Verrassende draai Jeltsin: Kozyrev mag toch blijven Crisis in Italië, kabinet staat op vallen Felle verbetenheid sloeg Willy Claes met blindheid Buitenland Hof: Europese stukken niet automatisch geheim Veel doden bij aanslag op olieopslagplaats Colombo Stoltenberg en Smith stoppen ermee in Bosnië VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 Bezuinigingen op gezondheidszorg Washington Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een voorstel van de Republikeinse meerderheid aange nomen voor een drastische hervorming van het systeem van Medicare, de ziektekostenverzekering voor ouderen en gehandi capten. Zeer tegen de zin van president Clinton worden de voor zieningen met 270 miljard dollar gekort. Sir Philip Oppenheimer overleden ionden» De Britse diamanthandelaar Sir Philip Oppenheimer is op 8 oktober op 83-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn fami lie deze week bekendgemaakt. Oppenheimer sloot in 1959 een contract met de Sovjetunie, waarin werd geregeld dat het bedrijf van zijn familie, De Beers, voortaan de verkoop van Sovjet-dia- manten ter hand zou nemen. Regen spoelt alügators straat op ^iami Door zware regenval zijn in het zuiden van de Ameri kaanse staat Florida talrijke alligators de straat op gespoeld. De dieren drijven uit overstroomde kanalen woongebieden binnen. De alligators zijn in de regel niet agressief. In de regio Palm Beach viel dinsdag vijftig centimeter regen. Honderden r moesten door de wateroverlast hun huis uit. Veiling brengt 80 miljoen gulden op baden-baden De 'veiling ve markgraaf en groothertog v records gebroken. De opbrengst ligt op ongeveer 80 miljoen gul den, zo heeft de organisator, het Britse veilinghuis Sotheby's, gisteren bekendgemaakt. Vliegverbod boven Dinantse rots dinant De Belgische luchtmacht heeft gisteren zijn piloten ver boden om laag te vliegen boven Dinant en omgeving. De minste trilling kan ervoor zorgen dat in de stad aan de Maas opnieuw een reusachtig rotsblok naar beneden komt. Afgelopen maandag verpletterde een 300 ton wegend stuk gesteente al de achterkant van een warenhuis, een aantal woningen en auto's. Het kwam los van een overhangende rotswand. Deze wand vertoont zware scheuren. Zambia slikt dreigement Kaunda in lusaka Uit vrees voor politieke onrust heeft de Zambiaanse re gering haar dreigement om na te gaan of oud-president Kenneth Kaunda wel Zambiaans staatsburger is, gisteren ingeslikt. De suggestie dat Kaunda mogelijk zou worden gedeporteerd als hij statenloos zou blijken te zijn, leidde woensdag tot opstootjes in de hoofdstad Lusaka. Militairen verdacht van mishandeling brussel Zestien Belgische militairen staan-deze week terecht op verdenking van mishandeling van Somalische kinderen tij dens hun vredesmissie in het Oostafrikaanse land. Een aantal van hen zou schijnexecuties hebben uitgevoerd en een jongen boven een rivier vol krokodillen hebben laten bungelen. De zaak dient voor.de krijgsraad in Brussel. Directie DASA verbiedt bedrijfsfeest bremen De directie van de Duitse vliegtuigonderneming DASA heeft het jaarlijkse bedrijfsfeest met het motto 'Romeinse Nach ten' verboden, omdat het personeel van de vestiging in Bremen zo de spot wilde drijven met Juergen Schrempp, directeur van het moederbedrijf Daimler-Benz. Men was van plan de Spaanse Trappen uit Rome na te bouwen, waar Schrempp met enkele vrienden afgelopen juli 's nachts in beschonken toestand door de politie werd aangehouden. De Russische president, Boris Jeltsin, heeft vanmorgen een verrassende draai gemaakt. Zijn minister van buiten landse zaken, Andrej Kozyrev, mag toch op zijn post blij ven. Hij krijgt alleen iemand naast zich om het ambtelijk apparaat op zijn departement te beheren. Dat is opmer kelijk omdat Jeltsin gisteren had laten weten dat hij de veel bekritiseerde Kozyrev de laan uit zou sturen, zodra hij een vervanger had gevonden. „We moeten een adjunct voor hem vinden", zei de president kort voor zijn vertrek naar Pa rijs. „Hij heeft geen tijd hij is steeds op reis om zich bezig te houden met de problemen van het ministerie." Voordat hij samen met Kozyrev op het vliegtuig stapte, kondigde Jelt sin aan dat hij zijn helpen bij het vinden In Parijs bespreekt de Russische president met .zijn Franse ambtgenoot Jacques Chirac de situatie in voormalig Joegoslavië en de veiligheids structuur van Europa. Daarna reist Jeltsin door naar New York voor de viering van de vijftigste verjaardag van de Verenigde Naties. In de VS zal hij ook de Amerikaanse president, Clinton, ontmoeten. De liberaal Kozyrev, sinds vijf jaar in functie, ligt al langere tijd zwaar onder vuur van nationa listen binnen en buiten het Rus sische parlement. Hij is in hun ogen te pro-westers en heeft vooral op de Balkan de Russi sche belangen op droevige wij ze behartigd, menen zijn kritici. Ook Jeltsin heeft al diverse ke ren kritiek geuit op het functio neren van het ministerie van buitenlandse zaken in het alge meen en Kozyrev in het bijzon der. Deze verweerde zich on langs met de opmerking dat het buitengewoon moeilijk is goede diplomaten te behouden als die, omgerekend, maar 160 gulden per maand verdienen. Jeltsin verklaarde gisteren verder dat hij niet zal toestaan dat de NAVO, na een eventuele uitbreiding, kernwapens in Amnesty vraagt permanent hof oen haag anp rome» eelcov ELD De meer dan 140 wereldleiders die in New York de viering van het vijftigjarig bestaan bijwo nen, moeten daar een eerste stap zetten op weg naar de ves tiging van een permanent inter nationaal hof voor strafrecht. Zo'n permanent hof moet dan de verantwoordelijken voor volkenmoord en andere misda den tegen de menselijkheid ver volgen. Dit zegt Amnesty Inter national in een vandaag uitge geven verklaring. „Er is geen rechtvaardiging om slechts tij delijke tribunalen te hebben voor permanente problemen", aldus Amnesty, doelend op de Rwanda- en Joegoslavië-tribu- nalen. correspondent De Italiaanse Senaat heeft gisteren de 'individuele motie van wantrouwen' aangenomen die dë centrum-linkse coa litie had ingediend tegen minister van justitie Filippo Mancuso. De kwestie heeft echter geleid tot een institutionele crisis, die de val van het zakenkabinet van premier Dini en zelfs die van presi dent Scalfaro tot gevolg kan hebben. Volgens de uitslag van de stemming moet Mancuso het veld ruimen. Van de 307 aanwezige senatoren stemden er 173 voor, 3 tegen en onthielden 8 zich van stemming. De 123 senatoren van de cen trum-rechtse 'Vrijheidsalliantie' verlieten de zaal, omdat zij de motie in strijd met de grondwet achtten. Mancuso denkt er net zo over. De mi nister, die ervan beschuldigd wordt een campagne te voeren tegen de anti-cor ruptiemagistraten, weigert op te stappen en heeft zich gewend tot het Constitutio neel Hof om de uitspraak van de Senaat onwettig te laten verklaren. Mancuso zei gisteren dat in het geval van een motie van wantrouwen het hele kabinet moet aftreden, helemaal omdat premier Dini, naar zijn zeggen, de acties van de minis ter steunde en zelfs aanmoedigde. Het Hof zal aanstaande dinsdag een uit spraak doen. De kans dat het kabinet-Dini alsnog uitglijdt, is zeer zeker aanwezig. Het is zelfs mogelijk dat het kabinet in zijn eventuele val de president van de repu bliek, Oscar Luigi Scalfaro, meesleurt. De president zou met een decreet Mancuso moeten vervangen, maar dit wordt door de rechtse partijen, die gisteren de mi nister fel verdedigden, een grove schen ding van de grondwet genoemd. Gister avond koos Scalfaro voor een tussenop lossing en benoemde Dini als minister van justitie ad interim. De positie van Scalfaro staat sinds gis-: teren echter ook ter discussie vanwege de woorden die Mancuso aan hem en ook aan premier Dini wijdde. De minis ter liet weten dat hij steeds heeft gehan deld met goedkeuring van Dini, maar dat de premier plotseling zijn houding veranderde toen de centrum-linkse par tijen, die het kabinet steunen, èn presi dent Scalfaro hun onvrede begonnen te uiten over de inspecties bij het parket van Milaan. Mancuso noemde Dini 'zwak' en 'zie lig' en schilderde hem af als een mario net van Scalfaro. Op dat moment ont stond in de Senaat groot tumult. Mancu so hervatte na enige tijd zijn rede, maar week af van de tekst die ondertussen al was verspreid. De drie pagina's die Man cuso oversloeg, stonden vol met aanval len op de president. Mancuso zei na afloop van zijn rede dat alleen de woorden gelden die hij had uitgesproken, maar toen was het kwaad al geschied. Berlusconi en de in de VS verblijvende Fini spraken van een ex treem ernstige situatie en eisten het di recte heengaan van het kabinet-Dini. Zij kregen steun van de 'IV-kanalen van Berlusconi's Fininvest, die ondanks de gisteren begonnen vierdaagse staking van de Italiaanse journalisten keer op keer de beelden uitzonden van het de bat. Oost-Europa stationeert. Hij voegde er echter aan toe ervan overtuigd te zijn dat hij met Clinton tot een akkoord over deze kwestie komt. Met betrekking tot de binnen landse politiek ging Jeltsin giste ren in op de parlementsverkie zingen op 17 december. „Ik on dersteun alle partijen, behalve de communisten en (de natio nalistische leider) Zjirinovski", zei hij. Jeltsin viel premier Tsjer- nomyrdin echter openlijk af, door diens conservatieve rivaal, Yuri Skokov, uitgebreid te loven. Ook nam hij afstand van het Congres van Russische Ge meenschappen van de populai re ex-generaal Aleksandr Lebed, die hoge ogen gooit in de opi niepeilingen. correspondent Voortaan mogen de Europese ministers niet meer zonder opgave van redenen de ver slagen van hun bijeenkom sten geheim houden. Het Eu ropese Hof van Justitie in Luxemburg oordeelde giste ren dat de automatische ach terhouding van de stukken over de bijeenkomsten van de ministers van de Europese Unie, zoals totnutoe gebeurt, ongeoorloofd is. De uitspraak werd in Brussel door leden van het Europees Parlement toegejuicht als 'een opmerke lijke overwinning voor de Eu ropese burger en de persvrij heid'. De zaak was aanhanging gemaakt door het Britse dag blad The Guardian en kreeg de openlijke steun van de Ne derlandse en Deense regering en het Europees Parlement. Nadat Zweden en Finland op 1 januari dit jaar tot de Eu ropese Unie waren toegetre den, verklaarden ook deze landen zich solidair met de zaak. De klagers vonden dat de strikte geheimhouding in fla grante tegenspraak is met de 'transparantie' van de Eu ropese besluitvorming en de openheid, waar de Europese burger recht op heeft, twee doelstellingen die sinds jaar en dag met de mond worden beleden. Een woordvoerder van de Nederlandse regering noemde de uitspraak van het Hof gisteren 'een zeer be scheiden stap voorwaarts', maar altijd nog beter dan 'het niets', dat men tot nu toe kende. Het Deense ministerie van buitenlandse zaken ging verder en sprak van 'een be langrijk signaal', dat de EU toewerkt naar 'de grootst mo gelijke publieke toegang voor zijn burgers'. Het Hof vindt dat de Raad van Ministers voortaan van geval tot geval en t docu et be slissen wat openbaar kan worden gemaakt. Dat bete kent in ieder geval dat toe komstige aanvragen om openbaarmaking niet meer de zeventien maanden hoe ven te duren, zoals in de Gu- ardian-zaak het geval was. Overigens besloot de Raad juist twee weken geleden, kennelijk als voorschotje op de uitspraak van het Hof, om voortaan zelf al meer stukken openbaar te maken. 25 i -n zijn van morgen gedood door twee op eenvolgende aanvallen van de Tamil-Tijgers op olieopslag plaatsen in de buitenwijkeri van de Srilankaanse hoofdstad Co lombo. Een legerwoordvoerder zei dat bij schietpartijen tussen veiligheidstroepen en rebellen 21 militairen en politiemensen omkwamen en vier guerrilla strijders. De aanvallers plaatsten bom men bij opslagplaatsen van brandstof en ruwe olie, die ex plosies en zeer omvangrijke branden tot gevolg hadden. Bo ven Colombo hingen twee grote pluimen zwarte rook. rlengden vandaag het eerder afgekondig de uitgaansverbod in Colombo tot zaterdagmorgen. De maatre gel is genomen om plunderin gen van huizen te voorkomen. Er zijn al berichten dat wonin gen die zijn verlaten uit angst voor nieuwe ontploffingen zijn geplunderd. De aanval kwam kort nadat het leger een offensief tegen de Tijgers voor de Bevrijding van Tamil Eelam (LTTE) was begon nen op het schiereiland Jaffna. Volgens waarnemers hebben de rebellen de aanval uitgevoerd om de aandacht af te leiden van deze gevechten. De LTTE heeft eerder aanslagen gepleegd in Colombo. In augustus doodde een zelfmoordcommando 24 mensen met een bom. Verrast door wat hij zag, moest de fotograaf razendsnel handelen en daardoor genoegen nemen met wat minder fotografische kwaliteit. Toen pre sident Jeltsin gisteren in Moskou naar de microfoon liep om de pers toe te spreken, verdween zijn recherhand achter een secretaresse, die plots re- 2 alsof ze geknepen werd. foto reuter v york-zagreb Twee hoge VN-functionarissen keren Bosnië de rug toe. De commandant van de VN-troe- pen daar, luitenant-generaal Rupert Smith, wordt binnenkort vervangen door een andere Britse generaal, Michael Jack son. Ook VN-bemiddelaar Thorvald Stoltenberg zal zijn functie binnen enkele maanden neerleggen. Dat. is vernomen van de Verenigde Naties. Smith werd in januari bevel hebber van de VN-troepen in Bosnië. Verwacht werd toen al dat hij ongeveer een jaar in functie zou blijven. De VN-troe penmacht, die uit 29.000 man bestaat, wordt verkleind. Als het vredesoverleg tot een akkoord leidt, ligt het in de bedoeling dat een troepenmacht van de NAVO in ex-Joegoslavië gaat toezien op naleving daarvan. Smith's opvolger Jackson is sinds begin vorig jaar comman dant van de Derde Divisie van het Britse leger. Een groot deel van zijn militaire loopbaan bracht hij door bij het Korps Pa rachutisten. Bemiddelaar Stoltenberg pro beert momenteel een oplossing te vinden voor het conflict tus sen Kroatië en Servië over Oost- Slavonië. De Noor is samen met de /.weed Carl Bildt voorzitter van de Vredesconferentie voor ex-Joegoslavië in Genève. De Kroatische president, Franjo Tudjman, heeft de Ame rikaanse bemiddelaar Hol brooke gisteren toegezegd dat Kroatië zich rustig zal houden inzake Oost-Slavonië zolang het vredesoverleg aan de gang is. correspondent „Mijn naam is Claes, ik weet van niets". Met die cynische woorden beschreef de krant De Morgen onlangs de houding van Willy Claes ten aanzien van de Agusta-smeergeldaffaire. Hij was zo overtuigd van zijn eigen gelijk, dat hij het naderende onheil niet waarnam. Dit voorjaar kwam de NAVO er nog met de schrik van af. Laat het maar betijen, was de houding. Maar toen het Agus- ta-schandaal deze herfst op nieuw losbarstte en er meer dan ooit op de persoon van Claes werd gewezen, viel aan de harde werkelijkheid niet meer te ontkomen. Willy Claes werd op 24 no vember 1938 in het Belgisch- Limburgse Hasselt geboren als zoon van een beroepsmusicus. Zijn keuze voor de Socialisti sche Partij stond vast, nadat het gezin op een dag bruut op straat was gezet omdat de huis eigenaar een onderkomen no dig Jiad voor zijn zwanger ge worden dochter. Op zijn zeven tiende werd Claes voorzitter van de Limburgse Jong Socia listen. Zijn studie diplomatieke en politieke wetenschappen werd door het socialistische ziekenfonds bekostigd. Claes kwam in 1968 in het parlement. Vier jaar later werd hij minister van nationale op voeding en daarmee de jongste bewindsman die België tot dan toe had gekend. Nadien was hij in diverse kabinetten minister van economische zaken en vice-premier, om in 1992 als minister van buitenlandse za ken en vice-premier in het eer ste kabinet-Dehaene aan te tre den. Hij behoort tot de veroude rende generatie Belgische poli tici, die het 'dienstbetoon' hoog in het vaandel hebben: de partij kan iets voor u doen (een baan tje bezorgen, een huis vinden) als u iets voor de partij doet, namelijk er op stemmen. Claes was ook ver voor de Agusta- en Dassault-affaires al een paar keer in opspraak. Maar vroeger liepen zulke zaken in België als vanzelfsprekend dood. Claes heeft altijd als pleitbe zorger van de Belgische een heid gegolden en genoot hoog aanzien bij de koninklijke fami lie. Hij werd voor zijn diensten voor het vaderland in 1983 tot minister van staat benoemd, een adviserende erebaan. „Voor deze zoon uit een arm lastig en gespleten provinciaals gezin", schreef een bevriend journalist eens, „moet de intro- moet Claes zich eind septem- ductie in de wereld van de hau- ber vorig jaar helemaal in de te finance het beroezend effect wolken hebben gevoeld. Zo'n van een hemelvaart hebben ge- baan voor iemand van onver had". valst socialistische huize, hoe Door zijn benoeming tot se- pragmatisch hij zich ook altijd 's-generaal van de NAVO had opgesteld. In België heeft illustratie tom janssen dat pragmatisme overigens een negatieve klank. Hij werd nog deze week in de serieuze krant Financieel-Ekonomische Tijd zo glad genoemd „als de brillanti ne, waarmee hij zijn haren pleegt in te strijken". Kort na Claes' benoeming in de hoogste NAVO-functie rezen de eerste twijfels. Hij viel onbe heerst uit naar het oprukkende moslimfundamemtalisme, dat hij tot opvolger van het Sovjet kwaad bestempelde. In zijn op winding was Claes even verge ten dat NAVO-landen als Frankrijk, Italië en Spanje net bezig waren een behoedzame relatie met Noord-Afrika op te bouwen. Toen dit voorjaar de etterbuil van het Agusta-schandaal openbrak, verdedigde Claes zich uitermate onhandig, 's Morgens kon hij zich niets her inneren van een Agusta-aan- bod om smeergeld te betalen in ruil voor de aanschaf van heli kopters door het Belgische le ger. 's Middags bleek hij zich te hebben vergist en had hij het plots over „een anekdote die ik schier was vergeten". Allerlei Belgische politici trokken de consequentie uit de Agusta-affaire en legden hun ambt neer, maar Claes bleef koppig zitten waar hij zat. Daarbij geholpen door een noodwetje, dat veelzeggend het 'wetje Claes' ging heten. Daar mee kon het Hof van Cassatie het onderzoek voortzetten zon der dat verdachte politici for meel in staat van beschuldiging werden gesteld. Zo werd het schandaal over de Belgische verkiezingen van mei dit jaar heengetild. Tussen de eerste en de twee de akte van het Agusta-drama beleefde de NAVO een korte euforische zomer. De belang rijkste bondgenoot, Amerika, kreeg zijn zin: de NAVO begon met bombardementen op Ser vische stellingen in Bosnië. Al om werd dit krachtdadig optre den, dat het vredesproces in gang zette, toegejuicht. Claes werd er, zeker door de Ameri kanen, luide voor geprezen. Tijdens NAVO-overleg in het Amerikaanse Williamsburg werd op 7 oktober de grondslag gelegd voor een tweede wapen feit: de NAVO zou samen met de Russen een vredesmacht voor Bosnië van 50.000 tol 60.000 man op de been bren- gen, de grootste NAVO-opera- tie ooit. Dat nieuws viel echter in het niet bij de gelijktijdige bekendmaking door de Belgi sche procureur-generaal van het Hof van Cassatie: hij wilde Claes vervolgen voor de smeel- geldschandalen. Nog klampte de NAVO zich naar buiten toe vast aan gele genheidsformules. Men wilde eerst zien of het Belgische par lement het advies van het Hof zou volgen. Maar binnenska mers groeide de ergernis over de secretaris-generaal, die er voor de tweede maal in een jaar in was geslaagd het NAVO- blazoen te bezoedelen. De tijd voor een heldere breuk leek gekomen. Alleen Claes gaf zich nog niet gewon nen. Zijn verdediging, zowel te genover de speciale Kamer commissie, vorige week, als gis teren tegenover het Belgische parlement, kreeg een bijna pa thetische klank. Moest men nu bewondering hebben voor zijn felle verbetenheid of juist me dedogen wegens zijn blinde halsstarrigheid? Waar Claes de kracht voor beide optredens vandaan haal de, is ook menige Belg een raadsel. Een verklaring is te zoeken in het feit, dat Claes zich geslachtofferd voelde. Hij kon het niet verkroppen dat zijn hoofd moest rollen, terwijl zijn hele politieke generatie zich aan precies hetzelfde schuldig had gemaakt. Of Claes ooit werkelijk ver oordeeld zal worden, is zeer de vraag. Maar om juridische ge rechtigheid ging het allang niet meer, alleen nog om politieke veraptwoordelijldieid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7