Leidsch Dagblad an Randwijck egt functie neer 19 21 Ui ren in de clinch over nachtelijk watergeklater Strontrace Vlonument De Burcht ipoelt langzaam weg tel over publikatie nterviews Hermans Leids raadslid blijft zich onzedelijk gedragen Groot-Brittannië verstoort NAVO-dromen van Lubbers VOORDEELCHEQUES VOOR HET GRIJPEN iiwflTjjianianai Brugman GOED NIEUWS X /OENSDAG 25 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Waarom Kohl in New York had moeten zijn Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sociale diensten mogen niet zelf op uitkeringen korten Euro-commissaris Bjerregaard gaat lelijk op haar neus Vrij spel bij handel in gestolen kunst iSport LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Iets te verkopen? Afkoopsom Arie Haan moet nog op tafel komen haag/katwuk vrolijke gespetter van water uit fontein wordt over het algemeen prettig ervaren. Rustgevend zelfs, aar dat het ook anders kan, bleek i in een zaaltje van het Haagse an Justitie. Daar was het water1 klater zelfs inzet van een heus kort ding. Een bewoner van het Comman- urspad in Katwijk wordt namelijk zo igzamerhand horendol van het la waai dat de vijverfontein van zijn buurman 's nachts veroorzaakt. De buurman daarentegen, vindt het juist prachtig en wil de spuit beslist niet uit zetten als het zonnetje onder is. Dan 'gaan de vissen dood, denkt-ie. Inder daad, typisch zo'n kwestie waaraan de rechter te pas moet komen. En daar zaten ze dan, beide buur mannen. Allebei een beetje nors voor zich uitkijkend en allebei met een zwartgerokte advocaat aan hun zijde. Rechter Robbers zat in het midden en hoorde met een tot een milde glimlach gekrulde mond de relazen aan. Een kort geding over nachtrust, sproeikop pen, vissen, biologisch evenwicht en vooral veel, heel veel, eigenwijzigheid. Advocaat Blok, de raadsman van de Katwijker die dankzij de fontein de slaap niet kan vatten, beet het spits af. Zijn cliënt, F. Mulder, vond het vrese lijk dat ze uiteindelijk hier tegenover elkaar zaten, legde hij uit. Maar hij zag geen andere mogelijkheid meer. De minnelijke weg die hij eerst had be wandeld, was doodgelopen. Mulder was eerst gaan vragen of de fontein uit kon, en toen nog eens en nog eens. Daarna schreef hij buurman J. Zwaan een brief, en nog eens en nog eens. En vervolgens stuurde hij zelfs een scha- kelklok, gratis en voor niets. ,,Het hielp allemaal niets. Het lawaai bleef. Hinderlijk, indringend geklater dat 's nachts ver draagt en mijn cliënt en zijn gezin een gezonde nachtrust ontneemt. Want zo'n fontein, vooral als er ook nog eens geen sproeikop op zit, geeft ongeveer het geluid alsof er vlak naast je bed voordurend een bad staat vol te lopen", aldus de advocaat. En, zo verzekerde hij de rechter, hij kon het weten. De raadsman was zelfs een nachtje bij zijn cliënt gaan logeren om zelf te ondervinden hoe vreselijk het wel niet was. rocur iireur-generaal weg na zware kritiek e Amsterdamse procureur-generaal mr. R.J. van Rand- ijck, die onlangs voor de parlementaire enquêtecom- issie-Van Traa zwaar onder vuur kwam te liggen, treedt Van Randwijck gaat per 1 januari weg. De procureur- neraal wil een oplossing voor de gerezen problemen et in de weg staan, zo liet hij gisteren tegen midder- icht weten. isterdam gpd-a inister Sorgdrager van justitie de 58-jarige Van Randwijck ordragen voor eervol ontslag. Randwijck werd vorige voor de commissie-Van door de Amsterdamse ofdcommissaris Nordholt lledig in zijn hemd gezet, :n deze duidelijk liet blijken en enkele waardering te heb- >r de wijze waarop deze logste vertegenwoordiger van openbaar ministerie (OM) de hoofdstad zich in de IRT- testie heeft opgesteld. Volgens korpschef heeft Van Rand- jck eind 1993 nagelaten kno- door te hakken. Tijdens een eerder verhoor Van Randwijck blijken dat dank zij de openbare ver in door de parlementaire quêtecommissie de schellen den annet van aars.en van de ogen waren gevallen. Het openbaar ministerie (OM) in het ressort-Amsterdam is ver deeld en houdt er uiteenlopen de opvattingen over opspo ringsmethoden op na en pakt zaken verschillend aan. Des te pijnlijker was dat alle verdeeld heid zich in een gebied afspeel de waar Van Randwijck de touwtjes in handen had. Het OM in zowel Amsterdam als Haarlem valt onder het gezag van de Amsterdamse procu reur-generaal. Door de IRT-affaire, die ont stond nadat een persbericht was uitgebracht waarin de op heffing van het Interregionaal rechercheteam Noord-Hollan d/Utrecht werd aangekondigd, kwam Van Randwijck al te boek te staan als een falend leider. Hij had zich te weinig aan het front laten zien en te veel aan zijn ondergeschikten overgela ten. De affaire leverde hem de pijnlijke bijnaam Van Ramp- wijck op. De Amsterdamse hoofdcom missaris Nordholt wilde van ochtend niet reageren op het af treden van zijn grote tegenstre ver in de IRT-affaire. „Dat is niet mis", was de enige reactie van Nordholts woordvoerder Wilting. Voorzitter Van Traa van de parlementaire enquêtecommis sie reageerde vanmorgen ver rast op het aftreden van Van Randwijck. Hij wilde verder niet inhoudelijk op het aftreden in gaan. Mohammed Rabbae, lid van de enquêtecommissie voor GroenLinks, zei vanmorgen voor de radio dat Van Rand wijck met zijn besluit een voor beeld geeft voor anderen. Na men wilde hij niet noemen. „Er zijn gigantische problemen in de samenwerking tussen het openbaar ministerie en politie. Het is duidelijk dat daar ook in de personele sfeer posities moe- teh worden vernieuwd." Pagina 3: Van Randwijck buigt g na een twee jaar durende be proeving. elke forse regenbui spoelt er flinke hoeveelheid aarde lar beneden. Van een aantal onumentale bomen op de eile hellingen zijn de wortels zodanig blootgelegd, dat de er een mangrove-bos in kunnen zien. De Burcht, storisch gezien een van Lei- meest belangrijke plekken, verval. De heuvel, waarop :t bouwsel staat, spoelt lang- lam weg. „Het is niet zo dat de iircht op instorten staat, maar moet wel hoognodig wat ge- i', legde ambtenaar Jochemsen van milieu en be- eer gisteravond uit. Hij had een flinke schare raadsleden om zich heen verza meld voor een excursie langs de knelpunten. „Kijk, hier is het ta lud van de Burchtheuvel zo stijl dat het net lijkt alsof je in de Al pen zit", wees hij bijvoorbeeld op een probleem. „We moeten iets verzinnen om het talud zo flauw mogelijk te maken. En we moeten een oplossing verzin nen voor de bomen, waarvan de wortels blootliggen. Want nu bestaat het gevaar dat die niet voldoende voeding krijgen." Pagina Leiden: Geen pasklare oplossing voor probleem Burcht. 'erdam nico keuning en smeulend literair conflict ver de boekpublikatie interviews van Hans raten met de schrijver W.F. ermans in 1962 dreigt op schtszaak uit te lopen. Het m het boekje Ze zullen eikels ïaien op mijn graf. Uitgever as Lubberhuizen heeft zich gram van Albert Vorster, di- acteur van De Bezige Bij, LP de hals gehaald èn het onge- 'oegen van de erven-Hermans. Ie vraag wie recht heeft op schrijver W.F. Hermans is loeilijk te beantwoorden. Er ijn meer uitgevers die Her- - lans in hun fonds hebben. Dat .voor De Bezige Bij misschien eG&a 'et 'eu^' maar ^et maS- De a^~ 9106-! lire heef zich toegespitst op et auteursrecht. Vorster lening dat de teksten trvievv van Van Straten uitspra- 1,( en zijn van W.F. Hermans en n sak derhalve diens 'eigendom'. Vorster heeft collega Lubber huizen een brief geschreven waarin hij hem heeft geadvi seerd toestemming te vragen aan de erven-Hermans. Vorster: „Hij heeft slechts meegedeeld dat het boekje zou verschijnen." De advocaat van (de erven) Hermans, SA. Klos, bevestigt dit: „Mijnheer Lubberhuizen heeft geweigerd vooraf de tekst van het boek aan de erven ter beoordeling toe te zenden. Hij zei letterlijk dat hij het liever op een conflict liet aankomen bij verschijnen van het boek." „W.F. Hermans is mijn au teur, de handelwijze van Lub berhuizen is beslist niet naar de geest van de wet hoe uitgevers met elkaar om horen te gaan", aldus Vorster. Ruim honderd keer incest in Katwijk Zo'n 110 meisjes hebben rig jaar in Katwijk melding gemaakt van incest. Raadsle den van de PvdA en D66/Ge- meentebelangen hebben dat bekendgemaakt. De meeste meldingen zijn binnengeko men bij hulpverlenende stellingen, zoals het Katwijk- se Jongeren Advies Centrum (JAC) Het aantal officiële aangif ten bij de politie van incest i: aanzienlijk lager. Volgen: een woordvoerder van d< Katwijkse politie zijn er vorig jaar 'slechts' enkele gevallen bij haar gemeld. PvdA en D66 voerden cij fers over het aantal incest- meldingen aan om duidelijk te maken dat er in Katwijk een goede jeugd-hulpverle- ning moet blijven. De jeugd- hulp staat onder druk na en kele incidenten bij het JAC vorig jaar. Christelijke partij en Wilden de subsidie v het JAC daardoor aanvanke lijk schrappen. PvdA'ei J. Haasnoot stelt in zijn alge mene beschouwingen echter dat de jeugdhulp geen oi bodige luxe is in een dorp waar zoveel incest-meldin- gen zijn. Nelson Mandela trotseerde moordkomplot kaapstad runa helunga correspondent De vrijlating van Nelson Man dela, op 11 februari 1990, dreig de op het laatste moment te worden uitgesteld vanwege een komplot om Zuid-Afrika's be- roemste politieke gevangene te vermoorden. Dat schrijft James Gregory, ae voormalige bewa ker van Mandela, in zijn me moires Goodbye Bafana die vol gende maand verschijnen. Terwijl HET WOORD IS AAN Cicero Laten wij hopen wat wij wil len, maar dragen wat wij krijgen. weersverwachting voor donderdag la stonden Gregory vrijlating honderdduizend Kaapstad op Mande- wachten, kreeg minuten voor de telefoontje uit Pretoria. De Britse geheime dienst MI5 had gewaarschuwd dat een van de wachten langs de route die Mandela zou afleg gen, was omgekocht om hem te vermoorden. Gregory kreeg opdracht Man dela in te lichten en zelf het probleem zo discreet mogelijk op te lossen. Mandela was niet van plan zijn vrijlating om deze reden uit te stellen. Gregory be sloot daarop alle wachten c le aanwezige officieren lijfwachten te ontwapenen. Een kapitein protesteerde, maar Gregory, die geen opening van zaken kon geven, liet weten dat uitvoeren van de op dacht zou betekenen dat Man dela niet kon worden vrijgela- „En dat betekent dat er in het departement voor gevangenis- or schut worden gezet. Dus ik wil dat ie dereen wordt ontwapend en ik heb de bevoegdheid van de mi- dus aan het werk", aldus Gregory. Kr/I?. r/13* *713* 80% 20% 10% ÏS5S33? 10% 50% 70% VANDAAG 22 PAGINA'S Buitenland Cultuur Economie 19 i hun Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 14 Natuur en Milieu10 Randstad16 Regio13.14.15.17 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips Uitgaan 18 Kindertheater Splinter speelt 'Nou heb je de poppen aan het dansen' in Cultureel Centrum de X in Leiden, waarvooreen kortingsbon. Het Leidse raadslid F. I loog- n is zaterdag voor de zesde keer aangehouden omdat hij op straat zijn geslachtsdeel uit zijn broek liet hangen. De gemeente Leiden zit behoorlijk in haar maag met het gedrag van het raadslid. I loogeveen heeft eerder al de leeszaal van het stadhuis als slaapkamer gebruikt en vanuit het stadhuis met dure 06-num mers gebeld. In het eigenlijke raadswerk is hij minder geïnte resseerd. Op raads- en commis sievergaderingen komt hij nooit. De man is in de raad ge kozen als lid van de Centrum democraten, maar scheidde die partij af. De gemeente vindt lloog- cht c aadv de Sleutelstad. Maar het is bijna niet mogelijk stappen tegen hem te ondernemen of hem naar huis te sturen. Woordvoer der J. Maat: „We hebben wel ge keken naar mogelijkheden, maar die zijn uitermate beperkt. Meestal worden raadsleden wel tot de orde geroepen door de ei gen achterban, maar die is er in dn geval niet Bij zo'n eenmans fractie is er gewoon geen con trolerend element." I loogeveen was vanmorgen niet bereikbaar warmond Twee van de 22 deelnemers aan de traditionele Strontrace tussen Workum en Warmond verlaten Haarlem via de Mooie Nel. De 23ste vaartocht van boten geladen met koemest tussen Friesland en Zuid-Hol land werd gisteren gewonnen door schipper Rob de Gooijer uit Huizen. Niet zo vreemd, want zijn schip, de Lutgerdina Smeltekop, is een van de succesvolste skutsjes uit de geschiedenis van de Strontrace. Vanwege het fraaie, bijna zomerse weer en de stevige bries verliep de reis zeer voorspoedig. De Lutgerdina Smeltekop was via Amsterdam naar Warmond gekomen en ging gistermorgen tegen elf uur terug via Haarlem. Op ruim een uur volgde de Zeldenrust van Jelle Talsma. De andere deelnemers maakten minder haast en keerden pas tegen het avondlicht naar de Friese wateren terug. foto united photos de boer ron pichei. Londen overweegt met eigen kandidaat te komen Een unieke actie bij Brugman Keukens. Uw GRATIS* cheque mei een maximale waarde s 1500,- aan apparatuur - kunt u direct besteden inkoop van een complete keuken KEUKENS Met 28 showrooms altijd bij u in de buurt Adressen vindt u in de Gouden Gids new york-parus Groot-Brittannië overweegt een eigen zware Britse kandidaat voor te dragen voor de functie van secretaris-generaal van de NAVO. Dat heeft de Britse pre- LAAT MAAR WAAIEN De warme jacks en jassen van TENSON en MELKA zijn gebouwd op windkracht 12. Hoogste tijd voor iets warms? Kom kijken bij Pro veste. Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-5121075 mier, Major, gisteren telefo nisch aan premier Kok laten weten voordat hij naar Londen terugkeerde. Daarmee lijken de kansen voor oud-premier Lub bers vrijwel verkeken om de Belg Claes aan het NAVO-roer op te volgen. Vorig jaar greep hij ook al naast het voorzitterschap van de Europese Commissie. Major zei dat de zaak nog na der in de Britse regering zal worden besproken. Een naam van een kandidaat wilde hij niet noemen. In diplomatieke kring in New York wordt zelfs gespro ken over twee Britse kandida ten. De veronderstelling wordt uitgesproken dat een van hen Leon Brittan is, de huidige Eu ro-commissaris voor handel. Naar verluidt zouden de Amerikanen een Britse kandi daat een gelukkige oplossing vinden, al hebben ze geen voor keur uitgesproken. Kok wilde echter nog niet spreken over het einde van de kandidatuur Lub bers. „luiten we de ontwikkelin gen afwachtenaldus de pre mier, die zei tijdens zijn bezoek in New York een grote mate van welwillendheid te hebben erva ren jegens Lubbers. In kringen rond de Franse president, Chirac, is voorts ver nomen dat Lubbers op Parijse steun zou kunnen rekenen als Nederland hem kandidaat stelt. De Deense regering heeft laten weten dat ze haar kandidaat El- lemann-Jensen zal terugtrekken als zich een meerderheid voor Lubbers zou aftekenen. In de wandelgangen wordt ook de Noorse premier, Brundtland, als mogelijke kandidaat be schouwd voor de opvolging van Claes. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I I Ja, dat U goed nieuw». Du# neem ik nu een proefabonnement. I Naam:VóoriXIRi:mli Nr. bank/giro: 1 Bandtekening:. 'oordnumnicr 10050,2300 VB Leider OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrigUg

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1