JS\ overklast onmachtig FC Utrecht PAOK overweegt in appèl te gaan BOLLEI w Sport VKE optimistisch )ver kort geding Koeman 'schermde met zijn ellebogen de bal aF OENSDAG 25 OKTOBER 1995 B ONDERWATER. 071 huisclub kan agressief spel niet met kunde combineren Spa ina'd° zal het ook wel lieretbegrijpen. Vier wed- 3ern< ijden speelt PSV nu zon- r de Braziliaanse topsco- 20 goals voor is niette in de score. Gisteravond FC Utrecht werd het 1-4 alweer de twaalfde PS- dit seizoen maakte n doelpunt. Waterreus, B (v< outers en Vink staan nu 8. )-VERSLAGGEVER ?idse e »r Ro( lt /an c Igt N derdi :h nó lerseij wedstrijd stond gisteravond tijdje in het teken .essie. Vanaf de tribunes rol hortt 1 fi-isse spreekkoren lisclub aan te sporen het bes beentje voor te zetten, hop, schop, schop lop die boeren neer'. Het leek >p alsof trainer Simon Kiste- w ^at zijn W wedstriid opgedragen. de "PC Utrecht voetbalde gisteren zo'n typische ploeg die eiherp' moet spelen, kan. Hangen, trekken, du- van achteren aanvallen en velend doen was troef bij het al dat in drie maanden tijd keer kon winnen. De jdlust' werd niettemin snel oond. Hofstede hinderde de inderende- Waterreus bij het uitverdedigen, ltter aanoogst kopte de Leic )p dat moment had FC s echt al tot tien man geredu- jrsus.rd kunnen, moeten zijn. In eerste minuut schoffelde irklau op de achterlijn Cocu achteren grof onderuit, je trap, oordeelde Uilenberg, eerste en meteen laatste van de wedstrijd makend' or rood, zelfs geel achterwege aten. Jilenberg kon het verder ook Erik ten Hag van FC Utrecht gaat er fel in tegen Stan Valckx. Strijdlust verloren met 4-1. niet helpen dat het vervelend bleef. FC Utrecht bikkelde zon der zo opzichtig ellebogen en doodschoppen uit de delen dat er met rood ingegrepen moest worden. PSV onderging intus sen het Utrechtse geweld, eerst wat lijdzaam, gaandeweg met terugbetalingen in de sportieve sfeer. Dick Advocaat haalde dat na afloop aan. „In de eerste helft hadden wij problemen met het vroege storen van Utrecht. De 1-1 was echter de ommekeer, daarna zjn we goed uitgelo pen." Collega Kistemaker (die het typisch genoeg niet had over 'vroeg storen', maar over 'afjagen') repte van 'gigantische blunders' in zijn achterhoede die tot de Eindhovense goals hadden geleid. De waarheid was dat PSV gewoon drie klas sen beter was en uiteindelijk even soepel als verdiend won. De gigantische blunders Kistemaker het had werden achtereenvolgens ge maakt door Plugboer, Refos en weer Plugboer. Het waren geen gigantische blunders, wel fou ten, bovendien afgedwongen door voetballers die beter waren dan hun tegenstander. Kistema ker ziet dat natuurlijk ook wel. De mannetjeputter kwam af gelopen zomer naar Utrecht om weer eens lekker eredivisievoet bal mee te maken. Misschien dat het bij een seizoen blijft, want FC Utrecht is een ploeg die kan wedijveren om degrada tie. Daar helpt geen 'scherpte' en zeker geen botte agressie aan. Jan Wouters legde dat na afloop in een enkele zin nog eens uit: „Toen ik hier speelde werd er ook agressief gespeeld. Maar als we dan de bal hadden, wisten we er ook wat mee te doen. Wij hadden goeie voet ballers, met Kruys, Adelaar en ikzelf op het middenveld, Van Veen, Van der Lem en Monster voorin. Dat ontbreekt er nu aan, kwaliteit." PSV heeft intussen kwaliteit zat en ook nog eens ploegver- band. En een keur aan doelpun tenmakers. Waar vorig seizoen nog alles van Ronaldo moest komen, doet het hele elftal nu gezellig mee bij het scoren. Stan Valckx was gisteren kort voor rust de twaalfde PSV'er die dit seizoen doelt trof. De gelijkma ker van de Limburger, nadat Plugboer de bal bij een scrim mage niet wist weg te werken, was inderdaad de definitieve ommekeer in de partij. Na rust liep PSV simpel weg van de matige tegenstander, die zich realiseerde dat ijzer niet met handen te breken is. Nilis scoorde op een pass van Jonk die Refos moeiteloos had kun nen onderscheppen. De aan koop bood de bal daarentegen de Belg aan. Even later won Jonk zomaar een duel van Plug boer om er 1-3 van te maken. Cocu tenslotte kopte 1 -4 binnen uit een voorzet van invaller Hoekstra. Vier goals tegen FC Utrecht en RKC, vijf bij Leeds, zeven te gen FC Groningen, dat maakt twintig. Het is een ongekende score voor PSV zonder Ronaldo. De Braziliaan zal niettemin van harte welkom worden geheten, als hij terugkeert in de basis, net zoals er gisteren uiteraard weer een plaatsje was voor de her stelde en meteen sterk spelende Jan Wouters. De veteraan liet zien hoe het echt moet. agressie combineren met goed voetbal. FC Utrecht - PSV 1-4 (1-1). 5. Graan oogst 1-0. 43. Valckx 1-1, 56. Nilis 1-2. 70. Jonk 1-3, 79. Cocu 1-4. Scheids rechter: Uilenberg, locschouwers: 9.500. (iele kaart: laher en Valckx (PSV). FC Utrecht: Van Ede; Vicrklau, Ten llag. Nascimcnto en Refos (65. As- mus): Visser. De long. Plugboer (73. Wijnands) en Van Kessel; Hofstede en Valckx. I-'aber en Numan; Vink (88. Zenden), Wouters, Jonk en Cocu: F.ij keikamp (60 Hoekstra) en NMs schal jaaihruijff vijf duels geschorst -n vj^DRiD» De tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond heeft Dhan Cruijff voor vijf duels geschorst. De Nederlandse coach Barcelona moet verder een boete van ongeveer 7000 gulden etalen. De oud-Ajacied werd gestraft voor zijn rode kaart, zon- ag in de wedstrijd tegen Valencia. Het bestuur van Barcelona iat waarschijnlijk in beroep tegen de uitspraak. Cruijff werd indag voor de zesde keer sinds zijn entree als trainer van Bar- •lona naar de tribune gestuurd. Hij zou scheidsrechter Manuel 2.2(j)iaz Vega, een oude „vijand" van de Amsterdammer, ernstig ebben beledigd. Volgens het officiële rapport van de arbiter eeft Cruijff hem tot vier keer toe voor „hoerenjong" uitge- 5 ïaakt. z bi fieumann trainer Istanbulspor Herbert Neumann is de nieuwe trainer van Istanbul- |o 3or. De 42-jarige Duitser, die trainer was bij Vitesse en daarna nige tijd voor Anderlecht werkte, kwam dinsdag een contract oor twee jaar overeen met de Turkse club. Neumann, die in eptember bij Anderlecht vertrok, wordt in Turkije de opvolger Leo Beenhakker. Die bood vorige week zijn ontslag aan om- at de taalbarrière teveel problemen opleverde. T tECHT Afkoopsom Arie Haan moet nog steeds op tafel komen ROTTERDAM MARCEL V p ''g'ng 9K,jet een optimistische kijk op toekomst verliet de vijftien an sterke delegatie van voet- lclub WKE dinsdag de rechts- Utrecht. De Emmenaren ibben een goed gevoel overge- luden aan het kort geding dat club heeft aangespannen te il de KNVB. Het bestuur van sectie amateurvoetbal haalde KE (Woonwagenkamp Em- en) op 12 oktober uit de com- ititie, omdat de Drentse ver korte tijd voor de keer schuldig was be- nden aan molestatie. Mr. Van der Voorde uit Assen, 1 advocaat van de club. pro- ög erde de maatregel van de nietig te verklaren. Vol- ns hem zijn de reglementen het punt van het uit de com- titie nemen van clubs onjuist kan niet worden bewezen leden van WKE zich schui lt hebben gemaakt aan mole- Daarbij gaat het om ?e wedstrijden. Op 7 mei te- Argon en op 10 september gen Hoogezand. Na het eerste duel, dat plaats- id op neutraal terrein in Gees- ren, kreeg WKE van de KNVB i boete van 1000 gulden we- fns wangedrag van haar leden toeschouwers. Het tweede val is de wedstrijd tegen 'A^oogezand, waarin Johan Kiel Hoogezand Hendrik Oos- ng van de thuisploeg een klap 'ediende! De vechtpartij liep l de hand, waarna de partij erd gestaakt. De districtscom- lissie wees WKE als de hoofd- huidige aan en-strafte de club 'et een aftrek van drie winst- unten. een boete van 2000 gul- aties den en het overspelen van het duel op neutraal terrein. WKE ging in beroep, maar de KNVB was sneller en haalde de club uit de competitie. Voor mr. Schepen, president van de rechtbank in- Utrecht reden te vragen: vanwaar die haast? „De KNVB voert een lik-op- stuk-beleid", antwoordde mr. U termark, advocaat van de KNVB. „Bovendien draagt het amateurbestuur de verantwoor delijkheid voor de veiligheid van alle voetbalclubs. Hoog ezand had al aangegeven niet meer bij WKE te durven spelen. Moet de KNVB dan dat andere clubs wel aandoen?" Joseph Oosting, voorzitter van de gedupeerde vereniging, schudde onbegrijpelijk het hoofd. „Ik ben vijf jaar voorzit- stigs gebeurd. In het 'verleden is WKE geregeld bij incidenten be trokken geweest, maar geldt dat niet voor heel veel amateur clubs?" Van der Voorde voerde nog aan: „De wijkagent die veelal de thuiswedstrijden van WKE bezoekt, heeft schriftelijk verklaard dat hij nog nooit as sistentie heeft ingeroepen." Utermark had geen mededo gen. „Als voetbalwedstrijden in concentratiekamp-achtige om standigheden worden gespeeld, kan dat niet. De scheidsrechter kan dan zichzelf niet blijven. Geschrokken door zijn eigen uitlatingen nam hij later de woorden „concentratiekamp achtige toestanden" terug. Maar toch. „Ernstige kwalen vergen nu eenmaal ernstige re medies". zwakte Utermark zijn woorden enigszins af. Uitspraak 31 oktober. GPD-VERSLAGGEVER Thomas Voulinos, de t van PAOK, gaat mogelijk in ap pel tegen de uitspraak van de Rotterdamse rechter mr. J. Mendlik, die gisteren alle vorde ringen van de Griekse club te gen Arie Haan afwees. Voulinos heeft van zijn advocaat in Ne derland, mr. J. Loorbach, te ho ren gekregen dat hij twee weken de tijd heeft om daarover een beslissing te nemen. De woeste Griekse voorzitter, die het nog altijd niet kan uit staan dat Arie Haan zorider een schikking te hebben getroffen is vertrokken uit Saloniki en al bij Feyenoord werkzaam is, heeft ook de mogelijkheid om een bodemprocedure te beginnen. *"Maar het nadeel daarvan is dat het enkele jaren kan duren voordat er dan een uitspraak en een financiële regeling is. Mr. Mentink, de advocaat van Feyenoord, vindt het verstandi ger als de kemphanen opnieuw met elkaar rond de tafel gaan zitten en op volwassen wijze gaan praten over een redelijke schadevergoeding. Nerveus De opvolger van Wim van Hanegem vindt het belangrijk ste, dat met de uitspraak naar voren is gekomen dat hij en Feyenoord zich niet onbehoor lijk hebben gedragen. „Want daar van werd ik toch een beetje beticht. Ik heb niet echt het idee gehad dat ik deze zaak kon verliezen, maar ik bleef toch een beetje nerveus omdat ik niet wist hoe de rechter er te genaan keek." Mr. J. Loorbach is van mening dat Feyenoord en Haan juist wel onfatsoenlijk te werk zijn gegaan, maar dat de rechter daarover geen uitspraak kón doen Loorbach: „Het ging de president van de rechtbank om de juridische kant van het con flict. Hij heeft zelf gezegd dat hij zich niet kon uitlaten of er wel of niet sprake was van fatsoen." Volgens Loorbach, die deze zomer de belangen van Tomek Iwan nog heeft behartigd bij diens geschil met Roda JC en die geen enkele antipathie te gen Feyenoord zegt te hebben, hebben Feyenoord, Haan, PAOK en Voulinos zich de afge lopen weken niet erg netjes te genover elkaar uitgelaten. „Maar dat gaat nu eenmaal zo bij dit soort juridische conflic ten. Wij. met PAOK, hebben de zaak vanaf het begin stevig aan gezet. Feyenoord en Haan moesten op hun beurt hun ei gen straatje schoonvegen. Als Rotterdammer of burger, en dus niet als advocaat, had ik liever gezien dat Feyenoord wat beter tevoorschijn was gekomen en zich wat anders had gedragen. Feyenoord is toch een club met allure en stijl?" „Ik vind dat Feyenoord zich beter hoort te presenteren en zich anders moet opstellen. De wijze waarop de club nu de pro blemen met die supporters in dat toestel van Martinair weer bagatelliseert vervult mij als Rotterdammer ook niet echt met trots. Al dat soort dingen hoort Feyenoord beter aan te pakken." „De uitspraak van de presi dent in dit kort geding werkt een jungle-mentaliteit, die het bestuur van Feyenoord al meer dan eens heeft getoond, in de hand. „Op dit gebied valt nu nog meer gooi- en smijtwerk te verwachten. Stel je voor dat Trustful) bij Feyenoord plotse ling wil vertrekken en naar een Griekse club gaat. Kan hij dan een briefje achterlaten waarop een mogelijke afkoopsom wordt geschreven?" Gegriefd Jorietj van den Herik voelde zich gisteren opnieuw gegriefd door de kritische woorden van Loorbach. „Heel klein allemaal wat deze grote meneer de laatste dagen over Feyenoord heeft gezegd," schamperde Van den Herik. Arie Haan liet al het tumult met plezier achter zich. Hij stapte in een keurig grijs kos tuum 's morgens bij de recht bank binnen, hoorde de uit spraak aan en vertrok met een brede grijns in de BMW van zijn r naar de Kuip. Zonder aanwezig te zijn, speelde Jack de Gier dinsdag voor de tuchtcommissie van de KNVB de hoofdrol in de zaak-Koeman. De Feyenoorder moest zich in Zeist verant woorden voor de elleboogstoot die hij zou hebben uitgedeeld tijdens de wedstrijd te gen Willem II op 15 oktober. Scheidsrechter Temmink, die dinsdag ook was verhinderd, beoordeelde de overtreding met de rode kaart. Volgens de leidsman en diens secondant, grensrechter Kok, maakte Koeman een „ac tieve achterwaartse beweging, waarbij hij De Giei met zijn elleboog in het gezicht raakte". De spits van de Tilburgse ploeg verklaarde echter dat de laatste man hem in de nek sloeg: „Ik heb niets gezien, maar wel een klap gevoeld", schreef hij. Een duidelijk verschil van mening aldus de verdediging van Koeman, die bestond uit mr. Van Min nen en mr. Megers. Dus wilden de advocaten van Feyenoord eigenlijk De Gier nader aan de tand voelen. Maar die had zich wegens verplichtingen elders afgemeld. Op de vraag van mr. Wool drik, voorzitter van de tuchtcommissie, of de aanvaller alsnog, op een later tijdstip, moest worden gehoord, kon Megers niet di rect antwoord geven. Na minutenlang heen en weer soebatten hakte Wooldrik geërgerd de knoop door: „Wij hebben De Gier niet meer nodig." Waarom Van Minnen en Megers zo lang aarzelden met hun antwoord, was een vraag. Wellicht speelde in het achterhoofd de gedachte dat een of twee wedstrijden schorsing geen onoverkomenlijke proble men voor de Rotterdammers zouden mee brengen met De Graafschap (donderdag) en NEC (zondag) als komende tegenstan- SU Fred Vermeer, de than van LFC-zaterdag, leest de krant de laatste tijd met kromme tenen. Hij liet zich na de wedstrijd te gen Valken '68 op 14 oktober ontvallen dat „hij met de hele spelersgroep zou opstappen als de rrainingsfaciliteiten niet verbeterd zouden worden. De dienstdoende verslaggever schreef alles keurig op. Toen de krant op maandag op de deurmat plofte, viel Vermeer achterover van verbazing. 'Tweestrijd dreigt in Kararie- land'stortd er boven een groot artikel, waarin Vermeer zijn beklag deed over de gang van zaken bij LFC. Vermeer voelde op dat moment aan zijn water dat daar narigheid van zou ko men. Nog dezelfde avond kwam het bestuur bijeen. Ver meer moest op het matje ko men. Inmiddels heeft hij ver- antwoording moeten afleggen. Uitkomst van die bijeenkomt was dat het allemaal de schuld was van de pers. Vermeer had wel dingen gezegd, maar 'er waren dingen uit zijn verband gerukt'. Zoals, Fred?: „Ik heb helemaal geen opdon deren gezegd. Dat klinkt zo hard. Ik heb gezegd dat we be ter weg konden gaan, als we niet meer op donderdag op het trainingsveld terecht zouden kunnen." Totdat gisteren een ingezon den brief in deze krant ver scheen van Albert Klunder, een bekend bondsbestuurder \,m de \£deling ieiden en lid van de voetbalvereniging LFC. Strekking van dat verhaal: 'Fred Vermeer moet opdonde- Die brief brengt de doorgaans zelfverzekerde Vermeer even van zijn stuk. „De afspraak was dat we alles binnenskamers zouden hou den. Nu gaat er iemand die de hele dag niks heeft te doen mij zwart maken. Dit pik ik niet. Vermeer denkt aan rechterlijke stappen. Zo, zo. „ja, want ik laat mij niet zo maar zwart maken. Ik denk er over om een advocaat in de arm te nemen. Tsjonge, wat een ophef wordt er over deze zaak gemaakt. Ik begrijp dat niet." Tsja Fred, spreken is zilver, maar zwijgen is soms goud. Koeman demonstreerde voor de ogen van de commissieleden Corver, Wooldrik en Kemper zijn armtechniek. „Ik zag de bal in mijn richting komen, keek over mijn lin kerschouder en zag De Gier dichterbij ko men. Dus schermde ik met mijn ellebogen de bal af, daarbij maakte ik me breed. In een zijwaartse beweging. En voelde dat ik hom raakte, maar ik weet niet waar." Dat weet grensrechter Kok wel. Hij zag een opzettelijk uitgedeelde elleboogstoot. „Ik stond precies in het aangezicht van Koeman, had vrij zicht op de linkerarm. Die maakte een achterwaartse beweging in het gezicht van De Gier. Mijns inziens kon hij de bal niet meer spelen. Ik heb direct mijn memoblokje gepakt en de actie genoteerd." De tuchtcommissie doet nog deze week uitspraak. „Nou. ik ben niet van mijn standpunt afgebracht, maar misschien is het gewoon beter voor de lieve vrede dat ik alle aantijgingen intrek. Schrijf maar gewoon op dat ik onvre de heb met de arbitrage bij Do- cos. dat is voldoende. Voorzitter Jan van Dam van Kickers: „Wij vinden dat de kritiek van Wout van Kouwen beter niet in de krant kan komen. Van Dam mag dat wel vinden, maar wij behouden ons graag de journalistieke vrijheid voor om zelf die keuze te maken. „IJ moet vooral doen wat u zelf wilt en wij kunnen hier niet uw redactionele beleid bepa len. Het enige wat ik wil zeggen is dat de kritiek van Van Kou wen de goede zaak schaadt. Fr bestaat namelijk tussen Docos en Kickers een hele goede rela tie. We hebben de zaak van zondag allang uitgepraat, voor zover er iets uit te praten valt. Dan zou die tirade van Van Kouwen toch wel een beetje vreemd overkomen. Hij heeft zich nogal laten gaan in Lei den. De aanvoerster van Kic kers heeft zelfs na de wedstrijd bij Docos haar excuses aange boden voor zijn gedrag. pen van Kickers '69. Hij kwam af gelopen zondagavond thuis en zakte op de bank onderuit met een verschrikkelijk Karremans -gevoel. Voor de mensen die- niet regelmatig naar Barend Van Dorp kijken, dat is een ge voel van totale ontreddering, onbehagen en onvrede. Om kort te gaan: Van Kouwen voelde zich klote. De trainer had verloren bij Do ms (2-1) en dot had volgens hem alles te maken met de ar bitrage die middag. Het duel werd gefloten door een Docos man, omdat de aangewezen arbiter had afgebeld. Volgens Van Kouwen was Kickers be stolen en hij durfde te bewe ren dat de Leidse club het 'thuisfluiten' door een club- scheidsrechter tol kunst heeft verheven. Met de niet kinderachtige tek sten van Van Kouwen zouden wij onze ruhriek Suizebollen tot Kerstmis wel kunnen vul len, ware hel niet dal de oe fenmeester twee uur na zijn ti rade terugbelt. „Ik trek alle woorden in, klinkt het aan de andere kant van de lijn. Het Kickers-be- stuur blijkt dan op de hoogte te zijn van Van Kouwens kri tiek die de burelen van het I.eidsch Dagblad heeft bereikt. Er is vervolgens enige druk uil- geoefend op Van Kouwen. Hem is de opdracht gegeven onmiddellijk de krant terug te bellen om zijn kritiek in te trekken. Is Van Kouwen zo makkelijk te beïnvloeden en van zijn stand punt af te brengen? Van Kouwen was afgelc zondag niet alleen cos maar ook grensrechter, had het voortdurend aan stok met de arbiter. Dat Ton Schouten, inderdaad Docos-man, maar ook een ficiële, gediplomet scheidsrechter. Zijn vrc Paula behartigt het dan voetbal in het bestuur en dochters Wandy, Sandra Jolanda zitten in de vrouw selectie. Hij moet een be lachen om de hele zaak. „Ik heb die wedstrijd naar eer en geweten gefloten, al wordt door die man van Kickers bet tegendeel bewezen. Fn als hij zegt dat het bij Docos vaker voorkomt, kan ik zeggen dat ik vrijwel nooit de vrouwen fluit, want ik word door de bond al tijd voor een andere wedstrijd aangewezen en heb dus ge woon geen tijd voor de dames, liet is allemaal zo opgeblazen. Die man langs de lijn kon bet allemaal niet belopen en wilde wel steeds invloed uitoefenen op spelsituaties. Fr is ook ge scholden. Toen ik naar hem toe fng, uroog hij om een mdt kaart zodat hij er een zaak van kon maken. Daar ben ik niet te laf voor, maar ik wilde zoiets helemaal niet. Ik wil er geen zaak van maken, hij kennelijk wel. Voor mij is de kous af. Voor Van Kouwen, die de KNVB al heeft ingeseind over zijn ervaringen, nog niet hek- maal: „Ik kom die Schouten nog wel een keer tegen. Henk Philipse figu reerde afgelopen maandag op de sportpagina's van de rubriek 'Opvallend aanwezig'. De scheidsrechter had tijdens een duel om de LD-Cup geen gele kaart aan t-i-n speler (fefjeven, maar een tijdstraf van vijf mi nuten. En dat heeft nogal wat losgemaakt. „Ik heb niet één, twee of drie reacties gehad, maar wel twin tig. De meeste overigens waren positief. aldus I lenk Philipse. Het opvallendste telefoontje kwam echter van Cor Gozijn, de voorzitter van de GOVS, de „Die vertelde namelijk dat ik juist had gehandeld. In de LD- Cup mag namelijk een tijdstraf worden gegeven voor \pelbt' derf. Fn in dat geval was daar Zondagavond verkeerde Phi lipse nog in de veronderstel ling dat hij maar één foutje had gemaakt tijdens ROAC'79 tegen Bernardus. Maar zelf dat ene foutje heeft hij niet ge maakt gels kennen.? ROB ONDERWATER/ROB VAN DER ZANDEN/WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21