Bureaus alleen in ochtend open Baalberaen 'Eindelijk is er sprake van dialoog' Leiden Regio oorschoten heeft geen eld voor extra licht apporten over Vegmo preken elkaar tegen Vacaturebank voor vrijwilligerswerk Opnieuw minder treinen IBKO Warmond staakt activiteiten voorlopig SELECTIE IJDAG 20 OKTOBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 0/1-5356414, PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 >L ibraak in clubgebouw Hef rsTGEESTBij een inbraak in een clubgebouw aan De Voscuijl, een radiocassetterecorder gestolen. De inbreker kwam binnen )or een deur van het gebouw open te breken. Milieu blijft speerpunt politie Rijn en Braassem PRSCHOTEN FRANK BUURMAN openbare pad tussen de dingen Pijlstaartpad 12 en 13 I 'oorschoten wordt voorlopig. idoor een extra lantaarnpaal Leids licht. De gemeente heeft irvoor geen geld. Bewoner W. had om die verlichting ge- gd. Hij stelt in een brief aan gemeenteraad dat het pad iaal onveilig is. Het gaat om 16 eri stuk richting de ophaalburg het Meerkoeteiland. „Het lis eng griezelig donker", al- iTuit, die in februari van dit al een keer aan de bel trok de gemeente. Voor zover be- 4202 |Cj zjjn er n0g geen mensen iggeva'len °f aangevallen op duistere pad. folgens A. Plat van de ge- ente is er inderdaad sprake een onvoldoende verlicht „Maar dat is wel het gevolg de begroeiing in de tuinen de bewoners. Die is zover eru^ dat de lantaarnpaal ^het pad oorspronkelijk ver- sprt lichtte de route niet meer kan beschijnen. Niettemin zijn we wel bereid iets aan de sociaal onveilige situatie te doen, maar dat kan wel even duren. Er moet eerst geld voor worden vrijgemaakt." Het neerzetten van een lan taarnpaal kost al gauw duizen den guldens. „Er moet ook een elektriciteitsleiding worden aangelegd. Bijkomend pro bleem is dat de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland voor de leiding moet zorgen. Onlangs is het onderhoud bij de EWR van Katwijk overgeheveld naar Groot Leiden en die reorganisa tie levert wat problemen op en derhalve vertraging van werk zaamheden", aldus Plat. Voorschoten wil volgend jaar de sociaal onveilige plaatsen in de gemeente als geheel gaan aanpakken. „Maar nogmaals, daar moet dan wel geld voor worden vrijgemaakt. We zijn niet van plan willekeurige knel punten op te lossen", zegt Plat. De politiebureaus in Roelofarendsveen (Alkemade) en Hazerswoude-Rijndijk (Rijnwoude) zijn vanaf volgend jaar nog maar halve dagen open. De bureaus in Zoeter- woude en Leiderdorp blijven nog normaal open. Aan milieucontroles in het politiedistrict Rijn en Braassem wordt komend jaar 1100 uur minder besteed. Daar staat tegenover dat er meer aandacht gaat naar de bestrijding van overlast door de jeugd, vooral in Leiderdorp en Ja- cobswoude. LEIDERDORP MONICA WESSELING De politie van Rijn en Braass- sem wil meer dan ze aan kan. Dat blijkt uit het districts-be- leidsplan 1996. Alle wensen op tellend, zijn er 18.000 manuren méér nodig dan het district aan tijd beschikbaar heeft, dus is er flink geschrapt in het wensen- lijstje. De bureaus in Roelofarends veen en Hazerswoude zullen nog uitsluitend tijdens de ope ningsuren van de afdeling bur gerzaken van het gemeentehuis open zijn. Vooralsnog is dat al leen in de ochtenduren: beke ken wordt of openstelling op een avond nodig is. De gemeentebesturen van Zoeterwoude en Leiderdorp willen, voor ze tot gedeeltelijke sluiting van de bureaus beslui ten, eerst weten of een 'praat paal' bij het politiebureau werkt. In Liemeer (Nieuwkoop, Rijn- en Aarlanden) en in Fries land worden hiermee op dit moment proeven gedaan. Bur gers die buiten de openingstij den van het bureau politie no dig hebben, kunnen gebruik maken van een soort praatpaal, vergelijkbaar met de wegen- wachtpaal. De paal staat vlakbij het bureau en via de paal kun nen de burgers overleggen met de politie over de gewenste hulp. Hoewel noch de gemeentebe sturen noch de politie staan te trappelen om de bureaus te sluiten, valt met de maatregel volgens beide 'wel te leven'. „Een politieman die niet op een bureau zit te wachten tot er be zoek komt, kan op straat goed werk verrichten", aldus dis trictschef T. Visscher van Rijn en Braassem. Ook al zijn er 1100 uren ge schrapt, het milieu blijft een speerpunt voor Rijn en Braas sem. „Ons gebied bestaat voor 60 procent uit grasland en wa ter. Dat betekent dat we een grote verantwoordelijkheid heb ben op dit gebied." Ook voor 1996 staan controles op het ge bruik van bestrijdingmiddelen en het uitrijden van mest ge pland. De 1100 uur die minder worden besteed, worden 'afge knabbeld' van controles van de milieuvergunningen van bedrij- Burgemeester W. van Beek van Jacobswoudc, voorzitter van het districlscollege, is blij met de extra aandacht die ko mend jaar in 'zijn' district be steed wordt aan het voorkomen en oplossen van kleine irritaties. Dubbel parkeren, Fietsers op de stoep en geluidoverlast: stadse IERDORP JUDY NIHOF Heerar nu wel of niet worden Oegsiouwd zonder dure geluids- erende maatregelen op het ein van Vegmo-plant in Lei- dorp? Vorig jaar concludeer- een onderzoeksbureau nog niet, maar onlangs ver een een rapport - geschre- in opdracht van de project- wikkelaar - met een geheel ka lere conclusie, dries- en onderzoeksbureau imielihco stelde in septem- 1994 nog vast dat woning- 'ELUliivv niet mogelijk was zonder aanleg van een kostbare ge- ka{lswal. Bovendien moesten woningen op minstens 25 ter afstand komen van jacht- De Koning-Keijzer aan de eswerf. Chemielinco schreef rapport in opdracht van de ;jieente Leiderdorp en de 1 dige gebruiker van het ter- het bedrijf Vegmo-plant. !en jaar later komt het bu- Cauberg-Huygen Raadge- de Ingenieurs in een rapport ter alweer tot heel andere indingen. Dit rapport lijkt meer toegeschreven naar bouw van zoveel mogelijk ningen. Volgens het akoes- h onderzoek van Cauberg- ygen, dat in opdracht van de toti7i|jectontwikkelaar is gemaakt, inen er namelijk wél gewoon ïingen komen dichtbij de htwerf. En inmiddels is dit port door de gemeente al ge likt om te komen tot een eer- opzet voor de bouw van 127 ningen op het terrein van gmo-Plant. Een geluidswal-en afstand van tenminste 25 ter zouden niet nodig zijn. Igens Cauberg-Huygen hoeft alleen een 'schutting' te wor- aangelegd tussen de wo- jen en de jachtwerf. )ie schutting is zelfs niet be- :ld om het geluid te weren, SETTEE maar als een 'visuele' afschei ding, aldus. P. van den Dool van Cauberg-Huygen. Volgens hem is het verschil in conclusies tus sen beide rapporten eenvoudig te verklaren. „Chemielinco gaat ervan uit dat de jachtwerf werkt met open deuren bij geraasma kende activiteiten. Wij gaan uit van gesloten deuren", aldus Van den Dool. Hans Leenknegt van Chemie linco reageert verbaasd op de uitlatingen van Van den Dool. „Open of gesloten deuren, dat maakt wat lawaai betreft weinig uit, want de loods van de jacht werf is vrij ernstig in verval", is zijn eerste reactie. Met andere woorden: het zijn muurtjes van niks, die de herrie niet tegen houden. Leenknegt belooft na der uit te zoeken hoe Cauberg- Huygen tot zulke andere con clusies kon komen. Maar de vólgende dag laat hij weten hier toch niets voor te voelen. Hij verwijst naar de opdrachtgever van zijn rapport. Ook Jan Keijzer van jachtwerf De Koning Keijzer verwondert zich over de verschillen tussen de twee rapporten. Met het rap port van Cauberg-Huygen heeft hij weinig op. „Daarin wordt aan een heleboel dingen voor bijgegaan." Zoals bekend verzet Keijzer zich heftig tegen de bouw van woningen pal naast zijn bedrijf. Hij is bang dat de toekomstige bewoners gaan kla gen over de herrie, waardoor normale bedrijfsvoering uitein delijk onmogelijk wordt. „Cau berg-Huygen gaat volledig voor bij aan wat er in het rapport van Chemielinco staat. Chemielinco denkt bijvoorbeeld aan een ge luidswal van enkele tonnen. Dergelijke bedragen zijn niet mals. En dan komt Cauberg- Huygen aan met een schuttink je." Het actiecomité Verontruste Parochianen van de Willibrordparochie in Oegstgeest heeft gisteren 2171 handtekeningen aan het bisdom Rot terdam aangeboden. foto cpd OEGSTGEEST/ROTTERDAM CARINE DAMEN Het actiecomité Verontruste Pa rochianen van de Willibrordpa rochie in Oegstgeest heeft giste ren 2171 handtekeningen aan bisschop Van Luyn aangebo den. Hiermee maakte een groot deel van de parochie kenbaar bezwaar te hebben tegen het ontslag van pater F.J, Ver- vooren, sinds 1993 kapelaan van de 'Willibrord'. Perschef H. Heruer nam de handtekeningen aan uit handen van deurwaarder M. van Leeu wen. Vervolgens mochten de comitéleden binnen met de bis schop verder praten. Hoewel Van Luyn niets toezegde over herroeping van zijn besluit, wa ren de comitéleden na afloop niet ontevreden. „Eindelijk luis terde hij naar ons. Dat betekent dat we als parochie niet dom zijn gehouden". Het was gisteren een drukte van belang op het statige, an ders "zo stille Koningin Emma- plein in Rotterdam. Journalisten drentelden heen en weer, blok noot en pen in de aanslag. Ca mera's, fototoestellen en micro foons werden opgesteld. Draag bare telefoons rinkelden. Niets ontging ook de camera van RTL 5 voor het programma 'De Deurwaarder'. Toen om half een drie leden van het actiecomité met deur waarder Van Leeuwen arriveer den, stortte de pers zich op hen. Na aanbellen verscheen echter niet bisschop Van Luyn, maar perschef Heruer. „De bisschop zit in vergadering", verklaarde hij. Heruer beantwoordde geen enkele vraag en niemand an ders dan actiecomitéleden D. Dankers-Hagenaars en J. Dun selman mochten naar binnen. Drie kwartier spraken ze met de bisschop Van Luyn en vicaris- generaal Van Paassen. „Van Luyn stuurde het ge sprek een kant op die wij juist niet wilden. Wij wilden praten over de gebeurtenissen sinds ja nuari toen het gekonkel begon. Van Luyn herhaalde echter drie keer dat de zaak geëscaleerd was door de smadelijke aantij gingen die Vervooren in de pers had geuit aan het adres van het bisdom. Daardoor werden wij in een onmogelijke positie ge manoeuvreerd", aldus Dankers- Hagenaars. Dunselman vond de sfeer kil en de bisschop een 'kouwe kikker'. Het feit dat de handtekenin gen door Heruer heeft Dankers- Hagenaars erg gestoord. „Dat is niet van deze tijd, waarin open heid normaal is". I leruer zei dat de aanwezigheid van de deur waarder niet nodig was. Het ac tiecomité zegt Van Leeuwen te hebben ingeschakeld omdat de bisschop alle contact vermeed. Ondanks het feit dat de actie comitéleden en de bisschop langs elkaar heen praatten, denkt Dunselman dat er iets be reikt is. „Er is een begin van een dialoog. Vervoorens ontslag zal, behalve als er een wonder ge beurt, nu wel definitief zijn. Daarom is hel zijn rehabilitatie waar wij voorblijven strijden". honderd- '"Si?*' Ie huis aan Dorpsstraat r Degstgeest ft altijd ist gedaan woonhuis, gebouwtje aast was eger een lenschuur. ze foto- af Wim cman door- "st dagelijks 'groot deel 'de streek het nieuws 3'de krant >eeld vast te gen. Tijdens ntten komt 'angs allerlei eldige' plek- die niet di: t hot news rui men, maar t zeker zijn om ^esenteren. 15.1' VOORSCHOTEN ALICE VAN SCHUPPEN Voorschotense organisaties die vrijwilligers zoeken, kunnen binnenkort terecht bij de VIA Vrijwilligers Vacaturebank. Voorschotenaren die vrijwilli gerswerk willen doen, kunnen bij VLA het aanbod raadplegen of zich als vrijwilliger inschrij ven. Ruim 80 instellingen en verenigingen zijn aangeschre ven met de vraag een vacature formulier in te vullen. Woens dag 25 oktober wordt de vaca turebank in het cultureel cen trum aan de Prinses Marijke- laan officieel opgericht. „We hopen dat de vacature bank drempelverlagend werkt", zegt E. van der Kraats van het GOV. „Veel vrijwilligers willen niet direct bij een vereniging aankloppen. Ze kunnen nu eerst bij een neutrale instelling terecht voor informatie. Er ont staat bovendien een totaalbeeld van het vrijwilligerswerk in Voorschoten." De vacaturebank is een initia tief van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk Voorscho ten (GOV) in samenwerking met de gemeente. Het GOV heeft op dit moment een Vrij- willigershuip, Informatie- en Adviespunt (VIA) voor senioren, maar niet altijd is een vrijwilli- fratsen waar ze in de dorpen volgens Van Beek meer last van hebben dan in de stad. „In Woubrugge, Leimuiden en Zoe terwoude ligt de tolerantiegraad van de mensen gewoon lager. Men is rust gewend. Steeds va ker klopt de burger bij de politie aan voor het oplossen van dit soort zaken." Extra aandacht Ook de jeugdproblematiek (ver nielingen en en andere vormen van overlast) krijgt extra aan dacht. Met name in Leiderdorp en Jacobswoude gedraagt de jeugd zich niet altijd. Voor 1996 zijn hiervoor 1000 politieuren gereserveerd. De politie zal on der meer extra surveilleren op plekken waar de jeugd rond hangt en op scholen voorlich ting geven over vandalisme en andere narigheid. Onderscheiding Reugebrink Professor Reugebrink, decaan en hoogleraar'aan de Leidse ju ridische faculteit, krijgt vanmid dag de Meijerspenning uitge reikt wegens zijn bijzondere verdiensten. Reugebrink was 30 jaar hoogleraar belastingrecht én tweemaal decaan van de fa culteit. Hij gaat met pensioen. De erepenning is vernoemd naar de beroemde Leidse jurist prof. mr. E.M. Meijers en wordt bij uitzondering toegekend aan mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de rech tenfaculteit. LEIDEN/DEN HAAG In verband met werkzaam heden aan de spoorbaan is op zondag 22 oktober tot 11 uur slechts beperkt treinver keer mogelijk tussen Den Haag CS/1 IS en Leiden w. Tussen Den I laag I IS en Lei den rijden intercilytreinen. lussen Den Haag CS en Lei den rijden bussen. Reizigers moeten rekening houden met een langere reistijd. GEBOORTEPLAATS Bij de foto van het beeld van Boerhaave, in de rubriek van fotograaf Wim Dijkman, had gisteren als ge boorteplaats Voorhout moeten staan. t tyettaeyeu (MtK Midden in Je vindl u liet in Hotel Duinoord. J smaakt hier liet genoegen culinair genieten, familiedincr of receptie? Natuurlijk bent u van harte welkom bij: Wass Zak. WARMOND. ALICE V De Initiatiefgroep Buitenschool se Kinderopvang Warmond (IB KO) heeft haar activiteiten voor lopig stopgezet in afwachting van een haalbaarheidsonder zoek van de gemeente. De afge lopen jaren heeft de IBKO ge probeerd buitenschoolse kin deropvang in Warmond van de grond te krijgen, maar de ge meente wil geen subsidie verle nen en kan tot nog toe geen huisvesting aanbieden. Met in gang van dit schooljaar is wel een naschoolse opvang voor kinderen van De Alleman opge zet. De IBKO heeft de gemeente gevraagd het oude kleuter schooltje naast 't Trefpunt te mogen gebruiken. De ruimte kan in dat geval gedeeld worden met het Warmondse ouderen werk. Omdat het nodige aan het gebouwtje moet worden opge knapt, doet de gemeente een haalbaarheidsonderzoek waar uit. moet blijken of de opknap beurt rendabel is. De IBKO wacht de resultaten van het on derzoek af, voordat er verder ac tie wordt ondernomen. In de accommodatienota heeft de ge meente overigens al wel reke ning gehouden met de ruimte claim van de IBKO, maar het kan nog wel enkele jaren duren voordat de nieuwbouw is gerea- erd. ger voor hel gevraagde werk te vinden, of kan VIA geen passen de klus vinden voor ouderen die diensten aanbieden. Ook de ge meente wordt geregeld door verenigingen benaderd met de vraag of zij vrijwilligers weten die een functie in hun organisa tie kunnen vervullen. Dat de vacaturebank vanuit het ouderenwerk wordt opge start, is volgens Van der Kraats geen belemmering. „Ik ver wacht dat er juist een integratie tussen jong en oud plaatsheeft. Ouderen vinden het misschien wel heel leuk om een bardienst bij een sportclub te draaien. VLA heeft een proeftijd van een jaar, maar ik denk dat het zeker be staansrecht in Voorschoten heeft." Alle Voorschotense organisa ties die met vrijwilligers te ma ken hebben, zoals buurthuizen, sportclubs, muziekverenigingen en ouderenorganisaties, zijn door VIA aangeschreven. „Een aantal verenigingen heeft al een vacatureformulier terugge stuurd", zegt Van der Kraats. „De reacties zijn heel positief. Maar we moeten natuurlijk niet stil blijven zitten en afwachten, we blijven de organisaties en de ingeschreven vrijwilligers elke maand bellen om contact te houden." Marianne Huisman, van de projectgroep naschoolse op vang op De Alleman, durft de kansen voor buitenschoolse op vang in Warmond niet in te schatten. „I let gaat puur om het geld", zegt Huisman, die ook aeél uitmaakt van de ihm j )e toekomst van buitenschoolse opvang is mede afhankelijk van het haalbaarheidsonderzoek. De naschoolse opvang in De Alleman is een eerste aanzet om tot buitenschoolse opvang voor alle Warmondse kinderen te ko men. „De burgemeester liet in een gesprek met de IBKO weten dat we eerst maar eens op moesten starten, zodat zou blij ken of er behoefte aan buiten schoolse opvang zou zijn", legt Huisman uit. „Het béstuur van De Alleman heeft toen hel ini tiatief overgenomen. Er kunnen alleen kinderen van De Alleman van de opvang gebruik maken, voor andere kinderen wordt de opvang verzekeringstechnisch een stuk moeilijker. Dat is wel jammer, maar misschien kan met deze aanzei meer van de grond komen. In wezen is dit een noodoplossing." Drie middagen per week kun nen kinderen na schooltijd op De Alleman worden opgevan gen. De opvang kost 5 gulden per uur en 3,50 gulden per uur voor het tweede kind uit één ge zin. „We hebben nu op maan dag 3 kinderen en op dinsdag en donderdag 6 kinderen", zegt Huisman. „In de vakantie kun nen ze hele dagen terecht. Het project loopt nu tot de kerst, daarna wordt in overleg met de schoolvereniging gekeken of de naschoolse opvang kan worden voortgezet." In de Warmondse gemeente raad wordt verschillend gedacht over de naschoolse opvang van kinderen op de basisschool. Met name over de financiering ervan. PW draagt een dergelijke voorziening een warm hart toe. Dat doet de VVD ook, maar niet op kosten van de gemeenschap. „Hen stukje verantwoordelijk heid van de ouders", vinden de liberalen. Dat vindt het CDA ook, maar deze partij ziet na re alisering van de Bolderberg', de crèche voor 0 tot 4 jarigen, dat enige continuïteit gewenst is. Aan het college is verzocht om de behoefte te peilen via de drie basisscholen. Huisman denkt dat ouders best bereid zijn voor de opvang te betalen. „De vraag is alleen, hoeveel", vraagt ze zich af. „Mensen die hun kinderen op een kinderdagverblijf hebben gehad, zullen de opvang in ver gelijking goedkoop vinden, voor anderen kunnen de kosten best een drempel zijn. Ik vind wel dat naar inkomen betaald moet worden, zodat de opvang voor iedereen toegankelijk is."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13