Wie de bal heeft, is de baas ZATERDAG 21 ÖKTOBER 1995 3/1 Zwa rt kijkers gewagei 1 van een dreigende overdosis sport op TV. Maar de kijkcijfers geven geen enkele indicatie dat de honger naar de bal gestild is. Sport - en meer bepaald voetbal - scoort meer dan ooit. Nooit eerder rook het in de Zeis ter bossen zo naar geld. Voorbij is de tijd van het exclusieve I een-tweetje tussen de I KNVB en de NOS met als doel de 1 uitzendrechten van de Nederlandse voetbalcompetitie. Te koop: 'Het produkt voetbal'. Tegen elk Een niet meer weg te denken beeld bij voetbalwedstrijden: de televisiecamera als directe schakel tussen voetbalwedstrijd en miljoenenpubliek. Voor het toegangshek van het KNVB-Sportcentrum is het 'grote warmlopen' al enige tijd aan de gang. TV-produktiemaatschappijen, publie ke- en commerciële zendgemachtigden ma ken zich op voor de onderhandelingen met de KNVB, waarbij de uitzendrechten van de PTT Telecompetitie en het bekervoetbal op het spel staan. Het mediacontract dat de voetbalbond vier jaar geleden met de NOS af sloot, loopt eind dit seizoen af. Vooruitlopend op het loven en bieden dat naar verwachting volgende maand echt een aanvang neemt, heeft de KNVB bij monde van sectie betaald voetbal-voorzitter Jos Staatsen donderdag alvast kenbaar gemaakt dat er drie opties zijn: 1. Verkoop van de rechten aan één of meer omroeporganisaties. De KNVB claimt daarbij inspraak als het gaat om vorm, inhoud en weergave van de repor tages c.q. programma's: 2. Voetbalprodukties en programma's in eigen beheer houden, waarbij eventueel gebruik zal worden ge maakt van de diensten van een TV-produk- tiebedrijf. 3. Een eigen sportkanaal. Aan speculaties en theorieën inmiddels geen gebrek. Het wildste gerucht tot dusver viel onlangs te lezen in de 'krant voor wakker Nederland': de KNVB, TV-producent Ende- mol en KPN zouden de mogelijkheid onder zoeken RTL5 van de Hollandse Media Groep over te nemen, teneinde er een sportzender van te maken. Daarop voortbordurend is de verleiding groot de link te leggen tussen KNVB en KPN, hoofdsponsor van de PTT Te lecompetitie. Maar navraag leert dat het geenszins feen uitgemaakte zaak is dat het in beeld brengen van Nederlands competitie voetbal in de toekomst voorbehouden zal zijn aan RTL5. „Het is namelijk een onzinver haal, je reinste flauwekul", bezweert Ende- mol-woo rdvoerder Thomas Notermans. Wel waar is dat het amusementsbedrijf met de KNVB oriënterende besprekingen heeft gevoerd over een eventueel gezamenlij ke produktie van sportprogramma's en voet balwedstrijden. Het concurrerende ID-TV ziet daar trouwens ook brood in. Notermans namens Endemol: „Mocht het tot een derge lijke constructie komen, dan brengen wij de kennis van het TV-maken in, de KNVB houdt de rechten. Niet Endemol, maar de voetbal bond zou dan de vrijheid hebben de betref fende uitzending aan te bieden bij welke zendgemachtigde dan ook." Miljoenendans Het grote spel om de verwerving van de uit zendrechten wordt evenwel gespeeld door het publieke en commerciële bestel. Onder het motto: 'Wie de bal heeft, is de baas'. Ve- ronica-voorzitter Joop van der Reyden loste onlangs al een schot voor de boeg in 'De Volkskrant'; „Samenwerking tussen KNVB en Endemol kan voor de NOS een ramp beteke- Mocht Kees Jansma zo vlak voor de miljoe nendans met de KNVB op de toppen van z'n zenuwen leven, dan weet hij dat in eik-geval te verbergen. Zo goed zelfs dat de chef sport van NOS-TV geen seconde overweegt als vanouds naar de sigaret te grijpen. „Acht maanden geleden ben ik gestopt. Sindsdien ben ik acht kilo aangekomen. Düt baart me zorgen. Verder ben ik niet het type me onge rust te maken. Bij het horen van het woord 'ramp' denk ik niet aan het verlies van voet balrechten. Dan denk ik aan een gebeurtenis, als gevolg waarvan vele mensen om het leven komen. Dat verklaart misschien mijn laco nieke instelling." Zo te zien heeft Jansma z'n zaakjes aardig onder controle. Het markante hoofd straalt bij tijd en wijle, maar dat kan natuurlijk eèn pose zijn. De op slim staande oogjes suggere ren dat Jansma veel meer weet van wat in Zeist speelt dan ieder ander. Een wat cryp tisch aandoende uitspraak lijkt dat vermoe den te staven: „Met de heren Bieren en Geer- sing zit ik namens de NOS in de onderhande lingsdelegatie die gesprekken moet voeren met de KNVB. Gedrieën denken we de visie van de voetbalbond te kennen, gedrieën den ken we ook te weten wat er leeft bij de andere gegadigden die in de markt zijn voor de uit zendrechten." Te koop: voetbal als televisieprodukt Daar laat Jansma het bij. Uit tactische overwegingen kijkt hij wel uit de concurren tie tekst en uitleg te geven over het bedrag dat de NOS in het uiterste geval bereid is neer te tellen. Vragen pareert hij handig door veel en tegelijkertijd weinig te zeggen. Dat is in elk geval nog meer dan wat de huidige chef sport van RTL te melden heeft; tal van invitaties voor een gedachtenwisseling be antwoordde de anders toch zelden om een mening verlegen zittende Lex Muller met een diep stilzwijgen. Buissupporter Zappen langs de kanalen op de kabel bete kent onderhand een dagelijks rondje langs de velden. Als het maar beweegt, dan lijkt het al voor uitzending geschikt. Waarbij wordt in gespeeld op het gegeven dat heel wat voet balliefhebbers in de loop der tijd 'buissupporter' zijn geworden.* De huiskamer als eretribune. Met alle voordelen van dien. Ver weg van het gajes dat het leven in stadions soms knap onveilig maakt. Geen last ook van de 'zeikerds' die er behagen in scheppen om vanaf de tweede ring op je hoofd te urineren. Ghips, pinda's, hapjes voor de lekkere trek en een koud bier tje binnen handbereik als meer dan redelijk alternatief voor uitgelebberde pils en zo'n lauwe slapjanus van een worst met een on verantwoord hoog bacteriëngehalte. Te veel sport op TV? Onzin, vindt Jansma. Dat menige dagbladjournalist vandaag de dag meent de opinieleider uit te moeten han gen door telkens te verkondigen dat de TV- kijker overvoerd wordt met sport, Jansma vindt het te belachelijk voor woorden. Hou eerst zelf de spiegel voor, is hij geneigd te zeggen. „Ik verbaas me erover dat schrijvers van recensies en mensen van de schrijvende sportpers gemakshalve vergeten waar ze zelf vandaan komen. De krantewereld, ja! Waar ze hetzelfde doen als de televisie. Zoveel mo gelijk sport brengen, zes dagen in de week. Met veel extra pagina's na het weekend. Op zaterdag en donderdag dito. Daar hoor je dus niemand over." Te veel sport op TV? Er zijn anders genoeg liefhebbers die er blijk van géven nog honger te hebben naar de bal. Onlangs voetbalde 'Oranje' op Malta tegen een stel goedwillen de haJcketrappers. Rond 3,5 miljoen Neder landers hadden die woensdagavond blijkbaar niets anders te doen; hoe dan ook was de li ve-reportage het best bekeken TV-program- ma van vorige week. Maar zie ook eens de kijkcijfers, die 'Studio Sport' onveranderd collecteert. Geen week dat de zondagavond-uitzending geen hoge notering haalt in de Top-25 van meest gewil de TV-produkties. Verbazing Het valt trouwens wel mee met de hoeveel heid sport die de NOS in de programmering stopt, is de opvatting van Jansma. Hij ging het eens na: „Acht procent van de totale' NOS-programmering is gereserveerd voor de afdeling sport. En van dat percentage gaat eenvijfde op aan voetbal. Lepel je dergelijke feiten op, dan kun je de verbazing van de ge zichten aflezen. Op zich is het juist dat er elke avond sport op TV te zien is. Maar daar heb ik in mijn winkel niet zo gek veel mee te ma ken. Ik bedoel: wat anderen doen, moeten zij weten. Voor mij geldt niet de optelsom van 34 netten, voor mij geldt de macht van het getal van drie beschikbare zenders." Contractueel moet de NOS op jaarbasis de voetbalbond 20 miljoen betalen voor het uit zenden van samenvattingen. Daarvan ont vangt de publieke omroep een bijdrage van 3 miljoen per seizoen terug van FilmNet/Supersport, dat bijna wekelijks een duel uit de PTT Telecompetitie integraal uit zendt. Eurosport legt er nog een vergoeding van een paar ton bij voor het heruilzenden van eerder in 'Studio Sport' vertoonde voet- balflitsen. Bekend is dat de meeste eerste di visie-clubs bestaan bij de gratie van de dona ties, die de KNVB fourneert uit de opbrengst van TV-gelden. Het exclusieve recht om interlands te cove ren bezit de publieke omroep al enkele jaren Kees Jansma, chef sport van NOS-TV: „Wij gaan de onderhandelingen met de KNVB vol zelfvertrouwen in." foto archief niet meer. De KNVB heeft 'Oranje op TV' voor vijftig procent uitbesteed aan de Duitse maatschappij UFA, die op haar beurt een on getwijfeld lucratieve 'deal' heeft gesloten met RTL. Over de commerciële 'Luxemburger' ge sproken. Die ging eerder ook al strijken met de uitzendrechten van autosport en van ten nis. Dat de snelle jongens van het circuit niet meer te zien zijn bij de NOS, vloeit volgens Jansma voort uit een bewuste keuze. „We hebben het belang van autosport in Neder land afgewogen. Als je er zoveel miljoen moet betalen, is het een kwestie pen. En dat tennis naar de hier de vlag niet vt valt mee te leven, en lo- gaan, da; ken. Maar e leeuwedeel hier zit." de belangrijke sporten t Grijpstuiver Voor een goed verstaander: voetbal bij de NOS moet dus. Tegen elke prijs? Jansma lacht maar eens. En bij de KNVB lachen ze - vermoedelijk - in hun vuistje. Reken maar dat in Zeist de opties worden geteld. Dat was in vroeger dagen wel anders. De toenmalige NTS dokte als voorloper van de NOS in 1953 een grijpstuiver om de 30.000 betalers van kijkgelden eerste rij te laten zitten. Omroep baas Rengelink besloot na veel gesteggel zuchtend en steunend 500 gulden aan het budget te onttrekken voor de rechtstreekse reportage van Nederland-België. Nog tot 1966 wachtte de KNVB met het slaan van echte munt uit voetbal op televisie. KNVB-voorzitter Wim Meuleman slaagde erin NOS-baas Emile Schüttenhelm te verlei den tot een pennestreek onder een contract, goed voor 250.000 gulden. In ruil daarvoor mocht 'Sport in Beeld' technisch verre van volmaakte flitsen van eredivisiewedstrijden uitzenden. Het wekelijkse uurtje sport op 'IV is dage lijkse kost geworden. Hoor de stem van van daag, verwoord door Jeroen Oerlemans, pro gramma-aankoopdirecteur Benelux van FilmNet/Supersport: „Als je kijkt naar de pro grammering van de NOS, zie je dat sport scoort en reclame-inkomsten genereert. Het voetbalpubliek verzadigd? Feyenoord had zich in de uitwedstrijd tegen Dag Liepaja al zeker gesteld van kwalificatie voor de volgen de Europa Cup-ronde, toch namen ruim an derhalf miljoen mensen nog de moeite naar de uitgebreide samenvatting van de thuis wedstrijd te kijken. Terwijl er in wezen niets meer op het spel stond." Geregeld wordt de vraag opgeworpen welk belang gediend is bij het live op het scherm projecteren van wedstrijden als Sparta-NEC en RKC-Twente. Daarbij pleegt met een schuin oog te worden gekeken naar Supers port. Oerlemans meent te weten dat zijn abonnees wel degelijk ook op dergelijke modale duels uit de PTT Telecompetitie zit ten te wachten. „Bij ons abonneert zich de superliefhebber die in beginsel belangstelling heeft voor alle duels uil de Nederlandse competitie. Zondag 22 oktober zenden we Feyenoord-Ajax in z'n geheel uit. Maar het is ook aardig om Sparta- NEC te hebben. Al was het alleen maar voor de Nijmegenaren die op vrijdagavond niet in de gelegenheid zijn naar Rotterdam, naar Spangen te reizen. Een jaar of tien geleden coverde FilmNet al eredivisie-ontmoetingen. Met Barend en Van Dorp als commentatoren. I let experiment stierf destijds een vroege dood. In augustus 1993 besloot de leiding van de abonnee-zen der de sport opnieuw te laten infiltreren in de doorlopende voorstelling van films. Vooral hel voetbal op FilmNet Plus bood blijkbaar zo veel perspectief op nieuwe huurders van decoders, dat bij Multichoice in Nieuwcgein afgelopen zomer het aparte sportkanaal Su persport in werking werd gesteld. Oerlemans: „Ons voornaamste probleem tot voor kort was, dal als we de rechten van een wedstrijd hadden verworven de ene abonnee tevreden werd gesteld en de ander niet. De voetballiefhebber zat thuis verge noegd in z'n handen te wrijven. Maar de ci nefiel die op z'n aangekondigde film wachtte, zag zich een voetbalwedstrijd voorgescho teld. Nu is alles duidelijker, al is het program meren van sporten een flexibele aangelegen heid. We willen zo actueel mogelijk zijn. Van daar dal de abonnee wijzigingen van de pro grammering in onze maandgids moet incal culeren." In rond 200.000 Nederlandse huisgezinnen bevindt zich thans een FilmNet-decoder, die het mogelijk maakt de gecodeerde uitzendin gen van de betaalzender te ontvangen. Ge mikt wordt op 350.000 abonnees; dat streef getal moet over ruim twee jaar bereikt zijn. 'Principe-zaak' En zo wordt ook bij Eurosport gezegd dat er wel degelijk een publiek voor die zender be slaat. Dat het station van vele kabelnetten dreigt te verdwijnen is een andere kwestie. Woordvoerder Vroeg in de Wey van ISPA, de Nederlandse vertegenwoordiger van de sportzender, heeft hel over een principe zaak. „I let is gewoon absurd dat kabelexploi tanten ons geld vragen, terwijl ze dan zenders als de BBC. ARI) en ZDF juist f 2,04 per ka belaangeslotene betalen. Kijk, in 1988 verte genwoordigde Nederland nog een kwart van de Europese markt. Nu nog maar 0 procent. Tamelijk marginaal voor ons, dus. De Neder landse kabel is vol, in andere landen is de bekabeling nog volop gaande. I.os daarvan zou het voor de sportliefhebbers in Neder land jammer zijn dat er niet meer naar Euro sport gekeken kon worden. De belangstelling voor onze uitzendingen is groeiende. In 1992 teken 0,77 miljoen kijkers dagelijks naai Bu rosport, vorig jaar waren dat er 1.3 miljoen. Ik durf te beweren dat de golfsport door ons po pulair is geworden in ons land." Te veel 'sport en vooral voetbal op TV? Eer der is het tegendeel waar. De liefhebber on der de kijkers 'vreet' voetbal en lijkt ondanks het grote aanbod niet te verzadigen. Uiter aard is Kees Jansma er veel aan gelegen dal de grote massa 'buissupporters' ook in de toekomst op het publieke bestel blijft afstem- „Het zal hartstikke moeilijk worden, maar het moge duidelijk zijn dat we het hele pak ket in deze winkel willen houden. Zonder daarbij enige concessie aan de vrijheid van meningsuiting te zullen doen. Voor mij is maar één ding grensoverschrijdend: als we niet meer mogen zeggen wat we denken. Een eventueel verlies van de voetbalrechten zou buitengewoon slecht zijn voor 'Studio Sport', maar ook voor alle sporten in Nederland. Wij brengen zestig takken van sport per jaar op de buis. Stel dat we het voetbal straks voor een deel verliezen, dan zullen onherroepelijk ook die kleine sporten minder bekeken wor den. Want de 'commerciëlen' zullen er geen boodschap aan hebben die op de buis te brengen. Om begrijpelijke overwegingen gaat hun belangstelling alleen uit naar de grote publiekstrekkers."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33