Leidsch Dagblad 21 Kok wacht met opvolger voor Claes Wierenga: IRT-methode kon wel door de beugel mm WJTi Geheugensteuntje.! N Bloembollenmarkt r*i W Dode zeeschildpad in vissersnet Telefoonstoring bij Leidse universiteit Straatmakers vinden schat in Urkse bodem JATERDAG 21 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG 1,85 Binnenland Nederland levert troepen voor Bosnië Buitenland Cultuur en Kunst De volkerenorganisatie die de wereld vrede had moeten brengen, werd een tandeloze wolf. Vijftig jaar VN. Wie de bal heeft, is de baas. De harde strijd rond sport op de televisie. Bernard Holtrop werd als tekenaar Willem beroemd in Frankrijk. 'In Parijs komt alles op je af.' Voor slechte slapers is er een heuse kliniek met een echte slaapprofessor: wetenschapper en wethouder Hilbert Kamphuisen. Bram van Velde uit Zoeterwoude-Rijndijk had een zwaar leven, maar werd één van onze grootste moderne schilders. Iedereen speelt wel eens Monopoly. Dit jaar bestaat het 'typisch kapitalistische' spel zestig jaar. Ex van winnaar obelprijs ook in de prijzen :hicago ij is een knappe bol, maar zijn «c-vrouw staat als het op eco- omie aankomt ook haar man netje. Rita Lucas, de ex van de ar van de Nobelprijs voor economie Robert Lucas, krijgt de helft van de 1,6 miljoen gul den die haar voormalige echt genoot in het kader van de prijs intving. Zeven jaar geleden liet Rita icas in de boedelscheiding ipnemen: „Vrouw krijgt vijftig procent van eventuele Nobel- Haar ex-echtgenoot had pech dat hij dit jaar al tot win- an de economieprijs werd uitgeroepen: de clausule zou na 31 oktober 1995 haar geldigheid verliezen. Rita Lucas liet de clausule niet helemaal toevallig 'astleggen: al acht keer gjng de Nobelprijs voor economie naar iemand van de Universiteit van [Chicago. Robert Lucas vatte het sportief op: „Een deal is een deal. Het is moeilijk om na het [winnen van zo'n prijs onaange naam te doen". I.ammenschansweg 130 —Leiden cafe JAZZMATAZZ Elke dinsdag donderdag Live Acts RS.: Hansje komt ook Lange Scheistraat 5b 2312 CR Leiden Tel. 071-5145925 Rwanda probeert 7 weer overeind te krabbelen Peter Koelewijn voor y\ r- tweede keer in zijn J leven in Leiden Sport Van Vossen mist de aanhang van Istanbulspor Nederland komt voorlopig niet met een kandidaat voor de opvolging van de gisteren afgetreden NAVO-secreta- ris-generaal Willy Claes. Premier Kok zal dit weekeinde wel, tijdens de officiële viering van de vijftigste verjaardag van de Verenigde Naties, bij andere regeringsleiders en staatshoofden nagaan hoe zij tegen een eventuele Neder landse kandidaat aankijken. «j haag anp-gpd Kok gaat met minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) naar de bijeenkomst in New York. Nederland heeft volgens Kok nadrukkelijk niet voor de „methode Kopenhagen" geko zen. De Deense regering schoof gistermiddag, nog voordat Claes zijn biezen had gepakt, minister EÜeman-Jensen naar voren. „Niet zo fraai", oordeelde Kok op zijn persconferentie na het kabinetsberaad. Euro-commissaris (en oud- minister van buitenlandse za ken) Hans van den Broek maak te gisteren zelf bekend niet mee te zullen dingen naar de stoel van Claes. Minister Van Mierlo had hem gevraagd op zijn hui dige post te blijven, zo zei hij. „En dat valt precies samen met mijn wens dit werk te blijven doen", aldus Van den Broek. Ook oud-premier Lubbers wordt genoemd als opvolger van Claes. Het kabinet heeft hem echter niet gevraagd voor de functie, omdat het eerst wil nagaan welke kandidaten ook door andere landen naar voren worden geschoven. Premier Kok benadrukte Lubbers een ge schikte kandidaat te achten. „Ik sluit zeker niet uit dat, als de grotere lidstaten in de interna tionale gemeenschap actieve belangstelling tonen, hij be schikbaar is. En dat zal ik dan niet tegenwerken WD-woordvoerder Weisglas betitelt de opstelling van de Ne derlandse regering als 'een ge miste kans'. „Van den Broek is een geweldige kandidaat. Als Willy Claes, In opspraak geraakt omdat hij als minister smeergeld zou hebben aangenomen, trad gisteren af als secretaris-generaal van de NAVO. foto anp het kabinet het hem had ge vraagd had hij natuurlijk ja ge zegd. Van Mierlo zorgt er nu voor dat deze belangrijke post aan onze neus voorbij gaat." Weisglas zegt Lubbers niet ge schikt te achten voor de functie van secretaris-generaal. De PvdA vindt de houding van de WD niet verstandig en steunt de voorzichtige opstelling van de regering. CDA, PvdA en D66 willen zich nog niet over een Nederlandse kandidatuur uitla ten. Pagina 5: Claes woest op parlement. Lubbers maaJct weinig kans in stoelendans. NAVO-leden betreuren op stappen. HET WOORD IS AAN Vondel Wie God sluyt buyten 't hart, die sluyt den afgod bin nen. weersverwachting zonnig en fris >r- X 20% 10% 10% 30% 50% 50% VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 15 lisse Tuinbeelden en fonteinen, vaste planten, aardewerk, schilderijen van gedroogde materialen en natuurlijk alle mogelijke bloembollen. Het Is nog maar een greep uit alle kraampjes die zijn vertegenwoordigd op de bloembollenmarkt die vandaag nog de hele dag wordt gehouden In de CNB aan de Grachtweg in Lisse. Op de jaarlijkse markt kunnen particulieren bollen en andere zaken voor de tuin rechtstreeks van de kwekers ko pen. De bollen moeten omstreeks deze tijd de grond in om in het voorjaar een fleurige tuin te hebben. Naast bollen, ook ecologisch geteelde, staan er twee tuinbouwscholen met een kraam, evenals het IBC met voorlichting over etage-beplanting van bollen. Tuinboekenschrijver Wim Oudshoom is vanmiddag aanwezig om zijn boeken te signeren. foto henk bouwman Denksport27 Feiten en meningeni2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport21,22,23 Strips6 Toerismei25 Uitgaan17 Vandaag een bon voor een gratis patatje voor kinderen die naar Dierenmanieren gaan in Cultureel Centrum de X in Leiden. leiden* caroline v De Leidse Rijksuniversiteit is gisteren urenlang geplaagd door een telefoonstoring. Veel mede werkers waren overdag niet be reikbaar en ook de telefoonlij nen van een grote publieksin- stelling als de Hortus Botanicus waren de hele dag in gesprek. Volgens de telefoniste van de centrale waren ook veel fax nummers van de' universiteit onbereikbaar. „We hebben veel klachten gekregen, onder meer van medewerkers die zelf niet bereikbaar waren en dringend op telefoontjes zaten te wach ten." De storing werd veroorzaakt door een defecte glasvezelkabel op het terrein van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Op het terrein staat een van de twee telefooncentrales van de universiteit. Een van de graaf machines beschadigde gister morgen de PTT-kabel tijdens sloopwerkzaamheden op het ziekenhuisterrein. Technici zijn de hele dag bezig geweest om de defecte telefoonkabel te re pareren. De kabelbeschadiging leidde ertoe dat de koppeling tussen de twee universitaire telefoon centrales op het AZL-terrein en het Rapenburg verbroken werd. Daardoor konden medewerkers in de Leeuwenhoek niet via de interne lijnen communiceren met hun collega's in de binnen stad, en omgekeerd. vroeger een klooster. Ook is be kend dat op het eiland Urk zee rovers zaten die het hadden ge munt op Oostindiëvaarders en op handelsschepen die langs de Hanzesteden voeren. Medewerkers van het pen ningkabinet gaan de munten reinigen en catalogiseren. „Het is de gewoonte dat we er dan een publikatie van maken", zegt waarnemend directeur J. van der Vin. „Daarna gaan ze terug naar Urk. De helft is voor de vinder en de helft voor de grondeigenaar (de gemeente Urk, red.)." Volgens Oost zal de gemeen teraad beslissen wat er met de goyd- en zilverschat gebeurt. „Persoonlijk zou ik de munten het liefst in Urk houden, ook het degl waar de vinder recht op heeft. Daar zou de gemeente dan een vergoeding tegenover moeten zetten." De in de netten gevonden zeeschildpad. stituut komen zeeschildpadden in noordelijke wateren steeds vaker in moeilijkheden. De die ren voelen zich het beste thuis in de tropen en subtropen. Ze voeden zich met kwallen. Soms ziet een schildpad een in het water zwevende plastic zak voor een kwal aan. De opgegeten zak sluit dan de maag van de schild- hij sterft van de umuiden/leiden rien polderman Bij het Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek in IJmuiden is gis teren een grote zeeschildpad aangevoerd. Het dier was in het net van een Engelse haringvis ser terechtgekomen, en is ver moedelijk door verstikking om het leven gekomen. Volgens Bram Couperus van het Rijksin- den haag gpd-/1 Oud-burgemeester H. Wierenga van Enschede vindt nog steeds dat de opsporingsmethode van het in 1993 opgeheven Interregionaal Recherche team (IRT) Noord-Holland/Utrecht door de beu gel kon. Wel vindt Wierenga, voorzitter van de commissie die de zaak vorig jaar onderzocht, dat er strakkere voorwaarden aan de uitvoering van de methode hadden moeten worden gesteld. Wierenga blijft erbij dat het IRT ten onrechte door de top van de Amsterdamse politie en justi tie is opgeheven. Wierenga zei dit gisteren tegen de parlementai re enquêtecommissie opsporingsmethoden. Hij verklaarde mede namens zijn voormalige com missie-genoten te spreken. „We hebben een ver antwoord oordeel geveld." Wierenga's commissie rapporteerde vorig jaar dat het IRT was opgeheven wegens onwil van de Amsterdamse politie en justitie om met collega's uit omliggende gemeenten samen te werken. De top van politie en justitie in Amsterdam heeft echter altijd beweerd dat de opsporingsmethode van het IRT de aanleiding was. Een criminele in- formaht runde met politiehulp een druglijn, zo heette het, en werd daarbij schatrijk. Die beide conclusies bestreed Wierenga gisteren. Wierenga gaf tijdens zijn verhoor toe dat hij tij dens de enquête wel nieuwe feiten heeft gehoord over de methode die de voormalige chef van de Criminele Inlichtingendienst Kennemerland, K. Langendoen, voor het IRT-team ontwikkelde. Waarbij hij nadrukkelijk aangaf dat niet zo raar te vinden omdat hij van de Tweede Kamer de op dracht had gekregen het IRT-debacle binnen zes weken te ontrafelen. „Natuurlijk ben ook ik inmiddels veel wijzer ge worden", erkende de oud-burgemeester van En schede. Pagina 3: 'Brief Nordholt uit de losse pols'. WlK»lm,MPPfliJpdrn. dansen, tarzmsnijam, monniken a andrrr mfmrirawrs ran 11 lot en ma IS olttobcr iedere dog in Arihcon ZIE DE ADVERTEVTIf EIDERS 1# DEZE KRANT united photos de boer ron pichel honger. Het gisteren aan land gebrachte exemplaar is onge veer anderhalve meter lang en 75 centimeter breed. Het ge wicht werd geschat op 150 kilo. Medewerkers van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden hebben de schildpad voor onderzoek meegenomen. Steeds vaker gestolen kunst in Nederland Het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden maakt zich zorgen over de toenemende im port van gestolen kunstvoor werpen. Steeds vaker duikt dat soort cultuurgoederen in Euro pa op. Nederland kan daar vrij wel niks tegen doen, omdat im porteren van illegaal uitgevoer de kunst in Nederland niet is verboden. Jaarlijks verdwijnen zo hon derdduizenden kunstwerken. R. Bedaux van het Rijksmuseum voor Volkenkunde vindt dat Ne derland zo snel mogelijk een in ternationaal verdrag moet on dertekenen waarmee de import van illegaal geroofde goederen aan banden kan worden gelegd. De kunsthandel is daar tegen. Medewerkers van een straatma- kersbedrijf hebben deze week in Urk, tijdens een vernieuwing van de riolering, een schat van gouden en zilveren munten ge vonden. Het gaat om zeventig gouden en 38 zilveren munt stukken uit de tweede helft van de zestiende eeuw. Het is mis schien een buit van zeerovers dewerken vaten en blijken uit verschillende landen allcomstig te zijn. Deskundigen van het Koninklijk Penningkabinet uit Leiden hebben de waarde van de schat op 50.000 gulden ge schat. Volgens R. Oost van de ge meente Urk is onduidelijk wie de eigenaar van de munten is geweest en waarom ze zijn be graven. Op de vindplaats stond IKEA Amsterdam en Delft zijn morgen open. IKEA Amsterdam en Delft zijn zondag 22 oktober geopend van 10.00 -17.00 uur. ML E De overige vestigingen zijn gesloten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1