Rechter gispt sociale diensten VVD vindt dat Antillianen thuis horen op de Antillen Binnenland Wandje afwerken, kozijntje stellen Voorhoeve volhardt in aanbod NAVO-troepen Coalitie botst over afschaffing Ziektewet Van Randwijck buigt na een twee jaar durende beproeving WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 'Arts die baby doodde niet vervolgen' ^sterdam Procureur-generaal A. Korvinus heeft gisteren voor hëtAinsterdamse gerechtshof in hoger beroep ontslag van rechtsvervolging gevraagd voor een gynaecoloog die het leven van een ernstig gehandicapte baby heeft beëindigd. Hoewel Korvinus moord bewezen acht, zei zij geen argumenten te heb ben de arts schuldig te verklaren. De rechtbank in Alkmaar acht- (ede man in april wel schuldig, maar legde hem geen straf op. I Het openbaar ministerie ging vervolgens in hoger beroep. Mi nister Sorgdrager (justitie) had hiertoe opdracht gegeven omdat ze van de rechter een uitspraak wilde over levensbeëindiging van wilsonbekwame patiënten. Uitspraak op 7 november Akkoord arbeidsvoorwaarden Defensie den haag Staatssecretaris Meijling (defensie) heeft gisteren met de bonden een akkoord bereikt over de arbeidsvoorwaarden voor het militaire en burgerpersoneel bij Defensie (85.000 werk nemers). De overeenkomst bevat een salarisverhoging van een procent dit jaar en 1,75 procent volgend jaar. Bovendien komt er een onderzoek naar herverdeling van werk en een speciale rege ling voor 40-plussers die hun baan verliezen. Cel en TBS voor poging tot doodslag 7WQLLEDe Zwolse rechtbank heeft gisteren een 19-jarige man uit Almere veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en TBS met dwangverpleging. De man wordt schuldig geacht aan poging tot doodslag op en verkrachting van een 12-jarige jongen uitzijn woonplaats. Hij sleurde de jongen van zijn fiets, nam hem op zijn brommer mee het bos in en verkrachtte hem. Daar na probeerde hij het kind te wurgen. De man moet de jongen bovendien een schadevergoeding van 1500 gulden betalen. 'Hartcentra de beste van de wereld' den haag De Nederlandse hartcentra behoren tot de beste van de wereld. Uit een onderzoek bij tien van de dertien hartcentra en onder bijna vierduizend patiënten bleek dat de centra vrijwel altijd de juiste beslissingen namen. Hoewel sommige patiënten vaak lang moeten wachten op een behandeling, leidt dat zelden tot voortijdig overlijden. Het onderzoek is uitgevoerd door het Instituut Maatschappelijke Gezondheidszorg. Meisje dood in ouderlijke woning vlumen Hen 16-jarig meisje is gistermorgen dood aangetroffen in haar ouderlijke woning in het Brabantse Vlijmen. De politie houdt ernstig rekening met een misdrijf, aldus een woordvoer der. In de loop van de dag is een regionaal recherche bijstands team geformeerd. Over de doodsoorzaak is nog niets bekend. Vandaag wordt sectie verricht. Gedetineerden mogen klauteren breda De gedetineerden van De Koepel in Breda kunnen van daag naar hartelust hun klimcapaciteiten oefenen. Ter gelegen heid van een activiteitendag met als thema 'vervoer' is er een zes meter hoge klimwand geplaatst. Een woordvoerder van Sociaal Kultureel Werk van De Koepel verwacht niet dat de zes meter hoge klimwand de gedetineerden op een idee zal brengen. „Nee, dat idee hebben de meesten al laten varen toen ze hier binnen kwamen." Pronk geeft Srebrenica meer geld den haag De gevluchte bevolking van Srebrenica krijgt van mi nister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) extra financiële hulp. De bewindsman geeft daarmee gehoor aan een oproep van het gemeentebestuur in ballingschap van de moslimenclave. Dat vluchtte in juli met een groot deel van de inwoners naar Tuzla. Het bestuur heeft de Nederlandse regering deze week in een brief gewezen op haar morele verplichting tot steun, nadat Ne derlandse VN-militairen Srebrenica moesten opgeven na de Bosnisch Servische inval. Het gaat volgens Pronk niet om het af kopen van eventuele schuld. „De opvatting van mijn fractie is, dat de Antillianen in de eer plaats hun thuis horen te vinden op de Antillen zelf en hier, in het belang van alle partijen." WD-kamerlid Rem- ?i dit gisteravond bij de be handeling van de begrbting voor Nederlands Antilliaanse en Arubaanse Zaken. Groen Links-kamerlid Rosen- möller viel bijna van zijn stoel van verbazing en riep verbijs- „Dit kan niet het stand punt van de WD zijn." Maar Remkes maakte duidelijk dat hij wel degelijk een wettelijke toe latingsregeling voor mensen uit de andere delen van het Ko ninkrijk wenst. poort e WD'er indruk Hij wees erop, dat het CDA vorig jaar al om een dergelijke regeling heeft gevraagd. Rosen- möller betoogde dat het gaat hetzelfde pas dezelfde koningin. De as echter niet onder de n deze plotselinge lief de voor hét koningshuis van Groen Links. Hij krabbelde wel iets terug na de uitval van Rosenmöller en zei slechts aan de minister te vragen hoe deze denkt over een toelatingsregeling. ,,U had er verstandig aan gedaan het daar bij maar te laten", beet Rosen möller hem toe. De liberale mi nister Voorhoeve (Anitlliaanse en Arubaanse zaken) mengde zich niet in het vinnige debat. Gemeente mag niet eigenhandig korten op uitkering Sociale Diensten mogen niet meer voor eigen rechter spelen. Korten op een uitkering is een onrechtmatige daad zolang de kantonrechter zijn fiat niet heeft gegeven. Dat blijkt uit een proefproces in Groningen dat een 35-ja- rige cliënte van de Sociale Dienst onlangs won. De uit spraak geeft duizenden uitkeringsgerechtigden de kans om vorderingen van de Sociale Dienst te bestrijden, meent het platform Vereniging voor Rechtshulp in Rot terdam. bij een vordering moeten neer leggen. „Uitkeringsgerechtigden stonden machteloos tegenover vorderingen van de dienst, om dat de rechter bijna nooit werd ingeschakeld", aldus De Smit. De Rotterdamse gemeentelij ke dienst moet zich volgens De organisatie beticht de Socia le Dienst in Rotterdam er al ja ren van onjuiste informatie aan cliënten te geven. Die krijgen volgens woordvoerder W. de Smit voorgespiegeld dat zij zich PvdA: Laat AOW samenwonende broer en zus intact De PvdA-ffactie wil bij een voorgenomen bezuiniging op de AOW van samenwonende broers en zussen de bestaande gevallen ontzien. Alleen voor broers en zussen die in de toe komst gaan samenwonen moet de maatregel gelden. Dat zegt PvdA-kamerlid Van Zijl. De PvdA was eerder akkoord ge gaan met het voorstel van staatssecretaris Linschoten (so ciale zaken). De WD-bewinds- man wil de AOW-uitkering voor samenwonende broers en zus sen verlagen van ieder 70 pro cent van het minimumloon naar ieder 50 procent, zoals bij gehuwde bejaarden. Die in greep moet 137 miljoen opleve ren. Volgens Van Zijl wordt ech ter maar de helft van dat bedrag gehaald omdat er geen 30.000 samenwonende broers en zus sen zijn, zoals Linschoten denkt, maar 14.000. Daarom wil de PvdA de bestaande gevallen helemaal ongemoeid laten. Spoorstaking Frankrijk treft ook Nederland De staking bij de Franse spoor wegen, die nog tot morgenoch tend duurt, treft ook het inter nationale treinverkeer. Mensen die vandaag vanuit Nederland naar Frankrijk rtjizen, kunnen beter niet met de trein gaan als ze een andere bestemming dan Parijs hebben, zo waarschuw den de NS gisteren. Van de trei nen die vandaag moeten rijden tussen Amsterdam en Parijs, vallen er vanmiddag nog twee uit. Het gaat om de treinen die om 16.36 en 18.39 uur vanuit Parijs vertrekken. Vanmorgen vertrokken de treinen van 08.53 en 10.52 uur uit Amsterdam niet. Met de spoorstaking, de tweede in korte tijd, willen de bonden een betere beloning af dwingen. Ook in België staat een spoorstaking op stapel. Of die eveneens gevolgen heeft voor treinverkeer van en naar Nederland is volgens NS nog onduidelijk. De staking duurt van morgenavond 22.00 uur tot vrijdag 22.00 uur. woordvoerder A. van Zevenber gen de komende weken 'bezin nen' op de uitspraak. Volgens de Vereniging van Directeuren van Sociale Diensten (Divosa) werken echter meer gemeenten volgens de nu afgekeurde me thode. Het Rotterdamse plat form heeft naar aanleiding van hel proefproces besloten om volgende week een informatie lijn open te stellen voor gedu peerde cliënten van de Sociale Dienst. Het proefproces was aange spannen door een 35-jarige moeder van vier kinderen uit Groningen. Zij procedeerde tot aan de Centrale Raad van Be roep om te voorkomen dat de Sociale Dienst in totaal ruim ze ven mille in zou gaan houden ,op haar maandelijkse toelagen van zo'n 1.600 gulden. Volgens de gemeente zou zij inkomsten hebben verzwegen. De vrouw bestreed dat en eiste opschor ting van de korting totdat voor de rechter is bewezen of de dienst gelijk heeft. Advocaat Kievitsbosch vindt dat het vonnis recht doet aan de minima. „Het is heel zuur als een cliënt met een klein budget geld moet vóórfinancieren, dat pas na een lang proces weer te rugkomt omdat dan blijkt dat de Sociale Dienst te veel heeft ingehouden", aldus de raads man. Of de vrouw het geld daadwerkelijk terug krijgt, hangt af van de vraag of de rechter haar in een tweede proces in het gelijk stelt. Dan wordt beke ken of de vrouw al dan niet in komsten heeft verzwegen. De Smit van het Rotterdamse platform gaat ervan uit dal het vonnis van de raad van beroep uitkeringsgerechtigden wier budget is gekort geld oplevert. „De Sociale Dienst kan fouten maken. Het teruggevorderde bedrag kan veel te hoog zijn. Ik vind dat de schade die cliënten hebben opgelopen denk aan geannuleerde vakanties omdat het vakantiegeld plotseling werd ingehouden ook moet worden vergoed." CDA-voorzitter ontdoet zich van woordvoerder CDA-voorzitter Helgers heeft zijn persoonlijk woordvoerder M. van der Poel vervangen. Sinds gisteren is R. Meines, hoofd van de afdeling vereni gingszaken. zijn woordvoerder. Van der Poel wordt verant woordelijk gesteld voor het slechte imago van Helgers bin nen en buiten de partij. Zo ver slikte de pas aangetreden voor zitter zich dit voorjaar in een pleidooi meer katholieken in de Tweede Kamerfractie op te ne men. De nasleep verliep chao- t als bij het 'misver met fractievoorzitter over di' vraag wie van igenlijk partijleider is. tisch. n stand' Heerma twee nu Pyromaan Ede tekent beroep aan tegen TBS De 22-jarige brandstichter uit Ede gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank in Arnhem. De rechtbank ver oordeelde hem gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf en TBS niet langdurige dwangverple ging. De man heeft in maart en april van dit jaar in totaal 28 branden gesticht. Voornaamste bezwaar van de veroordeelde is de terbeschikkingstelling. Volgens zijn advocaat, mr. A. Robustella, is het rap port van de justitiële observa tiekliniek Pieter Baancentrum eenzijdig. Er is vooral gekeken vanuit het oogpunt dat de brandstichter de wereld door de ogen van zijn moeder zou rien, sterk beïnvloedbaar is en een stoornis in zijn geestesont wikkeling heeft opgelopen. Robustella brengt daar te genin dat een ander rapport juist een beeld heeft opgele verd dat de man altijd zijn ei gen gang is gegaan en zijn ou ders juist geen grip op hem hadden. Dat de Edenaar uitein delijk toch zo veel branden heeft gesticht, komt volgens Robustella vooral door de in vloed van in eers rijn broer en later t vrienden. JE THUIS VOELEN IN JE SLAAPKAMER... Thuiskomen houdt voor velen op bij de huiskamer. Achter de slaapkamerdeur is het eigenlijk maar 'behelpen'. En dat is jammer. Dormaël biedt een kollektie komplete slaapkamers, waarin u zich werkelijk thuisvoelt. Precies de stijl die u zoekt. Volledig 'aangekleed'. Met fraaie bedmode, een linnenkast- op-maat, nachtkastjes, ombouwen en stoelen. Een slaapkamer die gezien mag worden. Laat u eens adviseren door de Dormaël-nachtrustspecialist. De Dormaèl-nachtrustspecialist adviseert u graag. Lis L A A P K AM E R S lelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentri ft Rotterdam Utrecht Veerendaa. Zeist Z SPECIALISTEN IN NACHTRUST Meer haaien langs de kust TEXEl-U MUIDEN ANP-PIETER VAN HOVE Beroepsvissers hebben binnen enkele weken langs de Neder landse kust twee reuzenhaaien, twee grote voshaaien en een aantal kleinere voshaaien ge vangen. Vooral de toename van het aantal voshaaien is opmer kelijk. zo meldt het informatie centrum voor Wadden en Noordzee Ecomare op Texel. Er is geen eensluidende ver klaring de toer het haaien in de Noordzee. Eco mare weet het niet. Het Rijks Instituut voor Visserij Onder zoek (R1VO) in Ilmuiden gelooft dal de ■stijginR een gevolg is van de winderige winters van de af gelopen jaren. De sterke winden zorgen Atla che Oce i het loord- Voor de vijfde keer wordt in het MECC congrescentrum in Maastricht de Bouwvakbeurs gehouden. Voor het publiek gaven de bouw- ig een demonstratie weg. Op de foto werkt een man een gipswand af en legt een ander de laatste hand aan een kozijn. foto anp annemiek mommers Nauw van Galais en de kant van Schotland naar de Noordzee stroomt. In dat water bevinden zich vaak haaien, al dus RIVO-bioloogA. Corten. De twee grote voshaaien wo gen respectievelijk twee- en driehonderd kilo en kunnen on geveer zes meter lang worden. De dieren kunnen gevaarlijk zijn, maar vallen alleen mensen aan als ze zich bedreigd voelen. De gevangen reuzenhaaien maten ruim 3,5 meter en wogen retpeiHevel!jk 250 en 310 kilo. Volwassen exemplaren kunnen wel vijftien meter lang worden. De majestueuze vissen zijn on gevaarlijk, hebben geen tanden en leven van plankton. De parlementaire enquêtecom missie is niet bedoeld om schul digen aan te wijzen, maar ge heel uit eigen beweging heeft zich een eerste slachtoffer ge meld. Mr. R.J. van Randwijck vertrekt als procureur-generaal in Amsterdam. Zijn positie was, zeker na het verhoor van de Amsterdamse politiebaas E. Nordholt, onhoudbaar gewor den. Van Randwijck wil een oplos sing voor de gerezen problemen niet in de weg staan, gaf hij van nacht te kennen. Voor de gelou terde jurist, die een gloedvole carrière binnen het openbaar ministerie (OM) in 19^1 be kroond zag met de hoogste functie binnen deze 'staande magistratuur', moeten de afge lopen twee jaren een beproe ving zijn geweest. Voor enkele aan zijn gezag toegewezen functionarissen van politie en justitie overigens ook. 'Van Rampwijck' is zijn bijnaam binnen de top van de politie en het openbaar ministerie in Am sterdam. Deze veelzeggende ti tel ontleent de PG aan zijn wei felende optreden in de IRT-af- faire. Die ontstond nadat de hoofdstedelijke politie- en justi- tietop het Interregionaal Re chercheteam Noord-Hollan- d/Utrechtophief. Van Randwijck liet na een be langrijke rol te spelen in de con flicten die sindsdien tussen 'Amsterdam' en omliggende politiekorpsen en OM-parket ten gingen spelen. Hij liet toe dat de Amsterdamse hoofdoffi cier van justitie tijdens een ver gadering met de PG en zijn col lega's de zaal verliet met het dichtsmijten van de deur. En de PG werd regelrecht uitgeschol den door degene die zich van zijn gezag iets zou moeten aan trekken: de Amsterdamse korpschef Nordholt. De lezingen lopen uiteen of Nordholt Van Randwijck dreig de 'integraal door te trekken' (versie-Van Randwijck) of dat Nordholt Van Randwijck ervoor waarschuwde dat 'alle stront' boven kwam. zoals Nordholt het zich herinnert. Beiden wij zen echter op een zwaar be schadigde machtsverhouding. Al in maart vorig jaar conclu- en zijn de deelnemende landen het nog niet eens over de com mandostructuur. Defensie moet de troepen niet aan de NAVO aanbieden zonder dat er met de Kamer overleg is gevoerd. Als het aanbod gedaan is, is het voor het parlement moeilijk een ander besluit te nemen, vindt het CDA. De regering besloot vrijdag 2.060 militairen ter beschikking tc stellen van de NAVO om toe te zien op de uitvoering van een vredesakkoord in Bosnië. In to taal zal de vredesmacht van de NAVO qit 60.000 man beslaan. Duitsland heeft laten weten 4.000 man te leveren voor de multinationale vredesmacht. Deze gaan na een akkoord ope reren vanuit Kroatië en dienen vooral de bevoorrading van de vredesmacht. Minister Voorhoeve (defensie) blijft hij zijn besluit de NAVO te laten weten welke troepen Ne derland eventueel kan aanbie den voor een vredesmacht in Bosnië. Buitenlandwoordvoer der De Hoop Scheffer (CDA) stelde dat de regering de Kamer eerder had moeten informeren over het aanbod aan de NAVO om 'elke schijn van autoniatis me bij de uitzending van Ne derlandse militairen te vermij den'. De CDA'er noemde tij dens het vragenuurtje in de Tweede Kamer het uitzenden van manschappen een zeer zware beslissing die zorgvuldig moet worden genomen. Boven dien is over de vredesmacht van de NAVO veel nog niet duide-. lijk. Zo is er nog geen mandaat PvdA, CDA en Groen Links: januari te snel DEN HAAG GPD deerde de speciale onderzoeks- commissie-YVierenga, die het IRT -debacle onderzocht, dat Van Randwijck had nagelaten zijn gezag te laten gelden. Hij was een van de hoofd-verant- woordelijken: waar het betrof de normatieve discussie of de methode wel of niet door de beugel kon. maar ook waar zijn leiderschap over ondergeschik ten in het geding was. Twee weken geleden toonde Van Randwijck zich opnieuw onwetend tijdens zijn verhoor bij de parlementaire enquête commissie. Persoonlijke fricties tussen verschillende onder zijn toezicht staande OM- en politiefunctionarissen waren hem ontgaan, Dat zich in volle hevigheid een bokswedstrijd 'Amsterdam tegen de rest' af speelde, wist Van Randwijck niet. Zelfs verschillen in het toe passen van opsporingsmetho den tussen de verschillende parketten binnen zijn 'ressort' werden Van Randwijck pas ge waar tijdens de enquête. Van Randwijcks verweer: „Men had mij dat moeten vertellen." 1 Iet vertrek van Van Randwijck komt toch nog onverwacht, te meer daar het al zeer vernieti gende rapport van de commis sie Wierenga hem daartoe an derhalfjaar geleden niet deed besluiten. Tot dusver leek het erop dat hij - en hqt OM - hals starrig weigerden zich bereid willig te melden op het publieke schavot dat door het Amster damse parket en de Amster damse politie was opgebouwd. De evenzeer publieke enquête was wellicht de druppel. Enquête-voorzitter Van Traa benadrukte het keer op keer in het openbaar tijdens de verho ren: kunnen persoonlijke pro blcmen binnen de top van de politie en justitie, ontstaan uit de IRT-erfenissen, opgelost worden zolang de top-functio- narissen er nog zitten? De be langrijkste vraag na Y^an Rand wijcks vertrek is: Wie volgt..? De PvdA dreigt in botsing te komen met coalitiepartner WD en staatssecretaris Lin schoten (sociale- zaken) over het afschaffen van de Ziekte wet per 1 januari. De PvdA is hel met Groen Links en het CDA (samen een nipte kamer meerderheid) eens dal vooral kleine bedrijven met zo'n snel le afschaffing problemen krij gen om hun ziekte risico op een goede manier te verzeke ren. Linschoten wil dat de maatregel hoe dan ook per 1 januari ingaat. Het kabinet wil de ziektewet op die datum privatiseren, waarna het ziekte-risico volle dig voor rekening van de werkgever komt. Dat plan, waarover de Kamer nog moet praten, stuit binnen en buiten de Kamer op verzet. Groen- I.inks fractievoorzitter Rosen möller stelde gisteren in de Kamer voor het plan een half jaar uit te stellen. Ook de twijfel van PvdA- fractiespecialist Adelmund wordt steeds groter met het naderen van de datum van 1 januari. Bedrijven en verzeke raars zouden te weinig tijd krijgen om zich voor te berei den. Adelmund denkt er nu aan om de ziektewet op een latere datum via een zogehe ten maatregel van bestuur af te schaffen. Ook CDA-woord voerder Biesheuvel vindt 1 ja nuari 'veel te snel'. PvdA, CDA en Groen Links zijn samen goed voor 76 zetels. D66 praat er vandaag over. De Democra ten hebben al diverse keren blijk gegeven van hun twijfels over net voornemen van Lin schoten. De staatssecretaris op zijn beurt heeft al geregeld te ken nen gegeven hoe dan ook vast te houden aan het afschaffen van de Ziektewet op 1 januari. Dat moet volgens de afspraken in 1998 een bezuiniging van zeshonderd miljoen gulden opleveren. Als dat bedrag door uitstel niet wordt gehaald, dan moet het geld maar binnenko men via het loslaten van de koppeling tussen uitkeringen en lonen of de invoering van een basisstelsel in de sociale zekerheid, zo dreigde Linscho ten eerder. Mr. R. J. C. graaf van Randwijck. foto anp arthur bastiaanse

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3