Nederland doet ook mee aan NAVO-vredesmacht pi U- TV 10 GOLD 12 1 xc«i Binnenland Nederland betaalt te hoge boetes voor hardrijden Cabinet verscherpt isen referendum Feestje in otterpark L I M 'J-ra !ommissie schiet Wierenga niet lek Koningshuis houdt geen open huis 'Brief Nordholt uit de losse pols' Kabinet gaat akkoord met puntenregeling tempobeurs Spoorwegen investeren niet meer in fietsenstallingen Heerma: Bolkestein is de baas van paarse coalitie Zoekactie scholiere levert niets op mohoven De politie heeft gisteren opnieuw gezocht naar spo- >n van een vermiste Eindhovense scholiere. Dat gebeurde na- at donderdagavond langs het Eindhovens Kanaal het rugzakje an het 15-jarige meisje was gevonden. De actie leverde niets p. Het meisje verdween op 6 oktober toen ze vanaf een logeer- dres in Eindhoven in alle vroegte naar een bakkerij fietste waar e in haar vrije tijd werkte. Vrij snel daarna vond de politie in de lommei haar fiets terug. lenzine in Sneker riolering fhwarden Een groot aantal inwoners van Sneek heeft gisteren eklaagd over stank nadat het riool was vervuild met benzine. Ie vervuiling is in de nacht van donderdag op vrijdag ontstaan oor een lekkage bij een tankstation. (Jit metingen bleek dat in et riool explosiegevaar was ontstaan. Die verdween na ontluch- doorspoeling van de riolen. Noodhulp voor hongerende Irakezen fn haag Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft en miljoen gulden beschikbaar gesteld voor slachtoffers van de ongersnood in Irak. Een groot deel van de Iraakse bevolking ordt geteisterd door ziekte en ondervoeding. De tekorten zijn et gevolg van de weigerachtige houding van Saddam Hussein. Ie Veiligheidsraad heeft hem ondanks de VN-sancties de logelijkheid aangeboden olie te verkopen om aan de eigen be- olking humanitaire hulp te verlenen. De Iraakse leider weigert terk medeverantwoordelijk voor shoah rRECHTDe Rooms-Katholieke Kerk is volgens de Nederlandse isschoppen medeverantwoordelijk voor de jodenvervolgingen i de Tweede Wereldoorlog. „Een traditie van theologisch en jrkelijkanti-judaïsme heeft bijgedragen tot het ontstaan van ;n klimaat waarin de shoah kon plaats vinden." De bisschop- en schreven dit gisteren in een verklaring naar aanleiding van ertig jaar Nostra Aetate. Dit document van het Tweede Vati- aans Concilie betekende een doorbraak in de verhouding tus- de RK Kerk en het jodendom. :ci wan- dicht wijsl i. ot,s 'Sal in bijn !J ot. TERDAG 21 OKTOBER 1995 Defensie gaat leiding aver uitgezonden militairen strakker regelen Nederland stelt ruim tweeduizend militairen ter beschik king van de NAVO-troepen die moeten gaan toezien op een vredesregeling in Bosnië. Het kabinet heeft dit be sluit gisteren genomen. Het CDA is 'zeer ongelukkig en boos' over de beslissing. De regering neemt de Kamer niet serieus genoeg, aldus CDA-buitenlandwoordvoerder De Hoop Scheffer. den haag anpin voormalig Joegoslavië zitten, komen in aanmerking voor deelname aan de NAVO-vredes macht. Omvang en samenstelling van de Nederlandse bijdrage worden pas vastgesteld als Joul- wan heeft laten weten wat hij precies nodig heeft. Kabinet en Tweede Kamer nemen daarna een definitief besluit. Minister van Mierlo (buiten landse zaken) en Voorhoeve (defensie) kondigen in een brief aan de Kamer aan dat zij het aanbod volgende week dinsdag aan de NAVO doen. Als de NAVO weet dat Nederland deze troepen ter beschikking stelt, neemt zij hen op in dè planning De NAVO wil"een vredesmacht op de been brengen van onge veer 60.000 man. Ook panden die geen deel uitmaken van de alliantie zullen worden betrok ken bij de opzet van de troe penmacht. NAVO-bevelhebber generaal Joulwan heeft de lid staten onlangs gepolst over de omvang van hun bijdrage. Tot de eenheden die Neder land ter beschikking wil stellen, horen een pantserinfanterie- bataljon (ongeveer achthonderd man), een tankeskader, logistie ke troepen, transportvliegtui gen, stafpersoneel en mare chaussee. Ook eenheden die al van de vredesmacht. „Daarmee komt het parlement in de klem te zitten", aldus De Hoop Schef fer. „Het kan het sturen van de troepen dan moeilijk afkeuren." WD en PvdA delen de be zwaren van het CDA niet. De re gering kan de troepen best aan bieden, mits zij maar het ge bruikelijke voorbehoud maakt dat de Tweede Kamer daar nog mee akkoord moet gaan, vinden de buitenlandwoordvoerders Weisglas (WD) en Valk (PvdA). Valk wijst erop dat als er een vredesakkoord in Bosnië is, het redes cht niet mag worden vertraagd door besluitvormingsprocedures in de NAVO-landen. Defensie gaat de leiding over Nederlandse militairen die wor den uitgezonden voor vredes operaties strakker regelen. Plan ning, voorbereiding en uitvoe ring van dit soort missies ko men in handen van de hoogste militair, chef defensiestaf gene raal Van den Breemen. De maatregelen gaat ten koste van de invloed die de bevelhebbers van de drie krijgsmatjhtaelen hebben op vredesoperaties. Het kabinet heeft gisteren op voorstel van Voorhoeve beslo ten dat het zogenoemde crisis- beheersingscentrum van Defen sie voortaan als enige de directe zeggenschap krijgt over de uit gezonden militairen. Tot dusver hadden de afzonderlijke krijgs machtdelen een eigen crisisstaf in Den Haag die hun mensen op vredesmissie bevelen kon den geven. De gebeurtenissen tijdens en na de val van de moslim-encla ve Srebrenica hebben volgens de Tweede Kamer en Voorhoe ve geleerd dat deze opzet tot een gebrekkige communicatie leidde tussen de diverse krijgs machtdelen onderling en met de politieke leiding op het mi- Foutmarge in meetapparatuur genegeerd den haag cppRaad doet vermoedelijk eind deze maand uitspraak. De procureur-generaal han teert de correctie van de fout marge ten gunste van de snel- heidsovertreder door die naar beneden toe te passen. Hij refe reert daarbij aan de alcoholon- derzoeken in het kader van de vorkeerswetgeving. De meetre sultaten van bloedproeven en ademanalyses worden namelijk ook naar beneden gecorrigeerd. Het sanctiebeleid in 'snel heidszaken' is gebaseerd op ca tegorieën en tarieven, zoals in 1991 vastgesteld door het open baar ministerie. Wie tot en met veertien kilometer te hard rijdt, krijgt automatisch een boete van vijftig gulden thuisgestuurd. Voor wie harder rijdt, kunnen de tarieven oplopen tot twee honderd gulden. Snelheidsover tredingen van meer dan dertig kilometer per uur worden uil sluitend langs strafrechtelijke weg afgedaan. Nederland heeft massaal teveel betaald wegens te hard rijden. Dat komt omdat politie en justi tie bij een vastgestelde snel heidsovertreding geen rekening houden met de foutmarge van de radarapparatuur. Die be draagt volgens het Nederlands Meetinstituut drie procent van de gemeten snelheid. kabinet heeft de eisen voor houden van een correctief erendum verscherpt. Volgens gisteren gepresenteerde irstel zijn eerst 40.000 (was 000) en vervolgens nog eens .000 (was 300.000) handte lingen nodig voordat burgers daadwerkelijk uit mogen eken over een wet. Het kabi- stelt ook de invoering van gemengd kiesstelsel voor. legeringspartij D66, groot Drstander van referenda, is met het besluit. Ook de IA kan in grote lijnen leven /oornemens van het ka- let op het gebied van de atkundige vernieuwing. Coa- ipartner WD blijft zowel r het referendum als het sstelsel tegensputteren. Op- iitiepartij CDA is helemaal en. let politiek meest netelige nt rond het referendum is op parkeerstrook' gezet. Het linet wil nog eens nader be ien of de planologische kern- ilissingen (PKB's) grote rken als Schiphol en de Betu- in onder een referendum i vallen. Dit gebeurt aan de hand van een rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Volgens het referendum- voorstel wordt een wet verwor pen als een meerderheid van de opgekomen kiezers tegen stemt. Die meerderheid moet dan wel minstens dertig procent van het totale aantal Nederlandse kie zers zijn; het gaat dan dus om zo'n 3,5 miljoen mensen. Het koninklijk huis, begrotingswet ten en internationale verdragen zijn niet 'referendabel', maar belasting- en sociale zeker heidswetten wèl. Ondanks kritiek binnen en buiten de Tweede Kamer stelt het kabinet toch een gemengd kiesstelsel voor. Daarbij moet de kiezer voortaan twee stem men uitbrengen: één op een landelijke kandidaat en één op een regionale kandidaat uit in totaal vijf districten, elk goed voor vijftien kamerleden. Zo moeten er straks 75 'landelijke' en 75 'regionale' Tweede-Ka merleden komen. Dit moet de band tussen kiezers en politici versterken. Leeuwarden Op 4 oktober, Dierendag, zijn in het fokcentrum van Otterpark Aqualutra drie otters geboren. Een uitzonderlijke gebeurtenis omdat het fokprogramma slechts 2,5 maand geleden is begonnen met net geslachtsrijpe dieren. Otters zijn na het werpen zeer stressgevoelig. Pas na an derhalve week liet moeder Sara de oppassers in de buurt. Voor de fotograaf hield zij echter een van de jongen verborgen. Het is de bedoeling dat de dieren worden uitgezet in het Nederlandse zoetwatermilieu. Sinds 1988 komt de otter in Nederland niet meer in het wild voor. foto»an, VERDIEN GELD!' Hobby - Dethleff c r rl - zaak leek afgeregeld, irdholt, de Amster- nse hoofdcommissa- had gesproken èn gelijk gehaald. Hij en maatjes hadden toch ijd al geroepen dat de irkwijze van het IRT iterregionaal Recher- eteam) niet deugde. Haarlem zaten criminelen bij de poli- Heeft de Haarlemse ifdcommissaris niet lf toegegeven dat hij n mannen onvoldoen de hand had? ardholt, de man die een jaarsalaris van een iljoen voor zichzelf regelde, heeft zijn ei- n victorie al aangekondigd'na het verschijnen nhet rapport-Wierenga. Oud-burgemeester lerenga moest de oorzaken zoeken van de on- I Éang van het IRT Noord-I lolland 1 Jtrech t. het 1 leciale opsporingsteam van zware criminaliteit, in rapport kon niet worden misverstaan: varsliggerij van het Amsterdamse politiekorps bestuurlijke onmacht van justitie Amsterdam •rmden de oorzaken van alle ellende. De hoofd niet name Nordholt reageerden furieus, zouden hun gelijk nog wel halen. Die kans is geboden door het instellen van de parlemen- ire enquêtecommissie opsporingsmethoden, ordholt kreeg donderdag een bal voor open iel. De commissie-Van Traa heeft in de door aarlemse agenten geïntroduceerdeopsporings- lethode zoveel onrechtmatigheden onthuld, dat Amsterdamse hoofdcommissaris zelfs op zijn kont kon scoren. En passant schopte hij ook conclusies van Wierenga in de prullenbak. Die ad de gewraakte opsporingsmethode rechtmatig inoemd en daardoor Amsterdam in haar hemd ïzet. De verwachting voor het verhoor van giste- daarom algemeen en gewettigd: De en- uètecommissie zou het rapport-Wierenga lek 'bieten. 'aar niets daarvan. Mevrouw Schmitz, voormalig 'tgemeester van Haarlem, en de heer Wierenga igeren zich neer te leggen bij de Amsterdamse pvatting. Beiden presenteerden een overtuigend toprecht beeld van verantwoordelijke bestuur- 'ts die staan voor wat ze zeggen en doen wat ze loeten doen. Anders danAmsterdammers ma- en zij wel fouten. Maar zij nemen daar ook de erantwoordelijkheid voor. Staan voor hun zaak. JAN KUYS VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa, die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie. Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geel de achtergronden. Ook wanneer anderen on der hun leiding misbruik hebben gemaakt van de omstandigheden. Kortom, de enquêtecom missie schoot niets lek. Schmitz en Wierenga ha merden op de verstoorde verhoudingen tussen poli tie en justitie in het ressort Amsterdam tijdens de op richting van het IRT. Die toen bestaande gezagscri sis, voortkomend uit het verzet van Amsterdam te gen het speciale.team ter bestrijding van zeer zware criminaliteit, heeft de kiem gelegd voor de ophef fing van het IRT. Niks foute opsporingsmethode; gewoon een on derlinge competentiestrijd tussen Amsterdam en de rest van de wereld. Dat de methode later bleek te berusten op allerlei illegale handelingen was voor de Amsterdammers mooi meegenomen. Hadden ze eindelijk een prachtig argument om het IRT om zeep te heipep. Wierenga en Schmitz beklemtoonden gisteren de onmacht van de politie tegenover moderne, goed geoutilleerde bendes. Een politie-apparaat bo vendien, dat ten tijde van het IRT zo zwak werd aangestuurd, dat niemand meer zicht had op de cruciale werkwijze van afzonderlijke politiemen sen. Dit gebrek, gevoegd bij een onvoldoende toegerust opsporingsapparaat, maakt de aanpak van de zware criminaliteit al op voorhand een de bacle. Een hoogst ernstige zaak in een land, waar de winsten uit criminaliteit zo hoog zijn dat ze een ongezonde aantrekkingskracht uitoefenen op grote en gevaarlijke boeven uit de hele wereld. Over de wijze van opsporen gaat het dan al lang Enkele leden van de enquêtecommissie opspo ringsmethoden nemen volgende week deel aan een studiereis naar het buitenland. Daarom komt de commissie uitsluitend op maandag en vrijdag bijeen. Maandag worden verhoord me vrouw In 't Velt-Meijer, de Amsterdamse rechter J. Willems, hoofdcommissaris J. Brand van Den Haag en twee medewerkers van het ministerie van justitie, namelijk H. Wooldrik, die al eerder is verhoord, en A. Zwanenburg. De paleizen Noordeinde, Huis ten Bosch en Soestdijk blijven dicht. Alleen het Paleis op de Dam in Amsterdam en Het Loo in Apeldoorn zijn deels dan wel geheel open voor het pu bliek. Premier Kok laat dat het SP-kamerlid Marijnissen weten in antwoord op schriftelijke vragen. Kok noemde vorig jaar in de Kamer het idee om paleizen op gepaste wijze open te stellen voor de bevolking nog 'een sympathieke gedachte'. Maar de minister-president waar schuwde bij de begrotingsbe handeling onmiddellijk al voor problemen met privacy en vei ligheid van de leden van het koninklijk huis. De drie paleizen zijn staats eigendom en voor gebruik ter beschikking gesteld aan de ko ningin. Noordeinde is het werkpaleis van Beatrix, waar ook prins Claus zijn kantoor heeft. Intensief gebruik en vei ligheidsaspecten maken open stelling van dit paleis derhalve ondoenlijk. Hetzelfde geldt voor Huis ten Bosch, het woonpaleis van Beatrix. Ook paleis Soestdijk, waar prinses Juliana en prins Bernhard wonen, is om dezelf de reden niet toegankelijk voor het publiek. Wierenga niet onder de indruk van standpunt Amsterdam: den haag gpd vervolg van voorpagina Het staat helemaal niet vast dat de informant van het IRT met hulp van justitie en politie schatrijk is geworden. Dat zei oud-burgemeester Wierenga gisteren bij de commissie-Van Traa. Wierenga was niet onder de indruk van brieven van on der meer korpschef Nordholt en hoofdofficier van justitie Vrak- king uit Amsterdam. „In de brief van Vrakking stonden nogal wal onjuistheden. Die was erg uit de losse pols ge schreven. Net als de brief van Nordholt trouwens." Wierenga gaf gisteren wel toe dat er vorig jaar in zijn rapport, mede door de tijdsdruk van zes weken waarin zijn commissie klaar moest zijn, onvolkomen heden zijn geslopen. Zo meldde de commissie in de rapportage niet dat de informant van het IRT zijn criminele verdiensten mocht houden, terwijl zij hier van wel wist. „We hebben de minister er wel van op de hoog te gebracht." Wierenga achtte dit aspect echter minder essen tieel voor de methode. „Het springende punt was dat je met zo iemand in zee was gegaan." Volgens Wierenga ging het er vooral om dat de door het IRT onderzochte bende zo'n ernsti ge bedreiging van de rechtsorde vormde en zo moeilijk aaVi te pakken was, dat grensverleg gende opsporingsmethoden on ontbeerlijk waren. Hij hield gis teren ook staande dat de infor mant destijds door de politie goed te controleren was.- „Er was dagelijks contact met hem." Bovendien wees Wieren ga er op dat er in de criminele organisatie nog een 'informatie positie' was waardoor de infor mant ook viel te controleren. Volgens de Maastrichtse ad vocaat Th. Hiddema is het in middels zover dat goed georga niseerde criminele organisaties zelf voor de aanwas van infor manten voor de politie zorgen. Zij geven één van hun trawan ten opdracht zich als informant bij de politie aan te melden, zo dat zij precies aan de weet ko men wat de politie over hen weet. Op deze manier wordt het spel vaak gespeeld, aldus Hid dema, die "gisteren eveneens door de parlementaire enquête commissie opsporingsmetho den werd gehoord. „Informanten zijn premieja gers en dubbelspionnen", aldus Hiddema. Volgens hem zijn in formanten van de politie niet te' beroerd om ook nog eens geld te verdienen bij criminele orga- i de geheii War die efactor in het voordeel van de betrapte weggebruiker was toegepast, dan zou hij minder hard heb ben gereden en volgens de gel dende maatstaven lager zijn be boet. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren een aantal cassatieberoepen niet ontvankelijk verklaard. Ilij ver nietigde daarmee tegelijk het rder opgelegde vonnis van de rechter. In cludeert hij tot opgelegde sant rgev den haag «anpmet een dergelijke spaarpun- tonregeling voor de zogeheten De studentenorganisaties LS- Vb en ISO stemmen in met de regeling. Beide bonden hadden een nog ruimhartiger regeling willen hebben, maar beschou wen de nu gemaakte afspraken echter als het maximaal haalba re. De maatregel kost minister Ritzen (onderwijs) tot en met het jaar 2000 in totaal 33 mil joen gulden extra. Studenten die in een jaar onvol doende studieresultaten boeker en daardoor hun beurs zier omgezet in een lening, kunner die strafmaatregel ongedaar i dan binn maken. Ze i vijfjaar 168 studiepunten halen. Dat is het totaal aantal punten dat studenten tijdens een vier jarige studie moeten halen om een diploma te krijgen. Het ka binet is gisteren akkoord gegaan den haag gpdbestaande stallingen werd jaren geleden en moderniseringspro- gramma afgekondigd. „Dat programma is helemaal in het slop geraakt toen de NS intern gingen reorganiseren. De bestaande stallingen werden toen de verantwoordelijkheid van de afzonderlijke stationbe heerders. Die investeren echter veel liever in cafetaria's, Ier tuurstands en platenwinkels. Daar is geld mee te verdienen", aldus woordvoerder Godefrooij van de Eerste Nederlandse lïri serbond (ENFB). De NS investeren niet meer in bestaande fietsenstallingen bij de stations. De afgelopen twee jaar is het bedrag d« gedaald eningen log gee i half dt besteed vijl miljoci miljoen pe Ook de nieuwbouw van stal lingen ligt stil. De NS zijn er niet uil aan welke eisen die slallin- gen moeten voldoen. Pas begin volgend jaar wil men nieuwe normen hebben bepaald. Voor 'Importstop varkens onterecht' den haag anpten voor Nederlandse varkens omdat ter plaatse in de mest van een dier uil Nederland het virus van de besmettelijke blaasjesziekte is aangetroffen, Volgens de Nederlandse vee- handelorganisatie en ook het dier echter in Portugal besmet en niet in Nederland, en is de importblokkade derhalve onte Portugal moet de dez gestelde importstop derlandse varkens Dat heeft hel Perman opheffen, •nt Veteri- imbtelijke bestrijding van dierziekten, gis teravond besloten. Portugal heeft de grens geslo- cht. nisaties die hen betalen voor in formatie over de politie. „Er valt in het huidige klimaat veel voor ze te verdienen", verklaarde de advocaat. Intussen is de parlementaire enquêtecommissie opnieuw in aanvaring gekomen met minis ter Sorgdrager van justitie. Eer der waren er al problemen rond het verhoor van CRI-ambtenaar Karstens. Gisteren pas kreeg de „WD-leider Bolkes baas van de coalitie CDA-fract in het oktober mediar, het orgaan van tie uni versiteit Twente. „Als het kabi net over de grenzen van het re geerakkoord heen gaat, dan trekt Bolkestein een streep. De koopman uit Amsterdam be slist", stelt Heerma. D66 komt er naar Heerma's in is de lo maakt een vermoeide indruk, Dal zegt Wolffensperger komt niet uit de erf. Heerma heeft geen hoge pel op van de paarse club. De coali tie heeft zich een 'centralisti sche liberale stadspolitiek' als richtsnoer aangemeten, maar heeft geen 'doel, geen eind punt'. „Paars staat voor alles, en voorniets." de ensdag anbiedingsbrief -Wierenga aar toenmalige ministers Hil Ballin en Van Thijn. Pas afgelopen hoorde Van Traa van het bestaan van de brief. Van Traa is hogelijk verbaasd dat de brief niet auto matisch naar hem toe kwam. Verder heeft Van Traa een me ningsverschil met Sorgdrager over een zogeheten 'verklarin- genverbaal' van de commissie- Wierenga. Terwijl Van Traa dit docu ment in bezit wil hebben, vindt Sorgdrager dat het slechts door de commissie mag worden 'in gekeken'. Het ministerie liet gis teravond weten dat Sorgdrager en haar collega Dijkstal (binnenlandse zaken) maandag zullen reageren. DE SPANNENDSTE SERIES, DE BESTE SOAPS, DE LEUKSTE HUMOR EN NOG VEEL, VEELMEERZIE JE ALLEEN OP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3