Claes woest op parlement Lubbers maakt weinig kans in stoelendans ribunaal vraagt hulp oor uitlevering Nikolic *il zorgt voor paniek en uzie onder professoren Buitenland Je gelooft ie oren niet... Berlijn wordt begin van einde voor Seharping I ok i utstK iyyb Itille Zuidzee wordt kernwapenvrij Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de eerste helft van 1996 het verdrag van Rarotonga on- ertekenen over het kernwapenvrij maken van de Stille Zuidzee, jat hebben zij gisteren in een gezamenlijk communiqué bij de Of. N laten weten. Het voornemen van de kemmogendheden heeft fj venwel geen invloed op het verloop van de huidige Franse emproeven in Frans-Polynesië. Jifafvalschandaal opgehelderd jflNCHENDe Beierse politie heeft met de arrestatie van een 31- irige man een gifafvalschandaal opgehelderd. De uit Neuren- ierg afkomstige man bekende gisteren op meerdere parkeer- laatsen langs autowegen in het noorden en oosten van Beieren ?er giftig chemisch afval te hebben gedumpt. Hij reeg hiervoor 20.000 mark van een chemiebedrijf. De politie is iog op zoek naar een 46-jarige medeplichtige. Akkoord over naamskwestie taal rei/ij [HENE* Griekenland en Macedonië hebben gisteren in Athene en akkoord ondertekend over de opening van vertegenwoordi- ingen. Voor het belangrijkste struikelblok, de naamgeving van e Macedonische vestiging in Griekenland, is een voorlopige op- jssing gevonden. Op de gevel komt de naam Fyrom, in het ge komen borden met het opschrift Republiek Macedonië. )e basis voor het akkoord werd vorige maand gelegd bij bespre- Öingen tussen beide landen in New York. Het akkoord voorziet nder meer in vrij verkeer van goederen nee landen. personen t 'arijs wil 'bomveilige' afvalbakken arus» De burgemeester van Parijs, Jean Tiberi, wil afvalbakken 22 lanschaffen die bestand zijn tegen bommen. Ongeveer honderd an dergelijke 'bomveilige' afvalbakken moeten komen op ge- aarlijkepunten in de Franse hoofdstad, vindt Tiberi. Parijs is de iatste maanden herhaaldelijk het doelwit geweest van bomaan- lagen. Sinds het begin van de aanslagen zijn ongeveer tiendui- end van de achttienduizend afvalbakken in Parijs afgesloten Va lan wel verwijderd. In Londen en Tel Aviv bestaan bomveilige ju fvalbakken al langer. rs'e ïuropa doet mee aan Alpha arus» Europa heeft besloten tot deelname aan Alpha, het ruim- 3rJ.vai estation dat Amerika, Canada, Japan en Rusland vanaf 1997 1 a n' aan bouwen. Ministers van de veertien landen van het Euro- iees Ruimte Agentschap (ESA) zetten gisteren in het Zuidfranse groe oulouse het licht op groen voor de bouw van een module, die Alpha wordt gekoppeld. iombrief verkeerd bezorgd iding QPj n,d oo jk oor de post verkeerd bezorgde bombrief ontvangen die eigen- bestemd voor de Deense neo-nazileider Jonni Hansen, rela Imdat de vrouw bij het openenen van het pakketje onraad rook, vrou waarschuwde zij de politie, die de bom onschadelijk maakte, olgens de politie bevatte de bom vijfhoriderd gram van de pringstofpentriet. '-*1 iati- ■5213 'ENHAGENEen 45-jarige Deense v v heeft gisteren e Joegoslavië-Tribunaal heeft iteren de hulp van de Veilig- idsraad ingeroepen om de isnische Serviërs te bewegen uitlevering van de vermeen- oorlogsmisdadiger Dragan kolic. De eerste strafkamer n het VN-hof vaardigde te ns een internationaal arresta- bevel tegen Nikolic uit. De drie rechters besloten ïaniem tot de stappen op ver- ek van de openbare aankla- 1 rs. Eerder deze maand getuig- I n slachtoffers voor het tribu- lM-\ lal over het schrikbewind dat ikolic in 1992 voerde als isnisch-Servische comman- 24lnt van een gevangenenkamp Susica. Op basis van die ge- igenissen menen de rechters, t de aanklagers Nikolic ook nnen vervolgen wegens ver- ichting en volkerenmoord. Het VN-hof stelde de voorma- je kampcommandant vorig ar al in staat van beschuldi ging. Hij wordt verdacht van moorden, ernstige mishan- IU lingen en andere oorlogsmis- den. Nikolic bevindt zich ver- loedelijk nog in de niet-erken- republiek Sprska van de losnische Serviërs. De autori- [H '1 OH ORRf ESI f4 <kn teiten erkennen de rechtsmacht van het Joegoslavië-Tribunaal niet en weigeren de kampcom mandant uit te leveren. Opmerkelijk is dat de rechters nu al verder willen gaan dan de openbare aanklagers. De Franse rechter Claude Jorda zei dat de getuigenissen voldoende basis bieden om aan te nemen dat Nikolic ook betrokken is ge weest bij verkrachtingen en an dere vormen van seksueel ge weld. Ook is er volgens Jorda voldoende aanleiding om te spreken van volkerenmoord, aangezien Nikolic en zijn on dergeschikten systematisch hebben geprobeerd het district Vlasenica in het oosten van Bosnië van moslims te zuiveren. De Verenigde Naties hebben gisteren de Bosnische Serviers beschuldigd van moordpartijen, verkrachtingen, mishandelin gen en berovingen bij de 'etni sche zuivering' van moslims en Kroaten uit het noordwesten van Bosnië. Volgens schattingen van het Unhcr hebben de Ser viërs sinds half september ruim 22.000 moslims en Kroaten uit hun huizen verdreven in het noordwesten van Bosnië. De verslagen over massamoorden en verkrachtingen zijn talrijk. IDEN HANS GELEUNSE ifessoren, artsen en politici in root-Brittannië vlogen elkaar steren in de haren, terwijl dui mden vrouwen bezorgd naar leciale telefoonnummers bel- advies. Oorzaak: de onderdag gegeven waarschu- ing door een regeringscom- lissie van artsen dat bepaalde £7 nerkcn van de anti-conceptie- ileen verhoogd risico op trom- r-y^) oseopleveren, uï „Paniekzaaierij", oordeelde 6 Canadese prof. Walter Spit- ïr, opsteller van een rapport "ai ver de gebrandmerkte soort, zogenoemde combinatiepil, twee soorten hormonen be- „Er is wel degelijk sprake i verhoogd risico. Het was '-e plicht dat bekend te ma- i", reageerde prof. Mark awlins, voorzitter van de rege- ie voor Controle P Medicijnen die donderdag publiek informeerde. Spitzer was zo kwaad over awlins' actie, dat hij gisteren pedaal van Montreal naar onden vloog om daar een ver dring die er niet om loog af te Hij beschuldigde Raw- °s van het breken van de eed 'Ik had geen 150 rechters tegenover mij, maar verschillende politieke groeperingen Willy Claes (57) heeft gisteren tijdens zijn laatste toe spraak als secretaris-generaal van de NAVO afgerekend met iedereen in België die heeft meegewerkt aan het voortijdige einde van zijn politieke carrière. Claes noem de zichzelf ronduit 'een woedend man'. brussel aly knol rijen in de Agusta- en Dassault- affaires, zwoer bijna publiekelijk wraak. ,,Ik ben van plan verder te gaan met mijn leven en in het bijzonder met het zuiveren van mijn naam en met het verdedi gen van mezelf in een proces, dat tegen mij is gelanceerd op een gebrekkige en twijfelachtige manier", aldus Claes. ,,ik zal een vechter blijven, zoals ik al tijd ben geweest." Het Belgische parlement had donderdagavond volgens Claes niet in eer en geweten gestemd, maar zich voor een groot deel door partijpolitieke overwegin gen laten leiden. ,,Ik had geen 150 rechters tegenover mij, CORRESPONDENT Het parlement, het Hof van Cassatie en de pers, volgens Claes hadden ze allemaal tegen hem samengespannen. „Ik ben er niet trots op om dit als een burger van België te zeggen, maar de omstandigheden waar onder ik mijzelf moest verdedi gen, zijn onwaardig voor een moderne staat, die zijn basis vindt in een democratische grondwet en werkt als een rechtsstaat", luidde zijn vernie tigende oordeel. Claes, die opnieuw zei 'totaal onschuldig' te zijn aan omkope- maar verschillende politieke groeperingen." Ook het Hof van Cassatie werd in Claes' tirade niet ge spaard. Het had hem en zijn ad vocaten veel te laat geïnfor meerd over de inhoud van de beschuldigingen. Bovendien zal het Hof hem nu vervolgen, ter wijl het vooronderzoek nog niet is afgerond. „De basisregel van de strafwetgeving, dat een per soon alleen in beschuldiging kan worden gesteld als het on derzoek is afgesloten, werd overtreden." Ten slotte kreeg de Belgische pers ervan langs. Tal loze journalisten hadden in de afgelopen weken 'niet op de bal, maar op de man gespeeld'. Dat hij ondanks zijn onschuld toch bij de NAVO ontslag nam, was 'omdat de belangen van de Alliantie het best worden ge diend door deze stap'. Hij wilde de geloofwaardigheid van de NAVO niet aantasten, want hij heeft de NAVO lief gekregen. „Ik hou van deze organisatie, ik hou van deze Alliantie", zei hij. Volgens Claes is de NAVO nu meer dan ooit nodig en belang rijk. „Belangrijker zelfs dan tij dens de Koude Oorlog. De in stabiliteit en de onveiligheid zijn op dit moment veel grotèr dan toen." Ook legde hij grote nadruk op het belang van een goede band met de Verenigde Staten, die hijzelf in het laatste jaar heeft verstevigd. Hoewel hij dat volgens sommigen vooral heeft gedaan door een vazal van Washington te worden. In het ene jaar waarin hij de NAVO aanvoerde, is volgens Claes nogal wal verwezenlijkt. Hij stipte het uitbreidingsproces naar het oosten aan, dat volgens hem onomkeerbaar is gewor den en 'essentieel is voor de toekomst van Europa'. Hij roemde de NAVO-bombarde- menten eind deze zomer op Servische stellingen in Bosnië, die het beleg van Sarajevo door braken en 'alzo het vooruitzicht naar vrede hebben geholpen'. Ten slotte noemde hij de verbe tering van de betrekkingen met Rusland die in gang is gezet 'een sleuteluitdaging voor de toekomst van Europa Dfc 'vechter' Claes liet pas aan het slot van zijn optreden blij ken ook nog over andere gevoe lens dan alleen die van wraak te beschikken. Op de vraag of hij terug wil komen in de politiek, zei Claes: „Dat weet ik niet. Ik val nu in een groot zwart gat. Er gaan weken overheen, voordat iets van die wonden genezen." DEN HAAG PETER LEUNISSEN Het doek voor Willy Claes was nog niet gevallen of de namen van mogelijke opvolgers van de afgetreden 6ecretaris-generaal van de NAVO circuleerden al. De Duitse ministers Klaus Kin kel (buitenlandse zaken) en Vol- kert Rühe (defensie) werden ge noemd, de Deense oud-minis ter van buitenlandse zaken Uffe Ellemann-Jensen, Europees commissaris Hans van den Broek en oud-premier Ruud Lubbers. Hard was dat lijstje nauwe lijks. Alleen de Denen lieten gis terochtend weten - zelfs nog voor Claes z'n aftreden bekend maakte - Ellemann-Jensen als kandidaat naar voren te zullen schuiven. „Duitsland levert geen kandidaat", weersprak bondskanselier Kohl de geruch ten over eventuele Duitse op volgers. Van den Broek is ook al op voorhand af te voeren. Hij liet gistermiddag weten door minister van buitenlandse za ken Hans van Mierlo te zijn ge vraagd op zijn post te blijven als Europees commissaris. Blijft over Lubbers. Nog niet door de regering gevraagd, al zei Van Mierlo met hem te heb ben getelefoneerd, 'omdat hij wordt genoemd'. Lubbers zou niet op voorhand tegen kandi datuur zijn. De NAVO wil voor de functie van secretaris-gene raal 'een zware figuur met een politieke achtergrond, die bo vendien een goede toegang heeft tot de hoofdsteden van de lidstaten'. Zo luidde de profiel schets in september vorig jaar na het overlijden van secretaris generaal Manfred Wörner. Na het terugtreden van Claes zal daar ongetwijfeld een nieuw cri terium aan worden toegevoegd: 'van absoluut onbesproken ge drag'. De zestien NAVO-ambassa- deurs komen dinsdag bijeen om voor het eerst formeel over de opvolging van Claes te spreken. Dit weekeinde zal in New York tijdens de viering van de vijftig ste verjaardag van de Verenigde Naties vermoedelijk al druk worden gelobbyd door de lan den, die graag de nieuwe NAVO-leider willen leveren, De nemarken voorop. Bij de NAVO Ruud Lubbers (hier rechts met Willy Claes en de Belgische premier Jean-Luc Dehaene tijdens een vergadering v december 1993) is een van de deelnemers aan de stoelendans. zegt men dat de benoeming van een opvolger vermoedelijk geen kwestie van dagen, maar eerder van weken zal zijn. Men wil een goede kandidaat,* liefst zo snel mogelijk, 'maar de kwaliteit zal boven alles gaan', aldus Brussel. Toch speelt de profielschets bij de uiteindelijke keuze een ondergeschikte rol. Het gaat om een politiek spel, om strategie. De nationaliteit van de kandi daat weegt ten minste even zwaar als de organisatorische of politieke kwaliteiten. Liefst een kandidaat uit eigen land. Als dat niet lukt een zodanige keuze dat de zware post niet terecht komt bij een toch al rijkelijk bedeeld land. Het aantal NAVO-landen dat een kandidaat kan leveren is beperkt. De Amerikanen bezet ten traditiegetrouw de positie van opperbevelhebber en ko men om die reden niet in aan merking voor de politieke func tie van secretaris-generaal. Ca nada heeft vrijwel geen troepen meer in Europa. De Duitsers nemen al een aantal hoge func ties in binnen de NAVO. Boven dien was Wörner een Duitser en het gebruik dat de nationali teit de generaal wisselt. Het lijkt niet waarschijnlijk dat zo kort na Wörner opnieuw een Duitser de hoge positie zou kunnen bekle den. Frankrijk en Spanje doen maar ten dele mee in de NAVO. Luxemburg en IJsland beschik ken niet over noemenswaardige strijdkrachten en Griekenland en Turkije vallen af vanwege het nog altijd opspelende conflict over Cyprus. De kleinere lidstaten van de NAVO hebben dus een grote kans een kandidaat te leveren. Maar is Lubbers daarmee daad werkelijk een kanshebber? Niet waarschijnlijk. Hij is inmiddels geruime tijd van het politieke toneel en uit het internationale blikveld verdwenen. Maar waar schijnlijk is het debacle van de oud-premier bij die verkiezing voor het voorzitterschap van de Europese Unie nog niet verge- Net als bij de keuze van dat voorzitterschap speelt voor de topfunctie bij de NAVO de steun van de grote partners als Duitsland, Groot-Brittanië en Frankrijk de doorslaggevende rol. Bij de race naar het voorzit terschap van de EU bleek dat Helmut Kohl niets in Lubbers zag, vanwege diens weinig en thousiaste opstelling bij de her eniging van Oost- en West- Duitsland. Lubbers verweet op zijn beurt Duitsland en Frank rijk samen de dienst te willen uitmaken binnen de EU en haalde bovendien venijnig uit naar zijn toenmalige Belgische tegenkandidaat Dehaene. is oaen iaden om aan ia nemen dat de populariteit van Lubbers sindsdien is gegroeid. Daarnaast komt nog eens dat Lubbers nauwelijks geldt als een internationaal politicus. Geen Atlanticus', een kwaliteit die Van den Broek juist wel wordt toegekend. En mocht het ooit zover komen dat Lubbers seri eus meegaat in de race naar de topfunctie, dan zal er ongetwij feld een tegenstander opstaan, die zich ineens herinnert dat er met die Hollandse oud-premier toch ook iets speelde met be langenverstrengeling. van Hippocrates. „Artsen mo gen de belangen van patiënten niet beschadigen. Dit is hier ge beurd. Voorlopige resultaten van een onderzoek zijn voortij dig openbaar gemaakt", aldus Spitzer. Rawlins kwam niet alleen in aanvaring met Spitzer, maar ook met de belangenorganisa ties van huisartsen en die van verplegend personeel. En de La- bour-oppositie opende onmid dellijk de aanval op minister van volksgezondheid Dorrell. De kern van de kritiek is dat zelfs het verhoogde risico mini maal is. Bij de gewone pil is dat vijftien trombose-gevallen op honderdduizend gebruikers: bij de zogeheten nieuwe-generatie- pil is dat risico verdubbeld. Maar het is nog altijd minder dan bij zwangerschappen, waar de kans op trombose zestig op honderdduizend is. Peter Holden van de vereni ging van huisartsen zei gisteren dat veel van de drie miljoen vrouwen die in Groot-Brittannlë de pil gebruiken onnodig de schrik op het lijf is gejaagd. „Er is ondoordacht gehandeld. Die professoren trekken zich terug in hun iyoren torens en wij, de artsen, zitten met de brokken." De nieuwe winlerpripen: i f 50,- Toegang Volwassenen* f 40,- Toegang Kinderen*. Er zijn al arrangementen vanaf f 142.- p. p.** inclusief: -overnachting in een Disney hotel -ontbijt -2 dagen entree voor het Park. Ga voor een brochure en reserveringen naar het reisburo of bel gratis 06-0789 BERLUN ROBERT BLOEMEN/ANP Re^jonale verkiezingen in Duitsland zijn vaak een test voor de regering in Bonn. Maar de stembusronde morgen in Berlijn wordt vooral een graad meter voor de oppositionele so ciaal-democraten. Deze partij beleeft onder de omstreden Rudolf Seharping haar ernstig ste crisis in vijftig jaar. De verkiezingen in Berlijn (3,5 miljoen inwoners) zijn waar schijnlijk de laatste van dc stadstaat. Als de bevolking vol gend jaar instemt, gaan de hoofdstad en de omringende deelstaat Brandenburg in 1999 op II egio. De grootste stad van Duits land kampt met de laagste eco nomische groei van alle zestien deelstaten. De werkloosheid is hoog, ondanks de enorme bouwactiviteiten. In het voor malige Oost-Berlijn verdwenen door saneringen tienduizenden arbeidsplaatsen. In het andere deel vielen de miljarden aan subsidies weg die het leven in de 'etalage van het westen' moesten veraangenamen. Om aan de gigantische pro blemen het hoofd te bieden, vormden de christen-democra ten na de laatste verkiezingen in 1990 een grote coalitie met de sociaal-democraten. Maar de SPD doet het in opiniepeilingen NAVO-leden betreuren opstappen BRUSSEL-COLUMBUS Rtr-AFP-DPA Terwijl de ambassadeurs van de zestien NAVO-lidstaten gisteren in een communiqué hun 'diepe spijt' betuigden over het vertrek van Willy Claes als secretaris-generaal van de verdragsorganisatie, drongen verscheidene rege ringen aan op snelle opvol ging van de Belg. De Britse minister van bui tenlandse zaken Malcolm Rifkind stelde in Londen dat dc dringende taken van de NAVO geen enkel uitstel dul den. Rifkind wees hierbij op de oorlog in Bosnië, de uit breiding van de NAVO naar het oosten en de verhouding met Rusland. Ook Italië be klemtoonde dat het bondge nootschap juist tri deze pe riode behoefte heeft aan irk leiderschap. Liev ch i later Cla opvolgen, bezongen diplo- maten en regeringsleiders vervolgens uitvoerig de grote verdiensten van de scheiden de secretarisgeneraal. De Belgische premier Jean- Luc Dehaene verklaarde dat Claes 'zijn verantwoordelijk heid heeft genomen in het belang van net goede func tioneren van de NAVO'. Hij voegde daaraan toe dat Claes onschuldig is totdat het te gendeel is bewezen. Volgens Dehaene vervulde Claes zijn taken 'op voorbeeldige wijze. De leden van de alliantie, en België in het bijzonder, zijn hen erker lijk'. Claes heeft in korte lijd 'een grote bijdrage' geleverd aan het bondgenootschap, aldus het communiqué van dc ambassadeurs in Brussel, die ieder persoonlijk de Belg voor zijn inspanningen be dankten. /.ij betuigden voorts hun 'persoonlijke medeleven over het feit dat hij het nodig heeft gevonden een dergelij ke beslissing beslissing te ne- De Duitse bondskenselier Kohl verklaarde respect te hebben voor Claes' beslis sing. Ook Kohl benadrukte dal Claes in een ZB61 ni«..-ili| ke periode de leiding van de NAVO o|/zich had genomen, en dat hij 'op een Krachtda dige manier een bijdrage aan het bondgenootschap heeft geleverd'. Een woordvoerder van hel Witte Huis noemde Claes 'een goede vriend van de Verenigde Staten en een krachtige pleitbezorger voor de transatlantische betrek kingen. „Zijn aanwezigheid aan het roer van de NAVO zal worden bijzonder slecht, in tegenstel ling lot de CDU van bondskan selier I lelmut Kohl. Als de twee grote partijen hun samenwer king na de verkiezingen voort zetten, dan gebeurt dat met een in elk geval duidelijk verzwakte SPD. Voor SPD-leider Seharping komen de verkiezingen in Ber lijn op een uiterst ongelegen tijdstip. Een kleine maand voor het partijcongres fn Mannheim (dat 14 november begint) is een smadelijk verlies in de Duitse hoofdstad geen leuk cadeautje. Politieke waarnemers spreken over het begin van het einde van dc voorzitter en fractielei der. De Berlijnse sociaal-democra ten proberen morgen met lijst- trekker Ingrid Stahmer te red den wat er te redden valt. De 53-jarige minister van sociale zaken geldt als charmant en vakbekwaam. De CDU, de grootste partij in Berlijn met veertig procent van de zetels, zet opnieuw in op regerend burgemeester (premier) Eber- hard Diepgen. De 54 jarige christen-democraat leidde de stad al van 1984 tot 1989, sa men met de liberalen. Sinds be gin 1991 regeert hij weer. Diep gen betitelt zijn geboorteplaats graag als 'werkplaats van de eenheid'. Nieuwe aanval Berlusconi op kabinet Italië Ex-premier Silvio Berlusconi heeft een motie van wantrou wen aangekondigd tegen het zakenkabinet van de Italiaanse premier Lamberto Dini. De me dia-magnaat acht de lijd rijp voor een nieuwe aanval op Di- ni's technocraten, nadat de cen trumlinkse partijen, die door gaans in het parlement de rege ring-Dini steunen, een motie van wantrouwen tegen minister Filippo Mancuso van justitie hadden gesteund. Berlusconi's Forza Italia wil maandag hel ka binet naar huis sturen en de voorgestelde begroting voor 1996 torpederen. Het opstellen van de begro ting is een van de belangrijkste taken van het zakenkabinet, dat buiten partijpolitieke strubbe lingen om, orde op zaken wil stellen. Dini's regering lijkt met de recente onenigheden even wel steeds meer op een gewone Italiaanse regering en volgens Berlusconi heeft Dini's droom team daarom zijn langste .lijd gehad. Een nieuwe, gekpzen re gering is volgens hem nu ge wenst. De centrumlinkse partij en lijken evenwel nog niet be reid Dini te laten vallen, hoewel zij volgens opiniepeilingen voorliggen op centrum-rechts en rechts. De Italiaanse senaat nam donderdag een motie van wan trouwen aan tegen de minister van justitie Filippo Mancuso. De partijloze minister onder zocht de werkwijze van de po pulaire anti-corruptie rechters. Hij kwam met de verrassende conclusie dat de bekende on derzoeksrechters van de opera tie 'Schone handen' partijdig waren en rechtse politici bena deelden. De rechtse Berlusconi is slechts een van de vele politi ci die wegens vermeende cor ruptie door de rechters ter-ver antwoording worden geroepen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5