'Misschien zijn 100 gedichten te veel' Leids poeziëtalent voor het voetlicht 'Phantom' stopt ind april 1996 Cultuur Kunst Prins Bernhard reikt 'eigen'prijzen uit Directeur Kirov-ballet treedt 8^af na corruptie-onderzoek Opera over ondergang Barings-bank Verleidelijke Carmen hu vi',m k 0-1 De muurschilderingen van Jan-Willem Bruins Wie had gedacht dat de op Leidse muren geschilderde gedichten, net als de reclameborden met half-ontklede dames, een gevaar voor weggebruikers kunnen zijn? Toch is het zo, zoals blijkt op de hoek van de Telderskade en de Rijn en Schiekade. Daar is Jan-Willem Bruins, sa men met Ben Walenkamp, bezig met de gele achter grond van het 36ste gedicht, het gedicht 'Regen' van de Catalaan Salavador Espriu. Een fietser richt zijn blik op de schilder, mist daardoor de bocht en komt ten val. leiden sjoerd de jong De aandacht van passanten, als de beide heren een nieuw ge dicht op een muur aanbrengen, laat Walenkamp zich wel geval len. Vooral oudere mensen vol gen als groupies de schilders bij hun werk. En Walenkamp maakt graag tijd vrij voor een babbeltje met hen. Bruins daar entegen werkt onverstoorbaar door. Drie dagen later staat het gedicht van Espriu op de muur. Eerst de achtergrond, dan één voor één de uit de losse hand geschilderde letters. Hij is nu al zo'n twintig jaar bezig met muurschilderingen. En de laatste driejaar, in het ka der van Stichting TEGEN BEELD, schildert hij dus regel matig gedichten op muren. In tussen heeft Bruins ruim 600 muur- en plafondschilderingen gemaakt. Vele in restaurants en cafés, maar ook bij particulieren thuis. Een grote stapel foto's toont een deel van zijn oeuvre. De voorstellingen zijn gevari eerd, maar hebben allemaal iets suggestiefs, een vervreemdende werking. Belachelijk Bijvoorbeeld de enorme, 17de eeuwse wereldkaart. ,,Die men sen bewoonden een prachtig huis met grote ramen. Ze wil den graag een slootje en weilan den op hun muur, maar dat vond ik belachelijk. Door die grote ramen hadden ze al ge noeg zicht op de realiteit. Ik wist dat ze van varen hielden en ik zag een grote globe staan, waarin later een bar bleek te zit ten. Dus ik stelde die kaart voor, en dat vonden ze prachtig. Zo kom ik heel intuïtief aan een idee voor mijn muurschilderin gen." Voordat Bruins zich volledig op de muurschildering stortte, studeerde hij theologie, ge schiedenis en Nederlands. De keuze voor theologie was een praktische: hij wilde niet in mi litaire dienst. ,,Maar de jaren aan de Theologische Hoge school in Kampen waren wel fantastisch," aldus Bruins. „Het was eind jaren zestig, de tijd met de vele protesten. Kampen was een gereformeerd kerkelijk bolwerk, maar driekwart van de theologie-studenten stemde op de CPN. Nog voor de bezetting van het Maagdenhuis bezetten we toen in Kampen al een ka zerne, omdat die zou worden afgebroken. Wij vonden het echter een prima gebouw voor een bejaardenhuis of voor kunst." De keuze voor de studie Ne derlands en geschiedenis was er een uit overtuiging. „Taal en historie hangen nauw met el kaar samen," zegt Bruins. „De historie is vastgelegd in verha len en kan alleen begrepen of ervaren worden door taal. In die tijd ontstond ook mijn liefde voor het gedicht, om met wei nig woorden een fenomeen of een sfeer neer te zetten. De kracht en schoonheid van poë zie zijn heel basaal, heel gecom primeerd. Dat is in wezen ook terug te vinden in mij muur schilderingen. Vooral door de kleuren wil ik aan een ruimte een bepaalde sfeer meegeven." De gedichten geschilderd op muren, lijken daardoor een lo gisch gevolg van Bruins' verle den. „In de gedichten zit op zichzelf al iets visueels," aldus Bruins. „Maar door de manier waarop ze op de muur zijn ge schilderd, door de gebruikte kleuren en hoe het gedicht in het vlak is geplaatst, kan het beeldende in een gedicht bena drukt of ontkracht worden." Zo is bij het Catalaanse gedicht 'Regen' gekozen voor geel en rood, de kleuren van Spanje, maar ook de kleuren die warm te en hitte uitdragen. Vergankelijk Uiteindelijk moeten hel hon derd gedichten op evenzoveel Leidse muren worden. „Hele maal aan het begin van dit ge dichten-project hadden we een gedicht van Pessoa met de titel '10U doden," zegt Bruins. „Zo zijn we aan die honderd gedich ten gekomen. Dat gedicht van Pessoa zou dan de laatste in de reeks zijn. Maar voor het pu blick moeten de gedichten, ver spreid over de stad, wel een ver rassing blijven. En misschien zijn honderd gedichten clan ge woon te veel. Hoe dau ook, als het project klaar is, doe ik er ook niets meer aan. En als de geschilderde gedichten wegslij ten, ga ik ze niet restaureren. Dat vergankelijke geeft ze juist iets extra's." ,,lk heb dat nu ook al: als een gedicht klaar is, breken Ben Walenkamp en ik de steiger snel af en laten dan lange tijd het ge dicht links liggen. Het is nel of je bevalt van een volwassen kind: die laat je ook zijn eigen gang gaan." 1 amsterdam anp st. petersburg ap directeur van het wereldbe- oemde St. Petersburgse Kirov- Tallet, Anatoli Malkov, heeft zijn ontslag ingediend, zo hebben Tinctionarissen van het minis terie van cultuur gezegd. Malkov werd in september in 'ijn kantoor gearresteerd toen T'j 10.000 dollar smeergeld aan nam van een Canadese impres ario. De man zou na de beta- ing het exclusieve recht krijgen °m de optredens van het gezel schap buiten Rusland te organi seren. Minister van cultuur Jevgeni Sidorov heeft het ontslag van Malkov woensdag goedgekeurd, aldus een woordvoerster. For meel moet het ontslag nog door het kabinet worden goedge keurd. In het kantoor van Malkov, een voormalige communisti sche functionaris die in 1994 door de Russische premier Vik tor Tsjernomyrdin in zijn func tie werd benoemd, werd 150.0P0 dollar cash gevonden. Ook de choreografische leider van het gezelschap, Oleg Vino gradov, werd gearresteerd we genscorruptie. Vertaler Jerzy Koch, filmer Alex van Warmerdam, ontwerper Gijs Bakker, de Stichting Kultu- er en Toerisme yn Fryslan en het jongerentheaterproject Ar tisjok/Nultwintig zijn sinds gis teren allefnaal een ton rijker. In de Westerkerk in Amster dam ontvingen ze ieder een prijs van het Prins Bernhard Fonds. De naamgever en regent van dit cultuurfonds overhan digde de prijzen zelf. De laurea ten mogen een kwart van het geld vrij besteden, de rest moe ten ze op hun werkterrein be nutten. Jerzy Koch ontving de Marti- nus Nijhoff-prijs voor zijn verta ling van de Max Havelaar in het Pools. „Kochs vertaling is niet alleen verantwoord, zij heeft ook het karakter van een authentieke herschepping", al dus de jury. Koch noemde de onderscheiding „de droom van iedere vertaler." De Theater Prijs was voor Van Warmerdam, volgens de jury vanaf het begin al herkenbaar als een „uniek en volwassen ci nematografisch talent". Van Warmerdam reageerde met het lichte dédain dat prijswinnaars in vooral voorbije tijden zo ken merkte: „Aanvankelijk heeft het me moeite gekost, maar nu voel ik me toch geëerd. Geëerd wor den of gestraft worden, het is voor mij hetzelfde." Gijs Bakker ontving de Prijs voor Toegepaste Kunst en Bouwkunst vanwege zijn „ver frissende, ontwapenende en vooral aanstekelijke werk". Hij wil met zijn prijzengeld de ont wikkeling van het moderne sie raad stimuleren en er meer er kenning voor zien te vinden. De Friese Stichting voor Kui tuur en Toerisme kreeg de Mo- numentenprijs, omdat zij een „voortrekkersrol speelde in de bevordering van de belangstel ling voor monumenten". Woordvoerder Rienk Terpstra noemde de prijs een „compli ment voor de Friese bevolking en de vele honderden vrijwilli gers die hebben meegewerkt." Artisjok/Nultwintig ten slotte ontving de Prijs voor Culturele Vorming. „Men is erin geslaagd jongerentheater te brengen dat op een vanzelfsprekende ma nier belangstelling opwekt voor andere culturen en voor andere culturele uitingen". Ar- tisjok/Nultwintig dankte de jury met een lied. De prijsuitreiking werd opge luisterd door publicist Martin van Amerongen, die vertelde dat er aan de meeste kunste naars „onmiskenbaar een steekje los is. Dat is namelijk een onmiskenbaar bestanddeel van hun beroep". Direct na de prijsuitreiking boog prins Bernhard zich vanaf het podium over naar Van Amerongen, die op de eerste rij zat. De mannen hadden, ten aanschouwe van het ganse pu bliek, een onhoorbaar maar vriendelijk ogend onderonsje. Pikant in dit opzicht is dat De Groene Amsterdammer, het weekblad waarvan Van Amerongen hoofdredacteur is, het commentaar deze week wijdt aan de laatste ongehuwde jaren van de prins in nazi- Duitsland. In die tijd zou de prins volgens auteur René Zwaap nog onvoldoende af stand van het regime hebben genomen. londen rtr De ondergang van de Britse bank Barings blijkt de inspira tiebron te zijn voor een opera. Philip Parr, artistiek directeur van Spitalfields Market Opera in Londen, liet gisterene weten dat het'bankdebacle de componist Geoff Westley en de schrijver Paul Griffiths heeft geïnspireerd tot het schrijven van het stuk 'A City Opera'. De oudste zakenbank van Groot-Brittannië bezweek in fe bruari onder een zware schul denlast die was ontstaan door ongeoorloofde transacties van effectenhandelaar Nick Leeson. De bank werd bijna geheel overgenomen door de Neder landse ING Groep. Leeson komt in de opera niet voor. „Dat mag niet van de wet gevers", aldus directeur Parr. Hij tilt daar niet zo zwaar aan. „Het is toch wel duidelijk waar de oorsprong van de opera ligt." Leeson zit sinds maart vast in Frankfurt in afwachting van een verzoek tot uitlevering aan Singapore. Daar kan hij worden berecht vanwege onder meer fraude. Spitalfields Marketing Opera heeft Barfngs Foundation, de liefdadigheidsinstelling van Ba rings, benaderd voor sponso ring van de uitvoering. „Ze leve ren regelmatig grote bijdragen aan de hedendaagse kunst. Ik denk dat ons verzoek eerlijk wórdt behandeld", aldus Parr. zoeterwoud'e De schilder Bram van Velde (1895-1981werd honderd jaar geleden in Zoeterwoude-Rijn- dijk geboren. Ter gelegenheid daarvan onthulde gisteren Erik Slagter, kenner van het werk en leven van de schilder, een gedenksteen bij zijn geboortehuis in de Rijnstraat. Eveneens ter viering van het honderdste geboortejaar van Van Velde is in het Zoeterwoudse gemeentehuis een tentoonstelling van zijn lithogra fisch werk te bezichtigen. In Museum De Lakenhal in Leiden is gisteren een expositie van het vroege werk van Van Velde geopend. Brams vader huwde in 1890 met Hendrika Catharina van der Voorst. Zij betrokken daarna één van de bijgebouwen achter het grote huis van de scheepmakers Kok en Van Beveren aan de Hoge Rijndijk. In dit huis werd op 19 oktober 1895 Bram van Velde geboren. Delen van deze woning werden later verwerkt in het huidige pand aan de Rijnstraat 22. Al in zijn jeugd trok Van Velde er op uit, om in de omgeving van Zoeterwoude en Leiden te tekenen. Een schildersleven, vol miskenning en armoede, volgde. Nu wordt Van Velde als één van de belangrijkste Nederlandse schilders van deze eeuw beschouwd. Deze krant wijdt morgen in het Zaterdags Bijvoegsel extra aandacht aan de Zoeterwoudse schilder, foto hielco kui pers leiden erna straatsma Dichters in Leiden en omstre ken hebben de komende tijd meer kansen om met luin werk voor het voetlicht te treden. Sinds kort is er het Gratis Lite rair Blaadje, dal in kleine oplage in leiden wordt verspreid. En cultureel centrum de X wil meer aandacht besteden aan litera tuur Liit de regio. Gisteren werd daartoe een eerste aanzet gege ven, tijdens een poeziëvoor- drachtsavond voor 'beginnend talent'. Net op tijd zo bleek, want het Gratis Literair Blaadje lijdt na twee uitgaven, een zieltogend beslaan. Een van de twee uitge vers is onlangs naar Frankrijk geëmigreerd en de ander zit nu met de handen in het haar. Er zijn weinig inzendingen', dus is het maar de vraag of hel blaadje - de Leidse versie van een Gro nings idee - ooit een derde edi tie krijgt. X-medewerker llja van Roon daarentegen is vol enthousias me over de organisatie van maandelijkse poezië-avonden. Als het aan hem ligt, en de X open kan blijven, bruist het cul tureel centrum straks van de li teraire activiteiten. Zeven 'beginnende talenten' mochten gisteren hun zegje doen in de foyer van de X. Een omschrijving die niet helemaal klopte omdat Leidenaar Peter I. van Leeuwen al een Hink aantal jaren probeert 'door te breken' en er van l.oes Elendrie enkele dichtbundels zijn uitgegeven. De zeven deelnemers zorgden voor een bij vlagen heel ondei - houdende avond. Van Leeuwen kreeg de lachers op zijn met melodramatische 'gedichies' over zijn beslaan vol ellende de nacht spon een zilneren web van tranen om me heen'). Zap pa-fan laap Montague scoorde Hoog met in 'Veronica-tempo' voorgedragen verzen en aforis men ('Hollands: doe eens dwaas eet geen haas'). Lucebert-fan Marcel van den Berg en l.oes Elendrie kozen voor wat diep gravender werk, wat zich wat minder goed leent voor dit soort voordrachtsavonden, llja van Roon verslikte zich regelmatig in hoogdravende, wiskundig aandoende formuleringen, maar raakte ook af en toe wel de juiste snaar. Annemarie Adam viel met haar poesie-al- bumachtige verzen een beetje uit de toon. Dal gold ook voor Jeroen Windmeijer, die als eni ge een kort, maar niettemin langdradig verhaal voorlas. Opera lijkt bij uitstek een vol wassen aangelegenheid, maar dat Carmen ook voor kinderen kan zijn, blijkt uit de voorstel ling die Frank Groothof er van maakte. Hij speelt alle rollen in zijn eentje, als Carmen gebruikt hij een bezemsteel, die soms wordt versierd met een roos en een waaier. En zijn Carmen is erg verleidelijk. Groothof begint de voorstel ling met het uitdelen van closet papier om mee te zwaaien en leert het publiek de olé-yell, want die moeten we laten ho ren als de stierenvechter op komt. De uitgelaten stemming moet echter onmiddellijk plaats maken voor ernstige aandacht, als hij ons confronteert met Jo sé, die in de dodencel zit en het verhaal van zijn romance met Carmen aan ons begint te ver- lellen. Op een ol andere manier werkt het toch, hij krijgt alle aandacht - en hij verdient die ook. Het gegeven van de passie die Carmen oproept, hoe ze brave huisvaders-in-spe kan drijven tot de gekste dingen, blijft en wordt overtuigend duidelijk ge maakt. De voorstelling is onder houdend en ontwapenend, maar zou toch niet half zo leuk zijn zonder de muziek van Bi- zet. Ronduit meesterlijk was de- begeleiding van het Ensemble- Sax et Plus en slagwerker Mar cel Andriessen. Fijnzinnig en feestelijk en zeer adequaat. Groothof is vast van plan óm het jeugdige deel van zijn toe schouwers warm te maken voor het verhaal en de muziek van Carmen. Hij gaat echter niet op zijn hurken zitten, maar neemt zijn publiek volkomen serieus. Hij presenteert spekkies èn bonbons. lie Phantom of the Opera, de nusical die sinds augustus 1993 n het Scheveningse VSB-Cir- .ustheater loopt, beleeft zijn aatste voorstelling op 30 april De produktie van Joop ran den Ende Theaterproduk- ies is de succesvolste musical lie ooit in Nederland te zien is Seweest. Tot en met afgelopen week einde trok de Phantom, met in le hoofdrollen Henk Poort, Els longers en Peter de Smet, .331.558 bezoekers tijdens 801 'oorstellingen. Die zijn altijd [eheel of nagenoeg uitverkocht, nmiddels zijn er 1,5 miljoen ke|kaarten verkocht. De laatste 'oorstelling zal de 993ste zijn. In de zomer en herfst volgend aar moet het VSB Circustheater 'orden verbouwd voor Miss Saigon, de volgende musical die >'an den Ende in Scheveningen' )rengt. Dat wordt een nog gro tere produktie dan de Phantom. De première is gepland voor november '96. Het is nog niet bekend, wie de hoofdrollen in Miss Saigon gaan spelen. Van den Ende heeft wel een klas in gericht die een aantal mensen met een Oostaziatisch uiterlijk voor de produktie moet klaarstomen. Op dit moment doen daar meer da,n honderd mensen aan mee. De Nederlandse versie van Miss Saigon zal een getrouwe kopie worden van de voorstel lingen zoals die in New York en Londen te zien waren. De ma kers van de musical hebben be paald dat regie, choreografie, kostuums en decors dezelfde moeten zijn als bij de oorspron kelijke produktie. Daarom zul len de regie, de muzikale leiding en dergelijke van de Nederland se editie in handen zijn van het zelfde internationale team, dat de andere voorstellingen heeft gemaakt. Portretten koningin langer te zien oen haag De tentoonstelling in Panorama Mesdag van portret ten van koningin Beatrix wordt met twee weken verlengd. Er be staat grote belangstelling voor de vier in opdracht van de Rijks voorlichtingsdienst vervaardigde portretten. In ruim een week tijd kwamen zesduizend mensen naar het museum. Dat is twee keer zo veel als in dezelfde periode van het vorig jaar. Tot en met zondag 5 november zijn de drie zeefdrukken, één suikerets, voorstudies en andere portretten te bezichtigen. De zeefdruk van Carla Rodenberg is uitverkocht. Zeefdrukken van Annelies Hoek en Marike Bok, en de ets van Frank Leenhouts zijn nog te koop. Iron Maiden eenmalig in IJsselhal delft Iron Maiden geeft zaterdag 23 december een eenmalig Nederlands concert in de IJsselhal in Zwolle. Het Nederlandse publiek krijgt daar de gelegenheid kennis te maken met de nieu we zanger van de band, Blaze Bailey. Het voorprogramma wordt verzorgd door de gothische metalband My Dying Bride. De kaartverkoop voor het concert begint aanstaande zaterdag. Geen eerste prijs bij Chopinconcours warschau De jury van het dertiende internationale Chopincon cours voor pianisten in Warschau heeft besloten dit jaar geen eerste prijs toe te kennen. In plaats daarvan kregen de 26-jarige Rus Aleksej Soeltanov en de 22-jarige Fransman Philippe Giusia- no allebei een tweede prijs. De derde prijs ging naar de Ameri kaanse van Venezolaanse afkomst Gabriela Montero. De tweede prijswinnaars ontvangen ieder 20.000 dollar. Het Chopincon cours wordt iedere vijfjaar gehouden. Het geldt als een van de ^maatgevende evenementen op dit gebied. leiden Verzorgingshuis Rijn Vliet houdt van 2 tot 23 novem ber een expositie van schilderijen, beeldhouwwerken en teke ningen van 65-plussers. Met de expositie wil het verzorgingshuis duidelijk maken dat ouderen ook tot creatieve dingen in staat zijn. Amateurkunstenaars die de leeftijd van 65 jaar hebben be reikt kunnen tot 21 oktober nog een deelname-formulier inleve ren. Het werk wordt beoordeeld door een deskundige jury. De exposanten maken kans op een juryprijs van 800 gulden en op een publieksprijs van 500 gulden. Deelnameformulieren kunnen worden afgehaald bij verzorgingshuis Rijn Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan 1 in Leiden. Expositie 65-plussers he Phantom of the Opera: 993 voorstellingen Ben Walenkamp verwijdert de graffiti voordat Jan-Willem Bruins met 'zijn' gedicht aan de slag kan. foto loekzuyderduin Eén voor één schildert Bruins uit de losse hand de letters op de aange brachte achtergrond. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17