'Liz is de motor van mijn carrière' t Nine Months: een zware bevalling voor Hugh Grant 'La dolce Vita': Italiaanse jet-set lelijk te kijk gezet Film Terug naar het eiland van de vele zeehonden COBB DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 Rob Houwer filmt 'De Zeemeerman' Amsterdam Deze zomer zijn op locaties in onder meer IJmui- den en Leiden de opnamen begonnen voor De Zeemeerman, de nieuwe speelfilm van producent Rob Houwer. Houwer schreef zelf met de hulp van debuterend regisseur Frank Herrenbout. In de film wordt als gevolg van een genetisch expe riment een baby geboren die bij zijn opgroeien hardnekkig naar vis blijft ruiken. De fantasy comedy bevat de allereerste digitale trucage ooit toegepast in een Nederlandse speelfilm. Hoofdrol len zijn onder meer voor Daniel Boissevain en Gonny Gaakeer. De Zeemeerman gaat op 29 februari in première. Wie speelt Andy Warhol het beste? hollywood AndyWarhol is niet dood, hij leeft! In de bioscoop tenminste, waar de beroemdste Amerikaanse kunstenaar van deze eeuw binnenkort in maar liefst drie nieuwe films zijn op wachting maakt. In Julian Schnabels filmbiografie van graffiti kunstenaar Jean Michel Basquiat Build a fort, set it on fire) is het David Bowie die de rol speelt van het gekwelde genie. Acteur Jared Harris speelt Warhol in Mary Harris' I shot Andy Warhol, en ook Crispin Glover doet een gooi naar de titel beste Warhol- vertolker. Hij gaat de hoofdrol spelen in The life and death of An dy Warhol, een bewerking van de biografie van Victor Bockris. Clover hoeft er zijn hand niet voor om te draaien, hij speelde de witharige pop-artiest reeds eerder in The Doors. Chris Columbus verspeelt reputatie henk maurits Nine Months. Te zien: Lido 2. Leiden; Euro Alphen a/d Rijn. Asta 2, Den Haag. Movieworld 1 en 2. Scheveningen inJDrie jaar geleden had nog bijna ïiemand in Nederland van hem jehoord: Hugh Grant, de char ts Engelse acteur die alle harten stal in Four weddings and a funeral en die wereld- ts werd nadat hij in Los tngeles in zijn auto was betrapt ;t een prostituée. De politie- o van Grant stond in bijna al- kranten, waardoor Grant nu leèninstens even beroemd is als z Michael Douglas of Arnold ichwarzenegger. Geen wonder dat zijn nieuw- ,te film Nine Months in Neder- id groot wordt uitgebracht, it Vant Hugh Grant is kassa. Maar de filmliefhebbers zullen zich jehoorlijk bekocht voelen bij leze teleurstellende, ongeloof- vaardige, slappe zwanger- ichapskomedie. "et is bijna onvoorstelbaar Chris Columbus de regis- is van dit wegwerpprodukt. man die scripts heeft ge- chreven voor Steven Spielberg injfonder andere Gremlins en The looniesen daarna zelf de regie leed van Mrs. Doubtfire (met lobin Williams) en de beide Home A/ozze-films. Kortom, een regisseur met een reputatie, die lij volkomen te grabbel gooit net deze Amerikaanse remake ran de Franse film NeufMois. Het begint al met Grant in sen volstrekt ongeloofwaardige ol als een kinderpyschiater, die volkomen van slag raakt als hij hoort dat zijn vaste vriendin zwanger is. Grant speelt de rol van de geaffecteerde Engelse -k( stuntelaar, zoals we die van hem kennen uit Four weddings, het is allemaal zó gekun steld en zó geforceerd humoris tisch, dat zelfs glimlachen pijn doet. Het eerste deel van de film is vooral toegespitst op de veran deringen in de relatie tussen Sa muel (Grant) en zijn vriendin Rebecca (Julianna Moore). Sam voelt er niks voor zijn rijkeluis- leventje en zijn sportwagen op te geven voor een ongewenste baby, maar autoverkoper en fa mily man Marty (Tom Arnold), weet hem op andere gedachten te brengen. Rebecca is dan al het huis uitgevlucht en Sam moet van alles ondernemen om de breuk weer te lijmen. Tegen het einde krijgt Nine Months steeds meer het karak ter van een ouderWëtse slap stick. Het begint met een krank zinnige rit naar het ziekenhuis, waarin Sam mensen een hart verlamming of gebroken been bezorgt. Maar de stoppen slaan echt helemaal door in de verlos kamer, waar een onervaren, net uit Rusland overgevlogen gy naecoloog (Robin Williams) voor de paar weinig leuke mo menten in de film zorgt, door te proberen twee bevallingen tege lijk in de hand te houden. Dat levert een gezellige chaos op met scheld- en vechtpartijen, oerkreten en gekrijs, maar uit eindelijk ook twee flink uit de kluiten gewassen, gezonde ba- by's. Er zullen ongetwijfeld men sen zijn die niet meer bijkomen bij deze laatste scène. En dat is dan vooral de verdienste van Williams, die met zijn malle ac cent en motoriek weer een pret tig gestoord type weet neer te zetten. Maar ook Williams kan deze film niet redden, terwijl Hugh Grant als acteur hopeloos door de mand valt. Zijn beste rol speelde hij ditmaal buiten de film met zijn ongeplande pu bliciteitsstunt. Ongetwijfeld de zwaarste bevalling uit zijn leven tot dusver. FILMS IN LEIDEN Aangrijpende Trés Irmaos in LAKcinema film overzicht marco van pelt e«JlAKcinema. Cleveringaplaats 1, Leiden: d TrésIrmaos, ma 23/10 20.30 uur. knif Euro Cinema, Van Boetzelaerstraat 6, Alphen aan den Rijn: Les Films du Pa intf robee irenge recrei hilder ziet radis: Ixi dolce Vita, i Parkfïlmhuis, Comelis Geellaan 2, Al phen aan den Rijn: De grote vriendelijke 14.30 uur. hee )rg p idelijk terker imfort hiskey n jear Stripes jzinge Nai Trés Irmaos is een Portugese TV-film uit 1994, waarvan regis seuse Teresa Villaverde zelf het scenario vol realiteit, fantasie, toekomst en verleden schreef. Het is het aangrijpende verhaal van Maria die samen met haar twee broers en ouders in een volkswijk in Lissabon woont. Daar zorgt Maria, kinderlijk en naïef als ze is, voor haar alcoho listische vader en passieve moe der. Maria zegt en vraagt nooit iets en loopt langzaam vast in het doolhof van haar onvervul de verlangens. Trés Irmaos gaat over een meisje in de puberteit, dat op zoek is naar liefde en genegen heid. Actrice Maria de Medeiros gaf op zo'n bijzondere wijze ge stalte aan het onthutste meisje Maria, dat haar prestatie vorig jaar op het Filmfestival van Ve netië werd beloond met de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol. La dolce Vita Federico Fellini legde in 1960 de eindeloze verveling van de hourgeosie uit Rome vast in zijn klassieker La dolce Vita, die de ze week in het kader van 'Les Films du Paradis' in Alphen te zien js. Hugh Grant trekt ondanks zijn 'misstapnog steeds publiek Over de scheve schaats die Hugh Grant afgelopen zomer in Los Angeles reed en die hem kortstondig in een poli tiecel deed belanden, worden we niet geacht te spreken. De acteur werd, samen met een prostituée, opgepakt we gens het schenden van de openbare eerbaarheid in een taxi. Om dat incident heeft tout Hollywood zich gek gela chen. parus pieter van lierop gpd Maar het succes in Amerika van de nieuwe Grant-film Nine Months bewijst dat de ster, die sinds Four Weddings find A Funeral furore maakt als incar natie van schutterige Britse charme, allerminst in ongenade is gevallen. Vanaf deze week kunnen we ook in Nederland kennis maken met een Hugh Grant die zich bijkans een be roerte schrikt, wanneer hij als Engelse bon vivant in Amerika van zijn vriendin verneemt dat ze zwanger is en de baby hou den wil. Verknipt gedrag en affreuze nachtmerries worden zijn deel. Zo schichtig als hij zich in de vorige film gedroeg als er liefde verklaard moest worden, zo schichtig is hij nu onder regie van Chris Columbus (bekend van Home Alone, Mrs. Doubtfire als het om de acceptatie van het vaderschap gaat. En al net zo schichtig gedraagt Hugh Grant zich tegenover journalis- De hoofdrollen waren wegge legd voor Marcello Mastroianni en Anita Ekberg. Mastroianni is de journalist die van schandaal naar primeur holt en vervolgens een feest van de intellectuele, artistieke jet-set bezoekt. Hij lijkt afstand te bewaren, maar komt er in de loop van de film achter, dat hij geen 'echt leven' meer leidt: hij vervreemdt vol komen van zijn vrouw die de hele dag thuis zit In Italië was de film goed voor een pittig schandaal. De aristo cratie had Fellini in hun huizen en kastelen laten filmen en voelde zich vervolgens te kijk gezet. Dit neemt niet weg dat La dolce Vita de meest toegankelij ke film uit het oeuvre van Fellini is en dat de titel een universeel begrip is geworden. Roald Dahl De grote vriendelijke Reus (de GVR) is een geslaagde animatie film naar het gelijknamige kin derverhaal van de Engelse schrijver Roald Dahl. De kleine Softe wordt op een nacht door een schim van een reusachtige man van haar bedje gelicht. Het is het begin van een groot avon tuur. Sofie ontmoet de GVR, de koningin van Engeland en veel andere reuzen, die overigens niet allemaal even aardig zijn. John Hambley verzorgde de Engelse regie, Hans Hulshof was verantwoordelijk voor de Nederlands gesproken versie, met de stemmen van onder an deren Leontien Ceulemans, Jan Anne Drenth en Rudy Falken- Die journalisten mogen ook niet vragen of het nog goed is gekomen met Hughs vriendin, Elizabeth Hurley één van En- gelands meest gevraagde foto modellen. Dus informeren we naar volmaakt andere dingen. Vreest de acteur sinds Four Weddings en nu Nine Months niet om voor eeuwig te worden vastgepind op komedie-rollen als verlegen Britse charmeur? Hugh Grant: „Daar wil ik voor waken. Ik heb na Four Wed dings inmiddels toch ook in An Awfully Big Adventure gespeeld als een verbitterde, cynische ho moseksuele toneelregisseur. Dat is toch iets totaal anders. En ik ga volgend jaar iets doen wat wèèr volmaakt verschillend is. Een thriller die zich afspeelt in de medische wereld. Ik heb de rol van een dokter, die in New York in een polikliniek werkt en een sinistere samenzwering ontdekt binnen de medische wereld. Meer kan ik er nog niet over zeggen, maar het is heel 'Mr. Charming' in eigen persoon: de Britse acteur Hugh Grant. spannend geschreven. Ik stel me er veel van voor. Liz zal de film produceren." Liz? O ja, Liz Hurley. Kenne lijk zijn de banden dus niet ri goureus verbroken. Hugh be schrijft haar als zo'n beetje de bewaarengel in zijn leven. „Ik ben nogal lui en terughoudend om me aan projecten te verbin den. Liz is de motor van mijn carrière. Zij zegt me onomwon den: 'Dit is een fantastisch pro ject en die rol moet je absoluut aanpakken.' Als zij dat zegt, ga ik het ook wat makkelijker gelo- film recensie Op Cinekid 95 is The secret of Roan Inish een wat vreemde eend in de bijt. Hoewel de film de belevenissen van een tienjarige volgt, is het publiek waar maker John Sayles zich op richt, een stuk ouder. Dit zou er toe kunnen leiden dat Roan Inish, net als ver scheidene andere Sayles-films, tussen wal en schip valt. En net als bij die andere films Passion Fish, City of Hope) zou dat erg jam- r zijn. eiland Roan Inish is de naam voor de kust van Ierland, bekend om de grote groepen zeehonden die er leven. Ooit woonde er ook het vissersgeslacht Court ney, maar de barre omstandigheden dwon gen hen tot een verhuizing naar het vaste land. Die laatste boottocht liep uit op een drama. Het wiegje van de pasgeboren Jamie werd door de vloed meegenomen, en het kind werd niet meer terug gevonden. Het zou de wraak van de zee zijn voor het opge ven van het eiland. De Courtneys bleven overigens dolen, want ook in Ierland werd geen voorspoed gevonden. Vader zocht zijn heil in de ver vuilde fabrieken van het Engelse vasteland, en daar begint ook het eigenlijke filmver haal. Op een dag stuurt hij zijn dochtertje Fiona terug naar zijn ouders, die nog steeds in hetzelfde (Ierse) vissersplaatsje wonen waar de Courtneys na hun verblijf op Roan Inish terecht kwamen. Met opa maakt Fio na, een nieuwsgierige tienjarige, diverse boottochtjes. Natuurlijk doen ze daarbij ook Roan Inish aan, het eiland waar nog steeds zoveel verhalen over de ronde doen. Daar krijgt Fiona het sterke gevoel dat er naast de zeehonden meer levende wezens zijn. Zouden John Sayles voorouders soms uit Ierland komen? Je vraagt je het af, zo authentiek heeft deze geboren Amerikaan de geschiedenis van Roan Inish verfilmd. Sayles heeft er gelukkig geen sprookje van willen maken. Zijn film is een lofzang op de schoonheid van het Ierse landschap en de taaiheid van haar bewoners, maar nergens verliest de regisseur zich in mooifilmerij of valse romantiek. The Secret of Roan Inish maakt duidelijk dat het leven in Ierland rond de eeuwwisse ling zwaar moet zijn geweest. Maar er is een belangrijk verschil tussen het leven in een door weer en wind geteisterde vissershut en het grauwe bestaan in een Engelse fabrieks stad. Het is het centrale thema van deze kleine film: wanneer de verbintenis tussen mens en natuur verbroken wordt, gaan bei de er op achteruit. Wie daarin meegaat ziet een mooie film. In een wereld waarin zo'n sterke wisselwer king tussen de mens en zijn omgeving be staat, zijn wonderen plots heel gewoon. Zo filmt Sayles ze ook. De vrouw die zeehond en mens tegelijk is, is net zo alledaags als de drenkeling die weer tot leven wordt gewekt door hem een nacht lang op een koe te bin den. Maar is het geschikt voor kinderen? Wèl voor die kinderen die niet gelijk roepen dat iets stom is, of niet kan. De les van 'The Secret of Roan Inish': wanneer de verbintenis tussen natuur verbroken wordt, gaan beide er op achteruit. FILMS AMSTERDAM I. 15.45. 18.45. 21.30: Carring- 22.00: Tot ziens ALFA 4 13, 15.45 Sleeping Beauty 16.45.21.30: La Regie du jeu ALHAMBRA 1 (020)6233192 18.15. 21.15: The Bridges of Madison ALHAMBRA2 13.15. 16.00. 18.45. 21.30 Antonia BELLEVUE CINERAMA '020) 6234876 13.15. 16.00. 19.15. 22.00 Nine 13.15, 16. 18.45.21.30 Judge Dredd CALYPSO 1 (020) 234876 12.45. 15.30, 18 15. 21.15 The Brid ges of Madison County CALYPSO 2 16.00.19.15.22.00 While You Were Sleeping CINECENTER CORALINE (020) 6236615 13.45, 16.15. 19.30. 22.00; zo ook 11.00: The City of Lost Children PEPPE NAPPA 13.45. 16.15, 19.30. 22.15; zo ook 11.00: Chungking Express PIERROT 13 45. 19.30: Tralievader 16.15. 22.00; zo ook 11.00: When Night is Falling JEAN VIGO 14.00. 16.15. 19.30. 22.00; zo ook 11.00: The Madness of King George CINEMA 1 (020)6151243 18.15.21.15: do vr za zowoook 15.00 Apollo 13 CINEMA 2 18 45. 21.45; do vr za zo wo ook 15.30: Nine Months CINEMA OSCAR(020)5475175 ma di 20.30 De Vliegende Hollander CITY 1(020) 6234579 12.45. 15.30. 18.15.21.15-Water- 13.15. 16 00. 18 45, 21.30: Opera tion Dumbo Drop city 3 18.45. 21.30: First Knight CITY 4 16.00. 18 45. 21.30: Die Hard with a Vengeance CITY 5 16.00. 18 45.21.30. ma end. ook 13.15 Under Siege 2 CITY 6 13 15, 16.00. 18.45.21.30 Batman 13.15, 16.00, 18.45,21.30 t DESMET (020) 6273434 21.00 Land And Freedom 20.30. zo ook 16.15 Antarctica 22.15. dot/m za 18.45 Les Roseaux sauvages zo t/m wo 19.00 Wallace &Gromit do t/m za 20.30: Clerks KRITERION 1(020)6231708 20.15, 22.15 (di niet om 22.15) Le Buttane 18.00: Farinelli di 22.15 Sneak Preview KRITERION 2 17.30. 19.30.21.45; manietom 21.45 Tot Ziens 2145 Brutti. Sporchi e Cattivi FILMMUSEUM 20.30 KidoShiro 20.00: Cinematheek RIALTO 1(020)6753994 19 45, 22.00 (beh.woi Chungking Ex- 18.00 (beh woj Sleep With Me wo 20.00. A bout de Souffle RIALTO2 18.45 Wilde Aardbeien 21.00 Sopyonje 23.00 Achilles en het Zebrapad zo 15.00 Drie films van Paula v/d Soest THE MOVIES 1 (020) 6386016 17.15. 22.15. vr en za ook 00.15, 14 45 The City of Lost Children 17.00, 19 30, zo ook 14 .30 Bridges of Madison Country THE MOVIES 2 22.00: The Madness of King George THE MOVIES 4 17.30. 19 45 Procedure 769 21.30. vr za ook 00 15. Pulp Fiction TUSCHINSKI1(020)6262633 13.15. 16.30,20.30: Apollo 13 zo 10 30 Potemkin TUSCHINSKI 2 13.15, 15 45, 18.15: Lang Leve deK ningin 20.30 Braveheart TUSCHINSKI 3 12.45. 15.30. 18.15.21.15 Water- HlIgll gebruikt de tegenwoor dige tijd. Dus het zal wel goed zitten. Maar getrouwd wordt er voorlopig niet, bevestigt de ac teur en hij moet er de eerstko mende vijf jaar niet aan denken dat hem zal overkomen wat hem in Nine Months gebeurt: vader worden. „Ik begrijp die man wel. Vrienden van me, die de stap genomen hebben en aan kinderen zijn begonnen, zijn daar stuk voor stuk milder van geworden. Wat dat betreft, geloof ik dat het morele stand punt van Nine Months wel klopt: 'Krijg een baby en word een aardiger mens!' Maar ik zie dat als theorie in de praktijk wil ik er nog niet aan." De sfeer van Nine Months, het karakter dat Hugh Grant moet spelen: het heeft er toch veel van weg dat regisseur Chris Co lumbus regelrecht heeft willen inhaken op Lour Weddings And A Funeral. Maar voor de Britse acteur is het toch een totaal an der project geweest, alleen al omdat het dit keer een grote Amerikaanse produktie betrof. „Ik begin te beseffen dat, wil je aan de bak blijven, je op gezette tijden rollen moet spelen tlie min of meer lijken op wat het grote publiek van je heeft ge waardeerd. Nine Months wordt verondersteld leuk te zijn. An ders gaan de mensen er niet heen. Kn leuk-zijn is een van de moeilijkste dingen ter wereld en wordt vaak ondergewaardeerd. Drama is voor mijn gevoel mak kelijker te doen dan komedie." NIEUW OP VIDEO EN VIDEO CD Jan van der Nat TOMMY LEE JONES 13 15. 16.00 Operation Dumbo Drop 18.45. 21.30: While you were sleeping TUSCHINSKI CINEAC 11.45. 14.15. 16.45. 19.15.21.45 Dumb and Dumber DE UITKIJK (020) 6237460 13 30, 15 45. 18.00: Lang Leve de Ko ningin 20.15. 22.00: Living in Oblivion Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de kunstpagina. Als je een film maakt over een sportlegende, moet je een topacteur aantrekken voor de hoofdrol, moet Ron Shelton hebben gedacht in de voorbe reiding op Cobb. Hij vond in Tommy Lee Jones die topac teur. Jones, die we kennen van onder meer The Fugitive als tegenspeler van Harrison Ford JfMOscar-nominatie), The Cliënten het prachtige epos Lo nesome Dove, zet in Cobb (War ner Home Video) een schitte rend portret neer van Ty Cobb, één van de allerbeste honkbal lers uit de Amerikaanse ge schiedenis. Ty Cobb is nog altijd in het be zit van tal van records en is voor Amerikanen ongeveer wat Abe Lenstra voor Nederland is. Maar Cobb was meer dan een goede honkballer. Hij was een slecht mens, sloeg zijn vrouw, ging vreemd bij het leven en dronk, nee zoop als een beest. De film is gebaseerd op een waar gebeurd verhaal. Cobb vraagt topjournalist Al Stump (gespeeld door Robert Wuhl) om zijn biografie te schrijven. Het moet een boek worden, al dus Cobb, over de grote honk baller, een mooi boek dus. Maar Stump komt gedurende de sessie is gewetensnood. Schrijft hij het échte verhaal of de versie die Cobb graag ziet? Een aanrader, ook als je niet weet dat honkbal met een knuppel wordt gespeeld. Was Cobb vooral als honkballer legendarisch, Papillon(Video Sales Network) is dat als film. Een oudje al, maar wel één die nog niets aan waarde heeft in geboet. Het is het beroemde verhaal van de veroordeelde misdadiger Henri Charrière (Steve McQueen), die wordt vastgehouden in de beruchte strafkolonie op Duivelseiland bij Frans Guyana. Opzijn borst heeft hij een vlinder (papillon) laten tatoeëren, het teken voor vrijheid. Samen met zijn vriend en medegevangene Dega (Dus- tin Hoffman) ontsnapt hij diver se malen, maar wordt in de tro pische wouden telkens weer ge pakt en zwaarder gestraft. Na dertien jaar barbaarse gevan genschap lukt het hem uitein delijk toch. Nederlandse films houden het maar zelden lang vol in de bio scopen. Vaak ten onrechte. Er worden heel goede Nederlandse films gemaakt. Een voorbeeld daarvan is Hartverscheurend, door Shooting Star uitgebracht op video, van Mijke de Jong. Niet voor niets kreeg de film in 1993 de Prijs van de Neder landse Filmkritiek en de Jury prijs op het Filmfestival van Lo carno. Het is het dramatische verhaal van een 'onmogelijke' liefde tussen advocaat Bob (Mark Rietman) en Loe (Marie ke Heebmk), een stadsnomade die op een boot in het oostelijke havengebied van Amsterdam woont. Liefhebbers van de bestere western kunnen hun hart opha len aan The Last Outlaw, een film met mooie hoofdrollen van Mickey Rourke en Dermot Mul- roney. Graff (Rourke) is de aan voerder van een bende gewe tenloze bankovervallers. Als bij een overval een bendelid ge wond raakt en Graff besluit hem achter te laten komt hij in conflict met Eustis (Mulroney), zijn rechterhand. Lange tijd wa ren zij vrienden, nu vijanden. Er is slechts plaats voor één van beiden. JAMES DEAN 1ÊEM De datum van 30 september 1995 is aan de meeste mensen geruisloos voorbij gegaan. Slechts weinigen zullen hebben stilgestaan bij de 40ste sterfdag van James Dean, die in 1955 op 24-jarige leeftijd do delijk verongelukte. Dean was het grote voorbeeld voor de Amerikaanse jeugd. Zijn geest leeft voort, zoals die van Mari- lym Monroe, Elvis Presley en Kurt Cobain. Warner Bros dook bij gelegenheid in de archieven en haalde de drie films, waarin Dean een hoofdrol speelde, naar boven. In een nieuw jasje natuurlijk, maar East of Eden, Rebel without a Cause en Giant vertegenwoordigen een stukje jeugdsentiment, die voor de be trokken generatie de midlife crisis wat kan verlichten. Een man wordt meer dood dan levend opgevist uit zee. In een smerig kamertje op een eiland in de Middellandse Zee komt hij tot bewustzijn. De dokter vraagt aan zijn bed naar zijn naam. De man staart hopeloos voor zich uit, omdat hij niet meer weet hoe hij heet. Het ge geven al herkend? De fans van Robert Ludlum ongetwijfeld wel. Het is het intrigerende ge geven van The Bourne Identity (Nederlandse boektitel. Het Bourne Bedrog). Jason Bourne wordt gespeeld door Richard Chamberlain en Roger Young tekende voorde regie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11