'Een tweede Internet niet meer te stuiten' Multi Media üi Star Trek TNG: ook leuk voor niet-Trekkers z O WOENSDAG 18 OKTOBER 1995343 Op deze pagina treft u in het vervolg regel matig een korte inhoud aan van een aan tal computerbladen. Geen volledig over zicht, want dat is door een overweldigende hoeveelheid onmogelijk. PC Consument test te een groot aantal kleurenprinters. In teressant, omdat de- -/ ze apparatuur steeds goedkoper wordt en derhalve binnen bereik komt van vrijwel iedere computeraar. Verder ondermeer een be spreking van Office 95, het programma van Microsoft dat uiteraard perfect werkt onder de nieuwe Windows. PCC is verder terecht zeer enthousiast over de nieuwste produk- ten van Dorling Kindersley, twee encyclo pedieën van voortreffelijk niveau. Computer.'Totaal stelt terecht de vraag: Windows 95 geïnstalleerd, hoe nu verder? Met de nieuwe boeken is inmiddels een flinke plank te vullen, maar een uitleg in zegge en schrijve zeven pagina's is lekker en voor iedereen te verteren. WEB geeft onder meer uitleg over het ||j instellen van Win- dows 95 voor het in- ternet. Een handlei- j, I ding. waarin stap- v |W voor-stap wordt uit gelegd hoe dat alle maal moet. Verder ondermeer een nieuwe rubriek met recen sies van web-sites en dat is nuttig voor de surfers. Kunnen ze af en toe een golfje over slaan. LldA/:\ l:\-WlT PCMagazine tenslotte heeft een wat angstigmakende kop op de cover. Killer- chip ontmaskerd. Ook uw computer loopt gevaar. Oei, dat moeten we snel lezen. Pa niek is niet echt nodig en eerst opsporen of uw computer die chip heeft is nuttig. Dat kan met een simpel DOS-profgramma: RZ- TEST.EXE en dat is te vinden op het PCM BBS of bij Intel op het internet. l LU O De BBC en de KRO zenden momenteel ieder wekelijks een aflevering uit van de science fiction-serie 'Star Trek, the Next Generation'. Dat zal niet eeuwig duren, want in de Verenigde Staten is de serie na zeven succesvolle seizoenen gestopt. De liefhebber moet zich straks behelpen met de afgeleide series Deep Space Nine (op SBS) en Voyager (hier nog niet te zien). Wie geen genoeg kan krijgen van captain Jean-Luc Picard, commander Data, coun selor Deanna Troi en consorten en be schikt over een snelle PC met CD-ROM speler kan zijn heldep nu op het eigen computerscherm tot leven brengen. Star Trek The Next Generation 'A Final Unity', zoals het spel voluit heet, zit zo goed in elkaar dat het zowel voor Trek kers (Star Trek-fans) als niet-Trekkers leuk is. Het spel is aanzienlijk beter dan het tweedelige computerspel (van Inter play) dat enkele jaren geleden werd ge wijd aan de oude Star Trek-serie. The Final Unity is opgebouwd als een af levering van Star Trek. Eerst een inlei ding, waarin de spanning snel wordt op gevoerd als de bemanning van het ruim teschip Enterprise het aan de stok krijgt met de buitenaardse bemanning van een vijandig ruimteschip die probeert enkele gevluchte rebellen in te rekenen. Daarna de bekende inleiding en herkenningsme lodie van de serie, en vervolgens gaat het verhaal weer verder. The Final Unity is in feite een (Engelsta lig) adventure, met als bijzonderheid dat je alle zeven hoofdpersonen uit de serie op pad kunt sturen om problemen op te lossen. De teksten zijn ingesproken door de originele acteurs: het bronzen stemge luid van acteur Patrick Stewart (captain Jean-Luc Picard) klinkt dus bijvoorbeeld door de luidsprekers als deze probeert een netelige kwestie door middel van praten op te lossen. De besturing van het schip kan aan de bemanning worden overgelaten, maar het is leuker om zelf te Irritatie-factor Het gaat snel in de wereld van de computer. Erg snel. Wat u van daag nog vol trots aan uw huur man kan tonen, is morgen al zo verouderd dat u uw PC maar beter niet al te pontificaal voor het raam kunt uitstallen. En dus hollen we allemaal weer direct naar de winkel voor die razendsnelle nieuwe processor of dat fantastische nieuwe besturingssysteem. Want ja, niemand wordt graag uitgela chen... Voor mij als bladenmaker zijn die razende ontwikkelingen geert enkel probleem. Hoe vaker computers snelleren beter worden, hoe meer onderwerpen voor het blad om over te schrijven. Wij vullen dan ook zonder een centje pijn iedere maand weer vele pagi na's met alle nieuwe ontwikkelingen op hard- en soft ware-gebied. Daar komt nog bij dat ik op mijn werk voortdurend beschik over het nieuwste van het nieuwste. Zo loei en de Pentium 133 Mhz-rnachines op de re dactiedat het een lieve lust is, heb ik de nieuwste WordPerfect nog voor 'ie in de win kei ligt en werk ik al vele maanden met Windows 95. Mak kelijk praten dus. zou u zeggen. Maar ook ik gebruik de Pt thuis en heb daar dezelfde problemen als iedere doorsnee compu tergebri i i ker. Alhoewel... de lach salvo's over iemand die 'iets met compu ters doet'zijn vaak nog wat uitbundiger dan over anderen En toch ben ik thuis pas toe aan mijn derde PC in bijna acht jaar; eerst een AT. drie jaar geleden een 4H6DX-33 en sinds kort dan ein delijk een Pentium. Hoe ik dat voor elkaar heb gekregenSim pel: niet de buurman, maar ikzelf bepaal wanneer het echt niet meer langer kan. Ik ga daarbij te werk volgens het al eeuwenoude principe van de irritatie-factor. Dat werkt als volgt: zolang u nog prima kunt werken met tav huidige configuratie, als uw versie van WordPerfect nog steeds redelijk vlot over het scherm springt en al die nieuwe bestu ringssystemen u eigenlijk geen lor interesse ren, blijf dan rustig doorwerken. Ixiat u niet gek maken door uw buurman - morgen piept ook hij weer een toontje lager - en ont neem hem eventueel zolang het zicht met extra dikke gordijnen. Pas als u zich echt groen en geel begint te ergeren aan desnel heid van uw hard- en software, gaat u uit kijken naar een nieuwe PC. En probeer dan ook direct het onderste uit de kan te halen: koop de snelste, beste, meest complete en duurste PC die binnen uw budget past. Dan kunt u uw buurman in ieder geval weereen aantal dagen de ogen uitsteken... Nick van Leeuwen is chef-redacteur van ComputerlTotaal is het de mystiek van het ooit zo machtige Inca-rijk, die dit spel zo boeiend maakt. Het is - maar dat kan een persoonlijk probleem zijn ra zend moeilijk. I let gaat erom de tnys teries van het Inca-rijk op te helderen. Dat gebeurt allemaal vijf eeuwen na de verovering van Peru in 1532. Dan zal, zo wil de legende, lil Dorado ver schijnen om de grote zoektocht te on dememen naar de machten der In ca's, die destijds door I luayna iapat 'in de tijd' zijn verborgen. Als die wor den gevonden zal Inti - de zon - weer schijnen over het rijk dat weer tot Ie ven komt. Deze reis door tijd en ruim te kost 139,95. De serie Thunder in Paradise wordt sinds kort door Veronica uitgezonden. Tot de komst van deze commerciële rommelmarkt moesten de liefhebbers van het betere acticwerk in de stijl van Miami Vice, maar dan anno 1995, naar Engeland kijken. Maar je kunt de - volgens een collega bar slechte - se rie gewoon vergeten en zelf spelen. Je kunt zelf meedoen in deze serie met in één van de hoofdrollen Terry Hulk Hogan, de op Erik de Noorman gelij kende worstelaar, als Spencer. Je kunt eerst naar een hele aflevering kijken (ook leuk voor wie niet wil spelen...) en vervolgens meedoen in de rol van Zack, het neefje van Spencer, wilde tochten in een speedboat, veel ge schiet natuurlijk en oorverdovende muziek zijn het gevolg. Dit spefis ook te spelen met een zogenoemde Pca- cekeeper-Gun, een apparaat dat bij bepaalde CD-i-spellen de afstandsbe- diening of joystick vervangt. Thunder in Paradise omvat twee CD's is van Philips .-n knsi 11935 kingdom Van de keiharde actie in Florida's wa teren naar de mystiek van tovenaars is in de spellenwereld slechts een klei ne stap. Kingdom The Far Reaches is ook een avontuurlijk spel, maar van een heel andere soort. Een sprookje meer, maar dan een, waarin je zelf kunt meespelen. In de huid van Lat- han, de laatste hoop van de Argent Kings moet je Torlock, de kwaadaar dige tovenaar zien te verslaan. Een fraai spel, al is het alleen maar door de MYST-achtige beelden. Kingdom van Philips kost 99,95. Inca Inca houdt het midden tussen een spel en een adventure. Waarschijnlijk -9^9) Zu"ar T u kM En dan nog... Uit het forse CD-i-aanbod kozen we willekeurig nog een paar schijfjes, die- beide in het genre liggen van 'als je niet (meer) weet hoe het moet'. Dat de seks industrie de kleine zilve ren schijfjes heeft ontdekt, mag nau welijks een verrassingen worden ge noemd. Opvallend echter is het grote aantal 'lesboeken' in de liefde. Uiter aard is Goedelc kiekens weer uitbun dig van de partij en onder het label Movie Select kwam PolyGram met ondermeer 'The LoversGuide een soort Oswald Kolle (jaren zestig of zo) op herhaling. Dr. Andrew Stanway laat echter zien wat Kolle nog niet kon doen zonder de politie op zijn dak te krijgen. Voor 49,95 kunt u er in elk geval over meePRATEN... Zo af en toe zijn er nuttige program ma's op de 'IV. Bij voorbeeld de Na- tionale Spellings wedstrijd van de i ROS. i iet vervolg staat nu op een CD-i, waarbij de kandidaat, onder lei ding van Ivo Niehe, zich het zo moei lijk kan maken als 'ie zelf wil. Mogelijk moet er straks met de vernieuwde spelling een nieuwe versie worden ge maakt, maar het idee is goed en nut tig- LU LU 00 Kabelmodem is de Ferrari van de elektronische snelweg Blijven grote delen van het westen ons land straks ver stoken van de zegeningen van de elektronische snel weg? Het heeft er op dit moment alle schijn van, stelt E. J. Beverwijk, voor zitter van de Stichting Ne derland No. 1 op de Elek tronische snelweg in Am sterdam. In het Westland en Maassluis kunnen alle kabelabonnees vanaf no vember via de kabel een verbinding maken met het wereldomvattende compu ternetwerk Internet, dank zij het slagvaardige beleid van CAI-Westland. Andere regio's zullen spoedig vol gen. AMSTERDAM FRANK BUURMAN Diverse kabelexploitanten zijn echter met handen en voeten gebonden aan bedrijven als KPN, die zelf toegang bieden tot Internet via haar telefoonlijnen en zou met een interactief ka belnetwerk zichzelf concurren tie aandoen. Dat zou kunnen betekenen dat straks de bewo ners van de Achterhoek over de elektronische snelweg flitsen, terwijl grote delen van het wes ten beteuterd toekijken. „Internet en diensten als te leshopping en elektronische be talingsverkeer lopen vast in be perkte capaciteit van de tele foonlijn. Zelfs met het snelste modem blijft het allemaal veel te traag en bovendien, omdat er een PC moet worden gebruikt, te moeilijk voor de consument", zegt Beverwijk. De kabel biedt snelheid en gebruikersgemak. Op dit moment is een kabelmo dem al vijf keer zo vlug als het snelste PC-modem, dankzij de breedband waardoor veel meer informatie in dezelfde tijd kan worden overgestuurd. En bin nen een aantal jaren gaat het tien keer zo hard. „1 let kabel modem is makkelijk in gebruik en snel, en bovendien liggen de kosten relatief veel lager. Je bent immers verlost van het tele- EJ. Beverwijk: „Voor mij staat vast dat na het jaar 2000 het tweede In ternet ingrijpende veranderingen in de samenleving teweeg zal bren gen." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL foontariefvertelt Beverwijk. Ongelimiteerd toegang tot de elektronische snelweg zal naar verwachting omstreeks 20 tot 30 gulden per maand gaan kosten, met de huur van een kabelmo dem erbij betekent dat ruim een verdubbeling van het tarief van het kabelabonnement. Internet via de PC en de telefoonlijn kost al gauw drie tot vijf tot keer zo veel. Teleshopping „Neem bijvoorbeeld teleshop ping. De consument kan straks zijn winkelkarretje door een vir tueel warenhuis heenduwen en de gewenste produkten selecte ren. Via de telefoonlijn zou dat een bijzonder langdurige aan gelegenheid worden, met ein deloze wachttijden. Via de kabel gaat het winkelen in een vloei ende beweging", stelt Bever wijk. De Stichting verwacht dat Nederland, het dichtst bekabcl- de land van de wereld (6,1 mil joen aansluitingen) in Europa een vooi trekkersrol kan gaan spelen. Daarom wordt er mo menteel een grote organisatie opgezet om al het verkeer op de elektronische snelweg in goede banen te leiden. „Internet is nu nog rommelig en onoverzichte lijk. Het is lastig om de juiste weg te vinden. Wij streven naar een tweede generatie Internet, in feite een tweede communi catienetwerk naast dat van de PTT. Daarvoor is een platform opgericht dat alle aspecten van de elektronische snelweg in zich verenigt. Met de banken willen wij bijvoorbeeld het elektro nisch betalingsverkeer vervol maken en afdoende beveiligen. De beveiliging is nu nog verre van volmaakt, maar wij zijn er van overtuigd een systeem te kunnen ontwikkelen dat water dicht is. Twee grote banken hebben zich inmiddels al bij ons aangesloten", vertelt Bever wijk. Verder zijn ook contacten ge legd met een grote supermarkt keten en een postorderbedrijf voor het aspect teleshopping. Ook heeft een grote uitgeverij zijn medewerking toegezegd, waardoor het mogelijk wordt elektronische kranten en tijd schriften en allerlei andere vor men van informatie op het tweede Internet te brengen. De overheid is eveneens bij het project betrokken. Voor bedrij ven liggen er tal van mogelijk heden. Zo is er bestaat er een elektronisch reisbureau. Wie een reis wil gaan maken kan een elektronische reisgids raad plegen, waarin ook videobeel den van de vakantiebestem ming kunnen worden opgeroe pen. Voor uitzendbureaus (een groot arbeidsbemiddelingsbe- drijf heeft zich inmiddels aan gesloten) biedt het tweede net werk ongekende mogelijkhe den: vraag en aanbod van per soneel kunnen snel en naadloos op elkaar worden afgestemd. „We streven in totaal naar 15 branches. Steeds meer bedrij ven sluiten zich aan', aldus Be verwijk. Een netwerkbedrijf, een produktiebedrijf (kabelexploi tanten). een exploitatiebedrijf en een marketingbedrijf worden opgericht om de plannen te kunnen uitvoeren. Inmiddels is ook softwarebedrijf Netscape ingeschakeld om een gebrui kersvriendelijke bediening van het tweede Internet op te zet ten. Netscape heeft voor het huidige Internet al een grafische interface opgezet die algemeen wordt gebruikt. De kabelconsument zal straks een televisiedecoder in huis kunnen halen met een soort joystick, waarmee hij makkelijk kan invoegen op/le elektroni sche snelweg. De bediening heeft wel iets weg van het CD-i- systeem van Philips. Het be drijfsleven lijkt al door de bocht, of het systeem bij particulieren zal aanslaan is nog een open vraag. „Ik verwacht in het begin belangstelling van een paar pro cent van de huishoudens, bin nen een paar jaar zal dat door groeien tot wellicht 20 tot 25 procent. Voor mij staat vast dat na het jaar 2000 het tweede In ternet ingrijpende veranderin gen in de samenleving teweeg zal brengen. Bedrijven die nu de boot missen zullen straks waar schijnlijk merken dat hun mark taandeel sterk vermindert en dat andere bedrijven daarvan gaan profiteren", verwacht Be verwijk. Het uitkomen van Windows 95 be heerst momenteel een belangrijk deel van de boekenmarkt. Vrijwel weke lijks verschijnt er wel een boek, dat u wil uitleggen, hoe dat inmiddels be roemde (of beruchte) programma in elkaar zit. We hebben op deze pagina al eerder Windows 95-boeken bespro ken. Dit keer aandacht voor Basiscur sus Windows 95 van Academie Ser vice, voor Direct Windows 95! van Ea sy Computing en Windows van 3.x naar 95 van Sybex. Academie Service heeft een prima naam opgebouwd met de serie Basis cursus. De boeken zijn helder en overzichtelijk. Het boek over Win dows 95 is slechts 250 pagina's en dat is een te behappen hoeveelheid. Voor degenen die met de Amerikaanse ver sie van het programma werken is er een speciale uitgave. In het NEDER LANDS met ENGELSE verwijzingen, zodat je niet steeds de termen, die op het scherm verschijnen hoeft te verta len. 'Het slimme handboek' heeft de uit gever op de cover toegevoegd. En daarmee is niets te veel gezegd,.want Direct Windows 95! kent een slimme indeling. In tegenstelling tot de mees te andere handboeken zijn alle zaken rond een bepaald onderwerp in één hoofdstuk ondergebracht. De weg in het boek is snel te vinden via de dui delijke en uitgebreide inhoudsopgave, die liefst dertien pagina's telt. Aan de termen-index achterin heeft u niet veel. De wetenschap dat op 115 ver schillende pagina's het woordje 'muisknop' voorkomt, lijkt me niet echt nuttig. Maar dat is dan ook het enige minpuntje in dit uitstekende boek. Van 3.x naar 95 is een lijvig boekwerk. Sybex eigen is het echter zeer helder geschreven. De voortdurende vergelij king tussen hoe het was en hoe het nu is, werkt prettig, vooral voor degenen die fanatiek hebben gewerkt met Windows 3.1 of 3.11 versie. Op duide lijke en overzichtelijke wijze - uiter aard met veel afbeeldingen van het scherm - wordt antwoord gegeven op tal van vragen, die er bij de meesten zullen zijn, wanneer de installatie eenmaal achter de rug is. Het is geen lees- of leerboek, maar een goed na slagwerk. Wie niets doet met multi media of met internet kan die hoofd stukken probleemloos overslaan. Maar het is lekker als je ze toch in huis hebt. Voor later misschien, want je weet maar nooit. Basiscursus Windows 95 - Auteur: AJ. de Boer - Uitgever: Academie Service - ISBN: 90 395 0207 2 - Prijs: 29,50. Direct Windows 95 - Auteur: Tobias Weltner - Uitgever: Easy Computing - ISBN: 90 5167 063 X - Prijs: 49,50. Windows van 3.x naar 95 - Auteurs: Sharon Crawford en Charlie Russell - Uitgever: Sybex - ISBN: 90 5160 875 6 Prijs: 49,00. navigeren in de ruimte, de machineka mer te beheren en de wapens te bedie nen. Dat vraagt om enige oefening. The Final Unity ziet er mooi uit en staat ga rant voor maanden speelplezier; je krijgt echt het gevoel dat je zelf aan een afleve ring meedoet, vooral als je met de beken de Picard-uitdrukking 'Make it so, num ber one' je eerste officier aan het werk zet. Star Trek TNG, the Final Unity is alleen ver krijgbaar op CD-ROM. Aanbevolen wordt een snelle PC (486 DX2 of Pentium) met 8 MB geheugen, SVGA-videokaart en een ge luidskaart. Verder is een muis noodzakelijk. Spectrum Holobyte. Prijs: 99,00. gruwel bij de gedachte aan een nagesyn chroniseerde Nederlandse versie, eerlijk gezegd. Voor Discworld heb je minimaal een 80386- PC nodig met 4 MB, CD-ROM speler, SV GA-videokaart en geluidskaart. Het spel wordt met een muis gespeeld. HomeSoft Haarlem. Prijs: 99,00. (Deze software is ter be schikking gesteld door Martello's Software Cen tre, Zijl weg 59, Haar lem). Overbodig Het ziet erfriooi uit, de Nederlandse ver sie van het magische avonturenspel Discworld. Een kleurige CD-ROM, gevat in een stevig langwerpig boekje met een goede Nederlandstalige handleiding. Als je de handleiding doorleest lijkt het alsof het spel voor kinderen is bedoeld. Als je het schijfje in je computer stopt blijkt het echter nog steeds om een Engelstalig ad- venture te gaan. Schitterende Engelse teksten met veel typisch Britse humor, maar dusdanig moeilijk dat een volwas sene met een behoorlijke kennis van de Engelse taal er nog een stevige kluif aan zal hebben, Wet zinvol dus, die Neder landse handleiding, en eigenlijk nogal misleidend. Wat Discworld fcelf betreft: hjet spel is ge baseerd op de boeken van Terry Pratchett over de Schijfwer\ld, een platte fantasie wereld met veel tovenaars, kastelen, trol len en dwergen. Als de onhandige tove naar Rincewind moet je proberen de Schijfwereld van een agressieve draak te verlossen. Leuk getekendven met zeer veel humor ingesproken abQr onder an dere Eric Idle (Monty PythonJ.en Tony Robinson (Baldrickuit Blackaatier)*Ik

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21