Depressieven te veel afhankelijk van gelukstreffers Wetenschap Techniek Biologen kweken geslachtloze karpers donderdag 19 oktober 1995 REDACTIE. SASKIASTOELINGA 023-5150228 'Imitatiekoe' dodelijk voor tseetseevlieg Met de hulp van katoenen lappen ('imitatiekoeien') wordt in Zimbabwe met succes de tseetseevlieg bestreden. De gefopte steekvlieg, die de gevreesde slaapziekte overbrengt, denkt dat hij koeien belaagt en loopt in de val. Onder de lappen, die aan een verticale houten stok hangen, staat een potje met insec ticide, dat de vliegen onmiddellijk doodt. Proeven met deze biologische vliegenvanger worden begeleid vanuit Wageningen door de vakgroep En tomologie. Tseetseevliegen verspreiden in Afrika slaapziekte bij vee en de mens. De ei genlijke ziekteverwekker, de parasiet trypanosoom, wordt door de steekvlie gen overgebracht. De veehouder ver liest jaarlijks grote delen van zijn kudde aan deze ziekte. Inenting van zijn koei en helpt niet langer, omdat de parasiet, net als die van malaria, resistent is ge worden. De enige remedie is de tseeseevlieg uit roeien. Eerst gebeurde dat met zware chemische middelen als DDT, endo- sulfan en dieldrin. De tseetseehaarden werden meestal vanuit de lucht bespo ten. Die aanpak is sterk vervuilend. Het slecht afbreekbare gif kwam terecht in grondwater en rivieren. Sinds een paar jaar strijden geleerden met de lappendoek in plaats van met de injectiespuit en het vliegtuig. „Het gebruik van bestrijdingsmiddelen is tot minder dan één procent terugge bracht", zegt dr. ir. Willem Takken van de Wageningse vakgroep Entomologie. De vakgroep onderzoekt hoe de tseet seevlieg kan worden gepakt op zijn ge drag. Takken: „Engelse biologen ont dekten dat de steekvlieg afgaat op vorm en kleur, vooral op horizontale donkere vlakken, Zij ontdekten ook dat geur be langrijk is." De vliegen worden gelokt door een koeieparfum, een mengsel van sterk riekende stoffen. De geurpluim trekt de dieren aan tot op een afstand van 25 ki lometer: voornamelijk hongerige man netjes en zwangere vrouwtjes. De on derzoekers zoeken nu naar manieren om ook de rest van de populatie te van gen. De lappen worden in Zimbabwe verder verfijnd op het onderzoekscen trum voor de tseetseevlieg in Rukoime- chi. De studie gebeurt met geld van de Europese Unie. Doel is om met de lappen het tseetsee- vrije gebied steeds verder uit te brei den. De 'lappenmethode' is vorig jaar met succes toegepast om een halt toe te roepen aan een epidemie van hu mane slaapziekte in Oeganda. Ook in andere delen van West-Afrika wordt de biologische methode toegepast. Grootste probleem is om de methode over te dragen aan de lokale bevolking. „Belangrijk is dat ieder meewerkt aan het onderhoud en controle van de lap pen. Soms worden wel eens lappen ka toen weggenomen om een stevige broek van te maken. En dat is niet de bedoeling", zegt Takken. Dankzij een nieuwe tech niek is het mogelijk vissen te kweken zonder hom of kuit. Geslachtloze vissen zijn vooral gewenst bij de zalm- en forelkwekerij. Vorming van hom en kuit wordt daar gezien als ver lies aan visvlees en boven dien gaat de smaak achter uit. De Wageningse' vakgroep Experimentele diermorfo- logie en Celbiologie heeft de ontwikkeling van de oergeslachtscellen bij kar pers onderzocht. De eerste zes weken zijn deze cellen volkomen in rust. Net voor dat ze gaan delen verschij nen er echter macromole culen aan de buitenkant van de cel. Deze grote mo leculen zijn nauwkeurig op te sporen met antilichamen gewonnen uit muizebloed. Dankzij deze vondst kan men de verdere ontwikke ling van deze macromole culen tot geslachtsorganen, eicellen en spermacellen blokkeren. Dat kan door de hormoonhuishouding te veranderen. Het resultaat zijn geslachtloze vissen met meer vlees en lekkerder van smaak. De verdere groei van de vissen kan worden voor speld met een simulatie model. Dit model is ont wikkeld door de vakgroep Visteelt en visserij voor kar per, maar is bruikbaar voor alle vissoorten. Het ver wachte visgewicht en vet percentage is te berekenen uit de hoeveelheid en sa menstelling van het voer, de watertemperatuur en het zuurstofgehalte van de visvijver. De vis verbruikt zuurstof voor lichaamson- derhoud, voeropname en vertering. Een vis zal nooit méér voer opnemen dan de toevoer van zuurstof toe laat. Het model is een hulpmiddel bij de analyse van voedsel- en zuurstof beperkingen op de visgroei. JOS BOUTEN GPD Depressiviteit is een veel voorkomen de ziekte. Er zijn nogal wat middeltjes tegen, maar ze doen lang niet allemaal wat het etiket belooft. Maar er is hoop: op termijn zou er wel eens een werk zaam medicijn op de markt kunnen komen dat (mede) gebaseerd is op de resultaten van het onderzoek waarop begin oktober de Utrechter Marcel Verdonk is gepromoveerd. Zijn speur tocht heeft geleid tot een beter inzicht in de werking van een hersenreceptor, die een cruciale rol speelt in de psychi sche balans van de mens. Hoewel er al veel antidepressiva in de handel zijn, komen er steeds nieuwe bij. De meeste worden met veel halle luja naar het grote publiek geschoten zonder begeleiding van precieze gege vens. Daardoor wordt vaak meer be loofd dan werkelijk waar gemaakt. Maar wét er ook wordt aangeprezen, de depressiviteit rukt steeds verder op. Onlangs werd bekend dat van zes Westeuropese landen een op de tien bewoners een depri is. Driekwart van hen heeft zelfs een depressie van ern stige aard. Doordat het geheim van die ziekte maar zeer ten dele is ontsluierd, is de vondst van een werkzaam ge neesmiddel niet zelden een gelukstref fer. Dat vindt ook de in Harderwijk gebo ren chemicus Marcel Verdonk, die on langs op een opmerkelijk proefschrift aan de Universiteit Utrecht is gepro moveerd. Hij heeft gedeeltelijk de wer king blootgelegd van een hersenrecep tor, die betrokken is bij depressiviteit, eetstoornissen en schizofrenie. Een hoopgevend begin van een nieuwe be handelingsroute. Verdonk: „Een ziel- doortrekkende somberheid kan ont staan als er wat mis is met de serotoni- ne-huishouding in de hersenen. Dat valt te verhelpen met medicijnen die zich aan de serotonine-receptoren binden, maar het probleem is dat nie mand weet hoe die receptoren er exact uitzien. Dat is een van de oorzaken waarom het gericht zoeken naar psy chofarmaca zo moeilijk is." Het bijzonderevan zijn onderzoek is dat het tips bevat die gebruikt zouden kunnen worden bij de ontwikkeling van nieuwe psychofarmaca. Door aan het licht te brengen wat er loos is in dèt stukje hersenen waar de storing zich voordoet, kan de ellende bij de wortel worden aangepakt. Verdonk: „Een beter begrip van processen op moleculair niveau kan leiden tot het voorspellen van de activiteiten van stoffen in het zenuwstelsel. Zo zou uit de effecten van een reeks stoffen op een receptor, het effect van een andere stofvoorspeld kunnen worden." Boodschapper Het blijft een hels karwei. De menselij ke hersenen tellen om en nabij 1.000 miljard neuronen (zenuwcellen), die elk in contact staan met zo'n 1.000 an dere neuronen. In onze bovenkamer flitsen ontelbare signalen in onnoeme lijke vaart van het ene neuron naar het andere. Het overbrengen van elk sig naal komt tot stand dankzij een 'bood schapper' (neurotransmitter). Maar die kan zijn boodschap niet goed kwijt Fundamenteel onderzoek biedt perspectief Wetenschapper Marcel Verdonk, die zich heeft verdiept in de psychische balans van de mens. foto annette vlug als op het neuron, waarop hij moet landen, de balans van de receptoren (de stations die de boodschap moeten ontvangen) is verstoord. Anders ge zegd: het signaal van de transmitter kan niet op de juiste manier worden doorgegeven. Het probleem om helderheid te krijgen in de wirwar 'daarboven' wordt ver groot door het feit dat we te maken hebben met een groot aantal verschil lende neurotransmitters en recepto ren, elk met een eigen functie in het zenuwstelsel. Daardoor is ons brein een buitengewoon verfijnd netwerk van acties en reacties, waarop de wer king van medicijnen niet precies valt te omschrijven. Als het gaat om depressiviteit dan is het, op basis van de resultaten die dierproeven hebben opgeleverd, waar schijnlijk zo dat in het membraan van een zenuwcel het evenwicht zoek is van drie soorten receptoren voor de neurotransmitter serotonine. Om het nog preciezer te zeggen: de harmonie tussen de receptoren la, 2a en 2c is weg. Nu is het zo dat met name recep tor 2c in het proefschrift van Verdonk een bepalende rol speelt. Deze recep tor lijkt bij uitstek interessant in ver band met de behandeling van depres sieve en schizofrene patiënten en pa tiënten met een angststoornis. Om meer inzicht te krijgen in de 2c-re- ceptor analyseerde Verdonk met kris talstructuurbepalingen en computer technieken de structuur van zo'n veer tig verbindingen die aan deze receptor binden. Sommige van deze stoffen kunnen de receptor in werking zetten, andere kunnen die alleen bloldceren en verhinderen daardoor dat een signaal wordt doorgegeven. Verdonk: „Met een in onze vakgroep ontwikkeld pro gramma heb ik de computer opdracht gegeven de driedimensionale mole cuulstructuren van die verbindingen als het ware over elkaar heen te leggen. Vervolgens heb ik de gemeenschappe lijke delen van de verbindingen die de receptor kunnen activeren eruit ge licht, omdat die voor de werking es sentieel zijn. Daarbij heb ik niet alleen gelet op de chemische samenstelling maar ook op de ruimtelijke structuur." Op basis van de verkregen resultaten maakte Verdonk een zogenoemde far- macofoor: een blauwdruk van een mo lecuul met alle eigenschappen die no dig zijn om de serotonine-receptor te activeren. Daarna stelde hij aan de hand van literatuurstudies en compu tertechnieken een model op voor de 2c-receptor. Verdonk: „Het is nog een ruw model maar in de receptor zit wel een ruimte die goed overeenkomt met de vorm van de farmacofoor. Dat bete kent dat het computermodel van de receptor en de farmacofoor consistent zijn." De uitkomst van het fundamentele on derzoek, dat Verdonk heeft gedaan, is veelbelovend omdat het - voorzichtig gezegd - niet ondenkbaar is dat zijn vondsten gebruikt kunnen worden bij de ontwikkeling van psychofarmaca die meer specifiek gericht zijn op de kern van het probleem en daardoor minder nare bijwerkingen kunnen hebben. Maar alles zit nog in de sfeer van 'zo zou het wel eens kunnen zijn'. Belangrijk is nu wat Organon zal doen met de bevindingen van Verdonk, die met dit farmaceutisch bedrijf in Oss samenwerkt. Z E L 1 L H I IJ T E w R 2 B E E K E E R T 3 W S E T I U N T 4 S N P I A G R D 5 K I I E O Z S K 6 T IJ O N N IJ V N 7 K R R O O O N U 8 W T R O A L O N 9 A N L K E E R S 10 V N E E R V E L 11 G T E E E L L T 12 T A W P A I T R 13 H W A IJ T W E R 14 D R E O E O M T OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De resteren de letters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1inhoudsmaat; 2. drinkgerei; 3. vlieg- kunstje; 4. naaldboom; 5. verkoophuis je; 6. zeevis; 7. vreemde munt; 8. vor stenzetel; 9. wijnmaat; 10. mist; 11 kleur; 12. woudkoe; 13. vloeistof; 14. voorstelling in de slaap. KRUISWOORDRAADSEL banfez el-a-t-ro nipa-raam u-ereis-e landrover -liac- kabeljauw tule-atol es-l-r-ei naterg P S HEINZ w '<d - AV o) TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Tom Poes en heer Bommel wandel den langzaam naar Bommelstein. De maan was opgekomen en wierp een bleek licht over het landschap. Maar heer Ollie had daar geen oog voor; hij keek peinzend naar de spuit en schudde het hoofd. Ik weet het niet", sprak hij bedrem meld. „Morgen wordt het flora-festi val geopend - en het enige wat ik heb is er een soort injectienaald en mis lukte bloemen. Wat moet ik doen?" „Geef die bloemen een injectie", zei Tom Poes. „Dan gaan ze het geluid van de omgeving weergeven. Het is heel eenvoudig." „O", prevelde heer Ollie, „zou het? Maar zoiets kan toch niet, jonge vriend?" „Probeer het dan!", riep Tom Poes ongeduldig. „Daar staat een nacht- bloeier. Spuit er maar eens een paar druppeltjes in, dan kunnen we het horen." Heer Bommel boog zich over de plant en boorde de naald in de wor tel. „Wat kunnen we dan horen?" vroeg hij. „Er is helemaal geen geluid in de omgeving. Wat moet die bloem dan weergeven?" „Wacht maar af', zei Tom Poes. Nu, dat deed heer Ollie. Geruime tijd stond hij zwijgend in de nachtwind, doch toen werd het hem te veel. „Onzin", sprak hij. „Bloemen kun nen geen muziek voortbrengen, dat weet iedereen..." Op dat moment richtte de bloem zich op en stiet een vaag, brommeld geluid uit, dat snel sterker werd. „Oemnkunjeen usiek voojtbjeng tat- weet iedejeen", sprak hij. H W R DOOR HANS VAN ES Gisterochtend werd de oktoberwarmte afgesloten met opnieuw zee hoge minimumtemperaturen van 14 15 graden; voor de Bilt bete kende dat - alweer - een 'dagrecord'. In de koelere lucht, die overd; binnenstroomde, wees het kwik nauwelijks hoger aan dan in de voo afgaande nacht. Niettemin werd het weer een heerlijke herfstdag; de drogere lucht scheen de zon een stuk feller dan de afgelopen week. De van oorsprong polaire lucht, waarin we terecht waren geko men, was droger en schoner (minder stofdeeltjes), zodat ook het ha zontale zicht sterk verbeterde. Op veel plaatsen leverde dat fraaie gezichten op tot meer dan 20 kilometer. In de afgelopen nacht ging het kwik onder heldere hemel flink onde uit; op sommige plaatsen in het binnenland tot ca. 6 graden. In kustprovincies bleef het zachter in de nabijheid van het relatief war me zeewater. Bovendien kwam er in de loop van de avond en nacht meer wind en nam de bewolking toe. Voor de westkust van Frankrijk handhaaft zich een hogedrukgebied van 1030 hectopascal, maar die positie is voor ons land wat minde gunstig dan vorige week, toen de hogedruk steeds boven Centraal-E ropa te vinden was. Nu staat er boven het noordelijk deel van de At lantische oceaan een sterke westelijke stroming, waarin het een ko men en gaan is van herfstdepressies. Vooral het noorden van Europa krijgt de volle laag met veel wind, regen en relatief lage temperaturen. Fronten, die bij de lagedrukge bieden horen, krijgen gemakkelijk toegang tot het Noordzeegebied Eeen langgerekt gebied met bewolking bedekt vandaag al deels hei noorden van het land. Verder naar het zuiden is nog enige hogedrut invloed merkbaar en laat de zon zich af en toe zien. Toch kruipt de frontale zone langzaam naar het zuiden en morgen overdag kan er overal enige regen vallen bij soms krachtige zuidwe- tenwind. Meteen temperatuur van 15 a 16 graden is het nog vrij zacht. In de avond of nacht stroomt met noordwestenwind een vers portie polaire lucht binnen. Tijdens het weekeinde komt het kwik niet hoger dan 13 a 14 grade de nachten zijn fris met kans op vorst aan de grond. Ook op wat lan gere termijn blijft het wisselvallig met soms felle opklaringen, maa' ook regelmatig wat regen bij krachtige westen-tot zuidwestenwind, KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en langs de westkust langdurig en plaatselijk veel regen. Af en toe stormachtige noordwestenwind. In de omgeving van Oslo ook en kele opklaringen. Middag- temperatuur van 8 graden in het noorden tot 14 in het zuidoosten. Morgen enkele graden lager. Zweden: Overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd re gen, maar op morgen in Lapland ook sneeuw. In het zuiden veel wind en met name op morgen op klaringen. Maximumtem peratuur van 5 graden in het noorden tot 15 in het zuidoosten. Op morgen la gere temperaturen. Denemarken: In het zuiden veel bewolking en af en toe regen. In het noorden ook opklarin gen. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden, morgen iets minder zacht. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Schotland en het noorden van Ierland bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima rond 15 graden. In het zuidoosten af en toe zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur in de omge ving van Londen ongeveer 19 graden. Morgen overal veel bewolking, af en toe regen en iets lagere temperaturen. België en Luxemburg: Vandaag droog en perioden met zon, maar in de nacht en vroege ochtend en kele mistbanken. Morgen in België in de loop van de dag veel bewolking en af en toe regen, in Luxemburg ook af en toe zon.. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend mistbanken. Maxima langs de kust rond 13 graden. In de omgeving van Dijon ongeveer 17 graden. Portugal: Flinke perioden met zon en droog, maar vandaag in het noorden ook enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur rond 25 graden. Langs de kust bij wind van zee mogelijk wolkenvelden en iets lagere temperatuur. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur circa 25 graden. Flinke zonnige perioden en droog. In het noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur in het noor den ongeveer 20 graden, in het midden en zuiden maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidelijke stranden vrij zonnig en droog. Maxima rond 27 graden. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog, Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden. Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en vooral in het midden en zuiden enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig najaarsweer. Zonnige perioden en droog. In de ochtend plaatselijk kans op mist. Maxima ongeveer 21 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma rond 24 graden. Italië: Overwegend zonnig. Met name vroeg in de ochtend hier en daar nevel of mist banken. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 23 in het zui- vï^ r -W- warmtef tfC\ sneeuw ~Y~ koufron hagel H hogedru 18 1000 luchtdrU windrichti 19 temperatu ur hecto p Oostenrijk: Flinke perioden met zon, maar vroege ochtend eerst plaatselijk r nevel. Op de meeste plaatsen d Maxima van 14 graden in het laag tot 17 in Karinthië. Polen: Perioden met zon en vrijwel droog. In het noorden vandaag gel lijk meer bewolking, in de avond door wat regen. Morgen in het i lichte regen, later op de dag ook slag in het midden en zuiden. Ma morgen rond 13 graden. Tsjechië en Slowakije: Vanochtend nog mist of laaghang bewolking. Daarna wolkenvelden wisseld door zon. Op de meeste plat droog. Morgen geregeld zon en di Middagtemperatuur dalend van 17 den op vandaag naar 14 op morgen. Hongarije: Eerst plaatselijk mist of nevel. Late rioden met zon en droog. Middagtei t ratuur van 14 graden in het 19 plaatselijk in het zuiden. VRIJDAG 20 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.13 Zon onder Maan op 02.36 Maanondei Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.35 13.00 00.08 Laag 08.16 20,35 07.57 Weerrapporten 19 oktober 07 u Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Cyprus Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur rond 23 graden. Malta: Vandaag nog een kleine kans op een re gen- of onweersbui. Verder flinke zonni ge perioden. Temperatuur in de middag circa 23 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Vooral vandaag op de Egeïsche Zee een koele noordoosten wind, morgen neemt de wind af. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 20 graden rond de Egeïsche Zee tot 24 gra den langs de westkust en in het binnen- Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen 21 graden langs de Turkse westkust en 25 graden op Cyprus. Duitsland: In het midden en zuiden flinke perioden met zon en droog. In de ochtend nog wel hier en daar mist. In het noorden van daag wolkenvelden en vrijwel overal droog. Morgen zwaar bewolkt en af en toe regen. Bewolking en neerslag trek ken langzaam zuidwaarts. Middagtem peratuur van 13 graden in Sleeswijk- Holstein tot 16 in het zuiden. Zwitserland: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. In de nanacht en vroege ochtend vooral in de dalen ook mist. Middagtemperatuur aan de noordkant ongeveer 15 graden, in het zuiden enke le graden hoger. half bew. motregen grondmist Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madnd Malaga Mallorca Malta 5? onbS Stockholm zwaar t Warschau half be Wenen zwaar t Zürich zwaar t Bangkok onweei 8uenos Aires onbew Casablanca mist Johannesburg regen Los Angeles zwaar I 24 II 21 IJ 11 10 16 13 14 1' 17 3 15 IC onbew licht bew. half bew. ider NED iiINa 18.1 11 lbo Biologen onderzochten de ontwikkeling van de oergeslachtscellen bij karpers. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20