Jvi Aantal berovingen bij geldautomaten neemt toe De 'hobby' van de boerin redt soms het bedrijf ii titzen straft MBO-scholen oor geknoei met wachtgeld 1 arokkanen gekneveld brandende woning Iroen Links: 'Toename acistische aanslagen' Binnenland Oudere moet betaalde arbeid houden Jachtseizoen weer open W. 'Ml SGR: Malafide reisbureaus gewoonweg onuitroeibaar »ti< porting bij bellen naar buitenland «jHAAGPTT Telecom gaat klanten die voor meer dan duizend ulden per twee maanden naar het buitenland bellen korting ge en. De klanten kunnen drie landen kiezen waarvoor een kor ing geldt, die kan variëren van 10 tot 25 procent. Voor de overi- landen is de korting vijf procent. tnti-AH-boeren beginnen actiegroep ai haag Agrarisch Nederland is weer een actiegroep rijker: het iomité Neerlands Trots. Onder die naam heeft een aantal vee- muders uit het oosten van het land zich verenigd om te ageren 1!gen het besluit van Albert Heijn vanaf februari louter Iers pdvlees te gaan verkopen. Zaterdag zal het comité publieks- indelijke informatie-acties houden bij AH-filialen. luwboot zinkt na aanvaring jnenEen Nederlandse duwboot is gistermiddag gezonken de Waal, bij Opijnen ter hoogte van de brug van Zaltbommel. opvarenden konden het schip tijdig verlaten. Het schip nam tijdens een inhaalmanoeuvre in aanvaring met een Duitse nker. Door de aanvaring zijn brandstoffen van beide schepen het rivierwater terecht gekomen. miljoen gulden over 1993. Op grote schaal zou de hand wor den gelicht met de regels die gelden voor het declareren van wachtgelden voor ontslagen personeel. Die werkloosheids kosten komen alleen voor reke ning van het ministerie als spra ke is van personeel dat door te ruglopende leerlingenaantallen overbodig is geworden. Twee weken geleden werd al duidelijk dat het bedrag veel la ger zou zijn. Toen werd nog ge sproken over zo'n negen mil joen gulden. Dat was voor de Vereniging BVE, de belangen- club voor MBO-instellingen, aanleiding Ritzens excuses te ei sen voor het in eerste instantie te zwaar aanzetten van de ''wachtgeldfraude'. De bewindsman schrijft ech ter in zijn brief dat weliswaar sprake is van 'afwijkend be drag', maar dat daaruit niet de ten na onderzoek door zijn conclusie mag worden getrok- ountantsdienst dat het ging ken dat 'de oorspronkelijke be- 124 van de 135 MBO-scho- vindingen onjuist zijn geweest', jen een totaal bedrag van 46 rerke IHAAG ANP ipeui uister Ritzen van onderwijs eft aan 61 scholen voor mid- baar beroepsonderwijs BO) laten weten dat zij wor- 'ond 3 gestraft voor het overtreden de regels inzake wachtgel- j. de werkloosheidsuitkering het onderwijs. In totaal gaat om een bedrag van 6,4 mil- gulden, geld dat aan het nisterie moet worden terug- aald bij wijze van verreke- ig dan wel als boete. Dat kt uit een brief van Ritzen de Tweede Kamer. Ie minister geeft de betrok- scholen nog wel de kans onder de boete uit te ko- n. Als ze met hem een aak maken dat ze ontslagen soneel weer in dienst ne- i, is hij bereid de boete fno- |k geheel kwijt te schelden, april van dit jaar meldde ;en op zoom gpd een roofoverval op een okkaans gezin in een flat in gen op Zoom zijn een 22-ja- moeder en drie jonge kin- en ternauwernood aan de id ontsnapt. De overvallers elden de slachtoffers, na geld en sieraden mee en en vervolgens het apparte- nt in brand. ie brand werd gistermorgen dekt door bouwvakkers die ter het flatgebouw aan het k waren. Zij hoorden het gil- van de kinderen (acht we- één en drie jaar oud) en za- rook uit de flatwoning ko- IVe zijn meteen het trappen- ingerend maar we stuitten een muur van rook. Op de eede-Kamerlid Varma oen Links) meent dat er ike is van „een schrikbaren- toename van racistische slagen" op allochtonen in land. Zij stoelt haar uit- lak op „een zestigtal tele- ntjes" met anti-racismegroe- ingen. >e politie zegt in eerste aan- meestal mestal „geen direc- aanwijzingen" te hebben racistische achtergronden. Ier onderzoek van de re- rche, meldt Varma, wijst iter steeds vaker uit dat dat trap stond de moeder met haar acht weken oude baby. Ze gooi- de die naar me toe en viel toen flauw", zegt een van de redders. De vrouw is wegens ademha lingsmoeilijkheden naar het zie kenhuis gebracht. De kinderen mankeerden niets. De vader van het gezin was op het moment van de overval niet thuis. Hij was aan het werk in Antwerpen en arriveerde in de loop van de dag bij zijn vol ledig uitgebrande woning. Afgelopen maandag werd brand gesticht in de bergingen van hetzelfde flatgebouw en ook in het schuurtje van het getrof fen Marokkaanse gezin. De po litie onderzoekt of er verband bestaat tussen deze brandstich ting en het drama dat zich gis teren in de woning afspeelde. bij nader inzien wèl het geval is. Ze wil van minister Dijkstal van binnenlandse zaken nadere bij zonderheden over de uitkomst van de bedoelde politie-onder- zoeken. Varma eiste ook dat de ze problematiek in 'rondetafel gesprekken' met organisaties van buitenlanders aan de orde wordt gesteld. Desgevraagd zei Varma dat er dit jaar, ten opzichte van 1994, waarschijnlijk sprake is van een verdubbeling van het aantal (vermeende) racistische aansla gen. Dit jaar zouden al twee honderd voorvallen zijn geno teerd. Consumentenbond hekelt gebrekkige afscherming den haag anp In de eerste zes maanden van dit jaar zijn bij geldauto maten naar schatting vier- tot vijfhonderd mensen van hun geld beroofd. Amsterdam spande met 35 berovingen de kroon. In veel steden vonden in de eerste helft van 1995 al meer van dergelijke berovingen plaats dan in ge heel 1994. niet zelden grof geweld gebruikt om zo het slachtoffer te dwin gen pas en pincode af te geven. Een van de toppers werd in juli gemeld door de Utrechtse politie. Zij pakte toen een bende op die 130 pasjes had buitge maakt, waarmee in totaal ruim een ton is geroofd. De bende maakte gebruik van de moge lijkheid om op stations bij kaartjesautomaten de pincode af te kijken van reizigers. Door naderhand de pas te rollen, kon met de afgekeken pincode een forse som geld worden opgeno- Dat blijkt uit een rapport van de Consumentenbond. Dit rapport is gebaseerd op jarenlang on derzoek van de Swoka, dat on derzoek doet naar consumen tenzaken. De criminelen hebben vol gens de Consumentenbond snel ingespeeld op de mogelijkhe den zich aan het electronisch betalingsverkeer te verrijken. Berovingen en diefstal van pin pasjes zijn aan de orde van de dag. Bij de berovingen wordt men. De veiligheid op stations is volgens de Consumenten bond een groot probleem. De toetsenborden voor de pincode liggen te weinig verzonken en de gebruikers van de automaat kunnen zelf het toetsenbord on voldoende afschermen. De bond heeft NS hier al eerder op gewezen, maar er is nog niets veranderd. De bond hekelt vooral de ge brekkige afscherming van een aantal betaalautomaten. Appa ratuur die niet voldoet aan re delijke eisen, moet worden af gesloten. Een goede videobewa king van riskante locaties is een andere aanbeveling van de Consumentenbond. Ook kun nen de banken individuele tijd- sloten en blokkeringsmogelijk heden introduceren, aldus de bond. Op het gebied van fraude-op sporing lopen de geldautoma ten helemaal achter. Extreme afwijkingen van een normaal opnamepatroon duiden op mis bruik en moeten tijdig worden gesignaleerd. De pinpas moet dan worden gebloldceerd. Tech nisch gezien is dit volgens de Consumentenbond geen enkel probleem, maar de banken moeten het wel willen. Woordvoerder Overmars van de Nederlandse Vereniging van Banken reageerde op het rap port met het advies niet 's avonds laat of 's nachts te pin nen als het niet per se hoeft. Hij erkent echter het probleem van betaalautomaten die niet goed zijn afgeschermd. Minder dan helft van 50-plussers werkt nog den haag anp Ouderen (50- tot 65-jarigen) moeten meer mogelijkheden krijgen om aan betaalde ar beid deel te (blijven) nemen. Dat is niet al leen nodig voor hun maatschappelijke par ticipatie, maar ook voor het behoud van kennis en ervaring op de werkplek en voor de betaalbaarheid van oudedagsvoorzienin gen. Daarom moeten werkgevers hun voor oordelen jegens ouderen verruilen voor een leeftijdsgericht sociaal beleid. Dat schrijven de samenwerkende oude- renorganisaties CSO in hun nota Ouderen en Arbeid, die zij gisteren aan minister Melkert van sociale zaken en werkgelegen heid hebben aangeboden. De ouderenorga- nisaties signaleren dat minder dan de helft van de 50- tot 65-jarigen nog betaalde ar beid verricht. De meesten zijn voor het 65ste levensjaar vervroegd uitgetreden of krijgen een uitkering (WW, WAO, bijstand). Ook na het 65ste levensjaar zijn er grote hindernissen voor het blijven verrichten van betaalde en onbetaalde arbeid. De ou- derenorganisaties vinden dat paradoxaal, omdat mensen steeds vaker gezond oud worden en dus voldoende mogelijkheden hebben om actief te blijven. Volgens de ouderenorganisaties is de lage arbeidsparticipatie van ouderen vooral te wijten aan vooroordelen. Ouderen zouden te duur, te improduktief en te vaak ziek zijn. Om die vooroordelen weg te werken, is vooral een mentaliteitsverandering nodig, zodat meer rekening wordt gehouden met wat ouderen (nog) wel goed kunnen. Door een leeftijdsgericht sociaal beleid is te voor komen dat kennis en ervaring verloren gaan. In een reactie zei minister Melkert dat het kabinet groot belang hecht aan het terug dringen van de uitstroom van oudere werk nemers via de WW, de WAO en de VUT. Mede daarom is het niet langer toegestaan om bij collectief ontslag oudere werkne mers het eerst op straat te zetten. zaanstad In Zaanstad worden niet alleen de Hollandse windmo lens goed onderhouden, maar ook de Amerikaanse. De molen is gereviseerd en wordt op dit moment weer gemonteerd. Op de foto wordt de centrale as, die de wieken met de waterpomp verbindt, weer in de toren gehesen. Deze Amerikaanse molen heeft sinds 1922 de Kalverpolder bemaald. Twee jaar geleden werd er een elektrische pomp aan gekoppeld voor als er geen wind staat. foto anp ^7i p/ rr Portugal wil geen varkens uit Nederland voorburg anp ageningen wang an oe ihet voormalige kippenhok van de familie Lutke fillink klinkt het geraas van de klimaatregelaar. Een ttwoud van bosjes gedroogde siergrassen en bloe ien. Papavers. Juffertjes in het groen. Gladiolen. En Dg veel meer, zo'n zestig soorten in totaal. Op de ro- fn na zijn ze stuk voor stuk zelfgekweekt. ;nna Lutke Willink (56) is meer dan eens in de prij- m gevallen met haar bloemstukken, tweemaal als ederlands kampioen bij de amateurs. In 1982 is ze Ales gaan geven. Hanna Lutke Willink: „Ik heb mijn obby bewust uit de hand laten lopen." Met 550 oemschiksters is het plafond inmiddels bereikt, geschiedenis van Bloemenboerderij de Scholte Jreekt de buitenwereld tot de verbeelding. Regelma- igrijden touringcars uit het hele land voor, met dag smensen die het verhaal van Hanna uit de eerste and willen horen. 'de jaren zeventig hebben de Lutke Willinks hun aeien weggedaan en onlangs deden ze hetzelfde met Evlarkens. Alleen de suikerbieten, tarwe, zomergerst, &s en aardappelen zijn er nog. Op een opvolger adden zij en haar man dan ook niet gerekend. Sanders loopt het nu. Aangestoken door haar *>eder heeft dochter Anet inmiddels de vakopleiding jor bloemschikkunst gevolgd. Zij gaat stap voor stap aar moeders rol overnemen. Beiden leven nu van de togbloemen en de cursussen. „Wij houden er alle bei een leuk gezinsinkomen aan over", vertelt moeder Lutke Willink. Achter de schermen hebben boerinnen economisch meer in de melk te brokkelen dan tot nu toe werd aangenomen, zo blijkt uit recent onderzoek van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Steeds meer boe rinnen beginnen naast het bestaande bedrijf iets nieuws. Een bekend voorbeeld is de boerderij-cam ping. De vrouwen lopen er zelf liever niet mee te koop, want de buitenwereld moet niet denken dat het slecht gaat op hun boerderij. „Het is al helemaal taboe hardop te zeggen dat zij het bedrijf finarïcieel hebben gered", constateert sociologe Liesbeth Klaver. De meeste boerinnen houden het op een hobby. „Zelfs als zo'n hobby jaarlijks vijftigduizend gulden ople vert." Samen met Astrid Hendriksen schreef Klaver het boekje 'Kaas in de badkuip'. De onderzoeksters vin den dat er te weinig oog is voor het aandeel van agra rische vrouwen in het gezinsinkomen. Ze spraken met honderd boerinnen over eigen initiatieven op of naast het oude vertrouwde bedrijf. Iets meer dan de helft is ermee begonnen omdat het leuk en spannend is om te doen. „Zo is het voor oudere vrouwen aardig omdat zij traditioneel veelal uit het bedrijf verdwijnen zodra de zoon vader opvolgt", vertelt Klaver. Bijna de helft van de geïnterviewden noemde de financiële toestand van het bedrijf echter ook als belangrijke drijfveer. Op de landbouwuniversiteit worden vrouwen gezien als dè motor achter nieuwe initiatieven op het platte land. Initiatieven die een uitkomst kunnen zijn voor boerenbedrijven waar het financieel niet goed mee gaat. Professor Jan Douwe van der Ploeg van de vak groep sociologie schat dat tegenover elke 'vernieuwende man' acht vrouwen staan. Hoeveel geld boerinnen in het laatje brengen is nu nog onbekend. HetLandbouw-Economisch Instituut, dat jaarlijks massa's cijfers produceert, gaat dat bin nenkort eindelijk onderzoeken. De schrijfsters van 'Kaas in de badkuip' hoorden van veel vrouwen dat ze hun inkomsten zien als een extraatje. „Dat moet je wel ruim zien", meent Astrid Hendriksen. „Het kan variëren van een vakantie tot de aanschaf van een fiets voor een schoolgaande zoon." Jannie Ouclenampsen maakt er geen geheim van dat haar inkomsten belangrijker zijn geworden nu de var kenshouderij van haar man een moeilijke tijd door maakt: „Ik weet niet of we zonder de dansstudio het hoofd boven water hadden kunnen houden." Volgens Hanna Lutke Willink horen de nieuwe initiatieven van boerinnen ook echt bij deze tijd. „Als het slechter gaat in de landbouw is het meer in dat vrouwen zich afvTa- gen of er iets speciaals in hen schuilt." Over haar ei gen voorspoedige loopbaan zegt ze echter ook: „Zon der daar op uit te zijn ben ik. samen met mijn doch ter, mijn man Alben voorbij gestreefd." den haag anouk klip ties die alle regels aan hun laars lappen en niet op een berooide klant meer of minder kijken. Ze doen dat heel slim, benoemen steeds een nieuwe directeur, terwijl de 'drijvende kracht' op de achtergrond aanwezig is als adviseur of zoiets vaags." Eurocruises zette afgelopen juni een advertentie in het blad van de stichting Weerzien met Indonesië. Een schitterende aanbieding: een ware droom- cruise langs de Indonesische ei landen voor 15.000 gulden. Dankzij de inspanningen van de Arnhemse advocaat A. Dam- minga, die namens de gedu peerden optreedt, is het Maast richtse bedrijf inmiddels (weer) failliet verklaard. Tot groot on genoegen van Eurocruises-di recteur J. Frenken, die volhoudt dat alle gedupeerden hun geld te zijner tijd wel hadden terug gekregen. Ze hadden zich er zo op ver heugd. de gezusters Matla uit Nunspeet. Een heerlijke cruise naar Indonesië. Het was iets waarvan ze al jaren droomden. Maar in plaats van bij hun fami lie in Jakarta zitten de dames nog steeds thuis in Nunspeet, ruim 20.000 gulden armer. Samen met nog zo'n vijftien andere oud-Indiëgangers wer den ze de dupe van de praktij ken van de Maastrichtse reisor ganisatie Eurocruises, die on langs failliet is verklaard. De wijze les: altijd controleren of een organisatie is aangesloten bij de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR). „De reiswereld is bij uitstek een branche waarin de beunha zen bijna niet uit te roeien zijn", zegt SGR-directeur Silbermann. „Ik ken zo al drie reisorganisa- Portugal heeft de grens gesloten voor Nederlandse varkens. Dat heeft een woordvoerster van de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vléés (RVV) gistermid dag bevestigd. De importblok kade is een klap voor cle Neder landse agrarische export, zeker als andere landen de Portugese stap volgen. Vrijdag komt het Permanent Veterinair Comité van de Europese Commissie in een spoedzitting bijeen om de kwestie te bespreken. Reden van de Portugese im portblokkade is dal in Portugal in één varken uit Nederland hét virus van blaasjesziekte is aan getroffen. De zeer besmettelijke ziekte is op zichzelf onschuldig, maar de symptomen komen overeen met het gevreesde mond - en klauwzeer. Volgens vice-voorzitter Thijs- se van de Nederlandse» Bond van Veehandelaren is het be treffende varken vrijwel zeker in Portugal zelf hesmet geraakt. Reclame van dieetvoeding aan banden DEN HAAG ANP De Dieetvereniging (Vnfkd), waarin de Nederlandse fa brikanten van dieet- en kin dervoeding zijn verenigd, maakt ernstig bezwaar te gen de voorgenomen Eu ropese richtlijn voor dieet - produkten. Volgens de richtlijn, die binnenkort door de Europese Commis sie wordt aangenomen, mogen fabrikanten van af slankmiddelen geen recla me meer maken met het te verwachten gewichtsverlies. E.r komen bovendien voor schriften voor samenstel ling en etikettering van de produkten. Volgens de vereniging vervalst de richtlijn de con currentie omdat hij maai voor 15 procent van de to tale vermageringsmarkt gaat gelden. Producenten van bijvoorbeeld afslank- kruiden en vezelprodukten mogen hun gang blijven gaan met het claimen van al dan niet op waarheid be rustende resultaten. Begin dit jaar waar schuwde de Consumenten hond nog tegen de onge fundeerde beloften van fa brikanten van afslankpro- dukten. Uit een onderzoek van de bond bleek geen en kel middel te helpen. Alleen van de maaltijdvervangers bleek enige werking uit te gaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5