^Kwaliteit water nog liet goed ^ieuw kaartspel debuteert in Zoeterwoude Het roer moet volledig om bij de boeren Rijn Veenstreek Wasberen uit fokkerij weggelopen Rijntamboers halen oud papier op JJDAG 20 OKTOBER 1995 CHEF HENNYVAN ECMOND. 071 -5356-114, PIV CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356*1^9 Jiepvrieskist geplunderd iphfn aan den run Dieven hebben gisteren een diepvrieskist ge- lunderd in Alphen. Zij drongen een schuur van een woning aan e Wipmolen binnen en maakten ingevroren vis, kalkoen, bief- ük, gehakt, karbonades en kip buit. Er waren geen braakspo- en. Ook werd een fietsmand weggenomen, mogelijk om de ge- tolen waar in te vervoeren. lacefietser onderuit 5 iphenaan den run» Een racefietser uit Zoeterwoude is gister- i'J ver vond ten val gekomen op het fietspad langs de Hoorn in Al ien. De man moest hard remmen voor een automobilist die iaf de Ondernemingsweg naderde. Door de hoge snelheid ig de fietser onderuit. Hij moest met een hoofdwond worden vergebracht naar het ziekenhuis in Leiderdorp. Vrachtauto in brand juwvEENEen vrachtauto die geparkeerd stond op de Schilder- ade in Nieuwveen heeft gisteren een beschadigde motor opge- ipen na een felle brand. De brandweer moest er aan te pas ko nen om het vuur in het motorcompartiment te blussen. De oor aak bleek kortsluiting. iwee keer brandstichting iphen aan den run» Vandalen hebben vannacht in Alphen twee eer brand gesticht op de Anne Frankkade. Eerst werd in een ortiek een tas met afval in brand gestoken. Een uur later werd ij de bibliotheek de inhoud van twee vuilcontainers aangesto- •n. De brandweer moest in beide gevallen het vuur blussen. VRIJE TIJD jjnland trekt miljoen uit voor verbetering waterkwaliteit in het gebied van het Hoogheemraad- lap van Rijnland laat nog te wensen over. Met name viswater is voor verbetering vatbaar. Investeringen honderden miljoenen guldens moeten het tij doen ren. Dat is te lezen in het evaluatierapport 1995 van thoogheemraadschap. slechte situatie aan de extreem hoge temperaturen in de zo mer, maar het constateert be zorgd dat het moeilijk zal zijn de doelstelling voor 1996 te ha- Koeien in het Groene Hart. Willen de melkveehouders overleven, dan moeten ze op een volstrekt andere wijze gaan werken. foto hielco kuipers alba|0 1992 stelde het hoogheem- dschap het waterbeheers- n (WBP) op. Daarin legde het j e ilstellingen vast, die uitein- ijk moeten leiden tot een ide kwaliteit van alle grond- oppervlaktewater binnen het ïeersgebied van Rijnland. Bij evaluatie van 1995 blijkt, dat arschijnlijk maar weinig van vooraf gestelde doelwaarden e idwerkelijk gehaald worden, /ooral de kwaliteit van het Ivater, dat zijn verreweg de este wateren in de provincies ord- en Zuid-Holland, is :ht. Metingen geven aan dat viswater te weinig zuurstof te veel ammoniak bevat, imoniak is voor vissen een tige stof. Voor een deel wijt hoogheemraadschap de orpsbewoner toont geschiedenis en helpt goede doelen eterwoude eric de jager len. Over het zwem- en recreatie water bestaat meer tevreden heid. De bacteriologische kwali teit van zwemwater is over het algemeen goed. Oppervlakte water met de functie recreatie water heeft echter nogal eens last van het ov^-storten van rio len. Voor de verbetering van de matige waterkwaliteit trekt het hoogheemraadschap enkele honderden miljoenen guldens uit. Een groot deel van dat geld wordt besteed aan de nieuw bouw en verbetering van water zuiveringsinstallaties. alphen aan den run/regio Investeren in marktonderzoek en nieuwe producten en werken aan een beter imago voor de boerenstand. Alleen op die ma nier is het mogelijk om als melkveehouder in het Groene Hart de 21ste eeuw te halen. Door de sterk teruglopende Eu ropese subsidies en de toene mende vrijhandel is het nodig dat de boeren het roer radicaal omgooien. Dat was gisteravond de boodschap op een informa tie-avond over melkveehouderij in het Groene Hart. Bankdirecteur Q. de Boer heeft de avond al voor gesloten verklaard als één van de aanwe zige boeren toch nog even naar de microfoon grijpt. ,,lk vind dat de Rabobank er wel erg makke lijk van af komt. Maar hoeveel kan de melkprijs nou eigenlijk nog zakken voordat het echt fout gaat? Daar heeft de bank toch het beste zicht op?" De bankdirecteur antwoordt dat er bij de verwachte prijsdaling van een dubbeltje per liter bedrijven het loodje zullen leggen. „Maar ik ga ervan uit dat er voor oplet tende, innovatieve, creatieve ondernemers wel degelijk over levingskansen zijn", aldus De Boer. De vraag waarom het nou juist de Rabobank is die 'een avond belegt over de toekomst van de melkveehouderij in het Groene Hart hoeft vervolgens amper meer te worden beant woord. De voormalige Boeren leenbank heeft zo de nodige miljoenen uit staan bij de vee houders in de regio en heeft er alle belang bij dat de sector niet volledig in elkaar zakt. Het be lang van de bank is het belang van de boeren, die gisteravond dan ook massaal naar Avifauna kwamen om eens te horen hoe zij het beste de vele bedreigin gen die op hen af komen het hoofd kunnen bieden. De situatie is bekend: na ja ren waarin de Nederlandse melkveehouder vooral uitblonk in het binnenhalen van zoveel mogelijk Europese subsidie, krijgt de boer nu ineens te ma ken met de grillen van de markt. Om daar nog een behoorlijke boterham te verdienen moet de sector zich veel meer toe gaan leggen op het produceren van voor de consument aantrekke lijke producten. De boeren moeten zich bovendien onder scheiden van hun buitenlandse collega's, die bijna alles kunnen wat de Nederlandse boer kan, maar dan vaak flink goedkoper. „De consument stelt een hele boel eisen, niet alleen aan de kwaliteit van het product, maar ook aan de manier waarop we ons bedrijf voeren. Als we dat niet in de gaten houden, krijgen we dezelfde problemen als de Nederlandse tomatenkwekers", waarschuwde Jan Uit den Boog aard, die naast boer en CDA- raadslid in de gemeente Alke made ook nog lid is van de Raad van Bestuur van. Campina- /Melkunie. Een pleidooi voor meer oriën tatie op de markt is voor boeren geen populairverhaal. Het bete kent namelijk dat de coöpera ties flink geld moeten gaan ste ken in marktonderzoek en pro ductontwikkeling, waardoor de de melkprijs die de boeren van gen nog verder onder druk komt te staan. Toch was de Ma- ze rswoudse boer Jan Kerkvliet het roerend met zijn collega Daarnaast pleitte de Hazers- woudenaar ervoor veel energie te steken in de verbetering van het imago van de Nederlandse boer. Daarbij kon een sneer naar het Greenfield rundvlees van grootgrutter Albert I leijn niet achterwege blijven. „Men sen eten vlees van gecastreerde stieren waar de horens van af gezaagd zijn. Maar dat weten ze niet." Volgens Kerkvliet kan een milieuvriendelijke boer die zijn verhaal goed weet te verkopen een prima boterham verdienen. „Ik voorspel hele goede moge lijkheden zonder dat we in Ar- cheon terechtkomen." LEIDEN Ruilbeurs. De Ruilvêreniging Koningskerk houdt vandaag een ruilavond voor verzamelaars. De bijeenkomst begint om 19.00 uur in buurthuis Het Spoortje, Bernhardkade 40 te Leiden. Paranormale beurs. In de Pie terskerk is op zaterdag 21 okto ber en zondag 22 oktober een paranormale beurs. De beurs is beide dagen geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang be draagt 10 gulden voor kinderen tot 12 jaar is het gratis. ALPHEN AAN DEN RUN Koor. De streekmuziekschool Alphen aan den Rijn begint een jongens- en meisjeskoor onder de naam The BoGi-Singers. I let repertoir zal bestaan uit traditio nele kerstsongs, maar ook uit songs van John Lennon. Jongens en meisjes tussen de 8 en 12 jaar zijn van harte welkom. De repe tities beginnen op woensdag 25 oktober in de muziekschool aan het Burgemeester Visserpark. In formatie: 0172-472928. ROELOFARENDSVEEN Expositie. De in Roelofarends- veen woonachtige Willy Jager exposeert haar weefsels in net gemeentehuis te Roelofarends- veen. Wever, lid van het textiel- collcctiefGOCON, maakt twee- en driedimensionale weefsels, geïnspireerd op de uitgangspun ten van Bauhaus. Het gebruik van primaire kleuren staat hier bij centraal. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.30 uur. ZOETERWOUDE-RUNDUK Fanfare. De St. Jan's Fanfare or ganiseert op zondag 22 oktober haar jaarlijkse Hgerlander-mid- dag. De middag begint om 14.00 uur en heeft als thema: zing, lach en drink. De plaats van handeling is Het Muziekcen trum in Zoeterwoude. Informa tie: 071-5802096. Auto gestolen alphen aan den run Een Volkswagen personenauto is gisteren gestolen vanaf een opril van een woning aan het Loevestein. De auto was afge sloten en voorzien van een slot tussen handrem en versnel lingspook, maar daar hadden de dieven kennelijk geen moeite Oude munten goed voor bijna dertig mille alphen aan den run. Door het inzamelen van 478 ki lo buitenlands muntgeld, heb ben de leerlingen van Alphense scholen een bedrag van meer dan 28.000 gulden bijeenge bracht. Drieëntwintig scholen in Al phen aan den Rijn deden mee aan de muntjesactie. De scho lieren verzamelden buitenland se munten, die vaak na een va kantie ongebruikt blijven liggen. Dat geld droegen zij over aan de Initiatiefgroep Stedenband, die het geld doorsluist naar een goed doel. De opbrengst van deze actie komt ten goede aan een project van de Nederlandse Leprastichting op het Indonesi sche Zuid-Sulawesie. Het geld wordt besteed aan medicijnen en onderzoek. hazerswoude dorp Twee wasberen zijn gisteren ontsnapt uit een hok van een nertsenfokkerij aan de Westzijde- weg in Hazerswoude-dorp. De dieren werden waarschijnlijk gefokt vanwege hun vacht. Wie de wasberen signaleert, wordt verzocht con tact op te nemen met de politie (071-810101). Het zelfstandig vangen van de wasberen wordt afgeraden, omdat de beertjes lelijke bijt- wonden kunnen veroorzaken. wartet is maar een saai spel", ldt de man die al honderden deze kaartspelletjes van zijn (natuur heeft voorzien zonder in kken of blozen. Niet dat Ben gebn Leeuwen zich schaamt voor 'eerdere creaties. Hij ont- :rp kwartetspellen voor meer driehonderd Nederlandse moni meentes, maar vond het een udigweg tijd voor iets anders, andere ziet vrijdag 27 okto- officieel het levenslicht: het rste Quazfo-spel met als on- het nverp de geschiedenis van de intigste eeuw in Zoeterwou- De opbrengst van het nieu- spelletje komt ten goede aan Nationaal Jeugdfonds itenp ntje Beton) en de Stichting idergeneeskundig Kankeron- rzoek. in II De 57-jarige Zoeterwoude- ramp ar Ben van Leeuwen is de )it te ivvende kracht achter het el, dat voluit 'Twintigste Eeuw :kza< iado' heet. Van Leeuwen -erwe tokte jarenlang kwartetspel- De gemeente Zoeterwoude is zijn eerste opdrachtgever. spelletje bood echter maar ter weinig variatie. „Het is npel en kent geen enkele ining. Dat wilde ik verande- zegt de spellenmaker in werkkamer, die overigens 'hangt met tientallen van zijn 'aie' bedenksels. Gemeente-, drijven-, stratenkwartetten en Ifs een heus Ajax-kwartet prij- aan de muur. „Er bereikten al jaren verzoeken om eens anders te bedenken voor gemeentekwartetten. Het a fa ee sPee'1 a' vanaf 1979 in mijn lofd. Maar pas in 1992 ben ik ns a ladvverkelijk begonnen met defl iado» 6 sterZoals het een oud-marketing- anager betaamt, pakte Van euwen de zaken grondig aan. maakte analyses van alle vis met levisi *eluk versla n ,n Ben van Leeuwen toont het eerste exemplaar van het nieuwe spel Quado, met als thema Zoeterwoude in de twintigste eeuw. foto hielco kuipers Nederlandse gemeenten en be rekende zo de afzetmogelijkhe den voor zijn bedenksel. Een wezenlijk verschil met vroeger is echter, dat Van Leeuwen dit maal geen commerciële drijf veer heeft. „Dat heeft geen zin meer voor mij", zegt hij. Van Leeuwen lijdt namelijk al gerui me tijd aan de ongeneeslijke ziekte Multiple Sclerose. Wer ken doet hij dus niet meer. Maar terwijl het lichaam steeds sneller uitgeput raakt, lijkt zijn creatieve geest onvermoeibaar. Na enkele jaren zwoegen, ligt het nu eindelijk op zijn bureau: het eerste pak Quado-kaarten. „Nu ik de kaarten zo voor me zie, ben ik er best trots op", be kent hij. Quado is gebaseerd op kwar tet, maar heeft een aantal ex tra's die het spel interessanter maken dan een gewoon Jcwar- tetspel. De naam is een sa mentrekking van het Italiaanse 'quattro.' (vier) en 'documenta tie'. De kaarten vertellen de ge schiedenis van, in dit geval, Zoeterwoude. Oude foto's en een kort onderschrift vertellen het verhaal van de gemeente van de afgelopen 95 jaar. „Ik ben blij dat mijn eigen gemeen te weer de eerste is die het spel wil uitbrengen. De burgemees ter was meteen enthousiast. Het is natuurlijk leuk voor een ge meente dat ze de hele twintigste eeuw zo in woord en beeld, kan presenteren", aldus Van Leeu wen. De puntentelling en de ve le combinatie-mogelijkheden moeten de spanning die kwartet ontbeert in het spel brengen. Voor Zoeterwoude drukt een Belgische kaartenfabrikant een beperkte oplage van vijftien honderd stuks. „Het is een test. Als het spel aanslaat, breiden we uit naar andere gemeenten. We gaan er vanuit dat dat het geval zal zijn", zegt W. van Heugten van Jantje Beton. Het jeugdfonds is niet alleen één van de goede doelen die van Quado gaan profiteren, het heeft ook de uitvoering van het project op zich genomen. Dat was mede mogelijk, doordat de financiële risico's beperkt wa ren. Zowel de lithograaf als de ontwerper deden hun werk be langeloos. De fabrikant was be reid de kleine oplage kaarten te gen een gereduceerd tarief te produceren. Vrijdag 27 oktober biedt Jantje Beton het eerste spel aan burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude aan. Wanneer de kaarten gretig aftrek vinden, spelen over een paar jaar waar schijnlijk de burgers van meer dan honderd andere gemeenten Ben van Leeuwens 'Twintigste Eeuw Quado'. Niet alleen veel kopers zullen plezier beleven aan de Zoeterwoudse creatie, maar vooral het jeugdfonds en de strijd tegen kinderkanker plulcken dan de vruchten. „En dat is het uiteindelijke doel", zegt Van Leeuwen. NU VANAF 59.950,- De Pontiac Trans Sport is standaard speler, en is hierdoor de meest complete uitgerust met o.a.: ABS, airconditioning, personenauto in zijn klasse. Zo compleet airbag, cruise-control, stuurbekrachtiging, dat er alleen nog iets af kan... Dus nu is de centrale deurvergrendeling, elektrisch be- fraai vormgegeven 1 rans Sport leverbaar dienbare ramen en een stereo-radiocassette- vanaf 59.950,-. Het Motorhuis 6, »04 CL IrtKlHIidim n, tolofoon 071 535 18 00. öOTiwrwn Oen' Ti zoeterwoude De Zoeterwoudse drumfanfare de Rijntamboers gaat op zater dag 28 oktober weer op pad om oud papier en vodden op te ha len. De leden van de drumfan fare komen vanaf half tien 's ochtends huis-aan-huis. Daar naast kan het oud papier tot 14.00 uur bij de containers op de parkeerplaats van het multi functioneel centrum de Een denkooi aan het Kooikerspad worden afgegeven. De op brengst van de maandelijkse ac tie is bedoeld voor de uitbrei ding en vervanging van het in strumentarium van de fanfare, nieuwe uniformen en voor de opleiding van de jonge leden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15