Cultuur Kunst ff Jeans: één en al glimlach Taaifilosofietjes Gerardjan Rijnders 'B 0111 111 el IS geniale Sufferd' ^bewondering Raïparty's in het LVC Ruim 30 mil joen voor grote opknapbeurt Koninklijke Schouwburg )QNDERDAG 19 OKTOBER 1995 9 iou toch eens op met die noepjes - ik word er gek van!' )at is klare taal. Eén ogenblik alt acteur Gijs de Lange uit zijn •m zijn ergernis te uiten de bezoeksters die hoor- laar snoepjes aan het uitdelen ijn. Meteen na dit incident gaat H spel weer door. Aangezien lc theatertekst toch associatief leen en weer springt, vallen eide zinnen daarin eigenlijk lauwelijks op. Het is alleen wel Ie enige concrete mededeling linnen een grote hoeveelheid age tekst. Die vaagheid kun je wel wil - end bestempelen als poëtisch n beschouwelijk. Als zo'n tekst eschreven is door niemand rónder dan Gerardjan Rijnders elf, dan moet je dat eigenlijk )k zo vinden. Want anders is volgens sommige theaterken- he vrijo Zakt ba1101 Leideiiaar hoofdredacteur van jubilerende Bommel Bode recensie wunand zeilstra Mooi', tekst en regie van Gerardjan Rijn- Coproduktie Toneelgroep Amster- m Stichting Toneelschuur Produkties tet: Gijs de Lange, Lineke Rijxman en rang Nguyen. Gezien: 18/10, LAKthea- Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. ners toch wel iets goed mis met je smaak. Een ruziënd stel zit elkaar woorden af te vangen. Taal blijkt ontoereikend om greep op hun relatie en de omringende werkelijkheid te krijgen. Al dan niet mogelijke mooi/lelijk-tegenstellingen ko men uitgebreid aan bod. Wor den hun 1 taaitwijfelste groot, dan gaan deze mensen tegen el kaar schreeuwen. Lange tijd wordt dat alles ga degeslagen door de Vietnamese Hue die af en toe 'very beauti ful' of iets dergelijks zegt. Con trastwerking zal wel de bedoe ling hiervan zijn. Rijnders heeft naar verluidt vorig jaar zijn va kantie in Vietnam doorge bracht, en na zo'n reis gaat een mens relativeren. Desondanks leveren deze taalfïlosofietjes slechts oever loos gezwets op. Gijs de Lange en Lineke Rijxman proberen met hun energieke spel de no dige diepzinnigheid te suggere ren. In zekere zin is het zelfs knap te noemen, hoe zij met deze teksten jongleren. Het is tevergeefs. Oude Adese wint tekstwedstrijd Rimke van der Geest uit Oud Ade is de winnaar van de Songtekstwedstrijd 1995 van het Bulkboek in samenwer king met Conamus en de NCRV. Ze maakte een tekst op muziek van The Scene, geti teld'Delft CS'. Het lied staat samen met negen andere nummers op de CD 'BulksongBoek, deel 5' die zaterdag wordt gepresenteerd tijdens het NCRV-programma 'Water en Vuur' op Radio 2. Op de CD staan onder meer mers van Frank Boeijen, Marcel de Groot, De Raggende Manne, De Jazzpolitie, Guus Meeuwis en Angela Groothui zen. De Bulkboektrofee voor de beste tekst en de 'Publieks prijs' voor het beste lied wor- j den uitgereikt op 29 decern- j ber, tijdens een NCRV-pro- j gramma op Radio 3. Voor de vijfde editie van de Songtekstwedstrijd zijn jonge ren tot 21 jaar uitgenodigd om een Nederlandstalige tekst te schrijven. Een jury selecteerde uit ruim 500 inzendingen 26 teksten. De schrijvers van deze teksten hebben meegedaan aan een masterclass tekst schrijven, waarna ze de gele genheid kregen hun aangepas te teksten opnieuw in te zen den. De twintigjarige Sybrand Buve oogt in zijn geruite Bommel-jasje als een jonge uitvoering van de bekende heer van stand uit de Tom Poes-strip van Marten Toonder. Hij bewoont ech ter geen kasteel, maar twee kamers in Leiden, eigenlijk een kamer en een keuken. „Ik eet bijna altijd in de mensa, dus ik heb in de keuken mijn bed neergezet en mijn Bommel-archief geplaatst." Buve is hoofd redacteur van de Bommel Bode, een 'literair-weten- schappelijk tijdschrift voor Bommelogie en Toonderi- De strip met Tom Poes en Bom mel begon in 1941 in Neder land. Buve: ,,In het begin had de strip een uitstraling van een kleuterverhaal. Maar door de ja ren heen ontwikkelde het zich via een spannend jongensboek, naar echte literatuur met flier en daar maatschappijkritische kanttekeningen." De typische vorm, tekeningen met daaron der de tekst, was een idee van de toenmalige hoofdredacteur van de Telegraaf. Hij vond dat ballonnetjes met tekst alleen tnaar tot leesmoeheid zouden leiden. Bommelogie Toonder stopte met de strip vrijwel tegelijk met het verschij nen van het eerste nummer van de Bommel Bode, tien jaar gele den. De bedoeling is om het tienjarig bestaan van het blad aan het eind van het jaar met de abonnees van.de Bommel Bode op een kasteel te vieren. ,,lk ben tien jaar geleden samen met een vriend met het blad begon nen," aldus Buve. „Vreselijk Sybrand Buve: „Ik denk dat veel mensen zich herkennen in het hartverwarmende gestuntel van Bommel." amateuristisch, natuurlijk, net een kinderblaadje. De oplage was toen 25 stuks." Op het mo ment heeft het blad een meer professioneel uiterlijk. De opla ge van het tijdschrift is nu onge veer 350 exemplaren en het heeft 220 abonnees. De Bommel Bode heeft een serieus karakter. „Bommelogie is een nog niet geaccepteerde wetenschap," zegt Buve glimla chend. Het doel is het uitdiepen en analyseren van de Bommel- verhalen. Vandaar veel informa tie over thema's en motieven, over de verschillende edities en vertalingen van de strip, over Toonder zelf en over waar hij zijn ideeën en inspiratie van daan haalt. Het laatste Bommel Bode, bijvoorbeeld, gaat over de Friese vertalingen van de strip en over het leven van de vader van Toonder, Mar ten Toonder senior. In dit num mer ook een ingezonden brief over de beren Olivier B. Bom mel en Winnie the Pooh, waar uit blijkt hoe serieus de stripfi guren worden genomen. In de brief wordt door een Pooh-ken- ner een aanval van een Bom- mel-lan afgeslagen. Pooh tornt „aari de epistemologische en' ontologische waarheden", zo schrijft de Pooh-kenner. Bom mels verhalen daarentegen ken nen „slechts taalgrapjes, soci aal-maatschappelijk cynisme en politieke satire." Herenclub De Bommel-strip is meer dan een strip, zo stelt Buve, en ver dient daarom de literair-weten schappelijke aandacht van de Bommel Bode. „Wat mij'zo fas cineert aan Bommel kan ik moeilijk rationeel verklaren. Toonder heeft een unieke we reld geschapen, die door bijzon dere personages wordt be woond. Iets in het sfeertje van die rare Bommel sprak en spreekt mij aan. Ik denk dat veel mensen zich herkennen in het hartverwarmende gestuntel van FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Bommel. Hij is een sufferd, maar dan wel een geniale suf ferd. Daarnaast heeft de strip diepgang, waarvan Toonder zelf heeft gezegd dat hij soms niet weet hoé diep die gaat." Buve is van plan om in Leiden een studentenvereniging op te richten, die een echte herenclub is. „Daarmee vergeleken zal Mi nerva banaal zijn. Dat brallen, bier drinken en dronken wor den, doet een heer van stand niet. Wat mij voor ogen staat is een Bommel-club waar men ge kleed in een ruitjesjas een glaas je port drinkt en een pijp rookt. En met een open haard, natuur lijk n deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken lebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zi.t. Vandaag spreekt Jaap Boekkooi, werknemer bij de gemeentereiniging in Leiden, zijn bewondering ,uit voor de fado. „Spaanse muziek is ook mooi, maar te hard. Dat hakkentrappen heb ik na :n kwartiertje wel gehad." ui eei Portugal is altijd een armoedig land geweest en dat hoor je aan de muziek. De 'fado' gaat altijd over ;en als doodgaan, ellende en andere toestanden. Een beetje klagelijke muziek, heerlijk om naar te luisteren. Ik was vijftien jaar toen ik ging varen en in Portugal voor het eerst de fado hoorde. In Oporto was dat, een havenstad in het torden van het land. Als veeman kom je nou niet in van die nette restaurants en cafés en in die tenten werd veel fado draaid. Heel fijne muziek. De ink die er in zit is heel speciaal. Het gitaarspel heeft ook een heel bepaald timbre dat je verder nergens hoort. Gelukkig kwam ik in die twaalf (aar dat ik heb gevaren veel in Portugal, want ik vind het ook een heerlijk land. De bevolking is er ook heel aardig, niet zo hooghartig als in Spanje. Daar beschouwen ze de Portugezen als een soort 'boeren'. Ik hou juist van het leven in Portugal en zou er graag willen wonen. Misschien dat dat ooit nog eens gebeurt. Binnenkort word ik 58 en ga ik met de vut. Ik denk dat ik daar dan de winters ga doorbrengen, zo van oktober tot Haan. Heerlijk lijkt me dat. Elke dag draai ik fado-muziek. Thuis en op het werk, in mijn auto. Ook wel andere muziek hoor. bijvoorbeeld uit Mexico. Spaanse muziek is ookmooi, I let college van b en w van Den Haag wil de Koninklijke Schouwburg een opknapbeurt geven van ruim 30 miljoen gul den. Als de Haagse gemeente raad het plan van aanpak goed keurt, kan de renovatie in 1997 beginnen. De werkzaamheden duren 18 maanden, zodat het gebouw aan het begin van het seizoen 1998/99 weer open kan. Het Nationale Toneel, de vaste be speler van de schouwburg, heeft nog geen alternatieve ruimte gevonden. De schouwburg heeft last van gescheurde draagmuren, aan getaste vloerbalken, optrekkend grondwater en deels slechte da ken. Bovendien zijn de techni sche installaties verouderd. Als het plan van aanpak wordt uit gevoerd, heeft het uit 1804 date rende pand de komende 25 jaar geen structurele onderhouds- problemen meer. Het I.eids Vrijetijds Gentrum (LVC) gaal maandelijks een raï-party organiseren. De eerste dansmiddag voor de liefhebbers van deze Alge rijnse muziekstroming wordt zondag 22, oktober 115.00 tot 20.00 uur) gehouden. „Veel allochtone jongeren moesten voor raï uitwijken naar de grote steden, want in Leiden was niets te doen," zegt initiatiefnemer Abdulah Hamidane. De Marokkaan, die overdag als kapper werkt in de Beatrixstraat, stapte enige tijd geleden naar liet LVC toe met het verzoek om aan deze muziekstroming meer aandacht te besteden. „En verder wil ik ook aan Ne derlanders laten zien wat raï De raï-middagen worden opgeluisterd met acts en op tredens. Zondag is er een op treden van een buikdanseres en Belgische muziekgroep. Hamidane draait verder als 'dj Abdulah' platen van raï grootheden als Cheb Khaled en Cheb Mami. Op verzoek van Hamidane schenkt het LVC tijdens de raï-party's geen alcohol. „Ik ben blij dat liet LVC daar aan meewerkt, want alcohol kan veel problemen opleveren. Het publiek moet komen voor de muziek, niet voor de drank." Kunst uit VS sluit jubileum Stedelijk af den haag anpHet project richt zich ook op de verbetering van de toeganke lijkheid door het inbouwen van een lift voor gehandicapten, l erwille van een logische inde ling verdwijnen ook enkele trappen. En er komen brand- scheidingen, overzichtelijke vluchtroutes en sprinklerinstal laties. De gemeente zal het Rijk een bijdrage vragen van 16,9 mil joen gulden: de totale kosten bedragen 30,3 miljoen gulden. Den Haag vraagt die financiële steun op grond van de artikel s-procedure. Voor de resteren de 13,4 miljoen gulden put de gemeente uit het eigen budget. Maandag bespreekt de raads commissie cultuur het plan van aanpak. De gemeenteraad buigt zich er donderdag 26 oktober over. Al eerder ging de gemeen teraad akkoord met de renova tie van het Haags Gemeente museum. De kosten daarvan bedragen 51 miljoen gulden. Het Stedelijk Museum sluit de viering van zijn honderdjarig bestaan af met de grote ten toonstelling 'liet Amerikaanse Perspectief. Een keuze van 120 werken uit het Whitney Muse um in New York wordi aange- vuld met ongeveer honderd werken uit de eigen collectie van het Stedelijk. Daarnaast zullen ook werken van Europese kunstenaars uit de verzameling van het Stede lijk worden getoond om paral leien met en verschillen tussen Europese en Amerikaanse kunst aan te geven, 'liet Amerikaanse Perspectief gaat 18 november open en duurt tot 28 januari. In de expositie wil directeur Rudi Fuchs de met besef van traditie en geschiedenis beladen kunst van Europeanen naast de 'cleane' en pragmatische pro dukten van Amerikaanse kun stenaars plaatsen. Onder de na men uit de <-« ist«- helft van deze eeuw bevinden zich John Sloa ne, George Luks, Marsden lie artley en Georgia O'Kecffe. De nadruk ligt echter op de tweede helft. Uit die periode is een groot aantal kunstenaars verte genwoordigd, onder wie Ja( k son Pollock, Willem de Koon ing, Barnett Newman, Mark Bo thko, Jasper Johns, Andy War hol, Frank Stella, Robert Ban schenberg, Frank Stella, Donald Judd, Richard Serra en David Salle. Europese kunstenaars van wie werk wordt getoond zijn onder anderen Antonio Saura, Karei Appel, Jannis Kounellis en Markus Lüpertz. maar te hard. Vooral de flamenco. Dat hakkentrappen heb ik na een kwartiertje wel gehad. Als ik mag kiezen geef ik altijd de voorkeur aan fado. Ondanks dat het met de kwaliteit van de fado hard achteruit gaat. De jeugd van tegenwoordig is, ook in Portugal, meer geïnteresseerd in disco en dat is te merken aan de muziek die nu wordt gemaakt. Elk jaar ga ik op vakantie naar Portugal en ik merk dat er steeds meer Amerikaanse en Engelse muziek wordt verkocht. Vroeger was dat niet zo, kon je alleen maar Portugese muziek kopen. Nu merk je dat de hoeveelheid fado elk jaar minder wordt. Over honderd jaar is het waarschijnlijk over. De beroemdste fado-zangeres is natuurlijk Amalia Rodriguez. Haar opvolgers zijn Fernanda Maria en Fatima Galvaö, dat zijn nu de meest prominente fado-zangeressen. De 'Corrie Konings' van Portugal eigenlijk. Jose Malhoa, die is ook heel goed. Veel zangers heb je trouwens niet die fado zingen, het zijn voornamelijk1 die je hoort. De 'smartlap' zit in de fado. Neem zo'n titel als deze: 'nao passes corn ela a minha rna. Dat liedje gaat dus over een vrouw, die door haar vriend is verlaten. Nou, zingt zij. 'kom niet met je nieuwe vriendin door mijn straat'. Dat is de titel van het liedje. Ja, 't is allemaal kommer en kwel. De Nederlandse smartlap doet me niets. Daar zit geen muziek in. Dat is gewoon een 'dreun' die je hoort, er zit geen 'schreeuw' in. 't Komt er niet echt uit, wat ze willen zeggen. Bij fado is dat wel het geval. Fado-zangers en -zangeressen kunnen tijdens optredens echt in vervoering raken. Zelfben ik volstrekt a-muzikaal. Ik kan nog net de radio aan en uit zetten, dan heb ik mijn vocabulaire wel gehad. Maar naar muziek luisteren'doe ik heel erg graag. Thuis worden ze er wel eens fado. Dan zeggen ze al gauw tegen me: ja hoor, hou nou maar eens op met die muziek. Tja, die voelen het niet hè. tekst erna straatsma loek zuyderduin Jeans 5 heet ons hartelijk welkom op hun „party, the one and only super spectacular song and dance show with the greatest hits of all times!." Eigenlijk gaat het om een een beetje ordinaire co ver-presentatie, niet altijd even zuiver gezongen, niet altijd even spannend gedanst in kostuums die soms wat te heet gewassen en vaak te rap ge streken zijn. Het Jeans-idee is commercieel reuze interes sant. Acht mooie mensen brengen, ondersteund door een redelijke band, vlot en hapklaar hits uit de afgelopen decennia. Dat het werkt, kun je zo ook wel uitrekenen, de naam van de voorstelling meldt dat eigenlijk ten overvloede De acht jongens en meisjes van Jeans hebben er zin in. Vóór de voorstelling lopen ze al rond door het publiek om dal in de stemming te krij gen. Tijdens de voorstelling is het één en al glim lach en vrolijkheid. (Jok als het mis gaat, als er te laat ingezet wordt, als er naast gezongen wordt of als de zaal heel eventjes iets minder enthousiast is dan gewenst. Want ook al vindt iedereen het voortdurend prachtig, er zijn momenten dat het even inzakt. De conditie is fenomenaal, de lijven zijn prach tig, de dansjes zijn effectief, geven althans een wervelende indruk, en de stemmen zijn solo on der de maat, maar als koortje wel aardig. Het ge heel is erg geschikt ter omlijsting van groots op gezette kwissen en showprogramma's. Het pret tigst luisteren is het naar Roberto de Groot, ster- rebeeld weegschaal, en ooit begonnen als zingen de ober. Een prima nachtclub crooner. Van de dames had Brigitte Nijman nog het grootste be reik. maar haar haaltjes en vibrato zijn hebbelijk heden die gaan irriteren. De lichte muziek van de afgelopen veertig jaar blijft een goudmijn, hoewel de echte pareltjes in de Jeans-versie wat schamel overkomen. Beter werkt het concept met de songfestival-deuntjes. Dan valt ook op, dat I eddy Scholtens 'Een beetje' zo verschrikkelijk leuk blijft en wat een geniaal - truttig arrangementje er onder 'Après toi' van Vicky Ix*andros zit. Toch krijg ik er een bittere smaak van in mijn mond. De vijfde Jeans is het zoveelste program ma dat probeert te pronken met geleende veren, zogenaamd een avondje ongecompliceerd genie ten, maar in werkelijkheid een bijeengestolen flansprogramma met middle of the road-muziek. Chirpy? Cheap.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9