Positieve discriminatie vrouwen heeft grenzen Brandstof voor volgende rel Oost-Timor ligt hoog opgetast Feiten &Meningen Oorlog tegen drugs afgang voor rechtsstaat Afscheid van een vriend Solidariteit in sociale zekerheid moet jÊë niet te duidelijk maken w WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 Botterdam is wekenlang opgeschrikt geweest door de operatie Victor. Een woordspeling ken nelijk op victorie, overwinning dus. Het spook dat moet worden overwonnen heet de overlast veroorzaakt door met name buitenlandse drug handelaren en druggebruikers. Burgemeester en politie laten hun spierballen zien. Sinds de sluiting van Perron Nul, de gedoogplaats voor handel en gebruik van harddrugs, is het mis in de stad Rotterdam. Wat iedere ingevoerde verwachtte is ge beurd. De overlast heeft zich verspreid naar an dere wijken van de stad. De politie grijpt ver volgens in en verjaagt door dit ingrijpen de overlast weer naar andere delen van de stad. Het is een ziekmakend ritueel van opjagers en opgejaagden. Een probleem zonder oplossing. De politiek kan en mag niet werkeloos toezien en de gebruiker moet gebruiken, dal is nu een maal de tragiek van verslaving. Zonder kan niet. Op het beleid in deze valt ondertussen wel wat af te dingen. Perron Nul kon niet meer. daar waren zelfs de initiatiefnemers van deze gedoogplek hel over eens. Sluiten moest, er ge beurde te veel dat door geen enkele wettelijke beugel meer kon en belangrijker nog, niemand van de toezichthouders, inclusief dominee Vis ser, had de zaak nog maar enigszins in de hand. Sluiten zonder een nieuwe gedoogplek te creëren blijkt echter Mm ook de oplossing niet te W* /ijn, de jongens en Q meisjes druggebruikers moeten ergens blijven, zoals ook de handela ren hun geachte clien tele ergens moeten vin- PIM FORTUYN den. I let zal daar als het medewerker verstand weerkeert wel van komen. Dit keer op een plek die niet is uit gezocht, maar op een plaats die nog overblijft na alle razzia's. Ondertussen sleept zich de IRT-enquête voort. Het ergste kwaad blijkt, voor zover we nu weten, in het rustieke Haarlem te rusten. Korpschef Straver komt intussen manmoedig op voor zijn manschappen. Ze zijn wis en waarachtig integer, die manschappen, maar bewijzen overleggen kan hij niet. De politiek blijkt uit verdiende druggelden inmiddels au to's en geavanceerde apparatuur te hebben aangeschaft. Zelfs een primitieve boekhouding is daarvan niet bijgehouden. Hoe wil Straver nu enigszins aannemelijk maken dat er onder zijn manschappen geen mensen zijn die ook het ei gen voordeel niet uit hel oog hebben verloren? Veel belangrijker is natuurlijk dat het te gek voor woorden is dat de politie de strijd tegen de criminaliteit financiert uit druggelden. Dat kan en mag nooit. Waar blijft de morele positie van de overheid? Zaken financieren uit de ellende van verslaafde burgers en dat ook nog zonder enige wettelijke dekking. Het zal toch niet? Het meest verontrustende dat in de verhoren voor de parlementaire enquêtecommissie naar voren komt is de totale normloosheid. Gedre ven door een technocratische visie op handha ving van de rechtsstaat en de oorlog tegen de handel in soft- en harddrugs is men uitgeko men bij het tegendeel: de verkrachting tegen de rechtsstaat door volstekt a-moreel handelen. Pikant detail is dat deze gang van zaken zijn beslag heeft kunnen krijgen onder de politieke leiding van de meest moralistische minister van justitie sinds de oorlog, Hirsch Ballin van het CDA. Het is goed dat we het dezer dagen weer eens hebben over normen en waarden en dat het CDA de kat de bel begint aan te binden. I let moet daarbij vooral niet vergeten de hand diep in eigen boezem te steken. De CDA'ers zijn de uitvinders van de technocratische be stuurderspartij die het zonder maatschappijbe schouwing wel zou kunnen stellen. Niets blijkt minderwaar te zijn. Opmerkelijk is ook dat geen van de ambtelij ke gezagsdragers zich de oren van het hoofd schaamt. Of zij stellen zonder blikken of blozen van niets te hebben geweten, of zij maken, zoals Straver, een vlucht naar voren en zetten de enquête-commissie feitelijk in de beklaag denbank, door te stellen dat het een slag voor de misdaadbestrijding is dat dit alles nu in de openbaarheid komt. Het komt in dergelijke hoofden niet op dat er veel meer op het spel staat dan de misdaadbestrijding. Niet meer maar ook niet minder staat op het spel dan de geloofwaardigheid van de Nederlandse rechts staat en de integriteit van apparaten, zoals Jus titie, Politie, FIOD en Douane. Met uitzonde ring van het leger is de hele sterke arm, het plechtanker van de democratische rechtsstaat in het verdachtenbankje terechtgekomen. Ver dacht van incompetentie, verantwoorde- lijkheisont wij king en verkrachting van de wet. Voor minder doen we het niet in dit land. Er is ondertussen nog geen hoofd gerold en dat zal ook wel niet gebeuren. Mevrouw Sorg- drager blijft gewoon minister, zoals mevrouw Schmitz. gewoon staatssecretaris zal blijven. De een is procureur-generaal geweest van een res sort waar drugs onder begeleiding van de justi tiële apparaten gewoon op de vrije markt wer den gebracht en de ander korpsbeheerder te Haarlem. Maar de dames hebben van niets ge weten en zijn dus niet verantwoordelijk. Beide kwesties maken echter één ding on omstotelijk duidelijk: de oorlog tegen de drugs is een verloren oorlog. Afgezien van dat verlies gaat er nog iets veel waardevollers verloren. De oorlog tegen de drugs blijkt in hoge mate het openbaar bestuur en de uitvoerende apparaten te corrumperen en onaanvaardbaar te belas ten. Zeventig procent van onze opsporingsca paciteit gaat ermee heen en de resultaten zijn nul en een afgang voor de rechtsstaat. Het wordt hoog tijd hiermee op te houden en alle zeilen bij te zetten om het verval te keren. Dat betekent naast het aftreden van de poli tieke. maar ook ambtelijke verantwoordelijken een herstel van normen en waarden. Een her stel dat alleen zijn beslag kan krijgen, indien het gebruik van drugs echt wordt vrijgegeven en de handel wordt toegestaan en onder scher pe controle van de overheid plaats vindt. I aat het maar net zo gewoon worden als alcohol en tabak en probeer de burger ervan af te houden gebruiker te worden van vooral hard drugs. Uitspraak Europees Hof is voor Nederland geen groot probleem Positieve discriminatie van vrouwen bij sollicitaties naar overheidsfuncties kan in strijd zijn met de Europese wetgeving. Bestrijding van de achterstelling van vrouwen mag niet ten koste gaan van het grondrecht van een individu lees: een man op gelijke behandeling. Die uitspraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg heeft tot ontsteltenis geleid bij de Europese Com missie en talloze vrouwengroepen. Toch lijkt de uitspraak voor Nederland geen al te grote proble men op te leveren. Het Europese Hof kwam giste ren tot zijn uitspraak na een klacht van een inwoner van de Duitse stadstaat Bremen over seksuele discriminatie. Bij de sollicitatie naar een chefsfunctie bij de plantsoenendienst werd Eckhard Kalanke door een vrouw gepasseerd. Sinds 1990 geldt in Bremen de regel dat vrouwen bij gelijke geschiktheid voorrang krijgen, zolang be paalde banen in dit geval op chefsniveau niet voor ten minste 50 procent door vrou wen is bezet. Duitse rechters wezen de klacht van Kalanke af, maar wilden wel van het hof in Luxemburg meer duidelijkheid over de Europese wetgeving op dit gebied. Het hof vindt dat best tijdelijk bij gelijke geschiktheid voorrang aan vrouwen kan worden gege ven. Maar om bij voorbaat vast te leggen dat alle vrouwelijke kandidaten bij gelijke geschikt heid de voorkeur genieten bo ven mannelijke sollicitanten totdat de helft van de functies door vrouwen is bezet, gaat het hof te ver. Dat is discriminatie op basis van geslacht. Hoewel het hof dus nadrukke lijk niet alle vormen van positie ve discriminatie van vrouwen veroordeelt, kan de uitspraak verstrekkende gevolgen hebben, meent PvdA-Europarlementari- er D'Ancona. Volgens haar wordt het nu in ieder geval moeilijker om positieve discri minatie te rechtvaardigen. Andere Europarlementariërs spraken gisteren zelfs over een gevaarlijk precedent, omdat het hof positieve discriminatie van vrouwen kennelijk uitlegt als negatieve discriminatie van mannen. Ook de Europese Commissie, die sinds tien jaar positieve discriminatie van vrouwen bij gelijke geschiktheid propageert, schrok van de uit spraak. Euro-Commissaris Flynn kondigde aan direct te zullen gaan zoeken „naar de mogelijkheden die ons nu nog resten". De Nederlandse minister die is belast mer emancipatiezaken. Melkert, verwacht daarentegen dat de uitspraak geen gevolgen zal hebben voor het positieve actiebeleid in Nederland. In een eerste reactie liet hij weten dat het hof zich heeft uitgesproken over een concreet en zeer speci fiek geval, dat zich in Nederland niet snel zal voordoen. Bij Ne derlandse regels voor positieve actie worden geen quota voor vrouwen (of minderheden of gehandicapten) genoemd die gehaald moet worden voordat een ander mag solliciteren, al dus Meikerst woordvoerder. Uitgangspunt in Nederland is dat een voorkeursbehandeling alleen mag als er duidelijk een achterstand bestaat. Met name is de bepaling van belang dat er een redelijke verhouding moet bestaan tussen de zwaarte van de voorkeursbehandeling en de mate van achterstand. Naarma te vrouwen hun achterstand in lopen, kunnen mannen minder snel worden afgewezen. In de Nederlandse jurispruden tie (van de Commissie Gelijke Behandeling) komt daar nog een aanscherping bij. De Ne derlandse rechter keek ook steeds naar het aanbod van vrouwen voor bepaalde beroe pen op de arbeidsmarkt. Als bij voorbeeld van het aanbod aan bouwvakkers slechts 10 procent uit vrouwen bestaat, krijgen bouwbedrijven met 10 procent vrouwelijk personeel in beginsel niet het verwijt op hun bordje dat ze discrimineren. Quota van 50 procent vrouwen zullen in Nederland als richtsnoer dan ook slechts bij uitzondering voorkomen. Het Instituut Vrouw en Arbeid ziet in de uitspraak van het Eu ropese Hoof dan ook geen di recte aanleiding voor Neder landse paniek. Wel vindt woordvoerster Kraus dat het hof twijfel heeft gezaaid over wat nog wel mag en wat niet. „Het probleem is dat het hof alleen een uitspraak heeft gedaan over deze zaak. Het verbiedt geen voorkeursbehandelingvoor vrouwen, maar trekt ook geen grens. Dat kan koudwatervrees opleveren bij werkgevers." Kraus vindt dat jammer, omdat de lichtere vormen van voor keursbehandeling (bij gelijke geschiktheid) in de praktijk niets opleveren. En de uitspraak van het hof kan er nu juist toe leiden dat effectievere vormen van voorkeursbehandeling bij voorbaat verdacht zijn. Er is daarom meer jurisprudentie nodig om daar iets aan te doen, meent het Instituut Vrouw en Arbeid. brussel-den haag gpd-anp betshemesh Verscheurd door verdriet woonde een Israëlische militair gisteren de begrafenis bij van zijn vriend Guy Hadad. Hadad was een van de Israëlische militairen die zondag werden gedood in Zuid-Libanon. De Israëlische ministerraad besloot gisteren af te zien van een groot scheepse operatie tegen de Hezbollah, de islamitische verzetsbeweging in Zuid-Libanon. De Israëlische militaire aanwezigheid in de 'veilig heidszone' Libanon zal niet worden opgevoerd, maar het leger heeft wel de vrije hand gekregen bij het organiseren van vergeldingsacties. Pre mier Rabin haalde fel uit naar Syrië, dat hij beschuldigde van steun aan de Hezbollah. foto reuter jim Hollander Jevi cjsyvui< nde ioffN. JTmhe Auteurs lopen op eieren, want partijgenoten zijn nog niet aan keuze toe Het zal er bij Groen Links inge gaan zijn als Gods woord in een ouderling, de lofrede in de Soci ale Nota dit jaar op een goed stelsel van sociale zekerheid. Als een werknemer weet dat hij bij ziekte, werkloosheid of arbeids ongeschiktheid kan rekenen op een fatsoenlijke uitkering, is hij veel meer bereid om risico's te nemen, stellen minister Melkert van sociale zaken en zijn staats secretaris Linschoten. Sociale zekerheid vergroot daarmee de mobiliteit en flexibiliteit van werknemers, een tegenwoordig zo belangrijke geachte voor waarde voor economische dy namiek. Dat argument voor een uitge breide sociale zekerheid keert dan ook met enige regelmaat terug in de bundel 'het zekere voor het onzekere', waarmee het wetenschappelijk bureau van Groen Links een tegen draads geluid laat horen in het debat over de sociale ze kerheid. Een taaie klus. Want hoezeer Groen- Links ook te gen een-basis stelsel is, is dat anderzijds wél de logische consequentie van de indivi dualisering die de partij vanuit emancipatie oogpunt zo hoog in het vaandel voert. Im mers, een basisstelsel biedt bij uitstek mensen de gelegenheid om zelf te kiezen tegen welke ri sico's ze zich wensen te verze keren en in welke mate. Waarom dan toch munitie ver zamelen tegen een basisstelsel? Hoofdmotief daarvoor is de be scherming van de mensen die nooit veel te kiezen hebben ge had en dat ook nooit zullen hebben. De groep, kortom, die bij een beroep op de sociale ze kerheid is aangewezen op het sociale minimum. Het loskop pelen van de minimumuitkerin gen (zoals AAW, RWW en Bij stand) van de bovenminimale uitkeringen (zoals WW, WAO en Ziektewet) betekent volgens Mi chael Kratke, hoofddocent bij de Universiteit van Amsterdam, dat deze groep regelrecht de ar moede intuimelt. De redenering daarachter is even triviaal als steekhoudend: mensen willen wel solidair zijn, maar in het Nederlandse sociale stelsel wordt die ver opgerekt. Door de ingewikkeldheid van het stelsel en de wijze van pre mies innen ontgaat dat feit de meeste beterbetaalden. De een voud van het basisstelsel maakt echter veel duidelijker hoeveel de beterbetaalden dokken voor de uitkeringen aan hun minder bedeelde landgenoten. Voor Kratke is het nauwelijks een vraag wat er dan gebeurt: het sociale minimum schrompelt ineen tot een krepeerminimum. De mensen aan de goede kant van de streep kunnen het gat tussen zo'n 'krepeerminimum' en een echt sociaal minimum makkelijk dempen via een aan vullende verzekering en houden dan nog flink geld over ook. Een basisstelsel resulteert daarmee precies in het tegengestelde van wat Groen Links wil: een sociaal minimum dat een volwaardige en be ipo m trz deelname aan de samenleving garandeert. Natuurlijk, je kuni benadrukken dat rijken een morele plicht jegens de armen Emïs hebben. Je kunt ze er ook nog eens op wijzen dat ze van een volwaardig sociaal minimum profiteren in de vorm van soci; ^jeu Ie stabiliteit - de vorm van ei genbelang die uiteindelijk aan de wieg heeft gestaan van elk stelsel van sociale zekerheid. Maar of dat genoeg is? De meeste auteurs durven die gok niet aan. Waar nog eens bij- ïngev komt dat hun partij nog een ex tra wissel op de solidariteit wil trekken via onder meer een ge- deeltelijk basisinkomen, extra uitkeringen voor mensen die langdurig in de bijstand zitten, en vooral een miljarden versli dende individualisering. Het j.., zijn, zo berekende het Centraa !nr Planbureau al, vooral de mid den- en hogere inkomens die daarvoor moetent', bloeden. WêêêêêKSêêêê De enige wijze waarop je de be terbetaalden bij de sociale zeker heid betrokken kunt houden, is door te versluie ren hoeveel ze bi. talen én doorhe /||J bovendien niet eens de kans te geven om te ver- KHT trekken. Solidari teit moet je af dwingen, zo luid 31 d het credo. Van privatisering, dat mag duidelij [e zijn, moeten de auteurs dus weinig hebben. Privatisering betekent immers dat iedereen aUe wordt afgerekend op zijn risia ie'e Bij de dekking van het WAO-g 'd- in het voorjaar van 1993 leiddi dat tot torenhoge premies von ec^ 'slechte risico's'. Daarnaast bli ^'al ken de premies zo ruim beme11 ten dat de WAO'-gatverzekerin ['ani gen een melkkoe eerste klas raa( zijn. Privatisering, zo concludi ^s. ren de auteurs dan ook terechfntaJ betekent beslist niet dat het stelsel ook goedkoper wordt. Hoe moet het dan wel? Behou|ren' de collectiviteit, pas hier en daar wat premiedifferentiatie :n.s< toe (want dat dat ook positief J^jl werkt, ontkent geen van de aif teurs) en geeft deeltijd- en fli werkers volwaardige rechten. En de individualisering? De ai teurs realiseren zich uitsteken dat dat miljarden extra kostii een stelsel dat de solidariteit a ver oprekt. De keuze is dan sn gemaakt: liever een goed socii minimum dan verdere indivi dualisering, bijvoorbeeld viah bij Groen Links tamelijk po] laire basisinkomen. Maar anderzijds beseffen deal mnï teurs blijkbaar heel goed hoe zeer ze daarmee op eieren lo pen, want die keuze wordt net gens zwart op wit aan de lezer gepresenteerd. Maar wellicht vrezen de auteurs dat hun par- 'P' tijgenoten daar nog niet hele maal aan toe zijn. reel haarlem sjaak smakman Het zekere voor het onzekere, de noodzaak van een collectie stelsel van bovenminimale uil keringen. Uitg. Wetenschappe lijk Bureau Groen Links, Post bus 700, Amsterdam. Na vier dagen van zeer ernstige ongere geldheden is het weer rustig op Oost-Ti- mor. Maar zolang de Indonesische auto riteiten niet met een voor de Ti morezen aanvaardbare politieke handreiking ko men. is het slechts een kwestie van tijd voorde volgende rellen losbarsten. De brandstof daarvoor ligt hoog opgetast. Geregeld halen strubbelingen op Timor Timur de pers. Afgelopen week vlogen jonge voor- en tegenstanders van Oost- Timors integratie in het Indonesische staatsverband elkaar in de haren. Vorige maand richtte het geweld zich tegen moskeeën en de Komoro-markt in Dili waar de handel wordt gedomineerd door islamitische immigranten uit onder meer Sulawesi. Vorig jaar trokken honderden Timorezen de straat op nadat een Indo nesische militair hosties had vertrapt tij dens een katholiekê mis. Het zijn slechts enkele voorbeelden, maar ze illustreren wel dat de spanningen een religieuze component hebben. Daarom heeft de Indonesische regering besloten een religieus forum in te stellen. Dat moet. zo zei minister Tarmizi Taher (godsdienstzaken) vorige week, een ont moetingsplaats zijn voor leiders van ver schillende religies op Oost-Timor. Een doekje voor het bloeden. Want religieuze twisten zijn slechts een uitlaatklep voor de werkelijke problemen op Oost-Timor. Toen Portugal de kleine kolonie in de ja ren zeventig ontruimde, ontstonden scherpe tegenstellingen tussen het natio nalistische Fretilin en de pro-Indonesi sche Apodeti en UDT. Die laatste twee bestonden vooral uit leden van de maat schappelijke bovenlaag ten tijde van het Portugese bewind. Het Indonesische le ger bezette Oost-Timor in 1975 en in 1976 annexeerde Jakarta het gebied. Het Indonesische ingrijpen kostte volgens mensenrechtenorganisaties 200.000 Oosttimorezen het leven, een derde van de toenmalige bevolking. Twintig jaar later is de kwestie Timor een nagel aan Jakarta's doodskist geworden. Vrijwel elke belangrijke buitenlandse be zoeker stelt de zaak aan de orde, zeker sinds het Indonesische leger in 1991 on der burgers in Dili een bloedbad aan richtte. Daar komt bij dat de Verenigde Naties de Indonesische aanspraken op Oost-Timor niet erkennen. Toch steekt Jakarta heel wat geld in het gebied, onder meer om de infrastructuur in de door Portugal altijd verwaarloosde kolonie op te krikken. De plaatselijke be volking profiteert daarvan echter nauwe lijks en dat zet kwaad bloed. Sinds 1989 is Oost-Timor opengesteld voor Indonesiërs en die pe/rrftrtrt/jg (vreemdelingen) heb ben zich inmiddels meester gemaakt van aanzienlijke delen van de plaatselijke economie. Zo zijn de meeste eethuizen in Dili in handen van Chinezen en Javanen en wordt de Komoro-markt beheerst door kooplui uit Sulawesi. Ook in de overheidsbureaucratie is voorde plaatse lijke jongeren geen plek. Dat dat alles tot frustraties leidt, laat zich raden. Negen van de tien Oosttimorezen mogen dan katholiek zijn, aanvallen op de Komoro-markt of moskeeën hebben niet in de eerste plaats tot doel mensen van een ander geloof te treffen, maar zijn gericht tegen de vreemdelingen die de banen en de handel in handen hebben. Dat die bijna allemaal moslim zijn, is in feite bijzaak. Niet voor niets zei de bisschop van Oost- Timor, Carlos Felipe Ximenes Belo, vori ge maand dat de oorzaak van de onrust schuilt in sociaal onrecht. Belo is geen ra dicaal, maar ook hij neemt afstand van Jakarta. Hij bepleit Oosttimorese autono mie binnen het Indonesische staatsver band. Zelfs de gouverneur van Oost-Ti- mor, Abilio Osorio Soares, ooit medeop richter van Apodeti en pleitbezorger van integratie in Indonesië zonder meer, heeft zich in die zin uitgelaten. Tot nu toe wil Jakarta daarvan echter niets weten. Binnen het ministerie van binnenlandse zaken schijnt zelfs een plan te bestaan om ongeregeldheden voorlo pig maar voor lief te nemen, gewoon in het gebied te blijven investeren en er steeds meer Indonesiërs toe te laten zo dat de krachtsverhouding tussen oor spronkelijke bevolking en immigranten op den duur verandert. Maar er zijn ook andere geluiden. Op merkelijk was in elk geval dat voorzitter Sudomo van de Hoge Afviesraad afgelo pen maandag vertegenwoordigers van Oost-Timor ontving. „Hij probeerde in formatie in te winnen over de werkelijke situatie op Oost-Timor en de verwachtin gen van de bevolking op het gebied van integratie (met Indonesië)", aldus een van de aanwezigen. De commandant van het militaire district waaronder Oost-Ti mor valt zei vorig jaar dat Indonesië wel degelijk overweegt het gebied een specia le status te geven. En de dissidente Indo nesische wetenschapper George J. Adit- jondro verklaarde afgelopen zomer dat er naar zijn overtuiging binnen de Indonesi sche regering stromingen zijn die het le ger uit Oost-Timor willen terugtrekken. Aditjondro doceerde in Salatiga (Midden- -Java) en werkt nu tijdelijk aan de univer siteit van het Australische Perth. Hij wil in Australië blijven omdat hem wegens kri tiek op regering en president in Indonesië processen boven het hoofd hangen. In tussen blijft hij het bewind in Jakarta op de korrel nemen. Zo hield hij een congres in Melbourne half augustus voor: „Hoe kunnen we het rechtvaardigen dat presi dent Soeharto Jasser Arafat verwelkomt als staatshoofd, terwijl ditzelfde bewind het potentiële hoofd van de Oosttimorese staat, Xanana Gusmao, gevangen houdt? Hoe kunnen we rechtvaardigen dat Soe harto de gekozen president van Zuid- Afrika na de apartheid. Nelson Mandela, verwelkomt nadat Mandela meer dan twintig jaar gevangen heeft gezeten, ter wijl dit bewind aanvankelijk probeerde Xanana Gusmao levenslang (in 1993 om gezet in 20 jaar, RF) achter de tralies te krijgen?" Aditjondro kon dat ongehinderd zeggen en mogelijk krijgt hij in Australië ook po litiek asiel. Achttien Oosttimorezen die in mei per boot naar Australië vluchtten, krijgen dat in elk geval niet. Vorige week liet de Australische premier, Paul Keating weten dat hij niet van plan is de relatie met Indonesië op het spel te zetten. Da! de vluchtelingen de uitkomst van hun zaak in Australië mochten afwachten, schoot Jakarta danig in het verkeerde keelgat, nadat zich eerder tussen detvtf landen ook al incidenten hadden voorge daan. Voor Keating is de maat nu vol. Meer dan aan het lot van Timorese vluchtelingen hecht hij aan goede betrekkingen met Indonesië, waarvan Australië de soeverei niteit over Oost-Timor trouwens al in 1978 erkende. Gezien de stragische lig ging van het eilandenrijk is Indonesië voor Australië het belangrijkste buiten land. Bovendien hebben Jakarta en Can- berra sinds 1989 een overeenkomst over de exploitatie van vermoedelijk belangn;- ke olie- en gasvoorraden. Die liggen in het zeegebied tussen de Australische noordkust en jawel Timor. haarlem ronald frisart

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2