i In Rwanda golf verdwijningen Bosnië-overleg in Moskou levert geen resultaat op MffiWÈL Raket-alarm' rond proces-Andreotti Buitenland Russisch onderzoek naar bombarderen Tsjetsjenië 'Nog meer Franse militairen voor bewaking' Winnie wil helft van Nelsons bezittingen Palestijnen voor anker bij Cyprus WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 Veel doden overstromingen Thailand juNGKOKGrote overstromingen hebben in Thailand, volgens de autoriteiten, de afgelopen maanden aan bijna 200 mensen het leven gekost. De moesson, die sinds juni woedt, heeft ook zo'n 6,5 procent van de landbouwgronden verwoest. Het noor den van Thailand ondervindt de meeste overlast. De regenval bedreigt inmiddels de hoofdstad Bangkok en een aantal voorste den. Farrakhan wil naar de rechter Washington De zwarte leider Louis Farrakhan heeft gisteren gezegd dat hij de schatting van de politie van het aantal mensen dat een dag eerder in Washington deelnam aan zijn 'mars van een miljoen' zal aanvechten voor de rechter. De politie had op basis van luchtfoto's geschat dat dat er 400.000 waren. Farrak han en de zijnen noemden een aantal van een miljoen of meer. 'Iran werkt aan elektronische wapens' teheran Iran werkt in het geheim»aan geavanceerde appara tuur voor de elektronische oorlogsvoering, waarvan zelfs de VS niet zullen geloven dat Iran die kan bezitten. Dat verklaarde geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei gisteren. Khamenei, die zowel verantwoordelijk is voor de Iraanse besluiten op geestelijk als militair gebied, gaf geen nadere bijzonderheden. Sahlin geen kandidaat-premier Stockholm De Zweedse vice-premier Mona Sahlin trekt zich voorlopig terug als kandidaat voor het premierschap. Sahlin was de enige serieuze kandidate voor de opvolging van premier Ing- var Carlsson, die in maart 1996 om persoonlijke redenen wil af treden. De Zweedse pers heeft over haar geschreven dat ze bo ven haar stand leeft en rekeningen of parkeerbonnen niet of niet op tijd betaalt. Het parlement meende gisteren echter dat zij geen wetten had overtreden. Raketten als vogelverschrikkers tsjerepovets» Luchtafweerraketten zullen binnenkort wellicht om het leven gebracht door medegevangenen, die aannamen dat zij collaboreerden met Israël. Dat blijkt uit een rapport dat de Palestijnse instituten Al Haq en Mandela gisteren publiceer den. De Palestijnen vonden de dood door geweld dat tegen hen werd gebruikt tijdens 'kruisverhoren' door medegevangenen. De drie waren veroordeeld als lid van de radicale Palestijnse Ha- ;-beweging. Reactor Tsjernobyl draait weer kiev» Reactor nummer 1 van de Oekraïense kerncentrale Tsj- nernobyl, die in augustus was stilgelegd voor inspectie, draait sinds gisteren weer. De reactor werd gerenoveerd en is volgens de directie van de centrale volkomen veilig. Reactor nummer 4 van de centrale explodeerde in april 1986, wat tot de grootste kernramp in de geschiedenis leidde. Reactor nummer 2 ligt stil sinds een brand in de turbinegenerator in 1991. Ook deze reac tor wordt gerenoveerd. Minister bevestigt gevaar voor aanslag me eelco van der linden dienst doen als vogelverschrikkers. Het commando van een luchtafweereenheid in Tsjerepovets, 375 kilometer ten noorden van Moskou, zette een advertentie in de lokale krant waarin de raketten te koop werden aangeboden, zo meldde het persbureau ITAR-Tass gisteren. Daarin werd gezegd dat de raketten, waar van lading en brandstof door zand zullen worden vervangen, ge schikt zijn als vogelverschrikkers. Kosten: 800.000 roebel, zo'n 280 gulden. Offensief leger Sri Lanka tegen Tamils Colombo Het leger van Sri lanka heeft gisteren een aanval on dernomen op de separatistische Tijgers van Tamil Eeelam (LT- TE), die zich op het schiereiland van Jaffna hebben verschanst. Volgens Colombo zijn in de eerste aanvalsgolf 61 Tamilstrijders omgekomen en raakten er 250 gewond. Aan regeringszijde ver loren 19 soldaten het leven en liepen er 157 verwondingen op. Palestijnen in cel omgebracht Jeruzalem Drie Palestijnse gevangen zijn de afgelopen weken drrespondent ir zijn aanwijzingen dat de Sici- iaanse maffia een aanslag wil degen met raketten tijdens het iroces tegen Italië's ex-premier Siulio Andreotti. Dit verklaarde jisteren de Italiaanse minister ian binnenlandse zaken, Luigi bronas, tijdens een parlemen- aire hoorzitting. Het 'raket- damt' leidde direct tot ver- cherpte veiligheidsmaatregelen Palermo, waar gisteren de ierde zitting van het proces- Indreotti plaatsvond. Minister Coronas zei het eens zijn met de vice-voorzitter an de parlementaire anti-maf- iacommissie, Luciano Violante, üe een week voor aanvang van iet proces verklaarde dat de naffia op 'éclatante wijze' wil toestaan en daar 'ook de mid delen toe heeft'. De recente rondst van een arsenaal van ui- ïrst zware wapens en de ont dekking dat de maffiabaas Leo- Vooral Hutu's slachtoffer van nieuw geweld kigali dick hofland Rwanda zucht onder een golf van verdwijningen en ar restaties. Vooral Hutu's met bezittingen of met een voor aanstaande functie hebben daarvan te lijden. ,,Die groep wordt systematisch uitgemoord", zegt de Nederlandse VN-vertegenwoordiger Romee Pameijer. Een woordvoer der van de UNHCR, die de terugkeer van vluchtelingen organiseert, onderschrijft dit. De Nederlandse is een van de 125 VN-waarnemers die de mooid op één miljoen Rwanda- zen moeten onderzoeken. Voor de volkerenmoord worden hoofdzakelijk Hutu's verant woordelijk gesteld. Volgens de Rwandese regering, die voorna melijk uit Tutsi's bestaat, ko men de waarnemers echter nauwelijks aan dat onderzoek Het is een tijdje redelijk rustig geweest in het door volkeren moord verscheurde Rwanda. In het kader van een plan tot na tionale verzoening tussen land van Hutu's en Tutsi's had vice- premier Paul Kagame drie maanden geleden bepaald dat alleen nog 'grote leiders' van de massaslachting opgepakt kon den worden. Maar volgens Pa meijer en de UNHCR is daarvan nu geen sprake meer. „Zelfs Hutu's die tijdens de oorlog koeien van Tutsi's zou den hebben opgegeten, worden nu door de regering al bestem peld als deelnemers aan de ge nocide. En als ze de vader niet kunnen vinden, arresteren ze de zoon, ook al heeft die er niets mee te maken", alduszegt Pa meijer, die sinds maart in Rwanda is gestationeerd. toe. Pameijer noemt die kritiek gedeeltelijk terecht. .Omdat we buitenstaanders zijn, kunnen we ons slechts bezighouden met de'ernstigste schendingen. Het is praktisch niet te achter halen wat zich exact heeft afge speeld, omdat er nauwelijks do cumenten en dossiers te vinden zijn. Alles is leeggeroofd." „Er zitten tienduizenden mensen vast op verdenking van massamoord en het is een gi gantische klus om al die zaken te onderzoeken", zegt Pameijer. „Bovendien maakt het leger zich de laatste tijd dagelijks schuldig aan ernstige schendin gen van de mensenrechten en het onderzoeken van die misda den kost ons de meeste tijd. Daardoor lijkt het alsof we de Hutu's verdedigen. Dat is wel de zwakte van deze missie." Overigens vinden er ook nog dagelijks afrekeningsmoorden plaats door individuele burgers, die wraak nemen op nog vrij rondlopende moordenaars van familieleden. Pameijer: „Een le ven stelt hier heel weinig voor. Er' hoeft maar iets te gebeuren en het conflict laait weer op. De bevolking leeft constant in angst, iedereen is bang voor el kaar en die angst is volledig ge grond". De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft lidstaten gisteren overigens opgeroepen mensen te arresteren die wor den verdacht van deelname aan de volkerenmoord in Rwanda. Ook riep de raad het internatio nale tribunaal voor Rwanda op zo snel mogelijk tot vervolging van verdachten over te gaan. Een jongen zit met zijn hondje op de stoep voor hun zwaar beschadigde huis in Gorazde. Na 42 maanden be schoten te zijn krijgt de moslimenclave eindelijk weer wat rust. foto reuter Kaunda loopt kans Zambia te worden uitgezet lusaka Rtrsteld dat de vroegere president geen Zambiaan is en dat al het noodzakelijke wordt gedaan voor toepassing van de wet. Wij zijn de zaak nog aan het onderzoeken en zullen met hem handelen zoals met iedere andere vreemdeling", zei Sam- pa. Volgens de regering heeft Kaunda in strijd met de wet niet onmiddellijk na de uitroeping van de onafhankelijkheid een verzoek voor het Zambiaanse staatsburgerschap ingediend. De dreiging van een uitwijzing is het laatste conflict in de politieke strijd tussen Chiluba, die Kaunda in 1991 bij de presidentsverkiezingen versloeg, en de vroegere president die in de politiek wil terug keren. De vroegere president van Zambia, Kenneth Kaunda, loopt het risico te worden uitgewezen, nu de regering van president Frederick Chiluba heeft vastgesteld dat hij geen Zambiaan is. Minis ter Sampa van binnenlandse zaken zei gisteren dat de 71-jarige Kaunda kan worden gedwongen het land te verlaten, omdat hij het van 1964 tot 1970 illegaal regeerde. Kaunda, die sinds de onaf hankelijkheid in 1964 tot 1991 aan de macht was, deed in 197ff afstand van het staatsburgerschap van het buurland Malawi. „De regering heeft tot haar genoegen vastge- MOSKOU-SARAJEVO GPD-AFP-Rtr Het overleg in de Russische hoofdstad van de in ternationale Contactgroep over Bosnië heeft geen doorbraak opgeleverd. Amerikaanse en Russische onderhandelaars lieten dat gisteren na afloop we ten. Tegelijkertijd waren ze optimistisch over de voortgang van het vredesproces. „We hebben meer problemen ter sprake ge bracht dan we konden oplossen", verklaarde plaatsvervangend minister van buitenlandse za ken Ivanov na afloop van de besprekingen, waar aan behalve de Verenigde Staten en Rusland, ook Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië deelna men. Ivanov voegde daaraan toe dat de interna tionale Balkanconferentie, die voor 31 oktober in de VS is gepland, gewoon doorgaat. Zijn Ameri kaanse collega Holbrooke zei dat er nog geen ant woord is gevonden op de vraag hoe de Russen militair kunnen worden betrokken bij vredes macht die de NAVO naar Bosnië wil sturen. De Bosnisch-Servische legertop heeft vanoch tend een oproep van de politieke leiders afgewe zen om vier generaals de laan uit te sturen omdat ze verantwoordelijk zouden zijn geweest voor de recente Servische verliezen. Het Servische 'parle ment' in Pale eiste maandag het ontslag van de generaals Gvero, Tolimir, Djukic en Boric, allen getrouwen zijn van de Servische commandant, generaal Mladic. Volgens de Servische politieke leider Karad ziczijn de militairen ten dele schuldig aan het ver lies van 11 steden en 4.0tX) vierkante kilometer terrein in Noordwest-Bosnië aan het Bosnische regeringsleger en de Kroaten. Een nieuwe beweging in de regio Banja Luka is dat absoluut niet met hem eens. Elf partijen en instellingen in deze regio hebben het Patriottisch Front van Krajina gevormd. I let Front verzet zich tegen de „riskante en willekeurige politiek" van Karadzic. De beweging eist de vorming van een regering van nationale redding, die gekozen wordt met steun van alle politiek krachten in het republiekje van de Bosnische Serviërs. De kwestie Oost-Slavonië is intussen in een to tale impasse geraakt. Kroatië neemt vandaag niet deel aan het vredesoverleg over het omstreden gebied. Leiders in de Kroatische hoofdstad Za greb herhaalden gisteren zelfs twee keer het drei gement om Oost-Slavonië, dat het in 1991 aan de opstandige Serviërs in Kroatië kwijtraakte, met geweld te heroveren als onderhandelingen mis lukken. Dat zou met ingang van 30 november kunnen gebeuren. Op die dag loopt het mandaat van de VN-vredesmacht in Kroatië af. luca Bagarella kort voor zijn ar restatie een speciaal comman do voor aanslagen had opge richt, rechtvaardigen volgens de minister het alarm. In de aula-rechtszaal van de gevangenis Ucciardone was Gi- ulio Andreotti gisteren niet aan wezig. Dit had alles te maken met het 'technische karakter' van de zitting. Openbaar minis terie en verdediging gingen in de slag over stukken die al dan niet aan het zogenaamde straf dossier mogen worden toege voegd. De kwestie is belangrijk, omdat eenmaal opgenomen in het dossier de stukken tijdens het proces kunnen dienen als bewijslast. Rechter Francesco Ingargiola besliste gisteravond dat de meeste van de in totaal 384 documenten die door het openbaar ministerie waren ge presenteerd, mogen werden toegevoegd aan het dossier. Het ging onder meer om foto's waarop Andreotti te zien is met een mafiose zakenman. Chaos, ambulances en een grote politiemacht op de been na de zoveelste bomaanslag gisteren in de Parijse metro. MOSKOU-GROZNY «Rtr-DPA De Russische autoriteiten stel len een onderzoek in naar aan leiding van berichten dat de Russische luchtmacht nog steeds Tsjetsjeense dorpen bombardeert. De Russische af gezant voor Tsjetsjenië, üleg Lobov, heeft dat gisteren vol gens het persbureau Itar-Tass meegedeeld. Een woordvoerder van de Tsjetsjeense president Doedajev heeft eerder gezegd dat Russi sche vliegtuigen zaterdag in het zuiden van Tsjetsjenië twee dorpen hebben aangevallen. Daardoor zouden zeventien mensen zijn omgekomen en 23 gewond zijn geraakt. Er komt tevens een afzonder lijk onderzoek naar de lucht aanval op het dorp Rosjni-Tsjoe in het zuidwesten van de repu bliek. Volgens de Tsjetsjenen zijn daardoor 28 mensen ge dood. Het dorp was een bol werk van Tsjetsjeense strijders. Lobov zei dat het openbaar ministerie het onderzoek zal uitvoeren. Hij riep tegelijkertijd in herinnering dat president Jeltsin de luchtaanvallen heeft verboden. Vooral in het begin van de Russische interventie in de opstandige republiek, eind vorig jaar, vielen er veel slacht offers door bombardementen. „Bomaanvallen zijn taboe. Daarover is een presidentieel decreet uitgevaardigd" zei bov maandag na aankomst in de Tsjetsjeense hoofdstad Groz. ny In Tsjetsjenië geldt officieel een staakt-het-vuren, maar bei de partijen beschuldigen elkaar ervan hun militaire activiteiten weer op te voeren. Moskou en Grozny spraken in juli af dat Rusland zijn troepen zou terug trekken en (lat de Tsjetsjenen gelijktijdig hun wapens zouden inleveren. Bij nieuwe gevechten In Tsjetsjenië kwamen maandag twee Russische soldaten om het leven. Vooral .Russische doelen in de hoofdstad Gronzy zouden nog regelmatig doelwit zijn van aanhangers van Doedajev. parijs afp-dpa De Franse minister van binnen landse zaken Jean-Louis Debré heeft gisteravond naar aanlei ding van de jongste aanslag in de Parijse metro gezegd dat hij meer militairen wil inzetten voor bewakingsdoeleinden. Dat zal gebeuren in het kader van het plan Vigipiratedat op 7 sep tember in werking werd gesteld na een aanslag met een bomau to in Villeurbanne. Onder het plan zijn al zo'n 25.000 man ge mobiliseerd aan politie en mili tairen, die zij aan zij gebouwen, vliegvelden en grensovergangen bewaken. Bij de aanslag vielen 29 ge wonden, van wie er vanmorgen vijf nog ernstig aan toe waren. Na deze aanslag nemen de Franse autoriteiten de dreige menten van de GIA-moslimfun- damentalisten uit Algerije hoe langer hoe serieuzer. Debré kondigde de versterking aan in een geprek met de TF1-televi sie. Hij zei dat sinds het plan werkt 1.850.000 mensen zijn ge controleerd en 10.000 mensen zijn teruggestuurd aan de gren zen. Hij gaf echter toe dat niet alle aanslagen kunnen worden verhinderd. De nationale bond van poli tiemensen (SNTP-FASP) kriti seerde het plan Vigipirate. „En- Pakistan zet diplomaten uit &AMABAD Rtr-ANP "ikistan heeft gisteren zeven en Afghanen uitgewezen, on- fer wie zes diplomaten. Hier mee zijn de betrekkingen tus- *n Islamabad en Kabul op een ieuw dieptepunt aangeland. Islamabad gaf geen verklaring 'Oor de maatregel, die volgt op uitwijzing vorige maand van dertien Afghaanse diplomaten, •orige week werd nog een ver- "lenwoordiger van de Af- aanse president Rabbani het id uitgezet. De betrekkingen &sen beide landen zijn de atste wéken ernstig verslech- *td. Afghanistan beschuldigt 'lamabad ervan steun te geven de Taliban, de opstandige •Jndamentalistische studenten het afgelopen jaar grote mi- faire successen boekten en nu regering in Kabul bedreigen. kaapstad runa hellinga CORRESPONDENT Verzoening of de helft van Nelsons geld. Dat is zo ongeveer de inhoud van het pro test dat Winnie Mandela gisteren bij de rechtbank in Johannesburg heeft inge diend tegen de door Nelson Mandela ge vraagde echtscheiding. Hoewel het paar al jaren van tafel en bed gescheiden leeft, blijft Winnie erbij dat hun huwelijk niet onherstelbaar kapot is. Haar protest heeft een procedure in gang gezet die volgens advocaten een jaar kan duren en waarbij de huwelijksperikelen volledig op tafel zullen komen te liggen. Nelson Mandela vroeg in augustus offi cieel een scheiding aan. nadat het echt paar in 1992 al uiteen was gegaan. Hun huwelijk, dat haast dertig jaar gevangen schap van Nelson had overleefd, ging na diens vrijlating in 1990 snel achteruit. Een rol daarin speelde dat Wjnnie niet alleen voor zijn vrijlating, maar ook daarna een buitenechtelijke verhouding had - iets wat zij overigens als 'propaganda' van de apartheidsregeringbestempelt. Het scheidingsverzoek heeft in Zuid-Afrika geleid tot speculaties dat Nelson van plan is te hertrouwen met Graca Machel, we duwe van de vroegere Mozambiquaanse president Samora Machel. Een krant meldde afgelopen weekeinde zelfs dat de huwelijksceremonie al met de Anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu is doorge sproken. Hoewel ze goed bevriend zijn, ontkennen Nelson en Graca ten sterkste trouwplannen te hebben. In de gisteren ingediende papieren be toogt Winnie dat Nelson in strijd heeft ge handeld met de Afrikaanse traditie, die wil dat huwelijkspartners hun geschillen voorleggen aan een grote familiebijeen komst, in een poging tot een verzoening te komen. Volgens Winnie zijn de omstan digheden zodanig, dat een dergelijk fami- lieberaad zinvol zou zijn. Mocht verzoening echter niet mogelijk zijn, dan eist zij de helft van de bezittingen van haar man op. Het gaat daarbij onder meer om de opbrengsten van zijn auto biografie Long Walk to Freedom, een in ternationale bestseller, en het geld dat hij als winnaar van de Nobel-Vredesprijs heeft gekregen. Als reden voor haar eis geeft ze dat zij door haar politieke werk heeft bijgedragen aan 'de vereeuwiging van zijn mondiale profiel'. Daarnaast heeft zij tijdens Nel sons lange gevangenschap gezorgd voor de opvoeding van de kinderen en heeft ze geholpen de campagne voor zijn vrijlating te financieren. Voor Nelson, die de bescherming van zijn privéleven zeer hoog in het vaandel heeft staan, moet Winnie's protest een van de pijnlijkste gebeurtenissen van de laatste jaren zijn. Hij heeft de media uitdrukkelijk gevraagd zo min mogelijk aandacht aan de scheiding te besteden, omdat hij vra gen over het onderwerp zeer pijnlijk vindt. kcle duizenden militairen meer kunnen geen aanslagen tegen houden: er zijn sindsdien nieu we aanslagen gepleegdVoor zitter Jacky Viallet van de FASP zei tegen het blad Liberation dat nu eenmaal niet bij iedere afval bak een soldaat kan worden ge plaatst". Hij toonde zich ge schokt dat „het leger op straat patrouilleert in vredestijd". NICOSIA Rtr Een boot met naar schatting 650 uit Libië gezette Palestijnen is voor de kust van Cyprus voor anker gegaan. Het schip tracht te eerder vergeefs de Palestijnen in Syrië aan land te krijgen, maar de Syrische autoriteiten weigerden hen toegang. De eigenaren van het schip staan in contact met landen in de regio om te kijken of de Pa lestijnen, onder wie ongeveer 330 kinderen, ergens aan land mogen. De jongste opvarende is tien dagen oud. Eén Palestijnse vrouw werd per helikopter van boord gehaald en beviel in het ziekenhuis van Lamaca van een tweeling. AHH... BOXSPRING...DAT SLAAPT! Het summum van slaapkomfort De verende en gestoffeerde bedbodem geeft uw hele lichaam de juiste ondersteuning Boxsprmg bedsystemen zijn er in vlakke en (elektrisch) verstel bare uitvoeringen Bekleding in vele kleuren en dessins. In kombinatie met de juiste matras een ideale manier om slaap problemen voorgoed de wereld uit te helpen. De Dormaël nachtrustspecialist adviseert u graag, ■CtS LAAPKAMERS SPECIALISTEN IN NACHTRUST

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7