Leiden 'Sluiting niet langer nodig' Vk Japanse prijs overdondert hortulana 12 ECHT COMFORT EN ECHTE BESPARING IVaillanf Brill wil meer dan alleen cultureel dividend WEL EEN SAGA, MAAR GEEN FABELTJE SAMARA ton Stop Dance-avond tripverhaal ver Leiden Stadsdistributiecentrum gered TERDAG 21 OKTOBER 1995 971 l HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-5356429 rtib Je Wisseltruc bij bedrijf gjNi Twee onbekende klanten hebben gisteren een bedrijf nde Vondellaan voor 3650 gulden bedrogen. Ze vroegen een Bewerker een biljet van duizend gulden te wisselen. De twee den vervolgens moeilijk over de biljetten die ze als tegenwaar- kregen aangeboden. Ongevraagd hielpen ze bij het wisselen, medewerker kreeg daar genoeg van en stuurde de lastposten 't hun eigen biljet weg. Nadat ze waren vertrokken ontbrak er 150 gulden in de kas. uurwerkteam in actie Het vuurwerkteam van het politiedistrict Leiden/Voor- hoten is weer begonnen. Met ingang van dit jaar maakt het ge uik van een centraal telefoonnummer dat iedereen die vuur- 'erlast ondervindt, kan draaien: 071-5721720. JNO 1895 Maandag 21 October lor het maken van een paardenspoor van af 's-Molenaarsbrug ft de grens van Koudekerk, aanbesteed door den Gnephoek- |hen Polder te Oudshoorn, waren onderstaande biljetten inge- men: G. v.d. Berg te Aalsmeer 1790, L. Gesman te Ouds- porn 1749, E.J. Bruggeman te Oudshoom 1745, S. Bodegra- jn te Aarlanderveen 1667.21, D. van Essen te Woubrugge |l665, en H. De Graaf te Koudekerk 1660. Het werk is aan den igsten inschrijver gegund. NNO 1970 woensdag 21 oktober e 15-jarige Margaretha van der Salm uit Zoeterwoude mocht j steravond in het gemeentehuis een zilveren armband, ter be- hikking gesteld door het Carnegie Heldenfonds in Den Haag, ontvangst nemen. Zij kreeg deze armband omdat zij op 3 juni 4-jarige Ronald Rotteveel uit de Zuidbuurtsevaart haalde en n de verdrinkingsdood redde. Burgemeester J.A. Detmers zei: bent een sierraad en de trots van Zoeterwoude. In deze water- |ke omgeving is het goed dat er mensen zijn, die de moed heb- ti zelfs met gevaar voor eigen leven, een medemens te redden. dj's Shannon en Frans brengen vanavond, zaterdag 21 okto- de zesde Non Stop Dance-avond in het Antonius Clubhuis in liden. Op muziek uit de jaren 1975 tot 1985 kan worden ge nist. De dansavond (geen bands, geen playback, maar alleen uziek uit de oude discotheek) is vooral bedoeld voor mensen issen de 25 en 40 jaar. De kaarten kosten aan de zaal 12,50 gul- i. Ze zijn ook in de voorverkoop verkrijgbaar voor 10 gulden de telefoonnummers (071) 5314863 en 5223869. Aanvang 1.00 uur. De nieuwe Samara Saga 1.5i kost slechts 20.995 Echt waar LADA Voor mensen zonder bla bla Nog. steeds strijd om koffieshop Liberty De gemeente en de eigenaar van de voormalige koffie shop Liberty zijn nog steeds in een strijd verwikkeld rond een door de burgemeester opgelegde sluiting van de zaak aan de Nieuwe Beestenmarkt. Mr. J. Versteegh, raadsheer van eigenaar M. Demirbag, beweerde gisteren tijdens een zitting van de commissie voor beroep en bezwaar dat het dichthouden van het pand onnodig is. softdrugs in combinatie met al cohol, konden ook minderjari gen er een joint scoren en zou den er in het pand geregeld handelaren in harddrugs rond hangen. De rechter bracht in september de tien maanden ge dwongen sluiting terug naar een half jaar. Maar ook met de ze kortere 'straf kunnen de be zwaarmakers zich niet vereni gen. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Burgemeester Goekoop had in augustus van dit jaar besloten dat Liberty voor de duur van tien maanden geen zaken meer mocht doen. Meerdere malen zouden overtredingen op het gedoogbeleid voor koffieshops zijn geconstateerd. Volgens de processen-verbaal verkochten de medewerkers van Liberty Demirbag verhuurde de kof fieshop aan een andere exploi tant, wiens contract per sep tember van dit jaar afliep. Dat was het moment geweest waar op de zoon van de eigenaar, Ca- vit Demirbag, een doodgewoon café in het pand had willen ves tigen, waar softdrugs niet over de toonbank zouden gaan. ,,Het probleem zou zich dus uitein delijk vanzelf hebben opgelost", aldus advocaat Versteegh. „Waarom zou je een inrichting sluiten als degene, die er de overlast veroorzaakte, al lang van het toneel is verdwenen?" Dat was een redenering waar in J. Bunt, woordvoerder na mens de gemeente, zich niet kon vinden. „De advocaat zegt dat dat het nu gaat om een an der persoon. Maar de burge meester heeft besloten om het gebouw te sluiten, hij heeft niet besloten om een persoon het zakendoen vanuit een bepaald pand te verbieden. De overtre dingen, die in Liberty zijn ge constateerd, zijn een ernstige aangelegenheid. Wij schatten in dat er een geruime tijd nodig is om de naamsbekendheid van het pand te laten verminderen. Ik denk niet dat het voldoende zou zijn. als de klager af zou zien van de naam 'Liberty' op de voorgevel." De commissie brengt zo snel mogelijk advies uit aan burge meester en wethouders. Carla Teune: „Het wordt weer een echte plantenreis, dat kan ik natuurlijk niet laten." FOTO HENK BOUWMAN Het telefoontje overdonderde haar compleet. „Heb je wel eens gehoord van de stad Mu- rayama?", werd hortulana Carla Teune gevraagd door een verte genwoordiger van de Neder landse ambassade in Tokio. „Nee? Nou, die stad heeft een prijs ingesteld en die prijs is voorjou." De tuintechnisch beheerder ('hortulana') van de Leidse Hor tus Botanicus had ook niet op de hoogte kunnen zijn van het bestaan van de Mogami Toku- nai Award, want de onderschei ding wordt dit jaar voor het eerst toegekend. Het bestuur van de Japanse stad Murayama wil Carla Teune (52) eren van wege de Von Siebold Gedenk- tuin in Japanse stijl, in het jubi leumjaar 1990 onder haar ver antwoordelijkheid aangelegd in de Hortus Botanicus. „Een jaar later heb ik een de legatie uit Murayama, onder wie de burgemeester en andere notabelen, in de tuin rondgeleid en daar bleek men erg enthou siast over te zijn. Vandaar dat men nu, vier jaar na dato, heeft besloten deze Mogami Tokunai Award in het leven te roepen". Mogami Tokunai was een achttiende eeuwse Japanse we tenschapper, die de naamgever van de Japanse tuin in Leiden, Philipp von Siebold, in 1830 op hoge leeftijd nog in levende lijve heeft ontmoet. Teune: „Von Siebold bracht de Japanners de Westerse medi cijnenkennis bij. Hij had daar ook leerlingen, die hem allerlei planten en mineralen gaven. Toen Von Siebold in 1829 uit Ja pan terugkeerde om zich in Lei den te vestigen, nam hij die planten mee en zette ze in een eigen plantentuin Aan het onderhoud van de permanente Japanse tuin in de Hortus, opgebouwd rond een oude Japanse boom met- de naam 'zelkova', wordt regelma tig gewerkt. „Er staan onder meer twaalf originele Von Sie- bold-bomen, van zo'n 160 jaar oud dus, allerlei soorten Japan se planten en een theepaviljoen met daarachter het borstbeeld van Von Siebold. Ook staat er een stenen Japanse lantaarn, die we bij de opening in 1990 hebben gekregen als geschenk van het Japanse volk." Carla Teune is uitgenodigd om de prijs, een geldbedrag van 15.000 gulden met een plaquet te en een certificaat, op 1 no vember persoonlijk in Muraya ma in ontvangst te nemen. Die uitnodiging is in dank aanvaard. De eerste en tot nu toe enige vrouwelijke hortulanus ter we reld wil de reis naar het land van de rijzende zon verder ge bruiken om de flora in het berg achtige Noorden te fotografe ren, tempel- en paleistuinen te bezichtigen en een bevriende Japanse hortulanus te bezoe ken. Op de terugweg doet ze dan nog 'even' Hongkong aan, om, zoals ze zelf zegt, bij een 'orchideeën-vriendin' langs te gaan. Teune: „Het wordt weer een echte plantenreis, dat kan ik natuurlijk niet laten." DEN CAROLINE VAN OVER8EEKE iden krijgt haar eigen stripal- im. Het Leidse stripverhaal eelt zich af rond het detecti- duo Jules Ollie en de jaar- tse 3 oktoberviering in de lutelstad. In het verhaal dui- n behalven de twee striphel- n ook Leidse bedrijven en in- ellingen op. Het stripboek dat •Igend voorjaar verschijnt, irdt betaald door Leidse be- ijven en organisaties die zelf aatjes in het boek kunnen ko- Initiatiefnemer van de ste- ïnstrip is het in commerciële rips gespecialiseerde bedrijf B'J Uitgevers in Oisterwijk. BU gaf eerder stedenstrips uit "er Den Haag, Rotterdam en en Bosch. Andere stedenstrips in nog in voorbereiding. Het Leidse stripverhaal wordt schreven als alle deelnemen- bedrijven en organisaties be nd zijn: die kunnen tot 1 no- mber stripplaatjes in het boek •pen. „Daarmee krijgen ze ook vloed op het verhaal", aldus van Heesch van KBU. directeuren en personeelsle- •n kunnen bijvoorbeeld op "zoek een rol krijgen in de P- Het stripboek is dan ook NOG GEEN UUR NA DE VERDWIJNING VAN HET STADHUIS, IS DEN HAAG WERELDNIEUWS Rlmnys ?0VRT^ LEIDEN AAD RIETVELD Ex-directeur E. Keijser ziet af van verdere juridische stappen tegen het Stadsdistributiecen trum Leiden bv (SDC). Verder procederen zou tot het faillisse ment van het voor de autoluwe binnenstad belangrijke over- slagbedrijfleiden. „We zijn er zakelijk uitgeko men", zegt directeur G. Bovens van aandeelhouder De Zijl Be drijven. „Meneer Keijser blijft aandeelhouder en het SDC komt er." De komst van een SDC kwam danig in gevaar toen de ontsla gen directeur Keijser in maart van dit jaar een schadevergoe ding van 1,7 miljoen gulden eis te van het weinig kapitaalkrach tige bedrijf. De rechter verwees de partijen terug naar de onder handelingstafel. Die gesprekken blijken nu, acht maanden later, toch nog het gewenste resultaat te hebben gehad. R. van den Bogerd van trans portbedrijf Mostert blijft direc teur van het SDC, Keijser be houdt zijn aandelen. De ope ning van het distributiecentrum in de Roomburgerpolder is nu nog slechts een kwestie van tijd, zegt Bovens. „Dat is bij voor beeld afhankelijk van de lever tijd van de elektrische vracht wagentjes, waarmee de winkels in de binnenstad worden be voorraad." Veel geld heeft de BV SDC niet meer in kas, maar dat is volgens Bovens geen probleem. „Als we de banken maar duide lijk kunnen maken dat we geld gaan verdienen. Dat lukt wel." Overlast Leids college over geluidsoverlast stu dentenhuis: politie dacht dat Wallon een vergun ning had. NOG MEER HUIZENLEED In mijn column van afgelopen dinsdag nam ik het op voor huurders van woningen. Door veel hogere onroerende- zaakbelasting, huurverhoging en de stijging van de kosten van het levensonderhoud zijn die volgend jaar tussen de 500 en 1000 gulden meer kwijt. Dat ik het voor huurders opnam - omdat zij echt niets heb ben aan de waardevermeerdering van 'hun' huis - is bij een aantal eigenaars van woningen verkeerd gevallen. Vooral bij mensen die met een laag salaris een goedkope, vaak gesub sidieerde, woning hebben gekocht. Huizen met een waarde tot 3 ton zijn maximaal 70 procent meerwaard geworden. In het ergste geval, zo schat ik, zijn bewoners/eigenaren volgend jaar zelfs 700 tot 800 gulden meer kwijt aan onroerende-zaakbelasting en andere ge meentelijke heffingen. Dat zij (uiteindelijk) profiteren van die hogere waarde van hun huis, is een zeer betrekkelijke waarheid. Veel mensen zijn helemaal niet van plan om hun huis te verkopen. En als zij dat al doen, moeten zij een duurder pand kopen om aan een vergelijkbaar woongerief te komen. De 'winst' op hun verkochte woning moet door mensen met een laag salaris dan ook nog eens onmiddellijk in het nieu we pand worden gepompt. De waarde van onroerend goed is onderhevig aan golfbewe gingen en heeft vooral te maken met de rentestand. Lage rente betekent hogere (ver)koopprijzen, hogere rente leidt tot lagere prijzen. Het (maximaal) te lenen bedrag van de bank wordt er evenwel niet wezenlijk door beïnvloed. Wel lopen kopers bij de huidige lage rentestand en een maximale hypotheek het ernstige risico dat ze na rentestij ging de lening niet meer kunnen afbetalen. Net als eind ja ren zeventig worden dan veel huizen in opdracht van de bank openbaar verkocht. In Leiden wonen is sowieso duur. Belastingen zijn alleen maar gestegen, hoewel het in theorie mogelijk is dat de on roerende-zaakbelasting daalt als gevolg van waardevermin dering van woningen. Het is toch een beetje gek dat dat in de geschiedenis van Leiden nog niet is voorgekomen. Het is het gemeentebestuur kennelijk (nog) niet de moeite van het overwegen waard om naar bezuinigingen te zoeken in de 700 miljoen gulden tellende begroting. Daarin is voor komende jaren trouwens wel 14 miljoen vrijgemaakt voor nieuwe uitgaven en investe ringen. Dat deed mij denken aan een uitspraak van een collega: po litici zitten er vooral voor mooie dingen, anders vinden ze er niks aan. Ze willen een daad stellen, iets nieuws tot stand brengen. Dat kost altijd geld. Prachtig hoor, die da dendrang ten koste van de portemonnee van Leidenaars. Wat mij betreft worden er geen straten meer naar politi ci vernoemd. V4iSiiw 1 Uw CV-ketel heeft u nog niet in de steek geloten moor is wel oon vervanging toe? Don is het nu tijd te kijken naar de nieuwe Thermocompact HR von Vaillont. Naost een toprendement von 97%, optimale, warmte en een uniek wormwotercomfort krijgt u bovendien ook nog 200,- subsidie. Redenen voldoende om uw oude CV-ketel nu Ie vervangen door een Thermocompact HR von Vaillont. Als u echt comfort en echte besporingen wilt bel dan Vaillont voor meer informatie of een deolerlijst van écht HR installateurs bij u in de buurt. Bel: 020 - 565 92 00 WARM WATER, WARM WONEN LEIDEN RUDOLF KLEUN een leuk relatiegeschenk voor bedrijven en personeelsleden." 'Stripfiguren' zijn ondermeer de gemeente Leiden, de plaat selijke WV, de 3 October Ver-ee- niging, een grote bierbrouwer, een aantal Leidse marktkramen en een ambachtelijke bakker. Van Heesch: „We willen met het stedenboek de stad Leiden pro móten, daarom is het leuk als zo veel mogelijk organisaties rtieedoen. Het hele sociale leven van Jules Ollie speelt zich in Leiden af en dat maakt het boek zo herkenbaar voor Leidena- ren." Het stripboek verschijnt in een oplage van 10.000 stuks en is volgend voorjaar te koop bij plaatselijke boekhandels, WV en het Leidsch Dagblad. De Leidse uitgeverij Brill - sinds 1683 - is anders dan andere bedrijven. En de aandeelhouders hebben oog voor meer dan alleen hun financieel gewin. Dat blijkt wel op de tweede aandeelhoudersdag waar enige tien tallen beleggers de kans grijpen, in de keuken van de eerbiedwaardige wetenschappelijke uitgeverij te kijken. Het gezelschap is gemêleerd, weet ook marketing manager Pieter Gispen. Er zijn professoren die als stu dent ooit een aandeeltje kochten en daar om sentimen tele redenen aan vasthouden. Ze voelen zich verbon den aan het bedrijf dat zo onlosmakelijk hoort bij de Leidse universitaire gemeenschap. Daarnaast zijn er de institutionele beleggers, een boekhandelaar en een enkeling uit de uitgeverswereld. Maar ook twee NS-werknemers die uit Utrecht ziin af gereisd. Samen beleggen ze. Eén van hen heeft 250 aandelen, samen goed voor 2500 gulden. „Ik heb wel meer aandelen, al met al in zo n twintig bedrijven. Het is veel aardiger dan een spaarrekening. Je kunt naar de aandeelhoudersvergadering en de bedrijven bezoeken. Begemann is altijd leuk met Joep van den Nieuwenhui- zen. Brill is ook bijzonder." De rondleiding door het bedrijf imponeert. Langs his torische uitgaven, Chinees en Arabisch zetsel, maar ook langs de computers en wanden met omzetstatistieken. Het overgrote deel van de uitgaven van Brill, tijdschrif ten, wetenschappelijke uitgaven over het Nabije Oosten en theologische werken zoals de Dode Zeerollen en een encyclopedie van de Islam, gaat naar het buitenland. Gispen geeft aan dat de onrust rond Islamitische groe peringen niet slecht is voor Brill. „Steeds meer biblio theken bestellen de encyclopedie. We hebben nu ook een speciale index ontwikkeld om het werk toegankelij ker te maken." Hij geeft ook aan dat er Brill veel aan is gelegen de aandeelhouders een behoorlijk rendement te bieden. Het is nog maar kort geleden dat Brill de aandeelhou ders noodgedwongen alleen 'cultureel dividend' uit keerde in de vorm van een boek. De afgelopen jaren is er gereorganiseerd, mede om daar verandering in te brengen. Want met name de institutionele beleggers verlangen naast een cultureel dividend toch ook een materiële winstuitkering.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11