatieteam uit Apel- om kon de man overmees- en. Daarbij viel een waar- luwingsschot )e boerderij van de man zou iorgen worden ont- Op het agrarische be is volgens een woordvoer- /an de gemeente'al tien van alles mis. De man Fimd. heeft veel illegaal gebouwd en hij reageerde niet op aanma ningen van de gemeente. Toen ambtenaren van de ge meente en de politie gisteroch tend kwamen om de boerderij te ontruimen, zagen zij dat de man zichzelf en een schuur had overgoten met benzine. Ook gooide hij een emmer benzine naar de agenten. Po gingen de man te bedaren mis lukten. Toen de man zijn aan steker te voorschijn haalde, greep het arrestatieteam in. amsterdam Van de Nederlandse bevolking is 67 procent voorstander van een correctief referendum zoals de regering de Tweede Kamer voor stelt. Veertien procent is tegen. De rest laat het koud. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Telepanel van de Universiteit van Amsterdam. Het heeft 2125 mensen naar hun mening gevraagd. Partijleden van PvdA, CDA, WD en D66 zijn allen in meerderheid voor volksraad plegingen over door het parlement goedge keurde kabinetsplannen. Van de WD-aan- hang spreekt 63 procent zich uit voor het referendum, onder de CDA'ers is 56 procent positief. Bij PvdA- en D66-leden bestaat nauwelijks twijfel: 75 respectievelijk 84 pro cent wil graag meestemmen over Haagse zaken. Daarentegen ontmoet het regeringsplan voor een ander kiesstelsel weinig sympa thie. Een kwart van de bevolking stemt er mee in, driekwart wijst het af of heeft geen mening. Het kabinet wil de Tweede Kamer split sen in een landelijke afvaardiging en regio nale vertegenwoordigingen. Zo zouden er 75 kamerleden uit vijf districten moeten ko men en nog eens 75 van landelijke partijlijs ten. Tijdens een toelichting op de wetsvoor stellen die hij gisteren naar de Tweede Ka mer stuurde, zei staatssecretaris Kohn- stamm van binnenlandse zaken overigens dat hij niet uitsluit dat er meer dan vijf kies districten komen. Kohnstamm overweegt tegemoet te komen aan de wens van CDA, PvdA en D66 om meer en kleinere distric- CRI doet onderzoek naar aantijgingen Ex-Joegoslaven komen in Nederland hun beul tegen gaande. Op basis daarvan zal het openbaar ministerie in Den Haag pas beslissen of er al dan niet tot vervolging zal worden overgegaan, zo blijkt uit justitie Ie bronnen. Informatie van vluchtelingen over hun vroegere beulen wordt door hen aangebracht, of komt naar de CRI via hulpverleners of de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND). Volgens af spraak speelt de IND deze in for malie ook door naar hot Inter nationaal Oorlogstribunaal in Den Haag, aldus het ministerie van justitie. De zaak wordt onderzocht door een bijzonder opsporings team van de CRI, [iet Nedei lands Opsporingsteam Joego slavische Oorlogsmisdadigers dat sinds maart van dit jaar ac- Asielzoekers uit het voormalige Joegoslavië zeggen hun beulen in Nederland aan te treffen. Tien in Nederland wonende ex joegoslaven lijken zich in 1991 en 1992 in hun vroegere vader land schuldig te hebben ge maakt aan oorlogsmisdrijven. Zij zijn herkend door vluchte lingen uit het oorlogsgebied die in Nederland asiel zochten. De CRI (Divisie Centrale Recherche Informatie) zegt serieuze ver denkingen tegen de tien te heb ben. De mannen worden door hun slachtoffers onder meer be schuldigd van etnische zuive ring, executies, verkrachtingen, brandstichtingen plundering. De CRI kent de identiteit van de verdachten, liet onderzoek naar de aantijgingen is nog Peer Japanse ojasausfabriek 'jaar Nederland ttermeer anp je»n or de tweede keer in drie we- tijd heeft een Japanse soja- usproducent besloten in Ne- rland te gaan produceren. 1akan neemt zijn intrek in oormalige fabriek van Ko rtrijke Brinkers Margarinefa- ieken in Zoetermeer. Wadakan begint de produktie '"jend najaar en investeert zestig miljoen gulden in renovatie van de verouderde •riek. Wadakan zal werk bie- aan ongeveer vijftig werk- Drie eken terug maakte het Panse Kikkoman bekend in Hoogezand sojasaus te produceren. De Japanners 'en daar een geheel Ir. •m Schitterende kwaliteitskostuums in alle modekleuren. Vele modellen. Oók in grote maten t/m 6074. 8-230, 071-512 05 10 2 Kostuums halen, 1 betalen Werknemers van Shell die ou der zijn dan vijftig en die als ge volg van de reorganisatie van het centraal kantoor in Den Haag hun baan kwijt raken, hoeven geen werkloosheidsuit kering aan te vragen. Shell gaat ze die 'uitkering', plus een extra bedrag, uit eigen zak betalen. Dat staat in het sociaal plan voor de reorganisatie, waarover de ondernemingsraden over eenstemming hebben bereikt. Het bedrijf wil bekijken of de ze regeling ook kan worden toe gepast op de sociaal plannen voor reorganisaties in andere vestigingen. De reorganisatie op het hoofdkantoor treft 1200 werknemers in Amsterdam, Rijswijk en Londen. Tot voor enkele jaren geleden betaalde Shell ook zelf de WW- uitkeringen voor overtollige werknemers. Zo'n twee, drie jaar geleden week het bedrijf daar vanaf. Tot verontwaardi ging van onder andere de Vere ning van Hoger Shell-personeel (VHP Shell). Bestuurder L. Steenhorst: „Wij vonden dat niet correct omdat Shell daar mee reorganiseerde ten koste van de algemene middelen, zijnde de WW." De vakbondsbestuurder denkt dat het concern met zijn besluit tegemoet is gekomen aan deze kritiek. Tegenover NRC Handelsblad bevestigde een woordvoerder van Shell dat. Steenhorst denkt dat de rege ling Shell veel geld gaat kosten. In het sociaal plan staat te vens dat werknemers er ook voor kunnen kiezen het c versneld te verlaten. Afhankelijk van functie en aantal dienstja ren betaalt Shell hen dan een uitkering ineens, plus maximaal drie jaar de maximale werkloos heidsuitkering. Overtollige werknemers die het concern niet op eigen initia tief verlaten, worden onderge bracht bij een stichting. Die zal de overtolligen betalen en hen helpen bij het vinden van een nieuwe baan. Shell zegt zich daar maximaal voor in te willen De bedrijfsverenigingen zijn verantwoordelijk voor het uit betalen van de werkloosheids uitkeringen. Bij het GAK, die voor de meeste bedrijfsvereni gingen de uitvoering van de WW verzorgt, wilde niemand commentaar geven op de stap van Shell. Boeren reageren enthousiast op voorstel rie van onderwijs en cultuur en van het Commissariaat voor de Media stelt de Mediawet geen bijzondere eisen aan een pro gramma in het kader van de zendtijd voor politieke partijen. i)c wet m linjii alleen maai voor dat deze zendtijd, die uit de omroepgelden wordt be taald, 'in z'n geheel gebruikt moet worden voor een pro gramma op politiek terrein'. I let commissariaat verdeelt de zendtijd onder al die partijen die bij de laatste verkiezingen één of meer zetels in de Tweede Kamer hebben verworven. Overdracht aan een andere politieke partij is niet toege staan, maar uitbesteding van de zendtijd aan een actiegroep is, aldus de woordvoerder van het commissariaat, 'net zoiets als wanneer de TROS haar zendtijd laat vullen door Endemol'. Wel is het zo dat de betrokken politieke partij verantwoordelijk blijft voor de inhoud van het programma. Als de boeren zich op een wijze zouden uitlaten die strijdig is met de wet, wordt het CDA daar dus op aange sproken. Het plan van fractievoorzitter Heerma om protesterende boe ren gebruik te laten maken van CDA-zendtijd hoeft niet bij een incident te blijven. In een nade re uitleg van zijn plan heeft Heerma gisteren laten weten, dat wellicht ook andere groe pen, zoals ouderen, in de zend tijd van het CDA aan het woord kunnen komen als zij het gevoel hebben dat zij niet worden ge hoord. Heerma opperde zijn plan maandag tijdens een bijeen komst van zijn partij in IJssel- muiden. Aanleiding was de klacht van de Brabantse boe renleider Verkampen, dat de boeren geen TV-podium heb ben om hun ideeën wereldkun dig te maken. Volgens I leerma's woordvoerder heeft de boeren- organisatie LTO inmiddels en thousiast op het plan gerea geerd en zou vandaag nader overleg worden gepleegd. Het idee van Heerma is nieuw in de politieke wereld, maar het is niet verboden. Volgens woordvoerders van het ministe

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5