Zuidflank Grebbeberg aardkundig monument Natuur Milieu 'Retourette' wint milieuprijs Landingslichten als uitkijkpunt WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 Dagpauwoog verpulvert records Een late dagpauwoog in oktober. Suffig van de kou, de vleugels kapot gevlogen. foto martijn de jonge Door de kou suffig en met kapot gevlogen vleugels zoeken deze dagen de laatste dagpauwogen een beschut plekje om tc overwinteren. De vlinders kun nen zelfs extreme koude overle ven. Volgend voorjaar zullen ze nog een keer eitjes afzetten op de voedselpjant van de rupsen, de brandnetel. Dit verguisde onkruid is van belang voor veel meer dagvlindersoorten (onder andere atalanta en kleine vos). Volgens de Vlinderstichting is 1995 een waanzinnig dagpauw- ogenjaar geweest. Nog nooit zijn er zoveel in Nederland waargenomen, alle records zijn verpulverd. I leel bijzonder was een enorme trckgolf van werkelijk 'wolken' dagpauwogen langs de kusten van Noord- en Waddenzee en IJsselmeer. Massaal trekkende dagpauwogen worden zelden waargenomen. Want deze vlin der is niet zo'n trekker. Alleen als er enorme aantallen in een gebied zijn, volgt wegtrek. Het geen te maken heeft met de voedselsituatie. De zuidflank van de Grebbeberg wordt een 'aardkundig monu ment'. Met de verlening van dit unieke predikaat wil de provin cie Utrecht het waardevolle landschap veiligstellen voor het nageslacht. Utrecht hoopt dat er in het kader van het Europe- se Natuurbeschermingsjaar el ders in het land meer van dit soort monumenten wordt aan gewezen. De Grebbeberg is in natuurhis torisch opzicht van groot be lang, vindt het provinciehuis. PUZZEL 123456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 steen, voor; 2. landbouwwerk tuig, bijwoord; 3. Europese hoofdstad, slot; 4.'kolossaal; 5. vagebond; 6. tegenover, bij woord; 7. toestemming; 8. ver eniging; 9. advies, onbepaald vnw., 10. pèrsoonlijk vnw., be houdens vergissingen (Lat. afk.); 11. Noorse godheid, voordat. Verticaal: 1. man. verschoppeling; 2. ik, onheilsgodin, zware bijl; 3. ei land der Balearen; 4. watervogel, tijdelijk gebruik; 5. oosterlengte, titel; 6. wreed heerser, geleedpo- tig dier; 7. toestand waaruit men geen uitweg ziet; 8. kippenloop, profeet, afslag bij golf; 9. voor zetsel, kunstenaar. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. operator; 2. opstapje; 3. ge kwetst; 4. haarloos; 5. onderdak; 6. lorrebos; 7. trombone; 8. eindpunt. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: OOGHOL TE en ESKADRON Het sleutel woord luidt: SPOUWANKER. REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 Er is niets leukers dan afval scheiden en inleveren. Volgens de gebroeders De Block uit Rotterdam is de Nederlandse consument veel milieubewuster dan wel eens wordt beweerd. De broers, franchisehou- ders van een Al I - supermarkt, zijn de bedenkers van de 'Retourette'. Een winkel waar de copsument on der andere gebruikt glas, oud papier, frisdrank-, bier- en conservenblikjes, vodden, afgedankt schoeisel, plastic flacons, medicijnen en kaRtonnen melk- en vlapakken kan inleveren. De 'Retourette' is een gigantisch succes. Het duo heeft er vorige week de in milieuland prestigieuze BIM prijs (Bedrijfs Interne Milieuzorg) mee gewon nen. W. de Block: „Het is een jongensdroom die in vervulling is gegaan." De broers ergerden zich al tijden aan de smerige af valcontainers voor hun winkel. Glasbakken, textiel- en papierbakken, enzovoorts. Ze werden onregel matig geleegd en het leverde veel zwerfvuil op. Dat moest anders kunnen. Ze openden naast hun 'su per' een afvalwinkel waarin het bijzonder plezierig vertoeven is. Hun motto: afval is fun. Het interieur is deels vervaardigd uit kringloopma terialen. In de eerste Nederlandse 'Retourette' is bijna één miljoen gulden geïnvesteerd. Zondereen cent overheidssubsidie. De zaak staat vol aanlokke lijk vormgegeven inname-apparatuur. Maar er zijn ook vergaderruimten. De 'Retourette' kun je zelfs afhuren voor feesten. De broers wilden het de consument zo gemakkelijk mogelijk maken om afval kwijt te raken. En als dat dan ook nog op een heel plezierige manier kan, gaat de bereidheid om thuis afval te scheiden in eens met sprongen omhoog. Sinds de opening wordt de 'Retourette' dagelijks door 800 900 con sumenten bezocht. De op straat staande containers trokken niet meer dan dit aantal consumenten per week. En de hoeveelheid ingezameld gescheiden afval, voor het merendeel geschikt voor hergebruik, ligt zes keer hoger dan voorheen. Al het afval dat de gebroeders De Block inzamelen gaat naar de gemeente, die hen daarvoor een ver goeding betaalt. Voor de gemeente is de 'Retouret te' een uitkomst. Hoe meer voor hergebruik ge schikt afval er apart ingezameld wordt, hoe minder afval er naar de vuilverbranding hoeft. Dat kan al snel veel geld in de gemeenteknip opleveren, want verbranden is duur. En niet zo milieubewust. In de ovens worden immers nog altijd veel voor herge bruik geschikte spullen voorgoed vernietigd. Het idee achter de 'Retourette' is beschermd, maar kan bij'de De Block-broers wel gekocht worden. Dit jaar nog zullen er 'Retourettes' open gaan in onder meer Almere en Nijkerk. Volgend jaar komen er nog minstens zestien bij. In Noord-Holland zullen in 1996 in de Zaanstreek bij supermarkten twee 'Retourettes' geopend wor den. Ondernemers uit onder meer Haarlem en Alk maar hebben ook al naar de mogelijkheden geï'n- formeerd. Oude boeken bij het Landschap Stichting het Noordhol lands Landschap en veld- biologisch Antiquariaat 'De Stokroos' gaan sa menwerken In de Castri- cumse winkel van de landschapsstichtingzul- len voortaan antiquari sche boeken te koop zijn over planten, dieren, na tuur en landschap. In de collectie ligt het accent op uitgaven die te maken hebben met duinen (meeuwen), strand (schel pen), polders/veenweiden (weidevogels). Het zijn boeken van de hand van bekende auteurs, zoals Jac. P. Thijsse, E. Heimans en Jan P. Strijbos. Naast populaire biologiewerken bevat de collectie meer wetenschappelijkgetinte titels. Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan de stichting het Noordhollands Land schap. Nog spectaculairder dan het enorme aantal dagpauwogen was afgelopen zomer de invasie van rouwmantels, eveneens een dagvlindersoort. Er kwamen meer dan 1.000 meldingen bin nen bij de Vlinderstichting. Dat zijn er in één zomer meer dan het totale aantal waarnemingen van rouwmantels in deze eeuw! In Noord-Holland werden de meeste rouwmantels waargeno men langs de kust. In het NoordhollandsDuinreservaat, de boswachterij Schoorl, Pette- merduinen, Zwanenwater, en zovoorts: overal zijn deze opval lend grote en bloedmooie dag vlinders gezien. In tegenstelling tot de dagpauwoog is de rouw mantel wél een' pure trekvlin- dcr, naar Nederland gekomen doqr de hete juli- en augustus- winden. Ook de rouwmantels hehben inmiddels beschutte plekjes opgezocht om te overwinteren. Daardoor is er kans dat ze zich komende lente zullen voortplanten en er sprake zal zijn van het begin van een inheemse populatie. I let steile reliëf verwijst nog naar de laatste ijstijd. Eandijs vanuit Scandinavië leidde tot de vorming van stuwwallen zoals de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe. Die waren aanvankelijk in het zuiden met elkaar ver bonden, maar uitslijpingdoor een voorloper van de huidige Rijn veroorzaakte een opening tussen Rhenen en Wageningen. Aan de voet van de Grebbeberg ligt bet natuurgebied De Blaau- we Kamer. „Kijk jij links, dan kijk ik rechts." De afspraak van het aalscholverpaar op de landingslichten van de Kaagbaan, ten zui den van de Kruisweg in de Haarlemmer meer, is duidelijk: „Houd jij links in de smiezen, dan kijk ik rechts of er een Airbus aankomt." De hoge stellages van de lan dingslichten in de akkers rond Schiphol oe fenen een grote aantrekkingskracht uit op allerlei vogelsoorten. Aalscholvers drogen na een vispartij in de sloten en vaarten van de Haarlemmermeer graag hun verenpak op de landingslichten. Als ze daarbij hun vleugels gespreid hou den, zijn het net gevederde 'potloodven- ters', die langsrazende automobilisten on beschaamd hun geslacht tonen. Kraaien en reigers gebruiken de landingslichten ook veelvuldig als uitkijkpunt, evenals buizerds en torenvalken. De roofvogels hebben ge luk. Wellicht door de mooie zomer is het foto martijn de jonge rond de luchthaven een muizenrijke herfst. Het wekt misschien verbazing, maar de vo gels rond Schiphol worden niet warm of koud van de over hun kop scherende vlieg tuigen. Bovendien heeft de locatie ten zui den van de Kruisweg het voordeel dat ze niet continu weggejaagd worden door de vogelwachters van Schiphol. Geen knalpa tronen, lichtkogels of afschot. TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel boog zich over zijn in zending en staarde vertwijfeld naar de-slappe bladeren. „Ge gaat te ver, amice", sprak de markies. „Een kleine scherts kan ik wel waarderen. Toen u me gisteren uw kweekje toonde, zeggende, dat het voor de tentoonstelling was be doeld, moest ik werkelijk even glim lachen. Maar dit is grof." Heer Ollie stiet een getergd gegrom uit en de burgemeester, die juist pas seerde. hield de pas in. „Is er iets aan het handje?" vroeg hij vriendelijk. „Deze eh... Bommel heeft een struik onkruid ingezonden", verklaarde de edelman. „Ik tracht hem uit te leggen dat zoiets een ongepaste grol is." „H-het is g-geen g-grolkruid!" sta melde heer Ollie. „Het zijn bloemen! Héél mooie waranten zijn het! En ze kunnen muziek maken, als u begrijpt wat ik bedoel!" De beide heren wisselden een mede lijdende blik, maar op dat moment gebeurde er iets merkwaardigs. De stralen van de ochtendzon vielen op de verflenste ruiker en deze richtte zich fier op, tot verrassing van de toeschouwers. „Ziet u wel?" riep heer Bommel uit. „Ze zijn ingespoten met een sterke pippeling - en dat schijnt ze erg ge voelig te maken voor licht en zo." „Hm", mompelde Dickerdack, „dat is sterk. Maar wat is pippeling? En wat bedoelt u met muziek?" „Natuurgeluiden", legde heer Ollie uit. „Het suizen van de wind en vo gelzang..." De bloemen waren nu geheel open gegaan; ze schenen hun stengels te strekken, er voer een lichte siddering door de kroonbladeren en daarop barstten ze los in zo n luid geknal en geknetter, dat de ruiten rinkelen den... H W DOOR HANS VAN ES Het snelle transport van warme zuideuropese lucht leverde dinsd andermaal een nazomerse oktoberdag op Bij onafgebroken zonn schijn werd het kwik op veel plaatsen opgejaagd tot 19 a 21 grac n normaal mogen we op 12 graden rekenen De Bilt noteerde hetz rj veelste dagrecord van deze maand. Het werd hier 19.4; het vorig cord van de 24e oktober dateert uit 1971 met 19.0 graden. Hoe zonderlijk zijn deze temperaturen zo laat in het seizoen? Uit de dagboeken blijkt, dat diverse malen hogere maxima zijn bereikt laatste decade van de wijnmaand. Vrijwel steeds kwamen de hocig temperaturen uit Limburg. Maastricht boekte op 20 oktober 191 (de warmste wijnmaand van de eeuw) nog 25.1 graden. In 1937 het op dezelfde plek zelfs 26.2 graden en wel op de 26e; de laat dag in het najaar waarop in een Nederland een zomerse dag wen getekend. Ook in recente jaren werden eind oktober nog regelma 20-plussers uitgedeeld. Vorig jaar gebeurde dat zelfs in novembi de vierde reikte het kwik te Oost-Maarland tot 21.1 graden. Cont sie: warme dagen zoals gisteren zijn zeker met ongebruikelijk. In warmer wordend klimaat kunnen maxima van boven de 20 grade de eerste novemberhelft vaker gaan voorkomen. Terwijl Nederlar onder perfecte condities herfstvakantie vierde, zorgde een koufrt gistermiddag voor forse regen en stormachtige wind boven de Bri Eilanden. Het storingsgebied passeerde vanmorgen in afgezwakt vorm ons land. Erachter is weer ruimte voor opklaringen, al moet temperatuur een stapje terug. De komende 48 uur wordt ons wei grotendeels beheerst door een continentaal hogedrukgebied. Zui winden voeren aanhoudend zachte lucht aan, waarin het kwik tot a 17 graden oploopt. Tijdens het weekeinde lijkt het wat wisselv; -j ger en koeler te gaan worden. De eerste aanzet vormt een koufroi dat vrijdagavond- of nacht al regen brengt. Daarna ruimt de wind zuidwest tot west en wordt koelere oceaanlucht aangevoerd. Hiei |j blijft het kwik bij 13 a 14 graden steken. Op wat langere termijn gen oceaanstoringen wat gemakkelijker toegang tot het Noordzei bied. Het wordt dus wat onbestendiger, maar van onstuimig herfstweer is nog geen sprake. Tussen de storingen in zijn er ook ke opklarmgsgebieden. Nt E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Bewolkt en een flinke tijd regen. Meeste regen in het zuidwesten. Vandaag In het noorden, en morgen in het zuidoosten, ook een enkele opklaring. Langs de westkust vooral van daag een harde tot storm achtige zuidenwind. Mid- dagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. Zweden: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen Van daag in het zuiden, en morgen ook in het mid den, enkele zonnige perio den. Middagtemperatuur variërend van .7 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. Vooral in de wes telijke bergen nu en dan veel wind Denemarken: Vandaag eerst wolkenvelden en af en toe regen. Vandaagmiddagen morgen perio den met zon en overwegend droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Stevige zuidwestenwind Verder wissel vallig met wolkenvelden, nu en dan zon en van tijd tot tijd regen. Vooral langs de kusten van de Atlantische oceaan kan het morgen flink regenen. Middagtem peratuur rond 15 graden, in het noorden enkele graden lager. Belgie en Luxemburg: Vandaag enkele wolkenvelden en moge lijk wat regen. Later op de dag perioden met zon. Morgen opnieuw zonnige perio den en droog. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag vooral in het oosten eerst nog wolkenvelden en af en toe wat regen. In het westen al perioden met zon. Morgen overal flinke zonnige perioden. In het westen echter later op de dag meer be wolking. Het blijft op de meeste plaat sen droog. Maxima morgen van 14 gra den in Picardië tot 21 in de omgeving van Dijon. Portugal: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Vandaag met name in het zuiden van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met onweer. Morgen grootste kans op regen m het noorden Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 24 in het zuiden Madeira: Flinke wolkenvelden en af en toe wat re gen. Middagtemperatuur rond 23 gra- Spanje: Vandaag wolkenvelden en wat lichte re gen Vooral langs de zuidelijke en zuid oostelijke costa's ook perioden met zon. Mórgen perioden met zon, maar in het noorden en noordwesten bewolkt en Qm- ge tijd regen. Maxima beide dagen van 19 graden in het noorden tot 24 in het zuiden en oosten. In Andalusië plaatse lijk 28 graden. Canarische Eilanden: Met name op de zuidelijke stranden zonnig weer In het noorden ook enkele wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: wel enkele wolkenvelden, maar vooral flinke zonnige perioden. Droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 27 graden in Tanger tot 31 in Agadir Tunesië: Wisselend bewolkt en vandaag nog een enkele regen- en onweersbui. Morgen bijna overal droog en meer zon. Middag temperatuur 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Later op de dag flin ke opklaringen. Morgen perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtem peratuur rond 22 graden, aan de voet van de Pyreneeën enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Vandaag perioden met zon, afgewisseld door enkele stapelwolken. Vooral in de middag en avond kans op een bui. Mor gen meer zon en waarschijnlijk droog. Maximumtemperatuur omstreeks 24 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. In het zui den vandaag nog wel enkele stapelwol ken. Morgen in het noorden in de och tend mist of nevel. Maxima van 18 gra den in het noorden tot rond 23 op Sici lië. Corsica en Sardinië: Zon afgewisseld door stapelwolken. Vrij wel overal droog. Temperatuur in de middag ongeveer 22 graden. Malta: Vandaag nog enkele stapelwolken en een kleine kans op een regen- of on weersbui. Morgen overwegend droog en flinke perioden met zon. Middagtempe ratuur circa 22 graden. Griekenland en Kreta: Ten westen van het Pindos-gebergte en op de Ionische Eilanden zonnige perio den en droog. In het oosten van Grieken land, rond de Egeïsche Zee en op Kreta flinke stapelwolken, af en toe wat zon en van tijd tot tijd een regen- en onweers bui. Middagtemperatuur tussen 14 en 17 graden, in het westen ongeveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Zon afgewisseld door stapelwoll vooral ten westen van Istanbul-/ enkele regen- en onweersbuien, i prus kleine kans op een bui. temperatuur van 14 graden lai Turkse westkust tot 25 graden Duitsland: Vandaag in het oosten en zuidei enige tijd mist of laaghangende king. Van het westen uit meer bev en vooral in het noorden en ii gebieden af en toe regen. Later dag in het westen, en morgen ovei rioden met zon en droog. Middag! ratuur van 13 graden in Sleeswi steintot21 in Beieren. Zwitserland: Vandaag eerst in de dalen hier e mist. Verder wolkenvelden en vojHAA de westelijke bergstreken af en t motregen of regen. Ook nu en d< en Morgen perioden met zon en o L gend droog. Middagtemperatui streeks 15 graden. Obstenrijk: Perioden met zon en op de i ges plaatsen droog. Vandaag later op t tijdelijk enkele wolkenvelden, f temperatuur op veel plaatsen PP Zonnig, in de nacht en ochtend p c lijk mist of nevel. Misschien moi ,jex het noorden en westen enkele v velden. Middagtemperatuur or 11 graden. DONDERDAG 26 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.24 Zon onder Maan op 10.00 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.36 16.55 04.09 Laag 00.27 12.35 00.08 spc Weerrapporten 25 oktober 0 station weer wind Eindhoven Den Helder Rotterdam Twe Vlissmgen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Klagenfurt mist Kopenhagen onbew. Las Palmas onbew. Stockholm Warschau onbew. Wenen onbew Zurich waa-bei Casablanca oroew. Johannesburg onbew. LosAnge'es onbew New O'ieans waart» New York Tel Aviv

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10