Fietser van rechts krijgt voorlopig geen voorrang 01 Gokker heeft meeste succes bij de Lotto Sorgdrager bekijkt hulp aan slachtoffers Alanya Binnenland Boeren belonen minister met Gouden Eikel CDA blijft pleiten voor hoorzitting Srebrenica Van der Valk houdt zich muisstil na dagvaarding Geen nieuwe CAO voor werknemers supermarkt Opnieuw bevers uitgezet in de Gelderse Poort Hugo de Groot op zilveren tientje Een goeie oplichterstruc is van een grote schoonheid VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 Miljard gulden schade op Sint Maarten nfn haag De orkaan Luis heeft op het eiland Sint Maarten voor ongeveer een miljard gulden schade aangericht. De helft hiervan is schade aan voorzieningen van de overheid, de andere helft particuliere schade. Dat maakte minister Voorhoeve (Neder- lands-Antilliaanse en Arubaanse Zaken) gisteren bekend in de Tweede Kamer. Ongeveer driehonderd miljoen aan particuliere schade zal door verzekeringsmaatschappijen worden gedekt. Gedupeerden hoeven er wat de minister betreft niet op te reke- nen dat de overheid de ongedekte schade voor haar rekening neemt. Peuter gewond na motorrit met pa eindhovenEen Eindhovens jongetje van anderhalfjaar is ern- stig gewond geraakt toen het met zijn vader voor op de benzine- I tank meereed op een crossmotor. De 23-jarige Eindhovenaar kwam door nog onbekende oorzaak ten val, waardoor het kind de motor over zich heen kreeg. De toestand van het kind, dat een hersentrauma opliep, is laitiek. De vader had geen motorrij- bewijs en bovendien was hem tijdelijk de rijbevoegdheid voor het rijden in een auto ontzegd. Horloge gevonden op moordplek A15 tiel» De politie in Tiel heeft bijna een maand nadat op de A15 (Rotterdam-Ewijk) een inwoner van Boruclo werd doodgescho ten en een man uit Enschede zwaargewond raakte, een horloge in de berm gevonden. De omgeving van de plaats waar de nil slachtoffers op 13 september werden gevonden, was al twee keer I eerder door politie en ME uitgekamd. Volgens een politiewoord voerder is het goed mogelijk dat het horloge eigendom is van één van de betrokkenen bij de schietpartij. jfst Nedersaksisch krijgt officiële status den haag» Staatssecretaris Kohnstamm (binnenlandse zaken) zal naast het Fries het Nedersaksisch alsnog aanmelden voor het Europees Handvest Streektalen. Hiermee krijgt het Nedersak sisch, een samenstelsel van verschillende dialecten zoals het Twents, Achterhoeks, Stellingwerfs, Gronings en Drents, een of ficiële status als beschermde minderheidstaal. Man gedood door betonelementen Maastricht Een 34-jarige inwoner van het Friese Burgum is gis teren door een arbeidsongeval in Maastricht om het leven geko men. De man trof op een bouwterrein voorbereidingen om be tonelementen van tweeduizend kilo van een vrachtauto te los sen. Door nog onbekende oorzaak kantelde een van de elemen ten en raakte het slachtoffer beklemd tussen twee stukken be- den haag gpd Wie snel rijk wil worden en van een gokje houdt, heeft bij de Nederlandse Lotto de meeste kans op succes. Dat schrijft de Consumentenbond na een ver gelijkend warenonderzoek van 'e kansspelen aTs de Staat sloterij, Postcodeloterij en Ne derlandse en Duitse Lotto. Wie 150 guldea inlegt, heeft volgens de bond bij de Nederlandse Lotto de meeste kans op de hoofdprijs van één miljoen gul den, namelijk één op 30.000. De loterijen laten zich volgens den haag anp Minister Sorgdrager van justitie na of de Nederlandse vrou wen die in mei van dit jaar in Turkije bruut werden verkracht, mishandeld en bijna als door een wonder aan de dood ont- jsnapten, een vergoeding kun- ïnen krijgen voor de kosten die de vrouwen maakten voor hun reizen naar Turkije. Daar traden op als getuige in het proces tegen de daders. Ook de nabe staanden van het derde slacht- dat de gruwelen niet over leefde, zouden zo'n vergoeding moeten krijgen. D66-Kamerlid Dittrich kaartte de kwestie gisteren aan tijdens overleg over slachtofferhulp. Voor de slachtoffers en voor de nabestaanden van de gedode vrouw is op initiatief van parti culieren een stichting opgericht ter financiële ondersteuning. Dittrich vindt dat voor dit soort zaken ook een rol is weggelegd voor de overheid. Sorgdrager was het haar partijgenoot eens Betrokkenen zijn het oneens over effecten en kosten Een fietser die van rechts komt, krijgt voorlopig geen voorrang op ander verkeer. De wens van de Tweede Ka mer om nog dit jaar een plan voor de invoering van die maatregel te zien, zal door onenigheid over effecten en kosten niet worden vervuld. den haag gpd Betrokkenen zijn het niet eens over de nodige ingrepen in het wegennet, de kosten en het plaatsen van speciale verkeers borden. „Het kan nog wel jaren duren", zo luidt de verwachting. De Kamer sprak op 28 maart de wens uit de fietser een gelijk waardige positie in het verkeer te geven. Van rechts komende fietsers moesten voorrang krij gen. Minister Jorritsma van ver keer en waterstaat beloofde de motie uit te voeren, maar begin vorige maand had zij pas een eerste bespreking daarover met de organisaties van gemeenten (VNG) en provincies (1PO). De grootste struikelblokken voor het realiseren van de voor- rangsregel voor fietsers zijn tijd en geld. Er zijn aanpassingen in het wegennet nodig (onder meer het ombouwen van dui zenden kruispunten) en er moeten nieuwe verkeersborden worden geplaatst. De kosten daarvan worden geschat op mi nimaal tien en maximaal tach tig miljoen gulden. Wie die kos ten moet dragen, is een ander probleem. Gemeenten, provin cies en waterschappen zeggen er het geld niet voor te hebben. De rijksoverheid voelt zich ech ter niet verantwoordelijk omdat het niet om rijkswegen gaat. De fietsersbond ENFB, Veilig Verkeer Nederland (WN), de ANWB en de Raad voor de Ver keersveiligheid zijn allemaal vóór het geven van voorrang aan fietsers van rechts. Fietsers zullen zich echt niet wild voor auto's gooien om die voorrang Elf te dwingen, zo is hun stand punt. Anderzijds, zo verwacht men, zullen automobilisten na invoering van de maatregel bij kruisingen voorzichtiger gaan rijden en dat komt de verkeers veiligheid ten goede. ENFB en WN hebben de mi nister afgelopen zomer voorge steld binnen twee jaar de nodi ge wetswijzigingen door te voe ren. In de tussenliggende tijd zou een effectieve voorlich tingscampagne kunnen worden gevoerd. Ook kunnen de twee jaren worden gebruikt om ge vaarlijke kruisingen te inventa riseren en geld vrij te maken voor de nodige aanpassingen, jorritsma heeft nooit inhoude lijk gereageerd. Zij heeft alleen verwezen naar het overleg dat zij wil voeren met gemeenten, provincies en waterschappen. de Consumentenbond onder ling slecht vergelijken, omdat ze allemaal andere inleg-bedragen en prijzen hanteren. Daarom hanteerde de bond als 'stan- daardinleg' een bedrag van 150 gulden. De Nederlandse Lotto komt dan als 'winnaar' uit de bus. Als tweede volgt dan de Staatslote rij met een kan van één op vijf tigduizend. Bij de populaire Duitse Lotto is dat één op 116.000. De Postcodeloterij is het minst lucratief, de kans op de hoofdprijs is slechts één op 1.000.000. Een zuinig lachje had minister Van Aartsen wel over voor de onderscheiding die hij gisteren van de boeren kreeg. zwolle anp dat zeker in dit geval sprake is van een 'schrijnende situatie'. Ze kondigde aan in overleg met het bureau slachtofferhulp te zoeken naar een oplossing. „We zullen eraan wérken." Het overleg ging over de stand van zaken met betrekking •tot de wet Terwee, die sinds april van dit jaar van kracht is. In die wet is vastgelegd hoe slachtoffers van een misdrijf of overtreding de schade kunnen verhalen op een dader. Aan de invoering van de wet gingen, met redelijk succes, twee proef projecten vooraf in de arrondis sementen Den Bosch en Dordrecht. De landelijke invoe ring gaat minder soepel. Met name de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp (LOS), die een groot deel van de bemiddeling doet, dreigt in problemen te ra ken wegens ontoereikende sub sidie. Sorgdrager verzekerde de Kamer dat de beroepskrachten van de stichting in elk geval hun werk kunnen blijven doen. In navolging van het TV-pro- gramma 'Ook dat nog' is minis- ter Aartsen gisteren in Zwolle onderscheiden met de Gouden Eikel. Boeren hadden het slot debat over de toekomst van de Nederlandse landbouw aange grepen voor hun protest tegen het mestbeleid van het kabinet. De actiecomités 'Wij zullen doorgaan' en 'Wij zijn 't zat' kwamen met honderden sym pathisanten naar de manifesta tie. Gezien de gespannen verhou ding tussen de boeren en het kabinet had de organisatie een legertje veiligheidsmensen in geschakeld. De politie hield zich zo veel mogelijk op de achter grond. Met het roepen van wei nig vleiende kreten en sirenes, bereidden de boeren Van Aarts en een oorverdovend welkom. De bewindsman moest zijn toe spraak wegens het kabaal gere geld onderbreken. Voorzitter Roemaat van 'Wij zijn 't zat' en Van den Brink, voorzitter van 'Wij zullen doorgaan' hielden de bewindsman voor dat het kabinet onmogelijke eisen aan de landbouw stelt en de sector ook nog eens in een kwaad dag licht zet. „De varkenshouderij wordt gezien als pispaal van het milieubeleid", zo concludeerde Van den Brink. Een meerderheid van de Ne derlandse bevolking (56 pro cent) staat achter de boeren en tuinders en vindt dat de boeren al meer dan genoeg doen om het milieu te sparen. De mees ten (79 procent) zijn bereid meer te betalen voor land- en tuinbouwprodukten om be drijfssluitingen in die sector te voorkomen. Dat blijkt uit een peiling van het bureau Intomart in opdracht van Veronica Nieuwslijn. den haag anp Hoorzittingen met een aantal hoge Neder landse VN-militairen moeten volgens het CDA meer licht werpen op de rol van de VN en Dutchbat bij de val van Srebrenica. CDA-kamerlid De Hoop Scheffer probeert voor dit idee steun te krijgen bij andere par tijen. Maar hij heeft tot dusver alleen geïrri teerde reacties losgemaakt. De regeringsfracties PvdA, VVD en D66 vinden het CDA-voorstel zelfs neigen naar stemmingmakerij. Zij willen eerst het ver slag van minister Voorhoeve over de Sre brenica-affaire afwachten. Dat rapport wordt mogelijk maandag al naar de Kamer gestuurd. De WD'er Weisglas verdenkt het CDA ervan door de achterdeur alsnog een tweede onderzoek naar de gebeurtenissen in Srebrenica binnen te willen halen. De christen-democraten hebben samen met Groen Links, steeds gepleit voor een onderzoek van externe, onafhankelijke des kundigen of van de Kamer zelf. De rege ringsfracties sluiten zoiets niet helemaal uit, maar alleen als Voorhoeves rapportage te kort zou schieten. Het CDA noemt als een van de argumen ten voor een hoorzitting krantepublikaties waarin hoge Nederlandse VN-militairen kri- afgelopen moet zijn met de uit betaling van zwarte lonen. Wij roepen al jaren dat het Van der Valk-concern aan zijn verplich tingen moet voldoen, net als elk ander bedrijf. I lopelijk gaat dat door dit proces ook gebeuren", aldus bestuurder Francooy. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) begon in 1993 een onderzoek naar aanleiding van een stroom ge ruchten over zwartwerkende obers en serveersters. Ook de opzet van de vee- en vleesver werkende bedrijven binnen het concern wekte argwaan bij de belastingdienst. Het FIOD-on- derzoek leidde in februari '94 lot invallen in vijf motels en een fabriek van het horeca-concern. Op Curasao werd de 'pater fa- milias' Gerrit in de kraag gevat. De bedragen aan niet-betaalde belastingen zouden in de hon derden miljoenen guldens lo pen. Het Van der Valk-imperium begon toen de vader van Gerrit van zijn boerderij een café maakte, het huidige Voorscho- tense etablissement De Gouden Leeuw. Het familiebedrijf, waar in de sleutelposities worden be kleed door familieleden en aan- getrouwden, heeft 59 vestigin gen. De motels en restaurants staan onder meer in Nederland, België, Duitsland en Spanje. I Iet concern beschikt ook over een visserijpoot in Zuid-Amerika, wijngaarden in Zuid-Europa, rund- en varkensfokkerijen in Nederland en België en eigen slagerijen. Onder de holding De Valkenhorst bungelen zo'n 150 BV's in binnen- en buitenland. „Al met al gaat het om een ma- fia-achtige structuur, die opge zet lijkt met het doel belastin gen en.premies te ontduiken", concludeerde een rechercheur destijds die bij het onderzoek was betrokken. De jaaromzet wordt ruwweg geschat op een miljard gulden. den haag cees van der laan Het is muisstil bij het Van der Valk-concern nu bekend is ge worden dat zeven bestuurders van het familiebedrijf, onder wie topman Arie, volgende maand voor de rechter moeten verschijnen. Knalden vorig jaar nog de kurken van de champag neflessen toen Arie en Gerrit van der Valk op borgtocht wer den vrijgelaten en mocht 'Ome' Gerrit in de media graag zijn gal spuwen over de Nederlandse staat, nu onthoudt het concern zich van commentaar. De zeven bestuursleden wor den beschuldigd van het niet aanmelden van werknemers bij de bedrijfsvereniging, het op zettelijk onjuist aangifte doen van omzet- en loonbelasting en verder van valsheid in geschrif te. Van der Valk-woordvoerder Lichtenveldt en coördinerend advocaat Spigt willen niet rea geren op de dagvaarding, die hard moet zijn aangekomen bij de Toekan-familie. Ome Gerrit typeerde zichzelf en zijn fami lieleden graag als eerlijke, hard werkende lieden tegen wie de fiscus een hetze voerde. De zeven verdachten zijn af komstig van de restaurants in Akersloot, Burgerveen, Haar lemmermeer en Tiel. Ook moet er een verdachte van de zilver- fabriek in Voorschoten voorko men. Gerrit van der Valk, in middels door het familiebedrijf op een zijspoor gezet, en een ander familielid worden voorlo pig niet vervolgd. Het gerechte lijk vooronderzoek tegen hen, dat deels in het buitenland wordt uitgevoerd, is nog niet af gerond. Andere verdachten zul len eventueel later worden ver volgd. De Horecabond FNV, die gis teren een rapport over de mis standen bij Van der Valk uit bracht, reageerde verheugd. „Het is van groot belang dal nu duidelijk wordt gemaakt dat het den haag gpd FOTO ANP Partijen oneens over toeslagen avonduren ging VGL adviseert haar leden ook nieuwelingen conform de CAO te belonen. Wel willen de werkgevers in de toeslagen gaan snijden zodra de nieuwe winkeltijdenwet door de Tweede Kamer is. Dat bete kent dat zowel full-timers als part-timers nog maar 25 pro cent extra krijgen voor het wer ken na 19.00 uur en op zater dag. Nu krijgen full-timers 50 procent extra en part-timers 25 procent extra op zaterdag en vanaf 18.00 uur. De Diensten bond CNV gaat haar leden voorstellen om nu per super markt te gaan onderhandelen. De verwachting is dat de grote supermarktketens niet overstag gaan. De kleinere en middelgro te supermarkten zijn geneigd de toeslag tussen 18.00 en 19.00 uur te handhaven. Maar dat le vert weinig praktisch voordeel op, omdat de kleinere en mid delgrote supermarkten door gaans om 18.00 uur de deur op slot zullen blijven doen. De werkgevers willen trouwens niet per supermarkt onderhandelen. Het supermarktpersoneel krijgt dit jaar geen loonsverhoging. Dat komt omdat de vakhonden en werkgeversorganisaties het niet eens kunnen worden over een nieuwe CAO voor de 200.000 werknemers. Het grote struikelblok vormen de toeslagen voor het werken in de vroege avonduren. De bon den willen dat de toeslagen ge handhaafd blijven vanaf 18.00 uur, de werkgevers willen pas toeslagen betalen vanaf If).00 uur. De lijd tussen 18.00 en 19.00 uur wordt waarschijnlijk hèt uur waarop de verruiming van de winkeltijden gestalte krijgt. Daarom is juist dat ene uur zo belangrijk voor beide partijen. Het supermarktpersoneel gaat nu een CAO-loos tijdperk in. Dat betekent dat de oude CAO blijft gelden voor het zit tende personeel. Voor nieuwe werknemers gelden de CAO-lo- nen en de toeslagen in principe niet, maar de werkgeversvereni- tiek hebben geleverd op het functioneren van de vredesmacht als geheel ten tijde van de val van de moslimenclave. Dutchbat is daarvan de dupe geworden, stelden zij. Het CDA wil in ieder geval dat generaal Nicolai (chef-staf VN in Sarajevo) en de kolonels Brantz en De Jonge (van de VN-staven in Tuzla en Zagreb) hun verhaal doen tegen over de kamercommissie van defensie, voordat het Srebrenica-debat wordt gehou den. Ook twee hoge militairen in Den Haag, de generaals Van den Breemen (chef defen siestaf) en Couzy (bevelhebber landmacht) moeten volgens het CDA de kans krijgen tij dens de hoorzitting hun visie te geven. zevenaar anp Het loslaten van de bevers is in alle stilte gebeurd. Vorig jaar liet de werkgroep vijftien dieren vrij tussen Nijmegen en Millin- gen. Deze bevers hadden echter zoveel stress opgelopen door het vangen, het transport en alle belangstelling, dat een groot aantal van hen is doodgegaan. De werkgroep Bevers in de Gel derse Poort heeft gisteren drie beverfamilies uit de Duitse Elbe losgelaten in het Rijnstrangen- gebied bij Zevenaar. De Rijn- slrangen maken deel uit van het natuurontwikkelingsproject Gelderse Poort. den haag Nederland krijgt zijn vierde zilveren muntstuk van tien gulden. De munt, met een opla ge van anderhalf miljoen stuks, is gewijd aan Hugo de Groot. Deze Nederlandse wetenschapper en humanist overleed in 1645, 350 jaar geleden. Staatssecretaris Vermeend van financiën slaat 25 oktober het eerste exemplaar in slot Loevestein. Uit dit kasteel wist Hugo de Groot in 1621ver stopt in een boekenkist, te ontsnappen. Dit verhaal is door ontwerper Jaap Drupsteen verwerkt in de nieuwe munt. Op het eerste gezicht toont de munt de afbeelding van Hugo de Groot in een portret- lijst. Wordt de munt een kwartslag gedraaid dan wordt deze omlijsting de hoek van een boekenkist. FOTO ANP den haag anouk klip Een beetje slechte inborst heeft hij wel, geeft hij toe. Maar hoe kan het ook an ders wanneer je je specialiseert in de wereld van bedrieglijke praktijken, zwendel en oplichterij. De journalist lean-Pierre Geelen doet in zijn boek 'Bedrog voor beginners' honderden trucs uit de doeken waarmee een beetje slimmerik binnen de kortste keren stin kend rijk kan worden. Aan de orde komen talloze telefoont rucs, gratis bestellen bij het postorder bedrijf, foefjes met automaten en uitge kookt winkelen. Je staat met een volle winkelkar bij de kassa. Als je aan de beurt bent, is het zaak dat je op de één of andere manier opvalt bij de kassière. Bijvoorbeeld door iets te laten vallen of haar een knipoog te geven. Na het afre kenen laad je je spullen buiten uit. Ver volgens loop je met het bonnetje onop vallend de winkel weer in. Daar stop je je doos weer vol met precies dezelfde artikelen. Alleen, je legt er een fles cola bovenop. Tegen de kassière (die jou nog herkent) zeg je dat je de cola nog was vergeten. Die reken je af en fluitend loop je de winkel weer uit. „Een geweldige truc, die iedereen kan doen", zegt Geelen, die van de meeste oplichterspraktijken in zijn boek de werking al dan niet zelf heeft ge controleerd. „Dit is nou typisch zo'n truc waarbij de inventiviteit de crimina liteit overtreft." Nog zo'n voorbeeld: een echtpaar re kent af. De vrouw zet de spullen op de band, terwijl haar echtgenoot ze inpakt. Hij loopt alvast met de volle doos naar de auto. Als het tijd is om af te rekenen, komt de vrouw 'er ineens, achter' dat haar man de portemonnee bij zich heeft. Even halen. De rest laat zich ra den. De consument wordt met het ver klappen van deze slimmigheidjes op zijn wenken bediend. Maar hoe zit het met het arme winkel- en bedrijfsperso- neel? Bij hen zal Geelens boek toch minder in de smaak vallen. „Winkels en bedrijven kunnen het boekje ook opvat ten als een waarschuwing voor de prak tijken die zich onder hun neus af kun nen spelen", vindt Geelen. Toch houdt hij serieus rekening met de mogelijk heid dat boze bedrijven hem zullen ver volgen voor 'uitlokking van misdrijven'. Hij heeft zelfs een advocaat in de arm genomen, die hem de risico's heeft voorgespiegeld. „In wezen is het boek een handlei ding voor de crimineel én de tegenpar tij", zegt de auteur, „bovendien is alle informatie op 'journalistiek verant woorde wijze' vergaard." Medelijden met bedrijven die het slachtoffer wor den van slimme oplichters heeft hij niet. „Ze investeren in beveiliging en vervolgens laten ze het daarbij. Ze den ken nauwelijks na over het systeem." Hoe ingenieus een systeem ook is uit gedacht, overal zijn lekken te vinden. Neem bijvoorbeeld de Air Miles, waar mee je reisjes bij elkaar kunt sparen. Bij een aankoop in één van de Air Miles- winkels toont de klant zijn pasje, waar op de miles worden geregistreerd. Ie mand die niet zijn leven lang wil sparen voor een tripje naar New York, kan het ook dubbel zo snel doen. Je koopt ge woon een cadeaubon, waarvoor je een aantal Air Miles opstrijkt. Wie de bon later als betaalmiddel gebruikt, ont vangt opnieuw Air Miles. „Die truc heb ik zelfbedacht", vertelt Geelen niet zonder trots. „De meeste heb ik de laatste tien jaar van anderen te horen gekregen. Ik heb altijd al inte resse gehad in het creatief omzeilen van allerlei constructies. Toen ik vertelde dat ik dit boekje ging schrijven, waren de tips niet aan te slepen. Ik heb genoeg stof voor nog twee delen." Het lijkt hem trouwens sterk dat heel Nederland de straat op gaat om al zijn tips uit te proberen. „De meeste zijn zo ingewikkeld en tijdrovend, dat je er een dagtaak aan zou hebben." Al met al is Geelen zelf degene die aan het boek het meest heeft „Ik hoef nooit bang te zijn dat ik aan de grond kom te zitten met al die ongekende mogelijkheden. Mijn kostje is gekocht: gewoon oplichter strucs verzamelen en er een boek over schrijven. Eigenlijk ben ik het slimst van allemaal."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5