Sport Van Vossen mist alleen de aanhang van Istanbulspor Schumacher slap aftreksel van Senna mWi\ ZATERDAG 21 OKTOBER 1995 [HEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 ESsESÏE Maanden hield hij een slot op de mond. Peter van Vossen speelde verstoppertje voor de pers en was voor niemand te be reiken. Hij voelde zich het mikpunt van de roddelpers, die zijn reputatie door het slijk haalde. Zijn vertrek uit Amsterdam naar het verre Istanbul waar hij samen met Leo Beenhakker, Fritz Korbach en John van den Brom werknemer werd van het ambitieuze Istanbulspor kwam hem daarom niet eens zo slecht uit. Nu de storm weer enigszins geluwd is, is hij bereid om in de publiciteit te treden. „Maar het is een uitzondering", bena drukt de 27-jarige profvoetballer. „Ik wil vooral rust om me heen." Van Vossen over de haperende start bij Istanbulspor, de klasse van Louis van Gaal en zijn aan varingen met de roddelpers. „Die men sen snappen niet wat voor schade ze bij anderen aanrichten." Voor zijn ploeggenoten was hij in de eer ste maanden van het seizoen een kwel ling. In Turkije maakten de spelers van Is tanbulspor een scheldende en tierende Van Vossen mee. Een buitenlandse vedet te. die op zoek was naar zijn vorm en zich zelf en zijn spanningen afreageerde op zijn medespelers. De laatste weken is de rust weergekeerd bij de Zeeuw en is hij weer mild voor zijn ploeggenoten. „Ik was niet in vorm", blikt Van Vossen terug op zijn moeilijke start. „Ik ergerde me aan het egoïsme en het spel van de andere spelers. Ze gaven de bal links als ik hem rechts moest hebben, ze bleven pin gelen als ik vrij voor de goal stond. Ik was geen populaire jongen, want ik schold ze stijf. Pas later besefte ik dat het vooral aan mezelf lag. Ik speelde slecht en dat was ei genlijk de oorzaak van alles. Ik heb op tijd ingezien dat mijn houding moest veran deren. Eerst goed spelen en daarna pas je mond opendoen. Dan maakt het niet zo veel uit of ze die bal een beetje te veel naar links of rechts geven." Die vormcrisis waarmee Van Vossen kampte, had een logische oorzaak. De man die Oranje door de voorronden van het WK 1994 loodste, had genoeg aan zijn hoofd. Zaken waaraan hij liever geen woord vuil maakt. Zijn huwelijksproble men hebben echter diepe sporen achter gelaten, zo wil hij wel toegeven. „Ze zeg gen dat je in slechte tijden je vrienden leert kennen, maar ik heb juist mijn vijan den leren kennen. In die periode heeft de schandaalpers me lopen zoeken, het is ongelooflijk wat voor onzin ik allemaal heb gelezen. Ik was eerst de held van Oranje, nu*was ik een soort smeerlap die zijn vrouw en twee kinderen had verlaten. Ze hebben mijn naam 'door het slijk ge haald en alles erbij gesleept wat ze maar konden verzinnen. Ze hebben me nooit om een reactie gevraagd." De morele last van het geschrevene kon Van Vossen nog wel verdragen. De im pact, die de verhalen hadden op zijn fami lie, bezorgde hem echter kopzorgen. „Ik vond het vooral erg voor mijn ouders en mijn kinderen. Mijn oudste zoon gaat im- ■mers al naar school. En mijn ouders dur ven in Zierikzee niet meer over straat na al die verhalen." Natuurlijk heeft hij overwogen stappen te ondernemen tegen bepaalde roddelbla den, maar uiteindelijk besloot hij te zwij gen. „Wat moest ik anders doen. Als ik zou procederen, zou ik alleen maar weer de aandacht vestigen op alles en dat is nu precies wat ik niet wilde. Daarom heb ik alle interviews geweigerd. Ik praat niet meer met de pers en ik probeer dat lang vol te houden. Eerst rust voor mijn familie en zelf moet ik weer gaan presteren." Die vorm begint terug te komen. Het duel met Galatasaray, zaterdagavond in Istanbul in een uitverkocht Ali Sami Yen stadion, toonde dat ook aan. Van Vossen sleurde, passeerde en had soms weer ou derwetse rushes. Bij het tweede doelpunt van Istanbulspor legde hij de bal onzelf zuchtig opzij naar Saffet, die daardoor simpel kon scoren. Er was een tijd dat de blonde spits een vrijstaande speler niet zag staan en het zelf had afgemaakt. „Vroeger zag ik alleen maar de goal. Maar bij de profs zie je iedereen opkijken voor hij de bal krijgt. Op die manier weet je wat er om je heen staat." Dat heeft Van Vossen in Amsterdam ge perfectioneerd. In het strakke keurslijf van Ajax werd op het onberekenbare van Van Vossen geen prijs gesteld. „Bij Ajax werd me geleerd niet meer met intuïtie te voet ballen. Als voetballer ben ik er beter door geworden, completer. Aan de andere kant was dat intuïtieve altijd mijn grootste kwa liteit." Was Ajax dan wellicht een verkeerde keus? Van Vossen schudt heftig met zijn hoofd. „In die twee seizoenen bij Ajax heb ik ontzettend veel geleerd. Niet alleen op voetbalgebied. De manier waarop de spe lers met elkaar omgingen, elkaar scherp hielden. Ik zat vaak op de bank, maar heb me altijd thuis gevoeld bij Ajax. Dat is een verdienste van de spelersgroep, maar vooral ook van Louis van Gaal." Van Vossen mag dan in twee seizoenen onder de eigenzinnige en succesvolle oe- fenmeester geen eerste keus zijn geweest, toch heeft hij een enorm respect voor Van Gaal. „Het is een wereldtrainer, die overal aanwezig is in de club. Hij weet alles, ziet alles, drukt overal zijn stempel op. Zelfs toen ik naar Amsterdam verhuisde, be moeide hij zich met de keuze van mijn keuken. Hij vond dat een witte keuken toch niet zo paste bij het meubilair. Dat zegt hij dan ook. We hebben zijn raad toen maar opgevolgd en iets anders geno men." Maar is dat ook niet een Beetje verve lend, die voortdurende bemoeizucht? Van Vossen: „Nee, het ligt er maar aan hoe je het brengt. Hij kan heel goed met mensen omgaan. Van Gaal leert je denken in het belang van de ploeg. Ze hebben lopen la chen toen hij pas trainer werd van Ajax en met de term 'teambuilding' kwam. Maar het werkte dus wel." Hoewel Van Vossen bij Ajax op dood spoor belandde, voelde hij nooit de nood zaak om te vertrekken uit Amsterdam. „Ik had een eerlijk gesprek met Van Gaal, waarin ook hij toegaf dat het beter voor me zou zijn dat ik vertrok. Ik kom nu een maal beter tot recht in een twee-spitsen- systeem. Ik kon zo bij Celtic tekenen, mijn contract lag klaar, maar Schotland trok me niet. De regen, het slechte weer, ik wilde niet. Ik had voor mezelf op een bepaald moment besloten ook dat derde jaar van mijn contract bij Ajax uit te dienen. Totdat Istanbulspor begon te spelen. Ik heb Rob Jansen (zaakwaarnemer) meteen inge seind dat ik daar wel interesse in had. Na vier uur praten was alles rond." Het was een mooi verhaal dat Cem Uzan, de grote eigenaar van Istanbulspor, die middag afstak, maar er is niets van te recht gekomen. Europees voetbal dit sei zoen, de Champions league over drie jaar: het zijn ambities die in de ijskast kunnen. Na acht duels en zeven nederlagen bun gelt de ploeg van de Nederlandse enclave hopeloos onderaan de ranglijst van de Turkse eredivisie. De ontslagaanvraag van trainer Beenhakker is inmiddels ingewil ligd. „Ik betreur zijn vertrek, maar voor mij heeft dat geen gevolgen. Ik heb hier voor gekozen." Toch dreigt het Turkse avontuur ook voor Van Vossen op een mislukking uit te lopen. De ploeg begint elke wedstrijd goed, scoort ook gemakkelijk, maar veran dert bij de eerste tegenslag in een groep angsthazen. Daarna wordt Istanbulspor door elke opponent eenvoudig terzijde ge schoven. „Ons probleem is dat we geen eigen aanhang hebben. In Turkije is het moeilijk om een uitwedstrijd te winnen, maar een ploeg die bij ons op bezoek komt, speelt een thuiswedstrijd. Wij heb ben meer politie-agenten dan toeschou wers in het stadion. En die scheidsrechters laten zich allemaal beïnvloeden door de druk. Ik erger me daar kapot aan, ik heb al driëjjele kaarten te pakken wegens praten. Tegen Galatasaray heb ik daarom mijn mond maar gehouden. Zo'n scheidsrech ter doet niets liever dan voor het thuispu bliek de vedette van de bezoekende ploeg de gele kaart te tonen. Ik moet leren dat ik hier gezien word als een grote aankoop." Die onbekendheid van Istanbulspor zal overigens niet snel veranderen. Istanbul, een voetbalgekke metropool met twaalf miljoen inwoners, is sinds jaar en dag ver deeld in drie kampen. Of je bent voor het zwart-wit van Besiktas, het geel-blauw van Fenerbahce of het geel-rood van Galatasa ray. Op de televisie tonen de zeventien commerciële stations dag en nacht voet bal. „Het is onvoorstelbaar hoe het voet bal hier leeft. Op straat voer ik hele ge sprekken met mensen en ze zijn altijd fa natiek aanhanger van Besiktas, Fenerbah ce of Galatasaray. Sommigen mensen zijn ook zo arm, voetbal is vaak het enige wat ze hebben." Dat fanatisme, die bezetenheid om tot aanhanger van geel-zwart, zwart-wit of geel-rood te behoren, is zelfs terug te vin den in de spelersgroep van Istanbulspor. Zo bleek voor het duel tegen Galatasaray, dat sommige medespelers van Van Vossen een vriendschappelijke relatie onderhiel den met de thuisploeg. Keeper Hasan kon zich tijdens de warming-up bijvoorbeeld niet bedwingen toen de verloren zoon van Galatasaray, Hakan Sukur, werd gepresen teerd aan het publiek. Hij vloog dè van To rino teruggekeerde aanvaller spontaan om de hals. Istanbulspor-aanvoerder Hamza, vorig seizoen nog uitkomend voor Galatasaray, had voor al zijn ex-ploeggenoten een ste vige kus over en verklaarde voor de afgela den tribunes zijn liefde voor de club met het geven van handkussen. „Misschien slapen sommige spelers van ons nog in pyjama's van Besiktas, Galatasaray of Fe nerbahce. Ze zijn daarmee opgegroeid en weten niet beter. Maar juist die dingen maken het moeilijk om naar die top drie toe te groeien. Scheidsrechters durven die ploegen niet te benadelen, voetballers spelen in hun hart misschien wel liever voor één van de drie." Sportief gezien mag het dan niet best gaan, verder heeft Van Vossen het naar zijn zin in Istanbul. Hij bewoont een schit terend appartement in een buitenwijk met uitzicht op de Zee van Marmara. „In het begin wond ik me nog wel eens op over de gemakkelijke instelling van sommige jon gens. Maar ik besef dat ik bepaalde dingen maar moet nemen zoals het komt. Hét le ven is hier fantastisch. De spelers zijn als vrienden onder elkaar en de mensen zijn overal aardig. Als ik het hier niet red, ligt dat puur aan mezelf." Arrogant en nors. Een melkmuiltje, dat de uitstraling en het charisma mist van de ware kampioen. Weinig flatteuze compli menten voor een man die dit weekeinde bij de Pacific Grand Prix in het Japanse Ai- da voldoende heeft aan de vierde plaats om toe te treden tot het exclusieve rijtje Alberto Ascari, Juan-Manuel Fangio, Jack Brabham, Alain Prost en Ayrton Senna. Het zijn de enige coureurs die erin slaag den twee keer op rij wereldkampioen For mule 1 te worden. Michael Schumacher: onomstreden vakmanschap, omstreden persoonlijkheid. 'Bei uns ist alles besser'. Een spreuk, Schumacher op het lijf geschreven. De Duitser, 26 jaar oud pas, is onbetwist de beste autocoureur sinds de dood van Sen na. In de bolide doen zijn rijstijl en beze tenheid niet onder voor de kunsten van de alom geprezen en betreurde Braziliaan. Wat goed is komt snel. Ook dat geldt voor Schumacher. Het is nog maar ruim vier jaar geleden dat hij bij de Grand Prix van België zijn de buut maakte in de Formule 1. Als vervan ger voor de wegens vermeende mishande ling van een taxi-chauffeur in een Engelse cel opgesloten Bertrand Gachot, reed hij in een Jordan naar de zevende startplaats. De race was na problemen met de koppe ling al na een halve kilometer voorbij. Maar Schumacher had indruk gemaakt. Flavio Briatore, de teambaas van Benetton met een neus voor geld, rook het succes. De Italiaan haalde Schumacher over de streep om bij Benetton te komen racen. Een succesvol huwelijk: zeventien over winningen, 36 keer op het podium en vanaf morgen wellicht twee keer we reldkampioen. Schumachers resultaten en zijn prachti ge staaltjes rijkunst zouden tot massahys terie over de hele wereld moeten leiden. Vergeet het. Schumacher is een volksheld in Duitsland, maar buiten de eigen lands grenzen heeft hij weinig bewonderaars. Om bewonderd te worden, zijn menselijke trekjes onontbeerlijk. Af en toe je zwakhe den tonen. Bij Schumacher is alles gekun steld. tot in de perfectie geprogrammeerd als bij een robot. Damon Hill, zijn grote ri vaal op het-asfalt, gooide er in een inter view nog een schepje bovenop. „Schuma- Michael Schumacher: onomstreden vakmanschap, omstreden persoonlijkheid. cher is een* kloon van zijn sponsors. Hij mist elke spontaniteit." Een psychologe, die zich al geruime tijd bezighoudt met de zieleroerselen van For mule 1-coureurs, kwam onlangs tot een typerende vergelijking. 'Schumacher rijdt Formule 1 omdat hij de wereld ervan wil overtuigen dat hij een kerel is. Senna reed Formule 1 omdat hij een kerel was', con cludeerde ze. Wat is er mis met Schuma cher? Waarom komt hij kil en arrogant over op de buitenwereld? Is het imago van 'gevoelloos despoot' misschien het gevolg van de vele schandalen rond het Benet- ton-team en de coureur zelf? Vorig jaar waren diskwalificaties en schorsingen niet van de lucht. De arrogantie van Benetton, dat de reglementen enkele keren aan zijn laars lapte en lak aan de hele wereld leek te hebben, straalde ook af op Schumacher. De valse toon was gezet. Een klank die niét meer zuiver zou worden, ofschoon Schumacher dit jaar meer dan eens liet zien ook zonder technische (verdachte) snufjes heer en meester van het Formule 1-peloton te zijn. Zijn inhaaljacht in België is in de anna len opgenomen. Als zestiende gestart, als eerste aan de finish. Of de Grand Prix van Europa op de Nürburgring. Stuurmans kunst, lef en doorzettingsvermogen van ongeëvenaarde grootte bezorgden hem ook daar de zege. Niemand betwist dat Schumacher de terechte wereldkampioen is. Niemand echter ook betwist dat hij een kampioen met epn geringe persoonlijk heid is. De Duitser heeft in interviews al vaak aangegeven dat hij zich niet druk maakt om zijn imago. „Omdat de mensen het niet willen begrijpen", zegt hij steeds. „Ik zou best met Corinna (zijn vrouw, red.) over straat willen lopen en een bar bezoeken of een pizzeria binnenstappen. Maar dat gaat niet. Ik word overal herkend en er staan voortdurend camera's op me gericht." Het is één van de redenen waar om Schumacher afziet van een terugkeer naar Duitsland. „In Monaco heb je in elk geval nog een beetje privéleven." Natuurlijk, de tijd dat Formule 1-cou reurs de avond voor een race samen met de fans in een bar een pilsje konden drin ken, ligt ver achter ons. De verhalen van rijders die op de race-dag tijd vonden voor een amoureus avontuurtje, zijn alleen te vinden in de door een laag stof bedekte jaarboeken. Maar je kunt ook overdrijven. I let gedoe rond zijn huwelijk nam gênante vormen aan. Bodyguards, hoge hekken en een helikopter kwamen eraan te pas om de coureur en zijn Corinna te behoeden voor nieuwsgierige blikken. Overdreven maatregelen, die zelfs bij het Duitse volk niet in goede aarde vielen. „Wat een pot sierlijk gedoe. Op die manier zou ik geen plezier aan mijn huwelijksdag beleven", zei collega-coureur Gerhard Berger. De Formule 1 is een gigantisch media spektakel geworden. De kijkcijfers van el ke race afzonderlijk worden alleen over troffen door die van de Olympische Spe len en het wereldkampioenschap voetbal, Met één groot verschil; een Grand Prix vindt zestien keer per jaar plaats. Logisch dat in zo'n wereld privacy Ver te zoeken is. Met het gesignaleerde probleem hebben en hadden ook andere coureurs van doen. Maar terwijl Senna de harten van de fans sneller deed kloppen en vrouwen in zwijm vielen als de contouren van de Brazilaan te ontwaren vielen, is er voor Schumacher hooguit een beleefd applaus. De Duitser mist de mystieke kracht van de Brazilaan, het vermogen om in Interviews iets van zijn ziel bloot te geven. „Ik heb er nu eenmaal veel problemen mee me in het openbaar te uiten over mijn gevoelens. Misschien ben ik wel veel te verlegen voor de Formule 1 -wereld." Er zit een kem van waarheid in deze consta tering. Dat is ook de reden waarom hij zijn stoffige image probeert op te poetsen met financiële hulp voor de minder bedeelden in deze wereld. Onlangs werd hij als arn bassadeur van Unesco aan het publiek voorgesteld en stortte hij drie ton op de rekening van het kinderfonds. „Ik heb al- lijd mensen willen helpen die geen geld hebben en honger lijden." Naar vóren. Real! Johan Cruijff, die Real Madrid oproept om a.u.b. te winnen, l iet liefst met grote cijfers. Naar vóren. Koninklijke! Zet 'em op! Hup Real! (Wij horen het Johan allemaal zeggen. Wij kunnen ons ook goed inbeelden hoe dat toe moet zijn gegaan in huize Cruijff, woensdagavond even voor half negen. Dat zijn in elke voetbalsupportershuiska mer altijd de spannendste se conden, kort voor de aftrap. Waar is de radiobodeOp welke zender is de wedstrijd? Ik zou toch zweren dat de gids hier net nog lag! DMr ligt-ie! Wdiïr? Dóór! Jij zoekt ook altijd alles met je neus. Wie legt die gids dóór dan ook neerDat zul je zelf wel hebben gedaan. De televisie gaat aan, het kan beginnen. Jordi en zijn zusjes worden in de huiskamer om stilte geboden. Danny heeft een schaaltje met leverworst binnen Johans hand bereik gezet. Bacootje ernaast. Woensdagavond. Europa Cup avond. De heer des huizes be paalt het kijkgedrag. Jordi werpt tegen dat er een tekenfilm op het andere net is. Kop dicht, Jordi! Er is voetballen. Junior wil het nog op een zaniken zetten, maar snel voorkomt Danny een uit slaande brand door haar wijs vinger tegen haar lippen te hou- den. Jordi Ingrijpt het signaal. Real versus De Flintstones is een ongelijke strijd. De elftallen staan op het veld en Johan heeft al in een gerieflijke houding ge heel bezit genomen van de lede ren vijfzitsbank. Het wachten is nu op de goals. Het liefst zo veel mogelijkJ Zoals hierboven gesuggereerd is het natuurlijk niet gegaan, tóch is het opmerkelijk dat Cruijff een girootje overmaakt aan een Spaanse sportkrant om tot de mede-ondertekenaars van de open brief te behoren waarin Real wordt aangemoedigd om Ferencvdros in mootjes te hak ken. Cruijff, die Real een grote overwinning toewenst! I)an moet er iets aan de hand zijn. Dat was er dan ook. De apegeluiden van het Hon gaarse publiek tegen de donkere Ajax-spelers hebben terecht grote t >eron tu.taardigihg opgeroept>n. Zeventien bekende Nederlanders schreven in de open brief aan de lezers van 'Marca' dat zij van harte hopen 'dat Real Madrid vanavond met grote cijfers van Ferencvdros wint en dat daar mee Ferencvdros snel uit de Champions League verdwijnt (enz., enz.) zodat wij niet meer hoeven te luisteren naar de mensonterende geluiden zoals die in heel Europa op TV waren te horen. De brief was een initiatief van tv-regisseur Egbert van Hees. Van i fees <i >Sre< torTV). Uwen mijn telefoonnummer zijn Van Hees kennelijk onbe kend. of wij zijn niet bekend ge noeg, wij zijn in elk geval niet door Van Hees uitgenodigd de ingezonden mededeling mede te financieren. Je kunt je afvragen hoe zo'n telefonade tot stand komt. Zijn de ondertekenaars toevallig Van Hees'bridge vrien- (ten? Is Mark Klein Essink een begenadigd bridger? Of hadden de bekende landgenoten elkaar landers-restaurant, sneed ie mand Ferencvdros-Ajax aan ('Ja, nou, erg hè?') en riep Van llees toen spontaan zijn mede- bekende Nederlanders - res tan - ran [gangers op hiertegen 'iets' te doèn? Wat vinden de lezers van Marca van de actie en hoe bekend zijn bekende Nederlanders buiten Nederland, zijn een paar vragen die ik me voorts nog afvraag als ik nader kennis maak met de af zenders van de brief. Een kleine mep Johan Cruyff (Entrenador), Moszcovicz (Jurista), Anita Ray (Cantantes), Rijkaard (Fut- bolista), Stape(Actor), Ivo Nic he (Presentador), De Jonge (Co- mico), Klein Essink (Actor), Marco Bakker (Director TV), R. Oerlemans {Actor TV), Van Am melrooy (Actor) y Jeroen Krabbé (Actrlz). (Ratil heeft zojuist gescoord en Johan graait tevreden een plakje worst van de schaal. Ixiudrup is aan de bal en Zamorano loopt vrij. Naar vóren, Real! Lekkere leverworst, zeg, is er ook mosterd in huis? Zamorano maakt 3-0.) Frank Snoeks is ver- slagge- ver van Studio

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21