'Toekomst horeca onzeker en grillig' Ook dat nog Central Park als model voor het Groene Hart Forse boete voor bezit verboden geneesmiddelen Regio Leiden/Rijn Veenstreek fotoboek mateur- ïistoricus Lee Towers en Anita Meijer in Winkelhof Meer gokkasten in Oegstgeest u <sflÜi TERDAG 21 OKTOBER 1995 chef henny van egmond.071 •5356-i14, plv.-chef hanskoenekoop.071-5356429 jtjbrugge/hoogmade de werkkamer van de Al- ense amateurhistoricus Hans nder Wereld is elke centime- pel er van de wanden gevuld met n niks ieken. Zelfs midden in de ka- or. &fr staat nog een boekenkast, iringd door dozen vol papie- i, foto's en knipsels. Het is archief van Van der Wereld, aruit zijn nieuwste boek is 0 tstaan. 'Kent u ze nog... de nogemadenaren en Woubrug- naren?' heet het werk, dat de- Imaal [fde titel draagt als zijn de en op lutboekin 1973. n bal Het boek, dat medio novem- ruitkomt, leidt de lezer langs lo's van bekende dorpelingen het einde van de vorige n tot en met 1970. Burge- eesters, gemeentesecretaris- i, ambachtsheren, veldwach- i, pastoors en dominees ko- e zuil en voorbij en zijn door Van Wereld van een uitgebreide 1st voorzien. De oud-Wou- uggenaar omschrijft vooral de iien uit de levens van de nota- len uit vervlogen tijden en aagt zich af en toe aan een Maai ïekdote. lsaP „Was hij als burgemeester iuinei en voorbeeld, als huisvader wel ield hij er ook vreemde praktij - de baln °P na"> weet Van der We id bijvoorbeeld over oud-bur- imeester T. Kleijn te melden, niet erg geliefde Woubrug- Hciar zou aan het einde van vorige eeuw een ki nd weken - Kooi ng op een koude zolder heb- m opgesloten, totdat door de meente en de veldwachter erd ingrepen. Kleijn is de eni- ucjen die in het boek in een kwaad iglicht staat. De andere dorpe igen op de 45 foto's verdienen ilgens Van der Wereld vooral Uitslag onderzoek kan tot verkoop Wapen van Voorschoten leiden tjes den, 'e orej le om /3*5 Strengere milieu-eisen, beperking van het aantal gokkas ten, steeds meer regels en verplichtingen. E. Stikvoort van café-restaurant en hotel Het Wapen van Voorschoten heeft er zijn buik vol van. „Als het zo doorgaat, heeft het voor ons weinig zin meer", zegt hij. Stikvoort laat op dit moment een marktonderzoek uitvoeren om het toe komstbeeld van de horeca-onderneming te bepalen. „Als blijkt dat er weinig perspektief is, zullen we de zaak ver kopen." klein beetje, maar wij zijn steeds de dupe. De beperking van speelautomaten is een goed voorbeeld. Er wordt gewoon een stuk omzet uit de zaak ge haald." Ook het aanvragen van ver gunningen en de hoge kosten die daaraan zijn verbonden, zit ten de cafébaas dwars. „De Voorstraat is van oudsher een feeststraat. Maar creatieve idee- en kunnen we haast niet uitvoe ren. Als er deze winter sneeuw ligt, kunnen we een prachtig winterterras maken. Omdat we niet weten wanneer er sneeuw valt en de vergunningen lang van tevoren moeten zijn aange vraagd, zijn zulke spontane ac tiviteiten niet mogelijk." Zo beschrijft hij het Spartaan se leven van de Hoogmadese pastoor J. Lips. „Parochianen troffen hun pastoor weieens in een totaal onverwarmde pasto rie aan. Ook sloeg bij meerdere malen een maaltijd over, wat zijn gezondheid niet ten goede kwam." De handwerk- en fi guurzaagclubjes van de pastoo waren echter bijzonder geliefd „Als het aanvangsuur had gesla gen, werd de pastoriedeur ge opend en stormden de jongens, met vuile voeten en al, naar bo ven." Van der Wereld heeft voor het boek vooral geput uit zijn eigen omvangrijke streekarchief. „Ik ben al zo'n 35 jaar driftig foto's aan het verzamelen. Ik heb voor andere publicaties al het nodige bronnenonderzoek gedaan, dus ik heb verschrikkelijk veel in voorraad. En ik knip sinds 25 jaar alle regionale bladen aan flarden." Het boek wordt uitge geven in een oplage van 350 exemplaren en kost 32,50 gul den. De Alphenaar heeft nog een ander boek in de maak, over het voormalige autobusbedrijf Maarse Kroon, dat 'Het begon met de Kloek...' moet gaan he ten. „Dat wordt een boek met heel veel tekst en een paar hon derd foto's. Het is veel regiona- ler dan dit boek, want Maarse Kroon reed onder meer door de Haarlemmermeer, Aalsmeer, Alkemade, Woerden." Het ver schijnt daarom in 1500 exem plaren en moet 50 gulden gaan kosten. Belangstellenden kun nen zich inschrijven door te schrijven naar de Zuiderkker- kring 253 in Alphen aan den Rijn. voorschoten alice van schuppen Enkele jaren geleden had Stik voort nog plannen om het Wa pen van Voorschoten uit te breiden. „We wilden twintig ex tra hotelkamers", zegt hij. „Dat plan ligt nu in de ijskast. We in vesteren niet meer, want de toe komst is onzeker en grillig. Ik heb ook tekeningen klaarliggen om van het café een soort grand-café te maken. Maar voorlopig begin ik daar niet aan." Onlangs dééd in Voorschoten het gerucht de ronde dat er een vestiging van de HEMA in het Wapen van Voorschoten zou komen. Dat blijkt echter niet het geval. Stikvoort begrijpt het gerucht wel. „Waar rook is, is vuur", zegt hij. „In het kader van het onderzoek worden al lerlei mogelijkheden voor de toekomst onderzocht. Verkoop is één van die mogelijkheden. Maar we wachten eerst de re sultaten van het onderzoek af." Kritiek Stikvoort heeft veel kritiek op de maatregelen van de overheid. „We worden steeds verder uit gemolken. Eerst is de room eraf geschept, maar nu komen ze ook aan de melk. Elke keer een Trends Uit het marktonderzoek moet blijken welke trends van invloed zijn op de horeca. Stikvoort weet in elk geval al een paar ne gatieve veranderingen op te" noemen. „Het toerisme neemt af in de Randstad. Maar er ko men wel nieuwe hotels bij. Een trend die van invloed is op het cafébezoek is dat veel mensen thuis voor de televisie blijven zitten, omdat films steeds later worden uitgezonden. De biljart tafels leveren ook steeds minder op, omdat het biljarten in ge subsidieerde buurthuizen vaak gratis is." Het teruglopen van inkom sten, de kostenstijgingen en de beperkende maatregelen zijn voor Stikvoort vooral een pro bleem omdat hij de kosten moeilijk kan doorberekenen. „De inkoopsprijs van drank stijgt, maar in een dorp als Voorschoten kan ik geen drie gulden voor een biertje vragen. Het is hard werken als zelfstan dig ondernemer. Je werkt ,veel meer dan de vastgestelde werk tijden, maar dat wordt op deze manier niet beloond." Het vertrouwen in de toe komst heeft bij Stikvoort een flinke deuk opgelopen. „Ik vraag me steeds af hoe dit ver der gaat", zegt hij. „Als ze nu de gokverslaving aanpakken, hoe gaat dat dan in tie toekomst met alcohol- en rookverslaving? Straks krijgen we hier dezelfde situatie als in Engeland. Daar moeten de kroegen al om elf uur dicht. Of maatregelen zoals in de Verenigde Staten, waar in sommige restaurants gedeelte lijk niet gerookt mag worden." Plezier Ondanks alle negatieve gelui den heeft Stikvoort over de hui dige situatie nog niet echt te klagen. „Ik doe mijn werk met plezier", benadrukt hij. „Maar als de overheid niet ophoudt steeds nieuwe beperkingen op te leggen, dan wordt dal plezier flink vergald. Ik heb er weinig vertrouwen in. Soms vraag ik me af voor wie ik eigenlijk sta te werken." Alphenaren bekennen 23 inbraken ilphen aan den rijn Vijf Alphenaren in de leeftijd tussen 18 en 22 aar hebben bekend in de afgelopen maanden verantwoordelijk ie zijn geweest voor 23 inbraken. Het gaat om inbraken in scho len en bedrijven in de gemeente Alphen aan den Rijn. De inbre- ';ers liepen vorige week in Delft tegen de lamp, omdat ze in een jestolen auto reden. In de woning van de verdachten werd een deel van de buit aangetroffen. I Brutale diefstal atphen aan den rijn Een brutale dief ging er donderdagavond met een laserprinter vandoor. De dader sloop bij een bedrijf aan de Laan der Continenten binnen en nam onder de ogen van het personeel de printer ter waarde van drieduizend gulden weg. Startersbijeenkomst 53155 atphen aan den rijn» De Kamer van Koophandel, Instituut Mid den- en Kleinbedrijf en de Stichting Werkgelegenheid Leiden houden op dinsdag 24 oktober in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Alphen een bijeenkomst voor mensen die een ei- bedrijf willen beginnen. Aan de hand van het onderne- 5 lij si mingsplan wordt besproken hoe er moet worden gestart. Daar bij komen vragen aan de orde als waar te beginnen, hoe de om zet en (bruto)winst te bepalen, de belasting en veel voorkomen de valkuilen. De bijeenkomst duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Aan- j jjj melding vantevoren is noodzakelijk, telefoon 071-5146878. leiderdorp* Lee Towers en Anita Meijer waren gister avond dé attracties tijdens de feest in het Leiderdorpse win kelcentrum Winkelhof. Het winkelcentrum viert dezer da gen het 15-jarig bestaan. De klanten konden gisteravond ook terecht tot elf uur om hun boodschappen te doen. foto hol vast/mark lamers 20.40 uur Nederland 1 k met Lee Towers? oegstgeest monica wesseling Staatssecretaris Schmitz (justitie) kondigt stren gere regels af om het gokken in Nederland te be teugelen en de gemeente Oegstgeest verstrekt doodleuk een vergunning voor twee kansspelau tomaten aan snackbar 't Haasje in de Dorps straat. „Het nieuwe rijksbeleid gaat pas op 1 ja nuari 1997 in en deze vergunning is maar één jaar geldig", verklaart een gemeentelijk woord voerder. Dat neemt niet weg dat Oegstgeest bin nenkort het gemeentelijk 'gokbeleid' tegen het licht zal houden. Nu nog mogen cafees/restau- rants, snackbars en sportkantines in Oegstgeest allemaal maximaal twee gokkasten hebben. De gemeente wil echter, nog voor het strengere rijks beleid van kracht wordt, zelf ook al striktere re gels invoeren. Snackbars en sportkantines mogen in de toekomst geen gokkast meer 'exploiteren', cafés en restaurants nog maar één. In november buigen burgemeester en wethouders zich over hel 'Oegstgeester gokbeleid'. gst» ruud sep Woningbouw is niet per defini tie een bedreiging voor het Groene Hart en het beleid dat §ericht is op de bouw van com pacte steden moet zo snel mo gelijk op de helling. Zoals de stad de natuur in moet, moet de natuur ook in de stad een plaats houden. Het zijn geen denkbeelden |an ambitieuze projectontwik kelaars; de ideeën zijn het op pende resultaat van een al wen opvallende samenwerking: •ussen de ANWB en het Wereld- natuurfonds. Waarom zou je 0ver een paar decennia op een survival-tocht van Amsterdam Paar Rotterdam geen wilde avijnen en bevers tegen ko men? De samenwerking tussen MWB en WNF dateert van '993. De twee organisaties von den elkaar in hun streven naar de aanleg van grote oppervlak ten nieuwe natuur in Neder land. De ANWB als pleitbezor ger van recreërend Nederland, het WNF als-de club die de plarn tén'en de dieren de ruimte terug wil geven die ze de afgelopen tientallen jaren hebben moeten inleveren. Dit jaar resulteerde de samenwerking in een gezamen lijke bijdrage aan de discussie over het Groene Hart. De kern van de visie op het Groene Hart van ANWB en WNF, neergelegd in het rapport 'Groene Hart? Groene Metro pool' is: het Groene Hart kan al leen blijven bestaan wanneer het een functie heeft voor de zes miljoen inwoners van de Rand stad. Gijs Kornmann van de ANWB trekt de vergelijking met het Central Park in hartje New York. „Daar ligt een stuk natuur van anderhalf bij vijf kilometer midden in één van de duurste wereldsteden. Waarom bestaat het Central Park nog steeds? Wie daar aan komt, heeft het meteen aan de stok met Jan en Alleman. Je kunt je afvragen of het Central Park nog open zou zijn als het voor de helft vol zou staan met mais en er op de andere helft koeien zouden lopen", aldus Kornmann. Het Central Park als voor beeld voor het Groene Hart. Maar dat wil niet zeggen dat ANWB en WNF de illusie heb ben dat het Groene Hart kan worden omgevormd tot één groot natuurgebied. Voor Wim Braakhekke (Wereldnatuur- fonds) staat vast dat er in het Groene Hart nog flink zal wor den gebouwd. En de natuurbe schermer heeft daar niets op te gen heeft. „Traditioneel wordt verstedelijking altijd gezien als een bedreiging van hel Groene Hart. Ook bij onze organisatie werd er tot voor kort zo gedacht. Maar als je werkelijk op grote schaal iets aan natuurontwikke ling wilt doen, moet je aanslui ting zoeken bij de ontwikkelin gen waarin het grote geld om gaat. En dat is de woningbouw. Daar valt wat te winnen." bos, dat in de jaren dertig werd aangelegd als recreatiegebied voor de bewoners van de nieu we wijken. „Bij de honderddui zenden woningen die er de ko mende jaren moeten worden gebouwd, moeten ook recrea tiegebieden komen. De finan ciering van die gebieden moet een onderdeel zijn van de fi nanciering van de woning bouwgebieden. Steden moeten betrokken worden bij de plan nenmakerij. Zij moeten natuur gebieden adopteren Nog een manier om nieuwe natuur te financieren is de aan leg van 'een paar nieuwe Aer- denhoutjes en Wassenaartjes'. Niet alleen de natuur zou ge diend zijn met zo'n aanpak. Kornmann: „Je moet voorko men dat de mensen met geld wegtrekken naar de Veluwe om vervolgens elke dag honderd ki lometer te rijden naar hun werk in de Randstad. Die mensen zijn nodig om de voorzieningen in de steden te dragen. Als de rijken weggaan, verpaupert de Randstad." Om vergelijkbare redenen willen Braakhekke en Korn mann niets hebben van het idee van de compacte stad, dat er in de praktijk op neer komt dat al le open plekken in een stad worden volgebouwd. Korn mann: „Amsterdam heeft die fi losofie een tijd gehuldigd. Je moet daar inmiddels de auto pakken wanneer je ergens wilt gaan wandelen. Het idee van de compacte stad wordt gepredikt door bestuurders die blijkbaar vinden dat andere mensen niet aangenaam mogen wonen." „En je lost er bij lange na het probleem niet mee op", valt de man van het Wereldnatuur- fonds hem bij. „Je kunt maar heel beperkt bouwen in de be staande steden. Bovendien heb je in de stad gewoon groen no- dig." De plannen van de twee orga nisaties zijn vergeleken met be staande projecten zeer groot schalig. „We zouden het liefst in het Groene Hart een natuurge bied van zo'n 500 vierkante ki lometer hebben. Als dat niet lukt moeten er in ieder geval een paar gebieden van 200 tot 300 vierkante kilometer ko men", stelt Kornmann. Ter ver gelijking: het Bentwoud dat ten zuiden van Hazerswoude moet verrijzen, stond in eerste instan tie gepland op 21 vierkante kilo meter maar werd na de eerste protesten al snel gehalveerd. Is het als het aan de heren ligt over een halve eeuw mogelijk om een survival-tocht te maken van Amsterdam naar Rotter dam? Jazeker. „Maar je kunt dan ook fietsen, kanoën, schaatsen en wandelen in het Groene Hart, en er blijft boven dien een deel agrarisch gebied", voegt Braakhekke er snel aan toe. „Anders krijgen we weer zo'n karikatuur van dat we het hele Groene Hart in een moe rasbos willen veranderen. En dat zou niet terecht zijn." den haag/hazerswoude-rijndijk Hoe kwamen al die dierge neesmiddelen die alleen die renartsen mogen verkopen te recht in de marktwagens van vader en zoon? „Mij een raad sel", hield een 64-jarige Ha- zerswoudenaar gisteren de economische politierechter voor. En al die spullen die in de bijkeuken, onder het bed en in de koelkast waren ge vonden? „Geen idee"., ant woordde ook de 28-jarige zoon. „Het komt wel vaker voor dat je op de markt staat en je ineens een paar flessen met verboden middelen in je wagen vindt." Rechter Van der Berg had moeite om tegenover zulke verdachten zijn kalmte te be waren. Ook in de kofferbak van de vader waren middelen aangetroffen die hij niet in voorraad mocht hebben. De man wist natuurlijk van niets. „Vindt u dat nou geloofwaar dig klinken? IJ doet uw koffer bak dus nooit open?" De ver dachte afgemeten: „Ik hoef er nooit in te wezen." Bij een inval van de AID was vorig jaar februari een grote hoeveelheid diergeneesmidde len aangetroffen die een een voudige handelaar niet mag verkopen. De wet schrijft voor dat bepaalde middelen alleen door.dierenartsen mogen wor den voorgeschreven. Sommige middelen mogen zelfs alleen door de arts worden toege diend. De twee I lazerswoudse handelaars hadden dit soort middelen echter in ruime ma te voorradig. Bij elkaar vond de inspectiedienst zo'n 2600 zakjes en flesjes met biet toe- gestande middelen, waaron der een fles Clenbuterol, een omstreden hoestmiddel dat bij gebruik in grote hoeveelheden de vleesproduclie opvoert. De officier van justitie had een AID-medewerker als ge tuige/deskundige op laten draven om te vertellen hoe ge vaarlijk de gevonden stoffen bij onoordeelkundig gebruik zijn. De AID'er kwam echter niet verder dan de mededeling dat de wetgever nu eenmaal bepaalt dat sommige zaken vrij verkocht mogen worden en andere niet. Over de vraag of de I lazerswoudenaars een bepaalde pijnstiller nu wel of niet in voorraad mochten heb ben, kon hij geen uitsluitsel geven. Onder de in beslag ge nomen middelen bevonden zich bijna 900 zakjes met die pijnstiller. Toen de rechter als voorbe reiding op de vaststelling van een geldboete vroeg wat de heren verdienden, kreeg hij soortgelijke antwoorden als op de vraag naar de herkomst van de geneesmiddelen. „Geen idee'antwoordden beiden. „Maar u betaalt toch gas, wa ter en licht en uw auto?" pro beerde de officie!* van justitie. „Dat betaalt mijn vrouw, die doet de boekhouding", ant woordde de zoon. Uiteindelijk bepaalde de officier de eis op vijf gulden per zakje of flesje niet toegestaan geneesmiddel voor vader, zoon en voor de firma. Bij elkaar bijna 40.000 gulden. De rechter besloot de zaak aan te houden om uit te zoe ken of inderdaad alle in beslag genomen geneesmiddelen niet waren toegestaan. „Ik doe dus nog geen uitspraak", licht te de edelachtbare toe. „Alles is dus nog open. Maar gezien de bedragen waar het om kan gaan, raad ik u toch aan nog even te overwegen een advo caat te nemen." □3 8, 9EN10 NOVEMBER 95 j* INTERNATIONAL TRADE CENTER BOSKOOP-HAZERSWOUDE De Woubrugse burgemeester J. van Wageningen (rechts) en dokter L. Loth figureren in het nieuwe boek van Hans van der Wereld. Deze foto stamt uit 1951. foto pr

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13