'VS zitten op het verkeerde spoor' Feiten &Meningen Hoera voor Portland Moreel debat over genetisch onderzoek is snel nodig] ZATERDAG 21 OKTOBER 1995 Zo saai als de meeste officiële Nederlandse literatuur van dit moment is, zo onderhou dend zijn onze thrillerschrijvers. Jacques Toes bijvoorbeeld. Heeft twee voortreffelij ke thrillers op zijn naam staan. Of Tomas Hoss, die al een heel oeuvre schreef. Maar onze amusantste thrillerschrijver is Martin Koomen. Onlangs verscheen het tiende deel in de Portland-reeks: Adieu. Portland. Op één uitzondering na worden al die Portland-avonturen verteld door geheim agent Eddie Fokkema. Het is een onnozele hals, die evenwel in statig, ietwat archaïsch Nederlands verhaalt over zijn bewondering voor zijn compagnon, de superieure ge heim agent Robert Portland. Fokkema werkte zich in bijna alle voor gaande delen in de nesten en Portland red de hem er weer uit. In dit nieuwe deel heeft Koomen een iets andere draai aan zijn ver haal gegeven. Uiteraard mag ik niet verra den welke, maar spannend blijkt deze Port land in hoge mate. Toch en dat is .>A v| merkwaardig in 't geval van thrillers t f zijn deze Portland- - jes niet in de eerste plaats zo onderhou dend omdat ze spannend zijn. Wat ze zo boeiend maakt, is de evoca tie van de sfeer vlak voor en tijdens de Tweede Wereldoor log. Ook deze laatste Portland, misschien wel de beste uit de hele reeks, speelt vlak voor de oorlog, en draait om Hitlers ambi ties Tsjechoslowakije in te lijven. Als je dat zo opschrijft, denk je dadelijk dat zo'n thril ler van Koomen de bittere ellende tot on derwerp heeft, die uitmondde in de Tweede Wereldoorlog. Maar hoe zwaar het onder werp ook is bij Koomen krijgt alles iets lichts en zwierigs. Het is of er in zijn boeken altijd champagne wordt geschonken. Alles tintelt en bruist. Nog in de ellendigste om standigheden weet Portland wel iets te zeg gen waar je om lachen moet. Vooral in deze roman. In de vorige roman. Een volmacht voor Portland, werd aangekondigd dat Portland aan het einde van de oorlog was omgeko men en dat de volgende Portland, de tien de, de laatste zou zijn in de serie. Gelukkig vernemen wij in dit tiende deel, noch in het boek zelf, noch ook op de flap, iets over het tragische einde van Portland. Vurig hoop ik dat dit tiende deel niet het laatste is uit de reeks. Het is zo'n genoegen om de Porl- landjes te lezen. Zodra ik dit deel in handen kreeg, heb ik alles opzij gezet om eerst deze 172 bladzijden in die amusante lakeientaai' van Eddie Fokkema tot mij te nemen. Weet u waar deze tien delen over Port land nog het meest aan doen denken? Aan de televisie-serie De wrekers die indertijd in de jaren zestig werd uitgezonden, en waar van nu weer afleveringen worden herhaald. Uiteraard dreef die serie vooral op de ver rukkelijke Diana Rigg. Je hoefde haar maar te zien en jc werd al vrolijk. Welnu, dat geldt ook voor de Portlandjes. Zodra je erin begint te lezen, voel je hoe je stemming ver betert. Wie Koomen leest, krijgt een goed humeur. TOM JANSSEN Amerikaanse Nederlander.' Bezuinigen op sociale zekerheid is onzin Voor het afscheid graait hij zijn twee aluminium krukken bij elkaar. Van die ouderwetse hulpstukken van een kruisvereniging. „Dat is toch eigenlijk niks, die dingen. Heb je twee kunstbenen van tienduizenden dollars, en dan dat erbij. Waarom maken ze die krukken niet van mooi donkerblauw fiberglas. Past ook beter bij een kostuum. Moet je wel een beetje oppassen, anders geloven ze niet meer dat je gehandicapt bent." Kersen de Jong (45), directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Verenigde Staten, zwiept zich achter zijn bureau vandaan. Zelfspot ligt hem na aan het hart, net als on dernemingszin en doorzettings vermogen. Geen overbodige ei genschappen in Amerika. Dat zijn werkkamer zich op veertien hoog hartje Manhattan bevindt, kan De Jong niet deren. ,,lk doe bijna alles met die benen. Al leen skiën is een ramp omdat je zo vaak valt. Dan krijg je van die koude handen." De Jong is een onconventionele man. De kleurige bundel strik jes en stropdassen die de knop van zijn de kastdeur tooit, zal nooit verder komen. De Jong houdt namelijk niet van dassen. Wel van grappen. Zo joeg hij onlangs het gehele Nederlandse ambassade-personeel op de kast met een officieel aandoend memo waarin een vrije dag werd afgeschaft. Dat die dag net op 1 april viel had niemand door. 1 Iet kostte De Jong bijna zijn baan. Hijzelf kan er nog steeds smakelijk om lachen. De Jong is ook een man met uitgesproken meningen. Het re sultaat van twintig jaar op twee kunstbenen in het Amerikaanse bedrijfsleven staan. Een verade ming na de rij zeer voorzichtige ambtenaren die de delegatie Nederlandse kamerleden afge lopen weken informeerden over de 'Amerikaanse toestanden' die ze nu eens met eigen ogen kwamen bekijken. Enig recht van spreken heeft hij zeker. Al weer dertien jaar be hartigt hij als directeur van de Kamer van Koophandel de be langen van 800 Nederlandse be drijven in de Verenigde Staten, goed voor 350.000 arbeidsplaat sen. Hij was de initiatiefnemer voor de Europese Kamer van Koophandel.waarvan de werk gevers liefst 2,8 miljoen Ameri kanen aan de slag houden. „Dat is 2,6 procent van de totale werkgelegenheid. Die Europese bedrijven betalen hun perso neel gemiddeld 7 procent meer en doen het uitstekend. Omdat zij hun personeel beter oplei den, meer motiveren. Al dat ge zeur over belastingverlaging: onzin. Want 55 miljoen Ameri kanen leven onder de armoede grens. twintig procent van de bevolking. Dat is het resultaat van belastingverlaging." PSYCHOSE De Jong moet niets hebben van de Republikeinse plannen die de schaarse sociale zekerheid in Amerika nog verder uitkleden. „Het is een psychose, die na druk op tax-cuts (belastingverlaging, red.) Schie ten vanuit de heup, om stem men te winnen." Desalniette min zullen al die ongeleide pro jectielen de pechvogels straks volop treffen. De medische voorzieningen voor ouderen en uitkeringsgerechtigden worden aan banden gelegd. En dat in een land waar bijna 45 miljoen President Bill Clinton en zijn vrouw Hillary bezochten afgelopen winter een gaarkeuken voor daklozen in Washington. Twintig procent van de Amerikanen is arm. „Dat is het resultaat van belastingverlaging." foto reuter gary hershorn mensen reeds onverzekerd rondlopen. Het recht op een minimumuit kering wordt beperkt tot twee of vijfjaar, alleenstaande moeders met jonge kinderen worden ex tra hard aangepakt De afzon derlijke staten krijgen meer in vloed ten koste van de federale regering, wat leidt tot lagere en minder uitkeringen. Ook op de voedselbonnen wordt bezui nigd. Het totale Republikeinse pakket drukt de sociale zeker heidsuitgaven met meer dan 100 miljard guldèn. De Jong zucht. Maar niet alleen hij. Uitvoerende ambtenaren raken steeds gefrustreerder. Hun waarschuwingen en advie zen worden keer op keer door de Amerikaanse politici in de wind geslagen. „Wij zijn voor hen nog erger dan uitke ringstrekkers", vertolkt een van de ambtenaren de gevoelens. En: „De volgende generatie be taalt de prijs van de simpele op lossingen die nu worden aange dragen. De prijs van de sociale ontwrichting." De Jong knikt instemmend. „De sociale zekerheid maakt ons land te duur", imiteert hij klage rig zijn Republikeinse 'vrien den'. „En het barst van de frau de". Hij proest het uit. „Pure demagogie. Laat die Republikei nen zichzelf een oor aannaaien. Zal ik je eens een mooi verhaal over fraude vertellen? Hier in New York had men 50 miljoen dollar uitgetrokken voor een zo genaamd vingerafdruk-pro gramma. Dat zou het misbruik wel terugdringen. Op een totaal van 173.000 uitkeringen werden er vervolgens 60 fraudegevallen geconstateerd. Niet gek hè, voor 50 miljoen dollar." „Ook het verhaal van de hoge loonkosten door de sociale ze kerheid raakt kant nog wal. Amerika zou zichzelf uit de markt prijzen. Maar de premies beslaan hier nog geen tien pro cent van de loonkosten. Daar bij: als je met zo'n lage dollar als nu nog geen vuist kunt maken, geeft dat wel aan dat de zwakte in de Amerikaanse economie niet bij de loonkosten ligt." GODEN Een opmerkelijk verhaal voor de man die de Nederlandse werk gevers in Amerika vertegen woordigt. „Het is toch ongeloof lijk dat het rijkste land ter we reld nauwelijks een sociaal vangnet kent stelt De Jong be droefd vast. Zijn leven als ge handicapte hebben hem extra gevoelig gemaakt voor dat ge mis. „Arbeidsongeschikten zijn hier aan de goden overgele verd." De Jong was 26 jaar toen hij op 6th Avenue in New York City zijn regenjas van de achterbank wilde pakken. Hij begeleidde een Nederlandse missie voor de Kamer van Koophandel. De au to werd van achter geramd en De Jong verloor met één klap beide benen. „Ik kreeg een uit kering van 120 dollar per week, later werd dat 100 dollar, De ziekenhuiskosten bedroegen 300 dollar per dag. Dat reken sommetje was snel gemaakt." Hij had nog 'mazzel'. Degene die hem aanreed was de doch ter van een zeer invloedrijke Amerikaan. Financieel kwam hij er goed af. „Als je dat niet hebt, en geen werkgever die je inko men nog enigszins aanvult, ein dig je op een minimumbestaan. Op een klein kamertje in een ar- menpension, met een oud tv- tje, voedselbonnen en eens in de tien jaar een nieuwe rolstoel. Of bedelend op straat. Dat treft weliswaar een kleine groep maar het is wel verschrikkelijk tragisch. Er is hier geen wao-re- geling zoals in Nederland." De Jong ging de strijd aan voor een paar behoorlijke kunstbe nen. „Niet van die Peter Stuy- vesant-beentjes (houten) waar de verzekeraar op uit was, maar een paar behoorlijke. Zodat ik op den duur weer kon werken." Zijn oude werkgever bood hem. een baan aan, iets waarvoor hij nog steeds dankbaar is. „Anders was ikmisschien ook achter de geraniums verpieterd. NEW YORK MARC PEEPERKORN Als de dokter op basis van genetisch onderzoek vaststelt dat je een grote kans hebt op het krijgen van borstkanker, laat je ze dan uit voorzorg wegne men? Als het risico bestaat dat je ongeboren kind het syndroom van Down heeft, laat je je dan testen? En wat doe je als inderdaad blijkt dat je zwanger bent van een mongooltje? De dilemma's waarvoor individuele mensen wor den geplaatst, nemen toe. Naarmate de medische technologie meer mogelijkheden biedt om de loop van het leven te voorspellen, zijn er ook meer keu zes die aan het individu worden overgelaten. Dra matische beslissingen over leven en dood. Met name de ontwikkelingen op het terrein van de prenatale diagnostiek zetten mensen voor het blok. We leven in een wereld waarin je kinderen niet krijgt, maar 'neemt'. Het is een verantwoordelijk heid geworden die mensen bewust op zich nemen. Daarin past een grote drang om risico's uit te slui ten. Een niet-perfect kind kan 'verweten' worden aan de ouders. Het is al weer even geleden dat een arts in het tele visieprogramma De Ronde van Witteman vertelde waarom hij zijn twee kinderen ter wereld had laten komen, zonder van tevoren te onderzoeken of ze de erfelijke ziekte van Huntington - een tot nu toe on geneeslijke ziekte die na het veertigste jaar leidt tot psychische aftakeling - van hem zouden kunnen er ven. Dat hij dat risico nam, werd als zeer abnormaal ervaren. Vorige week is veel ophef ontstaan over een repor tage van de EO over prenatale diagnostiek. Daarin werd verteld hoe twee toekomstige moeders beslo ten tot een abortus nadat onderzoek had uitgewe zen dat hun nakomeling welhaast zeker slechtziend of blind zou worden. Het CDA riep onmiddellijk dat daarmee een grens in de abortuswet was overschreden. Dat is echter niet zo. Het krijgen van een blind kind kan een noodsituatie zijn voor de moeder of beide ouders, bijvoorbeeld omdat zij de zorg voor het kind fysiek of mentaal niet aankunnen. Het feit dat een kind ernstig gehandicapt zou zijn is een complicerende factor die in deze overweging meegenomen mag worden. De medische en sociale factoren zijn niet los van elkaar te zien als een vrouw in overleg met de arts bepaalt of ze het kind wil krijgen of niet. Er is ook geen reden om aan te nemen dat hier lichtvaardig gehandeld is. Het CDA heeft echter wel gelijk door erop te wijzen dat we beducht moeten zijn voor de toenemende sociale druk. Ook het ongeboren leven heeft recht op bescherming. Telkens weer moet er een indivi duele afweging zijn, die niet mag plaatsvinden in een sfeer dat kinderen met een afwijking ongewenst of abnormaal zijn. De vraag of we die richting op gaan, is gerechtvaar digd. Want het is de verkeerde kant. „We moeten een situatie voorkomen waarin we ons moeten ex cuseren voor een gehandicapt kind", aldus minister Sorgdrager van justitie deze week in een interview in Trouw. Haar voorganger Hirsch Ballin zei dat ook al, maar dat werd volledig overschaduwd doordat hij het koppelde aan een kabinet zonder het CDA. Feit is dat we het zo langzamerhand heel gewoon vinden dat een wat oudere zwangere vrouw een vlokkentest of vruchtwaterpunctie doet om te bepa len of de nog ongeboren vrucht het syndroom van Down ('mongooltje') heeft. In verschillende zieken huizen in Nederland wordt op dit moment geëxpe rimenteerd met een relatief goedkope bloedtest die het mogelijk maakt al in de tiende week van de zwangerschap vast te stellen of de ongeboren vrucht de ziekte van Down of een andere geneti sche afwijking heeft. De onderzoekers zeggen te verwachten dat een standaard-screening bij zwan gerschappen nu zowel medisch als financieel dichi bij is. In de praktijk blijkt de test al sluipenderwijsl j( zijn geïntroduceerd. ,r Het gaat alle perken te buiten dat medici standaart e®. een genetisch onderzoek zouden doen - ook bij jn vrouwen zonder verhoogd risico - zonder dat er ee |va| debat heeft plaatsgehad over de consequenties daarvan. Alle pro's en contra's moeten duidelijk zijn. Anders bestaat het gevaar dat het medisch en thousiasme over de nieuwe technieken zo groot is dat je je er als aanstaande ouder nauwelijks nog aa kunt onttrekken. L' Nog erger wordt het als zo'n test in de praktijk bijn 0r(j automatisch zou leiden tot een abortus, vanwege de druk die er op de ouders wordt gelegd. Als een maatschappelijke discussie uitblijft, komen we straks misschien terecht in een samenleving waari: 'afwijkende' beslissingen niet worden geaccepteen Ql£ Om nog maar niet te spreken over de verschrikkeü) ,C( ke visioenen die al worden geschilderd van kinde- ren met aangeboren afwijkingen die ouders aankla gen omdat ze hen op de wereld hebben gezet. Of van verzekeringen die niet voor de extra kosten van een gehandicapt kind willen opdraaien, omdat ze voorkomen hadden kunnen worden. Het is te hopen dat de politici die nu oproepen tot een ethisch debat, daar in Den Haag ook daadwer- u kelijk een begin mee maken. Tot nu toe is er te vee vanuit wetenschap en praktijk geredeneerd. DEN HAAG ANS BOUWMANS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2