Leiden Huurder lubbel ;epakt' 'De Jap is hem voor geweest' Winkel voor thuisteler wiet op Hogewoerd 'Maak aanvragen van referenda moeilijker' eerema staat garant r Modelbouwmuseum oor M( Fiets met Japanse opstellen gestolen 'Collecties worden burgers ontstolen' iemo,HENNYVAN ECMOND, 071-5356414, PLV.-CHEF* HANS KOENEKOOP, 071-5356429 ]H ewonde man weigert verzorging en Een 43-jarige Leidenaar brak bij een ongeval op de Voor- |gg ioterweg zijn been, maar weigerde hulp. De man raakte van- 198! chtmet zijn auto van de weg en ramde een boom. De politie 199 [moedde overmatig drankgebruik. De Leidenaar wilde echter 199 tmeewerken aan controle en weigerde aanvankelijk ook me- i hulp. Uiteindelijk kon hij toch naar het AZL worden ge- ogelspin blijkt krab Een geschrokken voorbijganger meldde zich vannacht IW het politiebureau Langegracht met de mededeling dat hij een LU jelspin had zien lopen. Bij nadere inspectie bleek het om een dwaalde landkrab te gaan. Het beestje is overgedragen aan de j| renhulpdienst. evecht op schaatsbaan jENTwee jeugdige Leidenaars zorgden gisteren voor op- mdding op de schaatsbaan aan de Vondellaan. Een 17-jarige denaar sprak een 12-jarige stadgenoot aan op zijn vervelende Irag. De jongere schaatser dreigde een mes te halen. Hij am uiteindelijk terug met een fietsslot als wapen. In het ge- ht dat volgde, raakte de 12-jarige gewond aan zijn hand, om- iemand daar met een schaats overheen reed. \N DAG 20 OKTOBER 1995 JNO 1895 Maandag 21 October K0( De Raad der gemeente Alfen heeft tot de verlaging van de Ibrug besloten, door de oude steenen brug af te doen breken ;reen nieuwe ijzeren ophaalbrug te doen maken. Advertentie. Circa 200 jaar heeft de Oprechte Haarlemmer het beste succes ter wereld. Deze medicijn wordt aanbevo- als uitstekend voorbehoed- en geneesmiddel voor allerlei ten, door gevatte koude ontstaan; het enorme verbruik van e medicijn over de geheele wereld waarborgt reeds voldoen- succes. Bij alle solide Drogisten en Winkeliers verkrijgbaar ients per fleschje. IINO 1970 dinsdag 20 oktober 1703 Leidse Voetbalvereniging VNL heeft gisteravond een histori- ledenvergadering gehouden. Voor het eerst kon in eigen de gezellige kantine op het sportpark De Vliet, de agenda den afgewerkt. En voor het eerst ook kon een ere-lid in het i-archief worden bijgeschreven: de heer J. Smeding, die na n 22 jaar bestuurslid te zijn geweest (vanaf dé' oprichting) functie als secretaris/penningmeester ter beschikking stel- AAD RIETVELD axatie van het onroerend leidt tot verhoging van de voor woningen met tien procenten. Om de prijs- g te compenseren willen W de OZB nog eens met rocent verhogen, corporaties vragen B en W zien van die lastenverho en van hogere tarieven lozingsrecht. De corpora- teggen dat zij door verho- van de OZB voor eigenaren rongen zullen zijn hun hu- net 1,5 procent extra te ver- n. „Dat staat in schril con- met het beleid van de wo- bouwverenigingen om de ilasten voor Leidse huur- zoveel mogelijk te beper- aldus de federatie. kunnen dragen. De stichting liet toen bij monde van be stuurslid B. Leeuwenburgh al weten de hoop op de monu mentale school in het parkje jtN. AAP RIETVELD shorebedrijf Het lorebedrijf Heereina heeft oor gezorgd dat de stich- Modelbouwmuseum bin- 'kort het begeerde pand aan het Galgewater niet op te de voormalige Kweek- geven en de zoektocht naar ooi voor de Zeevaart aan Noordeinde kan betrek- Het bedrijf staat garant lr een aanzienlijk deel van kosten van het museum, al in maart van het vol- 'd jaar de deuren wil ope- j L een sponsor begon. Het Modelbouwmuseum wordt voorlopig de enige ge- j bruiker van het pand. „We j denken dat we het hele pand zelf nodig hebben", zegt woordvoerster M. van der Jagt. Nu de opening van het muse- stichting Modelbouw- um nabij is stromen de aan- seum deed een jaar gele- biedingen binnen. „Heel veel al vergeefse pogingen de mensen bieden hun collectie vaartschool te huren. De modellen aan." Behalve expo- leente - eigenaar van het sitieruimtes wil de stichting in 'J - vreesde echter dat het het museum ook een hobby- im de lasten niet zou - ruimte inrichten. LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA De vete tussen Van Hemert en de Jap was in Leiden algemeen bekend. Zo verklaarde de bar man van cafe' Het Centrum bij de politie: „Ze stonden elkaar al lang naar het leven en ik denk dat de Jap Van Hemert voor is geweest. Ik denk dat hij wilde voorkomen dat Van Hemert hem doodschoot." Eerder op de avond was de Leidenaar café Het Centrum, waarvoor hij een toegangsver bod had, ingelopen. Volgens de barman had hij, toen hij door de eigenaar naar buiten werd gewerkt, tegen de Jap geroepen 'kom dan, ik maak je af. Een paar uur later op straat ging het goed mis, terwijl op enkele tien tallen meters afstand een com plete politiemacht bezig was met een inval in een koffieshop. Rechter Bodewes had gisteren tijdens de zitting uren nodig om de verklaringen van vele getui gen door te nemen. De getuigen bleken in twee kampen ver deeld. Zo waren er kennissen, die verklaarden dat de Leide naar op de Alphenaar was afge reden, hem had bedreigd en dat er vervolgens een worsteling was ontstaan. Andere passanten verklaarden echter dat Van He mert net zijn auto had gepar keerd en dat de Alphenaar doel bewust op hem af was gelopen met een wapen in zijn hand. Officier van justitie Rutgers zei dat ze aan de versie van de kennissen geen waarde hechtte. „Onbetrouwbaar en ongeloof waardig", oordeelde ze. „Als er een pistool op je wordt gericht, duik je onder de auto en niet erin om te gaan worstelen, zoals de verdachte dat deed." Volgens haar wezen ook de schotresten er op dat er niet tijdens een worsteling was geschoten. „De verdachte is naar Van Hemert toegelopen en heeft hem dood geschoten. Niet in een opwel ling, er was ook geen paniek. Het was een koelbloedige ac tie." De raadsheer van de verdach te, fnr. Doedens, was het er overduidelijk niet mee eens. „Het kan ook anders zijn ge gaan", aldus de advocaat die eerder gelooft in doodslag dan in moord. Hij ging uitgebreid in op de persoonlijkheid van het slachtoffer. „Deze man was een beest, die - als het hem even niet zinde - iemand direct op zijn dodenlijst zette. Dat is krankjorem. Op die lijst stond ook een aantal agenten. Een, twee daarvan waren hem bij verkeersovertredingen tegenge komen. Ik geloof niet dat die dodenlijst een loos dreigement was. We hebben hier vandaag de eigenaar van Het Centrum zien getuigen, die zelf slachtof fer is geweest. Van Hemert was levensgevaarlijk." Volgens de advocaat heeft zijn cliënt de confrontatie niet opgezocht. „Hij is zelfs uit voor zorg verhuisd. En hij ging naar het café in de veronderstelling dat hij daar veilig was, vanwege dat café-verbod." In moord ge looft hij niet. „En als hier sprake is van doodslag, dan zijn er toch wel bijzonder zwaar wegende verzachtende omstandigheden. Als het niet zo was afgelopen als het nu is afgelopen, had mijn cliënt hier waarschijnlijk niet meer gezeten." Doedens had tijdens de eerste helft van de zitting telkens op een verdagiging van de zaak aangestuurd. Hij wilde een reeks getuigen laten oproepen, onder meer omdat hij de infor matie, die de politie had verkre gen via een CID-informant, niet vertrouwde. Uiteindelijk nam de strafpleiter genoegen met slechts de getuigenis van de ei genaar van Het Centrum, zodat de behandeling van de zaak toch in een dag kon worden af gehandeld. De rechtbank doet uitspraak op 2 november. Politie Water q De politiebureaus in C De waterkwaliteit in I J Roelofarendsveen I 3 het gebied van het en Hazerswoude Rijndijk j Hoogheemraadschap van zijn vanaf volgend jaar nog Rijnland laat nog te wen- maar halve dagen open. sen over. LEIDEN CEES VAN HOORE Ergens, in een bosje of struik, fladderen nu waarschijnlijk zo'n twintig Japanse opstellen. Ze zijn geschreven door stu denten van B.L. Noria Oya, die Japans doceert aan de Rijks universiteit Leiden. De werk stukken moeten nog worden nagekeken en beoordeeld. Als ze niet worden gevonden, hebben de studenten voor niets zitten zweten boven dat raadselachtige en moeilijke Ja panse schrift. Meneer Noria Oya ging vori ge week donderdag zijn doch tertje naar de Lorentzschool brengen. Op de fiets. Een fiets die een half uur later - om even in het Japans te blijven - foetsjie was. Gestolen. In nog geen vijf minuten tijd. In de tijd dat meneer Noria Oya zijn dochtertje naar het klaslokaal bracht. poraties tegen lastenverhoging verhoging van de onroerende-zaakbelasting (OZB) eiden wordt de huurder dubbel gepakt. Dat zegt zitter C. Noort van het directeurenoverleg van deFe- itie van Leidse Woningbouwverenigingen in een re- op plannen van burgemeester en wethouders om )ZB in 1996 fors te verhogen. FOTO HOL VAST/MARK LAMFRS "Volgens de federatie zijn de woonlasten in Leiden, ondanks de extreem hoge OZB, nu nog alleszins redelijk. Dat bleek on langs uit een onderzoek van de FNV. Gemeente en corporaties waren daar heël blij mee. „Maar met het nu ingezette beleid zal de vreugde daarover van korte duur zijn." Reden voor een 'dringend beroep' van de cor poraties om van lastenverho ging af te zien. De enige manier om de woonlasten in de hand te hou den is volgens de federatie het betaalbaar houden van de voor raad goedkope woningen in Leiden. „Dure woningen wor den nooit meer goedkoop en goedkope woningen worden niet meer gebouwd." Joop van Mastrigt heeft een winkel voor wietkwekers: „Het is maar net wat je hobby is. Andere mensen verkopen breinaalden." LEIDEN CAROLIEN GftOENEVELD Wie plannen heeft om op zijn zolderkamer een 'wietplantage' te openen, zal waarschijnlijk erg blij zijn met de komst van Art Grow, een winkel voor wietkwe kers op de Hogewoerd. Ray mond Koster (23) en Joop van Mastrigt (25) zijn de eigenaars van de zaak waar vanaf maan dag alle benodigdheden worden verkocht om goede hennep te kweken. Koster: „Er zijn nogal wat mensen in Leiden die in schuurtjes of op zolderkamers wiet verbouwen. Wij willen deze mensen helpen goede hennep te kweken. In onze winkel, die volkomen legaal is, zullen we vooral meetaparatuur, aarde, voeding, hydro-installaties, ha logeenlampen en zaadjes verko pen." Koster en Van Mastrigt benadrukken dat mensen die bijvoorbeeld tomaten willen verbouwen ook bij hen terecht kunnen. Een jaar geleden al liepen de jongens, die beiden automon teur zijn geweest, met het idee voor de winkel rond. „Pas toen we in de krant lazen dat het kweken van hennep werd ge doogd, zijn we op zoek gegaan naar iemand die ons wilde fi nancieren. We hebben een han delaar in tuinbouwprodukten gevonden die bereid was aan ons te leveren," vertelt Koster. Over de naam 'hobbykweek- shop' zegt Van Mastrigt: „Het is maar net wat je hobby is. Ande re mensen verkopen breinaal den, wij taevallig artikelen voor de hennepkweek." Koster en Van Mastrigt weten uit eigen ervaring hoe je hen nep moet verbouwen. Koster: „Ik heb thuis drie vier plantjes staan. We hebben er zelf wel mee geëxperimenteerd. Maar ik heb er ook veel over gelezen. Ik heb zelfs gelezen dat hennep bladeren helende krachten heb ben. Ze schijnen goed te helpen tegen TBC en staar." De jongens hebben met hun winkel voor hennepkwekers ge probeerd een gat in de markt te vinden. Van Mastrigt: „Wij ver wachten dat binnenkort soft drugs gelegaliseerd worden. We zijn de eerste hobbykweekshop in Leiden. Maar er zullen dan meer van dit soort winkeltjes komen." Uniek is de winkel ze ker niet. Koster vertelt dat er in Amsterdam en Rotterdam al ja ren hobbykweekshops bestaan. R. Blom, politievoorlichter van Leiden, beaamt dat. „Dus wat dat betreft is het niets nieuws. Ik neem aan dat ze wel een vergunning voor die zaak hebben. Bovendien is het toege staan om die spullen los te ver kopen. Ook al kunnen die spul len samen leiden tot een straf baar feit. We komen wel een keertje kijken", aldus Blom. Bewoners van de Hogewoerd nemen een afwachtende hou ding aan tegenover de moderne tuinbouwzaak. J. Gijsman van het buurtcomité Hogewoerd: „We weten niet of het overlast gaat geven. We verwachten ei genlijk geen problemen, maar je weet het nooit. Dan gaan we natuurlijk wel met de.gemeente praten.' LEIDEN WIM KOEVOET De 4500 handtekeningen die zijn vereist bij het indienen van een referendum aanvraag moeten voortaan op het stad huis worden gezet. Aanvragers van een referendum mogen de steunbetuigingen niet meer zelf-ophalen. Dat zijn de be langrijkste veranderingen die de PvdA en Groen Links willen doorvoeren in de referendumverordening. De fractievoor zitters Ron Hillebrand (PvdA) en Rianne Peeters (Groen Links) presenteerden gis termiddag de nota over de toekomst van het Leidse referendum. De samenwerking op dit punt moet volgens de twee niet worden uitgelegd als èen combine tegen collegepartner D66, waarvan wethouder P. Langenberg verantwoordelijk is voor het referen- dumbeleid. „We kwamen er vlak na de zomer achter dat we over deze zaak pre cies hetzelfde denken en we hebben be sloten met een gezamenlijke nota te ko men. Een kwestie van toeval dus. Ook is deze nota geen voorbode van een fusie." De nota is voortgekomen uit onvrede van de fracties over de gang van zaken rondom de drie Leidse referenda tot nu toe: sluitingstijden van kroegen, Konink lijk Militair Invalidenhuis en Noorder park. Van het laatste werd de aanvraag onlangs terzijde gelegd. Volgens Hillebrand en Peeters is het met de huidige verordening een koud kunstje voor tegenstanders om aan handtekeningen te komen. „Ze gaan de deuren langs en vragen: u bent toch ook voor behoud van het Noorderpark? Op basis van dergelijke slechte informatie ontstaat betrokkenheid. Pas als 4500 mensen de moeite nemen om naar het stadhuis te komen is voldoende zeker heid dat het onderwerp in de stad leeft." In de huidige procedure moeten eerst 1500 en later nog eens 3000 handteke ningen worden opgehaald. Groen Links en PvdA willen het de aanvragers in de eerste ronde gemakkelijker maken: om de aanvraag in de gemeenteraad behan deld te krijgen zijn 750 krabbels genoeg. De aanvraag plus 750 handtekeningen moet de woensdag voor de raadsverga dering zijn ingediend. De gemeenteraad moet direct een besluit over de aanvraag nemen. In de twee weken die daarop volgen, moeten 4500 kiesgerechtigde Leidenaars hun handtekening op het stadhuis komen zetten. In die twee we ken is het stadhuis een keer op zaterdag open. De Vrienden van het Noorderpark en de Stichting tot Behoud van het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis kregen veel langer de tijd. Hillebrand en Peeters bepleitten ook de instelling van een referendumkamer. Daarin krijgen een wethouder, een raadslid en drie onafhankelijke leden zit ting. Deze kamer, door de gemeenteraad te benoemen, neemt de organisatie van en voorlichting over het referendum voor zijn rekening. Groen Links en de PvdA willen dit werk uit handen nemen van het college van burgemeester en wethouders. „I let college is partij bij een referendum. Het wordt al snel van mani pulatie verdacht als het ook moet orga niseren. Die dubbelrol is tot dusverre verkeerd uitgepakt." Hillebrand en Peeters ontkennen dat zij met hun plannen het referendum een stille dood willen laten sterven. Maar wat nu als er na de voorgestelde wijzi gingen geen referendumaanvragen meer komen, hebben ze dan hun doel bereikt? „Nee", zegt Hillebrand. „Als er geen aanvragen meer komen dan betekent dat niet meer en niet minder dan dat er geen onderwerper, zijn die voldoende leven in de stad." „Een referendum is geen therapeu tisch middel en ook geen doel op zich. Niet elk referendum is ons even lief. We schaffen referenda liever af dan dat we er op de huidige voet mee doorgaan." Maar niet alleen de fiets was weg. Ook de tas van de leraar, waarin hij niet alleen zijn giro pasje had zitten maar ook zijn j agenda en de opstellen. „Dat is echt de grootste ramp", zegt i hij. „Ik vind het enorm sneu j dat die studenten allemaal voor niets hebben zitten wer ken. Doodzonde. En zo'n dief heeft daar natuurlijk niets aan. Ook ben ik al mijn telefoon nummers en adressen kwijt die ik. in de vijftien jaar dat ik in Nederland ben, heb verza meld. Een enorme klus om die weer bij elkaar te krijgen. Ik vraag de dief hierbij dan ook beleefd of hij de opstellen en de agenda anoniem wil terug bezorgen." Wie de opstellen heeft ge- vonden kan ook contact opne men met het Leidsch Dagblad, tel. 5356414. Leertouwer: LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Hij wilde het niet over geld heb ben maar deed het toch. Rector van de Leidse universiteit, pro fessor L. Leertouwer hield giste ren op de 175ste verjaardag van het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) een vlammend betoog voor het behoud van 'ons culturele erfgoed'. „De bur gers van Leiden zijn de échte ei genaren van de Leidse musea en hun collecties. En zij kunnen niet leven met dit overheidsbe leid waardoor de collecties ver kruimelen en verstoffen. De museum-collecties worden de burgers ontstolen door de steeds krapper worden budget - Leertouwer was een van de sprekers op een symposium 'Musea en wetenschap' in het Leidse Pesthuis. Tientallen mu seumdirecteuren, wetenschap pers en ambtenaren waren hier bijeen om '175 jaar' Nationaal Natuurhistorisch Museum te vieren. Centraal stond de relatie tussen musea en wetenschap. Oftewel: is een museum een publieksinstelling, een weten schappelijk instituut, of beide tegelijk? En hoe verhouden die twee taken zich tol elkaar? Volgens directeur-generaal culturele zaken van het ministe rie, Riezenkamp, heeft een museum als, het Leidse NNM vooral een publieke taak. „Maar wetenschappelijk onderzoek is daarmee onlosmakelijk verbon den: musea moeten hun collec ties onderzoeken en die infor matie aan een breed publiek overbrengen. Als het om geld gaat, kijken wij als overheid vooral naar de maatschappelij ke relevantie van een museum." leertouwer was het daar in grote lijnen mee eens, maar be nadrukte dal universiteiten en en musea extra geld nodig heli- ben om hun collecties te kun nen onderhouden. De rector vermoedde dat staatssecretaris Nuis wel weer een list zal be denken om de geldkraan nog verder dicht te draaien. „Ik denk dal de staatssecreta ris de musea straks via de elec- tronische snelweg voor het pu bliek zal ontsluiten. Zodat je vanachter je computer thuis die antieke koektrommel of curieu ze paplepel op je beeldscherm kunt bekijken. En als je de kwa liteit van de plaatjes niet goed vindt, schaf je gewoon een bete re monitor aan. En zie: het vir tuele museum is geboren! Dat scheelt flink in de portemon- „Een andere aantrekkelijke mogelijkheid voor de staatse cretaris: een tijdelijke, leeftijds gebonden, openstelling van de musea. Bijvoorbeeld: drie jaar vanaf je 16de tot en met je 19de levensjaar, en drie jaar na je ze ventigste. Nuis kan de musea vVellicht ook één dag per week de deuren laten openen en be zoekers op een lopende band langs de collecties sturen. En als ze een muntje inwerpen, stopt de band eventjes."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11