Heimwee naar rijke Roomsche leven 'big business' 'Politie dacht dat Wallon vergunning had' Leiden Voor auto's en steigerpalen Theo Bakker 'Lekker kanen' "■E Kerk Samenleving Sb ZATERDAG 21 OKTOBER 1995 College reageert op klachten Groen Links over geluidsoverlast studentenhuis LEIDEN HERMAN JOUSTRA De politie heeft niet ingegrepen toen Huize Wallon tijdens de Lakenfeesten op 7 juli geluids overlast veroorzaakte, omdat men er ten onrechte van uit ging dat het studentenhuis aan het Rapenburg een algehele ontheffing had gekregen voor het houden van een feest. Bo vendien heeft het dienstdoende politiepersoneel er niet bij stil gestaan dat voor een dergelijke ontheffing een eindtijd geldt van 24.00 uur of 01.00 uur. Dat schrijven burgemeester en wet houders in een reactie op een aantal vragen van Groen Links over de gewraakte geluidsover last van Huize Wallon. Het college zegt verder dat de gemeente Huize Wallon schrif telijk heeft aangezegd in het BURGERLIJKE STAND LEIDEN - Geboren: Thomas zv. H. Roor en M. Bergman Carolien Annerie dv. P A. van Schje en J.J. Surie* Lizzydv. L.R. Philipsen en C.L.M. Langenhoff Annlck Hendrica Josephine dv H P.M. Borkus en A. Bol Sharon dv. R.B.A. Riethoven en P.Ruwaard Sahra Ismail dv. I.A. Warsanieen R.H. Dun» Ewout Maarten Hendrick zv. H.J.A. Visser en H.E. Padl Leendert Willem zv. C. van Duijn en M.W. den Hollander Wendy dv. J.P. Kwestrooen A.J.M. van der Hulst Ingmar Maunts Willem zv. G.W, Hilverda en C.A.H. van Leeuwen Jordy Leendert zv. L. Guijt en B. Heens Maaike Victoria dv. J.L.C. Voorham en C M van Wijk Vergillia dv M.H.L Waasdorp Odette dv. P. Witkamp en A.B.M. Donders*Celine dv. S. de Mooij en J.M. Mesman Nadia dv. W. Mink en S P. Keijzer Arankadv. I.A. van Roljen en F.A. Naula Ysabella Johanna Elisa beth dv. H. den Tonkelaar en J.E. de Jong Lucas Andreas zv. P.G.A. van den Burg en S. de Rooij Eda dv. B. Demir- bas en S. Demirbas Cynthia dv H P.M. Broken M.d.G. da Silva Braga* Emma Maria dv. G.A. Timmer en G.J.M Broekhuis* Feline Madeline dv. J.M.M Uittenhout en I. Bouwmeester Bram zv. H.J. Kerssemeijer en L. Hiemstra* Roy zv. R. Heij en S.C.J. Tetteroo Fara- hilde Anthea Laetitia dv. J. van der Plas en H.P.M. Verhaar Hendrika Jantienna dv. W. Vooijs en A.J, van Delft Lisanne Denise dv. A.C.M. de Jongen S.H. Wee- da Anne dv. J. van der Ark en M. van Sprang Silje Jessica dv. R.J. Howard en S.K. Howard Eveline Christine dv. P.T. van Haastregt en A.S. Geldfioff Jerre Marc zv. E.H. van der Poll en W.C. Nugteren Nikki dv. P.A. Kuiper en E. Welmers Seén Luc zv. W. Pardieck en E.M, Cooke Jurrian Kornelis zv. J.S. de Kanter en K. Verbeek Guus Hubertus Maria zv. W.M.G. Aanhane en M.J. van der Holst Dirk Cornelis zv. H W. de Jong en J.A. van Duijn Julia Catharina dv. B.M.R. van den Brom en S.M. Rossmann Casper Bernardus Diederik zv. C. van Pijlen en Y.F. van Neerijnen Janny Maria dv. R.J. Florijn en G Schouten OttoTheodoorzv. R.J. Flo rijn en G. Schouten Robin Andres zv. I.M.C.H. Post Tom Oscar Mike zv. M.L.J. Pauli en M.A. Beekman Deve- ney Guirmine dv. N.R. Locadia Willem zv. H. van der Linden en M. de Waard Jacob Michae"! Johannes zv. R. Crucq en H.J. van Rijn «Tycozv. J.P. Kikkert en P. Roorda Mustafa zv. S. Kaba en H. Kaba Lotte Johanna dv. M.N. Witte- man en M.J. van Baarsen Anouk dv. K. Prashad en H.C.M. van Rijn. Overleden: P. van Weizen. geb. 24 okt. 1920. vrouw* M. Pet. geb. 3 feb. 1921, man *C. van Eijgen, geb. 3 jan 1906, geh. gew. met P. Sierat C. van IJperen, geb. 13 aug. 1909. man C. van der Spruit, geb. 1 nov. 1911, man J. de Graaff. geb. 14 dec. 1923, geh, gew. met DJ. Meijers G, Nieuwpoort, geb. 14 juni 1934, man M.A.D.H. Schalekamp,geb. 23okt. 1941, man* J. Gressie, get>. 13 mei 1903, geh. gew. met H. Bink K. Santokhie, geb. 2 nov. 1935, ev. M. Bhoelan P.C. van Beek. geb. 23 maart 1932. man J.A. Slot, geb. 1 jan 1944, ev. T.G.M. Bergervoet G. Stoof, geb, 20 okt 1932. man C.H. Dieben, geb. 16 feb. 1909, vrouw L. Mooten. geb. 29 juli 1945. geh. gew. met M. Jansen C. Colpa, geb. 14 jan. 1917, man E. Dool, geb. 5 maart 1947, geh. gew. met J. Neuteboom G.J. Meere, geb. 9 jan. 1933. ev. J. Be- kooij W.J. Lut, geb. 30 okt. 1911, man A.M. Brouwer, geb. 15dec. 1910, man M. Dulfer. geb. 3 aug. 1934, ev. L. Guijt A.J. Verrij. geb. 19 sept 1966, man J. Stam, geb. 7 jan. 1909. geh. gew. met F. Filippo* M Zeeders, geb. 22 maart 1920, man Gehuwd: L.D.W. van Keulen en A.W.P. Hazelaar H. Monnickendam en J. van Gent W.P. Leenhouts en M.H.G. van Grol F.H. Slingerland en N.G. van We- lie J.H. Langeler en M. Hollebeek T M. Koburgen N.A. Sviridova J.J.M. Timpen T.C. van der Ent. vervolg vergunningen aan te vragen. Dit als antwoord op de stelling van Groen Links dat dit soort voorvallen ertoe leidt dat de indruk wordt gewekt dat be paalde groepen studenten meer privileges krijgen dan andere inwoners van Leiden. Zo betreurde de fractie van Groen Links het dat de omwo nenden van het studentenhuis van te voren niet op de hoogte waren gesteld. Daarnaast zou het feest tot acht uur 's och tends hebben voortgeduurd. Ook werd tot vier keer toe door omwonenden geklaagd over de geluidsoverlast, zonder dat de politie ingreep. ,,In de politie rapporten wordt niet gerept over ernstige geluidsoverlast", schrijft het college echter. „Wel licht wordt de ernst meer ge koppeld aan de duur van de leiden De Olieslagerspoort achter de Haarlemmerstraat in Leiden: alleen voor auto's met een parkeervergunning. En voor steigerpalen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN CHEf HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071.53] Bovendien zeggen B en W dat de politie „tot twee maal toe werd meegedeeld door de fees tenden dat het het laatste num mer betrof." Daar komt nog bij dat de politiesterkte op dat mo ment te krap was in verhouding tot de enorme omvang die de Lakenfeesten dit jaar hadden. Toch nog als oudere oudere in Paradiso terechtgekomen. Het Russisch mannenkoor 'Arte Corale' dat er maandag optrad was de rit naar de hoofdstede lijke 'rocktempel' erg waard. Prince, de Stones, al die voor lijke springers en schreeuwers bevlekten er al ooit het podi um, maar pas deze Russen met hun eeuwenoude liturgische gezangen waren in de voorma lige kerk echt op hun plaats. Fraai staken hun donkere pijen af tegen het warmrode glas en lood op de achtergrond. Boven hun hoofden prijkte de tekst 'Alleen God zij de glorie'. En daarbij dit koor dan, met zijn veeltonige, zoemende en dan weer aanzwellende stemmen- pracht. De Gregoriaans aandoende ge zangen dragen de sfeer van 'schuilen bij elkaar'. Van sa men de kou en smart eruit zin gen, terwijl buiten de sneeuw jaagt. Het zijn warme, wee moedige, soms trotse, maar nergens opstandige kerkgezan gen, die bovenal Russisch zijn. Uitingen van die sterke, door leefde Russische cultuur. Van het land waar ze weten van melancholie, van schraalheid van bestaan, maar ook van dansen en feesten en avonden lang het juk van een mislukte oogst wegdrinken. Dat allemaal flitst door mijn hoofd, terwijl ik word behaagd door de tot ijle hoogten reiken de stem van Alexei Alexeev. Het is moeilijk de ogen droog te houden. Daar staat een man die verder niets nodig heeft, in een pij, met een bril, zonder glitter, maar met een pracht van een stem. Als drager van eeuwen traditie, van overleve ring, van verfijning, van oplei den en verder géven, zo staat- ie daar. Mijn Heer wat kan-ie zingen. Maar plotseling zie ik een muur vallen en zie ik hoe al die rijke tradities overspoeld wor den door golven coke en ber gen hamburgers en miljoenen valse indrukken van de weg werpcultuur die de Amerikaan se is. Ik vraag me af of nu nog dit soort zangers wordt opge leid in Rusland. Wie bewaakt, er het erfgoed? Wie verdedigt dat wat honderden jaren goed was tegen de waan van de tijd, die vanover de grote plas op kousevoeten de wereld in cul- tuurmatige zin kolonialiseert? En terwijl Alexei verder ijlt en aanzet en fluistert en zijn emo ties toont en toch beheerst, schiet me plots een hoopvol ilempje in.het hoofd dat ik zag in het Jeugdjournaal. In Mos kou heeft een Rus een eetzaak- je geopend waar je een snelle Russische hap kunt krijgen. 'De mensen hebben altijd Rus sisch gegeten. Waarom zouden nu ineens hamburgers lekker der zijn,' zei-ie, terwijl je achter zijn rug de zaak vol zag zitten met Moskovieten die zich weer verlekkerden aan echte Russi sche kost. Het werd nog wel verkocht door jongens die a la McDonald's in apepakkies lie pen, maar dat verandert ook nog wel. Het koor zet zijn derde toegift in, waarin Fedor Kolesnikov een stem opzet die de dieptste house- bas tot gepiep maakt, als ik ineens een gouden inge ving krijg, eentje waar heel Lei den zijn voordeel mee kan doen. Sterker nog, waar de zwijgende meerderheid van deze stad al jaren-heimelijk naar verlangt. Ik ga op de Bees tenmarkt, naast McDonald's een originele Leidse eetzaak beginnen. Omdat het lekker is en omdat we de KFC's, McDo nald's en Pizza Hutten weer moeten verdrijven natuurlijk. Het wordt een kaart zonder lif- laffies. Stevige kost. Dat je er weer effe tegenaan kunt. Geen borden die op kleur zijn opge maakt. Kouwe soep vooraf? 'Juh, je ken van mij wel een duppie voor het gas krijgen, hoor.' Van goeie merg getrok ken soep wordt het, met flink veel vermicelli. Dat je lepel er Va rechtop in blijft staan. En nifc eke geen drankies tussendoor. Ee ir s biertje, een borreltje, een ci troentje, een bessenjenever, kan allemaal vooraf en toe. Maar tijdens het eten geen ve keerde wijntjes of aparte wa tertjes. Ik had gedacht als hoofdmaal jfde tijd de volgende gerechten op utl de kaart te zetten: zuurkool met spek, adijvie met een bal Hei letje gehakt, haché, bloemkoc1 met een vink, witte kool met een plak gebakken bloedwors en niet te vergeten spruitjes met draadjesvlees. Bruine bo- J" a nen met kaantjes ga ik verko pen, maar zeker ook zure zult en en kippers. En bij de toetjes ook alleen maar zaken waar mee we groot zijn geworden. Wat te denken van kouwe pap, of lekkere custard. Saro- ma vind ik al te modern. Maai 'g£{ griesmeelpap met bessensap tiw (van eigenhandig in de duinei en geplukte bramen) komt wel eld weer op de kaart. Dat in de ba n Hollandse koffie ter afsluiting het schepje Buisman niet zal ontbreken, verbaast al die Leidse mannen en vrouwen die zijn opgegroeid in de Kooi, ng de Camp, de Hakbijlenbuurto tn de Haver- en Gortbuurt na tuurlijk niet. De zingende mannen houden F er nu definitief mee op. Nog één keer buigen ze, wat de om !>e gekeerde wereld is. Ga terug naar Rusland, wees standvas tig, verdedig wat dat de Koude Oorlog al lang is omgeslagen in een Hete en da; je die dreigt te verliezen en school nieuwe stemmen, roep ik ze na. Dan ga ik in Leiden mijn best doen en begin 'Lek ker Kanen.' Jdl erd REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -53! Heimwee naar liet rijke Roomsche leven. De 47-jarige Jan Peters, handelaar in gebruikte kerkinterieurs, heeft er zijn halve leven al last van. En hij is de enige niet. Veel particulieren, maar in toenemende mate ook kerkbesturen weten de weg naar zijn florerende bedrijf in het Gelderse Horssen te vinden. Hij heeft dit jaar al pakweg 25 parochiebesturen over de vloer gehad die een deel van hun moderne interieur uit de jaren '60 of '70 kwamen inruilen voor het vertrouwde, sfeervolle werk van voor het Tweede Vaticaans Concilie. Ze hebben genoeg van hun sobere kerkgebouwen met grintvloer en bioscoopstoelen. Ze missen de beelden die er 'op last van de paus uitgedonderd zijn'. „Er is sprake van een ontwikkeling terug", zegt Peters. Veel kerkbesturen brengen hun gebouwen terug in neogotische stijl. „Vroeger was het gezelliger in onze kerk, toen zat er meer feest in. Maar de sfeer is eruit gehaald, uit het interieur, uit de liturgie. De mystiek is verdwenen. En die willen ze terug", aldus de eigenaar van Fluminalis Church Interiors, in zijn soort de enige in Nederland. Hij heeft weinig goede woorden over voor paus Johannes XXIII, de aanstichter van deze twintigste-eeuwse beeldenstorm. „Ik vervloek hem om wat-ie de Rooms-Katholieke Kerk heeft aangedaan. I lij heeft de kerk op z'n kop gezet. Veel te rigoureus, veel te snel. Er is in die eerste jaren heel veel vernietigd, verbrand, begraven. Eeuwig zonde...." Maar de handelaar geeft direct toe dat dit maar één kant van het verhaal is. De verlichte paus heeft er immers wel voor gezorgd dat Peters' hobby in zo'n twintig jaar kon uitgroeien tot een bedrijf waarin 'bedragen met zes nullen' omgaan. Hij begon in een pandje in Batenburg, kocht halverwege de jaren '80 een leegstaande kerk in het nabijgelegen Horssen en heeft sinds enkele maanden daarnaast een voormalige melkfabriek als opslag- en expositieruimte. „Drieduizend vierkante meter kerkinventaris". staat er aan de buitenkant van het kerkelijk meubelparadijs. Binnen ontbreekt de geur van wierook, maar verder ruikt het helemaal naar vroeger. Beelden van Jezus, Maria en talloze heiligen, kruiswegstaties, biechtstoelen, kerkbanken, altaren, preekstoelen, wierookvaten, missalen, kelken, wijwaterbakjes, kerststallen - alles is er. En de prijzen mogen er zijn. ontdekt de argeloze bezoeker met een zacht orgelmuziekje op de achtergrond. Een beetje beeld kost zo een paar duizend gulden. Toen Peters in de jaren '70 begon, kon hij de Maria's en Franciscussen voor een habbekrats meenemen, soms zelfs voor niks. I lij kon de in onbruik geraakte kerkelijke goederen uit Nederland en later de omringende landen nauwelijks aanslepen. Leeftijdgenoten verklaarden hem voor gek. Dat veranderde zo'n tien jaar later toen de spullen vrij algemeen erkend werden als kunstobjecten en opeens veel geld gingen opleveren. De klanten moeten nu 'redelijk kapitaalkrachtig' zijn, geeft hij toe. Maar die zijn er genoeg. Neem bijvoorbeeld de volgelingen van mgr. Lefebvre, de geëxcommuniceerde en inmiddels overleden uiterst conservatieve aartsbisschop die weinig heil zag in Vaticanum II. Vanuit Duitsland, maar ook Japan en Canada komen ze naar zijn zaak. „Hele goeie klanten. Dit is een waar eldorado voor ze." Of neem die kerkelijke kunsthandel uit New York. die maandelijks in Horssen inkopen doet. „Vinden ze prachtig daar." Ongeveer cjriekwart van de spullen is bestemd voor kerkelijk hergebruik, heel vaak buiten Nederland. De goederen zelf komen vooreen belangrijk deel inmiddels ook van over de grens, uil Frankrijk, Portugal of Tsjechië. „De prijzen mogen dan flink zijn, ik ben een stuk goedkoper dan de ateliers voor kerkelijke kunst die de spullen nieuw maken. Ongeveer 50 procent", zegt Peters. Ambtsgewaden en gewijde voorwerpen als kelken en monstransen verkoopt hij uitsluitend voor kerkelijke doeleinden. Particulieren hoeven, zeker een paar weken vobr carnaval, niet aan te kloppen voor een pij of een kazuivel. „Ik doe niet alles voor geld. Dat is absoluut niet alleen zaligmakend", benadrukt de handelaar. Behalve de kerk weten ook de horeca en 'de film- en theaterwereld' Fluminalis te vinden. NOB en Endemol huren of kopen geregeld bij het bedrijf. „De laatste kerstshovv van Paul de Leeuw was van ons." Vooral in de sfeermaanden is het extra druk in Horssen. Ook de particuliere belangstellenden melden zich dan in groten getale. Bussen vol katholieke ouderen zou Peters kunnen ontvangen, maar daar wil hij (nog) niet aan. Zaken gaan voor. Binnen de kerken wordt met enige huiver gekeken naar Peters' activiteiten. De bisdommen hebben samen met de Stichting Kerkelijk Kunstbezit procedures ontwikkeld om te voorkomen dat kerkelijke inventarissen 'in handen van de commercie' vallen, zegt econoom mr. J. Klok van het aartsbisdom Utrecht. Ze proberen in eigen kring vraag en aanbod op elkaar af te stemmen. Het stemt hem droevig dat derden geld Verdienen aan de handel in kerkelijke goederen. Jan Peters, handelaar in gebruikte ker kinterieurs. FOTO ANP Maar al te negatief over de commercie wil hij niet doen. Ook Utrechtse parochies kopen immers in Horssen, omdat daar veel verkrijgbaar is dat elders inmiddels onvindbaar is. De door Peters gesignaleerde trend van parochies die hun oude interieur terugwillen, ziet Klok ook. „Zelfs op vrij grote schaal. Er is behoefte aan sfeer, ook iri de gebouwen." Peters zelf zoekt die sfeer al lang niet meer in een gewone parochie, maar in zijn eigen kerk. Hij is met moeite tussen zijn beelden weg te slaan. Hij geeft toe dat er nostalgie bij zit. maar geneert zich niet. „Ik heb in mijn jeugd in die sfeer heel veel vrede gevonden." Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chefsportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR 071-5356356 Redactie: 071-51 Hoofdredactie: 071-5: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-51 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB/ Voor mensen die moeilijk lezen, slechteogl hebben of blind zijn (of een andere Ie dicap hebben), is een samenvatting va regionale nieuws uit het Leidsch Dagb' geluidscassette beschikbaar. Voor in 0486-482345 (Centrum voor Gesproken l» K N H U ONGEVALLF.NDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00, Diaconessenhuis: maandag t/m vrijda? 8 00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabeth Zie kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14 30-15.15 uur en 19 00-19 45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor part ners bovendien van 10.30- 11.15uurenvan 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit 10 30-11 00 uur, 15 00- 15 30 uur en 19 00-19 30 uurer na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende vei- pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21$ uur). Kinderafdeling: 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur C 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend en 18.30-19.30 uur, klasse RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00 uu en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00 uur(Al- leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluiten" voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime oe- )ek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheel kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde® heelkunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. - Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1w' uur: babvzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12