'Nee, mijn moeder is bijna nooit thuis Binnenland ERDAG 21 OKTOBER 1995 een gooit een steen door de ramen, de ander neemt liever een advocaat in de rm. Maar kwaad zijn ze, de vaders die <t meer meetellen als het fout is gegaan in het gezin. Hun kritiek op de gezinsvoogdij neemt toe, en fors ook: in een jaar tijd verdubbelde het aantal klachten. Een advocaat: „Vaders tellen et mee. "Een gezinsvoogd: „Wat moet ik met een vader die vier jaar van de rdbodem verdwijnt en dan ineens voor zijn kind wil zorgen?" Bericht uit de wereld van ouders die de weg kwijt zijn een kind dat haar eigen eten bij elkaar moet scharrelen. Toen alles nog koek en ei was. foto archief Advocaat: Vaders tellen meestal niet mee bij voogdijzaken na echtscheiding Veertien is ze. De rechter vraagt hoe het nu met haar gaat. „Gaat wel". Klopt het dat ze al twee weken niet meer naar school is geweest? „Dat klopt." Waar is ze dan al die tijd geweest? „Bij m'n vriendje." Gaat het goed met haar vriendje? „Gaat wel." Ze frummelt wat in de plastic tas die naast haar staat en haalt er een foto uit. „Dit is 'm." De rechter gelooft dat het wel een aardige jongen is, ze vindt het alleen jammer dat haar moeder hem niet mag. „Ach, dat mens." Vier jaar geleden zijn de ouders van Iris ge scheiden. Vader ging er vandoor met /c'n zo veelste vriendin en liet nooit meer iets van zich horen. Moeder kreeg de voogdij toegewezen. De eerste jaren ging dat goed, maar daarna is ze de weg kwijtgeraakt. Ze ging steeds vaker stap pen, op zoek naar een nieuwe vriend. Soms bleef ze een paar dagen bij de een, dan weer een tijdje bij de ander. Als Iris uit school kwam, lag er steeds vaker een briefje: het eten staat in de koelkast. Na een tijdje lag er alleen wat geld op het aanrecht: koop zelf maar iets. En soms zelfs dat niet. Op een avond kwam de buurvrouw langs voor een collecte. „Is je moeder er niet?", vroeg ze. „Nee, die is er bijna nooit", zei Iris. De buur vrouw vond dat een reden om de Raad voor de Kinderbescherming in te schakelen. Dat leidde tot een onderzoek en de conclusie van de raad dat dit geen leven was voor een kind. De kin derbescherming stelde voor een voogdij-instel ling in te schakelen om toezicht te houden op het ouderlijk gezag van de moeder. De rechter die over deze zogeheten OTS (ondertoezichtstelling) moest beslissen, ging akkoord. T rauma Voor verdergaande maatregelen, zoals plaatsing in een tehuis of pleeggezin, voelde de rechter niet. „Het moet echt heel erg zijn, wil ik een kind uit de zo vertrouwde omgeving halen. Dat doe ik pas als het echt niet anders kan. Kinde ren zijn door alles wat er is gebeurd al dermate getraumatiseerd, dat ik liever zie dat de gezins voogd eerst aan de slag gaat met het gezin zelf, in dit geval met de relatie tussen de moeder en de dochter, om tot een normalere situatie te ko men." Dus kwam Iris onder toezicht van een gezins voogdij-instelling, die een maatschappelijk werkster aanstelde als gezinsvoogd. Bovendien besliste de rechter dat de betrokkenen na een half jaar opnieuw voor haar zouden verschij nen. Afhankelijk van de situatie zou ze dan be slissen of Iris thuis kon blijven wonen bij haar moeder, of dat het toch beter zou zijn haar uit huis te plaatsen. Tijdens die zitting van zes maanden later ver schijnen Iris en de maatschappelijk werkster, maar is de moeder in geen velden of wegen te bekennen. „Weet je misschien waar ze is", vraagt de rechter. „Geen idee", antwoordt Iris. Maar wie er wel is: haar vader. Iris had hem even gezien toen ze het gerechtsgebouw was binnengekomen, maaralleen omdat hij op haar af was gelopen. „les, meissie, hoe is het met jou!?", had hij geroepen. Ze had niets terugge zegd. Hij wilde haar optillen, maar ze ontweek hem. Sameh met de maatschappelijk werkster was ze doorgelopen. Wel had ze een keer om gekeken. Verbazing Sinds vier jaar is het bij de meeste zittingen van de kinderrechter in OTS-zaken gebruikelijk dat ook de vader wordt opgeroepen. Ook al komen ze lang niet altijd opdagen. Net als de vader van Iris, die dan ook tot ieders verbazing dit keer wèl verschijnt. Hij wil voor zijn dochter gaan zorgen hu het zo fout is gelopen met haar moe der. De advocaat die hij voor de gelegenheid in de arm heeft genomen, wijst er tijdens de zitting nadrukkelijk op dat de moeder het volstrekt heeft laten afweten en dat het heel prettig is voor Iris dat ze nu bij haar vader kan gaan wo nen. Met zijn nieuwe vriendin erbij kunnen ze weer een gezinnetje gaan vormen. „I let is toch altijd beter om bij je eigen vader of moeder te wonen dan bij vreemden", zegt de advocaat. Het belang van het kind, daar gaat het tijdens deze zitting vooral over. „Is het in het belang van Iris dat haar moeder er nooit is?", merkt de advocaat op. „Is het in het belang van Iris dat ze bij haar vader gaat wonen die haar vier jaar heeft laten vallen als een baksteen?", vraagt de maatschappelijk werkster. De rechter speelt die vraag door naar de vader: „Legt u dat eens uit." De advocaat: „De schei ding destijds is natuurlijk niet alleen de schuld van de vader geweest. Er waren veel ruzies, er vielen soms zelfs klappen. Het leek de vader be ter maar helemaal geen contact meer te heb ben, dan kon het ook niet uit de hand lopen. Maar na wat er de laatste tijd is gebeurd, is het toch wel duidelijk dat de moeder psychisch niet in orde is. En wat moet ik denken van het feit dat ze vandaag zelfs helemaal niet is komen op dagen? Blijkbaar interesseert het haar niet wat er met haar dochter gebeurt. Telt dat dan niet? De vader van Iris wil het nu dolgraag overne men, dus zeg ik: waarom niet? Iedereen ver dient toch een tweede kans?" Verleden Met die laatste opmerking is iedereen het eens. Maar dat alleen is niet voldoende om de voog dij te krijgen: het verleden is niet uit te poetsen. In het geval van Iris vindt de rechter dat ze er voor honderd procent zeker van moet kunnen zijn dat de vader of de moeder niet weer uit het leven van het meisje zal verdwijnen. Iris is be hoorlijk beschadigd door wat er allemaal in haar leven is gebeurd. Er dient rust en stabiliteit te komen. De rechter: „Net als de advocaat ben ik van me ning dat kinderen in principe het beste af zijn bij hun eigen vader of moeder. Echter, er zijn uitzonderingen. Als er steeds ruzies zijn waar het kind tussen zit, dan vind ik het beter zo'n kind bij anderen onder te brengen, eventueel voor een tijdje, zodat het tot rust kan komen. Kinderen als Iris komen uil een onveilige, be dreigende situatie en ik moet zorgen dat ze in een veilige situatie komen." De maatschappelijk werkster wil nog iets zeg gen. „Ik moet erop wijzen dat Iris daarstraks af wijzend reageerde toen ze haar vader zag. Ze kent hem nauwelijks meer en ze vertrouwt hem niet. Dat ligt voor de hand, want hij heeft haar verlaten, in de kou laten staan. Ik ben het met de rechter eens dat dit niet nog eens mag ge beuren, want dan kunnen we Iris straks, om het zo maar eens te zeggen, van de straat vegen." Dan is er nog iets: de vader heeft enige tijd gele den met zijn auto geprobeerd de maatschappe lijk werkster op straat van de sokken te rijden. Ze licht toe dat de agressie een probleem is: het lijkt wel of er steeds meer vaders hun woede op de hulpverleners afreageren. Voor het pand van de voogdij-instelling ligt nog een baksteen die voor het raam bedoeld was. Medewerkers wor den achtervolgd of bij het verlaten van hun kantoor verbaal of lichamelijk bedreigd. Emotioneel Dat vaders dit doen, acht de rechter in deze- zaak niet van belang. Ze wijst erop dat dit altijd emotioneel beladen zaken zijn. De maatschap pelijk werkster brengt dan naar voren dat Iris in het verleden wel eens door haar vader is gesla gen en dat er een kans bestaat dat het in de toe komst opnieuw gebeurt. De advocaat wist dat dit ter sprake zou komen. „Want dat komt altijd ter sprake, zelfs al is er maar het geringste vermoeden dat de vader wel eens iets heeft gedaan wat niet helemaal door de beugel kan. Voor je het weet, zit de vader in de hoek van incest. Bij de minste of geringste verwijzing naar mishandeling of incest kan de vader het verder wel schudden zijn kind toege wezen te krijgen." Dat zit de advocaat, die vele vaders verdedigt, flink dwars. Wat hij tijdens de zitting niet zegt, wil hij wel buiten de rechtszaal zeggen: „In voogdijzaken is er sprake van seksistische rechtspraak. Als tijdens een zitting de moeder de vader ergens van beschuldigt, gebeurt er niets. Maar als het andersom gebeurt, wordt de vader direct de mond gesnoerd. Er wordt vol strekt aan voorbijgegaan dat een kind twee ou ders heeft; blijkbaar hebben ze er maar één: de moeder. Vaders töllen gewoon niet mee." De rechter nuanceert: „Ie kunt geen enkel risico nemen, en dat geldt ten opzichte van vaders èn moeders. De ervaringen uit het verleden zijn belangrijk, daarop baseer je veelal je beslissin gen. Als je te makkelijk over dit soort zaken heenstapt, dan is later de ellende niet te over zien. Het doel is het gezag over hel kind te her stellen en als het maar even kan, moeten dat de ouders zijn. I lelaas gaat dat lang niet altijd en is een tehuis of pleeggezin toch de beste oplos sing." Verwaarlozing Gedurende de zitting wordt helder dat de rech ter er niets voor voelt Iris bij haar moeder te la ten wonen. Een kind dat haar eigen eten bij el kaar moet scharrelen en een moeder die op een zitting niet eens verschijnt, daar heeft ze geen enkel vertrouwen in. De gezinsvoogd, die spreekt van extreme verwaarlozing, vindt ook dat de moeder haar krediet heeft verspeeld. „De moeder heeft geen greep meer op haar dochter en ik zie eerlijk gezegd geen kans op verbete ring Dat betekent evenwel niet automatisch dat de vader de voogdij over Iris krijgt. I Iet gaat erom of hij kan waarmaken wal hij zegt. De maat schappelijk werkster vindt dat wantrouwen hier op zijn plaats is. „In het algemeen vind ik dat vaders meer voor hun kinderen zouden moeten zorgen, ook in het normale, dagelijkse leven. Dat is alleen maar goed en vaders die dyt wil len, moeten gestimuleerd worden. Daarom moeten we het aanbod van de vader van Iris ook serieus nemen. Maar gezien het verleden, Waarin hij enkel en alleen heeft geschitterd door afwezigheid, en waarin hij agressief gedrag heeft vertoond, vind ik het toch niet verant woord hem de zorg over zijn dochter toe te ver trouwen. Iris heeft een traumatische ervaring achter de rug en ik pleit er daarom voor haar onder te brengen in een pleeggezin". De advocaat probeert het nog één keer: „De va der biedt zich aan. Hij Iaat zien dat hij zijn le ven wil beteren, dus moeten we hem, maar voorèl Iris, die kans geven." Betrouwbaar De rechter wijst het verzoek van de vader af. Ze vindt dat hij niet overtuigend kan aantonen waarom hij na vier jaar afwezigheid nu ineens een betrouwbaar opvoeder kan zijn voor zijn kind, dat mede door zijn toedoen danig bescha digd is. Ze beslist dat het gezien alle omstandig heden beter voor Iris is dat ze verder opgroeit in een pleeggezin. Ze stelt echter ook voor dat er een omgangsregeling komt, zodat Iris en de va der elkaar weer langzaam kunnen leren ken nen. Als dat goed gaat, kan het contact intensie ver worden. „Wat vind je daarvan?", vraagt ze aan Iris. I let meisje antwoordt zoals ze dat de hele middag heeft gedaan: „O, best." Later, in haar werkkamer, zegt de rechter nog dat ze er wel eens triest van wordt. Al die kinde ren van wie je maar moet hopen dat er ooit nog iets van terechtkomt. Zestig a zeventig procent zit op een verkeerde plaats, omdat er een enorm tekort is aan goede opvang. Waardoor de kans groot is dat het later met hun kinderen ook weer misgaat.Als het aan mijn hart had gelegen, zou mijn hele huis nu bomvol kinde ren zitten." Met dank aan mr. Monique Molenburgh (kin derrechter), mr. Pieter Prinsen (advocaat), Ruth Kervezee en Yolanda Weldring (respectievelijk sectordirecteur en algemeen directeur van een stichting voor gezinsvoog dij). Het kost een vader na een echtscheiding vaak grote moeite zeggenschap te krijgen over zijn kind. De rechter beslist volgens advocaten meestal in het voordeel van de moeder. foto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19