Asielzoeker toch per bus naar Zevenaar gebracht i(,b' Binnenland Handjeklap Luns wil andere curator voor geld pa De Jonge op postzegel Wijers streeft naar miljoen aansluitingen op Internet Milieuvriendelijk bedrijf krijgt sneller vergunning Bezoek Herzog veroorzaakt geen opwinding meer OENSDAG 18 OKTOBER 1995 Zeventig banen weg bij Sijthoff an IgwuK» Bij Sijthoff Pers, uitgeefster van de Haagsche Courant nde Goudsche Courant, en het grafisch bedrijf Wegener Sijt off Nieuwsdruk worden de komende jaren ongeveer zeventig ieidsplaatsen geschrapt. Deze afslanking zal in principe zon- |ergedwongen ontslagen worden uitgevoerd. De inkrimping an het personeelsbestand (thans nog 912 mensen) is volgens de lirecties van beide bedrijven noodzakelijk om de winstgevend- ieid te verbeteren. Berg stinkende mest voor veehouders pwuK» Actievoerders van Milieudefensie hebben vanmorgen fn berg stinkende mest gedeponeerd op de stoep voor het ge- ouw van het Produktschap Vee en Vlees in Rijswijk. De milieu- ctivisten willen daarmee protesteren tegen de milieuvervuiling oor de veehouderij. Volgens de actievoerders doet het produkt- chap. dat alle vleesproducenten, -verwerkers en -handelaren (rtegenwoordigt, te weinig om vlees te promoten dat op s°di jilieuvriendelijke wijze is geproduceerd, ei- r kaan i elk haag» De spoorwegpolitie is vanmorgen opnieuw in staking (gaan, omdat het ultimatum aan de directie is verlopen. De laking duurt 24 uur. Ook afgelopen weekeinde werd er gestaakt. Ingeveer tweehonderd agenten verzamelden zich in de dienst ien ex wmte van ^et Centraal Station in Den 1 laag. Ze liepen in op- it wil i)cht naar het centrum van de stad om een petitie aan te bieden enge-jn vaste kamercommissies van verkeer en waterstaat, justi- ■xtra een binnenlandse zaken, die :itten, thermer Bij een frontale botsing tussen een auto en een truck et iet oplegger op de Westdijk tussen Alkmaar en Purmerend is ntraa jnmorgen de bestuurder van de auto omgekomen. De identi rni('' ;itvan de dode is nog niet bekend. De automobilist haalde in jen de met karton geladen vrachtcombinatie naderde. De auto loetei ,am onder de truck in het water naast de weg terecht. De be- uurder overleed ter plaatse. De chauffeur van de vrachtwagen nam met de schrik vrij. Zijn cabine brandde uit. 'rzetsman bekritiseert IRT-enquête Was dit nou wat ons in Ir 10-'45 voor ogen stond?' /an idelijf lus ïng n fle Spoorwegpolitie opnieuw in staking )ode bij botsing met vrachtwagen Schmitz belooft Kenner onderzoek naar oplossen van 'gat' op Schiphol den haag anp Onder druk van een meerderheid in de Tweede Kamer van D66, WD en CDA gaat staatssecretaris Schmitz van justitie alsnog na of het mogelijk is om asielzoekers die via Schiphol binnenkomen, per bus naar het aanmeld centrum in Zevenaar te vervoeren. aanmeldcentra in Zevenaar en Rijsbergen wordt binnen 24 uur beoordeeld of de aanvraag van een asielzoeker kansrijk is. Is dat niet het geval, dan moet de betrokkene het land verlaten. De 24-uursprocedure is een be langrijk onderdeel van het be leid om het aantal procedures te verminderen en te verkorten. Op Schiphol worden de aan vragen beoordeeld van mensen die per vliegtuig naar Nederland komen. De meesten worden meteen naar een opvangcen trum. de Ripperdakazerne, overgebracht in afwachting van de afloop van een procedure die acht tot tien maanden kan du ren. Schmitz was door D66-ka- merlid Dittrich naar de Kamer Tot nu toe wees Schmitz derge lijk vervoer van asielzoekers van de hand als kostbaar en niet netjes. De asielzoekers worden nu vanaf Schiphol meteen naar het opvangcentrum in de Rip perdakazerne in Haarlem ge bracht. Schmitz zei gisteren in de Tweede Kamer ook toe dat haast zal worden gemaakt met de geplande vestiging van een aanmeldcentrum bij Schiphol. Dat kan dan mogelijk al in janu ari open. In een brief die Schmitz vorige week naar de Kamer stuurde, liet ze weten dat het nog zes maanden zou du ren. In de vorig jaar geopende geroepen, omdat hem signalen bereikten dat steeds meer (kansloze) asielzoekers en men sensmokkelaars dit 'gat' hebben ontdekt en de twee aanmeld centra omzeilen door per vlieg tuig naar Nederland te reizen. Op die manier zijn ze er in elk geval zeker van dat ze niet bin nen 24 uur het land uit moeten. Bovendien biedt Schiphol een grotere kans om in de illegaliteit te verdwijnen. Schmitz moest toegeven dat sprake was van een 'zekere stij ging'. Ze verwacht dat dit jaar zestien procent van het totaal aantal asielzoekers op Schiphol aankomt, tegen elf procent in 1994. D66, WD en CDA vinden dat Schmitz zo snel mogelijk moet uitzoeken of vervoer per bus van asielzoekers naar het aanmeldcentrum in Zevenaar mogelijk is ter overbrugging van de periode tot de opening van een aanmeldcentrum op Schip hol. Het ministerie van justitie blijft ervan uitgaan dat het aan tal asielzoekers dat naar Neder land komt, dit jaar fors zal da len. Op basis van de cijfers over de eerste negen maanden van dit jaar handhaaft het departe ment de prognose van 35.000 asielverzoeken. In 1994 waren dat er nog ruim 52.000. Tot oktober meldden zich 21.297 vluchtelingen met een verzoek om asiel. Dat is bedui dend minder dan in dezelfde periode in '93 en '94, toen res pectievelijk ruim 24.000 en 39.000 verzoeken werden inge diend. Zo'n 85 procent van de asielzoekers die zich in Zeve naar, Rijsbergen of op Schiphol meldden, werd doorverwezen naar een opvangcentrum. De rest trok het verzoek in of kreeg een afwijzing. Bosnië-Hercego- vina, Somalië, Iran. Irak en Af ghanistan vormen de 'top 5' van landen waar de asielzoekers vandaan komen. lidari af. et het opsporingsapparaat a luid maffïa hoort in de be- denbank van de parlemen- enquêtecommissie die bezighoudt met de IRT. top TV voor schut zetten van ■reen iitie en politie werkt de cri- isia ne'en al'een maar in de d. Dat zei oud-verzetsman eiddï (Sebald) Minco gisteren in s V(X recht tijdens een congres van istbl Nationale Federatieve Raad leme 1 ^el Voormalig Verzet Ne- kgri,, land. Minco is voorzitter van las raad- c|u(j, Als wij, oud-verzet, de parle- recl, ntaire enquêtecommissie op rechters, officieren van justi- en politiemensen zien ver- ehoiren- wagen wij ons af of dat was wat ons in '40-'45 voor jatje en stond", aldus Minco. ,,Na- irlijk moet er recht gedaan, :ht gesproken en recht door zee gehandeld worden. Maar als die huidige maffia de samenle ving en vooral onze jeugd tracht te ontwrichten, dan moet dat euvel met alle kracht bestreden worden. Geef het opsporingsap paraat de organisatie en alle middelen die nodig zijn om het gezwel uit de samenleving weg te snijden." - Minco veronderstelt dat de 'TV-serie' over de IRT de geloof waardigheid van de democratie en de politiek aantast. „Terwijl onze kinderen niet meer alleen naar school durven te fietsen, terwijl ouderen zich in bepaalde gebieden onveilig voelen, staat het opsporingsapparaat voor schut en lachen de criminelen in hun vuistje." Minco riep het parlement ten slotte op „om de huidige maffia de oorlog te ver klaren, terwille van het recht en het rechtsgevoel." imonis: Ambt van priester "rellicht open voor gehuwde snriyersum anp divi- is niet uitgesloten dat de xopii ho'ieke kerk het priester- ibt voor 'rijpere' gehuwde dea innen (viri probati) openstelt. kardinaal Simonis, n]0. tsbisschop van Utrecht, gis- lt ner en in het KRO-televisiepro- imma Studio RKK. Persoon- blijft hij voorstander van het n par. iplichte priestercelibaat. .De koppeling van verplicht libaat en priesterschap is niet wet van eeuwen", aldus Si- »nis. „Ik kan me voorstellen cr ooit een paus zal komen over de viri probati een be- 'kere, i slissing neemt die wat anders ligt." Paus Johannes Paulus II heeft keer op keer verklaard dat van openstelling van het pries terambt voor viri probati, man nen die veel levenservaring in kerk en samenleving hebben, geen sprake kan zijn. In 1992 opperde oud-bis schop Bar van Rotterdam de wijding van viri probati als bij drage aan de oplossing van het priestertekort'. Simonis wees die suggestie toen onmiddellijk van de hand. Ook een jaar later uitte de kardinaal in een interview met het ANP zijn twijfels over het idee. zuidlaren De 795ste runder- en paardenmarkt in Zuidlaren werd gisteren weer door honderden veehandelaren en belangstellenden bezocht. De markt is een van de grootste in zijn soort in Europa. Het handje-klappen van de boeren bij de verkoop van hun vee is ook voor menig stadsmens een boeiend schouwspel. foto anp karel zwaneveld den haag-brussel anp Voor de rechtbank in Brussel dient vandaag de rechtszaak die H. Luns heeft aangespannen te gen de curator van het vermo gen van zijn zieke vader, de oud-secretaris-generaal van de NAVO Joseph Luns. Zijn zoon wil dat de Wassenaarse curator L. Hoksbergen wordt vervangen door een 'onafhankelijke opvol ger'. De Belgische vrede rechter moet zich buigen over twee ver zoekschriften. Allereerst wil Luns jr. dat de huidige curator wordt weggestuurd, omdat deze volgens hem geen recht zou hebben om zijn vader te verte genwoordigen. Het andere ver zoekschrift betreft de opvolging van oud-aannemer Hoksber gen. Een onafhankelijke ac countant zou die functie moe ten overnemen, vindt Luns jr. Joseph Luns (84) herstelt den haag Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het ca baret in Nederland geeft de PTT twee postzegels uit. Op een ervan staat cabaretier Freek de Jonge. Bij de ontvangst gisteren van de eer ste exemplaren in Den Haag nam De Jonge de houding aan van zijn beeltenis op de postzegel. FOTO» ANP HERMAN Pil TERSl den haag gpd Een miljoen Nederlandse be drijven en huishoudens moeten binnen twee jaar zijn aangeslo ten op computernetwerken die wereldwijde twee-rich tingscommunicatie mogelijk maken. De zogenaamde 'elek tronische snelwegen', zoals In ternet, moeten snel ingeburgerd raken. Dat doel hebben minis ter Wijers van economische za ken en het Nederlandse be drijfsleven zich gesteld. Het kabinet wil dat Nederland een koppositie krijgt op het ter rein van de informatietechnolo gie en communicatie. Dit voor nemen is vastgelegd in het ac tieprogramma 'elektronische snelwegen'. Een stuurgroep met daarin vertegenwoordigers van het be drijfsleven stelt onder leiding van Wijers een plan van aanpak op, waarin de maatregelen staan die nodig zijn om Neder land zover te krijgen. Dit plan wordt in november gepresenteerd, maar inmiddels zijn de grote lijnen bekend ge worden. De stuurgroep vindt dat de infrastructuur beter moet worden (kabelaansluitingen, te lefoon), en er ook daadwerkelijk meer diensten (winkelen, amu sement, onderwijs) aangeboden moeten worden via de compu ter. Er zijn minstens een miljoen aansluitingen en daarmee zo'n drie miljoen gebruikers nodig om de elektronische net werken daadwerkelijk van de grond te krijgen. Om dit te be reiken zullen investeringen in de elektronische snelwegen met fiscale maatregelen worden aangemoedigd. Bewindslieden delen cadeautjes uit langzaam van het kleine her seninfarct dat hem begin okto ber trof. „Het infarct was erg klein", vertelt zijn zoon. „Zo klein zelfs dat het op de scan niet zichtbaar was. De artsen in hel Haagse Bronovo-ziekenhuis willen hem nu nog een aantal weken behandelen. Waarschijn lijk is dat hij daarna niet meer zelfstandig kan wonen. De rechtszaak gaat in elk geval vol ledig langs hem heen." zeist-utrecht-den haag anp Kabinetsleden hebben gisteren bij verschillende gelegenheden beloften gedaan op milieuge bied. Zo beloofde minister Wij ers van economische zaken tij dens de Tweede Milieuzorgdag in Utrecht rial middelgrote en kleine bedrijven in de toekomst tegen gunstige voorwaarden krediet kunnen krijgen voor het ontwikkelen van milieuvriende lijke produkten. Minister De Boer van milieu maakte gisteren bekend dat be drijven die zelf afdoende milieumaatregelen nemen, niet langer een volledige milieuver gunning hoeven aan te vragen. Ze hebben voortaan genoeg aan een relatief simpele versie. Het gaat om bedrijven die zelf een goed milieuzorgsysteem heb ben opgezet, een bedrijfs milieuplan hebben gemaakt en een milieujaarverslag publice ren. Bij de viering van hel vijftien jarige bestaan van de Triodos Bank in Zeist zei staatssecretaris Vermeend van financiën dat hij de belastingvrije beleggingen in milieuprojecten wil uitbreiden. De bestaande fiscale groenregc ling zou ook de bouw van eco logisch verantwoorde woningen moeten gaan omvatten. I)c bouw daarvan is duurder omdat er milieuvriendelijke materialen worden gebruikt en omdat er maar kleine hoeveelheden wor den gebruikt. PENSIOENTIMER 95/96 Met de opbouw van je pensioen kun je niet vroeg genoeg beginnen Als je zelf wilt uit maken wanneer je te zijner tijd wilt ophouden met werken moet je nü in actie komen. Vraag daarom de PensioenTimer aan, een boekje vol praktische informatie met een waardebon voor een gratis PensioenDiskette waarmee je je eigen pensioenbehoefte kunt uitrekenen Stuur onderstaande coupon op of vraag het aan je verzekeringsadviseur of verzekeringsmaatschappij. Meteen doen! I Naam Straat I I 'Postcode/Plaats. I- Leeftijd lijn 06-033 14 24 I een publikatie slijke levensverz Duitse president heeft weinig op met 'vitamines, calorieën en enquêtes amsterdam-leiden-denhaag gpd-anp De tijden dat het bezoek van een Duitse politicus het land in hoge staat van opwinding bracht, zijn defini tief voorbij. Alleen de medewerkers van de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) stond het zweet gisteren soms op het voorhoofd, maar dat had minder met de bri sante lading van het bezoek van president Roman Herzog te maken dan met de organisatorische sores waarv oor ze zich gesteld zagen. Herzog verwekte gisteren namelijk evenveel opschud ding als zijn Finse collega zou hebben gedaan. Dit is waarschijnlijk het beste bewijs dat de betrekkingen tussen Nederland en Duitsland sinds de triomftocht van kanselier Kohl in juni verregaand zijn genormali seerd. De eerste dag van het twee dagen durende 'officiële bezoek' werd gekenmerkt door een hoog routinege halte. Herzog werd gisterochtend op het marinevlieg kamp Valkenburg door koningin Beatrix begroet. Daarna vertrok Herzog, die wordt vergezeld door een groot aantal Duitse journalisten, naar Amsterdam. De traditionele rondvaart door de grachten werd be gunstigd door het fraaie herfstweer. Aan boord was de crème de la crème van de Amsterdamse culturele en politieke scene'. Herzog zag zich omringd door onder anderen schrijver Harry Mulisch. wiens boeken in Duitsland bestsellers zijn, museumdirecteur Rudi Fuchsen PvdA-voorzitter Rottenberg. Het bezoek aan het Joods Historisch Museum verliep zonder enige rimpeling. De lunch met minister Wijers (economische zaken) en Nederlandse captains of in dustry, onder wie VNO-voorzittcr Rinnooy Kan en Shell-topman Herkströter in het Amsteïhotel, was het al even glad verlopende sluitstuk van het bezoek aan de hoofdstad. Het bezoek aan de Leidse universiteit had voor enige spanning kunnen zorgen. Herzog, zelf een vooraan staand jurist en tot zijn verkiezing tot staatshoofd in mei vorig jaar president van het Constitutionele I lof in Karlsruhe, zou met studenten discussiëren over de 'Europese rechtspolitiek'. Dat werd een ontspannen gastcollege voor het, gemeten naar de instemming, grote aantal fijnproevers in het auditorium. Maar uit Leiden stamt ook de laatste enquête over het beeld van Duitsland onder jongeren. De uitkomsten waren minder onthutsend dan de beruchte Clingen dael-enquête van twee jaar geleden, maar nog altijd 44 procent van de jongeren vindt de Duitsers 'arro gant' (Gingendael: 57) en 61 procent noemt hen 'overheersend' (Clingendael: 75). De vraag was dus onvermijdelijk. Herzogs antwoord was laconiek. Er waren drie dingen in het leven, waar mee hij weinig op heeft: vitamines, calorieën en en quêtes. zei de president. Bovendien: de I^idse enquê te was al een stuk minder beroerd dan die van Gin gendael. Herzog wist ook te vertellen dat mensen die geregeld contact hebben met Duitsers minder negatief zijn, net als mensen die in de grensstreek wonen. Hij had dan ook een recept tegen de onder de jeugd hardnekkige Duitslahdfobie: elkaar ontmoeten en nuchter over de verschillen praten die nu eenmaal tussen beide volke ren bestaan. De dag werd besloten rnet een diner op Paleis Noord einde in Den I laag. Daar hield Iierzog een ware lofre de op koningin Beatrix en prins laus. Zij hebben heel veel bijgedragen aan de verbetering van de betrekkin gen tussen Nederland en Duitsland, zei hij. Die be trekkingen zijn mede door hen nu van 'hoge kwali teit'. Herzog wees op de bezoeken van koningin en prins aan Duitsland in 1982 (kort na Beatrix' inhuldiging) en 1991 (vlak na de eenwording). Tijdens dat laatste bezoek werd vooral hel vroegere Oost -1 )uitsland aan gedaan. „IJ heeft toen het directe contact met de mensen gezocht en hen moed gegeven. De Duitsers hebben dit bezoek als een teken van solidariteit erva ren." Beatrix is volgens I ferzog een perfecte vorstin: „Uw aanzien strekt tot veroverde Nederlandse grenzen. IJ zoekt het gesprek met de mensen, in het bewustzijn dat maatschappelijke veranderingen, in Nederland en elders, nodig maar niet zonder medewerking van de burgers mogelijk zijn. Daarmee verwezenlijkt u als vorstin een van uw voornaamste opgaven, namelijk het bevorderen van de levende democratie". Vandaag brengt Iierzog ter afsluiting een bezoek aan het Duitse Aken en Maastricht. De toenadering had niet beter gesymboliseerd kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3