Hangplek er van oningen' dié 'Dit was de makkelijkste race die we ooit hebben gevaren' Leidse ambtenaar betrokken bij sluiting seksclub Verplichte fusie doorkruist plannen Neuroloog veroordeeld voor doden van patiënt Leiden Regio Vissen leven bij gratie van fontein Om seksclub Joy van de Be- drijvenweg weg Ie krijgen, heeft do gemeente Leiderdorp al begin dit jaar de hulp van een extern deskundige inge schakeld. Het gaat om de Leidse gemeente-ambtenaar B. Lamers. Deze heeft in lei den veel ervaring opgedaan met het sluiten van bordelen en illegale casino's. „We heb ben daar grandioze resultaten mee geboekt. Het gaf een enorm schrikeffect. Er zit nu geen enkel illegaal casino meer in Leiden", aldus Im mers. Toen de gemeente Lamers benaderde, heeft hij eerst het bestemmingsplan van de Achthovenerpolder eens uitge breid onder de loep genomen. Hij concludeerde dat een bor deel 'met de beste wil van de wereld' niet voldeed aan de begripsomschrijving van 'be drijf in dat bestemmingsplan Volgens hem staat de gemeen te dan ook sterk in de schoe nen met het opleggen van een dwangsom van 10.000 gulden per dag, als de eigenaar zijn bordeel niet sluit. De eigenaar is hiervan deze week op de hoogte gesteld. Het opleggen van een dwangsom werkt vol gens hem goed. „Dan tref je de overtreder direct in zijn porte monnee." l-amers, die woont in Lei derdorp en daar negen jaar raadslid was voor D66, is niet blij dat nu hekend is dat hij een rol heeft gespeeld hij het sluiten van de i eiderdorpse seksclub. Hij wuift zijn bijdra ge weg. „Als goede buren help je elkaar toch? Dat doe je zon der er verder hij na te denken. Ik wil de eer niet krijgen. Het is en blijft een besluit van het college." Betrokken Leidse huisarts niet gestraft Levensbeëindiging met voorbe dachten rade. Zo beoordeelde de rechtbank in Den Haag gis teren het optreden van een 36- jarige neuroloog. De rechtbank legde de arts drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf op voor zijn aandeel in de dood in 1993 van een 63-jarige pa tiënt in het Langeland-zieken huis in Zoetermeer. Een 36-jari- ge Leidse huisarts, die indertijd als arts-in-opleiding betrokken was bij de euthanasie, komt er zonder straf vanaf. De arts liet het verplegend personeel de zieke een steeds opgevoerde dosis morfine toe dienen, terwijl hij zelf het week einde vrijaf nam. De neuroloog vertelde niemand expliciet dat hij van plan was het leven van de patiënt te beëindigen. Door hem strafbaar te stellen, wil de rechtbank de beroepsgroep een signaal geven toch vooral zorg vuldig te handelen in dit soort gevallen, vatte advocaat P. van Riescn het rechterlijk oordeel samen. De patiënt was zelf wilsonbe kwaam. Zijn echtgenote heeft nooit gevraagd om euthanasie. Ze vroeg er uitsluitend om het leven van haar man niet onno dig te rekken. Zijn kinderen vroegen wel om levensbeëindi ging. De rechtbank verweet de neuroloog dat hij over zijn be sluit geen collega's in het zie kenhuis raadpleegde die hem tijdens het weekeinde vervin gen. Het had ook allemaal niet zo overhaast hoeven te gebeu ren. De neuroloog had boven dien, juist omdat de patiënt geen wilsverklaring had afgege ven, veel zorgvuldiger moeten handelen. De duidelijke richtlij nen van de artsenorganisatie KNMCi hierover volgde hij niet. De rechtbank gelooft wel dat neuroloog de beste bedoelingen had, maar een arts dient ook volgens een professionele stan daard te handelen. De neuro loog schoot echter ernstig tekort in behoedzaamheid bij de uit voering van zijn besluit, zowel tegenover de collega-artsen als tegenover de verpleging die de doses moest toedienen. „Het is geen gewetensvol handelen als je vervolgens de deur achter ie dichttrekt voor een vrij week einde", aldus de rechtbank. De dienstdoende neuroloog tijdens het weekeinde, een 37 jarige Zoetermeerdcr, kreeg een maand voorwaardelijk. Hij liet de 36-jarige arts-in-opleiding in de overlijdensakte noteren dat de patiënt op natuurlijke wijze was overleden in plaats van door euthanasie. De rechtbank achtte de Leidse hiervoor ook strafbaar, maar zij kwam eraf zonder strafoplegging. Want de arts had, toen ze dat deed, al een dag-, een avond1 en een nachtdienst achter de rug. 'legen de 36-jarige neuroloog, de 37-jarige dienstdoende neu roloog en de Leidse huisarts was twee weken terug respec tievelijk zes maanden voor waardelijk en tienduizend gul den boete, een geldboete van vierduizend gulden en een geld boete van duizend gulden ge Gezien op tv/ Dé trend van dit moment: de Titanflex. de meest buigzame bril ter wereld. U kunt er mee doen wat u wilt. de originele vorm is zó weer terug. Titanflex. ongelooflijk sterk en flexibel! Groeneveld Opticiens I0ENSDAG 25 OKTOBER 1995 Snelheidsduivels betrapt Bij een inbraak in een woning aan de Roodborst- in Leiderdorp zijn geld en sieraden gestolen, 's Middags rede >'efd de voordeur geforceerd, waarna de hele woning is door- ocht. .J Televisie buitgemaakt /assenaar Een automobilist slaagde er gisteravond in op de Yassenaarse Rijksstraatweg een snelheid van 146 kilometer per ur te halen. Een snelheid van 70 km per uur is toegestaan. Om- at de politie een snelheidscontrole hield, werd de automobilist etrapt. Tijdens de controle die drie uur duurde, reden 2533 au- 's langs. De politie telde 334 overtredingen. Sieraden gestolen •e b» peterwoupe-dorp» Een televisie en sieraden zijn gisteren buit- Lis vo pmaakt bij een inbraak in een woning aan de Van Swietenstraat <tra iZoeterwoude-Dorp. De tuindeur werd geforceerd. reke indpl [ongen breekt neus aar oudekerk aan de rijn Een 14-jarige jongen uit Koudekerk aan e Rijn zal er spijt van hebben dat hij gisteren op de Lagewaard j, en kunststukje op zijn fiets vertoonde. Toen de jongen zijn tuur optrok om op één wiel verder te gaan, brak de voorvork an zijn fiets af. De knul is met een gebroken neus en enkele los- e fo| 'tanden overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis in Leider- g har orP- 'ijkbewoners Leiderdorp unaniem Ontmoetings Plek (OP) voor jongeren in de wijken iorhof/Elisabethhof moet komen aan de Persant oepweg, in de omgeving van het restaurant van Mac- iet Dnald's. Tweede en derd,e mogelijkheid voor een hang- jplev^k zijn de omgeving van de brandweerkazerne aan de luursTion Smitweg en de buurt van'het wachthuisje voor groniischauffeurs achter het Rijnland Ziekenhuis. Deze plek- ndat n, alle drie ver van de bewoonde wereld, kwamen gis- -)e avond uit de bus tijdens een tweede bewonersavond er de plek voor een ÓP in Voorhof/Elisabethhof. iicap Ie Sq gemeente besloot onlangs te ku een nieuwe bijeenkomst or de bewoners van deze wij- De eerste, op 4 oktober in iooI De Hobbit, liep uit op fiasco. Omdat de wijkbewo- rs zich fel tegen een OP op- lden, kwam men niet toe praten over mogelijke loca- i. En daar was volgens de ge- eente de avond juist voor be- ield. Hoewel ook gisteravond in gemeentehuis weer -bleek de bewoners «een OP hele- aal niet zien zitten, werd wel t de politiek gediscussieerd er mogelijke plekken voor 071"5 n OP. Door de aanwezige po- 071.5 ci en de bewoners werden gezamenlijk tien locaties op ta fel gelegd, waarvan alleen de eerder genoemde drie de schif ting overleefde. Dat de bewo ners juist deze plekken een warm hart toedragen mag geen wonder heten: ze liggen allen aan de rand van de wijk. „Als ik de criteria voor een OP lees, zie ik dat die alleen ter be scherming zijn van de gebrui kers. Over overlast wordt niet gesproken", vond K. Nuis aan het begin van de bijeenkomst. Voorzitter V. Molkenboer maak te daar geen probleem van. „Dan komt er een extra criteri um: de effecten van een OP moeten zo min mogelijk over last voor de directe woonomge ving opleveren." RIJ E TIJD kl tize fotograaf Wim i|kman doorkruist agelijks een groot eel van de streek ui m het nieuws voor krant in beeld vast leggen Tijdens die ten komt hij langs erlei'beeldige' iim lekjes die niet direct otnews vormen, tkm Iaar ze'<er u 'aard zijn om te pre steren den haag/katwijk paul de vlieger vervolg van voorpagina Nachtrust voor de familie Mul der of eeuwige rust voor de vis sen van de familie Zwaan. Tus sen die twee mogelijkheden moet rechter Robbers kiezen in het kort geding over de klate rende fontein aan het Com mandeurspad in Katwijk. Dat althans is de mening van de advocaat Slot, de raadsman van vijverliefhebber Zwaan. „Al vijfentwintig jaar heeft mijn cliënt een vijvertje en al vijfentwintig jaar staat daar een fonteintje in", vertelde Slot. Hij zei hevig te betwijfelen of het watergeidater nou werkelijk zo veel overlast veroorzaakt als buurman Mulder wil doen ge loven. „Als u het mij vraagt is het gewoon eigenwijsheid van mevrouw Mulder. Zwaan moet en zal die forttein 's nachts uit doen. De buren willen gewoon het onderste uit de kan. terwijl een sproeikop op de spuit echt afdoende is", aldus Slot. Over het belang van Zwaan om die fontein vierentwintig uur per dag te laten spuiten, was Slot helder. „De vissen in de vijver van mijn cliënt leven bij de gratie van die fontein. De pomp zorgt ervoor dat het wa ter vers en zuurstofrijk blijft. Voor het biologisch evenwicht in de vijver is het gewoon noodzakelijk dat die pomp al tijd draait", aldus de raadsman die in het biologisch evenwicht van de buren minder geïnte resseerd leek. Ook wees Slot op het onbe schrijfelijke plezier dat Zwaan en zijn vrouw aan de fontein beleven. „Mijn cliënts echtge note is aan de rolstoel gekluis terd en geniet dagelijks van dat ding." „Maar toch niet tussen tien uur 's avond en zeven uur 's morgens", pareerde buur- mans advocaat Blok dit betoog van zijn collega. Ook hij hield het er op dat pure eigenwijs heid tot het kort geding had ge leid. Maar dan wel van de kant van Zwaan. Rechter Robbers speelde on dertussen zijn rol van scheidrechter in de woorden strijd met verve. Nadat hij even stil had gestaan bij het zilveren jubilieum van de fonteinpomp, wilde Robbers van Zwaan we ten hoe hij zo zeker wist dat de- vissen zouden sterven als de- fontein 's nachts uitgaat. Daar moest de Katwijker het ant woord op schuldig blijven. „Dat weet ik helemaal niet ze ker. Ik kan het u pas vertellen als ik 'm uit zou zettenliet de enigszins hardhorende Katwij ker die dies waarschijnlijk zelf het watergeklater niet zo opvalt - weten. Buurman Mulder wist het wel zeker. Want, hoewel je zou verwachten dat die onderhand geen fontein meer kan horen of zien, onthulde hij tijdens de zitting zelf ook een vijver te hebben. Met fontein inder daad. „Maar ik zet 'm wel 's nachts uit. En ik kan u verzeke ren: geen visje of plantje dat daar hinder van ondervindt. Ze groeien de vijver uit." Dp 7 november beslist rech ter Robbers of Mulders eis een spuitvcbod tussen 22.00 en 07.00 uur wordt gehonoreerd. Scholen uit de Leidse regio moeten volgens de 1 januri 1996 in werking tredende Wet Educatie en Beroepsonderwijs een bestuurlijke fusie aangaan. Het Holtlant College, de Streek school en de MTSL namen al vast een voorschot op die wet met het ondertekenen van de intentieverklaring om volgend jaar tot de fusie te komen. M.L. Candido is voorzitter van de centrale directie van één van de onderwijsinstellingen, het Holt lant College. Hij vindt het jam mer dat de overheid de scholen dwingt. „Nu het verplicht is, moeten wij er maar het beste van maken." In de Wet Educatie en Be roepsonderwijs staat onder meer dat uiterlijk in 1998 in Ne derland circa vijftig zogeheten Regionale Opleidingen Centra (ROC's) moeten komen, waarin zowel Middelbaar Beroeps On derwijs (MBO) als Beroeps Be geleidend Onderwijs (BBO) als Volwasseneneducatie zijn verte genwoordigd. De centra zouden dan gemiddeld acht- tot negen duizend leerlingen herbergen. Wanneer de drie bovenge noemde scholen fuseren, mis sen alleen nog basis- en volwas seneneducatie in het pakket. Na uitbreiding van de samenwer king met het Boerhaave college en het Studiehuis Leiden vol doet het nieuwe Leidse regiona le opleidingscentrum al medio 1996 aan alle normen voor 1998. Dat klinkt mooi. maar M.L. Candida kan een lichte teleur stelling over de opstelling van minister Ritzen niet verbergen. De Leidse scholen waren name lijk al langer in overleg over een verregaande vorm van samen werking. „Wij waren er eigenlijk van overtuigd dat wij in Leiden konden volstaan met een niet- vrijblijvende samenwerking. Zelfstandige scholen, die goede, vaste afspraken met elkaar ma ken. Nu moeten we fuseren. Ik zie dat echter niet als noodza kelijk om goed te kunnen func tioneren", zegt de schooldirec teur. „Bovendien is de motivatie voor een verplichte fusie bij goed draaiende scholen laag. Dat was te zien na de fusiegolf van 1990-1991." De scholen onderschrijven de doelstelling van de Wet Educa tie en Beroepsonderwijs wel, maar hekelen de dwangbuis waarin de overheid hen propt. „Natuurlijk moet er een samen hangend stelsel voor het be roepsonderwijs komen, zodat een diploma een duidelijke waarde heeft. Nu vrees ik dat de minister met de fusies zijn per sonele problemen wil afwente len op de scholen. Ik pas ervoor de kastanjes voor Ritzen uit het vuur te halen", waarschuwt Candida. De wet is aangenomen, de uitvoering ervan onontkoom baar. Dus rest de scholen niets anders dan de blik op de toe komst te richten. En als het echt moet, dan maar zo snel en zo goed mogelijk, vinden de scho len in de Leidse regio. „We moeten in Leiden een bruikbaar instituut neerzetten", zegt Can dida. „Een ROC krijgt bijvoor beeld veel meer vrijheid om zijn beroepsopleidingen regionaal in te richten. Het is dus tijd om energie te steken in afspraken tussen het bedrijfsleven in de regio en het opleidingsinstituut. Laten we maar uitsluitend naar de toekomst en de voordelen kijken." De Lutgerdina Smeltekop toonde zich gisteren weer eens de snelste in Warmond. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Lutgerdina Smeltekop heerst in 23ste Strontrace warmond frank buurman Rob de Gooijer uit Huizen was gisteren de eerste schipper die aan de Warmondse horizon verscheen tijdens de 23ste Strontrace tussen Workum en Warmond. Dat was geen verras sing, want De Gooijer meldde zich in de afgelopen vijf jaar re gelmatig als eerste op het keer punt in Warmond. Vanmorgen keerde De Gooijer ook als eerste terug in Workum, waarmee hij winnaar van de race werd. De schipper uit Huizen en zijn mannen zeilen overigens heen en weer met een van de beste skütsjes uit de geschiedenis van Strontrace: de Lutgerdina Smel tekop. Voordat De Gooijer het commando van het schip op zich nam was Nico Hoek al zeer succesvol met de Lutgerdina. Wat is het geheim van de Lut gerdina Smeltekop, die in 1904 voor de familie Smeltekop werd gebouwd? Rob de Gooijer kon. het niet precies aangeven. „Het is een relatief klein en zeer wendbaar schip, ook zeer han delbaar als er geboomd en ge jaagd moet wordenstelde de schipper. Vanwege het fraaie, bijna zomerse weer en de stevi ge bries verliep de reis zeer voorspoedig. „D.it is wel de makkelijkste race die ik ooit heb gevaren. Alleen hadden we de pech dat de voorstag afbrak, die hebben we in Enhuizen pro visorisch moeten maken. Ik hoop dat de stag het op de te rugreis houdt", aldus De Gooij er. De Lutgerdina Smeltekop was via Amsterdam naar Warmond gekomen en ging gistermorgen tegen elf uur terug via Haarlem. Op ruim een uur achterstand volgde de Zeldenrust van Jelle Talsma. Kort daarna kwamen de Eureka van Sietze Ronner en de Lege Walden .van Wim Koornstra, de winnaar van vorig jaar, binnen. Het eerste schip in de zware klasse dat binnen kwam was de tjalk Gea van Arne Hartingh uit Stavoren. Uitein delijk zou de tjalk Tippie van Rein Schuddeboom uit Tholen als eerste van de zware klasse in Workum eindigen. Als bijzondere attractie had de wedstrijdleiding dit jaar een strontrace binnen de Strontrace ingevoerd. De schippers moes ten hun verplichte lading koe mest dit keer zo snel mogelijk op de wal neerleggen. Pas dan waren ze officieel binnen en ging het verplichte uur wacht tijd in. „Dat levert mooie, span nende tafereeltjes op. Gemid deld doet een bemanning er een minuut over om de mest aan wal te krijgen. In de voor gaande jaren werd de mest soms pas na een kwartier aan de kant gebracht. En er is ook wel eens een bemanning ge weest die helemaal vergat om de mest uit te laden", vertelt keermeester C. Tromp. Aange zien de mestzakken een paar honderd kilo wegen is dat voor de snelheid van het schip waar schijnlijk niet bevorderlijk. De heenreis Verliep voor de meeste schippers voorspoedig. Door de stormachtige wind die gisteravond opstak kregen veel schippers het op de terugreis een stuk moeilijker. Sommigen moesten de oversteek van het IJsselmeer even uitstellen. 10.00-15.00 uur. VOORSCHOTEN Modelspoordag. In de aula van het Vlietland College wordt op zaterdag 28 oktober van 10.00 tot 15.00 uur een modelspoor dag gehouden. De toegang be draagt f2,-. Adres: Van Beetho- venlaan 10. Herfstwandeling. De Vereni ging Natuur- en Milieueducatie organiseert zondag 29 oktober een herfstwandeling. op land goed De Horsten te wassenaar- /Voorschoten. De wandeling begint om 14.00 uur, aan de Pa- penwegingang. De toegang be draagt twee gulden. .PHEN AAN DEN RIJN j irttoernooi. Buurthuis Wes- haven, Emmalaan 45, organi- ert op zaterdag 28 oktober n darttoernooi. De wedstrijd gint om 20.00 uur. Inschrij- n vanaf 19.00 uur. De hrijfkosten bedragen f10,-. ngo. In buurthuis Westerha- n is op vrijdag 3 november Dagl n bingo-avond. De aanvang is 'nf( .00 uur. Adres: Emmalaan 45. /sprok (\ZERSWOUDE-DORP Jent immelmarkt. Zang- en te iendschap organiseert een 1 mmelmarkt op 28 oktober in Gereformeerde Kerk aan de E arenmolenstraat te Hazers- oude. De zaal is open van Jrr ;abet vee woningen in Bn prachtig gebouw at staat aan de He- nweg te War- voor ond. De woningen erden in 1904 ge- 30 u )uwd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15