Sociaal plan Ruiten Troef oegejuicht Grootse plannen winkeliers De Vink Veense kweker ontdekt Sufany Rijn Veenstreek Schade dijkdoorbraak Molenviergang 7,5 ton Zuid-Holland houdt vast aan bouwruimte in Groene Hart Wethouder Stuijt gewond bij ongeluk Jaar cel voor Lissenaar Daar had niemand naar gekeken VOENSDAG 25 OKTOBER 1995 CHEF* 1 uINNY VAN ECMOND, 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOENE KOOP C IC Fax gestolen alle {iphenaan den run» Een draagbare computer, een faxapparaat, :hap ïen videorecorder en enkele waardepapieren zijn gisteren gesto- deni en uit een woning aan de jeltje de Bosch Kemperstraat in Al- ?l de 'hen aan de Rijn. De daders kwamen binnen door een raam van in co iet kantoorgedeelte achter de woning te forceren, uit v Eük Bromfietsers overtreden regels do< tiphen aan den run De Alphense politie heeft gistennidag tien- )cd'j [allien processen-verbaal uitgereikt aan bromfietsers. Dat ge- ïeen )eurcje bij een bromfietscontrole-actie in het Burgemeester Vis- r®sl lerpark. Drie motorsurveillanten brachten uit de wijde omge- ling bromfietsers naar de controleplek. Twaalf bromfietsers kre- r "e ;en een prent, omdat hun vervoermiddel was opgevoerd. Zeven et bt |eer maakte de bromfiets te veel herrie. Tien personen kregen en een proces-verbaal, omdat ze zonder helm reden. Verder deelde van de politie een aantal bekeuringen uit voor andere overtredingen. Jongen breekt neus pudekerk aan den run Een 14-jarige jongen uit Koudekerk aan den Rijn zal er spijt van hebben dat hij gisteren op de l.agewaard n zijn woonplaats een kunststukje vertoonde. Toen de jongen 111 ijn stuur optrok om op één wiel verder te gaan, brak de voor- ork van zijn fiets af. Dc knul is met een gebroken neus en enke- ïl( e losse tanden overgebracht naar het ziekenhuis. iar b l het personeel van Ruiten Troef, de conservenfabriek in noelofarendsveen die volgend jaar februari dichtgaat, P eeft ingestemd met het sociaal plan. Het plan voorziet c' ider meer in begeleiding van de ontslagen werknemers, n et uitkeren van extra salaris bij vrijwillige voortijdige be te hi ndiging van het dienstverband en een afvloeiingsrege- n ig. Aan werknemers van 55 jaar en ouder wordt een jeciale aanvulling op de WW-uitkering in het vooruit- cht gesteld. ielofarendsveen rard van der geest ►Vimoederbedrijf, de land- en inbouwcoöperatie Cebeco roijandelsraad, stoot zijn Veense ilotr nd af. Al jaren draait Ruiten roef met verlies. De financiële ekomst van de Veense vesti ng is uitzichtloos. Er werd gis- rmiddag waardering uitge broken over de afhandeling n de sluiting. E. Schellenberg, strictsbestuurder van het FNV .Cebeco zou ook een faillis- ment hebben kunnen aanvra- n. Dat zou meteen einde oe- ning zijn geweest. Dat hebben niet gedaan. De lopende ver zen nemen ze voor hun reke- ng. Bovendien stelt Cebeco n beperkt bedrag beschikbaar >or de afhandeling. Dat heb- :n ze netjes gedaan. Personeelsfunctionaris A. van Leer van het moederbedrijf :beco kaatste de bal terug. IANDEL EN WANDEL roelofarendsveen marieta kroft Sufany. Dat is de naam van een nieuwe roos, die kweker Henk Rodewijk bij toeval ontdekte tussen zijn andere rozen. In middels heeft hij drie bedden in zijn kas staan met deze fijne, helder oranje bloem die hij ver noemde naar zijn dochters Stefany (13) en Suzanne (11). In december komt er zelfs een kas mee vol te staan waarna hij er in het voorjaar voor het eerst mee naar de veiling hoopt te gaan. Rodewijk is enigszins ver baasd over de publiciteit. ,,Het komt wel vaker voor dat kwe kers nieuwe bloemen vinden", zegt hij bescheiden. Wat echter niet vaak voorkomt, is dat de bloem ook nog geschikt is voor verdere kweek. Gewoonlijk wor den nieuwe soorten ontwikkeld in de speciaal daarvoor bestem de bloemenveredelingsbedrij- ven. Het is hém gelukt. ,,Mét de hulp van Frits Rozenberg die een rozenvermeerderingsbedrijf heeft", voegt hij er aan toe. Het is inmiddels al zo'n twee jaar geleden dat Rodewijk de Sufany ontdekte. ,,Ik had een zwarte schimmelziekte in mijn rozen. Als gevolg daarvan kwa men ze een voedingsstof te kort. Tussen de bloemen zag ik er één met een afwijkende oranje kleur. Ik pakte die er tussenuit en stak hem in mijn borstzak. Dat zag Frits Rozenberg. Die stelde voor om een rozenstruik je te kweken." En dat bleek een succes. De kleur bleef mooi en dus besloot Rodewijk een klein deel van zijn kas in te ruimen voor de Sufany. De eerste zijn nu klaar voor de handel. In Limburg wordt de nieuwe bloemensoort voor Ro dewijk op grotere schaal 'voor- gekweekt'. In december komen deze naar de kas van Rodewijk die ze verder kweekt, totdat ze twee maanden later klaar zijn voor de veiling. De 38-jarige Rodewijk is van kinds af aan bekend met de bloemenkwekerij. Sinds acht jaar is hij zelf kweker. Eén keer eerder heeft hij meegemaakt dat hij een afwijkende bloem tussen zijn rozen, de zoge noemde zalm-kleurige Prophv- ta, vond. „Die was niet mooi", vertelt hij. „Daar heb ik dus niets mee gedaan." Ook herin nert hij zich enkele afwijkende bloemen bij zijn vader. „Maar dat is ook niets geworden." De Veender is in zijn sas. Hij hoopt nu nog een patent op de bloem te krijgen. Het ziet er naar uit dat hij die krijgt, want het hiervoor benodigde num mer heeft hij al. „Als ik een pa tent heb, ben ik officieel de ei genaar", legt hij uit. „Van iedere kweker die de bloem ook gaat aarlanderveen Het herstel van de dit voorjaar doorgebroken dijk bij een van de molens van Molenviergang Aarlanderveen kost 7,5 ton. Het waterschap De Oude Rijn stromen stelt het ingenieurs bureau Oranjewoud en 1 lertog Gemalen aansprakelijk voor deze schadepost omdat deze bedrijven vorig jaar werk zaamheden hebben verricht aan de dijk. De verzekerings maatschappijen van de bedrij ven bestuderen de schade claim. Op dit moment wordt ge werkt aan het herstel van de dijk die voor 1 december weer in orde moet zijn. De dijk doorbraak ontstond eind fe bruari als gevolg van een op eenstapeling van factoren, zo is gebleken uit een onderzoek van het waterschap. De hoofd oorzaken zijn een slechte sta biliteit van de ondergrond op een diepte van circa zes meter, de overvloedige regenval waardoor de kade was ver weekt, het dempen van de dijksloot en het graven van een nieuwe en bredere water gang op 15 meter uit de teen van de dijk. Ten slotte was ook het hoge waterpeil in de mo lenboezem ter plaatse de oor zaak van de doorbraak. Wan neer één van deze oorzaken er niet was geweest, dan was de dijk niet doorgebroken, zo stelt het waterschap. Een dijk tussen twee molens van de molenviergang was op 27 februari over een lengte van zo'n vijftig meter weggeslagen. Hierdoor stroomde net water dc 480 hectare grote polder in. Persoonlijke ongelukken of schade aan gebouwen deden zich niet voor. Dak Alphense loods in brand Henk Rodewijk laat met trots zijn Sufany's zien: een nieuwe roos die hij vernoemde naar zijn dochters Stephany en Suzanne. FOTO MARK LAMERS/HOLVAST telen, krijg ik geld. Daar hoef ik helemaal niets voor te doen." De roos van Rodewijk (onder de naam van Frits Rozenberg) is voor het publiek te bezichtigen „De liefde komt van twee kan ten. De inzet van het personeel is gewoon perfect. Dat is altijd al zo geweest. Bovendien heeft er altijd een goede communica tie bestaan." Het sociaal plan heeft tot doel de nadelige sociale en financiële gevolgen voor de ontslagenen zo goed mogelijk op te vangen. Onderdeel is het werkgelegen heidsplan. Een adviserende commissie, waarin zowel direc tie als medewerkers zitting heb ben, zal het begeleiden. Voor ie dere medewerker die zich vrij willig aanmeldt, wordt bekeken welke mogelijkheden er nog zijn op de arbeidsmarkt. Ook bij- en herscholing behoren tot de mo gelijkheden. Sollicitanten wor den begeleid. Wie in een nieu we baan bruto minder verdient dan bij Ruiten Troef, kan reke nen op een tijdelijke aanvulling tot 90 procent van het huidige bruto maandsalaris. run- en veenstreek* De provincie Zuid-Holland wil vasthouden aan de ruimere bouwcontouren voor het Groe ne Hart die zijn vastgesteld in hel streekplan Oost. Met die stelling reageert gedeputeerde T. Jansen gisteren op uitlatin gen van minister De Boer (VROM) over het streekplan. De minister wil dat er krappere bouwcontouren worden ge hanteerd om het Groene Hart zoveel mogelijk te ontzien. Volgens Jansen zijn de rui mere bouwcontouren juist be doeld om de gemeenten zelf te laten bepalen welk gedeelte van hun grondgebied ze willen opofferen voor woningbouw en welk gedeelte behouden blijft voor het Groene Hart. „Het is een stukje eigen ver antwoordelijkheid van de ge meenten om de woningbouw op een kwalitatief goede ma nier in te passen", aldus een provinciewoordvoerder. De provincie hoopt daar naast dat er 2500 woningen ex tra kunnen worden gebouwd tot het jaar 2015, zodat de Groene Hart-gemeenten hun eigen bevolking kunnen blijven huisvesten. „De minister is heel strikt en wil dat er niet meer wordt gebouwd", aldus de provinciewoordvoerder. „De gemeente willen juist wo ningen voor hun eigen inwo ners blijven bouwen. Die 2500 woningen zijn een compromis tussen die twee uitersten, om dat er een bouwachterstand is in het Groene Hart." Grenzen Volgens de woordvoerder zou den die 2500 woningen ook wel een plaats kunnen krijgen binnen de krappe bouwcon touren die de minister wil. „Maar dan zou alle ruimte bin nen die krappe ruimte worden bebouwd, terwijl de gemeen ten met ruimere grenzen juist zelf kunnen kiezen. Bovendien staan er dan meteen speculan ten klaar." op zondag 12 november tijdens de bloemenvaktentoonstelling in de veiling van Aalsmeer. Dc tentoonstelling is geopend van negen tot vijf uur. Vuurwerkoverlast alphen aan den run Twee vuurwerkgooiers zijn gis teren aangehouden met twee dozen met 180 strijkers. Het ging om een l i jarige jongen uit Rijnsaterwoude en om een 15-jarige Leimuidenaar. Ze zijn doorverwezen naar het bureau I lalt voor een alternatieve straf. Het vuurwerk is in beslaggeno men. dorith ligtvoet Bij het Alphense bedrijf Veto is gisteren op het dak van een in aanbouw zijnde loods brand uitgebroken. De brand ontstond aan de Ondernemingsweg door dakbedekkingswerkzaamheden. Doordat de wind gunstig stond en een sprinklerinstallatie in werking trad, kon de brandweer het vuur snel blussen. Drie mensen moesten zich door een dokter laten behandelen; één vanwege brandwonden aan zijn hand, twee anderen omdat zij rook hadden binnengekregen. De brand ontstond op een hoek van het zestien meter ho ge dak. Omdat op het dak werd gewerkt met teer en aardolie- produkten, ontstond een enor me rookontwikkeling. De Al phense brandweer had twee bluswagens en een ladderwa gen nodig om het vuur te blus sen. De komst van de tweede wagen was vooral noodzakelijk, omdat de Ondernemingsweg was opgebroken. De brandweer kon daardoor geen gebruik ma ken van de waterkranen en zag zich genoodzaakt om via de tweede bluswagen water uit de Tweede Rijnhaven te pompen. Personeelsleden hadden de gasflessen en het brandbare materiaal dat zich op het dak bevond al weggehaald. Ook hadden ze met een poederblus ser de eerste vlammen gedoofd, „liet bedrijf had verdei geluk dat men net de sprinklerinstal latie in de nieuwbouw uittestte. De stalen dakplaten werden door het vuur roodgloeiend. De installatie sprong aan en heeft ervoor gezorgd dat het vuur zich niet naar beneden toe uit breidde", aldus woordvoerder A. Oosterlee van de Alphense brandweer. De schade wordt geschat op ongeveer zesdui zend gulden. zoeterwoude/alphen aan den run Hij wil er zelf 'geen drama van maken', maar de Zoeterwoudse wethouder Sjaak Stuijt trekt met zijn nekkraag en het geronnen bloed op zijn voorhoofd behoorlijk de aandacht. De fervente racefietser kwam vorige week ten val op een fiets pad langs de Hoorn in Alphen aan den Rijn, toen hij moest remmen voor een auto die vanaf de Ondernemingsweg naderde. „Ik rijd altijd be hoorlijk hard op de flets en ik dacht dat die auto niet op tijd zou remmen. I oen heb ik zelf ge remd, maar omdat ik alleen de voorrem indrukte, vloog ik over de kop", vertelt Stuijt laconiek. „En die auto stopte overigens keurig op tijd voor de haaietanden." Het gevolg van de val zijn een aantal verscho ven nckwervels en een hoofdwond. „Die wervels zaten vroeger al scheef en waren door een chi ropractor rechtgezet. Die kan nu weer opnieuw beginnen." De hoofdwond ziet er volgens Stuijt 'wat dramatisch uit' omdat er geen verband of pleister opzit. „Maar ik heb mezelf in de ambu lance gelukkig geprezen dat dit alles is. Er zijn mensen die veel erger gewond raken, dus dit is maar een kleinigheidje." ie van de tien winkels zijn leeg, maar het nieuwe win- Icentrum De Vink draait al op toeren. De ondernemers ten vol enthousiaste plannen, winkels tegenover NS-sta- De Vink verlevendigen de aapwijk' en zorgen volgens pper J. van der Bom voor ver kering van de sociale veilig- :id. Het enige wolkje voor de is het gebrek aan parkeer- aatsen. Leven in de brouwerij, dat is de herenkapper uit De Vink brengen. „En dan het liefst 's 'onds." Als volgend jaar de inkelsluitingswet wordt ver- epeld, zullen de winkeliers in nieuwe centrum daar graag ibruik van maken. „De restau- nts zorgen al voor sfeer in de ngeving 's avonds. Als de win- :ls langer mogen openblijven, at dat er alleen maar op voor- Daarnaast willen de onder- Triers het pleintje in de zo- ermaanden vullen met terras sen optredens. Een bloemenwinkel, een sto- erij. een kadowinkel, een pe- restaurant en een chinees staurant hebben inmiddels in intrek genomen in de euwbouw. De klanten komen van buiten de Stevenshof en oord Hofland. Het winkelcen- |,s'ij um biedt met zijn late ope- ngstijden een goede dienst- •rlening voor de werkende in- o! oners in de omgeving. De enthousiaste plannen en groeiende klandizie leggen :hter een minpuntje bloot: de trkeervoorzieningen zijn niet ereikend. Het parkeerpleintje j het station staat vaak de hele vol met de auto's van trein- izigers, zodat er voor de .klan- van het winkelcentrum geen iats is. Maar ook dat pro- eem is binnenkort verleden „De wijkraad en de ge- ■nte zijn serieus bezig om limte voor zestien extra par- ttrp'aatsen te vinden", zegt in der Bom hoopvol. [pen* eric de jager Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071-5321921 De winkeltjes bij station De Vink verlevendigen de 'slaapwijk'. FOTO HIELCO KUIPERS Bedrijfsopvolging De ondernemersvereniging voor het midden- en kleinbe drijf l-eiden (MKB) organiseert op maandag 30 oktober een voorlichtingsavond met als the ma bedrijfsopvolging, koop en verkoop van een onderneming. De avond in het Antonius za lencentrum aan de Lange Mare 43 te Leiden begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis voor leden van het MKB Leiden. Niet-leden kunnen toegangs kaarten a 50 gulden per fax (071-5730601)aanvragen. Ondememerscafé Als een informeel ontmoetings punt voor ondernemers. Zo presenteert bar-restaurant Shooters zijn initiatief voor het maandelijks ondernemerscafé 'Shot' (Snooters Ondernemers Tijd). Iedere derde donderdag van de maand zijn onderne mers daar vanaf 17.00 uur wel kom. Vast onderdeel van de bij eenkomst is dat een van de aan wezigen rond 18.00 uur een korte inleiding houdt over een onderwerp dat hem of haar aan het hart gaat. De eerste 'Shot' wordt op 16 november gehou den. Spreekster is dan Teuntje van Delft, de nieuwe hoofdre dacteur/directeur van het regio nale televisiestation Kanaal 7. Shooters is gevestigd aan het Valkenburgse meer, op de rand van de gemeenten Leiden, Val kenburg en Wassenaar, en is bereikbaar via de Ommedijk- seweg die parallel aan de A44 loopt. den haag/oude wetering paul de vlieger Poging tot moord op zijn 25-ja- rige nichtje achtte de rechtbank niet bewezen. Wel was er vol doende bewijs voor ontucht met het toen 13-jarige meisje en met een ongeveer even oud an der nichtje. Vandaar dat een 37- jarige Lissenaar gisteren werd veroordeeld tot een jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk. Tegen de man was bij de zitting van twee weken geleden nog zes jaar gevangenisstraf geëist. De Lissenaar pleegde ontuch tige handelingen met zijn nicht je tijdens zijn wekelijke bezoek jes aan het gezin in Oude Wete ring. De man zat onder de tafel aan het meisje, terwijl óp de ta fel een gezelschapsspelletje werd gespeeld. Later werd het nichtje door haar oom ont maagd. Met een ander nichtje pleegde de Lissenaar ontucht op de zolder van het bedrijf waar hij werkt. Een collega had de man ooit betrapt toen deze onverwacht en zonder veel la waai te maken de zoldertrap was opgelopen. De ontucht werd al jaren ge leden gepleegd, maar kwam pas aan liet licht toen het nichtje uit Oude Wetering aangifte deed van poging tot moord. Oom zou haar tijdens een bezoek naar boven hebben gelokt en hebben geprobeerd haar te wurgen met een stuk touw. De Lissenaar zelf verklaarde echter dat hij alleen een hand op haar mond wilde leggen om haar het gillen te be letten. Hoewel de poging tot moord volgens rechter Verheij niet bewezen kon worden, sprak hij bij het uitspreken van het vonnis wel over een 'zeer ernstige zaak'. „IJ heeft uw twee nichtjes grote psychische scha de toegebracht en een inbreuk gemaakt om hun lichamelijke integriteit." Na moeizaam onderhandelen waren partijen het eens geworden over handhaving van dc subsidieregeling. Nu hoefde niemand af te vloeien. Pas toen dc subsidie-aanvraag onverwacht werd geweigerd, bleek dat er een formele fout was gemaakt. Wat nu te doen? Overleg met Tcckcns Advokaten bracht alsnog een oplossing. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolu*gulden 32 36. po»lbu» 118, 2350 AC. tel 071 - 541 30 21, fa* 071 541 06 84 Leiden Hoogie Schouwweg 8E, 2332 KG, tol 071 - 532 27 38, fa* 071 532 14 21

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17