Eetcultuur van Indonesië gaat verder dan rijsttafel Pedis overheerst in eten Sumatra Smaak VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 REDACTIE *WIM VAN BEEK *072-5196258 Wie naar Indonesië gaat, staat niet meteen stil bij de eetcultuur en eetge woontes van het land, maar wordt er toch vrijwel direct mee geconfron teerd. 'Zoals de Nederlanders praten over het weer, zo praten de Indone siërs over het eten' zeggen de Indone- sië-kenners. Dat ze vrijwel niet over het weer praten lijkt logisch. In Neder land is het 's morgens nog wel eens anders dan 's middags; in Indonesië is hel weer dagenlang hetzelfde. Dan maar over het eten praten? In Indone sië is dat inderdaad het alledaagse praatje. Indonesiërs kunnen rustig de hele dag door eten, spelenderwijs het ene hapje na het andere. Waar je ook komt, overal zie je eettentjes, overal in de huizen is er wel enig voedsel voorhan den dat zó verorberd kan worden. En als je bij Indonesiërs in Nederland een praatje komt maken, zoals bij voor beeld bij Marcello Supusepa van Toko Saparua in Wormerveer, gaat het er net zo toe. „Moet je dit maar eens proeven", roept Samuel, de bedrijfslei der, terwijl hij met een soort warm broodje gevuld met vlees, een bapao, en Chilisaus, komt aanlopen. Marcello kan honderduit vertellen over de Indonesische eetcultuur, en als Ed dy, de kok, dan ook nog aanschuift lijkt het geen enkele moeite om iedere streek, ieder eiland met al die specifie ke eetgewoonten en -culturen, uiterst nauwkeurig onder de loep te nemen. Dat dè Indonesische keuken niet be staat, weten beiden al heel snel duide lijk te maken. Verrassend daarentegen is het verfijnde, geheel eigen a la carte menu. I leel specifiek in Indonesië is juist dat ieder eiland, vaak ook nog be paalde streken op de afzonderlijke ei landen, daarin hun eigen gerechten brengen. Eigenlijk heel logisch, want juist iedere streek is zo bepalend voor het voedsel. Klimaat, invloed of juist geen invloed van de zee, mogelijkheden om wel of niet het land te verbouwen spelen daarbij een grote rol. En dan is het niet verwonderlijk om te horen dat er nogal verschil van eten is tussen de streken op de noordpunt van Sumatra en de Vogelkop van Irian Jaya, allemaal nog behorend tot de republiek Indonesië. Het verklaart ook de enorme gevari eerdheid van gerechten, van voedsel, die het totale Indonesische land voor- brengt, en dan gemakshalve toch maar de Indonesische keuken worden ge noemd. Dat er enorme verschillen zijn, mag duidelijk worden. Hoe bepalend de rijst ook is, op de Molukken en Irian Jaya kan het een voudigweg niet verbouwd worden. In middels wordt daar weliswaar ook volop rijst gegeten, maar de sagu, of de vis is er bepalend voor de belangrijkste voedselsoorten. Eigenlijk is het niet verwonderlijk om te horen dat de vermaarde Indonesi sche rijsttafel is ontstaan door de in vloed van buitenlanders, en met name die van de Hollandse marine. Die za gen in die eerste koloniale tijden de Indonesiërs naar hun werk gaan, met allerlei pannetjes met verschillende hapjes. De Hollanders vonden dat wel aardig en omdat het allemaal ook nog vaak gewoon erg lekker was, is zo lang zamerhand die Indonesische rijsttafel ontstaan. De Indonesiërs zelf hebben aan drie, vier pannetjes met voedsel voldoende, maar geen kwaad woord over die Hollanders, die je blij kan ma ken met soms wel tien, vijftien bakjes met allerhande produkten uit de Indo nesische keuken. Het is eigenlijk ook wel eervol, vinden de Indonesiërs, dat al hun voedsel, hun gerechten zo gewaardeerd wor- De Indonesiër zelf eet eigenlijk zo'n beetje de hele dag, en dan nog het liefst lekker warm ook. Visite wordt ook vrijwel altijd meteen met eten ge confronteerd, of het nou etenstijd is of niet, of je nou honger hebt of niet, dat doet niet terzake. Iets wat overigens vaker voorkomt in oriëntaalse landen. „Eten doe je daar omdat je het leuk vindt, omdat het je hobby is", zegt Sa muel. „Ja, het is daar ook zo warm, je zweet er voortdurend," voegt hij er aan toe, „hier in Holland groei je meteen dicht. Bovendien wordt daar veel gelo pen. Die paar kilo ben je zo kwijt." Het warme eten begint al 's morgens, bij het ontbijt, waar de beroemde nasi goreng zijn ontstaan vindt. Alle restjes van de vorige dag even opwarmen. Al lereerst natuurlijk de rijst, maar ook wat er nog meer is, wat groenten, mis schien nog wat vlees en vis. De populariteit van de Indonesische keuken is in Nederland genoegzaam bekend. Rijst, de nasi goreng, wordt hier zo langzamerhand veel vaker ge geten dan de Hollandse hutspot of erwtensoep. In menig Nederlands huisgezin komen de diverse ingrediën ten voor Indonesisch eten steeds veel- vuldiger voor, en zaken zoals Toko Sa parua in Wormerveer kennen dan ook een groeiende klandizie, en maken dat Indonesisch eten thuis voor velen mo gelijk wordt. Van meet af aan was duidelijk dat de Hollanders de Indonesische keuken bijzonder waarderen. Immers, in de voormalige kolonies zijn de Hollandse invloeden op tal van zaken te herken nen. Maar niet op het Indonesische eten. Er is vrijwel geen Indonesisch ge- De Indonesische rijsttafel van Toko Saparua. recht te vinden dat een aanwijsbare Hollandse invloed heeft. Terwijl de Indonesische keuken best wel buitenlandse invloeden kent, maar dan vrijwel alleen vanuit de nabijgele gen landen, uit de Chinese, Indiase en Maleisische keuken. De Chinese in vloed is niet vreemd; miljoenen Chine se families wonen al eeuwenlang in Indonesië; kenmerkend voor de Chi nese invloeden zijn de deegwaren (mie), en varkensvlees. De Indonesiër is overwegend islamitisch, en eet dus FOTO STUDIO WICK NATZIJL geen varkensvlees. Duidelijk is dat een land dat zo uitge strekt is, dat zo veel verschillende in vloeden kent van klimaat, bevolking, vanuit het buitenland, ook een eetcul tuur kent met vele smaken. De smaak van Indonesië is net als het land zelf: enorm gevarieerd, vaak verrassend, heerlijk. Kunjit, geelwortel, een knol specerij die het belangrijkste bestanddeel levert der andere kerrie, dat overi gens in de Indonesische keu ken nauwelijks wordt ge bruikt. P u z z De smaak van de Indonesische keuken strekt zich uit van Sabang (het westen, op Sumatra) tot Merauke, in het oosten, in Irian Ya- ja, beter bekend als het voormalige Hollandiaop (voorheen) Nieuw Guinea. Sumatra en Java zijn echte rijstgebieden. Deze eilanden kregen bovendien al heel vroeg in hun geschiedenis te maken met Ara bische invloeden uit Jemen en Oman, en dus ook de islamitische invloeden, wat onmisken baar zijn weerslag had op het voedsel. Vermaard op Sumatra is de padangkeuken, wat staat yoor pedis-eten, hetgeen wil zeg gen: scherp, stevig gekruid. De hoofdmaal tijd bestaat daar uit enige padang-hoofd- gerechten, vaak rundvlees (rendang) en vis, uiteraard met de gewone rijst. Mid- den-Sumatra kent weliswaar weer zijn ei gen variaties daarop, maar de padangkeu ken vormt eigenlijk de basis voor heel Suma- ra. Op Java daarentegen is santen de basis van de gerechten: zoetigheid, veel kokos r (melk). Ook ketjap wordt veel gebruikt in de Javaanse keuken en er is 'altijd wel een beetje suiker' bij de hand voor de zoetigheid. Op West-Java wordt bovendien veel rauwe groenten gegeten (sajur). Op mid- den-Java komt er wat meer vis bij het eten, evenals garnalen. Oost-Java kent nog weer meer gerechten van het water en de zee (Surabaja; Sura staat voor haai, baja voor kro kodil). Ter hoogte van Surabaja ligt het eiland Madu ra en daar komt weer veel geitevlees in de ge rechten voor. Het enige van de koe, dat er ge geten wordt, is soto babat, de pens. Specifiek Javaans zijn de tahu en tempeh ge rechten. Tahu is fijngemalen sojabonen, dat is gemakkelijk in gerechten te verwerken. Tempeh, de niet vermeden sojaboon, komt slechts in enkele gerechten voor, en is op zich al bijna een volwaardig gerecht. Op Java zijn het belangrijke bestanddelen van het eten, want het eiland is over het algemeen erg ve getarisch. Op Sulawesi (Celebes) is in de omgeving van de hoofdstad Makasar ujung pandang een ge wild gerecht. Typerend voor het noordelijk deel zijn de zogenoemde rte-gerechten, maar ook rica rica is er erg in trek. Op Kalimantan, het vroegere Borneo, is vlees met kunjit het speciale gerecht. Kunjit is geel- De sojaplant, leve rancier van de soja boon waarvan sau zen en tahu en tem peh wordt gemaakt. wortel en het be langrijkste be standdeel voor kerrie. Kunjit wordt gebruikt om rijst geel te kleu ren. Gele rijst vormt een belangrijk on derdeel van een feestmaaltijd en wordt gegeten bij onder andere geboortes. De Molukken zijn van oudsher niet geschikt voor de rijstbouw. En uiteraard heeft dat in vloed op de keuken van deze eilandengroep. Het merg van de sagoboom, de sagu, vormt hier de basis van de Molukse gerechten, waar, hoe kan het ook anders, de vis overheerst in de hoofdgerechten. In tegenstelling tot elders in Indonesië, waar het eten vaak scherp en heet is, is op de Molukken de smaak van spe cerijen juist overheersend. Op de Kei-eilandea het eilandengroepje dat dicht bij Irian Yaja ligt, is de zoete aardappel, de yam of bataat, een van de hoofdbestand delen van het voedsel. Deze aardappel komt overigens ook voor op Java en de Molukken. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1fabelachtig monster; 5. zuur deeg; 9. Europeaan; 10. straf werktuig; 12. papegaai; 13. on meetbaar getal; 14. dobbelspel; 15. slee; 17. moment; 19. gele verfstof; 22. gierigaard; 24. heb belijkheid; 26. rank; 27. insekt; 28. gewicht; 29. mijns inziens; 30. ontkenning; 31. bevestiging; 33. sporeplant]e; 35. anker plaats; 38. larve van de lang pootmug; 40. vent; 42. schaam te; 44. gevierde zangeres; 45. onbewerkt; 47. deel van de bij bel; 49. rijgsnoer; 50. doctor in de geneeskunde; 51. electrisch geladen deeltje; 53. muzieknoot; 54. grasland; 55. bijdehand; 56. onbebouwde ruimte. Verticaal: 1 getuigschrift; 2. koordans; 3 slee; 4. bouwval; 5. dorsvloer; 6. Leger des Heils (Eng. afk.); 7. tijdperk; 8. Noordafrikaans land; 11gele verfstof; 16. gevoel; 18 wintertuin; 20. bazige vrouw; 21 rivier (Sp 22. insekt; 23. voeg woord; 25. bezonnenheid; 26. krachtig; 32. sierplant; 34. Spaanse uitroep; 36. gelofte; 37. sprookjesfiguur; 39. persoonlijk vnw.; 41. en volgende; 43. voer tuig; 45. overblijfsel; 46. jong dier; 48. invoerrecht; 50. maand; 52. deel van een Franse ontkenning; 54. persoonlijk vnw. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. liter; 2. beker; 3. stunt; 4. spar; 5. kiosk; 6. tonijn. 7. kroon; 8. troon; 9. anker, 10. ne vel; 11geel; 12. tapir; 13. wa ter; 14. droom. Het citaat is van Thomas Fuller: .Hij weet weinig, die zijn vrouw alles vertelt wat hij weet" TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel stond als door de don der getroffen bij de bloem en luister de naar de klanken die uit de kelk kwamen. Het was maar een vaag, brommend geluid, dat op de nacht wind verwoei. Doch wanneer men goed oplette kon men horen preve len: ..Oemnkunjeen usiek voojtbjeng tatweet iedejeen - oemnkunjeen usiek voojtbjeng tatweet iedejeen.." ..Wat betekent dat?", stamelde heer Ollie toen dit enige tijd geduurd had. ..Hij praat! Wat zegt hij?" ..Hij zegt uw woorden", zei Tom Poes. ..Het is uw eigen stem. hoort u wel?" „Praat ik zo?", riep heer Bommel ontsteld uit. „Maar dat is afschuwe lijk, als je begrijpt wat ik bedoel." „Daar gaat het nu niet om", zei Tom Poes. „Het werkt en dat is wat u wil de weten. Alleen moet men geen ge luiden maken die niet mooi zijn. Na tuurgeluiden zijn natuurlijk beter: vogels, de wind, krekels en zo..." Heer Ollie luisterde niet langer. Hij begreep plotseling de mogelijkheden, die in deze eenvoudige spuit verbor gen waren. En hij haastte zich terug naar de bloemen, die hij voor deze tentoonstelling gekweekt had. „Juist!", zo riep hij opgewonden. „Het werkt en daar gaat het om! Nu kan ik morgen iets laten horen waar van men zal staan te kijken! Geluids chrysanten! Stil, Tom Poes! Geen woord meer. Geen lelijke klanken in deze tuin. Natuurgeluiden moeten we hebben, nachtegalen en windge- suizel..." „Wacht even", zei Toem Poes nog. Maar heer Bommel had zich reeds over zijn prijsbloemen gebogen en spoot een rijke injectie in de wortel. Te laat bemerkte hij dat er in de verte een ploffietsje met een open knalpot naderde. H W R 51 21 DOOR HANS VAN ES Bij onze oosterburen bestaat er een lange traditie wat betreft de weersverwachtingen op lange termijn. Eerder deze week berichtte over het werk van Franz Baur, een pionier op dit gebied. Veel van zij denkbeelden zijn overgenomen door de hedendaagse meteoroloog, die zich op het gladde ijs van de lange-termijnverwachtingen waagt De laatste paar jaar publiceert de universiteit van Berlijn op gezette tijden de prognoses van Wolfgang Roder en de verwachtingen vant duo Dettmann Malberg. Van de laatste onderzoekers verschijnt ii dere maand een vooruitzicht, dat betrekking heeft op de gemiddeli temperatuur van Berlijn voor de komende drie maanden. Op vijf ok ber j.l. oordeelde men als volgt: oktober wordt 0.5 tot 1 graad te koud, november valt nagenoeg normaal uit en december wordt'liefs- 1.5 tot 2 graden te koud - althans in Berlijn. Jammer genoeg bestaan er geen soortgelijke prognoses voor Neder land, maar in verreweg de meeste gevallen zullen de afwijkingen in temperatuur van Berlijn en de Bilt niet dramatisch verschillen. De verwachtingen van Dettman en Malberg zijn dus zeker interessant voor een blik op het toekomstige weer van de Lage Landen. Nu oktober in grote delen van Europa aanzienlijk te warm lijkt tegj worden, dreigt de prognose voor deze maand te gaan mislukken. D# vraag werpt zich natuurlijk op in hoeverre deze verwachtingen be trouwbaar zijn. Daartoe heb ik de opgetreden temperatuur in Berlijr 2J gedurende de afgelopen 2,5 jaar eens naast de prognoses van het Duitse duo gezet. Er vanuit gaande dat een verschil tot 2 graden aanvaardbaar is, was het resultaat als volgt: van de 29 onderzochte maanden bleek heti schil tussen prognose en werkelijk opgetreden temperatuur negen maal meer dan 2 graden, wat dus neerkomt op een foutieve verwacl ting. Van dertien maanden bleek het verschil 1 tot 2 graden en de overige zeven maanden kwamen vrijwel overeen met de werkelijke temperatuur (verschil 0 tot 1 graden). U kunt nu dus zelf beoordele of u al dan niet alvast uw schaatsen kunt slijpen voor de komended cembermaand. In ieder geval blijft de winter voorlopig nog ver verwijderd; alleen <k len van Skandinavië en Rusland krijgen de komende dagen een kou voorproefje. Ons land ligt morgen even in polaire lucht, maar bij flir wat zon en weinig wind voelt het bij 12 tot 14 graden niet echt kou aan. Vanaf zondag wordt het licht wisselvallig met opnieuw hogere temperaturen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral vandaag langs de westkust perioden met regen en af en toe een stormachtige noordwestenwind In de omgeving van Oslo gere geld zon en meest droog. Middagtemperatuur van 8 graden m het noorden tot 14 in het zuidoosten. Mor gen iets lager. Zweden: Vandaag in het noorden nog veel bewolking eh af en toe regen of sneeuw. Verder perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Maximumtempera tuur van 12 graden in het zuidoosten tot iets boven het vriespunt in Lapland Op morgen lagere tempe raturen. Denemarken: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden, morgen iets minder zacht. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Schotland en in het noorden van Ierland af en toe zon en op de mees te plaatsen droog. Elders eerst nog veel bewolking en nu en dan regen. Morgen eerst enkele mistbanken. Verder perio den met zon, maar in Ierland toenemen de bewolking en later op de dag vanuit het westen regen. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en nu en dan regen. Pas in de avond vanuit het noor den enkele opklaringen. Morgen gere geld zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral aan de Kanaalkust wat re gen. Morgen meer zon en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 14 graden. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Voor al morgen in het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 23 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 25 graden, mor gen minder warm. Spanje: Perioden met zon. Vooral in het noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen. Vandaag langs de oostelijke costa's nog een kleine kans op een bui. Middagtem peratuur in het noorden ongeveer 18 graden, in het midden en zuiden maxi ma rond 24 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidelijke stranden zonnige perio den en droog. Maxima rond 27 graden Marokko: Westkust- Vrij zonnig en droog. Middag temperatuur meest tussen 24 en 28 graden. Bij wind van zee mogelijk wol kenvelden en temperatuur iets lager. Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en vooral in het midden en zuiden enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden In de buurt van de Pyreneeën ook wolkenvelden, maar vrij wel droog. Vanochtend eerst nog plaat selijk kans op mist. Maxima ongeveer 18 graden, morgen rond 16 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxima rond 22 graden. Italië: Vanochtend eerst nog hier en daar nevel of mistbanken Verder flinke perioden met zon en droog. Morgen in het noor den ook wolkenvelden. Middagtempera tuur van 18 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Morgen in het noorden lagere maxima. Corsica en Sardinië: Meest zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 22 graden. Malta: Zonnige perioden en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Temperatuur m de middag circa 23 graden Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Morgen in het noorden ook wolkenvelden Middag temperatuur uiteenlopend van 20 gra den rond de Egeïsche Zee tot 24 graden plaatselijk langs de westkust en in het binnenland. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Morgen in het noorden ook enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur tussen 21 graden langs de Turkse westkust en 25 graden op Cy- Duitsland: Wolkenvelden en vandaag vooral in het noorden af en toe regen of motregen; morgen vooral in het zuiden. Morgen in het noordwesten ook nu en dan zon. Da ling van temperatuur; vandaag nog maxima rond 14 graden, morgen rond 10. mogelijk wat regen of motregen. El< perioden met zon en droog. Vano maxima van 14 graden in het noor tot 18 graden in Tessin; morgen tus 9 en 15. Oostenrijk: Aan de noordzijde van het Alpenmas wolkenvelden en mogelijk wat reger motregen. Elders meer zon e Vandaag nog middagtemperati 15 graden; morgen lagere maxir Vandaag veel bewolking en af e gen. Morgen in het westen en ook nu en dan zon. Maxima op vand rond 12, op morgen ongeveer 10 ijt Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking en af erk regen Morgen vanuit het noordwe 'F nu en dan zon en droog. Middagtem tn< ratuur dalend van 15 graden op vand el naar 12 op morgen. Hongarije: Wolkenvelden, ook nu en dan plaatselijk wat regen Middagtemp tuur van 13 graden in het noordafM 17 in het zuiden. Morgen enkele ut: ZATERDAG 21 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.15 Zon onder IJ Maan op 03.45 Maan onder 16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.20 13.46 00.53 *13 Lapg 09.14 21.46 08.55 2! Weerrapporten 20 oktober 07 u Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene 15 12 14 12 15 13 24 H 25 14 13 12 21 10 Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Paimas Locarno Londen Luxemburg Stockholm Warschau Wenen Casablanca r Johannesburg c New Orleans r regen r hall bew. i grondmist v regenbui v 25 8 fo J r*

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8