Kankerpatiënt soms ongewild proefkonijn Binnenland Eerste lintje voor geestelijk gehandicapte Nederlander doet gooi naar Berlijnse raad Politie maakt CAO-acties in drie fasen harder tordholt: Opheffing IRT ligt aan Van Randwijck Nordholts vroege kerstboodschap y Algemeen Nederlands I GPD Geassocieerde Pers Diensten joerenbaas krijgt ruilde straf ringen De Groningse rechtbank heeft de 32-jarige voorma baas van het escortbureau He She wegens uitkeringsfrau- veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en 240 uur enstverlening. De officier van justitie eiste twee weken geleden n gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf maan- voorwaardelijk. Het aanmerkelijk mildere vonnis heeft te een met de ongeneeslijke ziekte waaraan de man lijdt. Na r Jn tip deed Justitie in april vorig jaar invallen in Groningen en Heuwegein. Behalve ontduiking van de belasting kwam toen «ikboven water dat de escortbaas het GAK voor een slordige l i.OOO gulden heeft getild. Hij heeft inmiddels een begin ge- laakt met het terugbetalen van de ten onrechte verkregen ^O-uitkering. eroofde Brabander ontwaakt in Hoorn torn» Een automobilist uit het Brabantse Beek en Donk heeft ch gisteren bij de politie in Hoorn gemeld met de mededeling ithij bij zijn woonplaats was beroofd. Hij was 's morgens be- '.iiisteloos geslagen en werd 's middags rond drie uur op de ach- S®bank van zijn wagen wakker bij de afslag Wognum van de Helweg Afsluitdijk-Hoorn. De man miste de inhoud van zijn mrtemonnee en wat papieren. De Brabander vertelde dat hij Ks gestopt nadat een jongetje hem had gewenkt en hem had HKivezen op een bestuurder van een auto, die over zijn stuur lag. ien hij uitstapte, had hij een klap op zijn hoofd gekregen. arte gijzeling in Apeldoorn nDOQRNTwee Russen hebben gisterochtend rond tien uur n gewapende overval gepleegd op een muziekwinkel in Apel- Dom. De daders drongen het pand binnen en gijzelden de eige- iar. De politie, gealarmeerd door een zakenrelatie die bij een lefoontje onraad rook, kon de man snel bevrijden. De twee •ervallers hadden zich toen al met de wagen van de eigenaar it de voeten gemaakt. De politie gaat ervan uit dat de twee Rus- n deel uitmaken van het drietal dat op 25 augustus een gezin Apeldoorn overviel en daarbij een man zwaar mishandelde, jlgens het signalement zou één van de overvallers een zware imineel zijn die in Rusland al enkele moorden heeft gepleegd. oeren praten met AH over rundvlees nhaag» Een delegatie van rundvleesproducenten gaat op 2 ivember praten met Albert Heijn over het besluit van de groot- utter om geen Nederlands snij-rundvlees meer te verkopen. boeren vinden dat in elke AH-winkel weer Nederlands rund ies moet worden verkocht. Voorzitter Beerkens van de vak- oep roodvlees van LTO Nederland wil AH wijzen op de kwali- itsprogramma's waarmee de veeboeren in eigen land bezig n. Het grootwinkelbedrijf besloot onlangs alleen nog Iers ndvlees te verkopen, omdat de klanten de smaak beter zou- n vinden. Ook wil de vakgroep weteri wat nog meer van de oducenten wordt verlangd. Woensdag besloot Albert Heijn om ineen aantal filialen en franchisevestigingen toch Nederlands ndvlees aan te bieden, maar de veetelers vinden dat niet ge- ging Specialisten vinden informatie niet nodig DEN HAAG GPD Sommige kankerpatiënten weten niet dat ze als proefper soon meedoen aan experimenteel onderzoek. Medisch specialisten lichten hun patiënten soms niet in, omdat ze denken dat deze vaak ernstig zieke mensen de voor- en nadelen van zo'n experiment niet kunnen verwerken. Maar soms gaat het ook gewoon om tijdgebrek. deling is. „De patiënt heeft al veel te verwerken sinds hij weet dat hij kanker heeft. Hij moet niet worden lastig gevallen met de taak van de medisch specia list. Die moet uitzoeken of een nieuwe methode beter is dan de bestaande, de patiënt niet", re deneren ze. Internist Schornagel van het Nederlands Kankerinstituut/Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis noemt deze houding volstrekt verwer pelijk. „Het komt voor dat een experimentele behandeling na- Dat blijkt uit een onderzoek van het Integraal Kankercentrum Midden-Nederland naar de voorlichting over experimenten bij kankerpatiënten. Hiervoor zijn zeventien patiënten en achttien specialisten uit vier ziekenhuizen in de regio Utrecht ondervraagd. Vier spe cialisten gaven toe dat zij hun patiënten niets over hun experi mentele onderzoek vertellen. Zij doen alsof de experimentele be handeling een standaardbehan- deliger uitpakt dan de stan daardbehandeling. Dat bleek tien jaar geleden tijdens een on derzoek naar zaadbalkanker. Volgens de normale methode werden drie soorten medicijnen gebruikt, waarvan één de lon gen ernstig beschadigde. Tij dens het experimentele onder zoek werd dit laatste middel weggelaten. Achteraf bleek dat de behandeling met twee medi cijnen onvoldoende werkte. De mensen die hieraan hebben meegewerkt, hebben het recht om te weten dat hen tekort is gedaan." De internist noemt een ander voorbeeld: stembandkanker. Volgens de normale methode wordt het strottehoofd door middel van een operatie verwij derd, de patiënt kan dan nau welijks meer praten. In experi menteel onderzoek wordt geke ken of de aandoening ook met chemotherapie en bestraling kan worden verwijderd. „Om beide methoden te vergelijken - hier is dus sprake van experi menteel onderzoek - vindt on der patiënten een loting plaats. Ook als het lot van de patiënt op de standaardmethode valt - in dit geval de operatie - moet de patiënt dat vooraf weten. An - ders is hij zo maar zijn strotte hoofd kwijt." Schornagel is niet verbaasd dat sommige collega's de voor- en nadelen van experimenteel onderzoek voor hun patiënten verzwijgen. Soms zijn de ver schillen tussen de ene en de an- dëre methode minimaal. Toch is hij van mening dat de patiënt altijd moet worden voorgelicht. VOLENDAM «GPD De 59-jarige Dick Jonk uit Volendam heeft als eerste geestelijk gehandicapte een lintje gekregen. Gisteren kreeg hij de bronzen ereme daille, omdat hij veertig jaar in dienst is bij de sociale werkvoorziening. Jonk is debiel en kan lezen noch schrijven. In 1955 trad hij op 19-jarige leeftijd als handarbeider in dienst bij de toen nog gemeentelijke soci ale werkvoorziening in Vo lendam. Daarvoor was hij plantsoenarbeider bij de ge meente Edam. Tegenwoor dig werkt Jonk als indus trieel medewerker bij de Wa terland Bedrijven (de sociale werkvoorziening in Purmer- end), waar hij onder meer reclamestickers op speel goeddozen plakt. De onderscheiding is hem verleend, omdat het voor ie mand met Jonks handicap een hele prestatie is om veertig jaar naar volle tevre denheid van de werkgever in het arbeidsproces mee te draaien. BERLUN ANP omantisch huwelijk vindt jeen genade in Groningen un or over rzelf- RINGEN. GPD de 26-jarige gerechtsdeurwaar- Daniël Reigersberg heeft er tikkeltje de smoor in. Zijn in »r. Vo Ve8as 'n Amerika gesloten denz velijk met de 25-jarige Fran- :a van Menxsel blijkt niet te doen aan de Nederlandse naliteiten. In september het paar naar de Verenig- Staten om te trouwen in de maarde Chapel of Bells in het paradijs Las Vegas. Voor een iivwergunning stond DaniëF het Courthouse drie kwartier uldig in de rij. Voor 335 dol- inclusief een tuiltje bloemen cassette met gesproken tekst un van de ceremonie waren Daniël en Fransisca kort daarna man en vrouw. Toen Daniël zich in Gronin gen als getrouwd man liet in schrijven, volgde de ontnuchte ring. Hij bleek niet in het bezit te zijn van een apostille, het do cument dat het huwelijk wette lijke status geeft. Intensief fax- verkeer met Las Vegas mocht niet baten. Volgende week gaan de twee daarom maar in Hol landse ondertrouw, een week later volgt de verbinding in de echt. Maar plaats en data in de trouwringen die Daniël en Fransisca reeds dragen, blijven ongewijzigd. Dode bij kettingbotsing Rotterdam Op de snelweg tussen Rotterdam en Delft is vanmorgen een auto mobilist omgekomen bij een ket tingbotsing tussen vier vrachtwa gens en vier personenauto's. Het slachtoffer zat in een personenwa gen die tussen twee vrachtwagens werd geplet. Een andere bestuur der werd gewond. De ooraak van het ongeval is volgens de politie vermoedelijk dat een auto met een lege tank stil kwam te staan op de rijbaan. Op de A13 bij Rotterdam-Overschie zijn geen vluchtstroken. Een vrachtwagen kon de auto nog op tijd ontwijken, maar enkele ach terop komende wagens slaagden hier niet in en reden op elkaar in. Door de ravage werd een deel van de oostelijke baan van de A13 in de richting van Delft afgeslo ten. Om het politie, ambulances en brandweer mogelijk te maken bij de plaats van het ongeval te komen, werd korte tijd ook de westelijke baan van de A13 afge sloten. Deze baan is in de loop van de ochtend weer voor het ver keer geopend. Als gevolg van'de afsluitingen ontstonden er files mèt een geza menlijke lengte tot zeven kilome ter. FOTO GPD ROEL DIJKSTRA Evert-lan Edskes is de eerste en enige Nederlander die zich voor de gemeenteraadsverkiezingen zondag in Berlijn kandidaat heeft gesteld. De stembusronde valt samen met de verkiezingen voor het parlement van de stadstaat. De 48-jarige huisbeheerder kan meedoen door het besluit van de Europese Unie dat bur gers die in een ander EU-land wonen, bij gemeenteraadsver kiezingen ter plekke mogen stemmen en zich kandidaat stellen. Zo'n regeling gold al voor Europese verkiezingen. In Berlijn leven 53.000 stem gerechtigde EU-burgers, onder wie 2.450 Nederlanders. Tien Europeanen stelden zich kandi daat voor de 23 Berlijnse ge meenteraden, die met de Ne derlandse deelraden zijn te ver gelijken. De plaatselijke verkie zingen in Berlijn zijn de eerste in Duitsland met Europese deelname. F.dskes, geboren in Zwolle, staat op de lijst van de sociaal democraten in de wijk Gharlot- tenburg. Gezien de crisis in de SPD acht hij de kans om in de raad te komen gering. Hij woont vanaf 1974 in Berlijn en is sinds enkele jaren in de partij actief. AMSTERDAM ANP De politie bouwt de acties voor een betere CAO voor de circa 40.000 politiemensen langzaam op. De bonden hebben gisteren afgesproken de actieplannen in drie fasen te verdelen. Afhanke lijk van de bereidheid van mi nister Dijkstal van binnenlandse zaken om zijn eindbod bij te stellen, zullen de acties steeds harder worden. De eerste fase van de acties begint op vrijdag 3 november. In Utrecht houden de bonden die dag een grote bijeenkomst waar nog eens wordt uitgelegd waarom het overleg met Dijk stal is stukgelopen. Daaraan ge koppeld worden een week lang demonstratieve actievergade ringen gehouden in de regio's Gelderland-Zuid-Oost, Rotter dam-Rijnmond en Hollands Midden. De weck daarna zijn die bijeenkomsten in drie ande re, nog niet aangewezen regio's. Als die 'zachte acties het standpunt van de minister niet wijzigen, gaan de bonden over naar de tweede fase. Komt Dijk stal ook dan niet tot andere in zichten dan gaan in de derde fa se 'alle remmen los'. De bonden weigeren vooralsnog aan te ge ven aan welke acties zij denken. „Dat merkt iedereen tegen die tijd wel", zegt voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Poli tiebond (NPB). „We hopen d.u de eerste fase al voldoende is om Dijkstal over de streep te trekken. Het belangrijkste is nu dat alle vier de betrokken bon den volledig op één lijn zitten waar het onze strategie voor de komende tijd betreft. irpschef laat niets heel van procureursgeneraal .1 het S-tOf IHAAG GPD opl bij he opheffing van het Interregio- al Rechercheteam (IRT) lord-Holland/Utrecht had d 1993 kunnen worden voor- nen als de Amsterdamse icureur-generaal Van Rand de besluitvaardig was ge est. De Amsterdamse tpschef Nordholt zei dit giste- i tegen de parlementaire en- êtecommissie opsporingsme- oden. Nordholt liet niets heel van in Randwijck. Hij benadrukte ezigi lhiJ 'iet boven hem gestelde ,rs als altijd eerbiedigt, maar op cje( constatering van commissie- oceni orz'ler Van Traa dat hij toch it-zie ;'n'8 respect had getoond naar lor Amsterdamse procu- itiona ^-generaal, antwoordde irdholt: „Als u het zo zegt, dat za& ^an heeft u gelijk." Op de I onij, aag of het inmiddels weer natr ^gekomen is tussen hen bei- Nordholt pakt wat spullen uit zijn den, zei hij: „Ik heb hem daarna niet veel meer gezien." Nordholt erkende dat ook de verhoudingen tussen hem en zijn collega's Straver (Haarlem) en Wiarda (Utrecht) nog steeds zijn verstoord. „De situatie is niet goed, niet prettig." Bij Nordholt knapte iets toen Stra ver en (vooral) Wiarda sugge reerden dat corruptie bij het Amsterdamse korps de ware re den was geweest voor het op heffen van het IRT. Wiarda bood daar onlangs excuses voor aan. Nordholt hoopt dat het eind rapport van de enquêtecom missie de verhoudingen weer normaliseert: „Straver en ik zijn hele goede vrienden geweest. Ik hoop dat we na deze ellende weer verder kunnen. Zolang echter de IRT-affaire niet hele maal duidelijk is, ligt die nog als een splijtzwam op tafel." De korpschef verwonderde zich erover dat de commissie- Wierenga, die de IRT-affaire on derzocht, geen aandacht be steedde aan de criminele ver diensten van de IRT-informant die in drugs handelde. Volgens Nordholt is de commissie daar vier keer, onder anderen door hemzelf, op gewezen voordat het rapport vorig jaar klaar was. Wierenga en de zijnen oordeel den volgens Nordholt uiteinde lijk ten onrechte dat de IRT-me- thode door de beugel kon. Pas kort geleden kreeg Nord holt het geheime deel van de Wierenga-rapportage te lezen. Dat sterkte hem in zijn oordeel. Nordholt vond dat de commis- sie-Wierenga overdreven veel informatie over de opsporings methode geheim had gehouden voor de politiek, onder meer het op de markt komen van 45.000 kilo softdrugs. „Wat bij deze en quête terecht in het openbaar gebeurt, is anderhalf jaar gele den door Wierenga geheim ge houden." Nordholt zei tegen de inzet van burgers en politie-mensen als infiltrant te zijn. Dat Amster dam hierin anders handelt dan omliggende korpsen is iets waarin volgens Nordholt het openbaar ministerie moet op treden. „Zij moeten één lijn trekken." Als dat betekent dat ook in Amsterdam infiltratie wordt toegepast, stapt Nordholt zelf op. Aan het eind van een relatief tamme verhoordag is hij daar. Eric Nordholt, hoofdcommissaris van het regiokorps Amsterdam/Amstelland. Vooraf gegaan door een groot gevolg meldt hij zich in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. In uniform. Want Nordholt doet altijd alles net iets anders dan zijn grote rivaal binnen de Nederlands poli tie, de Utrechtse hoofdcommissaris Jan Wiarda. Die kwam in pak bij de parlementaire enquete- commissieopsporingsmethoden Nordholt is de belangrijkste politiebaas in Neder land. En dat wil hij weten ook. Als baas zet hij de Nó iers do£n MN V£RTRA<Httó£N ze MN ZÊK£R een -BCISB£DR|}T -B&ilNN EN. Hoofdofficier Vrakking lekte geheime informatie naar pers DEN HAAG GPD Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking heeft vorig jaar geheime politie-informatie doorgespeeld naar journalisten. Dat zei het Amsterdamse hoofd van de rijksrecherche Kuijper gisteren bij de commissie-Van Traa. Een gerechtelijk vooron derzoek naar het lekken is begin dit jaar gestopt, mede omdat Vrakking verklaarde niet 'met opzet' de gegevens te hebben gelekt. De rijksrecherche was belast met een onderzoek naar het uit lekken van informatie via poli tie/justitie in Amsterdam. Hoofdofficier Vrakking werd als lek getraceerd nadat volgens de Haarlemse Criminele Inlichtin gendienst (CID) Kennemerland bewust onjuiste informatie over de IRT-informant naar de Am sterdamse officier van justitie Van Capelle was gestuurd. Het doel was te ontmaskeren wie er lekte. Nadat Van Capelle zijn baas Vrakking de informatie mondeling had verstrekt, ver scheen deze in een krant. Een onderzoek naar lekken door de Amsterdamse politie woordvoerder Wilting leverde niets op. Het toenmalig PvdA- kamerlid Stoffelen, die ook over informatie beschikte die geheim was, beriep zich destijds tegen over de rijksrecherche op zijn parlementaire onschendbaar heid. Daardoor hoefde hij niet uit te leggen waar hij zijn kennis had opgedaan. lijnen uit. Niet alleen binnen zijn bedrijf, ook ver daarbuiten. Van be scheidenheid of onder danigheid heeft Nord holt geen last. Een poli tiechef die niemand naast zich duldt, tenzij iemand bereid is zich naar zijn opvattingen te voegen. In het algemeen is dat niet zo moeilijk. Want Nordholt beschikt over een overtuigings kracht zonder weerga. Stelligheid is zijn wapen, de baas spelen zijn doel. Val Nordholt niet lastig, want dan zwaait er wat. I lij moet en zal zijn zin krijgen. Is het niet nu, dan volgende week, of volgende maand, of volgend jaar. Maar ooit is het moment daar dat Nordholt victorie kraait, zo waar als hij Nordholt heet. De Amsterdamse korpschef gaal daarin heel ver, zonder pardon. Nee, hij trekt zijn baas, de procu reur-generaal, niet 'integraal door', zoals hij eer der zou hebben gezegd. Nee, hij zal zorgen dat de stront boven komt. I let verschil is subtiel. Maar het is er, zo'n anderhalf jaar nadat beide hoogge- plaatsten eikaars bloed wel konden drinken. Nordholt beschouwde de oprichting van het In terregionaal Recherche Team (IRT) Noord-I lol- land/Utrecht als een regelrechte aanval op zijn macht. In samenwerking grote boeven vangen? Ben je belazerd, moet hij hebben gedacht. Als er iemand grote boeven vangt, ben ik het wel, dè Eric Nordholt van Amsterdam. Maar helaas voor zijn ego moest Amsterdam genoegen nemen met een ondergeschikte rol. Het gevolg: Amsterdam probeert jaren achtereen de regie te herwinnen in recherchezaken. Tot hun geluk bleken de omstandigheden in Am sterdams voordeel. De aanpak van de zware cri minaliteit bleek niet in regels vastgelegd. Veel was onduidelijk. In die omstandigheden pionierden enkele I laarlemse politiemensen er lustig op los. 'Grensverleggend' noemden ze in samenspraak JAN KUYS VAN TRAA Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa, die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie Onzp Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden. met een officier van justitie hun 'ongebruikelijke' opsporingsmethoden. Een dankbaar object voor de Amsterdammers om het verloren gegane ter rein te heroveren. De IRT-affaire was een feit. I let IRT werd opgeheven, grote boeven nooit gepakt. De zaak sloeg lot de dag van vandaag diepe, on herstelbare wonden in de gelederen van politie en justitie. Eerder noemde de I laarlemse hoofdcommissaris Straver zijn korps voor de parlementaire enquête opsporingsmethoden de dupe van laag-bij-de-gronase activi teiten van 'betrokkenen die belang hadden bij de op heffing van het IRT'. Met de vraag aan Nordholt of hij het nodig vindt het I laarlemse korps uit de pe narie te halen beoogde commissievoorzitter Van Traa, die zich gisteren door de hoofdcommissaris niet liet koeioneren, twee za ken, Ten eerste: Nordholt te bewegen een vleugje medemenselijkheid te lo nen. Ten tweede: het begin te duiden van een herstel van de verhoudingen in politieland. De hautaine Amsterdammer schoof wal ongemakkelijk op zijn stoel, probeerde de vraag te omzeilen en kwam daarna moeizaam lot een statement. „Straver en ik zijn altijd hele goede vrienden ge weest. De situatie nu is niet goed en ik hoop dat de vriendschap zich zal herstellen." Nordholts kerstboodschap van deze 19-de oktober had ech tereen hoog Nordholt-gehalte. Hij toonde de mooie, sociale, meelevende kant van het Nord holt-bestaan om even later ongenadig hard uit te halen naar het 'handelen van enkelen in I laar lem, die de hele politie in een daglicht zet dat ze mel verdient'. Zoals de Amsterdamse hoofdcom missaris daarvoor al zonder subtiliteiten had la ten blijken geen snars veranderd te zijn. Aldus deed Nordholt A noch B, maar presenteerde hij een eigen vertrouwde Nordholt-variant. Nog niet zo lang geleden heette Nordholt in huize Straver 'Dom Eric'. Zo'n dertig jaar lang trokken beide politiedeskundigen als vrienden met elkaar op. I let gebeuren rond het IRT heeft die vriend schap radicaal vernietigd. Waar Straver de toe komst van het politiewerk altijd voorop zet, zal hij op die grond een samenwerking met Amsterdam niet uit de weg gaan. Maar een nieuwe vriend schap met Nordholt? Nee, dat zit er niet meer in. Daarvoor is er teveel leed aangericht in politie land.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3