Helmut Kohl had hoe dan ook naar New York moeten gaan Slotverklaring 50 jaar VN Barings: een drama van hoogmoed en incompetentie Feiten &Meningen Vakbeweging moet meer ondernemen urn, KMXWEl PAT 11 HIJ H WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 Ik verdien de kost met schrijven en spreken en met zo nog het een en ander. Ik ben in de ware zin des woords een ondernemer van mijn eigen arbeid geworden. Dat is min of meer van/.elf zo gegaan. Ie ontdekt je talent, gaat daar mee aan de slag en dan blijkt daar zowaar ook nog eens een markt voor te zijn. Dat is het leuke van ons soort maatschappijen. Ie kunt het zo gek niet beden ken of er is wel iemand die daar iets voor over heeft. In die zin valt er nog heel wat te onderne men in de wereld. Onlangs mocht ik spreken voor de Houw- en Houtbond van de I NV. Ik deelde het podium met de voorzitter van die bond. Ik ging er met niet al te hoog gespannen verwachtingen op af. Tenslot te ben ik in die kringen niet zonder meer geliefd. I Ioe anders liep het allemaal. De gestaalde kaders zaten weliswaar in de zaal, maar waren een en al oor en zeer bereid om naar mijn niet alledaagse denkbeelden te luisteren en om erover te discus- Ik heb een ferm pleidooi gehouden voor het openbreken van de onderkant van de arbeids markt, voor het afschaffen van al die levenslange arbeidscontracten in de particuliere sector èn de collectieve sector, voor een aanzienlijke vergro ting van de flexibiliteit van de inzet van arbeids krachten, voor het ondernemer worden van je ei gen arbeid en voor nog zo het een en ander. Ondermeer heb ik de vraag opgeworpen waar om de Houw- en I loutbond niet zelf gaat onder nemen. Waarom zouden ze daar niet gaan doen, en graag nog een beetje beter, wal Randstad ai doet. Dat bedrijf biedt allang niet meer alleen personeel aan, maar is ook bereid hele klussen voor een bedrijf in eigen beheer uit te voeren. Vooral die klussen die een tijdelijke en flexibele inzet van arbeid vragen. Hen vakbond kan zich heel goed op dat terrein bege ven en daarmee een mooie boterham verdie nen en flink wat mensen aan werk helpen. De bond trekt dan het probleem medewerker naar z'c'1 toe 'n P'aats van het in moeizame onder handelingen van zich af te schuiven en het op hel bordje van onwillige on dernemers te deponeren. Zo'n vakbond lost iets op en hoeft niet voortdurend nee te verkopen. Zogezegd was de ontvangst van deze nieuw lichterij welwillend, al ging het er natuurlijk niet bij eenieder in als Gods Woord in een ouderling. Deze •gebeurtenis maakte overigens wel iets scherp duidelijk. I Iet kader van de vakhonden is ile defensieve houding van hun bestuurders meer dan zat. Nu al ruim twee decennia lang is de vak beweging een nee-verkoper eerste klas. Het is de Strategie van houden wat je hebt. Op het eerste gezicht een logische strategie. Ie zit er als bond tenslotte in de eerste plaats voor het behartigen van de belangen van je leden. Toch is dit schone schijn. Ten eerste komt van het behartigen van de belangen van de buiten staanders op deze manier niets terecht. Dit in weerwil van wat de vakhonden ons willen doen geloven. Zij zijn voor handhaving van uitkerings hoogten, tegen verscherping van de WAO-eisen, tegen afschaffing van de Ziektewet, voor werkge legenheid en tegen flexibilisering van de inzet van arbeidskrachten en voor de van negen tol vijf uur economie. De resultaten van twintig jaar vak- bondsbeleid zijn intussen allerbelabberdst. De langdurige werkloosheid is niet af- maar toegeno men. Het vrij besteedbare inkomen van uitke ringsgerechtigden is met procenten achteruit ge gaan. De werkzekerheid blijkt hij enige economi sche tegenwind niets in te houden, de 24-uurs economie ontwikkelt zich voorspoedig, de Ziek tewet wordt afgeschaft en het is hondsmoeilijk om nog voor een WAO-uitkering in aanmerking te komen. Steeds is er weer het verzet tegen modernise ring en stapje voor stapje moet de terugtocht, die meer en meer de vorm van een afgang begint aan te nemen, worden ingezet. Henzelfde verhaal valt te vertellen over de politieke geestverwanten van de vakbeweging, de Partij van de Arbeid. Het opmerkelijke nu is dat van deze nu al jaren voortslepende afgang en ontluistering van de eens fiere organisaties van de Nederlandse arbei dersbeweging. door de leiding van die beweging niets maar dan ook niets wordt geleerd. De stra tegie van verzet en als het niet meer te houden is enigszins meegeven, wordt lot op de dag van vandaag met dezelfde blijmoedigheid voortgezet. Mijn begrip gaat dat intussen te boven en ken nelijk ook dat van het kader. Het lijkt mij nog de enige uitweg voor de vakbeweging in Nederland indien zij een tweetal zaken op korte termijn in beleid omzet. In de eerste plaats is nodig zich zonder omwegen te concentreren op het belang van de leden. Niet op het kortzichtige korte ter- mijnbèlang, maar op het ruimte scheppende be lang op lange termijn. Dat wil voor leden zeggen dat zo'n vakbeweging werkt aan een economisch klimaat waarin de leden als ondernemers van hun eigen arbeid kunnen gedijen. Dat betekent dat zo'n vakbeweging de economie van Neder land beziet in nauwe samenhang met andere economieën in de wereld en werkt aan verbete ring van de positie van de Nederlandse economie iii dat internationale netwerk van economieën. De vakbeweging onderscheidt zich daarin van de meeste ondernemers, doordat zij het specifie ke Nederlandse belang in de economische ont wikkelingen voor ogen houdt. Dat in tegenstelling tot de meeste ondernemers die daar steeds min der boodschap aan hebben. Nederlandse werk nemers zullen echter overwegend binnen Neder land opereren en hebben dus belang bij een ster ke, veel werkgelegenheid creërende Nederlandse economie. Ten tweede moet de vakbeweging de beharti ging van het algemeen belang overlaten aan de politiek. Die is daar beter voor toegerust en kan daar ook besluiten over nemen. Als de vakbewe ging zich weer geheel en al concentreert op de ei gen laak en het eigen marktsegment dan is ze ook in staat om tal van nieuwe produkten te cre- eren waar zelfs een koopkrachtige vraag naar is. Dat is weg bij het houden wat je hebt en op stap naar een ondernemende houding die enthousias te leden oplevert. Natuurlijk had hij in veel opzichten gelijk. Het gigantische jubileumfeest van de VN was een festival van hoogdravende en banale clichés. En inderdaad, met het staatshoofd van Burkina Fasso heeft een staats man van zijn kaliber weinig te bespreken. En dat je in een toespraak van vijf minuten de wereld weinig be hartigenswaardigs kunt mededelen; geen speld tussen te krijgen. En als hij met collega-staatslieden de toestand in de wereld wil bespreken, hoeft hij niet naar New York te reizen, dan grijpt hij even de telefoon. Klopt als een zwerende vinger. En toch had bondskanselier Helmut Kohl het afgelopen weekeinde in New York moeten zijn en niet in München, waar hij met 10.000 feestneuzen uit Beieren de 50ste verjaardag van de zusterpartij van zijn CDU, de CSU, vierde. Dal was natuurlijk een belangrijk evenement, maar al met al net iets minder be langrijk dan de bijeenkomst in Manhattan, waarvoor Clinton, Chirac, Jeltsin, Major, Mandela en Wim Kok wel een gaatje in hun agenda's hadden weten te vinden. Kohl stuurde zijn loop jongen, minister van buiten landse zaken Kinkel, die trou wens nog te laat kwam voor de 'historische' familiefoto. Dat zijn afwezigheid als een af front zou worden ervaren, had Kohl moeten voorzien. Alles wat de Bondsrepubliek doet of na laat wordt, zeker sinds de her eniging van vijf jaar geleden, door de rest van Europa met ar gusogen gevolgd. Niet alleen Nederlandse scholieren tussen 15 en 19 jaar willen graag hun opvatting bevestigd zien dat Duitsers 'arrogant' zijn. Het geldt ook voor door de wol ge verfde politici en buitenlandse commentatoren, die deze bui tenkans om met een goede re den hun achterdocht tegen Duitse grootheidswaan te kun nen ventileren, niet lieten lo pen. De reactie in Duitsland was over het algemeen zeer lauw. DeTV-journaals meldden Kohls uitglijder niet of terloops en de meeste kranten hadden ook gis teren hun handen nog vol aan de verpletterende nederlaag die de sociaal-democratische SPD zondag bij de verkiezingen in Berlijn had geleden. Van de pro minente landelijke kranten von den alleen de liberale Süddeut- sche Zeitung uit München en de met de SPD sympathiseren de Frankfurter Rundschau dat Kohl het land geen dienst had bewezen. TWEEDE KEER Het is overigens de tweede keer binnen korte tijd dat de rege ring in Bonn achteloos met de gevoelens van de buitenwereld omspringt. Minister van finan ciën, Theo Waigel, had onlangs in een vertrouwelijk gesprek met de financiële deskundigen van de Bondsdag verklaard dat de Italiaanse overheidsfinanci ën in zo'n desolate toestand verkeerden, dat het land niet kon deelnemen aan de mone taire unie. Dat was ook een uitspraak, waar 'inhoudelijk' weinig op af te dingen viel, maar 'politiek' de uitwerking had van een tand artsboor op een onverdoofde zenuw. De lire beleefde een spectacu laire koersval en de Italianen, toch een van de oprichters van de EU, ondergingen een even spectulaire daling van hun ge voel voor eigenwaarde. Een der gelijke benadering veroorzaakt bij een zwakkere partner onher roepelijk ressentimenten, die eens en altijd op een ongelegen moment naar buiten zullen ko- ZONNEKONING Je kunt je trouwens afvragen of Kohl niet begint te lijden aan wat we het zonnekoning-syn droom zouden kunnen noe men. Hij wordt in het buiten land gefêteerd als de eminente staatsman van deze tijd, staat in het binnenland mede dankzij de permanente crisis van de SPD op het toppunt van zijn macht en wordt in zijn eigen CDU zo bewierookt, dat som mige partijgenoten als ze den ken dat Hij het niet hoort, van persoonsverheerlijkingspreken. Zoveel bewondering onder mijnt de toch al niet overdadige bereidheid tot zelfkritiek. Kohl staat daarin natuurlijk niet alleen. Het lijkt wel een politico logische wet dat vrijwel alle po litici die meer dan tien jaar aan de macht zijn, zich vorstelijke allures aanmatigen. Mitterrand voelde zich boven de gewone Stervelingen verhe ven, Thatcher sprak over zich zelf in pluralis majestatis en ook Lubbers dacht soms dat hij on feilbaar was. Alleen, Kohl is een Duitser en moet om de bekende redenen beter op zijn tellen passen dan de andere bewoners van de politieke Olympus. Daarom had hijTioe dan ook naar New York moeten gaan. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De bondskanse lier, vrolijk ge stemd. FOTO REUTER WOLFGANG RATTAY TOM JANSSEN De 185 lidstaten van de VN hebben gisteravond in New York unaniem de principes van het oorspronkelijke VN-Handvest bekrachtigd. Met de verklaring kwam een einde aan het driedaagse jubileumfeest voor de vijftig jarige volkerenorganisatie, dat door 129 staatshoofden en regeringsleiders is bezocht. De afvaardigingen op de Algemene Vergadering riepen op tot een hervorming en modernisering van de VN. De lidstaten zijn het erover eens, dat de VN zich met her nieuwde kracht moet wijden aan de bevordering van vrede, ontwikkeling, gelijkheid en rechtvaardigheid in de wereld. De organisatie moet bijdragen tot het begrip tussen volkeren. Ook is meer inzet nodig voor de bestrijding van de ar moede, vinden vooral de Afrikaanse landen. De verkla ring pleit, zonder concrete stappen te noemen, ook voor uitbreiding van de Veiligheidsraad, die beter en ef ficiënter moet werken. Er waren echter ook kritische geluiden te horen. De Chinese president Jiang Zemin verklaarde op de Alge mene Vergadering en voor zijn ontmoeting met presi dent Clinton dat zijn land geen inmenging in interne aangelegenheden duldt. Het gesprek tussen Clinton en Jiang Zemin is zeer posi tief verlopen, meldde Witte-Huté-woorvoerder McCur- ry na afloop van de twee uur durende ontmoeting tus sen beide presidenten in het Lincoln Centrum in New York. „Het was het beste van de drie gesprekken die hij (Clinton) met president Jiang Zemin heeft gevoerd", al dus de woordvoerder. Clinton en Jiang Zemin grepen de viering van het vijf tigjarig bestaan aan om een verbetering van de moeiza me relatie tussen de twee landen te bewerkstelligen. De geschillen tussen de VS en China betreffen kwesties van nationale eer en internationale veiligheid. Jiang Zemin leverde kort daarvoor indirect felle kritiek op de VS. „Sommige grote.mogendheden proberen steeds weer, onder het mom van vrijheid, democratie en mensenrechten, inbreuk te maken op de souvereini- teit van andere landen. Ze ondermijnen hun nationale eenheid en verstoren de harmonie tussen de diverse bevolkingsgroepen. De Bosnische president Alija Izetbegovic hield een rede die haaks stond op wat de Chinese president zei. Lan den of partijen die vrijheid en mensenrechten niet res pecteren behoren geen internationale hulp te krijgen. De internationale gemeenschap heeft volgens hem ook de plicht oorlogsmisdadigers in ex-Joegoslavië op te sporen. Hij noemde de VN 'de bron voor onze hoop, maar ook een voortdurende bron voor onze teleurstel lingen.' Afrikaanse landen hielden gepassioneerde pleidooien voor internationale solidariteit en armoedebestrijding. De Ghanese president Gerry.Rawlings hekelde het ge geven dat de wereld per dag vijf miljoen dollar voor vredesoperaties in ex-Joegoslavië uitgeeft, maar het Westafrikaanse land Liberia vergeet. „Dan is er een oorverdovende stilte", zei hij over de bpperkte vredes operatie in het door de burgeroorlog vernielde land. NEW YORK AFP-DPA-Rtr Nick Leeson dacht in z 'n eentje beurs Tokyo overeind te kunnen houden Het drama dat in februari de oude, adel lijke bank Barings trof, was een ongeluk dat gewoon móest gebeuren. Flet lijkt een gratuite opmerking in het voorwoord van 'Blauw bloed, rode cijfers'. Maar de jour naliste en ex-handelaar bij Barings. Ju dith Rawnsley, weet deze stelling bijzon der aannemelijk te maken. Ze beschrijft van binnenuit zowel de chaos in de ge zagsstructuur van de bank als het karak ter en de professionele omgeving die van Nick Leeson de fraudeur maakte die Ba rings te gronde richtte. - De officiële rapporten over de ondergang van Engelands oudste zakenbank stape len zich inmiddels op. Judith Rawnsley heeft dit alles niet afgewacht en haar ei gen conclusies getrokken. Gebaseerd op eigen ervaring bij de bank in het kantoor Tokyo, gesprekken met voormalige colle ga's en mensen die Leeson kenden, privé en zakelijk. Anders dan de officiële rap porten leest haar boek zodoende als een thriller. Al is de afioop natuurlijk bekend. Twee ontwikkelingen die tot het drama leidden schetst Rawnsley uitvoerig. In de eerste plaats de enorme cultuurverschil len en botsingen tussen de traditionele bankiers van Baring Brothers en de agressieve handelaars van Barings Beleg gingen. Plannen voor integratie van die twee tot een volledige 'investeringsbank- nieuwe-stijl' waren in de maak, maar worden nu door ING op eigen wijze uit gevoerd. En in.de tweede plaats schetst de journa liste uitvoerig de omstandigheden, waar in de rustige boekhouder Leeson op de beursvloer van het tropische Singapore werd tot de gevreesde en bewonderde macho, die zijn superieuren en toezicht houders jarenlang om de tuin leidde. Naar Singapore gestuurd om de vereffe- nings-afdeling van de termijnhandel op het goede spoor te zetten waar hij Londen zijn sporen mee had verdiend. Het gaat daarbij om de afdeling waar de orders die op de vloer tot stand zijn geko men adminstratief worden afgewikkeld. De fatale fout van het bedrijf was Leeson daarnaast een handelslicentie te laten verkrijgen. Niet alleen was zo'n licentie hem in Londen al eens onthouden omdat hij een aantal schulden had verzwegen voor de autoriteiten. Maar de combinatie van handelaar, die zichzelf later op de dag controleert in de 'back-office', waagt om problemen. „Zoiets als de stroper be vorderen tot jachtopziener", aldus de schrijfster. Maar in Londen, raakte men al snel ver blind door de enorme winsten die Leeson vanaf 1993 vanuit Singapore ging rappor teren. „Aangenaam verrassend," noemde de hoogste baas en telg uit het adellijk geslacht Peter Baring de enorme bijdrage aan inkomsten tegenover de Bank of England. Terwijl heel veel mensen het ei genlijk heel raadselachtig vonden. Als voormalig handelaar van Barings in Japan weet Rawnsley nauwkeurig en dui delijk te schetsen met wat voor soon handel Leeson bezig was. Het gaat daar bij om het razendsnel inspelen op kleine verschillen van koersen van opties op de index van de beurzen van Tokyo en Osa ka. Doorgaans betreft het zulke kleine verschillen, dat alleen bij gigantische hoeveelheden contracten de winst van enige betekenis wordt. Ook weet ze hel der te vertellen hoe een fouten-rekening, waar Leeson zijn verliezen verborg, be hoort te werken. Maar niet meer zicht baar is voor de superieuren, wannaar de controleur dezelfde is als de handelaar en hij de orderbriefjes vernietigt. Het ging definitief mis met Leeson toen een zware aardbeving de Japanse steden Kobe en Osaka trof. De aandelenindex waarmee hij speculeerde op de geheime rekening 88888 zakte ruim onder het punt dat eFgeld opgehoest zou moeten worden. „Opeens werd Leeson dol, maar niemand van zijn collega's realiseerde zich de gekte die hem had bevangen. Zijn koopwoede in Nikkei-termijncontracten voor foutenrekening 88888 was naar alle normen ongekend." Binnen 4 weken had hij een verlies opgebouwd van 384 mil joen pond". Waarom nam Leeson zo'n grote gok, waagt Rawnsley zich af. „Zeer waar schijnlijk probeerde hij de markt te on dersteunen doorde winstgevendheid van zijn 'straddles' en andere open posities te herstellen." Hij probeerde, met andere woorden, „in zijn eentje de aandelen markt van Tokyo overeind te houden ge durende een van de grootste materiële en Financiële rampen in de Japanse geschie denis." Barings ging ten gronde aan de incompe tentie binnen de bank. Maar niet iedere handelaar gaat ten gronde aan hoog moed. Hoe die hoogmoed zich ontwik kelde bij Leeson staat uitvoerig beschre ven in de laatste hoofdstukken van het boek, inclusief de misdragingen tijdens dronkenschap die hem zonder hulp uit Londen al eerder in de gevangenis van Singapore hadden doen belanden. 'Blauw bloed, rode cijfers', uitgeverij Jan Mets in Amsterdam. Vertaling: Ernst van Altena. Prijs: 29,90 gulden. ISBN 90 5330 159 3 AMSTERDAM MARIEN VAN DEN BOS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2