5PORT ïaan heeft gezien ïoe goed Ajax is Ajax geen seconde in paniek in Rotterdam Rominger moet recreanten laten gaan in strandrace Zwijnenberg verlosser van Van der Sar rrows Wil Jos Verstappen 0^ r; Vraagtekens rond Trustfull ROTTERDAM GPP Na één minuut en vijftien se conden zette Clemens /.wijnen- berg een voet tegen de bal, die alle illusies van Ajax-doelman lkiwin van der Sar aan diggelen knalde. 'De lange' uit Voorhout haalde de bal uit zijn doel, zette zijn handen in de zij en keek naar de bank, alsof hij om ver giffenis vroeg. Maar eigenlijk was hij opgelucht. Precies 847 minuten bleet Edwin van der Sar zonder te gendoelpunt bij Ajax. liet natio nale record van Heinz. Sluy, in 1971 ook bij Ajax. kwam in zicht. De doelman heeft daar nooit iets van willen weten i n nu hoeft het niet meer. Zwij nenberg was in de tweede mi nuut van Feycnoord - Ajax de boosdoener. Of. zoals ze bij Ajax vonden, de verlosser. „Want nu zijn we tenminste van het ge zeik af", zei Van der Sar. Bij Ajax waren ze helemaal niet blij met 'Sar's' recordpoging. Ronald de Boer: „Je krijgt zo'n wedstrijd in een wedstrijd." De doelman zelf: „Sommige spelers vonden het inderdaad niet echt leuk. Nou, ik eigenlijk ook niet." Van Gaal zet vraagtekens bij tuchtcommissie Trainer Louis van Gaal vindt het vreemd dat de tuchtcommissie van de KN\ B de strafeaak tegen Ronald Koeman over het week einde heeft getild. Daardoor kon de 32-jarige libero van Feyenoord zondagavond in de Kuip meedoen in de klassieker tegen Ajax (2 I). „Hen opvallende beslissing waar ik vraagtekens bijzet", zei Van Gaal desgevraagd. „Ik vind het een duidelijk geval van rechtsongelijkheid. De tucht commissie heeft zich welwil lend ten opzichte van Feye noord opgesteld door de zaak te verdagen. Maar ik kan me voor beelden bij Ajax met John van 't Schip en Jan Wouters herinne ren, dat dé tuchtt ommlasle wel degelijk op vrijdag of zaterdag bijeenkwam en uitspraak deed. Dat hebben ze nu verzaakt." Koeman kreeg vorige week zondag in het duel met Willem II (2-2) de rode kaart. Tijdens de gebruikelijke zitting van de tuchtcommissie op donderdag avond in Zeist kon bij zich niet verdedigen wegens de Europa- Cupwedstrijd van Feyenoord te gen I-verton. I let college van de KNVB besloot daarom de straf zaak dinsdagavond aan de orde Ie stellen. g§ rand in de Kuip erdam Kort na de wedstrijd Feyenoord-Ajax (2-4) heeft in j van de Kuip korte tijd brand gewoed. Het vuur was door el ingrijpen van enkele suppoosten met brandblussers binnen IC kortste keren gedoofd. Enkele tientallen stoeltjes zijn ernstig chadigd. In het nog halfvolle tribunevak. waarin fans van GR x waren ondergebracht, raakte niemand gewond. Volgens Blankemeijer, senior-manager van Feyenoord, bedraagt de Öade ongeveer 25.000 gulden. „Dat bedrag zullen we op Ajax jtalen", zei hij. „Want het waren Amsterdamse supporters die brandje hebben gesticht." MSE ule I renstal Arrows wil Verstappen als kopman voor seizoen 1996. De Limburger een contract van een jaar hertekenen. Over de positie tweede rijder onderhandelt Britse stalmanager Oliver Est* Ital aan Morbidelli en de Stekend is er nog niets", manager Rothengatter met \aa ruk. „We zijn in onderhan- ng met Arrows, dat kan ik niet ontkennen. In i derhandelingen zelfs, maar het is voorbarig te zeggen dat er ge tekend is. We praten ook met Ligier, Sauber en Tyrrell." Ro- thengatter wil voor eind novem ber rond zijn met een formule I stal. in 1994 de het Benet- ton-team achter wereldkam pioen Schumacher. Derde plaatsen in de GP van Hongarije en België waren zijn beste pres- - Ade Haan was er geen kn voor argwaan. Orlando was licht geblesseerd, li beetje ziek' en mede om reden niet opgenomen in selectie van zestien man or de topper tegen Ajax. grf üstfull, die voor de komst 0 Haan basisspeler was en 'seizoen zelfs werd geselec- rd door Guus Hiddink, zou I k hier ook mentaal stuk' zit- Vi 1 Donderdag, bij de Europa 'p-wedstrijd tegen Everton. 1 al duidelijk geworden dat i Haan op dit moment meer behoefte heeft aan wer kers dan aan creatieve voet ballers. Voor de neo-interna- tional was in Liverpool slechts een rol als reservespeler weg gelegd. Trustfull liet zich gisteren dan ook niet zien op de tribu ne, waar Regi Blinker in zijn clubkostuum wél plaatsnam. Blinker: „Ik leg me neer bij de beslissingen van de technische staf. Om uideg heb ik niet ge vraagd. We hebben een nieu we coach, dus zijn er ook wetten en nieuwe re- Haan beloofde bij zijn komst dat Ajax niet meer zo 'alleenheerser in de Nederlandse competitie zou zijn. opvolger van Willem van Hanegem denkt op termijn enoord weer naast zijn vroegere werkgever aan de top unnen brengen. Dat hij daarvoor nog veel meer tijd heeft dan hij aanvankelijk vermoedde, werd hem eravond op pijnlijke wijze duidelijk gemaakt. In zijn ste klassieker, na twintig seizoenen van afwezigheid, gHaan met zijn nieuwe club stevig onderuit: 2-4. VERSLAGGEVER uccesje dat hij in Engeland ie, kon niet worden uitge- 'd. Voor de Groninger is er veel werk, hoewel hij dat *ii voor de topper tegen Ajax al fte. Pas na de winterstop, )~Qondigde hij in Liverpool al, ijn'elftal er staan. de achterstand op de Am- s tegen die tijd nog is, is de vraag. Nu, bog geen derde van de titie achter de rug, is het itotaal al het dubbele van jjgjMn Feyenoord: 30 tegen 15! |an was niet verbijsterd, 'FRUljjfschrok wel van het klasse- lil tussen Ajax en Feye- „Ik heb voor het eerst [dichtbij kunnen zien hoe Ajax is. Hoe groot onze tand werkelijk is. valt lijk te bepalen. Ik ben hier :n week en deze wedstrijd en een momentop- Taan na afloop. Gaal was mild voor collega, die vandaag de training leidt bij Feye- d en morgen van de rech- oort °f bij dat mag blijven tMAR ^an Gaal: „Bij Feyenoord laatste weken enorm veel rugslag bij Fraser gebeurd. Ook de spelers hebben een hoop meegemaakt. Die hebben hun gedachten over het vertrek van Van Hanegem en over de aanstelling van Haan. Je moet iedereen de kans geven om weer goed zijn werk te kun nen laten doen." Volgens Van Gaal is de supre matie. die Ajax thans heeft, „een proces van vier, vijf jaar." Hij en zijn elftal hebben zoveel zelfvertrouwen gekregen en de aanvallende spelstijl zo kunnen perfectioneren dat zij nergens meer van in de war raken. Van Gaal, met een stalen gezicht: „We hebben voortdurend een geestelijk overwicht. Zalige voetbalavond De ruim 40.000 Rotterdammers maakten zich in de Kuip niette min op voor een zalige voetbal avond na een beginfase die nog sensationeler vtfas dan de groot ste optimist zich had kunnen voorstellen. Heel even immers dreigde het ongeslagen record van Ajax te sneuvelen. Binnen zes minuten had Feyenoord Edwin van der Sar al twee maal gepasseerd en dat was de Oran je-international in de competi tie sinds mei vorig seizoen (3-1 tegen FC Twente) niet meer overkomen. Feyenoord had zijn voor sprong te danken aan twee ra zendsnelle counters. Mike Obiku spurtte in de allereerste minuut de diepte in, maar werd door Frank de Boer het scoren belet. Uit de daaropvolgende hoekschop schoot Clemens Zwijnenberg steenhard in de bovenhoek. Amper vijf minuten later sprong Arie Haan bijna over de omheining van vreugde. Henrik Larsson schudde zijn bewaker Edgard Davids van zich af en prikte de bal langs de verbouwereerde Van der Sar. Van Gaal: „Ik wanhoopte echt niet, hoor. Mijn spelers losten het allemaal fantastisch op. Al les wat ik er nog over zeg, is te veel. Natuurlijk wisten we dat het moeilijk kon worden, omdat we Feyenoord met zijn verdedi gende tactiek in de kaart speel den. Maar ik was steeds over tuigd van een goede afloop." Veel meer dan counteren kon Feyenoord ook niet. Dat was niet zo verwonderlijk, omdat Arie Haan zijn elftal nog defen siever liet aantreden dan tegen Everton. Regi Blinker was ver vangen door Peter Bosz en naar de tribune verwezen. En ook voor international Orlando Trustfull was geen plaats meer in de selectie. Ajax was inderdaad niet aan geslagen door de achterstand. Een bokser heeft na twee mo kerslagen nog wel eens acht tel len rust nodig, maar de rege rend kampioen leunde zelfs niet even tegen de touwen. Voor Ajax waren de tikken die Feye- Danny Blind (links) en Henke Larsson. hebben alleen oog voor de'bal tijdens Feyenoord-Ajax. Larsson zou even la ter scoren, Blind mocht met de drie winstpunten naar huis. foto reuters noord zo vroeg in de wedstrijd uitdeelde kennelijk plaag stootjes, die nodig waren om de Amsterdammers op scherp te krijgen. Wurgende greep Voor de tegenstanders van Ajax is de wurgende greep, waarin de ploeg het Nederlandse voetbal nu al geruime tijd heeft moeilijk te accepteren. Voor Feyenoord, dat van alle andere clubs de grootste achterban heeft en zo graag wil meedoen in de natio nale en internationale top, is de overheersing langzamerhand frustrerend en demotiverend. Binnen een half uur had Ajax in de eerste helft al weer orde op zaken gesteld en had het niet alleen een voorsprong maar ook de wedstrijd in handen. Winst on Bogardc, Jari Litmanen en Mare Overmars waren de doel puntenmakers. Na de hervatting nam Ajax even gas terug en dacht Feye noord dat het nog een serieuze poging kon doen om terug in de wedstrijd te komen. De eerste de beste tegenaanval leverde evenwel meteen doelpunt num mer vier voor Ajax op: 2-4. Op de inzet van de Feyenoor- ders was weinig aan te merken. Waar het om schoonheid, tech niek en bluf ging kon alleen Mi ke Obiku de Ajacieden naar de kroon steken. De vrolijke Nige- riaan was onder Willem van Hanegem al terug in het elftal gekomen, 'l egen Dag Liepaja in de Europa Cup scoorde hij al drie keer en Arie Haan liet hem ook tegen Everton in de basis berinnen. Obiku kende geen enkel ont zag voor zijn tegenstanders, nam de meest gelouterde inter nationals met aardige schijnbe wegingen in de maling, maar kon in z'n eentje te weinig uit richten tegen een overmacht van Ajax-verdedigers. van Henk Fraser bij Feyenoord is voor paalde tijd uitgesteld. De 29-jarige Schiedammer revali- al drie maanden van een zware achillespees-blessure. Af- ipen week is de ranke verdediger, die net voorzichtig de ipstraining had hervat, met een flinke terugslag geconfron- rd. „Ik mag blij zijn als ik na de winterstop weer helemaal fit zei hij zondag in de Kuip. Fraser sprak openlijk zijn twij nt over de voortzetting van zijn loopbaan bij Feyenoord. ils ik me nu voel, zie ik het somber in", verzuchtte hij. oorlopig moet ik weer geduld hebben. Maar het gaat momen- 1 zeker niet goed met mij." ongaarse international naar AZC De Hongaar Laslo Toth komt de gelederen 'aterpolohoofdklasser AZC versterken. De voormalig inter- lional speelde de laatste jaren in Canada en is op alle posities etbaar. Hij maakt zaterdag in Alphen zijn debuut in het duel jenhet LeidseLZ 1886. GPD-VERSLAGGEVER Op de weg terug van alweer een over winning, vroeg Ronald de Boer zich vanuit het pluche van de businessclass af hoe dat zou voelen: verliezen. Na zes minuten in de Kuip zou de middenvel der van Ajax daar eindelijk achter ko men. Na negentig minuten in de Kuip wandelde Ronald de Boer gisteravond doodgemoedereerd naar buiten, jas los jes open, tas nonchalant over de schou der. „Nee", zei hij na de veertigste Feye noord - Ajax (2-4), „nu weet ik het nog steeds niet." Want Ajax lijkt maar niet te willen verliezen. En dus verliest het niet. Zesde minuut, Feyenoord - Ajax 2-0. Een ongeslagen status lag al aan digge len, de nul van Van der Sar. Er zou op deze - nu al - historische avond meer gaan sneuvelen: Ajax, de ongenaakbare. Feyenoord kon niet meer kapot. Jaren van vernedering en schaamte zouden hier en hu worden afgeschud. Maar de spelers, ze wisten, ze voelden, dat het niet zo was. Ze hadden meer van die klassiekers meegemaakt. Ronald Koe man vreesde. „Die 2-0 was een leuke start, meer niet." Ed de Goey had de laatste jaren al zo veel Amsterdamse bal len uit zijn net gevist. „Nee, we waren nergens zeker van", mokte de goalie. Zoals Ajax aangeslagen had moeten zijn na zes minuten. In ieder geval het koppie had moeten laten hangen. Zo luiden immers de ongeschreven wetten in de voetbalsport. Er was in 847 minu ten geen goal gevallen aan de 'verkeerde kant'. En in niet meer dan een handvol minuten twee achter elkaar. Maar pa niek? De Ajacieden, in een optocht naar de overtreffende trap van het geliefde en gehate 'Ajax-gevoel'. Ronald de Boer: „Nee, geen moment. Je weet natuurlijk niet of het goed "komt, maar paniek was er absoluut niet. We hadden gewoon het gevoel: nu gaan we beginnen." Alsof Ajax, alleenheerser in Nederland en wijde omtrek, het uit piëteit had be haagd om Feyenoord, de concurrent uit vervlogen tijden, voor de spanning twee doelpuntjes voorsprong te gunnen. Maar dat past weer niet binnen de filo sofie van de club, zegt Frank de Boer. „Want wij geven geen kadootjes. Aan niemand." Dat wisten ze bij Feyenoord al lang. Ronald Koeman: „We hebben geen mo ment het idee gehad dat het was ge beurd. Ajax bleef zo kalm en rustig. Bo vendien lieten wij ons te ver terugzak ken." Maar er was meer. Koeman: „Zelfs op de rand van het strafschopgebied stond er steeds één Ajacied helemaal vrij." Daar verbaasde de ervaren libero zich over. „Maar dat is nu de kracht van het Ajax-spel." NOORDWUK TIM BROUWER DE KONING Kun je nog Fietsen, fiets dan mee. Dat had het motto kunnen zijn van de eerste Brinta Beach Classic, die gisteren ongeveer 1500 wegrenners, 'ouderwetse' veldrijders en 'trendy' ATB'ers naar de strook strand tussen Scheveningen en Zandvoort lokte. Het parcours en de datum waren bewust zo gekozen om het alle geledingen naar de zin te maken. Veldrijder Wim de Vos was van de wedstrijdcou reurs het meest in zijn element. In het recreantenveld vielen de tweelingbroers Dee op, die de 45 zanderige kilometers veel sneller aflegden dan een cou reur van wereldklasse als de Zwitser Tony Rominger. Gerrie van Gervven, coördina tor van de Nederlandse wegren ners, had al snel in de gaten dat er een recreant tussen de eerder gestarte licentiehouders reed. Zijn naam wist hij echter niet. „Dat waren wij dus", zeiden de tweelingbroers Erwin (eerste re creant) en Rob Dee (tweede), terwijl zij zich naast een blin kende beker en een grote bos bloemen achter hun auto ston den om te kleden. „Rominger fi nishte tien minuten achter ons. We hebbén hem overigens niet opgemerkt toen wij hem inhaal den, want hij viel niet op in de meute. Ik denk dat wij meer dan vijf ./minuten na de wed strijdrijders zijn vertrokken, want wij moesten ontzettend lang wachten bij de start. Dat moeten ze een volgende keer anders regelen." AJs de druk bezochte strandrace - van de pu bliekstrekkers ontbraken alleen Mario Cipollini en Alex Zülle - wegens succes wordt geprolon Jelle Nijdam was gisteren één van de wegrenners die een uitstapje naar het strand waagde. Bij de Noordwijkse strandopgang naar de Koningin Wilhemina Boulevard zat er voor hem niets anders op dan een stukje wandelen. foto dick hogewoning geerd, nemen de 32-jarige broers volgend jaar met een 'ex perts-licentie' (een wedstrijd klasse bij de ATB'ers) deel aan de officiële wedstrijd. De voor malige wegrenners uit Amster dam hebben de smaak te pak ken. Op het strand („Wij zijn specialisten") kunnen zij zelfs beter uit de voeten dan menig beroepsrenner. Nu ffod Romin ger, volgens Van Gerwen voor een prikkie naar Nederland af gereisd, het excuus dat hij zijn vakantie wilde verlengen met een dagje Scheveningen. Maar ook minder freeweheelende collega's van de Zwitser, zoals Erik Breukink (op een geleende mountainbike), Jelle Nijdam en Danny Nelissen, zaten onwen nig op hun gelegenheidsfietsen. Het voordeel van het harde strand en de gunstige wind woog voor hen niet op tegen de stukjes die zij door het zand moesten lopen. Het parcours was evenmin op het lijf geschreven van Bart Brentjens, de wereldkampioen cross country op de ATB (All Terrain Bike). Hij zat weliswaar op zijn vertrouwde fiets, maar miste de heuvels. „Op zo'n vlak stuk strand hoef je technisch weinig in je mars te hebben", zei de Limburger. Hij sprintte in zijn regenboogtrui nog wel naar de tweede plaats, waarmee hij in elk geval vóór Marcel Amtz de beste ATB'er was. Maar dat veldrijder De Vos buiten zijn bereik bleef, zinde Brentjens al lerminst. „Zo'n nederlaag tegen een crosser doet pijn. Ik ben op tactiek verslagen." De Vos genoot in stille van zijn triomf in de strijd tussen oud (veldrijden) en nieuw (mountainbike). Aan het begin van zijn seizoen etaleerde de 27-jarige Oosterhouter al een puike vorm. Bovendien zette hij het complete leger ATB'ers aan het einde van hun seizoen een hak. De sport mag dan met in gang van. Atlanta 1996 olym pisch zijn, de goede oude cyclo cross leeft nog. „Hel veldrijden heeft toekomstaldus De Vos. „Samen met ATB, dat in mijn ogen momentcel stilstaat. Het zal wel op een mengvorm uit draaien. Net zoals mijn fiets een mengelmoesje is van een cyclo bike. De wielen zijn wat kleiner (26 in plaats van 28 inch), maar ik heb wél mijn racestuur ge houden. Gevoegd bij mijn tijd ritbeugel kon ik op het strand een hoge snelheid hereiken." Op zijn in elkaar geknutselde karretje bleef De Vos niet alleen buiten het bereik van zijn ach tervolgers, maar ook van de meeste volgers. Er is waar schijnlijk geen snellere manier om over land van Scheveningen naar Zandvoort te racen dan op het ros van De Vos. De winnaar had voor het hele traject inclu sief een lus in Zandvoort slechts 71 minuten nodig. Anderen waren beduidend langer bezig met de strandrace. Zo stond een buitenlandse deel neemster na afloop te stamp voeten van woede, waarbij haar Duits aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Zij was 's och tends in Scheveningen op de fiets gestapt in de overtuiging dat haar hele hebhen en hou wen per bus naar Zandvoort zou worden vervoerd. Ongetwij feld was dat ook gebeurd, maar dat kon regelaar Van Gerwen haar niet aan het verstand bren gen. Hij had net bedacht hoe de fiets van Rominger achter de Zwitser aan moest worden ge stuurd. Kinderziektes van de eerste Brinta Classic Beach had hij aanvankelijk niet kunnen bedenken, maar dit was er mis schien eentje. ANDAG 23 OKTOBER 1995 i/i Gaal: 'We hebben voortdurend een geestelijk overwicht'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15