In het spoor van Lenin en Sherlock Holmes Toerisme REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Ski-Inn In de Brabanthallen te 's-Hertogenbosch 0 wordt van donderdag 26 tot en met zondag 1 "1 oktober de Ski-lnn gehouden. Er wordt iëxposeerd door meer dan 250 deelne- iers, die vooral het toeristische aspect van ,r de wintersportvakantie zullen belichten. Al leen al uit Oostenrijk komen 90 vertegen woordigers. Uit Australië is een speciale kunstsneeuwmachine overgevlogen. Dit stelt bezoekers in staat een paar bochtjes te draaien op een indoor-piste met sneeuw. Info: Ski-Inn, telefoon 013- 4561806/4553514. Zuiderzeemuseum De binnen-afdeling van het Zuiderzeemu seum in Enkhuizen herbergt tot eind 1996 de tentoonstelling 'Veelzijdig Verzameld'. Uit elk verzamelgebied waarmee het muse um de cultuur-historie van het Zuiderzee gebied schetst, is een selectie gemaakt. Daardoor zijn de meest veelzeggende voor werpen van het museum overzichtelijk bij een gebracht. De uitverkoren stukken lopen uiteen van beschilderd meubilair tot scheepsmodellen, sieraden, landkaarten en schilderijen. De collectie bevindt zich in het VOC-gebouw 'Het Peperhuis' dat in 1625 werd gebouwd voor de vermogende hande laar Pieter van Berensteyn. Een boekwerk over 'Veelzijdig verzameld' is voor 22,50 gulden te koop. Informatie: tel. 0228-310220. Snowboard-magazine Dagje Schiphol 1 heeft tot 31 igje Schip- iffet wordt itvaartmu- rdt met de nationale een kijkje lossen van is er koffie ifma-restau- gulden per jaar 35 gul- 12 ji De Nederlandse Ski Vereniging geeft naast het Ski-Magazine nu ook een Snowboard Magazine uit. Het blad, wasarvan het eerste nummer dezer dagen van de persen rolde, verschijnt drie keer seizoen en wordt voor alsnog toegestuurd aan alle 90.000 hoofdle den van de club. In de losse verkoop ver krijgbaar (prijs 6,95 gulden). Golden Tulip Barbizon Schiphol maart 1996 het arrangement T hol'. Na een uitgebreid brunch! een bezoek gebracht aan het lui seum Aviodome. Vervolgens wc bus een rondrit gemaakt over d luchthaven waarbij onder mee wordt genomen bij het laden er vrachtvliegtuigen. Ter afsluiting met gebak in een van de Panoi' rants van Schiphol. Prijs: 57,50 persoon (kinderen tot en met den. Info en reserveringen: 020 - 65 |50 56 0. Ski-tunnel Tussen de skigebieden Zamang en Hochjoch (Montafon-Voralberg i is een 470 meter lange tunnel gegraven. pe nieuwe verbinding heeft een hellings.percentage van slechts vier procent en stelt beginnende skiërs in staat op eenvoudige wjijze van Za mang naar Hochjoch te glijden, daarmee de zware Sebbigrat-afdaling vermijdend. Vakantie Garantie In samenwerking met Arke heeft de Euro- peesche een nieuwe vakantie'cerzekering ontwikkeld. Dat meldt het vakblad Reisre vue. Consumenten die gebruik ijmaken van deze op 1 december in te voeren 'nouveau té' kunnen onder meer een nieuwe vakantie boeken als zij door omstandigheden de oorspronkelijke reis hebben moeten onder breken. De nieuwe assurante-mogelijkheid, die 'Vakantie Garantie' is genoemd, onder scheidt zich ook op andere onderdelen van de traditionele reisverzekering. Waag toegankelijk De Waag op de Nieuwmarkt in Amsterdam wordt voor het publiek toegankelijk. Medio januari wordt op de begane grond van het middeleeuwse pand een restaurant-café ge opend. Speciale attractie van dit etablisse ment: de 'Leestafel van de 21ste eeuw'. Ook wordt in de Waag de 'Maatschappij voor Oude en Nieuwe Media' gevestigd, een per manente expositie met wisseltentoonstel lingen, die zich richt op de nieuwste com municatiemiddelen. Nieuw centrum Staatsbosbeheer In Nijverdal heeft Staatsbosbeheer het nieuwe bezoekerscentrum 'Sallandse Heu velrug' geopend. Het geeft informatie over het werk van Staatsbosbeheer als grootste groen beheerder van ons land en toont door middel van een permanente expositie aller lei aspecten van het omringende natuurge bied en het beheer van bossen en heidevel den. Kingsize pendule In het pas gerestaureerde Venduehuis aan de Nobelstraat 5 in Den Haag kan van woensdag 1 tot en met zaterdag 11 novem ber van 11-16 uur en op zondag 12 novem ber van 10-16 uur 'de grootste pendule ter wereld' worden bekeken. Franse meesier- uurwerkmakers van L'Epée uit Montbéliard hebben een 2.20 meter hoge en meer dan een ton wegende vergroting gebouwd van een regulateur met warmtecompenserende slinger. Een complete collectie exclusieve pendules van L'Epée wordt in dezelfde pe riode tentoongesteld in de Dépendance Historique van A. Gaemers Chronometrle aan de Mazlestraat 2 (zijstraat Noordeinde) in Den Haag. Verlichte boerderijen In Markelo staan tot en met zondag 29 ok tober, elke avond tot 22 uur, tweehonderd 'boerenplaatsen' In de sc hi)nweroert. i angs die verlichte, veelal oude Saksische boerde rijen, is een 25 kilometer lang traject uitge zet, dat zowel per fiets als per auto kan wor den gereden. Routebeschrijvingen zijn voor 3,50 gulden verkrijgbaar hij het beginpunt van de verlichtingsroute, korenmolen De Hoop aan de Stationsstraat in Markelo. Info (ook over fietsverhuur en verblijf): VW Markelo, Goorseweg 17475 BB Mar kelo, telefoon 05 47 - 36 15 55. Vernieuwde gidsen over Java en Bali Was de eerste druk van de Periplus- gidsen over Java en Bali al heel goed, met de tweede (na 1 januari 42,50 gul den per deel) nestelt deze uitgever zich nog steviger in de top der Indoneslë- gidscnmakers. Beide delen zijn uitge breid, en de geactualiseerd. Net iedere verandering een verbete ring. De plattegrond van Bandung is daarvan een voorbeeld. Hier en daar is die geperfectioneerd, maar ten opzich te van de oude kaart is ook zinvolle in formatie verloren gegaan. Dat in het Puncak-gebied de jeugdherberg Kopo naast de benzinepomp van het dorp Cisarua ligt, is ook geschrapt, hoewel dat juist heel handig is om te weten voor wie per openbaar vervoer reist. Dat de belangrijkste boekwinkels in Yogyakarta (opnieuw) onvermeld blij ven evenals het feit dat de belangrijke oud-politicus Ide Anak Agung Cide Agung (ook in Nederland niet onbe kend) nog steeds op zijn geboorte-ei land Bali huist, zijn kleinigheden. Ze geven slechts aan dat de perfecte reis gids niet bestaat. Niettemin komen de ze Periplus-uitgaven heel ver. Wie z combineert met het Indonesia Hand book of het Bali Handbook (Moon Pu blications) van Bill Dalton of met het Indonesië-deel van uitgever Lonely Planet heeft niets meer te wensen. INR) SÖRKNBKRG Afstand Amsterdam-Sörenberg: 900 kilo meter. Met de auto via Frankfurt, Bazel, Olten, Luzern, Dagmerseilen, Woldhau- sen en Schüpfheim. Dichtstbijzijnde j spoorwegstation: Schüpfheim. Vandaar per bus in een half uur naar Sörenberg. j' Dichtstbijzijnde vliegveld: Zürich. Van- j. daar per trein en per bus in circa 3 uur naar Sörenberg. Hoogte: 1.166-2.350 meter. Aantal bedden: 5.000. l.iftinstallatics: 1 kabelbaan, I gondel- baan, 1 stoeltjeslift en 13 sleepliften. Wachttijden: Gering. Totaal kilometer aan afdaling: 50 kilo meter. Ligging van de skipistes: Oost. Moeilijkheidsgraad: Overwegend een voudig. Kinderopvang: Ja. I.anglaufmogelijkheden: Een Loipe van 7 en een van 15 kilometer. Hen vignet (30 :j Zw. Er.) is verplicht. Verdere sportieve ontspanning: Over dekt zwembad, rqdelbaan van 2,5 kilo- meter, ijsbaantje. Prijspeil: Skischool (6 halve dagen) 120 Zw.Frs. (kinderen 97), zesdaagse skipas 173 Zw.Frs., kopje koffie 3 Zw.Frs. Avondvertier: lering. Taak i )ults. Bijzonderheden: Skiles voor rolstoelers: 80 Zw.Frs, inclusief gebruik van materi aal. Informatie Josef Zemp: j 00.41.4176.1885. Gratis skibus, winter- amping (00.41.4178.1577). Nadere informatie: Kur- und Verkehrs- verein Sörenberg, Rothornstrasse, Gil 6174 Sörenberg, telefoon (vanuit Neder land) 00.41.4178.1185 of Zwitserland Toerisme, Koningsplein 11, 1017 BB Am sterdam, telefoon 020 - 62 22 03 3. Zwitsers gaan er uitsluitend en alleen heen voor het skiën. Buitenlanders mogen nog wel eens vragen naar de kamer waar Vladimir Iljits Oeljanov lo geerde. Of naar de plaats waar Sher lock Holmes door zijn aartsvijand pro fessor Moriarty op uiterst lafhartige wijze om het leven werd gebracht. De plekken zijn op aanwijzing van de plaatselijke bevolking nog wel te vin den, maar herdenkingsplaquettes ont breken. Van wintersport kun je leven verstellen Sie, van de geschiedenis nau welijks. Kameraad Vladimir Iljits, beter be kend als Lenin, woonde in 1915 samen met zijn vrouw en een vriendin maan denlang in kamer 13 van hotel Marien- tal in Sörenberg: Holmes, een bedenk sel van schrijver Sir Conan Doyle, vond in 1891 de dood in de kolkende water val van de Reichenbach bij Meiringen- Hasliberg. De commercieel aantrek kelijke wederopstanding van de detec tive liet overigens niet lang op zich wachten - na zijn verscheiden versche nen nog tientallen boeken waarin de schrandere speurneus de hoofdrol voor zich opeiste. Paddestoelen De Reichenbach ruist nog als vanouds door het stille woud; kamer 13 in Ma- riental is in rook opgegaan. Of beter gezegd: heeft een ander nummer ge kregen. Toen de Zwitserse bourgeois weigerde te slapen in een vertrek waar warempel ooit een communist had ge droomd van een betere wereld, ca moufleerden de gezusters Vogel (de toenmalige eigenaressen'van het hotel) Lenins tijdelijke verblijfplaats door haar te herdopen in kamer 12a. Een beslissing die nooit meer is terugge draaid. Vladimir Iljits was - zo schreef zijn vrouw in haar memoires - dol op Sö renberg. Hij maakte er urenlange wan delingen, beklom zelfs de Rothorn en verzamelde er paddestoelen. Maar toen de winter inviel, vluchtte hij naar het dal, naar Bern. Aan de toen net ontdekte wintersport had 'Vadertje Lenin' een broertje dood. Te koud, te gevaarlijk zo vlak voor de grote com munistische conferentie in Zimmer- wald en misschien ook wel te kapitalis tisch. Een marxist op ski's, dat was zo iets als een verkeersagent die door rood rijdt. Had Lenin duidelijke voorkeur voor Sörenberg in de zomer, de toerist van nu rijdt liever in de winter naar het ski dorp dat de meeste ontwikkelingen schouderophalend aan zich voorbij heeft laten trekken. De sfeer van de ja ren zeventig. Kleine klasjes, het gejoel van kinderen op een oefenhelling en ouders die zich na het eerste kopje kof fie in alle rust van de Schwarzenegg Sörenberg is, net als het op dit gebied befaamde Winterberg in Colorado (USA), uitgegroeid tot een centrum voor gehandicapte skiërs.foto jeff stine/winterpark door een sprookjesbos naar Ochsen- wende laten glijden. De Grossmutter- piste noemen die van Sörenberg deze afdaling. Logisch. Hier storten zelfs oma's zich zonder aarzelen de diepte in. Een'familieskigebied bij uitstek, Sören berg. Niet te duur, nauwelijks wachttij den door de vele dalstations, een prachtige skiwei op Schwand, veel eta blissementen, voortreffelijke bewegwij zering en - voor de jonge helden - de inktzwarte afdaling van de Rothorn, die na een wandeling van een minuut of tien (door een tunnel) wordt bereikt. Meer dan duizend meter hoogtever schil dient hier te worden overwonnen; het is er zelden druk. Maar dat geldt voor heel Sörenberg. Al leen Zwitsers lijken te weten dat er zo'n vijftig kilometer aan afdalingen ligt. De buitenlanders hier zijn öf ver dwaald öf komen af op het skicentrum voor gehandicapten, één van de best geoutilleerde van de Alpen, als bet al niet het beste is. Binnen drie dagen - beweren de instructeurs - leren rol stoelers hoe ze op een speciaal gepre pareerde zitski zonder problemen over de piste kunnen zwieren. Sörenberg is er in Zwitserland 'wereldberoemd' door. Skicarrousel Zoals Meiringen/Hasliberg dat is door de faciliteiten voor kinderen. Of die nergens beter zijn in de Alpen, valt zo één, twee. drie moeilijk te controleren. Maar het heeft er wel veel van weg. Op Bidmi, midden in de uit vier ge huch- len bestaande nederzetting, werd een complete kinderspeelplaats gebouwd met skicarrousel, aangepaste oe- fensleepliftjes, ballonnetjes waartussen geslalomd kan worden, een glijbaan en - om nog maar wat te noemen - een iglo. Ki ndersch i has li land heet dit fraais en de kleintjes worden er de hele dag met speels gemak zoet gehouden. Tot heil van de ouders die zich zonder kopzorgen naar 'boven' begeven. Een verrassend aardig gebied, Haslibe- rg. Niet echt groot (zestig kilometer aan afdalingen), maar wel enorm veel zijdig. De leukste aller pistes loopt van Hochstrass via Kaserstadl naar het dorp, maar die onder Planplatten en Glogghus mogen er ook zijn. Glogghus heeft daarbij het voordeel van de Haagen Stubli, het Piggelmee-restau- Hasliberg staat in Zwitserland bekend om de uitstekende kinderopvang in Skihasliland. foto tourimusverein hasliberg rantje van Hans Vonbergen. Hans' spe cialiteit is de verraderlijk smakelijke Al permagrone. Verraderlijk omdat de uit spek, aardappelen, noedels en appel moes opgetrokken ratjetoe zelfs uren later nog als koud marmer door je maag bonkt. Wat knap hinderlijk kan zijn in de die pe sneeuw, iets waaraan ze in Haslibe rg nogal wat voor handen hebben. Zorgvuldig 'gestreken' pistes worden niet zelden afgebakend door brede stroken Tiefschnee. Aardigheidje voor de snowboarders die op Tschuggi een heus stadion (met halfpipe) tot hun beschikking hebben, maar die ook nog wel eens willen afzakken naar Glog ghus. Daar immers ligt een aantal on- geneerd mooie, vaak ongeprepareerde afdalingen dat nog eerder lijkt te zijn geschapön voor boarders dan voor skiërs. Hoe populair het plaatsje bij de riders ook is, van een hardcore snowboard - scene is geen sprake. Daarvoor heeft Hasliberg te weinig uitgaansmogelijk heden, ontstaan er voor de oude liften van Reuti en Wasserwendi niet zelden te lange wachttijden (aan weinig heeft de ongedurige Snöber net zo'n hekel als aan files) en is hel er in de weekein den dikwijls zo druk (Zürich en Bern liggen op een uurtje rijden), dat je het maken van een lekkere backside three- sixtiemaar beter uit je kop kunt laten. Vinden ze trouwens wel zo prettig, de 1.300 inwoners van Hasliberg. Al te wild moet het er nu ook weer niet wor den. Wat geenszins wil zeggen dal ze de boel de boel laten. Die te trage liften worden één voor één omgebouwd, een te maffe Snöbi-Treff is al zo goed als klaar en zodra zich straks 6.500 skiërs in het gebied bevinden - werd afge sproken - gaat de deur op slot. Een zorgvuldig opgebouwde reputatie als familieskigebied gooi je tenslotte niet zomaar te grabbel. INFO MEIRINGEN/HASLIBERG Afstand Amsterdam-Hasliberg: Circa 920 kilometer. Met de auto via Frankfurt. Ba zel, Bern. Interlaken en Brünigen. Met de trein via Luzern en Sarnen naar Brüni- gen en vandaar met de bus in 10 minu- ten naar Hasliberg. Met het vliegtuig naar Zürich en vandaar met de trein en de bus (circa 3 uur) naar Hasliberg. Hoogte: 1.000 tot 2.433 meter. Aantal bedden: 3.700. l.iftinstallatics: 1 kabelbaan. 3 gondelba- nen, 6 stoeltjesliften en 4 sleepliften. Wachttijden: Kunnen bij Wasserwendi f: en Rente oplopen tot meer dan drie kwartier, maar bouw nieuwe liften zijn in voorbereiding. Totaal aantal kilometers aan afdaling: I 60. Ligging van de skipistes: Veelal zuid. Moeilijkheidsgraad: Van eenvoudig tot middelzwaar. Kinderopvang: Ja, uitzon derlijk goed. l.anglaufmogelijkheden: Loipen van respectievelijk 15, 5, 5, 2, 4 en 15 kilometer. Daarvan zijn er 8 verlicht. Verdere sportieve ontspan ning: 'l'wee overdekte zwembaden (een in Meirin - gen), tennisbanen, badmin ton, fitness, wandelen. Prijspeil: Zesdaagse skipas 191 Zw.Frs. (kinderen tot 16 jaar 124): 5 halve dagen les 130 Zw.Frs (kinderen 125). Kopje koffie: 3 Zw.Frs. Avondvertier tiering. Taal: Duits. Bijzonderheden: Sherlock Holmes Museum in Meirin gen. Skibus gratis voor ski pashouders. Nadere informatie: Touris musverein Hasliberg. CH- 6084 Hasliberg, telefoon (vanuit Nederland) 00.41.3671.3222 of Zwitser land Tourisme, Konings plein 11, 1017 BB Amster dam, telefoon 020 - 62 22 03 3.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25