Strenge regels gokkasten vallen slecht bij branche Nederlander eet al twintig jaar Iers rundvlees fsi Positie Heerma en Helgers binnen CDA ter discussie Malaria en wormziekte floreren bij broeikaseffect Binnenland Welkomstgeschenk Gedupeerden Vie d' Or eisen geld van Verzekeringskamer DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 Jongetjes urenlang mishandeld 1 delfzijl» De politie in Delfzijl heeft zeven jongeren van dertien I tot en met achttien jaar aangehouden die zondag vier jongetjes I! urenlang hebben mishandeld. De kinderen werden meer dan twee uur lang geïntimideerd, getrapt en geslagen. Enkele kinde ren, in leeftijd variërend van acht tot dertien jaar, liepen meer U dan vijftig klappen en schoppen op. Ze hebben zich allemaal I onder doktersbehandeling moeten stellen. Vermiste poes geeft zich aan Hilversum De politie van Hilversum heeft een poes teruggevon den, die al vier maanden werd vermist. Het leek er enigszins op alsof het dier zichzelf kwam melden bij het politiebureau. Een agent vond het klaaglijk miauwende huisdier tijdens de nacht dienst in de kelder van het bureau. Via de penning die het dier aan zijn halsbandje had hangen, kon de politie de dolgelukkige eigenaar van de poes achterhalen. Brand Goese houthandel aangestoken goes De grote brand die gistermorgen woedde bij een hout handel in Goes, is vermoedelijk aangestoken. Technisch onder zoek heeft dat uitgewezen. Ongeveer duizend kubieke meter hout ging verloren, evenals een deel van de hangar waarin het hout lag opgeslagen. Een woordvoerder van het bedrijf schat de schade op een half tot één miljoen gulden. Westerterp: Ze hebben geen uitstraling den haag anp Binnen het CDA neemt de onte vredenheid over fractievoorzit ter Heerma en partijvoorzitter I Helgers toe. Dat zegt oud-mi- nister Westerterp in een inter- I view met Vrij Nederland van deze week. Volgens Westerterp achten velen binnen het CDA kans klein dat Heerma, nu hij na een jaar nog zijn draai niet heeft gevonden, ooit nog een oppositieleider met élan zal worden. „Hij straalt het gewoon niet uit. Daar lijdt het CDA onder", aldus Westerterp. Hij ziet de op volger van Heerma overigens niet zo snel uit de huidige fractie voortkomen. Eerder gokt hij erop, dat de partij bij de vol gende verkiezingen grote druk zal uitoefenen op oud-minister Ruding om de fractie te gaan leiden. Hij sluit ook een terug keer van Brinkman niet uit. Volgens Westerterp is de stemming binnen het CDA nog steeds zeer somber. „We zijn als CDA nog niet aan het einde van de lijdensweg. We zijn nog niet op het diepste punt aangeland." Naar zijn zeggen vinden velen dat alleen drastische oplossin gen het tij kunnen keren. „Dat is verdomd vervelend voor de huidige fractievoorzitter Heer ma en voor partijvoorzitter Hel gers." Net als bij Heerma ont breekt het volgens hem ook bij Helgers namelijk aan uitstra- ling. Westerterp bekleedt geen functies meer binnen het CDA, maar hij kent nog vele topmen sen uit de partij die hij op reü nies en informele bijeenkom sten regelmatig zegt te spreken. Westerterp was minister van veAeer en waterstaat in het ka binet-Den Uyl (1973-1977) en jarenlang kamerlid voor de KVP. maastricht» anp Als de temperatuur op aarde istijgt en het meer of minder gaat regenen of sneeuwen, zul len malaria en de tropische in fectieziekte schistosomiasis (wormziekte) wereldwijd vaker voorkomen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversi teit Limburg, het Rijksinstituut voor Volksgezondheid ,en Mil ieuhygiëne (RIVM) en de Land bouwuniversiteit Wageningen. Uit internationaal onderzoek blijkt dat de temperatuur op aarde aan het einde van de vol gende eeuw 1,5 tot 3 graden zal zijn gestegen. Een mogelijk ge volg is een verandering in het voorkomen van zogenaamde i oen haag anp De vereniging van de Neder landse kabelexploitanten Vecai wil via een gedragscode voorko men dat kabelbedrijven geen programma-aanbieders meer kunnen weigeren of hen enor me bedragen vragen om uitge zonden te worden. Vecai-voor- zitter Eenhoorn zei dat gisteren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over het media beleid, maar het Amsterdamse kabelbedrijf KTA liet al direct weten zich daar niet te houden. De kabelexploitanten ligger onder zwaar vuur vanwege hun monopolistische gedrag. Op de kabel zit maar een beperkt aan tal kanalen, en er zijn veel be- GPD Geassociet RVVGeen virus blaasjesziekte op verdacht bedrijf den haag anp Op het Nederlandse bedrijf dat een lading varkens heeft gele verd voor export naar Portugal, komt het virus dat blaasjesziek te veroorzaakt niet voor. Dat blijkt uit bloedonderzoek door de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RW). De resulta ten van het mestonderzoek op het bewuste bedrijf zijn nog niet bekend, maar een RW-woord- voerster gaat ervan uit dat ook dat onderzoek negatief is. Portugal besloot eerder deze week de grenzen voor Neder landse varkens te sluiten, omdat bij een varken uit Nederland het virus werd aangetroffen. Blaas jesziekte is op zich onschuldig maar de symptomen lijken sterk op de gevreesde mond- en klauwzeer. Lidstaten van de Eu ropese Unie hebben het recht een invoerverbod af te kondi gen als ze besmetting vrezen. LTO-Nederland, de federatie van land- en tuinbouworganisa ties, meent dat Portugal het im portverbod nu meteen moet opheffen. Het onderzoek wijst volgens LTO uit dat de besmet ting onderweg naar Portugal moet zijn gebeurd. Vijftig gulden maximale inzet en prijs op speelautomaat Er komt geen verruiming van het bestaande aanbod van legale kansspelen. Uiterlijk op 1 januari 1997 moeten de aanbieders van de landelijke loterijen een reclamecode hebben opgesteld. Bovendien heeft het kabinet strenge regels in petto voor het spelen op gokkasten in cafés. De voorgenomen maatregelen, bedoeld om de gokverslaving te beteugelen, stuiten op forse kritiek van branche-orga nisaties. den haag anp-gpd Dat nieuwe maatregelen staan in de nota 'Kansspelen herijkt' die staatssecretaris Schmitz van justitie gisteren naar de bran che-organisaties heeft gestuurd voor commentaar. Daarna gaat de nota met dat commentaar naar de Tweede Kamer. Niet alleen worden speelauto maten in snackbars, club- en buurthuizen, videotheken en sporthallen verboden, ook komt het kabinet met strengere regels voor gokkasten in cafés. Zo komt een maximum inzet van vijftig gulden voor elke gokkast. Is dat bedrag bereikt, dan stopt het spel automatisch. Ook de maximale prijs bedraagt straks tweehonderd punten/ofwel vijf tig gulden. Bij overschrijding van dat bedrag gaat de gokkast automatisch over tot uitbetalen. Vooral de snackbarhouders zijn laaiend over de plannen van het kabinet. Er wordt een golf van sluitingen verwacht nu er 12.500 automaten in deze za ken moeten verdwijnen. Vol gens veel kamerleden is een aantal snackbars in feite een verkapte gokhal. Als ze niet kunnen leven van friet bakken, dan moeten ze maar sluiten, zo luidt de mening van de Kamer. De automatenbranche vreest dat het drastisch terugbrengen van het aantal gokkasten in de horeca (van de 50.000 blijven er 30.000 over) het illegale aanbod zal vergroten. Daardoor zal er sprake zijn van meer gokversla ving in plaats van minder. De speelautomaten branche organisatie VAN vindt het ver bijsterend dat het kabinet de bedrijfstak als zondebok naar voren schuift. Ook VAN-voorzit ter Belksma is ervan overtuigd dat de gokverslaving eerder zal toe- dan afnemen. Volgens hem zoeken 'beroepsgokkers' dan hun heil bij het illegale circuit. Ook bij de Staatsloterij rea geert men niet enthousiast op de plannen. Woordvoerder Kor- des denkt dat ook in de loterij- branche produktvernieuwing absoluut noodzakelijk is. „Ook wij moeten met de tijd kunnen zeer. Een reclamecode voor lande lijke loterijen lijkt Kordes overi gens geen slecht idee. „Als we daarover goede afspraken kun nen maken, dan kan dat veel overbodige concurrentie qua reclame voorkomen", zo meent hij. De ondernemersorganisatie Horeca Nederland vreest dat er oneerlijke concurrentie zal ont staan en dat aanbieders van kansspelen in de illegaliteit vluchten. Horeca Nederland stelt zich op achter de commis- sie-Nijpels, die adviseert dat ge meenten een vergunning mo gen afgeven voor maximaal twee speelautomaten voor de cafés en ook de mogelijkheid moeten hebben om in snack bars een speelautomaat toe te staan. vector-gebonden infectieziek ten. Deze ziekten, zoals malaria en schistosomiasis worden door slakken, vliegen en muggen Schistosomiasis of bilharzia is een wormziekte, waarbij de lar ven die in water leven de mens via de huid binnendringen. De ontwikkeling van de malaria mug en de slak die bilharzia verspreidt, wordt beïnvloed door de temperatuur. Bij een hogere temperatuur verloopt de stofwisseling bij muggen snel ler, waardoor ze meer steken, en volgen generaties muggen en slakken elkaar sneller op. De malaria-mug èn de schistoso- miasis-slak worden bij een war mer klimaat wel minder oud. Kabelexploitanten in de [verdediging met gedragscode drijven die via de kabel (com merciële) televisie of andere diensten willen aanbieden. Daarvoor moeten ze soms hoge bedragen neertellen en in een aantal gevallen komen ze niet eens aan de bak omdat kabel bedrijven bepaalde winstgeven de diensten zelf willen aanbie den. De Kamer liet direct weten weinig in het plan te zien. Enke le kamerleden vroegen zcih af wat een gedragscode waard is als er geen forse sancties staan op overtreding. De Vecai-voor- zitter verwacht overigens dat de problemen over zo'n twee jaar uit de wereld zijn, omdat dan overal zo'n vijftig kanalen be schikbaar zijn. den haag Nieuwkomers in de Haagse Schilderwijk wor den sinds gisteren bezocht door twee vertegenwoordigers van het bewonersplatform 'een autochtoon en een alloch toon'. Het tweetal heet de nieuwe bewoners welkom, overhandigt een wijkgids en welkomstfolder en geeft een gevulde koektrommel. Dit alles moet ertoe bijdragen dat de wijkbewoners 'respectvol, aardig en uitnodigend' met elkaar omgaan. foto anp herman pifterse Schadeclaim loopt in de tientallen miljoenen amsterdam anp De stichting Vie d'Or eist van de Verzekeringskamer en de Ne derlandse Staat een vergoeding van tientallen miljoenen gul dens voor de schade die ex-po lishouders van verzekeraar Vie d'Or hebben geleden. Dit maak te een woordvoerder van de stichting, waarin de gedupeer den zich hebben verenigd, gis teren bekend. In eerste instantie wordt de Verzekeringskamer aangespro ken. Maar omdat het toezicht houdende orgaan volgens de stichting een overheidstaak uit oefent, wordt ook de Neder landse Staat verantwoordelijk gehouden voor de schade. Hoe hoog de geleden schade is, wordt nog onderzocht, maar volgens woordvoerder Van Ron- kel gaat het om miljoenen. „Er is door de ondergang van Vie d'Or een totale schade ontstaan van tussen de 80 en 180 miljoen gulden. Een heel belangrijk deel komt voor rekening van de ex- polishouders", zegt hij. De stichting baseert haar eis op de rapporten van de com- zoetermeer carla bahnmuller De Nederlandse consument eet be wust of onbewust al twintig jaar rundvlees dat afkomstig is uit Ierland. Vorig jaar werd vanuit de Ierse repu bliek 13.000 ton vlees ingevoerd. Vanuit Noord-Ierland kwam daar nog eens 11.000 ton bij. Een deel hiervan is onder de merknaam Greenfields door Albert Heijn verkocht. In totaal steeg de im port van Iers vlees vorig jaar met 27 procent. Een groot deel van het Ierse vlees vindt zijn weg naar de Nederlandse su permarkten. In de meeste winkels ligt het Ierse vlees 'broederlijk' naast het Nederlandse rundvlees. Zonder verdere aanduiding van de herkomst, want dat is voor vlees niet vereist. Het Nederlandse vleesconcem De Vleesmeesters importeert het Ierse vlees sinds de jaren zeventig, toen er in Nederland een toenemende vraag naar mager en vooral naar snel te bereiden rundvlees ontstond. ,,ln Nederland kwam toen door speciale stierenpro gramma's ook de produktie van kwali- teits-rundvlees op gang, maar men kon niet voldoen aan de enorme vraag. En zo is de situatie nog steeds", zegt alge meen directeur Pauli. Naar zijn mening krijgt de discussie die sinds enkele weken wordt gevoerd naar aanleiding van het besluit van Al- bert Heijn om alleen nog Iers rundvlees te verkopen, ten onrechte een emotio nele lading. „De keus voor Iers vlees heeft niet te maken met de kwaliteit van het Nederlandse vlees, maar is door de markt ingegeven. Vlees maakt met andere versprodukten zo'n tien procent uit van de omzet van supermarkten en is een belangrijke klantentrekker. Om iedere week aanbiedingen te kunnen brengen, is een zo laag mogelijke kost prijs van belang", aldus Pauli. De inkoopprijzen van rundvlees in Ierland liggen volgens Pauli al jaren op hetzelfde niveau, tussen de zeven en twaalf gulden bruto (onbewerkt) per ki lo. Dat heeft te maken met het enorme aanbod. Ierland heeft zich na de af schaffing van de Europese subsidies op zijn vleesproduktie gestort. Het is daar om voor grote afnemers mogelijk om de allerbeste dieren te selecteren, met als gevolg een constante kwaliteit vlees in de winkel. Die kwaliteit is volgens Pauli ook één van de sterkste punten. Door de ruimte die het land biedt, zijn de Ierse stieren vrijwel altijd buiten. Bijvoeden, als dat nodig is, gebeurt met hooi. Het vlees van de gecastreerde stieren heeft vol gens de vleesimporteur een goed vetge halte en is daardoor mals en smakelijk. Daarbij komt dat het Ierse vlees gega randeerd vrij is van groeihormonen. „Nederland kan hier met zijn beperk te ruimte en strenge milieu-eisen nooit tegenop. Aan het Nederlands rundvlees mankeert niets. Er is ook Nederlands Limousin-vlees en vlees van de Blonde d'Acquitaine-stieren van uitstekende kwaliteit, maar het is de consument die bepaalt wat er in de winkels ligt. En die heeft geen zin meer om lang in de keu ken te staan. De consument wil vlees dat snel klaar is, tegen een aantrekkelij ke prijs." Het veranderde consumentengedrag is er ook debet aan dat de 'gewone' sla ger op de hoek langzaam aan het ver dwijnen is. De consument koopt zijn vlees in de supermarkt en dan nog het liefst voorverpakt in de zelfbediening. Ie hoeft er niet te wachten en je ziet gelijk wat het kost. In het consumentengedrag heeft de horeca volgens Pauli een voortrekkers rol. „Wat men buiten de deur eet, wil men ook in de supermarkt aantreffen. Zo ontstaat ook in de supermarkt vraag naar bijvoorbeeld T-bone steaks en rib- eyes." Overigens is er volgens hem best nog toekomst voor de ambachtelijke slager die zich specialiseert in een breed assortiment vlees van een uitste kende kwaliteit. „Daar kun je net als bij een goede wijnzaak terecht voor een goed produkt en deskundig advies." missie Ybema en accountant KPMG. Begin deze week maakte de commissie bekend dat de Verzekeringskamer zich te te rughoudend en te formeel had opgesteld bij de controle op de Veldhovense verzekeraar Vie d'Or. Gisteren werden deze conclusies nog eens bevestigd door KPMG. De Verzekeringskamer vindt AH: Nederlands rundvlees in enkele filialen zaandam anp Albert Heijn zal in totaal hoog uit 25 filialen en franchisevesti- gingen toestaan om rundvlees van Nederlandse bodem aan te bieden. Het merendeel van de AH-supermarkten zal zich moe ten houden aan de verplichting het Ierse Greenfields-vlees te verkopen. Volgens een woordvoerster bestaat slechts bij een klein deel van de filiaalhouders en fran chisenemers de wens om Ne derlands rundvlees te blijven verkopen. De betrokkenen voorzien problemen met de verkoop van het Ierse vlees 'om dat de lokale wensen toch wat anders liggen'. Om de kwaliteit te garanderen stelt Albert Heijn wel als eis dal het vlees moet worden betrokken van 'kleine Nederlandse kwaliteitsprogram ma's'. niet dat ze aansprakelijk kan worden gesteld. „We nemen dit voor kennisgeving aan. We be grijpen dat de stichting namens de polishouders financiële ge noegdoening wil halen bij de Verzekeringskamer. Hun eis komt niet onverwacht." Sportschool leert Utrechtse vrouwen gratis vechten utrecht» gpd Sportschoolhouder Rob Steke lenburg uit Utrecht mobili seert momenteel al zijn colle ga's om, net als hij, gedurende een maand gratis weerbaar heidstrainingen aan vrouwen te geven. Stekelenburg rea geert daarmee op de angst voor de nog altijd op vrije voe ten zijnde serieverkrachter. „Ik heb zelf een vrouw en een dochter. Als ik dan lees dat er in de omgeving van Utrecht vijf vrouwen werden verkracht en zeven aangerand, dan vind ik dat ik vanuit mijn vak een een daad moet stellen", aldus Stekelenburg. Volgens de politie is hij de zoekactie naar de seriever krachter het accent nu komen te liggen op het analyseren van de tips die nog steeds binnen komen. Rechtbank legt familie Luns zwijgplicht op brussel» anp De rechtszaak die de zoon van oud-minister en oud-NAVO-se- cretaris-generaal Luns in Brus sel had aangespannen tegen de curator van het vermogen van zijn zieke vader, duurde giste ren slechts een kwartier. Zoon Hubert verwacht binnen 24 uur een uitspraak, die echter niet openbaar wordt gemaakt. De rechter van het tweede kantongerecht van het vredes- gerecht verbood zowel Luns' zoon als diens advocaat Schilt/ tegen de pers een verklaring af te leggen omdat het om een zaak van privé-belang gaat. Zowel Luns' zoon als Luns zelf heeft eind vorige maand bij de rechter een verzoek inge diend om de Wassenaarse cura tor bloksbergen te vervangen door een onafhankelijke ac countant, notaris of bedrijfsre visor. Zij hebben bezwaren te gen de curator, die hun onbe kend is. Hubert Luns wilde na afloop slechts kwijt dat hij hoopt dat de rechterlijke uil spraak de eenheid in de familie herstelt. Hij vreest dat buiten staanders zijn 84-jarige vader, die in een Haags ziekenhuis herstelt van een klein hersenin farct, manipuleren. Vakcentrale eist miljoenen terug van ministerie den haag anp De l'NV eist van het ministerie van financiën miljoenen gul dens aan loonbelasting en soci ale premies, die in het verleden ten onrechte zijn afgedragen over uitkeringen aan stakers. Directe aanleiding is een uit spraak van de Hoge Raad, die gisteren een vonnis uit 1992 be vestigde van het Gerechtshof in Leeuwarden. In de zeventiger jaren dwong de belastingdienst de vakbewe- ging geld af te dragen over de stakingsuitkeringen van meer dan zeshonderd gulden. De vakbeweging werd daarbij min of meer beschouwd als een werkgever die loon uitbetaalt. In 1989 besloot de Industriebond I'NV namens een van de leden de belastingaanslag aan te vechten en daarover deed het gerechtshof in I.eeuwarden in 1992 uitspraak. Het ministerie van financiën ging in beroep bij de Hoge Raad. Sinds de uit spraak in 1992 draagt de FNV geen belasting meer af over sta kingsuitkeringen. Als dit jaar belasting zou zijn afgedragen, zou daarmee, gezien de stakin gen in hel streekvervoer en de bouw, zeventien miljoen gulden zijn gemoeid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5