Sanse s luchtVibi ve, Tuinieren Lf\ I CKUAVj I WR I VJÖCK IUD tuinboeken Pelargoniums We kennen ze allemaal van de prachtige plantenbakken die de binnensteden de laatste jaren zo fleurig opvrolijken: pelargo niums. Een makkelijke, lang in bloei te houden klimmer of hanger. Vaak verward met de geranium. Hij lijkt er zeker wat de kleuren betreft wel een beetje op. maar van dichtbij zie je dat de bloemen heel anders zijn samengesteld. De pelargo nium komt oorsponkelijk uit Zuid-Afrika, de eerste planten werden driehonderd jaar gele den door Oostindiëvaarders naar Europa meegenomen. Inmiddels behoren ze tot de po pulairste potplanten ter wereld. De produktie is aan het eind van de jaren zestig verviervou- digd. Geschat wordt dat in Duitsland alleen al meer dan negentig miljoen planten per jaar worden verhandeld. Het aantal variëteiten is inmiddels ontelbaar. Er worden jaarlijks 150 nieuwe cultivators aange meld. Niet alleen de kleuren, ook de geuren maken veel pelargoni- umsoorten tot bijzondere plan ten. In Amerika worden de soorten ook ingedeeld naar geur: ciroen, munt, fruit, roos. Alles over het kweken, onder houd, ziekten, toepassingen en soorten is bijeengebracht in Pelargoniums van Christa Hof- mann. Een toegankelijk en in formatief boek. Ook voor de doorsnee-tuinier. Pelargoniums, Christa llofmann, ISBN 90 257 2748 4, prijs 24,90 gulden. Cottugetuin Engeland heeft ook een traditie als het gaat om de tuinaanleg. Sinds de middeleeuwen bestaat de cottagetuin, waar de burger man het nuttige met het aange name combineert. De geschie denis van deze ouderwetse tuin wordt uitvoerig beschreven in De Cottage Tuin van Christop her Lloyd, waarvan de 3de druk in Nederland is verschenen. In het boek wordt de ontwikke ling beschreven van de cottage- tuin: van groentetuin tot een ruimte vol weelderige bloemen pracht. De typische cottagetuin planten worden apart belicht. Met veel aandacht voor geurige kruiden en struiken die vooral vlinders en bijen aantrekken. In de cottage-tuin hebben ook wa ter en levende have een vaste plaats. Een kleinp poel, wat scharrelende kippen. De cotta getuin kent in praktische uit- greet buchmer geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM voering vele gezichten. De ka rakteristieke kenmerken, het natuurlijke, ogenschijnlijk wat rommelige karakter, zijn in alle voorbeelden onmiskenbaar aanwezig. V 90 6255 668 X, prijs De Lestrieux Elisabeth de Lestrieux behoeft geen nadere introductie. Ze heeft veel tuinboeken geschre ven, maar dankt haar bekend heid voor een belangrijk deel aan haar enthousiaste tuinver- halen in het vrouwenweekblad Margriet. In het hart van het tijdschrift publiceerde ze tien series van tien verhalen over uiteenlopende thema's. Prakti sche beschrijvingen in een ei gen stijl opgetekend. Met een duidelijke persoonlijke voorkeur en met veel geestdrift vastge- Icgd. In een serie boekjes zijn alle verhalen samengebracht. Het gaat om 'Kruidenplanten in pot en tuin', 'Vogels lokken in de tuin', 'Zomerbollen en knollen', 'Vlinders lokken in de tuin', 'Vaste Planten in potten', 'Eenjarigen voor boeketten', 'Waterplanten in de ton' en 'Schaduwplanten'. Niet alleen foto's maar ook de aquarellen van Han van de Broecke zijn als illustraties in de uitgaven opge nomen. Achterin de boekjes zit een register. Uitgever Tlrlon NATUUR, prijs 16,90 gul Jaren geleden was de Sansevieria grote mode. Vensterbanken stonden er vol mee. De plant was niet kapot te krijgen/ook niet boven de vensterbank, ook niet als we een tijdje verga ten water te geven. Toen kreeg iedereen ineens ge noeg van de Sansevieria. Er kwamen luchtiger, groener planten voor in de plaats. Inmiddels is het tij gekeerd. Als we de geleerden mogen geloven dan hoort de Sansevieria er weer bij: als luchtververser. Wie had dat ooit gedacht? Maar dankzij een Amerikaans onder zoek, notabene in opdracht van de Nasa, weten we dat kamer planten prima werken tegen huis-smog en de Sansevieria hoort bij de top-10. Geloof vooral niet dat het eigen huis vrij is van zogenaamde huis-smog en dat de lucht bin nenshuis beter is dan buitens huis. Niets blijkt minderwaar te zijn. Volgens deskundigen is de lucht in een doorsnee woning meer verontreinigd dan de lucht buitenshuis en die is ook niet al te best, maar altijd nog beter dan de lucht binnen. Veel luchten zou dus een oplos sing zijn, ware het niet dat dit 's winters gaat ten koste van een groot energieverlies. En met energie kunnen we niet zuinig genoeg zijn, al zou je het zo niet zeggen als je om je heen kijkt. Als het goed is nemen we dus andere hulpmiddelen te baat om onze lucht in huis smetvrij te houden en planten spelen dan een voorname rol. Dankzij het reeds genoemde onderzoek weten we nu dat planten veel van onze gasvor mige verontreinigingen weten te ontleden. Die zijn veelal op gebouwd uit stikstof, zuurstof en koolstof, simpelweg N, O en C, die een hoofdrol spelen in de zogenoemde organische verbin dingen. Dat nu zijn de stoffen waarmee planten wel raad we ten omdat ze leven, ademhalen en assimileren. Voor al degenen onder de lezers die hun lucht binnenshuis op zo natuurlijke wijze willen zuiveren volgt hier een rijtje van planten die nog steeds volgens Amerikaans on derzoek een belangrijke rol spelen bij de reiniging. De Sansevieria haalt trichloor- ethyleen, afleomstigvan allerlei oplffsn\jdd«Jen, uit de lucht en daiv^pu je ntvfeTnietVjerwach- ïn (Tén-pjant-me' stugge blad. De-gfiiloden- drontsdul up de gevi PCB's afkomstig uit vernissen, verven en houtbehandelings- middelen. Klimop, een nrfuwe bloedverwant van de Phikiden- dron, is dol op benzeer(, afkopX stig van detergenten en rook. De azalea houdrkennelijk, van ammoniak en de aloë -=- weer een plant met allesbehalve zacht blad weet weg met for- maldehyde-deeltjes die vooral van isolatiemateriaal en schuimvullingen afkomstig zijn. Tot zover dan een rijtje stoffen en planten die iets met elkaar te maken hebben. Ongetwijfeld zijn er nog veel meer planten die een nuttige rol spelen bij het zuiver houden van onze huiska merlucht. Bovendien zorgen groene planten ook nog voor voldoende luchtvochtigheid. Daarom het advies: zorg voor veel kamerplanten en gooi de namaakrommel bij het che misch afval. Vraag en antwoord Geurende gewassen, daar vraagt Yvonne Slijkhuis uit Lei den om. Kruiden heeft ze al in overvloed. De muurbloem is mislukt, die kan beter zelf ge zaaid worden volgend jaar juni. Hij is twee-jarig en bloeit en geurt volgende zomer. Andere geurbrenger: lelietje van dalen (woekeraar), bosviooltje (Viola odorata), diverse anjersoorten (vooral de enkele kleinbloemi- ge) en kattekruid (Nepeta-soor- ten). Van de rozen heeft de eglantier geurend blad en de geur van de meeste coniferen is ook niet te versmaden. Succes ermee. Leuk een geurtuin. Mevrouw II. Vernooy-van Lier- op uit Bennebroek wil graag weten hoe ze hortensia's moet snoeien en overhouden. Nu zijn vrijwel alle hortensiasoorten matig winterhard, dat wil zeg gen dat ze tijdens een strenge vorstperiode en vooral bij late nachtvorst om enige beschut ting vragen. En wat betreft het snoeien: weinig snoeien geldt voor de meeste soorten, dat wil zeggen de cultivars van Hydran gea macrophylla. Hiervan alleen in het voorjaar de uitgebloeide bloeiwijze wegnemen en even tueel en klein beetje terugsnoei en. De hardgroeiende H. arbo- ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN rescens mag tot de helft terug gesnoeid worden in het voor jaar. Mevrouw Oosterhof-Kooij uit Haarlem heeft last van slakken die weigeren bier te drinken en dus (helaas) te verdrinken. Wa ren de bakjes wel zo ingegraven dat het boveneinde gelijk was met de grond? Vangen van slak ken kan ook: leg door en door natte stenen onder de bladeren van de hosta. Ze zullen er over dag onder schuilen. Mocht ook dit niet lukken dan een beproefd oud, maar on smakelijk middel: vang flink wat slakken, dood ze k ze in water. Zeef deze rrfjissa en leng aan. Spuit Jrierrhee af en toe de aïïngetastgDklnten. Het schijnt dat delijkïflcht een prima af weermiddel is, al kost het wel Om jaloers op te zijn: olean ders die zaad vormen en wel bij M. Westra te Leiden. Dat is heel bijzonder en mij is het nog nimmer gelukt. Maar zaaien is ^eivm&eizarne weg om andere ilantgtfre krijgen. Stekken gaat sneller en beter. Daarom zou ik de plant geen zaad laten vor men. Dat kost immers veel energie en die gaat ten koste van de plant en de bloemvor- .ming. Tja, het probleem van de bloembakken van Jo en Piet Marthof uit Hillegom is op af stand niet gemakkelijk op te lossen. Niettegenstaande de fraaie plattegrond kan ik niet weten welke bak in de zon res pectievelijk halfschaduw staat. Een eventuele druif wil zon en beschutting. Verder blijkt uit de beplantingsschets dat halfscha- duwplanten zoals hortensia, fuchsia en gloxinia in dezelfde bak staan als rozen. Ik zou liever alle zonminnende planten in de bak met veel zon zetten en de halfschaduwplanten in de bak met minder zon. Bovendien zou ik de aarde uit de bak waarin de planten het van de zomer niet best hebben gedaan helemaal vernieuwen. Soms blijkt de aar de niet meer zo best te zijn, ver zuurd bijvoorbeeld. Hoor ik nog of het gelukt is? De bruidsbloem, Stephanotis, van mevrouw van Schie-Ver- gunst uit Oegstgeest heeft zo waar een vrucht gevormd. Dat is een teken van goede en des kundige verzorging, maar he laas is de vrucht niet eetbaar. Wellicht valt het te proberen om te zaaien, al gaat stekken veel gemakkelijker. Overigens: mijn Stephanotis heeft het loodje ge legd toen hij een paar weken in een te koele kas stond. Hij is en blijft afhankelijk van veel warm te. opgave oplossing CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Door service krijg je meer geld (6); 7. Niet van gisteren en ook niet van morgen (5); 8. Het meis je komt er achteraan (5); 9. Als typiste doe je niet veel (5); 10. Taaie kop (4); 11 Onverwachts krijg je vis als dessert (6); 12. Gekopieerde klem (6). Verticaal: 2. In de Franse plaats opzij voor de rust (5); 3. Sluiten voor de ra men (6); 4. Dat is vreemd, bij de gevangenis hoor je varkens! (6): 5. Doe je plicht, het is er niet meer! (4); 6. Opslagterrein (8); 10. Zijn afloop werd veroorzaakt door de opwinding (4); 11. Dit gewicht heeft een Duitse klank (3). KRUISWOORDRAADSEL HEINZ Heer Bommel en de toornviolen Het ploffïetsje. dat daar door de stille nacht nader knalde, werd bereden door Bul Super, een zakenman aan lager wal. In zijn jeugd was hij door zijn opvoeders slecht begrepen; van daar dat hij zich nu al daverend voortbewoog, want zo gaan die din gen. Doch heer Bommel had daar geen oog voor. Rood van drift brak hij door zijn heg en sprong met opgehe ven armen voor het voertuigje. „Sssttt!" riep hij. Super remde gierend en keek ver baasd naar de sissende heer. „Wat moet dat?" gromde hij. „Kan je niet uitkijken?" „Stil toch!" fluisterde heer Ollie. „Maak toch niet zo'n lawaai!" „En waarom niet?" hernam de ander. „Dit is een vrij land - ik mag hier net zo veel lawaai maken als ik wil. Wat let me?" Zo sprekende zette hij het motortje in de vrijloop en liet het razen. „Niet doen!", riep heer Bommel wanhopig. „Denk toch aan mijn bloemen!" Nu barstte de ruwe klant in hoon gelach uit. Hij drukte in de toeter die hij in plaats van een bel meevoerde, draaide de gastoevoer af en aan en veroorzaakte zoveel gerucht, dat de bladeren van de bomen vielen. Ten slotte reed hij schaterend weg, doch de echo's van zijn ontploffin gen bleven nog lang tussen het ge boomte hangen. H W DOOR HANS VAN ES De verschillen in temperatuur zijn in Europa de laatste dagen ft toegenomen, zodat we op de weerkaart een combinatie van zorr herfst en winter aantreffen. Zo werd onlangs in Portugal nog ee pisch uitgehaald met maxima rond 30 graden. Ook in de rest vj Middellandse Zeegebied heerste veelal optimaal vakantieweerr veel zon en hoge temperaturen Terwijl op veel plaatsen in West Middeneuropa vrij zacht voorkwam, deelde koning Thialf in het noorden al flinke tikken uit. Achter een diepe depressie boven Oeral stroomde een partij arctische lucht Scandinavië en Rusla binnen. Dat leidde noord van de lijn St-Petersburg-Stockholmt eerste sneeuwbedekkmg van dit seizoen. In Noord-Zweden kwa plaatselijk meer dan 15 graden vorst voor. Ook in ons land is he ser geworden. Gistermiddag passeerde een koufrontje met wat regen, maar de toestromende lucht van hoge breedten werd one sterk opgewarmd door het warme Noordzeewater. Vandaag blijf kwik steken bij een graad of 12. Toch heeft het weer een vriend karakter. De noordelijke stroming is snel afgenomen dankzij de heid van een kersvers hogedrukgebied op de Noordzee. Naast e stapelwolken bepalen vooral felle opklaringen het weerbeeld; ki een pittige verkwikkende herfstdag. Komende nacht ligt de keri hogedruk vlak bij ons land en dan wordt de noordelijke herkom' de lucht pas goed merkbaar. Met een heldere hemel en weinigi gaat het kwik landinwaarts onderuit tot dicht bij het vriespunt e de grond kan het op diverse plaatsen vriezen. Het nieuwe depre offensief, dat tot voor kort nog op het programma stond, lijkt va: baan. Eens te meer blijkt, dat hogedrukgebieden in oktober een ke 'herhalingsneiging' vertonen. Het weerbeeld, dat deze wijnm tot dusverre kenmerkte - droog, stabiel en zeer zacht - wordt da; geprolongeerd. De hogedrukkern neemt de komende dagen zijn trouwde positie boven Centraal-en Oosteuropa weer in. Na een start blijft het kwik op zondagmiddag nog bij 12 graden hanger rioden met zon overheersen, ondanks het naderbij komen van oceaanfront. Bergin volgende week voeren zuidelijke winden ge lijk weer warmere lucht uit het Middellandse Zeegebied aan. Te het midden van de week mag weer op maxima van 15 tot 18 gr; worden gerekend. Ook de nachttemperatuur gaat omhoog. De a voerde lucht is betrekkelijk droog; de zon krijgt aardige kansen wind is sterk genoeg om mistvorming in de nacht te voorkomen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral langs de westkust perio den met regen, in de ber gen mogelijk sneeuw. Za terdag in de buurt van Os lo geregeld zon en meest droog Zondag sterk aan trekkende wind.Middag- temperatuur van 10 in het zuidoosten tot dichtbij het vriespunt in het noorden. Zweden: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zaterdag middagtempera- tuur dalend naar 10 gra den in het zuidoosten tot net onder her vriespunt in Lapland. Zondag nog iets lagere temperaturen. Oenemarken: Zaterdag zonnige perioden en droog. Zondag in de nacht en ochtend mogelijk mist; in ae loop van de dag vanuit'het westen toenemende bewolking en mo gelijk regen. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vanuit het westen toenemende bewol king, in Ierland en Schotland gevolgd door regen. In het zuidoosten in de nacht eri ochtend kans op mist en verder geregeld zon en droog. Zaterdag mid dagtemperatuur rond 12 graden, zondag iets zachter. België en Luxemburg: Geregeld zon en droog. Zondag in de nacht en ochtend mogelijk mist. Mid dagtemperatuur ongeveer 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist. Verder perioden met zon en droog Maxima van 15 in de omgeving van Brest tot 10 in de Vogezen. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 24 graden. Perioden met zon. Vooral in het noorden wolkenvelden en kleine kans op wat re gen Middagtemperatuur in het noord westen ongeveer 17 graden, in het mid den en zuiden maxima rond 23 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Maxima rond 28 graden Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden. Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en met name in het midden en zuiden en kele regen- of onweersbuien Middag temperatuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. In de buurt van de Pyreneeën ook wolkenvelden, maar vrijwel droog. Vooral zondag in de nacht en ochtend kans op mist. Zater dag maxima van 15 graden aan de Golf van Biskaje tot 21 aan de Middelandse Zeekust. Zondag iet? minder warm. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 22 graden. Italië: Zaterdag in het noorden misschien en kele wolkenvelden. Verder flinke perio den met zon en vrijwel overal droog! In het zuiden middagtemperaturen van 20 tot 23 graden; in het midden en noor den geleidelijke daling van temperatuur met op zondag maxima tussen 15 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Meest zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 22 graden. Malta: Flink wat zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui Temperatuur in de middag ongeveer 23 graden Griekenland en Kreta: Langs de Griekse westkust aanhoudend zonnig en middagtemperaturen ruim bo ven de 20 graden. Op andere plaatsen in de loop van het weekeinde kans op enkele wolkenvelden en daling van tem peratuur. zondag wordt het rond de Egeïsche Zee vrijwel nergens 20 graden Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar vooral rond de Dar- danellen een toenemende kans op be wolking. Middagtemperatuur zaterdag van 20 graden in het noordwesten van Turkije tot 25 op Cyprus; zondag vooral rond de Dardanelien enige daling van temperatuur, Duitsland: Rustig najaarweer met 's ochtends kans op wolkenvelden en 's middags flink wat zon. Vrijwel overal droog. Mogelijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra den. zaterdag op veel plaatsen iets la ger. Zwitserland: Zaterdag in het noorden eerst nog wol kenvelden en een kleine kans op wat re gen. Verder vooral in de bergen zon, in de dalen soms ook hardnekkige bewol king. Maxima uiteenlopend van 9 gra den hier en daar in het noorden en bes ten tot 15 rond Locarno. Oostenrijk: R 0 P A moioiooo^ 1020 n -3 I 4 r- \B\ X _12 >-43 20 f 23 22 «a* k ir 22 C23 bewolkt onweer regen r<*\ sneeuw opklaringen hage| -y- koulr L laged H h°K« T- zonnig 19 temperatuur -1000- luchti Rustig najaarsweer met zaterdi een grote kans op wojkenvelden overal 'droog. Daling wan tempi met op zondag maxima van 8 rond Salzburg tot 12 in Karinthie. Overgang naar rustig oktoberwe zowel wolkenvelden als zonnesch terdag plaatselijk nog een bui. rond 8 graden, zondag in het oost iets lager. Tsjechië en Slowakije: Rustig weer met zowel zon, woll den en hier en daar ook mist. Z< misschien nog een lokale bui. En ling van temperatuur, met op maxima van een graad of 9. Hongarije: Rustig weer met zowel zon. sc wolkenvelden en mogelijk mist dag wellicht nog een bui. Middagt ratuur eerst rond 14 graden, zone ca 10. ZONDAG 22 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07 17 Zon onder Maan op 04 58 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.55 14.19 01.28< Laag 10.20 22.36 10.01 MAANDAG 23 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07 .18 Zon onder Maan op 06.13 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.35 14.57 02 08- Laag 11.05 23.20 10.46- Weerrapporten 20 oktober 19 uur: station weer wind temp Amsterdam licht bew. De Bilt licht bew Deelen half bew. Eelde regenbui Eindhoven zwaar bew. Den Helder licht bew Rotterdam onbew. Twente half bew Maastricht motregen Aberdeen zwaar bew. Athene onbew. Barcelona onbew, Boedapest onbew. Bordeaux onbew. Cyprus onbew Dubim zwaarbew Frankfurt zwaar bew. Genève zwaar bew Helsinki regenpui Klagenfurt onbew Kopenhagen» licht bew Las Palmas half bew Lissaoon on oew ionden regen xemburg Maond Maaga Bangxok licht bew Bueros Aires zwaarbei Casablanca onbew Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6