Willibrordvertaling wil bijbel bij de tijd brengen Zondebesef Leiden Telefonische hulpdienst krijgt vijf mille van Julianafonds CHTERGROND Fietsen niet gewenst :i[o Campagne voor beter gebruik huursubsidie Kerk Samenleving Nieuwe vertaling ook vrouwvriendelijker' Xer^Mad* Kerkbode uEcEjTJiffllSS^ElAD WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071-5356414, PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 Forum over toekomst van universiteitsraad leiden caroline van overbeeke Medewerkers en studenten van de Leidse universiteit kunnen op dinsdagavond 7 november tijdens een open bare discussiebijeenkomst meepraten over de toekomst van de Leidse universiteits raad (UR). Minister Ritzen van onderwijs wil dit univer sitaire bestuursorgaan af schaffen maar de leidse UR wil daar een stokje voor ste ken. Een speciaal voor dit doel ingestelde werkgroep wil half november een alter natief voorstel presenteren. Ritzen wil in plaats van de huidige universiteitsraad met personeel en studenten een Raad van Toezicht die het college van bestuur contro leert. Personeel en studenten zouden niet meer mogen meebesturen maar alleen nog mogen adviseren in een ondernemings- of medezeg genschapsraad. In Ritzens voorstel krijgen de faculteits decanen meer zeggenschap en verdwijnen de vakgroe pen als bestuursorgaan. Stu denten zouden veel van hun huidige inspraakmogelijkhe den verliezen. De Leidse UR is fel tegen dit plan gekant en zoekt naarstig naar andere moge lijkheden om mee te kunnen blijven besturen. Daartoe is een werkgroep in het leven geroepen waarin een aantal UR-leden en collegevoorzit ter L. Vredevoogd zitting hebben. Uiterlijk op 18 no vember wil de werkgroep haar plannen voorleggen aan de UR. De werkgroep wil daartoe eerst de mening ho ren van medewerkers en stu denten. De discussiebijeenkomst heeft als titel: 'Universitair democratie: is het einde na bij? Het forum met college voorzitter Vredevoogd, UR- voorzitter R. Delima, me vrouw Y. in 't Veld, directeur van de rechtenfaculteit, dr. E. Israël van de vakgroep ster renkunde en Machteld Huls hof, studentlid van de UR, zal ingaan op een aantal stellin gen. De bijeenkomst wordt gehouden in het Leidse Aca demiegebouw, Rapenburg 75 en begint om 19.30 uur. Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Telefonische Hulpdienst Lei den en omgeving 5.000 gulden toegekend. Directeur Marion Hartog van Banda heeft nog twee andere fondsen benaderd. Zij rekent erop dat die ook over de brug komen. Met de 15.000 gulden die de Telefonische Hulpdienst zo bij elkaar hoopt te krijgen, kan een speciaal trainingsweekeinde voor de ongeveer 80 vrijwilligers worden bekostigd. Deze extra training wordt volgend jaar ge houden, als de dienst een kwart eeuw bestaat. Hartog van Banda benadrukt dat het trainingsweekeinde niet is bedoeld als gezellig uitje. De training is juist hard nodig om dat de vrijwilligers van haar dienst niet alleen steeds meer maar ook steeds moeilijkere ge sprekken moeten voeren met mensen die hun eigen agressie nauwelijks de baas meer zijn of ex-patiënten van psychiatrische ziekenhuizen. door: Wim Koevoet Groen Links verstevigt positie in garagekwestie >i« leiden» Bordjes met het opschrift 'Hier geen fietsen', die kennen we wel. Die worden achter het raam gezet om fietsenbezitters ervan te weerhouden hun rijwiel tegen de gevel te zetten. Een fiets voor het raam belemmert immers het uitzicht. Bovendien maken fietsen op de stoep een wandeltochtje op het trottoir een stuk ongemakkelijker. Kortom: begrijpelijk, die bordjes. Maar wat moeten we nu met het bordje 'Nee, wij willen géén fiets kopen'. Het is geplaatst achter het ruitje van de voordeur van een wo ning aan de Oude Vest. Hebben de bewoners soms een hekel aan col porteurs? „Nee", zegt één van de bewoners. „Hier kwamen een tijd lang mensen aan de deur met de vraag of we een fiets wilden kopen. Elke dag weer. Waarschijnlijk gestolen fietsen. We hoorden dat nog meer mensen in de buurt er last van hadden. Op een geven ogenblik hadden we daar zo genoeg van dat we dit bordje hebben geplaatst. Sindsdien hebben we er geen last meer van." Bij de politie is van genoemde overlast in de buurt niets bekend. „We weten wel dat hier en daar eens gestolen fietsen te koop worden aangeboden. Maar dat dat in een bepaalde buurt erg vaak voorkomt, daarvan is ons niets gebleken. We hebben er in elk geval geen mel dingen van binnen gekregen." foto hielcokuipers „Het experiment aan de Haag- weg, dat voor alle partijen een nieuwe, onvoorziene ontwikke ling is, toont aan dat het Leidse parkeerprobleem niet per se hoeft te worden opgelost met een garage in de autoluwe bin nenstad." Groen Links zit tot op de dag van vandaag in zijn maag met de Boommarkt-garage. De par tij is vierkant tegen omdat ze een autostalling niet vindt thuishoren in de autoluwe bin nenstad. Het autovrije deel kan niet meer worden vergroot met een garage in het stadshart, re deneert Groen Links. De bezwa ren tegen de Boommarkt-gara ge vormden één van de hoofd punten uit het verkiezingspro gramma. De garage wordt op z'n vroegst werkelijkheid in 1999 maar een aantal besluiten die de bouw ervan mogelijk maken, is al gevallen, ondanks het ver zet van Groen Links. De ge meente heeft het pand dat moet wijken voor de autostalling reeds aangekocht en CDA-wet- houder J. Walenkamp heeft er al voor gezorgd dat eventueel baatbelasting kan worden inge voerd. Op deze wijze wil dè wet houder de middenstanders in de omgeving niet alleen laten meeprofiteren maar ook laten meebetalen. Walenkamp is nog altijd vast besloten de garage door te zet ten, ook al zou Groen Links af haken, iets waarop oppositielei- Als het nieuwe parkeerterrein aan de Haagweg een succes wordt, komt Groen Links in de kwestie Boommarkt-garage ineens een stuk steviger te staan. De zetel van wethouder Jan Laurier, de enige tegenstander in het college van burgemeester en wethouders, is door dit onderwerp gaan wankelen, maar fractievoorzitter Rianne Peeters ziet dezer dagen de kansen van haar partij flink groeien om alsnog als winnaar uit de ring te stappen. der A. Geertsema van de WD aandringt. De andere college partners steken geen poot uit naar Groen Links als het om de Boommarkt-garage gaat. Wel is nu bij de PvdA ook de twijfel erin geslopen. De PvdA meent dat van de plannen voor win kelgalerij de Sleutelhof zo wei nig is overgebleven dat een par keergarage dicht in de buurt op overdaad neerkomt. De PvdA voert met Walen kamp een discussie over de kip of het ei. Is zo'n garage nodig voor zo weinig extra winkels, zegt de een. Zonder garage ko men er nooit extra winkels, rea geert de ander. De ontwikkelingen aan de Haagweg, waar een groepje on dernemers in stichtingsverband enkele maanden geleden de ex ploitatie van het vroegere Van Gend Loos-terrein zelf ter hand heeft genomen, kunnen wel eens doorslaggevend den voor het verdere van de discussie, redefer Peeters van Groen Links. Als de stichting erin met haar parkeerterrein d p( zoekers uit de regio ten* winnen voor de Leidse bii 0E1 stad, dan komt de keus vo <iZ locatie Boommarkt extra druk te staan. Peeters reke dan niet ten onrechte 0| PvdA en D66 hun standpi zullen aanpassen en op terechtkomen met haar (flU Links. Dat het Haagweg-iniien een tijdelijke aangelegenh(Iul doet niet ter zake, stelt Pe an Het gaat erom dat de fore t: die de parkeerstichting har ort - de verhuur van een par plaats gekoppeld aan van en naar de binnens aanslaat. „De formule kaïf elders worden toegepast", Peeters. Ze denkt aan bij beeld het terrein bij de EV de Groenoordhallen. „Kla; kelijk wordt het verdere ve naar de binnenstad als re tief ervaren. Een gat in de waarmee nog veel mee worden gedaan dan nu beurt." Mede daarom, verwacl zal de interesse van binne dondernemers blijven als naar NS het Haagweg-t< zelf weer gaat gebruikei was het alleen maar om voering van baatbelastii voorkomen", aldus Peeters leiden annet van aarsen De Sociale Dienst, de gemeentelijke afdeling Volkshuisvesting en de Stichting Thuiszorg en Ouderenwerk beginnen in november in de Lage Mors en Fortuinwijk-Zuid met een project om 'ondergebruik' van financiële tegemoetkomingen voor mensen met een minimuminkomen terug te dringen. Zo'n 350 huishoudens zullen worden benaderd, die op dit moment geen huursubsidie ontvangen maar daarvoor mogelijk wel in aan merking komen. Ook het niet gebruiken van an dere financiële regelingen - onder andere de ABW plus, de vroegere bijzondere bijstand - wordt aan de orde gesteld. De initiatiefnemers verwachten dat het pi een stroom aan nieuwe aanvragen zal oplev e Nieuwe aanvragers met recht op een huurs Tt( die krijgen een woonkostentoeslag op groniisc de ABW. Die maatregel is genomen omdat n oktober geen huursubsidie meer kan w< aangevraagd voor het tijdvak '95/'96. De S( Dienst begint' daarnaast rond de jaarwis; met een nieuwe voorlichtingscampagne ov ABW plus, het nieuwe minimabeleid van d ier meente en de wet voorzieningen gehandicaf Wat de ABW-plus betreft, denkt de Sc g Dienst ook dit jaar niet het hele budget te ku uitgeven, hoewel de onderbesteding lager z; vallen dan vorig jaar. REDACTIE* DICK VAN DER PLAS. 071 BUITENLAND KORT Kerkverlating Door het snel gestegen aan tal kerkverlaters zijn de Duit se kerken sinds 1970 bijna 13 miljard mark (14 miljard gul den) aan inkomsten uit kerk belasting misgelopen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut van de Duitse Economie (IW). In Duitsland krijgen de kerken het groot ste deel van hun inkomsten uit de kerkbelasting, die door de fiscus wordt geheven. Als de kerkbelasting in de loop der jaren net zo snel was ge stegen als de loon- en in komstenbelasting, dan had de Evangelische Kerk 7,3 mil jard mark meer op haar reke ning gehad. De Rooms-Ka tholieke Kerk had in dat ge val 5,5 miljard mark meer ontvangen, zo becijferde het wetenschappelijk instituut. Volgens het onderzoek ver liest het aartsbisdom Keulen, het kapitaalkrachtigste dio cees van Duitsland, jaarlijks gemiddeld 20.000 leden en daarmee ongeveer 20 mil joen mark aan inkomsten uit de kerkbelasting. Paus De liberale kardinaal Franz König, toen aartsbisschop van Wenen, heeft op het conclaaf in 1978 de behou dende Poolse kardinaal Karol Wojtyla voorgedragen als nieuwe paus. Dit onthult aartsbisschop Loris Capovil- la, lange tijd privé-secretaris van paus Johannes XXIII, gis teren in een interview in de Italiaanse krant II Messagero. De kiesgerechtigde kardina len moesten in oktober 1978 een opvolger kiezen voor paus Johannes Paulus I, die 33 dagen na zijn verkiezing overleed. Aanvankelijk leek kardinaal Siri uit Genua de nieuwe paus te worden. Een andere groep kardinalen wil de echter kardinaal Belelli uit Florence. Daarop werd de naam van kardinaal König genoemd, die echter al 73 jaar was. De Oostenrijker 'trok zich elegant terug', al dus Capovilla. König advi seerde de concilievaders een jongere paus te kiezen en noemde de 58-jarige aarts bisschop van Kraków. Daar op werd Wojtyla op 16 okto ber met algemene stemmen gekozen. Met een 'lichte herziening' van de Willibrordvertaling uit 1975 wil de Katholieke Bijbelstichting (KBS) een breder publiek dan alleen de rooms-katholieke gelo vigen met de bijbel ver trouwd maken. Dat zei KBS-directeur Th. Kersten gisteren in Den Bosch bij de presentatie van de nieu we uitgave. den bosch anp „Een bijbelvertaling gaat van daag de dag misschien maar 25 jaar meer mee", aldus Kersten, wijzend op het snel veranderen de taalgebruik in de samenle ving. In de nieuwe Willibrord vertaling is dan ook vooral het taalgebruikgcactualiseerd. Kersten vindt het geen pro bleem dat de KBS in samenwer king met haar protestantse evenknie, het Nederlands Bij belgenootschap, een nog nieu were, oecumenische, bijbelver taling op stapel heeft staan. Daarvan worden de eerste proe ven niet voor 1998 verwacht. Volgens Kersten zal de oecu menische vertaling de Willi- brordbijbel niet overbodig ma ken. „Het naast elkaar bestaan van meerdere vertalingen is een goed dat je moet vasthouden." KBS-voorzitter dr. H. van Mun ster wees erop dat ook in de Verenigde Staten, Duitsland en Frankrijk de kerken naast een oecumenische vertaling hun ei gen bijbelvertalingen blijven ge bruiken. Kersten merkt aan de ver koopcijfers van de KBS dat de belangstelling voor de bijbel in Nederland weer groeit. De jaar lijkse afzet van de Willibrord- schooleditie bijvoorbeeld was enkele jaren geleden tot onder de 5000 exemplaren gezakt. Nu bedraagt die ongeveer 30.000. De vertalers hebben in de nieuwe Willibrordbijbel gepro beerd vrouwonvriendelijk taal gebruik te vermijden. „De bij bel is altijd met grote vanzelf sprekendheid mannelijk ver taald". aldus KBS-voorzitter 11. van Munster. De nieuwe ver taling Iaat Paulus zijn volgelin gen niet langer alleen met 'broeders' aanspreken en heeft in sommige psalmen de zin snede 'gezegend de man' ver vangen door 'gezegend de mens'. „Maar als de Schrift zelf vrouwonvriendelijk is. dan kunnen wij daar niets aan doen en hebben we dat zo ge laten", benadrukte Van Mun ster. De meest opvallende wijzi ging ten opzichte van de verta ling van 1975 is de schrijfwijze van de onuitsprekelijke Gods naam. In plaats van de aan duiding Jahwe, die in het jo dendom uit eerbied nooit wordt uitgesproken, is nu ge kozen voor God of Heer. Van de 'oude' Willibrord gaan thans jaarlijks 4000 exemplaren over de toonbank, tegen onge veer 2500 enkele jaren geleden. Van Munster hoopt dat de nieuwe Willibrordvertaling de bijbel ook voor buitenkerkelijke Nederlanders toegankelijk maakt. „Het is ook een dienst aan het besef van de eigen cul tuur wanneer de bijbel op een toegankelijke manier opnieuw wordt opengemaakt. Voor de nieuwe Willibrord vertaling is de laatste versie van het Nieuwe Testament uit 1992 herzien en ook de tekst van het Oude Testament uit 1975 aan gepast. Verder heeft prof. dr. Ni co Tromp de in 1982 herziene vertaling van de Psalmen onder handen genomen. Een team van meer dan twintig vertalers, bijbelwetenschappers en neer landici heeft ruim een jaar aan nieuwe 'Willibrord' gewerkt. Volgens Van Munster heeft de KBS bij de nieuwe vertaling nauw met de Vlaamse Bijbel stichting samengewerkt. „Deze vertaling is ook een versterking van de culturele eenheid die de Nederlanden nog steeds zijn. De Willibrord heeft zijn eigen traditie, die te maken heeft met de eigen cultuur van de zuidelij ke Nederlanden." De KBS hoopt met de nieuwe vertaling haar financiële positie te versterken. Vorig jaar noopte een tekort aan bedrijfskapitaal de bijbeluitgever vijf van de tien medewerkers te ontslaan en het uitgeven van bijbelcommenta ren en boeken op kerkelijk en geestelijk gebied te staken. „We hebben ons sterk op het uitgeven van de bijbel gecon centreerd en daar onze organi satie op aangepast", aldus Ker sten. Rooms-katholieke fondsen hebben de kosten van de nieu we vertaling voor 70 procent ge dekt. „We hopen dat de ver koop van de nieuwe Willibrord een nieuwe bouwsteen is voor de toekomst van de KBS." Van de jongste bijbeluitgave is de eerste oplage van 10.500 exem plaren volgens Kersten al bijna uitverkocht. Aan het einde van dit jaar overweegt de KBS al een tweede druk. DE KERKBLADEN Rijnlandse Kerkbode 0NTM0ETING199S ggg petrus info In haar jeugd nam Betsy No bel de zonde zeer serieus. „Hoewel ik zeker geen zwaar moedig kind was. zag ik de ziel soms voor me als een zwart schijfje (van de zonde natuur lijk), met daarop slechts een klein wit plekje, waarop God nodig eens moest poet sen", schrijft ze in Samen Kerk, het ge zamenlijke kerkblad van de Hervorm de Gemeen te en de Ge reformeerde Kerk van Hillegom. Later kon zij met het begrip 'zon de' weinig tot niets meer. „Ik was van me ning dat wij als mensen van goede wil toch ons best doen. En ja, niemand is volmaakt, dus waarom steeds zeuren over de zonde?" Toch stelt ze zich inmiddels wel weer wat voor bij de be grippen zonde en zondebesef. „Allereerst even wat het vol gens mij niet is. Zondebesef is niet: feilloos in de bijbel kun nen aanwijzen wat anderen al lemaal fout doen; zondebesef is ook niet: jezelf niets waard achten." Wat is zondebesef dan wel? „Ik denk dat het ten diepste te maken heeft met het besef dat wij mensen niet volmaakt zijn, dat is jammer (zonde), maar er staat iets tegenover: wij mogen ons afhankelijk weten van God. Dat houdt ook in dat wij niet alles van onszelf hoeven te verwachten. En wat voor ons geldt, geldt ook voor onze medeschepselen. Zo kan zon debesef ons bevrijden van prestatiedwang en faalangst. Het kan ons ook bevrijden van de neiging om langs alles wat een ander doet een meetlatje te leggen. Dit alles kan ons zo veel milder maken tegenover onszelf en anderen. En lijken we daarin dan niet weer een beetje meer op God?" So W-nummer De Katwijkse predikant P.J. Stam jr. ging in 1994 te Die- men voor in een Samen op Weg-dienst. Met wisselend succes, zo blijkt uit een relaas in de kerkbode Om de Oude Kerk. „De hervormden vonden het nogal lang en 'zwaar' en zo. De gere formeerden waren en thousiast. Nu wilden de gereformeer den me te rugvragen. Nee, zegt m'n her vormde col lega aldaar en weigert mij de her vormde kan sel. Maar, gereformeerden zijn niet voor één gat te vangen. De gereformeerden beleggen namelijk naast de SoW-dien- sten ook eigen diensten en dus hoop ik volgend jaar daar voor te gaan. Liever een schriftuur lijk bevindelijke preek door een hervormde dominee in een gereformeerde dienst dan zo'n verplicht SoW-nummer. Ik bedoel maar. de Heilige Geest laat Zich niet leiden door synodale kracht noch door classicaal geweld." Terugweg Dominee N.J.M. Hoogendijk uit Alphen aan den Rijn blikt in het Alphense kerkblad terug op de triosynode van her vormden, gereformeerden en lutheranen die onlangs in Avifauna werd gehouden over het schier eindeloze Samen op Weg-proces. „Langzamerhand begint het er inderdaad op te lijken dat het niet meer gaat om 'Samen op Weg', maar om 'Samen op de Terugweg'. En ook daar is niemand gelukkig mee, of zou niemand gelukkig mogen zijn!" L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-5356 3Ï Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512803 DIRECTIE B. M Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11 30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio f. Blok, chef eindredactie algemeen W f. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco 023-5 Redactie: 071-5 Hoofdredactie 071-5 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-5 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) }ut hri i n8 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES/ Voor mensen die moeilijk lezen, slecht n hebben of blind zijn (of een andere Ie dicap hebben), is een samenvatting n regionale nieuws uit het Leidsch Dagl n t geluidscassette beschikbaar. Voor info OC 0486-482345 (Centrum voor Gesproki tuur. Grave) Auteursrechten voorbehoudentpm Dagbladuitgeverij Damiate mi K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, Diaconessenhuis: maandag t/m v 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabet kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor ori( ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur erd Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00- 15 30 uur en 19.00-19.30 u m na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12 00 uur. Kraamafdeling. 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot I uur). Kinderafdeling: 14.30—19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u> 18.30-19.90 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00 uur en 18 30-19 30 uur, klfi2e en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk age ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ui trt h 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslii voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruim 'ekji zoekmogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooi|iaar kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkum heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- 5n^e uun babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14