LEIDEN Buurtcomité Groenoord onder vuur Geen pasklare oplossing voor problemen Burcht 'Niets lijkt op Leiden DA vindt strengere mpak horeca nodig Mensen komen met de gekste spullen langs' Galerij gesprekken in Slaaghwijk hENSDAG 25 OKTOBER 1995 henny van egmond, 071 -5356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -5356429 utokraker opgepakt in/oegstgeest Met de aanhouding van een 17-jarige jonge- i heeft de politie in een klap 42 auto-inbraken in Rijnsburg Oegstgeest opgelost. De jongeman, die geen vaste woon- of rblijfplaats heeft, sloeg toe in Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden, jhad een voorkeur voor Volkswagens en Seat Ibiza's. Aan de nd van aangiftes kon de politie 42 auto-inbraken in Rijnburg Oegstgeest oplossen, maar de man wordt ervan verdacht tus- juli en okotber zeker honderd keer te hebben toegeslagen, politie onderzoekt nog hoeveel aangiftes er in Leiden zijn ge- ewoners armer door babbeltruc den» Een bewoonster van de Bernhardkade is sinds gisteren izend gulden armer. Maandag werd zij benaderd door een duw die vertelde dat er kinderen in de slaapkamer zaten. De baasde bewoonster ging samen met de vrouw naar binnen, n andere vrouw vroeg ondertussen om een glaasje water. In slaapkamer was niemand te vinden. Toen het duo weg was, ste de vrouw haar portemonnee. Hierin bevonden zich een sje en een pincode. Gisteren is duizend gulden van de reke- ig afgeschreven. ieraden buitgemaakt >enGouden sieraden en een bedrag van 750 gulden zijn af- open nacht buitgemaakt bij een inbraak in een woning aan Frederik van Eedenweg. Ook een paspoort en een onbekend irag aan buitenlands geld verdwenen. De inbrekers kwamen inen via een deur die niet op het nachtslot zat. Treinreizigers weer met de bus naar Schiphol Niet voor het eerst is het trein verkeer rond Leiden het komen de weekeinde beperkt. In ver band met werkzaamheden aan het spoor bij Hoofddorp rijden er van half twee in de nacht van vrijdag op zaterdag tot maan dagmorgen vier uur geen trei nen tussen de stations Leiden en Schiphol. De verbinding tussen Leiden en Schiphol wordt zaterdag en zondag de hele dag verzorgd door stop- en snelbussen, die om het kwartier rijden. De stopbussen doen Nieuw- Vennep en Hoofddorp aan. De treinen kunnen niet rijden om dat bij Hoofddorp wordt ge werkt aan uitbreiding van het aantal sporen. MNO 1895 Vrijdag 25 October De heer H. Mens, piano- en orgelhandelaar alhier, Haarlem- irstraat 53, ontving heden de bestelling om een orgel te zen- naar Lombok. Dit zal zeker wel het eerste orgel zijn dat op mbokkomt. Te Noordwijk aan Zee heeft eene bende van een dertig bald- ligen Zondagavond een straat opengebroken en daarna de ten ingeworpen bij den heer Op 't Hoet, predikant bij de Ge- Drmeerde gemeente. De politie kón er niets tegen doen. NNO 1970 zaterdag 24 oktober andag a.s. wordt de inschrijving opengesteld voor de bejaar- ïflats, welke aan het Bizetpad worden gebouwd. Het complex, t volgend jaar zomer gereed komt, bevat o.a. 124 tweekamer- ningen, 14 éénkamer woningen en* een woning voor een smeester. De flats, die gemiddeld een huur moeten opbren- van ongeveer 300 per maand zijn bedoeld voor volledig fstandige bewoning. Ze zijn in de eerste plaats bestemd voor ezetenen van Leiden, die de leeftijd van 65 jaar hebben be- leiden aap rietveld 'Niets lijkt op Leiden'. Dat is het motto waarmee de stich ting Leiden Promotie voort aan reclame voor de Sleutel stad wil maken. De slagzin is bedacht door het reclamebu reau Normat uit Alphen aan den Rijn. Leiden Promotie hoopt dat Leiden nu voort aan uit campagnes niet meer naar voren komt als de 'stad met de duizend gezichten'. Het is een probleem waar Leiden al geruime tijd mee worstelt: de stad heeft veel gezichten en daardoor geen gezicht. Het is universiteits stad, museumstad, water stad, stad van vluchtelingen, Rembrandtstad en wat al niet meer. Vandaar dat de stichting Promotie op zoek ging naar een kreet, waarin al die kwaliteiten gevangen worden. In de stichting zijn behalve de gemeente het be drijfsleven, de musea, de WV en de universiteit verte genwoordigd. Met de nieuwe kreet hoopt de stichting de problemen te ondervangen. „Eenduidig heid is niet onbelangrijk", zegt hoofd communicatie J. Maat daarover. Burgemees ter C. Goekoop, voorzitter van de stichting Leiden Pro motie, noemde in april van dit jaar het vinden van een nieuwe merknaam voor Lei den nog 'een heksentoer'. „Want het moet wel een kreet zijn waar iedereen zich in kan vinden, waar de men sen een beetje warm van worden." eidse politie moet strenger eden tegen overschrijding de sluitingstijdens door de ca. Dat zei CDA-raadslid M. longe gisteravond in de missie voor algemene en ïurlijke zaken. Volgens De e voert de politie een ge- ;beleid en licht de horeca om de hand met sluitings- n. it CDA-raadslid nam het in betoog over het beleids- 1996 van de politie vooral 'oor de bewoners van de se binnenstad. Die klagen haar zeggen niet eens r over overlast van de hore ca, omdat zij wel weten dat de politie daar toch niet op rea geert. „Mensen in de binnen stad zeggen: wij bellen niet meer, want de politie doet toch niks. Dat is een sjechte zaak", zei De Jonge. Districtsschef J. Molenaar kon bevestigen, dat er over de hore ca in de binnenstad minder klachten binnenkomen. Maar hij weet dat gewoon aan het be leid van de politie, waardoor de overlast zou zijn teruggedron gen. „Wij zetten de controle voort", zei Molenaar. „Wij zien dat het aantal klachten over ho reca afneemt. Die lijn willen wij voortzetten." a Minke opent kringloopwinkel in Zuid-West Buurtbewoners leren elkaar beter kennen Ze rekenen er op, dat de deur weieens voor hun neus zal wor den dichtgedaan. Niet iedereen in de Horstenflals in de Slaagh wijk zal gesteld zijn op die on gevraagde aandacht. Maar dat weerhoudt de bewonerscom missie De Sleutels er niet van over een poosje te beginnen met zogenoemde galerijge- sprekken. „We gaan de schou ders eronder zetten", zegt Nel Ixds van de commissie. lieden van de bewonerscom missie en de toezichthouders in de flats spelen een belangrijke rol in het plan voor de galerijge- sprekken, dat een bijdrage kreeg uit het fonds sociale ver nieuwing. Zij moeten nieuwe bewoners benaderen met de vraag of ze iets voelen voor een gesprek met hun nieuwe buren. De commissie zorgt vervolgens voor de uitnodigingen, voor de koffie en het koekje dat daarbij hoort. Een belangrijk doel van het galerijgesprek is dat de buurtbe woners elkaar beter leren ken nen. Dat is volgens Nel Ix>s geen overbodige luxe. „D'r zijn gale rijen, daar lopen de mensen el kaar gewoon voorbij omdat ze mekaar niet kennen." Dat is ook niet zo vreemd. Het verloop in de flats van woningbouwver eniging De Sleutels is groot. Al leen al in de laatste zes maan den noteerde de corporatie 34 verhuizingen in de 484 flatwo ningen in de Horsten. I let experiment staat nog in de kinderschoenen. Met de ge sprekken bij nieuwe bewoners wil de commissie een voorzich tige start maken. I-ater zouden vaker galerijgesprekken gehou den kunnen worden, ook als er van nieuwe buren geen sprake is. Daarmee beoogt de commis sie dan het onderling respect te bevorderen, afspraken te maken die overlast en vervuiling tegen gaan en eventueel zelfs buren ruzies op te lossen en te sussen. „We zullen best weieens een domper krijgen", zegt Nel Ixis. „Maar als je niets doet gebeurt er ook niets." ;s de grote ramen staan ngen vol met oude, mooie ;lijke potjes, flesjes en gla- Overal dozen die nog niet uitgepakt met spullen die op stoffige zolders hebben tan. Midden in de winkel een radio uit de jaren vijf- Drie vrouwen staan ijverig tweedehands spulletjes on te maken om ze daarna e stallen in de etalage. In en Zuid-West wordt vrijdag (ringloopwinkel geopend, a Minke (38) is eigenares de nieuwe kringloopwinkel, leb altijd al een tic gehad verzamelen betreft. Ik vind leuk om oude, gebruikte resp en weer helemaal op te lap- Daarom ben ik met dit celtje begonnen. Ik denk dat ik er veel mee verdien dat vind ik niet erg. Mijn (eitje is bedoeld voor men- die van een laag inkomen eeI ten leven. En die zijn er veel in Zuid-West. Ze 'en geen geld om bijvoor- ilijn d een nieuwe bank te ko- Die kunnen ze bij ons al echiif veertig gulden kopen. Ik 'acht dat ook veel studen- 'ier op af zullen komen. We open veel glaswerk. Dat is handig als je net op ka- gaat wonen", vertelt Min- kringloopwinkel verschilt ijk niet veel van een ge- tweedehands zaakje. Be- dat bij de eerste behoud het milieu voorop staat. „Wij helpen met onze gloopwinkel de afvalberg te Veel potje, pannetjes en vaasjes in de nieuwe kringloopwinkel aan het Wagnerplein. verminderen. En dat is natuur lijk een goede zaak. Als mensen van hun oude troep af willen, kunnen ze het grofvuil bellen. Maar dat duurt altijd wel een paar dagen voordat het wegge haald wordt. Of ze kunnen hun spullen bij ons brengen. Als ze dat willen komt mijn man dan de volgende dag de spullen op halen. Zo komt het niet op de vuilnisbelt terecht en je maakt er andere mensen blij mee." „Hoewel we pas vrijdag open gaan, hebben we al vele en thousiaste reacties op onze win kel gehad. Mensen die met hun neus tegen het glas gedrukt naar binnen keken en op iets wezen wat ze wel wilde heb ben," vertelt Minke. Er is van al les te vinden in de tweede handswinkel aan het Wagner plein. Minke: „Mensen komen met de gekste spullen langs. Laatst kregen we van iemand een gebruikte voetenzak. Wie FOTO HENK BOUWMAN wil dat nou hebben? Maar ook tweedehands boeken als I-assie en Swiebertje liggen in onze winkel. En natuurlijk verkopen we veel oud kinderspeelgoed. Met Sinterklaas en kerst in het vooruitzicht verwachten we de komende maanden dan ook veel te verkopen", aldus'Minke. vervolg van voorpagina Om het talud van De Burcht minder stijl te ma ken - zodat de grond minder snel wegspoelt - kan het bijvoorbeeld nodig zijn om het aantal paden dat zich rond de Burchtheuvel slingert, te ver minderen. Ook is het niet uitgesloten dat voor een verbetering van de heuvel enkele omliggende privé-tuinen moeten sneuvelen. Momenteel heb ben de omwonenden veel last van wat er allemaal naar beneden komt spoelen. „Daarnaast hebben we na iedere regenbui veel werk om de paden weer schoon te maken", verklaarde R. Lijnzaat, chef wijkbeheer. Volgens ambtenaar C. Jochem- sen kunnen technisch gezien alle problemen op gelost worden. „Maar of het geheel daarvan fraai er wordt, is de vraag." Het gestage wegspoelen van grond is overigens niet het enige probleem waarop gisteren de aan dacht werd gevestigd. De jongere bomen en heesters, die her en der langs de rand van de heu vel uit de grond zijn komen schieten, belemme ren bijvoorbeeld het uitzicht op de monumentale huizen aan de kant van de Nieuwe Rijn. Maar als de gemeente die zou laten omhakken, verdwijnt er weer beeldbepalend groen. En dan zijn er ook nog beheersproblemen. De Burcht is al jaren ontmoetingsplek voor jongeren en oudere jongeren. Onder andere de graffity, die zij op de muren van de Burcht achterlaten, be zorgt de gemeente hoofdbrekens. Een ploeg van De Zijl Bedrijven verwijderde de graffity regelma tig maar de schoonmaakmiddelen tasten de zachte stenen van de Burcht aan. Binnenkort moet het bouwwerk daarom worden voorzien van een anti-graffity-laag. De raadsleden slaagden er gisteren niet in di rect een pasklare oplossing te bedenken voor de problemen. P. Heukels van LWG/De Groenen stelde permanente bewaking voor om baldadige bezoekers in de gaten te houden en het beheers probleem op te lossen. Maar dat is een idee, dat niet veel raadsleden aanspreekt. „De Burcht mag geen gesloten museum worden", aldus E. van der Veen (PvdA). De voorzitter van het buurtcomité Groenoord, K. Los, is opgestapt. Los, die zo'n twintig jaar de belangen van de wijk heeft behartigd, is vertrokken omdat het buurtcomi té in zijn ogen Groenoord niet of nauwelijks meer verte genwoordigt. De maat voor Los is vol nu de andere leden van het buurtcomité hebben ingestenul met het uitstel tot medio 1997 van de sluiting van de vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat, zonder dat de bewoners zijn ge raadpleegd. actie op touw te zetten." Secretaris W. Dijkerman. die de functie van de opgestapte voorzitter voorlopig waarneemt, vindt zelf ook niet dat het buurtcomité goed functioneert. „We vertegenwoordigen de wijk onvoldoende. Dat komt ook doordal alle leden in Groen- oord-Noord wonen. Van het veel grotere deel van de wijk aan de andere zijde van de Wil lem de Zwijgerlaan hebben we niet één bewoner in het comité zitten." Dat het buurtcomité zonder slag of stoot heeft ingestemd met uitstel van de sluiting van de vuiloverslag, laat Dijkerman zich echter niet aanleunen. „We hebben niet ingestemd. We hebben ons erbij neergelegd omdat we wel moesten. Ons is duidelijk geworden dat we bij de Raad van State geen schijn van kans maken tegen het be sluit tot uitstel, ook al omdat van al die zogenaamde keiharde toezeggingen er niet één op pa pier staat. In Zoeterwoude, waar de nieuwe vuiloverslag moet komen, hebben acties meer kans van slagen. Tegen een nieuwe situatie kun je meer uit richten dan tegen de voortzet ting van een bestaande." „Als ik dan in de krant lees dat wethouder laurier van Groen Links een akkoord heeft bereikt met de bewoners dan vraag ik me waarschijnlijk niet als enige af: wanneer, waar, met wie en narhens wie is hier zaken ge daan?" Ook E. van Aelst, die in de zelfde straat woont als Los en die samen met de opgestapte voorzitter jarenlang heeft ge streden tegen de afvalfabriek. is verrast door en teleurgesteld in het gemak waarmee het buurt comité bakzeil heeft gehaald. „Er zijn keiharde toezeggingen gedaan door de gemeente. De overslag zou per 1 januari 1996 sluiten. De I>vdA heeft dat een tijdje geleden tijdens een wijk- bezoek nog eens bevestigd. Ik vind het dan vreemd dat ik in de krant moet lezen, nog geen drie maanden voor die datum, dat het buurtcomité heeft inge stemd met uitstel." „In mijn tijd ging dat anders. Dan werd de hele buurt opge trommeld en zetten we de wet houder onder druk. Toen de ge meente destijds de oven als overslag wilde blijven gebruiken hebben we dat weliswaar niet weten te voorkomen maar sleepten we er wel een speel- tuintje aan de Gabriël Metzu straat en verkeersremmende maarregelen aan de Eloris Ver- sterlaan uit." Van Aelst wil zich ook niet conformeren aan de toezegging van het buurtcomité dat er geen bezwaren tegen het uitstel wor den ingediend. „Niemand in de hele wijk is gebonden aan dat besluit van het buurtcomité. Ik denk er hard over om zelf een Dijkerman, een relatieve nieuweling in het buurtcomité kondigt aan dat het buurtcomi té zichzelf meer bekendheid gaat geven in de wijk. Ook wil hij via enquetes aan de weet ko men wat er leeft in de wijk. „Dat zijn allemaal zaken waarop Koos Los ook aandringt. Hij stapt op omdat al die zaken nog niet zijn uitgevoerd. I lij had ook kunnen blijven omdat we ons dat nu hebben voorgenomen." EHBO-afdeling Diaconessen- huis langer open De Eerste Hulp van het Diaco- nessenhuis is voortaan alle werkdagen van acht uur 's mor gens tot vijf uur 's middags open. Tot dusverre was de EH BO alleen geopend van dins dagmiddag vijf uur tot woens dagochtend acht uur. Gisteren werd in een aankon diging van de verruiming in de ze krant ten onrechte de indruk gewekt dat het om de polikli niek zou gaan. De nieuwe ope ningstijden gelden echter uit sluitend voor de EHBO, de poli is al dagelijks geopend. Politiek ingenomen met toestemming wijkbewoners De toezegging van het buurtcomité Groenoord om geen be zwaar te maken tegen het plan om ook volgend jaar afval te blij ven overslaan op het terrein van de voormalige vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat, is gisteravond door de raadscom missie werk, sociale zaken en wijkbeheer in veel dank aanvaard. De politiek vreesde een storm van protesten vanwege een eerde re toezeggingen om per 1 januari 1996 helemaal te stoppen met de overslag. Vertraging van de komst van een vuiloverslagstation in Zoe terwoude noopt de Gevulei er echter toe om zeker tot medio 1997 gebruik te maken van het terrein van de voormalige vuil verbranding. „Door verhuizing van de (in -overslag naar Al phen en het rechtstreeks aanbieden van het grofvuil bij de Vliko in Leiderdorp, hopen we de overlast voor de wijk zo veel moge lijk te beperken", verklaarde wethouder J. laurier, tevens voor zitter van de Gevulei, gisteren. Onder andere WD-raadslid B. Vos vroeg zich af „in hoeverre de bewoners van Groenoord kunnen leven met het voorstel om de Gabriël Metzustraat voorlopig te blijven gebruiken als over- slagsiatipn." Laurier verklaarde het jammer te vinden dat 'de huidige ge doogsituatie niet helemaal is verdwenen per 1 januari'. „Ik heb regelmatig contact gehad met het buurtcomité. De leden zijn absoluut niet blij met het lëit dat de overslag niet ophoudt. Maar ze hebben begrip voor de situatie. Ze staan niet te klappen maar ze zien af van bezwaren", aldus de wethouder. „Daar verdienen ze onze waardering voor."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13