M v PSY door het dolle heen Roda baalt van gemiste kansen BOLLEN Sport Ontslagen Beenhakker zoekt de schuld bij zichzelf 'Affaire Haan tekent stijl van Feyenoord' Utrecht dieper in problemen - IQENSDAG 18 OKTOBER 1995 anbul ballef Turkse avontuur van Leo Beenhakker Gisteren kreeg hij dan toch ontslag bbei r van Istanbulspor. De geplaagde coach had rige week zelf al om zijn vroegtijdige vertrek hclul rraagd. Voorzitter Cem Uzan wilde toen echter niet meewerken aan de ontbinding van zijn gb) Gisteren voerden Beenhakker en de Turkse nman opnieuw overleg. Beiden kwamen i gezamenlijk tot de conclusie dat de taalbar- Hurn te een te groot struikelblok vormde i insc tnicatie tussen spelers ide „De voorzitter moet gewoon een Turk aanstel- dag21", liet de voormalige Rotterdammer weten. „Ik id- Jagl - kende mijn spelers na vier maanden nog nauwe lijks en dat is voor een hoofdcoach natuurlijk te gek voor woorden. Ik kon niet goed communice ren met mijn spelers. Daar veranderde een goede tolk, en die had ik, niets aan." Beenhakker, de laatste jaren niet al te succesvol als trainer, heeft zich bij Istanbulspor in zichzelf vergist. De kameleon onder de Nederlandse trai ners zei eens van zichzelf dat hij overal ter wereld aan de slag kon. „Omdat voetbal een universele taal is", betoogde Don Leo. „Geef mij twintig Ja panners en een bal en ik laat ze ravotten." Met twintig Turken en twee Nederlanders (Van den Brom en Van Vossen) lukte het echter niet. Istanbulspor leed zaterdag de zevende nederlaag in acht wedstrijden. Na een voorsprong van 2-0 verloor de ploeg van Beenhakker met 2-4 van Ga- latasaray. De voormalige bondscoach zinspeelde na de wedstrijd op corruptie en fraude in het Turkse voetbal. Stinken „De zaak stinkt hier, dat durf ik wel te zeggen", bromde hij. „De kleine ploegen kunnen bijna niet van de grote ploegen winnen. Daar zorgen de scheidsrechters wel voor. Ik krijg er rode vlekken van in mijn nek." De positie van de overige Nederlanders lijkt na het vertrek van Beenhakker niet in het geding. Istanbulspor zegt uitermate tevreden te zijn over de spelers Van den Brom en Van Vossen. Voorzitter Uzan heeft bovendien bevestigd dat hij er alles aan zal doen om assistent-trainer Kor- bach te behouden voor de club. „Niemand hoeft solidair met me te zijn", meende Beenhakker. „Zo werkt het niet in de voetballerij. Iedereen gaat toch zijn eigen weg." Beenhakker zoekt de schuld van zijn mislukte Turkse missie voornamelijk bij zichzelf. „Ik moet de hand in eigen boezem steken", bekende de er varen oefenmeester, die bij zijn vorige werkgevers in Saudi Arabië en Mexico evenmin zijn contract uitdiende. „Ik heb gefaald. Voetbaltechnisch is het voor iedereen duidelijk dat de ploeg met de week beter gaat spelen. Daar ligt het probleem niet. In het mentale aspect was ik door een ge brek aan communicatie kansloos." «Huivert ging te hard ,u imsterdam Patrick Kluivert reed bij het dodelijk ongeval dat hij ip 9 september veroorzaakte met een snelheid van boven de yv 00 kilometer per uur. Dat hebben onderzoeksresultaten van Lei r ,je ierechtelijk Laboratorium in Rijswijk bevestigd. Op de plaats ran het ongeluk mag maximaal 50 worden gereden. Het Open- laar Ministerie zal volgende week beslissen of de Ajacied wordt ervolgd. -Iet VK dubbel in Eindhoven d mdhoven Het WK voor de beste acht tennisdubbels wordt v Kat- met 26 november in Eindhoven gehouden. Organisator laf icques Kloppert kwam dinsdag tot een akkoord met de ATP, de t- pelersvakbond. Het Nederlandse koppel Jacco Eltingh en Eind ig ovenaar Paul Haarhuis, winnaar in 1993, behoort tot het deel- emersveld. Het WK dubbel verhuisde vorig jaar, voor drie jaar, en an Johannesburg naar Jakarta. 'Siltingh naar grand slam cup het lino unchen. Jacco Eltingh is een van de zestien deelnemers aan de and slam cup in München van 5 tot en met 10 december. De stien beste spelers op de vier grand slams worden voor dit "pernooi uitgenodigd. Voorde winnaar in München ligt ander- lalf miljoen dollar klaar. De organisatie nodigde naast Eltingh, ie gisteren verloor van Patrick McEnroe in Hongkong, verder it: Agassi, Sampras, Becker, Stich, Kafelnikov, Muster, Medve- 1 ev, Krickstein, Furlan, Patrick McEnroe, Ivanisevic, Korda, Ïguera, Chang en Martin. Jan Siemerink won gisteren in de >te ronde in Wenen van de Australiër Fromberg. De Rijnsbur- won met 6-3,6-2. 'an Zeeland opvolger Trumbic- K'|trecht» Hans van Zeeland is de opvolger van Ivo Trumbic als iv ondscoach van het nationale waterpolo-zevental. De 41-jarige ix- rnhemmer leidt de mannenploeg vooralsnog tot en met het atste olympische kwalificatietoernooi in februari in Berlijn, man Zeeland moet de nationale ploeg naar Atlanta brengen, u aarvoor dient Nederland zich half januari in het Europese kwa- di icatietoernooi te plaatsen voor het wereldkwalificatietoernooi, alf februari in Berlijn. Daar zijn vijf toegangsbewijzen te beha- t het olympisch toernooi. „ftekerduel LFC-UVS verschoven De wedstrijd LFC-UVS in het toernooi om de Leidsch agblad Cup is vier dagen verschoven. In het weekeinde van de jrspronkelijke datum voor het duel, dat was gepland voor zon- ag 22 oktober, heeft UVS namelijk andere bekerverplichtingen gen HBS. De bekerderby tegen LFC staat nu voor donderdag oktober (19.30 )op het programma. mokachi niet tegen Feyenoord ■■ERPOOL Daniel Amokachi speelt definitief niet mee tegen '0os ïyenoord. De spits van Everton is onder protest naar Nigeria gereisd voor de interland tegen Oezbekistan. Amokachi wilde et als Ajax-aanvaler Nwanko Kanu bij zijn club blijven. Maar in genstelling tot Kanu werd de Everton-speler wel bestookt met t xen van zijn voetbalbond, waarin hem dringend werd verzocht f ch te melden bij de nationale ploeg. )erde plaats Jan van der Marei anya» Jan van der Marei heeft de derde plaats bemachtigd in eduathlon van Alanya. De triatleet uit Ter Aar deed gisteren 1 nuten en 37 seconden over 5 kilometer lopen, 30 kilo- leter fietsen en opnieuw 5 kilometer lopen. Winnaar in de urkse plaats was zijn landgenoot Maas, die de Zwitser Keiler lld< hter niet meer van de eindzege om de Prestige Duathlon Cup )n afhouden. Van der Marei bezet in de eindrangschikking de ro egende plaats. 6-3 Luc Nilis zorgt na een combinatie met Philip Cocu voor 3-5 tegen Leeds United. FOTO REUTER Zelfs de nuchtere Ronald Waterreus was geëmotioneerd geraakt. ..Ik heb op het veld echt kippevel gekregen." Luc Nilis vond geen woorden. ,,Dit is niet te beschrijven." PSV was gister avond door het dolle heen: 3-5 werd het bij Leeds United. LEEDS HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Een ongelooflijke avond was afgesloten met een ongelooflijke score. Ronaldo moet thuis in Eindhoven ook van de ene in de andere verbazing zijn gevallen: vijf goals in een Eu ropese uitwedstrijd zonder hem! De Brazi liaan moet hebben gezien dat niet alleen PSV van Leeds United won, maar dat het een triomf was van het Nederlandse over het Britse voetbal. Advocaat vond dat ook. „Technisch en tactisch zijn ze overklast." Op passie kwam Leeds nog wel een heel eind, na bij rust te gen een niet voor mogelijk gehouden 1-3 te hebben aangehikt. Het werd nog 3-3, maar toen faalde de Engelse taktiek opnieuw. Ad vocaat: „Toen maakten ze de fout niet door te drukken. Zo konden wij weer aan het combineren gaan en uiteindelijk nog twee keer scoren." Die twee goals waren van Luc Nilis, de beste man van het veld, met Cocu en Eijkel- kamp. De balcontrole van de Belg was weer ongeëvenaard, zoals bij de vierde goal die Leeds definitief brak. Jonk leverde vanuit een free kick het boogje, Nilis nam de bal direct met links uit de lucht. Even later werkte hij een zelf opgezette een-twee met Cocu nog eens koeltjes af: 3-5, een uitslag om van te dromen. Dromen Het was helemaal een wedstrijd om van te dromen, zeker dus ook voor Nilis die zon dag nog twijfelde of hij wel mee zou gaap naar Leeds. „Ik was ziek, heb de hele zon dag op het toilet doorgebracht. Vandaag en gisteren heb ik alleen maar water en toast gehad. Maar het lukte toch, ik heb een fan tastisch gevoel nu." Phillip Cocu complimenteerde, mis schien ongewild, coach Advocaat voor dat feit. „Hij had gezegd dat we zeker aan de zijkanten ruimte zouden krijgen. Dat klopte dus volledig. Die backs hadden geen tegen stander, bleven maar staan." PSV liet het balletje vanaf het begin goed gaan. Zelfs een snelle goal van Leeds (Speed koppend uit vrije trap van McAllister) bracht de ploeg niet uit balans. Het geluk was bovendien met de slimme. Eijkelkamp scoorde snel tegen, Yeboah miste twee niet te missen kansen. Jonk zag een vrije trap via het lichaam van Vink tegen het net slaan en uit een andere vrije trap van Jonk was het nog eens raak: opwippertje Nilis, volley van de X'olendammer: 1-3. Na rust werd het spektakel vrolijk voorge zet. Leeds scoorde snel (Palmer helemaal vrij) en kwam op ruim een half uur van het einde langszij, toen Waterreus de bal weg- stompte, viel en niet zo snel onder Wethe- rall vandaan kon komen. McAllister lobte van afstand rustig binnen: 3-3, tot ergernis van Waterreus. „Ik kon er niks aan doen, die Engelsman lag op me. Maar verder heb ik prima gekeept, vind ik zelf." Waterreus keepte prima, PSV speelde meer dan prima, hoewel de ploeg even op breken leek te staan bij die 3-3. I„eeds was echter tevreden. Phillip Cocu: „Het was link, maar eigenlijk hadden we heel snel in de gaten dat I„eeds blij was met die stand. Toen konden wij weer gaan voetballen." Ongemeen open was het en bleef het, de late goals van Nilis kwamen niet eens uit de lucht vallen. En daarom ging alles wat PSV of wilde zijn gisteravond uit de bol van vreugde. Oud-voorzitter Ruts was zelfs als eerste in de kleedkamer, de veiligheidsmen sen een speldje op de revers tonend en 'I am the president' roepend. En Luc Nilis zocht nog altijd tnaar naar woorden. „Zij speelden het spel ook zo mooi mee. Ze van gen je op in de zone, dat is lekker voetbal len. Goh, wat fantastisch. Echt, ik kan het niet beschrijven." I,ceds United: I.ukic; Kelly. Pemberton, Wetherall en boriK" 1 TH Heesleyi: Palmer. McAllister. Whelan (HO. Wallace) en Speed (26. Couzcns); Deane en Yeboah. PSV: Waterreus; Van der Weerden, Valckx, Faber en liman; Vink (70. I'ahlplat/J. 1 inskens. lonk en m u. Nilis en Eykelkanip. Kleine nederlaag in UEFA Cup bij Benfica: 1-0 LISSABON GPD tTERDAM GPD >ppe' Benfica-doelman Michel Preud- 'Homme schroeide zijn vinger toppen aan schoten van Vurens en Roelofsen, maar groeide uit tot de held van Lissabon. Hij voorkwam in elk geval dat Roda JC zich een riante uitgangsposi tie verwierf voor de Uefacup-re- turn over twee weken in Kerkra- de. Roda JC verloor. Marginaal met 1-0. Geen schande. „Maar er had beduidend meer ingeze ten voor ons," constateerde Roda-trainer Huub Stevens enigszins zuur na afloop. Roda JC liet niet alleen tal van kansen onbenut tegen het gere nommeerde Benfica, maar liep ook nog eens tegen vijf gele kaarten op. Bekeuringen voor onschuldige vergrijpen. Het geen iets zegt over de Europa cupstress van de internationaal nog betrekkelijk onervaren Kerkradenaren, maar ook over de partijdigheid van de Griekse leidsman Vassiliakis. „Een onmogelijke man. Bij ons zag hij de kleinste vergrij pen, terwijl hij niet floot voor de smerige overtredingen van Ben fica," reageerde een verbolgen verdediger Johan de Koek. De onwennigheid waarmee Roda JC aan het Europacupduel begon, had de ploeg in de eerste minuten lelijk kunnen opbre ken. Marcelo van Benfica kreeg drie ballen voor het in tikken. Het verprutsen van die kansen nam zelfs beschamende vormen aan. Reden voor trainer Wilson om kwelgeest Marcelo al na een half uur bestraffend naar de kant te halen.' Roda JC had het evenwicht pas laat hersteld en schiep zich in de tweede helft meer moge lijkheden. „Je baalt als eeri stier, want je verzuimt toch het 'Gro te' Benfica op een fikse achter stand te zetten," was het droe vige commentaar van Edwin Vurens. Als er iemand bij Roda JC had moeten scoren dan was hij het wel. In de slotfase vuurde de Stompwijker het projectiel tot tweemaal toe af op doelman Preud'Homme, die zich echter ontpopte als standvastige sluit post. Het voor Roda fatale moment werd ingeleid door een aaneen schakeling van fouten. Uitein delijk gaf Panduru met de lin kerschoen het laatste tikje: I -0. „De bal valt net verkeerd. Een klutsgoal. Een lucky-treffer," uitte doelman Ruud Hesp zijn ongenoegen. Benfica: Preud'homme; Marinho, Pa redao. Helder en Dlmas; Kenedy (87. Bruno Caires), Paulo Benio, Panduru, Joao Pinto II en Ailton; Marcelo (30. Edgar). Roda IC: Ruud Hesp; Senden, De Koek, Van I loogdalern en 1 rost. Van de I.uer, Doomemik en Van Galen (58. Danny Hesp): Babangida (87. Kas troefkaarten laat mr. Jan orbach uiteraard nog niet n. Maar de advocaat van het Nauta-Dutilh, die door 0K Saloniki is ingehuurd om e Haan in kort geding terug loodsen naar Griekenland, gisteren wel doorschemeren de affaire rond de transfer Tomek Iwan vrijdag h htszaal zeker zal worden M ake' S. -led op- mj ledio juli stonden Feye- ord en Roda JC als strijdende de arbitragecom- ssie van de KNVB. Iwan had vierjarig contract getekend Rotterdam, ondanks een °rtopende overeenkomst in Kerkrade. De arbitragecommis sie stelde Roda JC in het gelijk, maar de hoog opgelopen ruzie over de overgang van de rebel lerende Pool kreeg een oplos sing, mede na bemiddeling van Loorbach. Vervang Roda JC door PAOK Saloniki, zegt de raadsman van de Griekse club, en je hebt het zelfde conflict. „Het is blijkbaar de stijl van Feyenoord," aldus Loorbach, tevens de huisadvo caat van Sparta. „De club forceert een situatie voor een speler of in dit geval t deze alleen kan ontsnappen door verplich tingen bij een werkgever niet na te komen. Feyenoord laat Haan een contract tekenen en speelt daarna een machtspelletje. Ze lachen om de kritiek en woede van een ander, zoals nu Vouli- nos, en gaan lachend langs de zijkant staan om te kijken hoe een andere club in de blubber wegzakt. Alsof dat allemaal maar geoorloofd is. Dat noem ik een jungle-mentaliteit, geen mentaliteit die getuigt van res pect voor wetten Jorien van den Herik wilde gisteravond niet ingaan op de forse kritiek, die Voulinos via zijn raadsman uit op Feye noord. In tegenstelling tot mr. Loorbach houdt de voorzitter van de stadionclub al zijn troef kaarten in handen. „Ik wil mijn kruit niet verschieten. Alles komt vrijdagmiddag aan de or de. Tot dusverre heb ik mij trouwens toch overal buitenge houden." Tot een ontmoeting tussen Loorbach en zijn Griekse cliënt Thomas Voulinos, de van PAOK Saloniki, is het niet gekomen. De contacten verlie pen telefonisch en via een vriend van Voulinos, de Amstei - dammer R. van Beets. Het was dan ook met recht een bliksem bezoek te noemen - de amper twintig uur dat de zakenman uit Thessaloniki in Nederland was. Maandagavond meldde hij zich op Schiphol en reed hij onmid dellijk door naar Hilversum, waar Voulinos voor het oog van het televisiepubliek Arie Haan voor de laatste maal opriep een 1. PLV CHEF ROB ONDERWATER. C Verrast Het plotselinge bezoek van Voulinos heeft Feyenoord-voor- zitter Van den Herik in hoge mate verrast. „Vorige week heeft Arie Haan voortdurend geprobeerd contact met hem te hebben, omdat hij de zaak wil de oplossen. Toen had hij geen tijd, maar hij had blijkbaar wél tijd om naar Nederland te ko men. Vorige week is Arie Haan voortdurend bezig geweest om een regeling te treffen. Nu er een kort geding tegen ons is aangespannen, heeft dat geen IE Sü et Fred Ver meer gebeurt meer. Als hij er niet was ge weest, zeggen de insiders aan de Boshuizerkade. dan was het zaterdag bij LFC maar een dooie boel. In de kantine speelt op wed strijddagen wel eens een or kestje en op donderdag schalt er geregeld een housedeuntje uit de speakers in het club huis. Dat het laatste tegen het zere been is van de zondag selectie (die hoort liever An- dré Hazes), ach, dat mag geen naam hebben. Wel een probleem vormt het trainingsschema van LFC. Op donderdagavond krioelt het er van de mensen. Begrijpe lijk. want de zondag- en za terdagselectie trainen op het zelfde uur. Aangezien buur UDWS op dezelfde avond ge bruik maakt van het trai ningsveld. loopt men elkaar stevig voor de voeten. Vooralsnog worden de pro blemen opgelost nu de zater dag op het hoofdveld traint. Maar wij Nederlanders weten dat het m dit land eens gaat regenen en dan regeren de consuls met ijzeren hand. Fred Vermeer, de oprichter en dus ayatolla van LFC-zater- dag, ziet de bui al hangen. In deze krant stelde hij het vol gende voor: „Ik vind dat de zondag-selec tie, net als de clubs die op zon dag spelen, naar vrijdag moet uitwijken. Fred kraamt wel eens wat uit, maar aan dit verhaal man keert niets. LFC wil graag een prestatief ingestelde zaterdag afdeling en moet dan maar de faciliteiten scheppen om opti maal functioneren mogelijk te maken. Als Vermeer zijn zin niet krijgt, heeft hij een bood schap aan het bestuur: Als dit niet goed worclt opge lost, ben ik zo weg en neem ik alle spelers mee." Vermeer dreigt dus en daar zijn ze bij LFC niet blij mee. 's Middags viel de krant op de mat bij voorzitter Van Straalen en 's avonds zat het volledige bestuur bijeen om zich te buigen over de situa tie. Dat is snel. Van Straalen: tuatie niet ideaal is. En wij willen graag een florerende zaterdag- en zondagafdeling. Daarom zijn we bijeen geko men, om een oplossing te zoe ken. I loe denken ze sinds maan dagmiddag over Fred Ver meer binnen het LFC-be- stuur? Van Straalen: „Luister, ik kan een heleboel zeggen, maar dat doe ik niet. De zaak is al geëscaleerd en ik heb weinig trek om deze zaak nog meer op te blazen. Maar je kunt van mij aannemen dat Vermeer zich moet verant woorden voor zijn teksten. Hij moet op het matje komen bij het bestuur." Dit muisje krijgt dus nog een staartje, omdat de geschiede nis heeft geleerd dat Vermeer zich niet de les laat lezen. Van Straalen heeft op zijn beurt nog een boodschap voor Ver- Ll zaterdag speelt in de Af delingen zondag in de vierde klasse. Dan mag het toch dui delijk zijn waar de prioriteiten liggen. In haar voorbereiding op het wereldkampioenschap vol gende maand in India, doet het Nederlands korfbalteam de sleutelstad aan voor een oefenduel met een 'Leidse' selectie. Een schitterende ge legenheid vopr de betere Leidse spelers en speelsters om hun krachten eens te me ten met de absolute toppers in hun sport. Een avond waarvoor je alles opzij zet, zou je zo denken. Maar dat is foutief gedacht. Jolanda Cor nelisse (van TOP) en Arnout 1-ambooy (Sporting Trigon) lieten coach Ruud van der I lorst immers weten niet voor dit treffen in aanmerking te willen komen. De reden? I let Champions League-duel tus sen Ajax en Grasshoppers. En de kaartjes die heiden, onaf hankelijk van elkaar, voor die ontmoeting bemachtigden. Een opmerkelijke afsenrij- ving? anavond is de Vijf Meihal weer even oranje gekleurd. elissc kan zich iets bij die clusie voorstellen, heeft ook over 'een moeilijke „De één begrijpt het, de ander niet. Maar ik ben zo blij met die kaartjes voor Ajax dat ik denk:zon kans laat ik niet schieten." Lambooy spreekt woorden van gelijke strekking. I lij wil het echtei niet over een lastl ge beslissing hebben: „Ik heb direct nadat ik de uit nodiging had gekregen afge zegd. Als je kaartjes voor dat soort wedstrijden kunt be machtigen, is dat hetzelfde als het winnen van een loterij. Voor mij was het niet zo moei lijk. Ik wilde naar Amster- Maar spreekt spelen tegen het Nederlands team dan hele maal niet aan? Lambooy, me de namens Cornelisse: „Natuurlijk wel. Want zo'n kans krijg je niet elke week. Ik hoop ook dat we de volgende keer weer bij de selectie zit- Die kans lijkt echter klein. Is zelfs nihil als het aan coach Ruud van der Horst ligt. „Als je niet tegen het Neder lands team wilt spelen, mis je de juiste mentaliteit", laat Van der I lorst desge vraagd weten. „Ik vind voetbal ook leuk hoor, daar niet van. En Ajax vind ik zelfs echt goed. Maar ik ben korflmller. (leen voet baller. Die instelling mag ik ook verwachten van de spelers en speelsters die ik selecteer. Van der 1 lorst noemt nog een reden op waarom hij 'moeite heeft'mei de afzeggingen: „Begin dit jaar hadden veel mensen een hoop babbels dat er zo veel Hagenaars in het Leidse team meespeelden. Nu r amnmhtUUutemen haken ze zo maar af. Dat be pijp ft nUltetotd." 'De een begrijpt het, de ander niet', sprak Jolanda Cornelisse al wijze woorden. Coach Van der I lorst behoort tot het deel dat het niet begrijpt. Zo 'ziek' als ILambooy vanavond zal zijn bij een eventuele nedei laag van Ajax, zo 'teleurge steld' is Van der I lorst over de huidige gang van zaken. Volgend jaar februari ont moet het Ix'ids korfbalteam Oranje opnieuw, maar dan in het kader van de traditionele voorbereiding op de interland tegen België. I let tearn dat Leiden dan vertegenwoordigt zal ongetwijfeld weer een hoog I laags gehalte hebben. ROB ONDERWATER GERT-JANONVLEE De zesde nederlaag van het sei zoen gisteren bij NAC drukt FC Utrecht steeds verder in de pro blemen. De Bredase club won met 3-0. De formatie van Wim Rijsbergen overklaste de Utrechters niet met mooi voet bal maar vooral met werklust. In de eerste helft speelde de wedstrijd zich vooral op het middenveld af. NAC won de meeste duels. Na het doelpunt van Arnold in de 23e minuut lieten spelers van Utrecht het hoofd hangen.Nadat verdediger Nascimento een strafschop ver oorzaakte, hij kreeg de bal tegen zijn hand, was de wedstrijd ge speeld. Remie benutte de kans. Met het derde doelpunt van Brusselers kreeg NAC eigenlijk te veel.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23