ZATERDAGS BIJVOEGSEL Een tandeloze wolf VN en Nederland koeltjes van start ZATERDAG 21 OKTOBER 1995 De datum had als dag van de definitieve vriendschap der volkeren de geschiedenis Roeten ingaan: op 24 oktober 1945 werden de Verenigde Naties geboren. De vrede was net getekend, het optimisme nog groot. De VN juden oorlogen gaan voorkomen, danwel in de kiem smoren. Een halve eeuw later weet dereen beter. Wat een slagvaardig instrument een rechtvaardige internationale orde had moeten worden, werd een tandeloze wolf, een trage moloch zonder geld. Vijftig jaar VN is maf morgen dan ook aanleiding voor een feest mderfeeststemming. Want misschien is het wel het laatste jubileum. egin dit jaar sloegen extreem- I JP rechtse groepen in de Verenigde Staten alarm. Via Internet meld den zij elkaar op opgewonden toon geheim zinnige troepenbewegingen langs de Ameri kaanse wegen. Er waren zwarte helikopters van de Verenigde Naties gezien en soldaten die een vreemd taaltje brabbelden. De bood schap onder de paranoïde leden van de rechtse milities was al gauw dat buitenlandse eenheden bezig waren onder VN-vlag de be zetting van Amerika voor te bereiden. Ze brachten hun leden in staat van opperste pa raatheid. De overname van de VS door de VN was nabij! Op het VN-hoofdkwartier in New York en ver daarbuiten is er hartelijk om gelachen. „Stel je voor", buldert een Amerikaanse di plomaat ook nu nog. „De VN die ons bezet ten. En wie zouden dat moeten doen? De VN zijn nog niet eens in staat om een zootje re bellen in Somalië onder de duim te houden, of te zorgen dat ze in Bosnië ophouden met vechten." Voor veel Amerikanen is geen lach wekkender scenario denkbaar. Want in hun ogen zijn de VN juist een volstrekt imcompe- tente organisatie, waar verspilling en wanor de de baas zijri en waarvan elke militaire operatie op voorhand tot mislukken is ge doemd. Morgen viert de volkerenorganisatie haar gouden jubileum, en in New York maakt men zich meer zorgen over het voortbestaan van de VN zelf dan over het idee dat sommigen denken dat de VN Amerika, laat staan de we reld zouden willen overheersen. De VN staan op de rand van een politiek en financieel fail- lisement. Politiek door het falen van de vre desoperatie in Bosnië, financieel omdat er zó veel wanbetalers zijn „dat zonder maatrege len in april het licht uit moet", zoals een Ne derlandse diplomaat zegt. Maar niet' iedereen is daar rouwig om, want vijanden hebben de VN genoeg. Staatshoofden en regeringsleiders zullen de komende drie dagen in een eindeloze rij toespraken geen van alle langer dan vijf minuten hun verjaardagswensen uitspre ken. Het is eerst de beurt aan Bill Clinton, en later op de dag aan Boris Jeltsin, Fidel Castro en zelfs onze eigen Wim Kok. Maar van een feeststemming is geen sprake. „Er is een vlak gevoel", zegt dr. Nico Biegman, de Neder landse ambassadeur bij de VN. „Er heerst geen juichstemming." Het jubileum wordt wel gevierd. Bosnië en de financiële zorgen hangen echter als een zwarte schaduw over het feest. Nieuwe orde Toen de Koude Oorlog voorbij was, dacht menigeen dat de VN eindelijk hun rol als vre destichter zouden gaan waarmaken. Ameri- ka's toenmalige president George Bush sprak over 'een nieuwe wereldorde'. De NAVO leek, nu de Oost-West-confrontatie voorbij was, ten dode opgeschreven. In Brussel liep ieder een te wachten op het einde, terwijl de VN- top opgewekt op nieuwe uitdagingen wacht te. Maar het liep allemaal anders. De situatie is 'dankzij' de oorlog in het vroegere Joego slavië totaal omgedraaid. Over het einde van de NAVO praat niemand meer. Over dat van de VN des te meer. De politieke wil om de VN echt handen en voeten te geven ontbreekt. De mislukking van de missie in Bosnië is daarvan het bewijs. Enerzijds zijn er landen die van de VN een oplossing voor alle kwaad in de wereld ver wachten, maar anderzijds zijn er evenveel die de VN daarvoor niet de middelen willen ge ven. „Je moet je realistisch gaan afvragen waarvoor je de VN wilt gebruiken", zegt Bieg man. En dat is niet het uitvoeren van de ene vredesmissie na de andere. Als vredestichter zijn de VN niet geslaagd. Hooguit als hand haver van een al bereikte vrede. De Golfoorlog van 1991 heeft verkeerde verwachtingen gewekt. Een internationale coalitie onder leiding van de VS, maar met een mandaat van de VN, stelde toen in Koe weit orde op zaken. Velen dachten daarna dat dit de nieuwe wereldorde zou zijn. In de praktijk pakte dat anders uit. Een nieuwe VN- missie onder Amerikaanse leiding liep in So malië op een fiasco uit. In Bosnië kwamen VN-soldaten temidden van strijdende partij en terecht die geen enkel belang bij een wa penstilstand leken te hebben. Dat -heeft de visie op VN-vredesmissies drastisch veranderd. Steeds meer landen vin- Blauwhelmen voor de VN-vlag: De 'vredessoldaten' werden in onder meer Somalië en Bosnië het meest zichtbare symbool van het falen van de volkerenorganisatie. foto reuter peter Andrews Jubilerende VN maakten droom van wereldvrede nooit waar den dat VN-troepen alleen nog zouden moe ten worden ingezet als alle partijen dat ook écht willen, om een broze vrede te bewaren of om het uitbreken van een oorlog te voor komen. Als er echt moet worden opgetreden, kan dat beter gebeuren door losse coalities van landen 'uit de regio'. Zoals door de NAVO in Bosnië. Dat kan niet overal, geeft Biegman toe. In Afrika zal het moeilijker zijn een coalitie van gelijkgestemden te vinden dan in Europa. „En je kunt toch moeilijk een conflict in één van de vroegere Sovjetrepu blieken alleen door Russische troepen laten oplossen?" Conferenties Maar hij wijst erop dat de VN als vredeshand- haver niet volledig zijn mislukt. In vijftig jaar zijn er 38 vredesmissies geweest. Daarvan zijn er zestien nog bezig, met in totaal 63.000 soldaten. In Cyprus, Libanon, Angola, El Sal vador en Cambodja hebben VN-bLauwhel- men zeer nuttig werk gedaan. Als VN-eenhe- den sneller zouden kunnen worden ingezet, kan ook veel leed voorkomen worden. Dat steekt ook achter het idee van minister van buitenlandse zaken Hans van Mierlo om een permanente, snel inzetbare troepenmacht ter beschikking van de VN-Veiligheidsraad te stellen. „Als we vorig jaar zo'n eenheid had den gehad, dan was het bloedbad in Ruanda wellicht te voorkomen geweest", zegt ambas sadeur Biegman. Hij vindt ook dat de VN zich meer moeten gaan concenteren op de taken waar zij beter voor geschikt zijn, zoals het mobiliseren van de wereld voor vraagstukken als het milieu, de hulp aan de armste landen, de mensen rechten en het probleem van de bevolkings groei. Over die thema's zijn de laatste jaren enkele grote en soms succesvolle inter nationale conferenties gehouden, die ertoe hebben bijgedragen dat de wereld meer over dit soort zaken is gaan nadenken. „Als je over twintig jaar terugkijkt, zouden dat wel eens de grootste successen van de VN kunnen zijn geweest", zegt Biegman. „Daar zijn de VN ook veel beter voor toegerust." Diplomaten op het hoofdkwartier in New York wijten de malaise bij de VN niet zozeer aan de mislukte vredesmissies, maar zeker ook aan de financiële problemen. De VN zijn een organisatie van wanbetalers. Bijna ze ventig landen zijn de VN samen nog meer dan drie miljard dollar schuldig, en de vre desoperaties lopen daardoor gevaar. De VS zijn de grootste boosdoener met een achter stand van 1,3 miljard dollar, gevolgd door Rusland. VN-secretaris-generaal Boutros- Ghali kan de landen die troepen aan VN-vre- desmissies leveren al niet meer betalen. En als de VS en de andere wanbetalers niet snel schuiven is in april de kas leeg en kunnen de VN dicht. Nederland is een trouwe betaler, maar in veel landen zie je dat men niet veel meer over heeft voor buitenlandse problemen. „En als ze al wat doen, dan beschouwen ze dat als liefdadigheid", zegt ambassadeur Biegman. Vooral de weigering van het Amerikaanse Congres om de 1,3 miljard dollar schuld aan de VN te voldoen, heeft de organisatie in die pe problemen gestort. De Republikeinse meerderheid in het Congres roept om de ha verklap dat zij niet wil hetalen als de VN niet eerst worden hervormd en als geen eind wordt gemaakt aan de verspilling, de fraude en het slechte management. Tirannie Maar dat zijn slechts stokken om de hond te slaan. Het gaat erom dat de Republikeinen een isolationistische politiek voeren en ge woon niets van de VN willen weten. De Re publikeinse leider Newt Gingrich noemt de VN zelfs „een totaal onbekwaam instrument dat door zijn gedrag mensen doodt". Voor deze tegenstanders deugen de VN alleen als zij precies doen wat de VS willen. „Die anti- VN-stemming is begonnen in de jaren zeven tig, toen de Derde Wereld meerderheids standpunten ging innemen waar de VS het niet mee eens waren", zegt ambassadeur Biegman. De Amerikanen spreken graag over 'de tirannie van de meerderheid'. De voor malige onder-secretaris-generaal, de Brit Brian Urquhart, zegt „dat de VS denken dat de VN een belachelijke groep buitenlanders zijn, die Amerikaanse dollars uitgeven". De klachten over het slechte management en de fraude zijn niet helemaal onterecht, maar worden volgens alle ingewijden sterk overdreven. De VN zijn nu eenmaal een grote bureaucratie met meer dan 50.000 werkne mers uit 185 landen. „En zo'n organisatie heeft nu eenmaal de neiging om dicht te slib ben", aldus een diplomaat. Er is weinig door stroming en op nieuwe afdelingen wordt vaak oud, uitgeblust personeel gezet, omdat VN-ambtenaren nauwelijks ontslagen kun nen worden. „In een organisatie als de VN, die jarenlang alleen maar lange verklaringen publiceerde, zit nu eenmaal veel dood hout", aldus Biegman. Het bewijs daarvoor is wel licht dat bij recente personeelsevaluaties ne gentig procent van de VN-ambtenaren de kwalificatie 'uitstekend' kreeg. De VS betalen nu een kwart van alle kosten van de VN. ;,Het is heel ongezond als een or ganisatie als de VN zo sterk afhankelijk is van de goede luimen van één land", meent Bieg man. Hij speelt daarom met de gedachte om de maximale contributie te beperken tol 15 procent van het VN-budget. Dat zou de bij dragen van de VS en ook Japan verlagen, en die van andere landen verhogen. „Veel lan den zullen dat de VS misschien niet gunnen", „Een internationaal forum van twijfelachtige waarde." Zo ken schetste de toenmalige Neder landse minister van buiten landse zaken, E. van Kletïens, in 1945 de Verenigde Naties. De bewindsman deed weinig moeite zijn gebrek aan en thousiasme te verhullen. De oprichtingsvergaderingen in San Francisco waren volgens hem 'slaapverwekkend' en stonden bol van 'eindeloos ge klets'. Bij de vijftigste verjaardag van de VN is het wantrouwen van Den Haag al lang vergeten. Nederland is een trouwe lidstaat, betaalt hoge bijdragen en stelt militairen ter beschik king voor de moeilijkste vre desoperaties. Maar als het aan Van Kleffens had gelegen, was Nederland niet eens lid gewor den. „Met moeite kopden di plomaten hem overreden. Ze moesten gewoon, om niet geï soleerd te raken. Maar Van Kleffens bleef sceptisch over alle hoogdravende taal", meent politocoloog Duco Hel- lema, auteur van 'Buitenlandse politiek van Nederland'. Steen des aanstoots was de oppermachtige positie die de grote mogendheden zichzelf toeëigenden met hun perma nente zetel in de Veiligheids raad. Daardoor beschikten de Verenigde Staten, Groot-Brit - tannië, Frankrijk, de (toenmalige) Sovjetunie en China over vetorecht. Dat be tekende dat Nederland weinig te zeggen zou krijgen. Van Kleffens betoogde dat het ve torecht strijdig is met demo cratische principes. In 1946 zei de minister nog dat hij 'misselijk' was van het verhaal dat de grote mogend heden zulke zware verplichtin gen hadden. Ook het Neder landse parlement ging zonder enthousiasme akkoord met de toetreding tot de VN. Sommige kamerleden maakten zich zor gen over de anti-koloniale geest van het VN-handvest, en vroegen zich af wat de gevol gen zouden zijn voor de Ne derlandse kolonieën. Joris Voorhoeve schreef in 1979 in een studie van de Ne derlandse buitenlandse poli tiek dat de scepsis van Den Haag was ingegeven door de wens een rechtsorde tussen landen tot stand te brengen. Van Kleffens past volgens hem in de Nederlandse traditie om als klein land veel nadruk te leggen op het belang van het volkenrecht. Voorhoeve oor deelt dan ook dat de Neder landse regering goed had inge schat dat het veto-recht de Verenigde Naties zou verlam men. Volgens Hellema geeft Voor hoeve echter een te mooie kijk op de gang van zaken. Over schatting van het belang van Nederland zou de belangrijkste reden zijn geweest voor de kri tiek. Van Kleffens, die er steeds aan herinnerde dat het konink rijk 80 miljoen inwoners telde, beschouwde Nederland als een middelgrote mogendheid. Hel lema wijst erop dat de minister in januari 1945 een speciale 'status voor Nederland opeiste, tussen de grote en kleine lan den in. Een frontale botsing tussen Nederland en de Veiligheids raad liet dan ook niet lang op zich wachten. Nederland had de twijfelachtige eer als één van de eerste landen door de Veiligheidsraad te worden ver oordeeld. Aanleiding was de eerste politionele actie in 1947. Ook tijdens de tweede politio nele actie en de Nieuw-Guine- acrisis had de kennismaking met de VN veel weg van een koude douche. Toch treedt minister Hans van Mierlo in zekere zin in de voetsporen van Van Kleffens, met zijn voorstel dat landen minimaal met zijn tweeën moeten' zijn om een besluit van de Veiligheidsraad te blok keren. Hellema: „Het zijn nu natuurlijk heel andere omstan digheden, maar je kunt zeggen dat men na vijftig jaar opnieuw van mening is dat aan het ab solute veto-recht moet worden getornd." THIEU VAESSEN ANP zegt Biegman. „En het is nog onzeker of de Amerikanen er wel mee zullen instemmen. Minder geld betekent ook minder VN-banen en dus minder invloed." Voor Nederland zou dit plan neerkomen op een verhoging van de contributie met slechts vijf miljoen per jaar. Aanvaardbaar, zo vindt Den Haag. Veiligheidsraad De discussie over de uitbreiding van de VN- Veiligheidsraad zit ook al muurvast. „Daar moeten we niet veel energie insteken, want we worden het toch niet eens", zegt Bieg man. Het voorstel om het aantal permenente leden van de raad nu de VS, Rusland, Chi na, Frankrijk en Groot-Britlanniëuit te breiden met Japan en Duitsland, stuit op groot verzet van de Derde-Wereldlanden. Die vinden dat het rijke Westen al sterk genoeg is vertegenwoordigd, en dat ook landen als In dia, Brazilië of Nigeria een vaste plaats in de raad verdienen. Maar de Derde-Wereldlan den kunnen het weer niet eens worden over wie van hen daarvoor dan in aanmerking zou moeten komen. Aan deze discussie zijn al vele vergaderin gen gewijd. Tijdverspilling, vindt Biegman. „Het is veel belangrijker dat de werkwijze van de huidige Veiligheidsraad doorzichtiger wordt. Er is op dat punt al veel verbeterd. Zo is er een gestructureerd overleg tussen de le den van de raad en de tientallen landen die troepen leveren aan VN-vredesmachten, die zich daardoor veel beter betrokken voelen bij de besluitvorming. Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali wordt door velen als medeverantwoordelijke gezien voor de malaise waarin de VN nu ver keert. De bejaarde -Egyptische diplomaat is eigenlijk de hoogste ambtenaar van de volke renorganisatie, maar heeft zich een steeds grotere politieke rol aangemeten. En die past hem volgens veel critici niet. Het is, zo zeg gen zij, mede aan Boutros' besluiteloosheid te wijten dat de VN in Bosnië door de mand zijn gevallen. „Hij is niet de juiste man om de VN te leiden", zegt een diplomaat. Potentaat Boutros-Ghali wordt afgeschilderd als 'teveel het type van een potentaat uiut het Midden- Oosten'. Hij heeft zich omringd met een staf van ja-knikkers, die niet durven tegenstribbe len en die zorgen dat hij nauwelijks toegan kelijk is voor diplomaten uit de lidstaten. Vol gend jaar loopt Boutros-Ghali's termijn af. In tegenstelling tot eerdere beloften wil hij zich toch weer kandidaat stellen. Vooralsnog wordt niet verwacht dat er een massale cam pagne tegen hem op gang zal komen. Duide lijke kandidaat-opvolgers zijn nog niet in het spel gebracht, al worden de namen van on der-secretaris-generaal Kofi Annan en de Ja panse hoge-commissaris voor de vluchtelin gen, mevrouw Ogata, genoemd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31